Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Docieplanie przegród zewnętrznych od wewnątrz – materiały, technologie i projektowanie

Fot. 1. Ocieplenie ściany zewnętrznej wełną mineralną | Thermal insulation of external bulkheads from the inside – materials, technologies and design
Isover

Fot. 1. Ocieplenie ściany zewnętrznej wełną mineralną | Thermal insulation of external bulkheads from the inside – materials, technologies and design


Isover

Metoda docieplania obiektów od strony zewnętrznej stosowana jest z powodzeniem od wielu lat. Istnieją jednak pewne ograniczenia tej technologii, np. w budynkach zabytkowych. W tego typu obiektach rozwiązaniem może być wykonanie ocieplenia od strony wewnętrznej.

Zobacz także

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.

Sievert Polska Sp. z o.o. System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).

ABSTRAKT

W artykule omówiono materiały i technologie stosowane w dociepleniach wykonywanych od wewnątrz. Opisano zasady projektowania takich rozwiązań z uwzględnieniem zjawisk wilgotnościowych zachodzących w przegrodzie.

The article discusses materials and technologies used to execute bulkhead thermal insulations from the inside. It describes the rules of designing such solutions, taking into account the phenomena of humidity that take place inside a bulkhead.

Docieplanie od wewnątrz ma pewne wady. Jedną z nich jest ryzyko zawilgocenia przegrody. Na skutek niskiej temperatury otoczenia temperatura wewnątrz przegrody znacznie spada, co powoduje kondensację na styku warstwy konstrukcyjnej i izolacji cieplnej.

Wówczas, zależnie od warunków cieplno-wilgotnościowych panujących w pomieszczeniu, parametrów technicznych przegrody i sposobu wykończenia powierzchni wewnętrznej, w krótszym lub dłuższym czasie dochodzi do pogorszenia komfortu użytkowego – ściany zewnętrzne przestają akumulować ciepło, co niekorzystnie wpływa na mikroklimat pomieszczeń. Inną wadą jest występowanie mostków termicznych, które są trudne do wyeliminowania w ociepleniach od wewnątrz.

By wspomnianych problemów uniknąć, należy stosować odpowiednie materiały i technologie (mogą to być rozwiązania wykorzystujące zarówno klasyczne materiały termoizolacyjne, jak i nowoczesne materiały ociepleniowe), a także projektować przegrody z uwzględnieniem zjawisk wilgotnościowych.

Tradycyjne materiały termoizolacyjne

W technologiach tradycyjnych stosuje się m.in. styropian i wełnę mineralną (fot. 1). Na ocieplanej powierzchni wykonuje się ruszt drewniany lub lekką konstrukcję z systemowych profili metalowych, a przestrzeń między elementami podkonstrukcji ściśle wypełnia się płytami termoizolacyjnymi.

Ocieplenie powinno być szczelnie osłonięte warstwą skutecznej paroizolacji i wykończone płytami gipsowo­‑kartonowymi lub – w wypadku polistyrenu (XPS, EPS) – tynkiem cienkowarstwowym.

Nowoczesne materiały termoizolacyjne

W rozwiązaniach z zastosowaniem nowoczesnych materiałów (fot. 2–6) można wyróżnić dwie metody [1]:

  • ocieplenie ze szczelną barierą paroizolacyjną od strony wnętrza,
  • systemy, które gwarantują swobodny przepływ strumienia dyfuzji przez przegrodę.

Systemy z barierą paroizolacyjną

W szczelnych systemach z barierą paroizolacyjną stosowane są najczęściej płyty ociepleniowe z pianki poliuretanowej o niskiej wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,023–0,030 W/(m·K), jedno- lub obustronnie pokryte metaliczną powłoką paroizolacyjną lub papierem mineralnym z powłoką antydyfuzyjną. Płyty mają grubość od 2 cm do 12 cm.

Wybór sposobu montażu zależy w dużej mierze od rodzaju podłoża, a także od wymogów budowlanych. Płyty można przyklejać bezpośrednio do podłoża klejem gipsowym (lub systemowym) albo mocować za pomocą profili listwowych (rys. 1–2).

Po zamocowaniu płyt ich styki zamykane są przed dyfuzją pary wodnej samoprzylepną taśmą uszczelniającą lub specjalnym kitem uszczelniającym. Warstwą wykończeniową mogą być tynki cienkowarstwowe z siatką lub tapety ocieplające o gr. 3–4 mm.

W tego typu rozwiązaniach stosuje się również szkło piankowe. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła tego materiału wynosi λ = 0,038–0,040 W/(m·K), a grubość wyrobów dostosowywana jest do obowiązujących wymagań cieplnych. Płyty przykleja się całopowierzchniowo do ścian (np. murowych, żelbetowych). Zaszpachlowaną powierzchnię można pokryć tynkiem i płytkami ceramicznymi.

Systemy z paroizolacją od strony wnętrza najlepiej sprawdzają się w obiektach o wysokiej wilgotności. Ze względu na to, że systemy z barierą paroizolacyjną uniemożliwiają dyfuzję pary wodnej, budynki z taką izolacją muszą mieć efektywną instalację wentylacyjną.

Systemy paroprzepuszczalne

Druga grupa nowoczesnych ociepleń wewnętrznych to systemy, w których stosowane są płyty o porowatej strukturze i wysokiej przepuszczalności pary wodnej, określane jako płyty klimatyczne lub hydroaktywne: płyty wapienno-krzemianowe, perlitowe czy z autoklawizowanego betonu komórkowego [1–3].

Na rynku dostępne są m.in. płyty klimatyczne o wymiarach 125×100 cm i gr. od 2,5 cm do 5 cm produkowane z silikatu wapiennego [3]. Wyróżniają się wysokimi właściwościami kapilarnymi, uzyskanymi dzięki mikroporowatemu szkieletowi powstałemu z kryształków silikatu. W razie wytworzenia się wilgoci pod warstwą ocieplenia nie ma ryzyka zagrzybienia muru i degradacji izolacji.

Płyta klimatyczna dzięki aktywności kapilarnej pochłania wilgoć i rozmieszcza ją na całej swojej powierzchni, skąd zostaje ona odparowana. Materiał nie traci przy tym właściwości termoizolacyjnych, jest niepalny, bezemisyjny, ma także właściwości antygrzybiczne (pH = 10). Podobne zalety ma klej służący do łączenia płyt i mocowania ich do ścian (rys. 3).

Płyty klimatyczne w postaci płyt samonośnych nie wymagają usztywnień montażowych, a jedynie dokładnego przyklejenia do ocieplanej powierzchni.

O kondensacji wilgoci w przegrodzie

W kondensacji pary wodnej w przegrodzie istotną właściwością jest zdolność do oddawania wilgoci do otoczenia. Wzrost wilgotności otoczenia (powietrza) powoduje, że w każdym materiale wzrasta zawartość wilgoci wskutek sorpcji. Cząsteczki pary wodnej transportowanej przez pory materiału mogą osadzać się na ścianach porów wewnątrz wyrobu wskutek słabego oddziaływania sił van der Waalsa. W efekcie na powierzchni ścian porów powstaje jedno- lub wielowarstwowy film cząsteczek wody. Zjawisko to zachodzi w zakresie do 95% wilgotności względnej. Wzrost wilgotności materiału wraz ze wzrostem wilgotności powietrza opisany jest krzywą sorpcji. Krzywa desorpcji obrazuje sytuację odwrotną – spadek zawartości wilgoci w materiale spowodowany spadkiem wilgotności względnej otoczenia. Im mniejsza różnica krzywej histerezy sorpcji – desorpcji, tym wyższa zdolność materiału do oddawania gromadzonej wilgoci [4].

Innym materiałem zalecanym do ocieplania ścian od strony wewnętrznej jest lekki beton komórkowy (fot. 7–8), występujący w postaci płyt o gęstości do 115 kg/m³.

Materiał ten chłonie wilgoć z powietrza i bardzo szybko wysycha. Jego wartość współczynnika przewodzenia ciepła w stanie suchym λ10,dry = 0,042 W/(m·K), a wartość obliczeniowa λD = 0,043 W/(m·K).

Płyty charakteryzują się bardzo niskim oporem dyfuzyjnym (współczynnik oporu dyfuzyjnego μ = 3). Oznacza to, że para wodna ma możliwość swobodnego wnikania w porowatą strukturę płyt.

Za izolację hydroaktywną uznaje się również płyty z pianki poliuretanowej z perforowaną siecią otworów kapilarnych wypełnionych paroprzepuszczalną masą mineralną. Wykończeniem powierzchni płyt są mineralne tynki cienkowarstwowe [1]. Aby tego typu ocieplenia spełniały swoje funkcje, pozostałe warstwy przegrody muszą mieć wysoką paroprzepuszczalność. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych lub przeznaczonych na długotrwały pobyt ludzi jest to rozwiązanie korzystniejsze niż ocieplenie z paroizolacją – ze względu na naturalną regulację wilgotności wnętrza, wynikającą ze swobodnego przepływu pary przez warstwy ocieplenia. Materiały te są niepalne (klasa A1), więc mogą być stosowane także w obrębie dróg ewakuacyjnych i stref pożarowych.

Izolacje transparentne

Klasyczne izolacje cieplne są nieprzezroczyste. Ich podstawowym zadaniem jest ograniczenie strumienia ciepła.

Izolacje transparentne natomiast poza ograniczaniem strat ciepła przez przegrodę umożliwiają przepływ światła słonecznego do wnętrza budynku.

Obecnie stosowane są trzy systemy, które można zakwalifikować jako systemy izolacyjne z pozyskiwaniem energii słonecznej:

  • oszklenie trzyszybowe z wypełnieniem z kryptonu (rzadko stosowane jako forma izolacji transparentnej);
  • granulat z aerożelu krzemionkowego umieszczony między dwiema zespolonymi taflami szklanymi;
  • struktury komórkowe lub kapilarne z tynkiem szklanym z absorberem pozyskującym energię słoneczną [5].

Aerożel jest rodzajem sztywnej piany o wyjątkowo małej gęstości. Składa się w 90–99,8% z powietrza, resztę zaś stanowi żel tworzący nanostrukturę. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ tego materiału wynosi 0,018 W/(m·K). Izolacje z aerożelem produkowane są również w postaci nieprzezroczystych izolacji technicznych o wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,013 W/(m·K).

Na fot. 9–10 przedstawiono przykładowe zastosowanie izolacji z płyt z aerożelu [6].

Izolacje próżniowe (VIP)

W literaturze przedmiotu [7] podawane są także przykłady ocieplenia od wewnątrz za pomocą izolacji próżniowej (tzw. modułowego systemu ocieplenia od wewnątrz). Na rys. 4 pokazano rozwiązanie przegrody zewnętrznej ocieplonej płytami izolacji VIP obustronnie zabezpieczonymi płytą wiórową lub włóknocementową.

Rozwiązania z zastosowaniem izolacji próżniowej zdobywają coraz więcej zwolenników, pozwalają bowiem na zmniejszenie grubości termoizolacji, dzięki czemu utrata powierzchni użytkowej jest mniejsza.

Projektowanie izolacji cieplnej stosowanej od wewnątrz

Zgodnie z wymogami rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [8], na wewnętrznej powierzchni przegrody zewnętrznej nie może dochodzić do kondensacji pary wodnej. Aby przegrody zewnętrzne i ich węzły konstrukcyjne mogły spełnić ten warunek, ich wartości współczynnika temperaturowego fRsi powinny być nie mniejsze niż wymagana wartość krytyczna.

Parametr ten oblicza się zgodnie z normą PN-EN ISO 13788:2003 [9]. W metodach proponowanych w tym dokumencie (nazwanych metodami Fokina–Glasera) założono, iż transport wilgoci polega wyłącznie na dyfuzji pary wodnej, opisanej równaniem dyfuzji Ficka.

Obliczenia prowadzi się od pierwszego miesiąca, w którym przewidywana jest jakakolwiek kondensacja. Przyjmuje się średnie miesięczne warunki zewnętrzne i oblicza wielkość kondensacji lub odparowania w każdym z dwunastu miesięcy roku. Masa wody powstałej w wyniku kondensacji zakumulowana pod koniec miesiąca, w którym kondensacja się pojawiła, jest porównywana z całkowitym odparowaniem w ciągu pozostałej części roku.

Analizę należy wykonywać w odniesieniu do całego roku. Nie rozpatruje się ruchu powietrza ani przez element budowlany, ani w jego wnętrzu, nie bierze się też pod uwagę podciągania kapilarnego i sorpcji. Do przeprowadzenia analizy niezbędna jest znajomość parametrów klimatu lokalnego.

W odniesieniu do badanych przegród wykonywany jest wykres prężności pary wodnej w przekroju (rys. 5), np. za pomocą programów obliczeniowych producentów materiałów izolacyjnych.

Jeżeli linie ciśnień się przecinają (następuje kondensacja), należy obliczyć maksymalną ilość kondensatu występującą na każdej z powierzchni stykowych oraz miesiąc, w którym wystąpi maksimum. Należy również rozważyć ryzyko degradacji materiałów budowlanych oraz pogorszenia ich właściwości cieplnych w wyniku obliczonej maksymalnej ilości wilgoci, zgodnie z wymaganiami zawartymi w przepisach i wskazówkach w normach wyrobów.

Strumień kondensacji jest różnicą między ilością wilgoci przenoszonej do powierzchni stykowej, na której występuje kondensacja, a ilością wilgoci przenoszonej od tej powierzchni:

W komponencie budowlanym z więcej niż jedną powierzchnią kondensacji strumień parowania oblicza się oddzielnie dla każdej powierzchni stykowej.

Wyrażenia na strumień parowania i kondensacji są takie same. Umownie kondensacja pojawia się wtedy, gdy wyrażenie jest dodatnie, a parowanie – gdy ujemne (rys. 6).

W wypadku zmiany izolacyjności cieplnej przegrody należy analizować wpływ na zmiany temperatury powierzchni i możliwość powstawania warunków sprzyjających rozwojowi pleśni lub zagrzybienia.

Zgodnie z normą PN-EN ISO 13788:2003 [9] temperatura powierzchni wewnętrznej pozwalająca uniknąć krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacji międzywarstwowej powinna być obliczana w odniesieniu do:

  • płaskiej części przegrody,
  • miejsc potencjalnych mostków cieplnych.

Charakterystyką obliczeniową wyrażającą stan powierzchni pod kątem ryzyka powstawania pleśni jest obliczeniowy czynnik temperaturowy na powierzchni wewnętrznej fRsi. W miejscach mostków cieplnych temperaturę powierzchni można obliczać tylko z uwzględnieniem dwuwymiarowego przepływu ciepła. Wykorzystuje się do tego programy do analizy dwuwymiarowej (rys. 7) lub – w prostych przypadkach – katalogi mostków cieplnych uwzględniające wbudowane elementy docieplone od wewnątrz.

Podsumowanie

Sposób ocieplenia ściany budynku od strony wnętrza zależy od kilku czynników:

  • sposobu eksploatacji pomieszczenia,
  • rodzaju materiału ściany,
  • rodzaju materiału użytego do docieplenia,
  • technologii zamocowania dodatkowej termoizolacji.

Bardzo ważne jest uwzględnienie paroprzepuszczalności. Przegroda ocieplana od strony wnętrza powinna być poddana szczegółowej analizie, która uwzględni oddziaływanie wszystkich czynników wpływających na gęstość i rozkład przenikającego przez nią strumienia dyfuzji pary wodnej.

Na podstawie wyników analizy można określić odpowiedni rodzaj materiału termoizolacyjnego, właściwą grubość jego warstwy, sposób wykończenia powierzchni wewnętrznej i pozostałe rozwiązania detali ocieplenia z uwzględnieniem mostków termicznych.

Czynnikiem, który może znacznie zaburzyć wyniki uzyskane w przyjętej metodzie obliczeń, jest stan wilgotnościowy przegrody przed dociepleniem. Przed przystąpieniem do obliczeń należy więc dokładnie go określić. Drugim elementem mającym duży wpływ na poprawność wyniku jest założony (przewidywalny) sposób eksploatacji pomieszczenia przez użytkownika. Czynnik ten należy uznać za podstawowy, determinujący poziom zawilgocenia przegrody podczas jej eksploatacji.

Literatura

  1. A. Wanat, „Izolacje termiczne wewnętrznych ścian budynków stosowane od wewnątrz”, „Izolacje” nr 9/2012, s. 26–29.
  2. P. Harassek, „Zeszyt techniczny MULTIPOR. Ocieplanie od wewnątrz”, Warszawa 2012.
  3. Materiały informacyjne i techniczne firmy Ecovario.
  4. P. Krause, T. Steidl, B. Orlik, „Renowacja ścian zewnętrznych w aspekcie izolacyjności termicznej”, [w:] materiały konferencji szkoleniowej „Renowacja Budynków i Konserwacja Zabytków”, Warszawa 2012, s. 32–47.
  5. T. Steidl, „Nowe rozwiązania w zakresie izolacji termicznych i docieplania budynków”, [w:] materiały konferencji XXVI Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 9–12 marca 2011 r.: „Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjno­‑materiałowo-technologiczne. Budownictwo ogólne”, t. II, s. 307–327.
  6. Materiały szkoleniowe firmy Energie-Cluster z kursu HLWD 2011 „Innendämmung mit Aerogel”.
  7. G. Steinke, A. Binz, „Bausysteme mit VIP”, [w:] 15 Schweizerisches Status-Seminar „Energie und Umweltforschung im Bauwesen”, Zürich 2008, s. 275–282.
  8. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 nr 75, poz. 690 ze zm.).
  9. PN-EN ISO 13788:2003, „Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznej do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacji międzywarstwowej. Metody obliczania”.
  10. Materiały informacyjne i techniczne firmy Isover.
  11. Materiały informacyjne i techniczne firmy Recticel Insulation.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Włodek Włodek, 28.02.2014r., 12:21:47 Raczej w większości ludzie wybierają tradycyjny styropian. Styropian i technologia ocieplania oparta na styropianie to jak na razie najpopularniejsza i najtańsza metoda ocieplenia budynku. Zwłaszcza jak ktoś sam chce ocieplić budynek, wtedy styropian jest niezawodny.
  • Karol Karol, 28.02.2014r., 12:25:40 Docieplanie ścian od wewnątrz to generalny remont w domu!!! Lepiej docieplić dom styropianem od zewnątrz.
  • Krystian Tarnowski Krystian Tarnowski, 09.02.2016r., 15:32:11 można wykonać izolację termiczną od środka bez wielkich remontów a jedynie przy odświeżeniu mieszkania czy domu
  • Dominik Dominik, 21.07.2016r., 11:58:20 Chciałem też zaznaczyć, że na naszym rynku dostępny jest już materiał o nazwie Kooltherm lambda = 0,020. Daje on możliwość wykonania najcieńszej izolacji od zewnątrz Kooltherm K5, ale także od wewnątrz pomieszczeń Kooltherm K17. Temat termoizolacji jest skomplikowany. Należy do niego podejść rzetelnie i uczciwie. Nikt nie neguje faktu, że dla budynku, izolacja zewnętrzna jest lepsza od tej wykonanej do wewnątrz, ale… … istnieją budynki (sytuacje), w których jedyną opcją jest wykonanie izolacji od wewnątrz.
  • gosc44 gosc44, 11.12.2016r., 16:12:10 Warto rozważyć też masę aerożelową o grubości zaledwie 1 mm a dającą tyle co 10 cm styropianu
  • xyzal xyzal, 20.08.2018r., 17:23:28 Nie żebym bał się nowości, ale wychodzę z założenia , że jeśli coś jest sprawdzone to nie widzę potrzeby szukać nowego, więc artykuł czytam jako ciekawostkę a fundamenty niezmiennie i dziś ocieplił bym dobrym, rekomendowanym przez ITB styropianem
  • guzik guzik, 19.09.2018r., 13:50:58 Najlepszym materiałem do ocieplenia domu jest styropian, ale zawsze należy sprawdzać, czy styropian nie widnieje na czarnej liście GUNB. Kontrole są przeprowadzane na bieżąco i niestety wśród producentów nie spełniających norm jakościowych jest bardzo wielu producentów styropianów.
  • GosiaM GosiaM, 10.11.2018r., 11:21:08 Zagadzm się z przedmówcami, że steropian jest najlepszą, sprawdzoną metodą. Mąż ocieplił dom steropianem TermoOrganika i od tamtej pory w cieplejsze zimowe dni nawet nie muszę włączać pieca.
  • Jerzy Jerzy, 02.11.2020r., 12:09:34 Wszystko jest bardzo proste zastosujcie materiał dinol tynk termorefleksyjny λeq. = 0,000918 W/mK . Metoda sprawdzona. Pozbędziesz się wilgoci, grzybów etc. Oprócz tego powietrze będzie zdrowe i czyste. Każdy pokój można ocieplić w ciągu jednego dnia , a zamieszkać po kilku dniach. Można również ocieplić płyty dekoracyjne z każdego materiału i zamocować na ścianie potem. Łazienka ok 30 m2 była wykończona w dwa dni po przez przyklejanie ocieplonego tynkiem forniru kamiennego. Temperatura po ociepleniu została podwyższona o 6 stopni.

Powiązane

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6) Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Hydroizolacja do starych dachów »

Hydroizolacja do starych dachów » Hydroizolacja do starych dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Płynna żywica do izolacji »

Płynna żywica do izolacji » Płynna żywica do izolacji »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.