W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.
Budynki z wielkiej płyty to charakterystyczna część krajobrazu miejskiego w Polsce i wielu innych krajach postkomunistycznych, od Estonii po Bułgarię i od wschodniej części Niemiec po Rosję. Powstały one...
Budynki z wielkiej płyty to charakterystyczna część krajobrazu miejskiego w Polsce i wielu innych krajach postkomunistycznych, od Estonii po Bułgarię i od wschodniej części Niemiec po Rosję. Powstały one głównie w latach 70. i 80. XX w. jako część masowego programu budownictwa mieszkaniowego. Te wielopiętrowe bloki z prefabrykowanych płyt były wówczas odpowiedzią na rosnącą potrzebę mieszkań.
Osoby, które dłużej działają w branży izolacji poliuretanowych, z pewnością będą w stanie docenić stabilność cen materiałów, której doświadczyliśmy, a także brak problemów z dostępnością. W latach ubiegłych...
Osoby, które dłużej działają w branży izolacji poliuretanowych, z pewnością będą w stanie docenić stabilność cen materiałów, której doświadczyliśmy, a także brak problemów z dostępnością. W latach ubiegłych zdarzało się, że brakowało materiałów na światowych rynkach i ceny mocno szybowały w górę, ale miniony rok nie przyniósł takich niespodzianek. Jak widać, nasza branża lubi spokój.
ABSTRAKT
W artykule wymieniono zmiany w przepisach dotyczących cech energetycznych budynków, a także przedstawiono status nowych norm z tej dziedziny.
Changes in regulations and standards regarding the energy performance of buildings
The article discusses changes in the regulations regarding the energy performance of buildings, as well as the status of new standards in this field.
Rozporządzenie w sprawie zmian Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki [1], które weszło w życie 1 stycznia 2018 r., zawiera wiele zmian w dotychczasowych przepisach, w tym kilka zmian dotyczy cech energetycznych budynków. W szczególności są to następujące zmiany:
1) W § 329 we wzorze na obliczenie maksymalnej wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną (EP) zmieniono opis występujących w tym wzorze wskaźników cząstkowych. Są to obecnie cząstkowe wartości wskaźnika EP, a nie cząstkowe maksymalne wartości tego wskaźnika jak w dotychczasowym rozporządzeniu.
Suma tych wskaźników cząstkowych podanych w rozporządzeniu określa maksymalną dopuszczalną wartość EP. Natomiast nie są to obecnie wskaźniki maksymalne służące do odrębnej oceny zapotrzebowania energii na potrzeby ogrzewania (z wentylacją i c.w.u.), chłodzenia i oświetlenia wbudowanego.
To zmienione sformułowanie eliminuje poprzednio istniejące liczne wątpliwości i spory dotyczące roli tych wskaźników.
2) W załączniku nr 2 - "Wymagania izolacyjności cieplnej i wymagania związane z oszczędnością energii" w p. 2 usunięto wcześniej obowiązujące przepisy ograniczające wielkość powierzchni okien oraz przegród szklanych i przezroczystych w poszczególnych rodzajach budynków. Obecnie we wszystkich rodzajach budynków nie ma ograniczenia wielkości powierzchni okien i przegród przezroczystych.
3) W załączniku "Wykaz Polskich Norm powołanych w rozporządzeniu" wprowadzono szereg zmian w wykazie norm obowiązujących w związku z poszczególnymi przepisami WT.
Wprowadzenie nowego wykazu norm powołanych w znowelizowanych Warunkach Technicznych zbiegło się z publikacjami Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, który w 2017 roku określił liczne dotychczas stosowane normy (w tym normy dotyczące cech energetycznych budynków wymienione w ww. wykazie) jako "wycofane", jednocześnie podając zastępujące je nowe normy, które są obecnie dostępne w wersji angielskiej.
Powstały więc wątpliwości, czy należy stosować normy wymienione w WT czy nowe normy wskazane przez PKN. Wątpliwości dotyczące norm obowiązujących do stosowania dotyczy także norm powołanych w rozporządzeniu o świadectwach energetycznych [2].
Aby rozstrzygnąć te wątpliwości, należy przypomnieć następujące zasady:
1. Stosowanie norm jest dobrowolne, ale stają się one obligatoryjne, jeżeli są powołane w rozporządzeniu.
2. Ustawa o normalizacji [3] w art. 5.4 ustala, że "Polskie Normy mogą być powoływane w przepisach prawnych po ich opublikowaniu w języku polskim".
3. Wycofanie normy nie oznacza, że jest ona błędna lub że jej stosowanie jest zabronione. Oznacza jedynie, że istnieje nowsza norma dotycząca tych samych problemów, a zasady systemu normalizacji nie dopuszczają aktualności dwóch norm na ten sam temat.
W świetle tych zasad sytuacja prawna poszczególnych norm jest różna, wymaga więc odrębnego omówienia.
1) Normy wymienione w załączniku do WT
W załączniku do WT wymienione są następujące normy, które przez PKN są określone jako "wycofane":
PN-EN ISO 6946:2008, „Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Sposób obliczania" - norma wycofana i zastąpiona przez 6946:2017-1 (wersja angielska).
PN-EN ISO 13370:2008, "Właściwości cieplne budynków. Wymiana ciepła przez grunt. Metody obliczania" - norma wycofana i zastąpiona przez 13370:2017-09 (wersja angielska).
PN-EN ISO 14683:2008, "Mostki cieplne w budynkach. Liniowy współczynnik przenikania ciepła. Metody uproszczone i wartości orientacyjne" - norma wycofana i zastąpiona przez 14683:2017-09 (wersja angielska).
PN-EN ISO 10077-1:2007, "Właściwości cieplne okien, drzwi i żaluzji. Obliczanie współczynnika przenikania ciepła. Metoda uproszczona" - norma wycofana i zastąpiona przez 100077‑1:2017-10 (wersja angielska).
PN-83/B-03430 i PN-83/B-03430/AZ3:2000, "Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania" - normy wycofane bez podania normy zastępującej.
PN-EN ISO 12831:2006, "Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego" - norma wycofana i zastąpiona przez 12831-3:2017-08 (wersja angielska).
PN-EN ISO 13789:2008, "Cieplne właściwości użytkowe budynków. Współczynniki przenoszenia ciepła przez przenikanie i wentylację. Metoda obliczania" - norma wycofana i zastąpiona przez 13789:2017-10 (wersja angielska).
Ponieważ te normy są powołane w rozporządzeniu o WT są w problemach podanych w rozporządzeniu obowiązujące, pomimo że są określone jako "wycofane" i zmiana tego stanu (powołanie nowych norm) może nastąpić tylko w trybie zmiany rozporządzenia.
Podane przez PKN nowe normy jako zastępujące normy "wycofane" są obecnie dostępne w wersji angielskiej, ale będą stopniowo wydawane w wersji polskiej, jednak wydanie ich w wersji polskiej nie sprawi, że w zakresie podanym w WT staną się obowiązujące, gdyż w wykazie norm w WT jako normy powołane określone są normy scharakteryzowane nie tylko numerem, ale także rokiem wydania, a więc obowiązujące są konkretne wersje tych norm.
2) Normy powołane w rozporządzeniu o świadectwach energetycznych [2]
W rozporządzeniu o świadectwach energetycznych zostały powołane cztery normy, które PKN określił jako "wycofane", i zastąpione innymi. Są to:
PN-EN ISO 13790:2008, "Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia" - norma wycofana i zastąpiona przez normę PN-EN ISO 52016-1:2017-09, "Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia, wewnętrzne temperatury oraz jawne i utajone obciążenia cieplne, część 1: Procedury obliczania" (wersja angielska).
PN-EN 15193:2010, "Charakterystyka energetyczna budynków. Wymagania energetyczne dotyczące oświetlenia" - norma wycofana i zastąpiona przez normę 15193:2017-08 (wersja angielska). a także normy:
PN-EN ISO 12831:2006 i PN-EN ISO 13789:2008 (powołane także w wykazie norm w WT) - normy wycofane i zastąpione przez nowe w wersji angielskiej.
Dopóki nowe normy są wydane tylko w wersji angielskiej normami powołanymi (czyli obowiązującymi) są normy dotychczas stosowane, gdyż normy w wersji angielskiej, zgodnie z przepisami ustawy o normalizacji, nie mogą być powołane.
Inna sytuacja powstanie, gdy nowe normy będą wydane w wersji polskiej. Powstanie wtedy bardziej skomplikowana sytuacja niż z normami powołanymi w WT, gdyż:
1) w rozporządzeniu o świadectwach [2] powołano normy nie przez podanie ich numeru (tak jak w WT), ale opisowo, podając np. że obliczenie zużycia energii wykonuje się według Polskiej Normy dotyczącej energetycznych właściwości użytkowych budynków - obliczania zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia, a obliczenia dotyczące oświetlenia według Polskiej Normy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków - wymagania energetyczne dotyczące oświetlenia.
2) powołane normy stanowią elementy ogólnej metodyki wyznaczania zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynku ustaloną w rozporządzeniu, a zatem te normy muszą być spójne z tą metodyką.
Powołanie norm w sposób opisowy powinno dotyczyć ich aktualnej (najnowszej) wersji, a więc z chwilą, gdy PKN opublikuje polskie wersje nowych norm, to one powinny być uznane, a powołane w rozporządzeniu.
Zastosowanie tej zasady do nowej wersji normy PN-EN 15193 nie budzi zastrzeżeń, gdyż ma ten sam numer, tytuł zgodny z opisem w rozporządzeniu [2] i nie ma obawy o niespójność treści tej normy z ogólną metodyką, gdyż dotyczy ona odrębnego zakresu obliczeń, a zatem po jej opublikowaniu w wersji polskiej powinna stać się obowiązująca.
Inna jest sytuacja normy PN-EN ISO 13790. Czy ma być zastąpiona przez normę 52016-1 wskazaną przez PKN jako ją zastępująca? Norma 52016-1 nie jest nową wersją normy 13790, lecz zupełnie inną normą, gdyż:
należy do nowej grupy norm o strukturze określonej w PN-EN ISO 52000-1:2017, która ustala nowe ogólne ramy i procedury oceny charakterystyki energetycznej budynków,
jej zakres jest inny niż normy 13790 (zastępuje nie jedną, ale cztery normy),
jest tylko pierwszą częścią normy dotyczącej wyznaczania zapotrzebowania na energię do ogrzewania i chłodzenia
Trudno więc byłoby uznać normę 52016-1 jako powołaną w rozporządzeniu w miejsce normy 13790, zwłaszcza, że istnieje też formalny powód: norma 52016-1 ma tytuł nieco inny niż opis powołanej normy podany w rozporządzeniu [2]. A więc nawet po opublikowaniu polskiej wersji normy 52016-1 w dalszym ciągu powinna być wykorzystywana norma 13790, a wprowadzenie do stosowania normy 52016-1 (co zapewne będzie konieczne) może nastąpić dopiero przez jej powołanie w ramach nowelizacji rozporządzenia o świadectwach energetycznych.
Trudny do rozstrzygnięcia będzie też problem norm PN-EN ISO 12831:2006 i PN-EN ISO 13789:2008 po opublikowaniu nowej wersji tych norm w polskiej wersji językowej. Ich tytuły pozostaną zgodne z opisem w rozporządzeniu [2], a więc powinny być obowiązujące.
Jednak ich fragmenty powołane w rozporządzeniu stanowią elementy ogólnej metodyki, a zatem ich zmiana może spowodować niespójność obliczeń. Tak np. w zakresie obliczeń zapotrzebowania energii na potrzeby wentylacji istnieje rozbieżność pomiędzy metodą obliczeń z nowej wersji normy 13789 z ogólną metodyką obliczania zapotrzebowania na energię według rozporządzenia [4]. A więc dopóki nie zmieni się metodyka określona w rozporządzeniu, to i te normy powinny być stosowane w dotychczasowej wersji.
Powyższe opinie wydają się w pełni uzasadnione, jednak po wydaniu polskiej wersji nowych norm dla rozwiania wszystkich wątpliwości dotyczących norm powołanych w rozporządzeniu o świadectwach energetycznych [2], niezbędne będzie wydanie urzędowych ustaleń w tej sprawie lub nowelizacji rozporządzenia.
Literatura
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (DzU z 2017 r. poz. 2285).
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury I Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (DzU z 18 marca 2015 r. poz. 376).
Ustawa z dnia 12.09.2002 r. o normalizacji (DzU nr. 169, poz. 1386 z późn. zm.).
M. Gasiński, "Wymagania obliczeniowe dla instalacji wentylacyjnych. Czy konieczna jest nowa metodologia?", "Rynek Instalacyjny" 1-2/2018, s. 39-40.
Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie...
Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie potencjalne czynniki oraz źródła emisyjności, nawet te z pozoru niewielkie. Przemysł cementowy jest dostawcą cementu będącego jednym z surowców/półproduktów do wytwarzania suchych zapraw. W przypadku zapraw murarskich czy tynkarskich stosowanych na budowach ich zużycie w porównaniu np. do betonu...
Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast...
Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast tych opartych na paliwach węglowych.
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.
Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii...
Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii elektrycznej. Co zakładają możliwe scenariusze realizacji wyzwań, jakie stoją przed Polską i krajami UE w kontekście wdrożenia pakietu „Fit for 55”?
Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe....
Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe. Narzędzia te pozwalają precyzyjnie obliczać i dobierać typy mocowań do różnych rodzajów podłoża.
Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to...
Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to jest kontynuacją publikacji „Zerowy ślad węglowy budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050”, która powstała dzięki wsparciu Specjalnego Funduszu Akcjonariuszy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).
W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie,...
W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie, będąca wynikiem pandemii, spowodowała, że zachodzące zmiany uległy przyspieszeniu. Wzrosła liczba spotkań w świecie wirtualnym, a wiele zagadnień dostosowano w sposób umożliwiający ich realizację online. Pomimo tego, że obecnie obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19 zostały znacząco złagodzone,...
Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...
Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...
Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały...
Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały się w dniach 31.01–3.02.2023 r.
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa...
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. Tym samym zrealizowany został zapis art. 60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r.).
W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik...
W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy, stanowiące ustawowe wypełnienie zapisu art. 47u ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.), który wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r., art....
Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia...
Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia 18.01.2023 r. poz. 140).
W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego....
W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego. Przedstawiona metodyka dotyczy budynków nowoprojektowanych. Ślad węglowy budynku jest sumą wszystkich emisji gazów cieplarnianych towarzyszących procesom zachodzącym w cyklu życia budynku. Wartość śladu węglowego jest bezpośrednio powiązana ze wskaźnikiem GWP (ang. Global Warming Potential – potencjał...
Posadzki są elementem finalnym w obiektach przemysłowych, magazynach, halach itp. Dobrze wykonane i właściwie użytkowane stają się wysublimowanym elementem wykończenia tych obiektów.
Posadzki są elementem finalnym w obiektach przemysłowych, magazynach, halach itp. Dobrze wykonane i właściwie użytkowane stają się wysublimowanym elementem wykończenia tych obiektów.
Stosowanie zabudowy szachtów maskuje szachty instalacyjne i jednocześnie uniemożliwia dostęp osobom nieupoważnionym. Osłona szachtu powinna dawać możliwość łatwego dostępu dla osób dokonujących napraw...
Stosowanie zabudowy szachtów maskuje szachty instalacyjne i jednocześnie uniemożliwia dostęp osobom nieupoważnionym. Osłona szachtu powinna dawać możliwość łatwego dostępu dla osób dokonujących napraw i serwisantom.
W Dzienniku Ustaw poz. 297 z dnia 15.02.2023 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle...
W Dzienniku Ustaw poz. 297 z dnia 15.02.2023 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie, które obowiązuje od dnia 1.03.2023 r.
Dziennik Ustaw z dnia 18.01.2023 r. poz. 140 opublikował jednolity tekst ustawy z dnia 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia...
Dziennik Ustaw z dnia 18.01.2023 r. poz. 140 opublikował jednolity tekst ustawy z dnia 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r.), zwanej w kręgach budowlanych „ustawą koncesyjną”.
W Dzienniku Ustaw poz. 273 z dnia 9.02.2023 r. ukazało się obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 25 stycznia 2023 r. w sprawie jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju...
W Dzienniku Ustaw poz. 273 z dnia 9.02.2023 r. ukazało się obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 25 stycznia 2023 r. w sprawie jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju określającego wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Cyfryzacja świata spowodowała nowe możliwości, a także nowe oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej. W konsekwencji prawie każde urządzenie jest wyposażone w bardziej lub mniej zaawansowany moduł...
Cyfryzacja świata spowodowała nowe możliwości, a także nowe oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej. W konsekwencji prawie każde urządzenie jest wyposażone w bardziej lub mniej zaawansowany moduł sterowania. Symbolem nowoczesności stały się rozwiązania zawierające elementy „inteligentnego” funkcjonowania. Powszechnie dostępne są „inteligentne” odkurzacze, lodówki, aparaty fotograficzne, samochody, a nawet budynki. Budynek inteligentny [23–27] to miejsce, w którym wszystkie mechanizmy i...
Dziennik Ustaw z dnia 23 marca 2023 roku, poz. 553, zamieścił ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.
Dziennik Ustaw z dnia 23 marca 2023 roku, poz. 553, zamieścił ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.
Na mocy obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 27 stycznia 2023 r. ukazał się w Dzienniku Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa...
Na mocy obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 27 stycznia 2023 r. ukazał się w Dzienniku Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa (DzU z dnia 23 marca 2023 r., poz. 551).
Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU wróciły po czteroletniej, wymuszonej covidem przerwie. Jakie są nasze refleksje? Z pewnością można stwierdzić, że targi BAU odnotowały...
Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU wróciły po czteroletniej, wymuszonej covidem przerwie. Jakie są nasze refleksje? Z pewnością można stwierdzić, że targi BAU odnotowały w tym roku niemały sukces i mogły poszczycić się rekordową liczbą wystawców, odwiedzających z całego świata oraz bardzo dobrymi opiniami zarówno gości, jak i firm promujących najnowsze technologie, innowacyjne rozwiązania oraz produkty.
W ostatnich dziesięcioleciach szybki i rozległy rozwój miejskiej zabudowy mieszkaniowej doprowadził do gwałtownego wzrostu zużycia gruntów oraz zjawiska rozlewania się monofunkcyjnych obszarów miejskich....
W ostatnich dziesięcioleciach szybki i rozległy rozwój miejskiej zabudowy mieszkaniowej doprowadził do gwałtownego wzrostu zużycia gruntów oraz zjawiska rozlewania się monofunkcyjnych obszarów miejskich. Współczesne trendy urbanistyczne przygotowują nas do przejścia od gospodarki liniowej do gospodarki o obiegu zamkniętym.
W artykule zestawiono wyniki analizy wpływu transformacji w kierunku neutralności klimatycznej na sektor zatrudnienia z wspólnotowymi instrumentami wsparcia w kontekście kosztów tych zmian. Opisano założenia...
W artykule zestawiono wyniki analizy wpływu transformacji w kierunku neutralności klimatycznej na sektor zatrudnienia z wspólnotowymi instrumentami wsparcia w kontekście kosztów tych zmian. Opisano założenia i metodę analizy przeprowadzonej na modelach zbudowanych w Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) oraz przedstawiono mechanizmy i skalę narzędzi wspomagających wysiłek transformacyjny, w tym Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, program InvestEU oraz instrument pożyczkowy.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.