Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zmiany klimatyczne a wymagania izolacyjności cieplnej

Climate changes vs thermal insulation requirements

Zmiany klimatyczne a wymagania izolacyjności cieplnej
http://www.sxc.hu

Zmiany klimatyczne a wymagania izolacyjności cieplnej


http://www.sxc.hu

Osiem z ostatnich dziesięciu lat było najcieplejszych spośród wszystkich dotychczas zmierzonych, czyli od 1817 r. Prowadzone są badania i prace analityczne mające ustalić przyczyny tego ocieplenia. Za najbardziej prawdopodobne uznaje się, że są nimi działalność człowieka i antropogeniczne zanieczyszczenie środowiska, w tym emisja gazów cieplarnianych.

Zobacz także

Messe Monachium GmbH Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.

Termomodernizacja budynków z wielkiej płyty w Polsce

Termomodernizacja budynków z wielkiej płyty w Polsce Termomodernizacja budynków z wielkiej płyty w Polsce

Budynki z wielkiej płyty to charakterystyczna część krajobrazu miejskiego w Polsce i wielu innych krajach postkomunistycznych, od Estonii po Bułgarię i od wschodniej części Niemiec po Rosję. Powstały one...

Budynki z wielkiej płyty to charakterystyczna część krajobrazu miejskiego w Polsce i wielu innych krajach postkomunistycznych, od Estonii po Bułgarię i od wschodniej części Niemiec po Rosję. Powstały one głównie w latach 70. i 80. XX w. jako część masowego programu budownictwa mieszkaniowego. Te wielopiętrowe bloki z prefabrykowanych płyt były wówczas odpowiedzią na rosnącą potrzebę mieszkań.

Tomasz Tomczak, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych Rynek izolacji natryskowych – podsumowanie 2024 r. i perspektywy na 2025 r.

Rynek izolacji natryskowych – podsumowanie 2024 r. i perspektywy na 2025 r. Rynek izolacji natryskowych – podsumowanie 2024 r. i perspektywy na 2025 r.

Osoby, które dłużej działają w branży izolacji poliuretanowych, z pewnością będą w stanie docenić stabilność cen materiałów, której doświadczyliśmy, a także brak problemów z dostępnością. W latach ubiegłych...

Osoby, które dłużej działają w branży izolacji poliuretanowych, z pewnością będą w stanie docenić stabilność cen materiałów, której doświadczyliśmy, a także brak problemów z dostępnością. W latach ubiegłych zdarzało się, że brakowało materiałów na światowych rynkach i ceny mocno szybowały w górę, ale miniony rok nie przyniósł takich niespodzianek. Jak widać, nasza branża lubi spokój.

Abstrakt
W artykule podjęto próbę zbadania, jak zmiany klimatyczne wpływają na zużycie energii. Zaprezentowano w nim metodykę określania kosztów optymalnych w kontekście formułowania wymagań energetycznych. Przedstawiono eksperyment obliczeniowy dotyczący wyznaczania kosztu optymalnego na potrzeby określania standardu energetycznego budynków w nowych warunkach klimatycznych. Do obliczeń przyjęto wzrost temperatury o 2 i 4°C.
The article attempts to examine the impact of climate changes on energy consumption. It presents the methodology of determining optimal costs in the context of energy requirements formulation. It also presents an analytical experiment concerning optimal cost determination for the purposes of specifying building energy requirements in new climatic conditions. The calculations are based on the increase of temperature by 2 and 4°C.

Prace nad przyczynami i skutkami zmian klimatycznych prowadzone są od ponad dwóch dekad (od 1988 r.) przez społeczność międzynarodową pod auspicjami Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) oraz Programu Środowiska Narodów Zjednoczonych (UNEP) w ramach Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC).

Działalność IPPC

IPCC zajmuje się monitoringiem publikacji naukowych i syntezą wiedzy dotyczącej zmian klimatu, konsekwencji tych zmian, adaptacji do nich i możliwości przeciwdziałania ich skutkom. Wśród ekspertów IPCC są również polscy naukowcy: profesorowie Zbigniew Kundzewicz, Zdzisław Kaczmarek, Mirosław Miętus i Piotr Tryjanowski. W 2007 r. zespół IPCC wspólnie z Alem Gore’em (byłym wiceprezydentem USA) otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za badania nad klimatem i konsekwencjami jego zmian.

W nieregularnych kilkuletnich odstępach IPPC publikuje zbiorcze raporty ze swoich prac. Ostatni raport (nr 4 [1]) został opublikowany w 2007 r. Obecnie trwają prace nad 5. raportem, które mają się zakończyć w latach 2013–2014 r.

W dotychczasowych raportach można zauważyć proces zmiany wniosków polegający na podkreślaniu coraz większego negatywnego wpływu człowieka na środowisko. W pierwszym raporcie pisano „o niewielkim świadectwie odróżnialnego wpływu człowieka na klimat”. W ostatnim można znaleźć informację, że „większość zaobserwowanego wzrostu średniej temperatury globalnej od połowy XX w. jest bardzo prawdopodobnie (ponad 90%) spowodowana wywołanym przez człowieka wzrostem stężenia gazów cieplarnianych”.

Lata testowe w obliczeniach energetycznych

W symulacjach energetycznych od lat wykorzystuje się uśrednione parametry klimatyczne, takie jak: promieniowanie słoneczne (bezpośrednie i rozproszone), temperaturę powietrza zewnętrznego, wilgotność, prędkość wiatru i jego kierunek. Przy czym uśrednienie może mieć różne kroki czasowe (np. godzinę, miesiąc), z reguły dostosowane do algorytmu obliczeniowego.

Istotnym zagadnieniem w obliczeniach energetycznych jest reprezentatywność danych klimatycznych. Dąży się do tego, by dane do obliczeń były jak najbliższe typowym przebiegom zmienności parametrów klimatycznych. Określenie wiarygodnego roku referencyjnego wymaga danych z przynajmniej 30-letnimi ciągami pomiarów tych parametrów. Typowy rok meteorologiczny do obliczeń energetycznych ISO został opracowany przez International Organization for Standardization i zaakceptowany przez CEN jako norma EN ISO 15927-4:2005 [2].

Roczny ciąg danych pogodowych do obliczeń energetycznych tworzony jest na podstawie 12 mies. wybranych z okresu min. 10 lat obserwacji meteorologicznych danej lokalizacji. Rekomenduje się trzydziestoletni ciąg pomiarów. Wyboru miesiąca dokonuje się przez wyznaczenie z wielolecia 3 mies., dla których suma statystyk Finkelsteina-Schafera natężenia całkowitego promieniowania słonecznego, temperatury termometru suchego i wilgotności względnej jest najmniejsza. Spośród tych 3 mies. jako najlepszy wybiera się ten, w którym odchylenie średniej prędkości wiatru od miesięcznej średniej wieloletniej jest najmniejsze. Wiele krajów do dzisiaj nie ma odpowiednich ciągów danych pomiarowych. Wyjściem z tej sytuacji są pseudolosowe generatory wzajemnie powiązanych parametrów klimatycznych. W Polsce takie generatory zostały opracowane w latach 90. przez Aleksandra D. Panka [3] i Piotra Narowskiego [4]. Za granicą najczęściej do tego celu używany był program ­MeteoNorm.

W obecnej sytuacji wymienione generatory mogą być wykorzystane do symulacji przyszłego klimatu, który ukształtuje się w wyniku zmian klimatycznych. W tym celu w kilku ośrodkach naukowych odtwarza się lokalne typowe przebiegi parametrów klimatycznych na podstawie wyników obliczeń uzyskanych z ogólnych globalnych modeli cyrkulacji atmosferyczno-oceanicznych (AOGCM).

W dalszej części pracy na potrzeby obliczeń wykorzystano typowe lata meteorologiczne zamieszczone na stronie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Założono, że w wyniku zmian klimatycznych wzrośnie temperatura powietrza zewnętrznego odpowiednio średniorocznie o 2 i 4°C w stosunku do temperatury aktualnej. Podstawą tego założenia jest niezmienność promieniowania słonecznego docierającego do granicy atmosfery (stała słoneczna w ciągu ostatnich kilkuset lat nie ulegała istotnym zmianom). Energia kumulowana w atmosferze i ziemi odpowiada za wzrost temperatury, co wobec braku danych dotyczących przyszłego zachmurzenia powoduje, że przyszły klimat (w 2060 r.) będzie charakteryzował się podobnymi wartościami promieniowania bezpośredniego i ­rozproszonego oraz odpowiednio przesuniętymi o 2–4°C wartościami temperatury powietrza zewnętrznego. Oczywiście jest to założenie upraszczające, które powinno zostać sprawdzone z wykorzystaniem symulatorów klimatu pracujących na danych zagregowanych podawanych w raportach IPCC [1].

Eksperyment obliczeniowy

Z prezentowanego eksperymentu obliczeniowego płyną łatwe do przewidzenia wnioski – zwiększenie zapotrzebowania na chłodzenie i zmniejszenie zapotrzebowania na ogrzewanie. Znacznie ciekawsze są jednak rozważania dotyczące kosztów i konsekwencje wynikające z tych obliczeń dla przyszłych wymagań energetycznych, którym mają odpowiadać budynki. Jest to obecnie szczególnie ważne, gdyż w związku z koniecznością wdrażania tzw. Recastu, czyli dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [5], nowe wymagania mają być określane za pomocą metodyki kosztu optymalnego.

Wzrastać będą ceny energii i struktura jej zużycia. Będziemy zużywać mniej energii na ogrzewanie, a więcej na chłodzenie. Jeśli w wyniku zmian klimatu wewnętrzne warunki cieplne ukształtują się tak, że budynki mieszkalne będą wymagały chłodzenia, to powinno mieć to wpływ na formułowanie wymagań energetycznych.

Rozpatrzony został horyzont czasowy równy cyklowi życia budynku. W odniesieniu do budynków mieszkalnych jest to ok. 50 lat. Z rys. 1 wynika, że ok. 2050 r. możemy się spodziewać wzrostu temperatury globalnej o 2°C.

Obliczenia wykonano w odniesieniu do domu jednorodzinnego zaprojektowanego jako dom wolno stojący, niepodpiwniczony, parterowy z poddaszem użytkowym, o powierzchni użytkowej 104 m² i kubaturze 406 m³. Projekt przewiduje wykonanie domu w technologii murowanej z bloczków silikatowych ocieplonych styropianem lub wełną mineralną o różnej grubości, różnie ogrzewanego.

tabeli 1 zestawiono parametry przegród zewnętrznych i systemów wentylacyjnych w odniesieniu do poszczególnych wariantów standardu energetycznego oraz dodatkowe koszty osiągnięcia danego standardu w porównaniu z wariantem referencyjnym St-1 [6]. Odnośnie do każdego z wymienionych standardów budynku obliczono zużycie energii na potrzeby ogrzewania z zastosowaniem paliw: węgla, biomasy, oleju opałowego oraz gazu. Założono, że chłodzenie realizowane będzie przy wykorzystaniu energii elektrycznej. Sprawność całkowita systemu ­ogrzewania została przyjęta zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku [7] (założono brak bufora ciepła w systemie ogrzewczym) ηT = ηP ηd ηr. Wartości s­kładowe wybierano z górnej granicy zakresu. W rezultacie przyjęto następujące wartości sprawności: 0,8; 0,7; 0,88; 0,95 odpowiednio dla: węgla, biomasy, oleju opałowego i gazu. W wypadku chłodzenia przyjęto, że do wyprodukowania 1 kWh chłodu potrzeba 0,5 kWh energii elektrycznej. Obliczenia energetyczne wykonano za pomocą algorytmu symulacji godzinowych 6R1C [6]. Wyniki uzyskane w odniesieniu do wybranych nastaw temperatury wewnętrznej 20°C (zima) i 25°C (lato) wskazują, że w roku referencyjnym (a więc w odniesieniu do aktualnych warunków klimatycznych oznaczonych jako Klimat 0) utrzymanie komfortu cieplnego wymaga chłodzenia budynku. W rzeczywistości chłodzenie mechaniczne bardzo rzadko występuje w budynkach mieszkalnych w Polsce. Nadmiar ciepła usuwany jest przez przewietrzanie lub blokowanie dostępu promieniowania słonecznego.

Następnie obliczono zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia w roku referencyjnym plus 2°C (Klimat +2) i roku referencyjnym plus 4°C (Klimat +4). W dalszych ­rozważaniach zapotrzebowanie na chłodzenie każdego z analizowanych klimatów jest różnicą obliczeniowego zapotrzebowania i zapotrzebowania dla Klimatu 0. Wynika to z obserwacji niechłodzenia współczesnych budynków mieszkalnych i konieczności wprowadzenia chłodzenia mechanicznego w wypadku wzrostu średniej temperatury.

W odniesieniu do wariantów budynku przedstawionych w tabeli 1 wykonano obliczenia rocznych kosztów ogrzewania (przy czterech systemach ogrzewania) i chłodzenia – DChł. (odjęte zostało zapotrzebowanie na chłodzenie w roku Klimat 0). Wyniki zebrano na rys. 2.
Wyniki te potwierdzają, że lepszy standard energetyczny budynku oznacza mniejsze zużycie energii. Wydatki na energię w wypadku zmian klimatycznych pozostają jednak na zbliżonym ­poziomie, ponieważ zmniejszenie kosztów na ogrzewanie jest uzupełniane zwiększonymi kosztami chłodzenia.

Koszty energii przedstawione na rys. 2 zostały porównane z kosztami marginalnymi poprawy standardu energetycznego (koszty marginalne są przeskalowane, a ich wartości z wykresu powinny być pomnożone przez 10). Z przedstawionych danych można obliczyć oszczędność energii w stosunku do wariantu St-1 i znaleźć min. sumy kosztów inwestycyjnych i oszczędności. Ta często wykorzystywana procedura służy do określenia tzw. optymalnych kosztowo wymagań energetycznych dla budynków. Rys. 3 przedstawia stosunek kosztów ogrzewania do kosztów chłodzenia w odniesieniu do analizowanych wariantów standardu energetycznego budynku.

Analiza wyników przestawionych na rys. 3 wskazuje na zmianę struktury zużycia energii i rosnący udział kosztów chłodzenia. Dla Klimatu +2 w wariancie St-1 koszty ogrzewania stanowią 20% kosztów chłodzenia, w wariancie St-11 koszty ogrzewania i chłodzenia są zbliżone. W wypadku Klimatu +4 wariant St-1 ma koszty ogrzewania równe 50% kosztów chłodzenia, a wariant St-11 – koszty równe dwu- lub trzykrotności kosztów chłodzenia. Należy przy tym pamiętać, że wartość kosztów energii maleje wraz ze standardem budynku (rys. 2).

Koszty energii i elementów budynku w cyklu jego życia

Zgodnie z dyrektywą 2010/31/UE [5] do lipca 2012 r. powinniśmy opublikować przepisy przedstawiające wymagania otrzymane metodą kosztu optymalnego (to tylko jedno z zobowiązań). Polska ma jednak wytłumaczenie na niedotrzymanie terminu. Otóż do 31 lipca 2011 r. (termin podany w dyrektywie) KE miała opublikować zakres metodyki określania kosztów optymalnych, jednak terminu nie dotrzymała. Zorganizowała natomiast kilka spotkań ekspertów w celu przedyskutowania zagadnienia. Zaawansowane projekty rozporządzenia dostępne były na stronach komisji od listopada. W styczniu 2012 r. opublikowany został kompletny projekt nowego rozporządzenia [8]. Doświadczenie pokazuje, że zostanie on przyjęty w ciągu kilku miesięcy.

W rozporządzeniu przedstawiono kryterium kosztów globalnych, zgodnie z którym kraje członkowskie mają określać wymagania optymalne. Do decyzji krajów zostawiono: stopy dyskonta, prognozy cen energii i inflacji oraz czas życia budynków [9].
Koszty globalne według dyrektywy 2010/31/UE [5] określa się zgodnie z następującymi wytycznymi:

  • (1) w określaniu globalnych kosztów działania uwzględniono koszty ponoszone przez inwestorów, w tym wszystkie należne podatki, ale bez dopłat. Koszty mają być oceniane na poziomie krajowym;
  • (2) globalne koszty budynków i elementów budynków są obliczane przez zsumowanie różnego rodzaju kosztów. Stosowana jest stopa dyskontowa w celu odniesienia ich do roku początkowego, następnie dodawane są koszty inwestycyjne zgodnie z zależnością poniżej:


      gdzie:
      Cg (τ) – koszt globalny (odniesiony do roku rozpoczęcia τ0),
      CI – początkowe koszty inwestycji na działania lub pakiet działań j,
      Ca,i (j) – roczne koszty eksploatacji w roku i koszty na działania lub pakiet działań j,
        Rd (i) – stopa dyskonta w roku I,
        Vf, τ (j) – wartość końcowa działania lub zestawu działań j na koniec okresu obliczeniowego (w odniesieniu do roku rozpoczęcia τ0), która zostanie określona przez prostą amortyzację inwestycji do końca okresu obliczeniowego w okresie rozliczeniowym. Wartość końcowa jest określana jako pozostały czas życia budynku, systemu budynku lub części budynku podzielony przez szacowaną ekonomiczną długość życia i pomnożony przez koszt odtworzenia;
  • (3) koszty globalne uwzględniane przy obliczaniu poziomu kosztów optymalnych są w wypadku istniejących budynków kosztami dodatkowych inwestycji, a w odniesieniu do nowych budynków – kosztami całkowitymi;
  • (4) uzyskane oszczędności energii w istniejących budynkach nie powinny być odnoszone do całkowitych kosztów wszystkich działań modernizacyjnych, tylko do prognozowanych i ograniczane do dodatkowych kosztów poprawy efektywności energetycznej istniejących budynków i elementów budowlanych;
  • (5) koszty utylizacji są zawarte w odpowiednich przypadkach i można je odjąć lub dodać do wartości końcowej zgodnie z wartością procentową kosztów zawartych w załączniku A CEN 15459;
  • (6) państwa członkowskie UE stosują okres obliczeniowy 30 lat w wypadku budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, a okres obliczeniowy 20 lat do budynków handlowych oraz budynków niemieszkalnych. Państwa członkowskie powinny dążyć do stworzenia załącznika A normy EN 15459:2007 [10] na podstawie danych ekonomicznych z krajowych systemów energetycznych przy określaniu szacunkowego ekonomicznego cyklu życia systemów budowlanych, komponentów i działań. Państwo członkowskie może określić na poziomie krajowym szacowany ekonomiczny cykl życia budynku;
  • (7) pod koniec okresu obliczeniowego będą brane pod uwagę koszty unieszkodliwiania lub wartości pozostałej komponentów i elementów budynku w celu ustalenia ostatecznych kosztów ponad szacunkowy ekonomiczny cykl życia budynku;
  • (8) państwa członkowskie przyjmują stopę dyskonta w wysokości 3%;
  • (9) państwa członkowskie są zachęcane do dostosowania wzoru obliczania kosztu globalnego w wypadku wynajmowanego budynku lub części budynku w kontekście krajowym, a także obliczeń poziomu kosztu optymalnego z uwzględnieniem w szczególności podziału korzyści i kosztów pomiędzy właściciela oraz najemcę, przy uwzględnieniu przepisów prawnych wynikających z obecnie obowiązującego prawa najemcy w sprawie 

Analiza wyników obliczeń

Celem eksperymentu obliczeniowego było zastosowanie kryterium kosztu optymalnego na potrzeby określania standardu energetycznego budynków w nowych warunkach klimatycznych. Jako zakres czasowy przyjęto 2062 r. Kryterium kosztów globalnych było modyfikacją kryterium (1):

Rozważano poprawę standardu energetycznego (tabela 1) i koszty marginalne tej poprawy (CI). Koszty Ca,i to suma kosztów globalnych energii, remontów i eksploatacji zdyskontowanych do 2012 r. Prognozy cen energii zaczerpnięto z publikacji internetowych Międzynarodowej Agencji Energii, np. „End-use petroleum product prices and average crude oil import costs” [11] i podobnych w odniesieniu do gazu i węgla.

W obliczeniach przyjęto średnioroczne nakłady na utrzymanie izolacyjności budynku w wysokości 3,6%, na konserwację systemów technicznych – 3%, a inflację – 3,2%. W wypadku propagacji cen energii po analizie trendów obserwowanych w ostatnich 20 latach przyjęto następujące średnie roczne wartości wzrostu: 6,6%, 5%, 5,5%, 10%, 6,9% w odniesieniu do: węgla, biomasy, oleju opałowego i elektryczności, stopę dyskonta dla współczynnika Rd – 3% (pominięto odejmowanie wartości końcowej). Wyniki obliczeń zebrano w tabelach 2–4.

WNIOSKI

We wszystkich wariantach parametrów klimatycznych zmniejszają się koszty energii na ogrzewanie i chłodzenie zgodnie z poprawą standardu energetycznego budynków (rys. 2).

W odniesieniu do Klimatów +2 i +4 istnieje konieczność chłodzenia. Udział kosztów utrzymania takiej instalacji w kosztach energii wynosi od 57% do 38% (rys. 3), w zależności od paliwa.

Skumulowane i zdyskontowane koszty energii odniesione do 1 m² powierzchni zmniejszą się od 28% (Klimat +2) do 39% (Klimat +4) w stosunku do kosztów ogrzewania w Klimacie 0.

Stosunek zdyskontowanego kosztu globalnego inwestycji marginalnej/zdyskontowanego kosztu energii (ogrzewania i chłodzenia) w odniesieniu do wszystkich rodzajów ogrzewania jest najmniejszy w wariancie St-7, choć warianty sąsiednie są bliskie najlepszemu.

Zdefiniowane przez formułę (1) zadanie optymalizacyjne jest niezbyt dobrze postawione. Skumulowane zdyskontowane koszty energii są średnio kilkanaście razy mniejsze od kosztów ­inwestycji (tabele 2–4). Oznacza to, że zmiana kosztów energetycznych nie przyczynia się do znacznego wpływu na koszty globalne. Z tego powodu optymalizacja takich zadań jest utrudniona.

PODSUMOWANIE

Z przytoczonych rozważań wynika, że skumulowane koszty energii są coraz mniejsze w lepszych wariantach standardu energetycznego. Istnieje też optimum standardu odniesione do skumulowanych kosztów marginalnych inwestycji. Ważnym dodatkowym wnioskiem z przedstawionego eksperymentu obliczeniowego jest skomplikowanie procedury obliczeniowej, która zależy od wielu arbitralnie przyjmowanych wielkości. Niestety, wrażliwość optimum na te zmienne parametry jest duża, tzn. wybór innych ścieżek wzrostu cen energii i inflacji powoduje identyfikację innych niż wariant St-7 wartości. Konieczne jest więc uzgodnienie danych do obliczeń na poziomie krajowym. W wykorzystanych formułach energia eksploatacyjna jest określana w odniesieniu do wybranych parametrów nastawy, a w rzeczywistości temperatura wewnętrzna waha się w określonych granicach kategorii komfortu. Na potrzeby przepisów analiza energetyczna powinna zawierać koszty wyjścia poza zakres komfortu cieplnego. Nowoczesne budynki charakteryzują się zmiennymi wartościami parametrów termofizycznych przegród: współczynnika przenikania ciepła U i/lub współczynnika całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego g (np. w wypadku okien). Określanie jednej wartości w odniesieniu do całego roku/sezonu jest uproszczeniem. Należy raczej szukać optymalnego sterowania tymi parametrami, tak by osiągnąć minimum kosztów globalnych. Takie zadanie jest jednak znacznie trudniejsze niż przedstawione.

LITERATURA

  1. S. Solomon, D. Qin, M. Manning et al., „Climate Change 2007: The Physical Science Basis. Contribution of Working Group I to the Fourth Assessment Report of the Intergovernmental Panel on Climate Change”, IPCC Fourth Assessment Report, Cambridge University Press, Cambridge 2007.
  2. EN ISO 15927-4:2005, „Hygrothermal performance of buildings. Calculation and presentation of climatic data. Part 4: Data for assessing the annual energy for cooling and heating systems”.
  3. P. Narowski, „Metodyka wyznaczania klimatycznych warunków obliczeniowych dla instalacji ogrzewczych z uwzględnieniem dynamiki cieplnej budynków”, praca doktorska, Politechnika Warszawska, Warszawa 2001.
  4. A.D. Panek, „Modelowanie wybranych parametrów klimatu zewnętrznego w zastosowaniu do zagadnień fizyki budowli”, „Prace naukowe Politechniki Warszawskiej”, z. 12/1992.
  5. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DzUrz L 153 z 18.06.2010, s. 13–35).
  6. P. Narowski, M. Mijakowski, A. Panek et al., „Integrated energy simulation method – principles, verification and application”, CLIMA 2010, 10th REVA World Congress „Sustainable Energy Use in Buildings”, 9–12 May 2010, Antalya, Turkey.
  7. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno­‑użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1240).
  8. Supplementing Directive 2010/31/EU of the European Parliament and of the Council on the energy performance of buildings (recast) by establishing a comparative methodology framework for calculating cost-optimal levels of minimum energy performance requirements for buildings and building elements, www.europa-nu.nl/id/viw960ztjvpp/commission_delegated_regulation_eu_n_of.
  9. A. Panek, „Wymagania dotyczące ochrony cieplnej budynków ustalone metodą kosztów optymalnych”, „Materiały Budowlane”, nr 1/2012, s. 4–9.
  10. EN 15459:2007, „Energy performance of buildings. Economic evaluation procedure for energy systems in buildings”.
  11. International Energy Agency, „End-use petroleum product prices and average crude oil import costs”, December 2011, www.iea.org.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Piotr Górak, dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Jarosław Gaudy Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie...

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie potencjalne czynniki oraz źródła emisyjności, nawet te z pozoru niewielkie. Przemysł cementowy jest dostawcą cementu będącego jednym z surowców/półproduktów do wytwarzania suchych zapraw. W przypadku zapraw murarskich czy tynkarskich stosowanych na budowach ich zużycie w porównaniu np. do betonu...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast...

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast tych opartych na paliwach węglowych.

Jacek Sawicki Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii...

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii elektrycznej. Co zakładają możliwe scenariusze realizacji wyzwań, jakie stoją przed Polską i krajami UE w kontekście wdrożenia pakietu „Fit for 55”?

Sebastian Malinowski Narzędzia dla projektantów

Narzędzia dla projektantów Narzędzia dla projektantów

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe....

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe. Narzędzia te pozwalają precyzyjnie obliczać i dobierać typy mocowań do różnych rodzajów podłoża.

Szacowanie śladu węglowego budynków

Szacowanie śladu węglowego budynków Szacowanie śladu węglowego budynków

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to...

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to jest kontynuacją publikacji „Zerowy ślad węglowy budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050”, która powstała dzięki wsparciu Specjalnego Funduszu Akcjonariuszy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

inż. Joanna Nowaczyk Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM?

Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM? Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM?

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie,...

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie, będąca wynikiem pandemii, spowodowała, że zachodzące zmiany uległy przyspieszeniu. Wzrosła liczba spotkań w świecie wirtualnym, a wiele zagadnień dostosowano w sposób umożliwiający ich realizację online. Pomimo tego, że obecnie obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19 zostały znacząco złagodzone,...

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023 Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały...

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały się w dniach 31.01–3.02.2023 r.

Jacek Sawicki news Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r.

Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r. Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa...

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. Tym samym zrealizowany został zapis art. 60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r.).

Jacek Sawicki news Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r.

Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r. Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r.

W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik...

W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy, stanowiące ustawowe wypełnienie zapisu art. 47u ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.), który wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r., art....

Jacek Sawicki Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia...

Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia 18.01.2023 r. poz. 140).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Metodyka szacowania śladu węglowego budynków

Metodyka szacowania śladu węglowego budynków Metodyka szacowania śladu węglowego budynków

W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego....

W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego. Przedstawiona metodyka dotyczy budynków nowoprojektowanych. Ślad węglowy budynku jest sumą wszystkich emisji gazów cieplarnianych towarzyszących procesom zachodzącym w cyklu życia budynku. Wartość śladu węglowego jest bezpośrednio powiązana ze wskaźnikiem GWP (ang. Global Warming Potential – potencjał...

mgr inż. Katarzyna Walusiak, mgr Krzysztof Mróz Posadzki przemysłowe – wymagania normowe

Posadzki przemysłowe – wymagania normowe Posadzki przemysłowe – wymagania normowe

Posadzki są elementem finalnym w obiektach przemysłowych, magazynach, halach itp. Dobrze wykonane i właściwie użytkowane stają się wysublimowanym elementem wykończenia tych obiektów.

Posadzki są elementem finalnym w obiektach przemysłowych, magazynach, halach itp. Dobrze wykonane i właściwie użytkowane stają się wysublimowanym elementem wykończenia tych obiektów.

Przemysław Gogojewicz Zabudowa szachtów instalacyjnych

Zabudowa szachtów instalacyjnych Zabudowa szachtów instalacyjnych

Stosowanie zabudowy szachtów maskuje szachty instalacyjne i jednocześnie uniemożliwia dostęp osobom nieupoważnionym. Osłona szachtu powinna dawać możliwość łatwego dostępu dla osób dokonujących napraw...

Stosowanie zabudowy szachtów maskuje szachty instalacyjne i jednocześnie uniemożliwia dostęp osobom nieupoważnionym. Osłona szachtu powinna dawać możliwość łatwego dostępu dla osób dokonujących napraw i serwisantom.

Jacek Sawicki Nowe warunki techniczne dla budowli rolniczych i ich usytuowań

Nowe warunki techniczne dla budowli rolniczych i ich usytuowań Nowe warunki techniczne dla budowli rolniczych i ich usytuowań

W Dzienniku Ustaw poz. 297 z dnia 15.02.2023 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle...

W Dzienniku Ustaw poz. 297 z dnia 15.02.2023 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie, które obowiązuje od dnia 1.03.2023 r.

Jacek Sawicki Jednolity tekst ustawy koncesyjnej na roboty budowlane lub usługi

Jednolity tekst ustawy koncesyjnej na roboty budowlane lub usługi Jednolity tekst ustawy koncesyjnej na roboty budowlane lub usługi

Dziennik Ustaw z dnia 18.01.2023 r. poz. 140 opublikował jednolity tekst ustawy z dnia 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia...

Dziennik Ustaw z dnia 18.01.2023 r. poz. 140 opublikował jednolity tekst ustawy z dnia 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r.), zwanej w kręgach budowlanych „ustawą koncesyjną”.

Jacek Sawicki Odliczenia podatkowe dla przedsięwzięć termomodernizacyjnych w 2023 r.

Odliczenia podatkowe dla przedsięwzięć termomodernizacyjnych w 2023 r. Odliczenia podatkowe dla przedsięwzięć termomodernizacyjnych w 2023 r.

W Dzienniku Ustaw poz. 273 z dnia 9.02.2023 r. ukazało się obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 25 stycznia 2023 r. w sprawie jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju...

W Dzienniku Ustaw poz. 273 z dnia 9.02.2023 r. ukazało się obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 25 stycznia 2023 r. w sprawie jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju określającego wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

mgr inż. Beata Kluczberg, mgr inż. Krzysztof Szymański, mgr inż. Jerzy Żurawski Zarządzanie energią w budynkach – czy to tylko obowiązek prawny?

Zarządzanie energią w budynkach – czy to tylko obowiązek prawny? Zarządzanie energią w budynkach – czy to tylko obowiązek prawny?

Cyfryzacja świata spowodowała nowe możliwości, a także nowe oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej. W konsekwencji prawie każde urządzenie jest wyposażone w bardziej lub mniej zaawansowany moduł...

Cyfryzacja świata spowodowała nowe możliwości, a także nowe oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej. W konsekwencji prawie każde urządzenie jest wyposażone w bardziej lub mniej zaawansowany moduł sterowania. Symbolem nowoczesności stały się rozwiązania zawierające elementy „inteligentnego” funkcjonowania. Powszechnie dostępne są „inteligentne” odkurzacze, lodówki, aparaty fotograficzne, samochody, a nawet budynki. Budynek inteligentny [23–27] to miejsce, w którym wszystkie mechanizmy i...

Jacek Sawicki news Przepis o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych w ustawie Prawo budowlane

Przepis o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych w ustawie Prawo budowlane Przepis o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych w ustawie Prawo budowlane

Dziennik Ustaw z dnia 23 marca 2023 roku, poz. 553, zamieścił ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.

Dziennik Ustaw z dnia 23 marca 2023 roku, poz. 553, zamieścił ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.

Jacek Sawicki news Ustawa o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa

Ustawa o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa Ustawa o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa

Na mocy obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 27 stycznia 2023 r. ukazał się w Dzienniku Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa...

Na mocy obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 27 stycznia 2023 r. ukazał się w Dzienniku Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa (DzU z dnia 23 marca 2023 r., poz. 551).

Małgorzata Kośla news Targi BAU 2023 za nami

Targi BAU 2023 za nami Targi BAU 2023 za nami

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU wróciły po czteroletniej, wymuszonej covidem przerwie. Jakie są nasze refleksje? Z pewnością można stwierdzić, że targi BAU odnotowały...

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU wróciły po czteroletniej, wymuszonej covidem przerwie. Jakie są nasze refleksje? Z pewnością można stwierdzić, że targi BAU odnotowały w tym roku niemały sukces i mogły poszczycić się rekordową liczbą wystawców, odwiedzających z całego świata oraz bardzo dobrymi opiniami zarówno gości, jak i firm promujących najnowsze technologie, innowacyjne rozwiązania oraz produkty.

mgr inż. Krzysztof Baranowski, dr inż. arch. Zuzanna Napieralska Nadbudowy istniejących budynków mieszkalnych w zrównoważonej polityce mieszkaniowej

Nadbudowy istniejących budynków mieszkalnych w zrównoważonej polityce mieszkaniowej Nadbudowy istniejących budynków mieszkalnych w zrównoważonej polityce mieszkaniowej

W ostatnich dziesięcioleciach szybki i rozległy rozwój miejskiej zabudowy mieszkaniowej doprowadził do gwałtownego wzrostu zużycia gruntów oraz zjawiska rozlewania się monofunkcyjnych obszarów miejskich....

W ostatnich dziesięcioleciach szybki i rozległy rozwój miejskiej zabudowy mieszkaniowej doprowadził do gwałtownego wzrostu zużycia gruntów oraz zjawiska rozlewania się monofunkcyjnych obszarów miejskich. Współczesne trendy urbanistyczne przygotowują nas do przejścia od gospodarki liniowej do gospodarki o obiegu zamkniętym.

Jan Witajewski-Baltvilks, Maciej Cygler Społeczne skutki przejścia UE do gospodarki neutralnej klimatycznie oraz wybrane instrumenty ich łagodzenia

Społeczne skutki przejścia UE do gospodarki neutralnej klimatycznie oraz wybrane instrumenty ich łagodzenia Społeczne skutki przejścia UE do gospodarki neutralnej klimatycznie oraz wybrane instrumenty ich łagodzenia

W artykule zestawiono wyniki analizy wpływu transformacji w kierunku neutralności klimatycznej na sektor zatrudnienia z wspólnotowymi instrumentami wsparcia w kontekście kosztów tych zmian. Opisano założenia...

W artykule zestawiono wyniki analizy wpływu transformacji w kierunku neutralności klimatycznej na sektor zatrudnienia z wspólnotowymi instrumentami wsparcia w kontekście kosztów tych zmian. Opisano założenia i metodę analizy przeprowadzonej na modelach zbudowanych w Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) oraz przedstawiono mechanizmy i skalę narzędzi wspomagających wysiłek transformacyjny, w tym Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, program InvestEU oraz instrument pożyczkowy.

Wybrane dla Ciebie

Źródło OZE z dopłatą 50% »

Źródło OZE z dopłatą 50% » Źródło OZE z dopłatą 50% »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz » Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

EKOdachy spadziste »

EKOdachy spadziste » EKOdachy spadziste »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz »

Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz » Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.