Doświadczenia w sporządzaniu świadectw energetycznych budynków rzucają nowe światło na przepisy regulujące sposób obliczania charakterystyki energetycznej [1]. I chociaż, jak wiadomo z nieoficjalnych źródeł, podejmowane są próby wykazania, że wdrożonych aktów prawnych nie można uznać za wadliwe, to praktyka pokazuje kolejne niedociągnięcia w metodologii, mające wpływ na wynik końcowy oraz możliwości manipulacji. Ukazuje także niekonsekwencję oraz nieprawidłowości w procesie realizacji inwestycji.
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.
Co do zasady wybudowanie budynku gospodarczego wymaga jedynie zgłoszenia. W niektórych wypadkach konieczne będzie jednak uzyskanie pozwolenia na budowę. Należy również przestrzegać odległości od granicy...
Co do zasady wybudowanie budynku gospodarczego wymaga jedynie zgłoszenia. W niektórych wypadkach konieczne będzie jednak uzyskanie pozwolenia na budowę. Należy również przestrzegać odległości od granicy sąsiedniej działki, w zależności od tego, czy budynek gospodarczy ma okna i drzwi.
OWiUB jest olimpiadą tematyczną związaną z dziedziną wiedzy budowlanej. Powołana w 1987 r., stanowi kontynuację organizowanego od 1982 r. w średnich szkołach budowlanych Turnieju Wiedzy i Umiejętności...
OWiUB jest olimpiadą tematyczną związaną z dziedziną wiedzy budowlanej. Powołana w 1987 r., stanowi kontynuację organizowanego od 1982 r. w średnich szkołach budowlanych Turnieju Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Głównym organizatorem Olimpiady jest Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Współorganizatorami są także inne szkoły wyższe oraz instytucje i organizacje działające na rzecz budownictwa.
Określanie jakości energetycznej budynku jest elementem procesu budowlanego. Świadectwa charakterystyki energetycznej stały się pewnego rodzaju opinią specjalistyczną dla wybudowanego budynku. Z tego powodu można zrozumieć opór środowiska związanego z procesem realizacji inwestycji przy wdrażaniu przepisów związanych ze sporządzaniem certyfikatów.
Może właśnie dlatego izby inżynierów zabiegały o to, aby inżynierowie z uprawnieniami mogli swoje dzieła opiniować. Rzeczywiście, jest to grupa najlepiej przygotowana do wystawiania takich opinii, jednak nie znaczy to, że bez specjalistycznego przygotowania potrafi wykonać takie analizy poprawnie oraz że jest bezstronna.
Problemy z bezstronnością dotyczą głównie budynków, które oceniane są przez osoby związane z ich budową. Bardzo ważne jest więc z punktu widzenia inwestora, który przy podejmowaniu decyzji o kupnie budynku zwraca uwagę na jego jakość energetyczną, by mieć ograniczone zaufanie do świadectwa opracowanego przez osobę biorącą udział w procesie inwestycyjnym.
Na rynku sporządzania świadectw pojawiły się już nadużycia. W internecie dostępne są wzory świadectw, w których można wpisać oczekiwaną ocenę energetyczną. Istnieje też możliwość manipulowania wynikami na różnym poziomie opracowywania świadectwa.
W artykule zostaną omówione niektóre niejasności, co w założeniu ma pomóc osobom opracowującym certyfikaty w rzetelnym obliczaniu charakterystyki energetycznej budynku.
Pozwolenie na użytkowanie a powierzchnie budynku
Świadectwo charakterystyki energetycznej opracowuje się po zakończeniu budowy, a przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Nadzór budowlany czasami weryfikuje certyfikat pod względem danych geometrycznych budynku. Sprawdza mianowicie, czy powierzchnie i kubatury odpowiadają danym zawartym w projekcie.
Problemy z powierzchnią
Rozróżniamy następujące rodzaje powierzchni:
użytkową, która stanowi powierzchnię zgodną z przeznaczeniem budynku;
usługową, czyli powierzchnię, która pełni funkcje usługowe dla powierzchni użytkowych.
Do powierzchni usługowych można zaliczyć powierzchnię przeznaczoną na usytuowanie urządzeń instalacji oraz technicznych, jak kotłownia, serwerownia, instalacje elektryczne, gazowe, telefoniczne, wentylacja, klimatyzacja, systemy chłodnicze, dźwigi, urządzenia rozdzielcze oraz inne instalacje wspólnego użytku; ruchu, która obejmuje przestrzeń wewnętrzną przeznaczoną do ruchu: powierzchnię klatek schodowych, korytarzy, ramp, pochylni, poczekalni, balkonów ewakuacyjnych, szybów dźwigowych netto oraz powierzchnie zajęte przez urządzenia wbudowane, przeznaczone do ruchu i ogólnie dostępne na każdej kondygnacji, np. schody ruchome.
Często pojawiają się w projektach zupełnie inne podziały i rodzaje powierzchni (rodzaje powierzchni wskazane w normie PN-ISO 9836:1997 [2] przedstawiono na rys. 1).
Tu pojawia się pierwsza trudność. Jeżeli wartości obliczone w świadectwie są różne od projektowych, nadzór budowlany ma podstawy, by stwierdzić, że budynek został wybudowany niezgodnie z projektem, i nie może wydać decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.
Sprawa bardzo się komplikuje, kiedy autor projektu popełnił błąd w zestawieniu danych geometrycznych: powierzchni użytkowej, usługowej oraz ruchu lub nie miał na ten temat odpowiedniej wiedzy.
Problem jest jednak bardziej złożony. W Polsce bowiem nadal obowiązują różne zasady i różne normy dotyczące określania danych geometrycznych. Teoretycznie obowiązuje norma PN-ISO 9836:1997 [2], jednak w projektach występują jeszcze starsze zasady określania powierzchni.
Przy odbiorze końcowym decyduje zgodność danych projektowych, na które została wydana decyzja, z wynikami świadectwa. Jeżeli zgodności nie ma, nadzór ma obowiązek wydać decyzję negatywną. By rozwikłać te trudności, należałoby przede wszystkim ujednolicić zasady, a także nauczyć uczestników procesu budowlanego poprawnego ich stosowania.
Pozwolenie na użytkowanie a jakość energetyczna budynku
Budynek musi spełniać wymagania określone w ustawie Prawo budowlane [3], a mianowicie wymogi podstawowe dotyczące:
bezpieczeństwa konstrukcji,
bezpieczeństwa pożarowego,
bezpieczeństwa użytkowania,
odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska,
ochrony przed hałasem i drganiami,
odpowiedniej charakterystyki energetycznej budynku oraz racjonalizacji użytkowania energii.
Praktyka pokazuje, że nadzór budowlany weryfikuje w certyfikacie głównie parametry geometryczne oraz ich zgodność z projektem. Sprawdza więc spełnienie pierwszych pięciu wymagań podstawowych zawartych w ustawie Prawo budowlane [3], nie zajmuje się jednak punktem dotyczącym odpowiedniej charakterystyki energetycznej budynku oraz racjonalizacji użytkowania energii. Takie działania są niezgodne z prawem.
Wymagania graniczne dotyczące energii pierwotnej EP według warunków technicznych (WT 2008) [4] W budynkach mieszkalnych do ogrzewania i wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej EPH+W w ciągu roku powinno wynosić:
W budynkach zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej i produkcyjnych do ogrzewania, wentylacji i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej i oświetlenia wbudowanego EPHC+W+L w ciągu roku powinno wynosić:
W obecnej sytuacji energetycznej i środowiskowej projektowanie, budowanie i dopuszczanie do użytkowania budynków energochłonnych jest działaniem skierowanym przeciwko polityce energetycznej Polski oraz Unii Europejskiej. Nieegzekwowanie prawa jest szkodliwe i ma zły wpływ na stosunek wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego, w tym inwestorów, do tego wymogu.
Budynek, który nie uzyskał odpowiedniej charakterystyki energetycznej, został wykonany niezgodnie z prawem i nie powinien być dopuszczony do użytkowania, tak jak ma to miejsce w przypadku wymagań ppoż.
Jakość energetyczna budynku a powierzchnia ogrzewana
Wartość EP dla budynku oblicza się zgodnie ze wzorem:
EP = Qp/Af (1),
gdzie: Qp – roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną do ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody oraz napędu urządzeń pomocniczych, Af, które raz występuje jako: Af(rt) – powierzchnia ogrzewana (o regulowanej temperaturze) budynku lub lokalu mieszkalnego1), a innym razem jako: Af(uż) – powierzchnia użytkowa ogrzewana (o regulowanej temperaturze) budynku lub lokalu mieszkalnego. Jeżeli Af jest powierzchnią o regulowanej temperaturze, to
Af = Af(uż) + Aus + Ar (2),
gdzie: Auż – powierzchnia użytkowa o regulowanej temperaturze, Aus – powierzchnia usługowa o regulowanej temperaturze, Ar – powierzchnia ruchu o regulowanej temperaturze. Przyjęcie Af jako powierzchni o regulowanej temperaturze sprzyja uzyskaniu korzystnych wyników przy obliczaniu jakości energetycznej budynku. W przypadku jednak tego samego budynku, gdy:
nie ma on garażu lub garaż jest nieogrzewany albo
garaż jest ogrzewany, o temperaturze ogrzewanej 8ºC,
ocena energetyczna w pierwszym przypadku jest mniej korzystna. Z tego powodu autorzy projektów zamieniają garaże nieogrzewane na ogrzewane i w ten sposób uzyskują korzystne wartości EP.
Jednak jeśli chodzi o zużycie energii, budynek z garażem nieogrzewanym zużyje mniej energii niż z ogrzewanym. Ocena na świadectwie będzie jednak najczęściej inna.
Rys. 2. Powierzchnia użytkowa poddasza
Podobnie jest z poddaszami (rys. 2). Powierzchnia podłogi jest zazwyczaj dużo większa od powierzchni użytkowej. Oczywiście, ją też trzeba ogrzać, ale sytuacja ta występuje również przy dachu mansardowym.
Wartość rynkowa powierzchni poddasza uzależniona jest od powierzchni użytkowej, która, jak sama nazwa wskazuje, informuje nas, ile jest powierzchni o wartości użytkowej i ile ma znikomą wartość. Podobna sytuacja występuje w budynku wielorodzinnym z zewnętrzną klatką schodową.
Jeżeli przyjęlibyśmy, że powierzchnia klatki schodowej i korytarzy to część powierzchni o regulowanej temperaturze, ocena wypadłaby korzystniej od takiego samego budynku z klatką schodową nieogrzewaną.
Wszystkie te przykłady wskazują na jedną zasadę: przy obliczaniu wartości EP powinno się stosować powierzchnię użytkową. Jest to zgodne z wymaganiami normy PN-EN 15217:2008 [5], która odnosi się do cieplnych właściwości użytkowych budynku.
W normie tej podaje się definicję pola powierzchni klimatyzowanej, czyli ogrzewanej i jednocześnie chłodzonej. Brzmi ona następująco: pole powierzchni klimatyzowanej można przyjmować za pole powierzchni użytkowej wymienionej w dyrektywie 2002/91/WE [6] w art. 5, 6 oraz 7.
Poprawne pod względem energetycznym przyjęcie powierzchni użytkowej o regulowanej temperaturze, czyli klimatyzowanej, pozwoli ocenić budynki wadliwie zaprojektowane, czyli o nieprawidłowym stosunku powierzchni użytkowej do powierzchni całkowitej o regulowanej temperaturze. Wprowadzona nadmierna powierzchnia ruchu o niższej wartości obliczeniowej zaburza poprawność oceny energetycznej budynku.
Podobnie jest z powierzchnią poddasza. Dobrze będą oceniane budynki, których stosunek powierzchni użytkowej strychu do powierzchni podłogi będzie bliski jedności. W innym przypadku niekorzystnie dla użytkownika zaprojektowane przestrzenie poddasza będą miały negatywny wpływ na wartość końcową charakterystyki energetycznej.
Podsumowanie
Ze względu na pojawiające się już na etapie projektowania rozbieżności w poprawnym określaniu powierzchni niezbędne jest jak najszybsze ujednolicenie metody oznaczania parametrów geometrycznych budynku. Jednocześnie wskazane jest wdrożenie przez ustawodawcę i przyjęcie przez izby inżynierów i architektów jednej obowiązującej metody oraz działania szkoleniowe, mające na celu jej upowszechnienie w ramach izb zawodowych.
Konieczne jest również respektowanie przez nadzór budowlany przepisów ustawy Prawo budowlane [3] i niedopuszczanie do użytkowania budynków niespełniających wymagań w zakresie energochłonności. Świadectwo energetyczne musi być traktowane jako swego rodzaju ekspertyza energetyczna budynku. Niezbędne jest również wprowadzenie większej odpowiedzialności zawodowej za wadliwie sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej.
Literatura
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1240).
PN-ISO 9836:1997, „Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych”.
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tj. DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118).
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1238 ze zm.).
PN-EN 15217:2008, „Charakterystyka energetyczna budynków. Metody wyrażania charakterystyki energetycznej i certyfikacji energetycznej budynków”.
Dyrektywa 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DzUrz L 1 z 4.1.2003 r., s. 65–71).
FR
FR, 28.07.2011r., 18:55:42
Wszystko święta prawda, tylko że w tzw. realu widzi się tak różne dokumentacje projektowe od super zrobionych do przysłowiowych "kartek papieru"
Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia...
Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia 18.01.2023 r. poz. 140).
W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego....
W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego. Przedstawiona metodyka dotyczy budynków nowoprojektowanych. Ślad węglowy budynku jest sumą wszystkich emisji gazów cieplarnianych towarzyszących procesom zachodzącym w cyklu życia budynku. Wartość śladu węglowego jest bezpośrednio powiązana ze wskaźnikiem GWP (ang. Global Warming Potential – potencjał...
Posadzki są elementem finalnym w obiektach przemysłowych, magazynach, halach itp. Dobrze wykonane i właściwie użytkowane stają się wysublimowanym elementem wykończenia tych obiektów.
Posadzki są elementem finalnym w obiektach przemysłowych, magazynach, halach itp. Dobrze wykonane i właściwie użytkowane stają się wysublimowanym elementem wykończenia tych obiektów.
Stosowanie zabudowy szachtów maskuje szachty instalacyjne i jednocześnie uniemożliwia dostęp osobom nieupoważnionym. Osłona szachtu powinna dawać możliwość łatwego dostępu dla osób dokonujących napraw...
Stosowanie zabudowy szachtów maskuje szachty instalacyjne i jednocześnie uniemożliwia dostęp osobom nieupoważnionym. Osłona szachtu powinna dawać możliwość łatwego dostępu dla osób dokonujących napraw i serwisantom.
W Dzienniku Ustaw poz. 297 z dnia 15.02.2023 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle...
W Dzienniku Ustaw poz. 297 z dnia 15.02.2023 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie, które obowiązuje od dnia 1.03.2023 r.
Dziennik Ustaw z dnia 18.01.2023 r. poz. 140 opublikował jednolity tekst ustawy z dnia 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia...
Dziennik Ustaw z dnia 18.01.2023 r. poz. 140 opublikował jednolity tekst ustawy z dnia 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r.), zwanej w kręgach budowlanych „ustawą koncesyjną”.
W Dzienniku Ustaw poz. 273 z dnia 9.02.2023 r. ukazało się obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 25 stycznia 2023 r. w sprawie jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju...
W Dzienniku Ustaw poz. 273 z dnia 9.02.2023 r. ukazało się obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 25 stycznia 2023 r. w sprawie jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju określającego wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Cyfryzacja świata spowodowała nowe możliwości, a także nowe oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej. W konsekwencji prawie każde urządzenie jest wyposażone w bardziej lub mniej zaawansowany moduł...
Cyfryzacja świata spowodowała nowe możliwości, a także nowe oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej. W konsekwencji prawie każde urządzenie jest wyposażone w bardziej lub mniej zaawansowany moduł sterowania. Symbolem nowoczesności stały się rozwiązania zawierające elementy „inteligentnego” funkcjonowania. Powszechnie dostępne są „inteligentne” odkurzacze, lodówki, aparaty fotograficzne, samochody, a nawet budynki. Budynek inteligentny [23–27] to miejsce, w którym wszystkie mechanizmy i...
Dziennik Ustaw z dnia 23 marca 2023 roku, poz. 553, zamieścił ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.
Dziennik Ustaw z dnia 23 marca 2023 roku, poz. 553, zamieścił ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.
Na mocy obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 27 stycznia 2023 r. ukazał się w Dzienniku Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa...
Na mocy obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 27 stycznia 2023 r. ukazał się w Dzienniku Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa (DzU z dnia 23 marca 2023 r., poz. 551).
Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU wróciły po czteroletniej, wymuszonej covidem przerwie. Jakie są nasze refleksje? Z pewnością można stwierdzić, że targi BAU odnotowały...
Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU wróciły po czteroletniej, wymuszonej covidem przerwie. Jakie są nasze refleksje? Z pewnością można stwierdzić, że targi BAU odnotowały w tym roku niemały sukces i mogły poszczycić się rekordową liczbą wystawców, odwiedzających z całego świata oraz bardzo dobrymi opiniami zarówno gości, jak i firm promujących najnowsze technologie, innowacyjne rozwiązania oraz produkty.
W ostatnich dziesięcioleciach szybki i rozległy rozwój miejskiej zabudowy mieszkaniowej doprowadził do gwałtownego wzrostu zużycia gruntów oraz zjawiska rozlewania się monofunkcyjnych obszarów miejskich....
W ostatnich dziesięcioleciach szybki i rozległy rozwój miejskiej zabudowy mieszkaniowej doprowadził do gwałtownego wzrostu zużycia gruntów oraz zjawiska rozlewania się monofunkcyjnych obszarów miejskich. Współczesne trendy urbanistyczne przygotowują nas do przejścia od gospodarki liniowej do gospodarki o obiegu zamkniętym.
W artykule zestawiono wyniki analizy wpływu transformacji w kierunku neutralności klimatycznej na sektor zatrudnienia z wspólnotowymi instrumentami wsparcia w kontekście kosztów tych zmian. Opisano założenia...
W artykule zestawiono wyniki analizy wpływu transformacji w kierunku neutralności klimatycznej na sektor zatrudnienia z wspólnotowymi instrumentami wsparcia w kontekście kosztów tych zmian. Opisano założenia i metodę analizy przeprowadzonej na modelach zbudowanych w Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) oraz przedstawiono mechanizmy i skalę narzędzi wspomagających wysiłek transformacyjny, w tym Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, program InvestEU oraz instrument pożyczkowy.
27 kwietnia 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii wydał sześć komunikatów dotyczących określenia daty 1 sierpnia 2023 r. jako dnia wdrożenia rozwiązań technicznych odnoszących się do problematyki centralnej...
27 kwietnia 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii wydał sześć komunikatów dotyczących określenia daty 1 sierpnia 2023 r. jako dnia wdrożenia rozwiązań technicznych odnoszących się do problematyki centralnej ewidencji emisyjności budynków na zasadach odpowiadającym im przepisów ustawy z dnia 28.10.2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (DzU z dnia 22.02.2022 r., poz. 438). Opublikował je Dziennik Ustaw z dnia 28.04.2023...
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (UE) 2019/904 z 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu wybranych wyrobów z tworzyw sztucznych na środowisko zobligowała państwa członkowskie UE do jej implementacji...
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (UE) 2019/904 z 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu wybranych wyrobów z tworzyw sztucznych na środowisko zobligowała państwa członkowskie UE do jej implementacji do porządku prawa krajowego. Niektóre firmy wdrożyły już odpowiednie mechanizmy tworzenia takich modeli biznesowych oraz wzorców zarządzania, które pozwoliły zapobiegać lub ograniczać negatywny wpływ niektórych wyrobów z tworzyw sztucznych na środowisko. Dalszym celem tej dyrektywy jest...
W dobie szeroko rozumianej dekarbonizacji, a przede wszystkim w następstwie przyjętego w 2015 r. porozumienia paryskiego, Polska, jako jeden ze 195 krajów sygnatariuszy, zobowiązana jest do redukcji emisji...
W dobie szeroko rozumianej dekarbonizacji, a przede wszystkim w następstwie przyjętego w 2015 r. porozumienia paryskiego, Polska, jako jeden ze 195 krajów sygnatariuszy, zobowiązana jest do redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera do 2050 r. Aby tak ambitny cel został osiągnięty, zgodnie ze wskazaniami Unii Europejskiej, wymagana jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do roku 2030, w stosunku do poziomu z 1990 r. [1]. Realizacja tych wymagań ściśle uzależniona jest od zmian...
W Dzienniku Ustaw z dnia 28.06.2023 r., poz. 1220 ukazało się obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 maja 2023 r. głoszące jednolity tekst rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowego...
W Dzienniku Ustaw z dnia 28.06.2023 r., poz. 1220 ukazało się obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 maja 2023 r. głoszące jednolity tekst rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii.
W Dzienniku Ustaw z dnia 26.05.2023 r., poz. 1040, ukazało się Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 26 maja 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty...
W Dzienniku Ustaw z dnia 26.05.2023 r., poz. 1040, ukazało się Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 26 maja 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie.
Dziennik Ustaw z dnia 27.06.2023 r., poz. 1210 opublikował Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 16 maja 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane metra...
Dziennik Ustaw z dnia 27.06.2023 r., poz. 1210 opublikował Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 16 maja 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane metra i ich usytuowanie.
Zarządzanie energią w obiektach rozproszonych wymaga zastosowania odpowiedniego oprogramowania oraz infrastruktury towarzyszącej. Potencjał energii w budynkach jedno- i wielorodzinnych, w obiektach publicznych...
Zarządzanie energią w obiektach rozproszonych wymaga zastosowania odpowiedniego oprogramowania oraz infrastruktury towarzyszącej. Potencjał energii w budynkach jedno- i wielorodzinnych, w obiektach publicznych czy sportowych oraz w specjalnie zaprojektowanych magazynach energii umożliwia efektywne wykorzystanie jej alternatywnych źródeł, zwłaszcza OZE, do zaspokajania zapotrzebowania na ciepło, chłód i energię elektryczną.
Pojęcia „dane” (ang. data) i „informacje” (ang. information) często są, świadomie lub nieświadomie, mylone lub zamiennie stosowane. Pojęcie danych jest notorycznie niedookreślone, a próby jego wyjaśnienia...
Pojęcia „dane” (ang. data) i „informacje” (ang. information) często są, świadomie lub nieświadomie, mylone lub zamiennie stosowane. Pojęcie danych jest notorycznie niedookreślone, a próby jego wyjaśnienia z perspektywy teorii informacji są również niejednoznaczne [1].
Praca na rusztowaniu pracowników oznacza wykonywanie przez nich pracy w warunkach szczególnie niebezpiecznych, o których jest mowa w rozdziale 6 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26...
Praca na rusztowaniu pracowników oznacza wykonywanie przez nich pracy w warunkach szczególnie niebezpiecznych, o których jest mowa w rozdziale 6 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. DzU z 2003 r., nr 168, poz. 1650 ze zm.).
Planujesz remont lub budowę, szukasz wykonawcy prac i chcesz podpisać umowę na roboty budowlane? Zamieszczamy wzory umów zawieranych między inwestorem a wykonawcą – skorzystaj z gotowych formularzy.
Planujesz remont lub budowę, szukasz wykonawcy prac i chcesz podpisać umowę na roboty budowlane? Zamieszczamy wzory umów zawieranych między inwestorem a wykonawcą – skorzystaj z gotowych formularzy.
Wyzwania i problemy w budownictwie są siłą napędową rozwoju branży, która musi szukać coraz to nowszych i doskonalszych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań.
Wyzwania i problemy w budownictwie są siłą napędową rozwoju branży, która musi szukać coraz to nowszych i doskonalszych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.