Współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej o zmiennej konfiguracji
Heat transfer coefficient values for window joinery in variable setups
W artykule analiza charakteru i stopnia wpływu wybranych czynników charakteryzujących konfigurację okien na wielkości współczynnika przenikania ciepła stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych.
Effective PR
Na przestrzeni ostatnich lat producenci stolarki okiennej ciągle udoskonalają swoje technologie, by szczycić się oknami o jak najlepszych parametrach izolacyjności termicznej. Wprowadzają oni na rynek okna niezwykle szczelne o dobrej charakterystyce cieplnej. Wszystko to sprzyja potrzebie podejmowania prób oceniania i optymalizacji parametrów opisujących i charakteryzujących stolarkę okienną.
Zobacz także
BREVIS S.C. Czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe – najważniejsze Informacje
Potrzeba zapewnienia właściwej wentylacji domu czy mieszkania nie stanowi raczej zaskoczenia dla nikogo. Choć może nie zawsze mamy na uwadze utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i dzięki temu...
Potrzeba zapewnienia właściwej wentylacji domu czy mieszkania nie stanowi raczej zaskoczenia dla nikogo. Choć może nie zawsze mamy na uwadze utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i dzięki temu uniknięcia negatywnych skutków zbyt dużej wilgotności, to już dyskomfort siedzenia w dusznym i nieprzewietrzonym pomieszczeniu zna każdy. Oprócz wentylacji grawitacyjnej do niedawna odpowiednią cyrkulację powietrza zapewniały nieszczelności w oknach. Jednak rozwój technologiczny i zwiększenie szczelności...
DAKO Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu?
Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie...
Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę, wybierając drzwi zewnętrzne!
RoletyAlu Sp. z o.o. Jak łatwo kupić rolety zewnętrzne przez internet?
Zamawiając rolety zewnętrzne przez internet, można skorzystać z bogatej oferty asortymentu, a dodatkowo zyskać pewność, że zostaną wykonane zgodnie z wymiarami podanymi przez klienta. Dodatkowo możliwość...
Zamawiając rolety zewnętrzne przez internet, można skorzystać z bogatej oferty asortymentu, a dodatkowo zyskać pewność, że zostaną wykonane zgodnie z wymiarami podanymi przez klienta. Dodatkowo możliwość złożenia zamówienia bezpośrednio u producenta rolet zewnętrznych pozwala wyeliminować pośredników, co skraca czas potrzeby na realizację zamówień i przekłada się na dużo niższe ceny.
ABSTRAKT |
---|
W artykule przeanalizowano charakter i stopień wpływu wybranych czynników, bezpośrednio charakteryzujących konfigurację okien (powierzchni okna, proporcji okna, wyrażonej stosunkiem wysokości do szerokości, liczby skrzydeł okiennych, szerokości elementów ramy) na współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych. Analiza wykonana została na podstawie opracowanego deterministycznego modelu matematycznego opisującego tę zależność. Określono wartości optymalne badanych czynników. |
Heat transfer coefficient values for window joinery in variable setupsThe article reviews the nature and degree of influence of selected direct window layout characteristics (such as the surface area of a window, its proportions expressed as height to width ratio, the number of sashes, the width of frame components) on heat transfer coefficient values in windows in residential buildings. The analysis was based on the developed deterministic mathematical model describing this relation. The optimum values of the tested factors were determined. |
Ocena ta jest niezwykle ważna szczególnie teraz, kiedy konsumenci stolarki okiennej decydują się na okna o dużych, często niestandardowych rozmiarach i kształtach, które mają pełnić funkcję przeszklonych ścian.
Konieczność takiej oceny powstaje również z faktu, że okno składa się z kilku elementów ze zróżnicowanymi wartościami parametrów cieplnych. Jednak zarówno w literaturze naukowo-technicznej, jak i w materiałach marketingowych producentów stolarki okiennej ciężko jest znaleźć charakterystyki cieplne dla całego okna.
Pojawiły się ostatnio artykuły z wynikami badań wpływu wybranych czynników na współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych [1, 2], w których przeanalizowano współczynnik Uw stolarki okiennej w zależności od wybranych czynników dla okien jedno- i wieloskrzydłowych. Jednak te badania dotyczyły okien, których rozmiary były bliskie rozmiarom okna standardowego. Przy czym analizie poddano okna o stałej wysokości, tj. 1,48 m, co w żaden sposób nie może zadawalać architektów.
Również można oczekiwać pretensji od kolegów architektów w związku z przyjętą w tych badaniach prawie jednakową konfiguracją okien, tj. stałą proporcją ich wysokości i szerokości.
Można zgodzić się z tym, że na danym etapie rozwoju techniki budowlanej mamy charakterystyki cieplne produkowanych elementów okien na jakimś określonym poziomie i niecodziennie te charakterystyki się zmieniają. Jednak co dotyczy czynników geometrycznych, to ich wybór i wpływ przy projektowaniu praktycznym tworzą codziennie pytania u projektantów. Łatwo można zrozumieć architektów, że istnieje konieczność uzyskania wiedzy na ten temat.
W związku z powyższym, celem danego badania jest analiza współczynnika przenikania ciepła stolarki okiennej, wykonanej z PCV, w zależności od grupy czynników w najwyższym stopniu i bezpośrednio charakteryzujących konfigurację okien:
- pola powierzchni okna,
- proporcji okna, wyrażonej stosunkiem wysokości do szerokości,
- liczby skrzydeł okiennych i szerokości elementów ramy, wraz z oceną stopnia i charakteru wpływu tych czynników
oraz określeniem ich wartości optymalnych na podstawie deterministycznego modelu matematycznego opracowanego z danych eksperymentu obliczeniowego.
Metoda obliczania współczynnika przenikania ciepła stolarki okiennej o zmiennej konfiguracji
Przegrody budowlane, między innymi jak również okna w ścianach budynków, składają się z kilku różnych materiałów połączonych ze sobą w różny sposób.
Do obliczenia współczynnika przenikania ciepła przegród składających się z elementów oszklonych i/lub nieprzezroczystych, włożonych w ramy lub połączonych z nimi wykorzystuje się dwie metody [3] - zbiorczą i składnikową. Nie uwzględniają one efektów promieniowania, przenoszenia ciepła spowodowanego wypływaniem powietrza, efektu żaluzji itp. Jednak po przeanalizowaniu możliwości tych metod autorzy przekonali się co do ich przydatności do realizacji celów danego badania.
Przy czym uznano, że do obliczania współczynnika przenikania ciepła stolarki okiennej o zmiennej konfiguracji najbardziej przydatna i oczywista jest składnikowa metoda oceny. Metoda ta dzieli fragment przegrody na pola powierzchni o różnych właściwościach cieplnych, a całkowity współczynnik przenikania ciepła oblicza się za pomocą ważonych powierzchniowo wartości U elementów składowych z dodatkowymi członami korekcyjnymi, uwzględniającymi wzajemne oddziaływania cieplne między tymi elementami [3]. Według tej metody współczynnik przenikania ciepła Uw pojedynczego okna należy obliczać zgodnie z równaniem:
(1)
gdzie:
Ug, Uƒ, Um - współczynniki przenikania ciepła, odpowiednio:
- oszklenia,
- ramy,
- słupków okiennych,
Ψƒ,m, Ψg,ƒ, Ψg,m - liniowe współczynniki przenikania ciepła spowodowane połączonymi efektami cieplnymi elementów, odpowiednio:
- szklącego i ramy,
- szklącego i słupka,
- ramy i słupka okiennego,
lg,f , lg,m , lf,m - długość liniowego mostku cieplnego powstającego na styku, odpowiednio:
- szkła i ramy,
- szkła i słupka,
- ramy i słupka,
Ag, Am, Af - pole powierzchni, odpowiednio:
- oszklenia,
- słupków okiennych,
- ramy.
Odnosząc się do przedstawionego wzoru, autorzy stworzyli algorytm do wyliczania szukanego współczynnika przenikania ciepła okna Uw przy zmianie wartości wybranych czynników, który stanowił podstawę do opracowania modelu matematycznego.
Badane warianty okien o zmiennej konfiguracji oraz model matematyczny do określenia ich współczynnika przenikania ciepła
Rozmiary współczesnych okien w budynkach mieszkalnych ograniczone są gabarytami pomieszczeń. Wysokość okien może osiągać 2,5 m. Szerokość okien waha się w dużym zakresie, nawet od 0,60 do 3-4 m. W oknach stosuje się poziome rygle. Jednak częściej mogą występować pionowe słupki, tworząc w oknie kilka skrzydeł.
Z uwzględnieniem najczęściej stosowanych rozmiarów okien oraz postawionego celu badania zostały wybrane następujące warianty stolarki okiennej:
- powierzchnia od 1,82 m2 (okno standardowe) do 5,46 m2;
- stosunek wysokości okna do jego szerokości - od 0,5 do 1;
- liczba skrzydeł - do 1 do 3.
Schematy badanych wariantów okien podano na RYS. 1-3.
RYS. 1-3. Schematy badanych wariantów stolarki okiennej: ze zróżnicowanym polem powierzchni (1), ze zróżnicowanymi proporcjami wymiarów (2) oraz ze zróżnicowaną liczbą skrzydeł (3); rys. archiwa autorów
Przy opracowaniu modelu matematycznego bardzo ważne jest, by zapewnić jego praktyczną przydatność oraz skuteczność. Takie cechy można osiągnąć, opracowując krótkie modele, w których wykorzystano najważniejsze czynniki, opisujące badany proces czy właściwości oraz zapewniające uzyskanie informacji interesującej odbiorców stolarki okiennej. Przy tym czynniki w modelu należy przyjmować jako sterowalne, jednoznaczne, niesprzeczne i wzajemnie niezależne [4].
Z uwzględnieniem przyjętego celu badania jako funkcję celu Y wybrano współczynnik przenikania ciepła wieloskrzydłowej stolarki okiennej Uw [W/(m2·K)].
Badano zależność współczynnika Uw od następujących czynników:
- pola powierzchni okna A0(czynnik X1),
- proporcji okna θ, wyrażonej stosunkiem wysokości okna do jego szerokości (czynnik X2),
- liczby skrzydeł okiennych r (czynnik X3),
- szerokości elementów ramy bf (czynnik X4).
Przypuszczano, że szukaną zależność Y = ƒ (X1, X2, X3, X4) może opisywać wielomian drugiego stopnia.
Do uzyskania danych dla opisu tej zależności przeprowadzono 4-czynnikowy eksperyment obliczeniowy według planu drugiego stopnia. Zastosowano kompozycyjny symetryczny trójpoziomowy D-optymalny plan, zawierający 24 próby [4].
Do wyliczenia wartości Yi w 24 wierszach planu wykorzystano oprogramowanie Microsoft Excel.
Na RYS. 4 został przedstawiony schemat blokowy wyliczania współczynnika przenikania ciepła okien o zmiennej konfiguracji. Zaproponowany algorytm obliczeń wykorzystano do realizacji eksperymentu obliczeniowego, z którego wyniki zastosowano do opracowania deterministycznego modelu matematycznego współczynnika przenikania ciepła stolarki okiennej.
RYS. 4. Schemat blokowy obliczania współczynnika przenikania ciepła Uw stolarki okiennej zmiennej konfiguracji; rys. archiwa autorów
Przed rozpoczęciem obliczeń wykonano uzasadniony wybór zakresu zmienności czynników oraz wartości zmiennych stałych, od których także zależą efekty wpływu rozpatrywanych czynników. Wybierając zakres zmienności pola powierzchni okna, proporcji okien itp., opierano się na informacji, uzyskanej z konsultacji z architektami i producentami stolarki okiennej.
- Pole powierzchni okna A0 (czynnik X1) na dolnym poziomie przyjęto równe 1,82 m2, tj. odpowiednie polu powierzchni okna referencyjnego [5].
- Jako górny poziom przyjęto powierzchnię okna trzykrotnie zwiększoną - 5,46 m2.
- Odpowiednio na średnim poziomie przyjęto 3,64 m2, czyli dwukrotnie większe okno niż okno standardowe.
- Proporcje okien, wyrażone stosunkiem wysokości do szerokości okna θ (czynnik X2), przyjęto na poziomach 0,5, 0,75 i 1,0.
Pozwala to rozpatrywać okna w dużym zakresie zmiany ich zarysu zewnętrznego - od prostokąta z proporcją 1:2 do kwadratu z proporcją 1:1.
Liczba skrzydeł okiennych r (czynnik X3) mogła być wybrana dowolnie. Jednakże dla budynków mieszkalnych z uwzględnieniem najczęściej stosowanych typów okien miało sens ograniczyć się do 3 skrzydeł. Tak więc wybrano:
- 1 skrzydło jako poziom dolny,
- 2 skrzydła jako poziom średni,
- 3 skrzydła jako poziom górny.
Szerokość elementów ramy bƒ (czynnik X4) przyjęto z uwzględnieniem współczesnych materiałów oraz technologii wytwarzania i montażu stolarki okiennej. Wybrano trzy poziomy tego czynnika: dolny - 0,08, średni - 0,12, górny - 0,16 m.
Pozostałe wielkości geometryczne wymienione we wzorze (1) wyliczano na podstawie wartości wybranych czynników.
Wartości współczynników przenikania ciepła oszklenia Ug i ramy Uƒ przyjęto według danych producentów stolarki okiennej:
- Ug = 1,0 W/(m2·K) (pakiet szklący ze standardowym oszkleniem dwuszybowym),
- Uƒ = 1,3 W/(m2·K) (rama grubości zabudowy 70 mm ze standardowym wzmocnieniem stalowym).
Wartość Um dla słupków okiennych została przyjęta na tym samym poziomie, co wartość współczynnika przenikania ciepła ramy Uƒ. Wartości ψƒ,m, ψg,ƒ, ψg,m przyjęto równe 0,080 W/(m·K) [6].
Wyżej wymienione wartości naturalne czynników Ẋ1, Ẋ2, Ẋ3, Ẋ4 i odpowiadające im wartości unormowane X1, X2, X3, X4 przedstawiono w TABELI.
Przejście z wartości naturalnych Ẋi do unormowanych Xi wyraża się wzorem:
Xi = [2Ẋi –(Ẋimax +Ẋimin)]/(Ẋimax – Ẋimin) (2)
gdzie:
Ẋi, Ẋimax, Ẋimin - odpowiednio bieżące, maksymalne i minimalne wartości naturalne i-tego czynnika.
Na podstawie wyników obliczeń (TABELA) metodą najmniejszych kwadratów [7] opracowano równanie regresji zależności Y = ƒ(X1, X2, X3, X4). Istotność współczynników tego równania oceniono za pomocą t-kryterium.
Metoda testowania współczynników szczegółowo opisana została przez autorów w [1]. W wyniku testu 6 współczynników okazało się nieistotnych.
Po ich usunięciu przyjęto postać końcową równania z k + 1 = 9 współczynnikami:
Ŷ = 1,298 – 0,065X1 + 0,006X2 + 0,072X3 + 0,010X4 – 0,008X1X3 + 0,006X1X4 + 0,011X2X3 – 0,006X3X4 + 0,022X1 (3)
Potwierdzona została również adekwatność uzyskanego modelu według metody opisanej w [8].
Dany model posiadał:
- Σ(Yi – Ŷi)2 = 0,0008;
- S2a = Σ(Yi -Ŷi)2/(N – (k+1)) = 0,0001;
- R2 = 0,9952.
Dodatkowo jakość aproksymacji danych opracowanym równaniem oceniono według kryterium F [8].
Przy poziomie istotności α = 0,05 i liczbie stopni swobody ƒ1 = N – 1 = 24 – 1 = 23, ƒ2 = N – (k + 1) = 24 – 15 = 9 okazało się, że wartość obliczeniowa kryterium F0 = S2y /S2a = 82,2085 wielokrotnie przekracza wartość tabelaryczną F0,05;23;9 = 2,9235 [8], co potwierdza wysoką jakość modelu.
Analiza wpływu wybranych czynników na współczynnik przenikania ciepła okien o zmiennej konfiguracji
Za pomocą równania regresji (3) przeanalizowano stopień i charakter wpływu poszczególnych czynników na współczynnik przenikania ciepła Uw okna. Analizę przeprowadzono dla zmiennych w postaci naturalnej. Interesowały nas przede wszystkim warianty stolarki okiennej o najniższym współczynniku Uw.
Wykryto, że na współczynnik Uw korzystny wpływ okazuje tylko jeden czynnik - powierzchnia okna A0(X1). Przy zmianie A0 od 1,82 do 5,46 m2 wartość współczynnika Uw zmalała o 9,4%. Ze wzrostem pozostałych czynników θ (X2), r (X3), bf (X4) współczynnik Uw rośnie.
Przy zmianie wartości tych czynników z dolnego (–1) do górnego (+1) poziomu ich niekorzystne wkłady w podwyższenie Uw wynoszą:
- proporcji okna θ (X2)o 1,0%,
- liczby skrzydeł r(X3) o 11,7%,
- szerokości elementów ramy bf (X4) o 1,6%.
Jak widać, istotny wkład wykazał tylko czynnik r(X3) - liczba skrzydeł. Przy czym wykryto, że dla rozpatrywanych warunków na każde dodane skrzydło, przy przyjętym średnim poziomie pozostałych zmiennych, współczynnik Uw okna rośnie równomiernie o około 6%.
Mimo oczekiwań, w przyjętym zakresie zmienności czynniki θ (X2) oraz bƒ (X4) nie wykazały istotnego wpływu na wartość współczynnika Uw. Czynnik θ (X2) nie okazuje bezpośredniego oddziaływania na współczynnik Uw, lecz poprzez długość mostku liniowego na styku szkło-rama.
Z obliczeń wynika, że długość tego mostka przy zmianie kształtu okna od kwadratu z proporcjami 1:1 do prostokąta 1:2 wzrasta o około 6%. Jednak kilkunastokrotnie mniejsza wartość liniowego współczynnika przenikania ciepła mostka w porównaniu z wartościami współczynników przenikania ciepła szkła i ramy ostatecznie osłabia do 1% wkład czynnika θ (X2) (poprzez iloczyn Lg,f i yg,ƒ) w podwyższenie współczynnika Uw.
Czynnik bƒ(X4) okazuje wpływ na współczynnik Uw też nie w bezpośredni sposób, lecz poprzez powierzchnię ramy.
Z obliczeń wynika, że zmiana szerokości elementów ramy bƒ z 0,08 do 0,16 m przy przyjętym średnim poziomie pozostałych zmiennych, zwiększa powierzchnię ramy Ag o około 82,6%. W takim razie można byłoby oczekiwać istotnego wpływu czynnika bƒ (X4) na współczynnik Uw.
Jednak nie wykryto takiego wpływu, ponieważ powierzchnie okna A0, szkła Ag i ramy Af powiązane są warunkiem:
A0 = Ag + Af (4)
Oznacza to, że przy stałej wartości A0 ze wzrostem Af, spowodowanym zwiększeniem bƒ, równo w takim samym stopniu zmaleje powierzchnia szkła Ag. Wtedy ich wkłady w podwyższenie współczynnika Uw poprzez iloczyny AgUg i AƒUƒ będą zależały od różnicy pomiędzy Ug a Uƒ.
W związku z niewielkim zróżnicowaniem pomiędzy tymi zmiennymi [w naszym badaniu Ug= 1,0, Uƒ = 1,3 W/(m2·K)], wkłady od zmian powierzchni AgUg i AƒUƒ wzajemnie się neutralizują, a ich sumaryczny efekt odzwierciedlający wpływ czynnika bƒ (X4) wyniósł jedynie 1,6%.
Tak więc możemy stwierdzić, że w praktyce projektowania, przy wyborze konfiguracji okien i oszacowaniu ich właściwości cieplnych, takie czynniki jak proporcja okna θ oraz szerokość elementów ramy bƒ należy uważać za nieistotne i one mogą być pomijane.
Odnośnie czynnika r(X3) - liczby skrzydeł, można stwierdzić, że nieznacznie wzmacnia on korzystny efekt czynnika A0(X1). Przy zmianie r od 1 do 3 wkład wahań czynnika A0 w obniżenie współczynnika Uw wzrasta i wynosi 8,7% (r = 1) i 10,0% (r = 3).
Opisany charakter wpływu czynników odzwierciedlają wykresy na RYS. 5, na którym pokazano graficzną zależność Uw = ƒ (A0) dla r = 1, r = 2 oraz r = 3.
RYS. 5. Zależność współczynnika przenikania ciepła stolarki okiennej Uw [W/(m2·K)] od powierzchni okna A0 [m2] przy liczbie skrzydeł: r = 1, r = 2 i r = 3; rys. archiwa autorów
W wyniku optymalizacji równania regresji (3) wykryto, że uzyskana funkcja osiąga minimalną (najlepszą) wartość Uw,min= 1,164 W/(m2·K) przy następujących wartościach czynników:
- A0(X1) = 5,46 m2,
- θ (X2) = 1,
- r(X3) = 1,
- bƒ (X4) = 0,08 m.
Natomiast maksymalną (najgorszą) wartość Uw,max = 1,484 W/(m2·K) obserwuje się przy:
- A0(X1) = 1,82 m2,
- θ (X2) = 1,
- r(X3) = 3,
- bƒ (X4) = 0,08 m.
Zaproponowany model matematyczny dla zbioru dowolnych wartości badanych czynników (z przyjętych w tym badaniu zakresów zmienności) po ich unormowaniu według wzoru (2) pozwala obliczyć współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej w dowolnej z wybranych do badania konfiguracji (RYS. 1-3).
Model również może być wykorzystany do numerycznego sterowania obiektem badania.
Wnioski
Opracowany deterministyczny model matematyczny pozwolił dokładnie określić charakter i stopień wpływu podstawowych czynników geometrycznych na współczynnik przenikania ciepła Uw stolarki okiennej o zmiennej konfiguracji. Wykryto, że na współczynnik Uw korzystny wpływ okazuje jedynie powierzchnia okna A0.
Przy zmianie A0 od 1,82 do 5,46 m2 wartość współczynnika Uw zmalała o 9,4%. Na odwrót zaś, przy wzroście liczby skrzydeł r od 1 do 3, współczynnik Uw wzrasta o 11,7%.
Czynniki θ - proporcje okna oraz bƒ - szerokość elementów ramy nie wykazały istotnego wpływu na wartość współczynnika Uw i w praktyce projektowania przy wyborze konfiguracji okien i oszacowaniu ich właściwości cieplnych mogą być pomijane.
Ustalono, że optymalne wartości zbadanych parametrów dla stolarki okiennej zbadanych konfiguracje to są:
- A0 = 5,46 m2,
- θ = 1,
- r = 1,
- bƒ = 0,08 m.
Pozwalają one osiągnąć minimalną wartość współczynnika Uw,min = 1,164 W/(m2·K).
Zaproponowany model matematyczny dla zbioru dowolnych wartości badanych czynników (z przyjętych dla nich zakresów zmienności) po ich unormowaniu pozwala obliczyć współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej dowolnej z wybranych konfiguracji.
Literatura
- W. Jezierski, J. Borowska, "Analiza parametrów cieplnych współczesnej stolarki okiennej", "IZOLACJE" 4/2017.
- W. Jezierski, J. Borowska, "Parametry cieplne wieloskrzydłowej stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych", "IZOLACJE" 6/2017.
- PN-EN ISO 12631:2013-03, "Cieplne właściwości użytkowe ścian osłonowych. Obliczanie współczynnika przenikania ciepła".
- Z. Polański, "Planowanie doświadczeń w technice", PWN, Warszawa 1984.
- PN-EN 14351-1+A2:2016-10, "Okna i drzwi część 1: Okna i drzwi zewnętrzne bez właściwości dotyczących odporności ogniowej i/lub dymoszczelności".
- PN-EN ISO 14683:2008, "Mostki cieplne w budynkach. Liniowy współczynnik przenikania ciepła. Metody uproszczone i wartości orientacyjne".
- K. Hartmann, E. Lezki, W. Schär, "Statistische Versuchsplanung und - auswertung in der Stoffwirtschaft", VEB, Leipzig 1977.
- W. Krysicki, J. Bartos, W. Dyczka, K. Królikowska, M. Wasilewski, "Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka matematyczna w zadaniach. Część II. Statystyka matematyczna", PWN, Warszawa 2003.