Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ocena stolarki okiennej - aspekt architektoniczny i energooszczędny

Wymagania techniczne dotyczące stolarki okiennej

Jakie wymagania powinna spełniać energetyczna stolarka okienna? / Criteria of evaluating window woodworking in architectonic and energy saving aspects
Schüco

Jakie wymagania powinna spełniać energetyczna stolarka okienna? / Criteria of evaluating window woodworking in architectonic and energy saving aspects


Schüco

W budynkach, które spełniają aktualne wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej, przez stolarkę budowlaną ucieka ok. 15% energii, czyli podobnie jak przez ściany zewnętrzne i dach. Projektowane otwory przewidziane na stolarkę powodują bowiem przerwanie ciągłości izolacyjności cieplnej, a w konsekwencji powstawanie mostków cieplnych.

Zobacz także

BREVIS S.C. Czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe – najważniejsze Informacje

Czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe – najważniejsze Informacje Czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe – najważniejsze Informacje

Potrzeba zapewnienia właściwej wentylacji domu czy mieszkania nie stanowi raczej zaskoczenia dla nikogo. Choć może nie zawsze mamy na uwadze utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i dzięki temu...

Potrzeba zapewnienia właściwej wentylacji domu czy mieszkania nie stanowi raczej zaskoczenia dla nikogo. Choć może nie zawsze mamy na uwadze utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i dzięki temu uniknięcia negatywnych skutków zbyt dużej wilgotności, to już dyskomfort siedzenia w dusznym i nieprzewietrzonym pomieszczeniu zna każdy. Oprócz wentylacji grawitacyjnej do niedawna odpowiednią cyrkulację powietrza zapewniały nieszczelności w oknach. Jednak rozwój technologiczny i zwiększenie szczelności...

DAKO Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu?

Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu? Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu?

Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie...

Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę, wybierając drzwi zewnętrzne!

RoletyAlu Sp. z o.o. Jak łatwo kupić rolety zewnętrzne przez internet?

Jak łatwo kupić rolety zewnętrzne przez internet? Jak łatwo kupić rolety zewnętrzne przez internet?

Zamawiając rolety zewnętrzne przez internet, można skorzystać z bogatej oferty asortymentu, a dodatkowo zyskać pewność, że zostaną wykonane zgodnie z wymiarami podanymi przez klienta. Dodatkowo możliwość...

Zamawiając rolety zewnętrzne przez internet, można skorzystać z bogatej oferty asortymentu, a dodatkowo zyskać pewność, że zostaną wykonane zgodnie z wymiarami podanymi przez klienta. Dodatkowo możliwość złożenia zamówienia bezpośrednio u producenta rolet zewnętrznych pozwala wyeliminować pośredników, co skraca czas potrzeby na realizację zamówień i przekłada się na dużo niższe ceny.

Abstrakt

W artykule przedstawiono obowiązujące wymagania techniczne dotyczące stolarki okiennej oraz praktyczne kryteria jej oceny. Omówiono elementy, które mają wpływ na energooszczędność przegród przezroczystych, oraz dokonano bilansu energetycznego stolarki w wybranym budynku z uwzględnieniem aspektów architektonicznych.

The article presents the effective technical requirements that apply to window woodworking, and practical criteria of evaluating it. The authors of the article discuss the elements that have a profound effect on energy saving features of transparent partition walls and conduct an energy account for window woodworking in a particular building, with regards to architectonic aspects.

Otwory w ścianach zewnętrznych budynku są zazwyczaj najsłabszym punktem w bilansie cieplnym budynku. Tymczasem odpowiednio dobrana stolarka okienna pozwala chronić przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń w okresie letnim, a jednocześnie ograniczać straty ciepła w okresie zimowym [1].

Zmieniające się wymagania w zakresie ochrony cieplnej i energetycznej budynków prowadzą do obniżania granicznej wartości współczynnika przenikania ciepła U [W/(m²·K)] nie tylko w odniesieniu do ścian czy dachu, lecz także przegród przezroczystych [2]. Jakie są podstawowe kryteria oceny stolarki okiennej na podstawie wymagań prawnych [2, 3, 4] i jakie są zasady projektowania budynków energooszczędnych?

Wymagania techniczne dotyczące stolarki okiennej

Szczegółowe wymagania dotyczące przegród przezroczystych sformułowane są w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [3].

Paragraf 57 tego rozporządzenia [3] brzmi:„1. Pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości, z uwzględnieniem warunków określonych w § 13 oraz w ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy.2. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie – co najmniej 1:12”.

Wymagania w zakresie izolacyjności termicznej okien określono w załączniku 2 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [3]. Wyznaczono wartości graniczne współczynników przenikania ciepła Uw w odniesieniu do okien w różnych budynkach, np. okna w budynku jednorodzinnym w zależności od strefy klimatycznej (tj. Uw = 1,7 W/(m²·K) dla IV, V strefy, natomiast 1,8 W/(m²·K) dla I, II, III strefy). W projekcie znowelizowanego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [2] obniżono wartości Uw = 1,20 W/(m²·K) w pomieszczeniach ogrzewanych ti ≥ 16°C.

Wymagania dotyczące powierzchni okien z uwzględnieniem oszczędności energii określono w załączniku 2 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [3]:„2.1.1. W budynku mieszkalnym i zamieszkania zbiorowego pole powierzchni A0 wyrażone w m2, okien oraz przegród szklanych i przezroczystych, o współczynniku przenikania ciepła nie mniejszym niż 1,5 W/(m²·K), obliczone według ich wymiarów modularnych, nie może być większe niż wartość A0maks. obliczone według wzoru:

A0 maks. = 0,15·Az + 0,03·Aw

gdzie:

Az – jest sumą pól powierzchni rzutu poziomego wszystkich kondygnacji nadziemnych (w zewnętrznym obrysie budynku) w pasie o szerokości 5 m wzdłuż ścian zewnętrznych,

Aw – jest sumą pól powierzchni pozostałej części rzutu poziomego wszystkich kondygnacji po odjęciu Az.

2.1.2. W budynku użyteczności publicznej pole powierzchni A0 wyrażone w m², okien oraz przegród szklanych i przezroczystych, o współczynniku przenikania ciepła nie mniejszym niż 1,5 W/(m²·K), obliczone według wymiarów modularnych nie może być większe niż wartość A0 maks. = 0,15·Az + 0,03·Aw, jeśli nie jest to sprzeczne z warunkami dotyczącymi zapewnienia niezbędnego oświetlenia światłem dziennym, określonym w § 57 rozporządzenia.

2.1.3. W budynku produkcyjnym, magazynowym i gospodarczym łączne pole powierzchni okien oraz ścian szklanych w stosunku do powierzchni całej elewacji nie może być większe niż:

  1. w budynku jednokondygnacyjnym (halowym) – 15%;
  2. w budynku wielokondygnacyjnym – 30%”.

Wymagania w zakresie współczynnika przepuszczalności energii całkowitej okna oraz przegród szklanych i przezroczystych określono również w załączniku 2 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [3]:„2.1.4. We wszystkich rodzajach budynków współczynnik przepuszczalności energii całkowitej okna oraz przegród szklanych i przezroczystych gc liczony wg wzoru:

gc = fc·gG

gdzie:

gG – współczynnik przepuszczalności energii całkowitej dla rodzaju oszklenia,

fc – współczynnik korekcyjny redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenie przeciwsłoneczne nie może być większy niż 0,5, z wyłączeniem okien oraz przegród szklanych i przezroczystych, których udział fG w powierzchni ściany jest większy niż 50% powierzchni ściany – wówczas należy spełnić nierówność: gc·fG ≤ 0,25, gdzie:

fG – udział powierzchni okien oraz przegród szklanych i przezroczystych w powierzchni ściany”.

W wymienionym załączniku podano wartości współczynników gG, fc w zależności od parametrów rodzaju oszklenia i typu zasłon.

Ocena stolarki okiennej 

Na podstawie analizy wielu projektów i realizacji budynków jednorodzinnych można zauważyć, że stolarka okienna stanowi ok. 20% powierzchni ściany zewnętrznej. Zgodnie z wartościami granicznymi współczynnika przenikania ciepła według rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [3] Uściany = 0,30 W/(m²·K), Uokna = 1,70–1,80 W/(m²·K). Straty ciepła przez okna są zatem ok. 5-krotnie większe. Oznacza to, że niezwykle ważne jest dokonanie oceny stolarki okiennej przy wyborze optymalnego rozwiązania. Należy to zrobić na etapie planowania, projektowania, a także budowy.

Według Żurawskiego [5] podstawowe kryteria oceny stolarki okiennej dotyczą następujących zagadnień:

  • geometrii stolarki okiennej – w polskich warunkach optymalne wymiary to: 1230×1480 mm²,
  • szczelności stolarki, określonej jako współczynnik infiltracji a,
  • współczynnika przenikania ciepła stolarki okiennej Uw [W/(m²·K)], z uwzględnieniem zmieniających się wymagań rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [3],
  • współczynnika przepuszczalności energii słonecznej gG,
  • lokalizacji budynku i związanych z nią jednolitych warunków klimatycznych,
  • położenia stolarki względem stron świata (zmienne wartości współczynnika I [kW/(m²·miesiąc)]),
  • sprawności wykorzystania zysków cieplnych – w przybliżeniu równej 1,
  • długości sezonu grzewczego – obliczono średnią dla Polski, która wynosi we wrześniu 7,1 dni, następnie od października do końca kwietnia oraz 10,1 dnia grzewczego w maju,
  • izolacyjności akustycznej stolarki okiennej.

Niezbędne w ocenie stolarki jest określenie jej energii użytkowej. Energia użytkowa stolarki [kWh/(m²·rok)] to roczne zapotrzebowanie na energię użytkową na pokrycie strat ciepła przez przenikanie przez przegrody zewnętrzne, na podgrzanie powietrza wentylacyjnego z uwzględnieniem zysków ciepła od nasłonecznienia oraz wewnętrznych zysków ciepła. W odniesieniu do przegród przezroczystych energia użytkowa obejmuje energię niezbędną do: pokrycia strat ciepła przez przenikanie i infiltrację przez nieszczelności okienne z uwzględnieniem zysków ciepła od słońca.

Bilans energetyczny stolarki okiennej według rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej [4] obejmuje:

gdzie:

Htr – współczynnik strat ciepła przez przenikanie [W/K],

θint,H – temperatura wewnętrzna dla okresu ogrzewania w budynku [°C],

θe – średnia miesięczna temperatura powietrza zewnętrznego dla najbliższej stacji meteorologicznej [°C],

tM – liczba godzin w miesiącu,

gdzie:

btr,i – współczynnik redukcyjny obliczeniowej różnicy temperatur – według tabeli 6 rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej [4],

Ai – pole powierzchni i-tej przegrody otaczającej przestrzeń ogrzewaną, obliczane według wymiarów zewnętrznych; wymiary okien i drzwi przyjmuje się jako wymiary otworów w ścianie [m²],

Ui – współczynnik przenikania ciepła i-tej przegrody pomiędzy przestrzenią ogrzewaną a otoczeniem zewnętrznym [W/(m²·K)], obliczany w odniesieniu do przegród przezroczystych według aprobat technicznych lub zgodnie z normą PN-EN 14351-1:2012 [6],

Ψi – liniowy współczynnik przenikania ciepła mostka cieplnego [W/(m·K)], przyjęty według normy PN-EN ISO 14683:2008 [7] lub obliczany zgodnie z normą PN-EN ISO 10211:2008 [8],

  • miesięczne zyski ciepła od słońca (przenikającego do przestrzeni ogrzewanej przez przegrody przezroczyste):

gdzie:

QS1 – miesięczne zyski ciepła od promieniowania słonecznego przez przegrody przezroczyste zamontowane w przegrodach pionowych [kWh/miesiąc],

QS2 – miesięczne zyski ciepła od promieniowania słonecznego przez przegrody przezroczyste zamontowane w połaciach dachowych [kWh/miesiąc],

gdzie:

Ci – udział pola powierzchni płaszczyzny szklonej do całkowitego pola powierzchni okna, zależny od wielkości i konstrukcji okna; wartość uśredniona – 0,7,

Ai – pole powierzchni okna lub drzwi balkonowych w świetle otworu w przegrodzie [m2],

Ii – wartość energii promieniowania słonecznego w danym miesiącu na płaszczyznę pionową, w której usytuowane jest okno o powierzchni Ai, według danych najbliższego punktu promieniowania słonecznego [kWh/(m2·miesiąc)],

g – współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego przez oszklenie – według tabeli 7 rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej [4],

kα – współczynnik korekcyjny wartości Ii ze względu na nachylenie płaszczyzny połaci dachowej do poziomu, dla ścian pionowych kα = 1,0 – według tabeli 8 rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej [4],

Z – współczynnik zacienienia budynku ze względu na jego usytuowanie oraz przesłony na elewacji budynku – według tabeli 9 rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej [4].

Podsumowując, należy przy wyborze rozwiązania pamiętać nie tylko o stratach ciepła, lecz także o jego zyskach. Trzeba poszukiwać rozwiązań zmniejszających oddziaływanie letnich wysokich temperatur na budynek, a więc stosować odpowiednią izolację termiczną oraz osłony przeciwsłoneczne. Koszty chłodzenia budynku latem mogą bowiem okazać się wyższe niż koszty ogrzewania zimą.

Energooszczędna stolarka okienna

Na energooszczędność okna wpływają właściwości jego elementów, czyli szyby i profili, a także wielkość okna i zastosowane w nim podziały – im większe okno, tym niższa wartość współczynnika przenikania ciepła Uw [W/(m²·K)], im mniejsza liczba podziałów w oknie (a tym samym większy udział szyby w całej jego powierzchni), tym niższa wartość współczynnika Uw.

Energooszczędność szyb uzyskuje się dzięki:

  • zastosowaniu szyb zespolonych – standardem rynkowym są obecnie zestawy dwuszybowe (jednokomorowe) o współczynniku przenikania ciepła Ug = 1,1 W/(m²·K);
  • dodaniu dodatkowej (trzeciej) szyby oraz nanoszeniu na tafle szkła specjalnych powłok oraz wypełnieniu przestrzeni między nimi gazem szlachetnym; w ten sposób uzyskuje się wartość współczynnika przenikania ciepła Ug = 0,5 W/(m²·K);
  • zastosowaniu powłok niskoemisyjnych – dzięki temu następuje zmniejszenie wartości współczynnika przenikania ciepła Ug;
  • zastosowaniu gazu szlachetnego zamiast powietrza, co wpływa na zmniejszenie wartości współczynnika przenikania ciepła o ok. 0,3 W/(m²·K); zastosowanie gazów cięższych od argonu (kryptonu i ksenonu) jest bardziej korzystne, jednak również bardziej kosztowne;
  • zastosowaniu szkła absorpcyjnego (barwionego w masie – o odcieniu brązowym, grafitowym, niebieskim, zielonym): zmniejsza ono nagrzewanie pomieszczeń przez absorpcję (pochłanianie) promieniowania cieplnego, które jest następnie emitowane na obie strony szyby w postaci ciepła; montowane jest w zestawach szybowych od zewnątrz; powoduje lekkie zacienienie wnętrza i działa jak kolorowy filtr (może powodować zmiany postrzegania barw), a także podnosi walory estetyczne elewacji;
  • zastosowaniu szkła refleksyjnego (powstaje jak niskoemisyjne w wyniku naniesienia na szkło powłoki z metali lub ich tlenków); dzięki obecności powłoki szkło odbija większość energii słonecznej – początkowo powłoki refleksyjne odbijają znaczną część promieni widzialnych; współczesne rozwiązania mają różną refleksyjność w zakresie promieni widzialnych (światła) – od bardzo wysokiej do neutralnej (10%), zapewniającej dużą przepuszczalność światła;
  • zastosowaniu szkła dwufunkcyjnego (powłoki dwufunkcyjne uszlachetniają szkło oraz łączą zalety powłok niskoemisyjnych i refleksyjnych); szkło dwufunkcyjne dobrze sprawdza się latem i zimą, ponieważ pozwala na kontrolę przepływu energii słonecznej latem i redukcję strat ciepła zimą; dzięki temu zmniejszone jest wykorzystanie sztucznego oświetlenia ze względu na maksymalny udział światła naturalnego, a w efekcie znacznie obniżone zużycie energii w budynku;
  • zastosowaniu ramki dystansowej – ramka łączy pojedyncze tafle szyb; ponadto aluminium zastępowane jest stalą szlachetną i tworzywem sztucznym, co znacznie obniża wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ.

Dostępne na rynku profile są również udoskonalane pod kątem uzyskania większej energooszczędności. W wypadku profili z PVC udoskonalenie to polega na zwiększeniu liczby komór, innych sposobach wzmocnienia profili – zastąpieniu zimnego metalu przekładkami z tworzywa sztucznego i włókien szklanych, zastosowaniu pianki poliuretanowej czy wklejeniu szyb w profile. W wypadku profili z drewna energooszczędność profilu uzyskuje się dzięki zwiększeniu grubości ram (do 90 mm), doborowi gatunku drewna (profile wykonywane są z dwóch gatunków drewna, np. dębu i sosny) oraz dociepleniu profili – zastosowaniu przekładek z pianki poliuretanowej.

Analiza parametrów stolarki okiennej wybranego budynku jednorodzinnego

Do analizy wybrano niepodpiwniczony budynek jednorodzinny z poddaszem użytkowym zlokalizowany w Bydgoszczy, wykonany w technologii tradycyjnej. Obiekt charakteryzuje się zwartą, ale dynamiczną bryłą. Zgodnie z ideą energooszczędności duże powierzchnie oszkleń wraz z wyjściem na taras usytuowano na elewacji południowo-zachodniej, co pozwoliło na zwiększenie zysków ciepła przez promieniowanie słoneczne.

Zaprojektowany taras na poddaszu użytkowym minimalizuje ilość promieni słonecznych, jakie natrafią na stolarkę drzwiową na parterze, co wynika z kąta padania promieni słonecznych w okresie lato–zima. Od strony północnej wielkość i liczba okien są minimalne – spełniają wymagania rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [3]. Taki układ funkcjonalny jest zgodny z zasadami projektowania budynków energooszczędnych (orientacja, grupowanie pomieszczeń oraz podział wnętrza są prawidłowe) (rys. 1–2, rys. 3).

Przeprowadzono analizę porównawczą stolarki okiennej w dwóch wariantach (tabela 1):

  • wariant I – stolarka drewniana w systemie tradycyjnym, spełniającym wymagania rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [3],
  • wariant II – stolarka drewniana w systemie energooszczędnym.

Na podstawie koncepcji projektowej analizowanego budynku sprawdzono podstawowe obowiązujące wymagania dotyczące stolarki okiennej. Analiza wykazała, iż powierzchnia okien spełnia wymogi wynikające z konieczności zapewnienia minimalnego oświetlenia światłem dziennym pomieszczeń (wg rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [3]), określonego jako 1:8 powierzchni okien liczona w świetle ościeżnic do powierzchni podłogi. Analizowana stolarka okienna charakteryzuje się współczynnikiem przenikania ciepła Uw poniżej wartości granicznej sformułowanej w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych [3] na poziomie Uw = 1,80 W/(m²·K) dla II strefy klimatycznej – Bydgoszcz (tabela 2).

Współczynnik przepuszczalności energii całkowitej okna oraz przegród szklanych i przezroczystych gc (przy zastosowaniu białych żaluzji o lametach nastawnych) wynosi dla stolarki w systemie tradycyjnym gc = 0,23, natomiast w systemie energooszczędnym gc = 0,15. W dwóch analizowanych wariantach został spełniony warunek w zakresie współczynnika przepuszczalności energii całkowitej okna, ponieważ gC < 0,5.

Analiza w zakresie bilansu energetycznego stolarki okiennej wymaga opracowania wielu danych technicznych stolarki okiennej (określenia wartości współczynnika przenikania ciepła okna Uw [W/(m²·K)], pola powierzchni okien Ai [m²] – wymiary okien i drzwi przyjmuje się jako wymiary otworów w ścianie, liniowego współczynnika przenikania ciepła na styku ściana–okno w przekrojach: ościeżnica, podokiennik, nadproże Ψ [W/(m²·K)], długości mostka cieplnego li [m]), uwzględnianych w miesięcznych stratach ciepła.

Podsumowanie i wnioski

Na podstawie przeprowadzonych analiz można sformułować następujące wnioski praktyczne:

  • wszystkie kryteria oceny stolarki okiennej powinny być uwzględniane na etapie planowania i projektowania budynków, ponieważ wpływają na mikroklimat wnętrza i komfort użytkowy budynku;
  • odpowiedni dobór parametrów technicznych i właściwości stolarki okiennej wpływają na koszty eksploatacyjne obiektu;
  • znaczne powierzchnie przeszklone należy sytuować na elewacji południowej lub południowo-wschodniej. Trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniach w zakresie przegrzewania pomieszczeń w okresie letnim, a więc stosować powłoki na zewnętrznej powierzchni szyb zespolonych oraz rolet lub żaluzji wewnątrz pomieszczenia lub markiz, łamaczy światła, okiennic na zewnątrz budynku;
  • stolarka okienna projektowana w budynku powinna spełniać szczegółowe wymagania sformułowane w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych [3] w zakresie minimalnego stopnia oświetlenia światłem dziennym, współczynnika przenikania ciepła Uw [W/(m²·K)] oraz współczynnika przepuszczalności energii całkowitej okna oraz przegród szklanych i przezroczystych gc;
  • bardzo istotnym aspektem projektowym i wykonawczym jest poprawne osadzenie stolarki okiennej w ścianie zewnętrznej (poprawne zaprojektowanie i wykonanie złącza dwóch przegród: ściana–okno), np. w ścianie dwuwarstwowej przedłużenie warstwy izolacji cieplnej na ościeżnicę powoduje zmniejszenie start ciepła oraz minimalizowanie ryzyka rozwoju pleśni i grzybów pleśniowych na wewnętrznej powierzchni przegrody na styku okno–ściana zewnętrzna. Zasadne staje się stosowanie „szkoły projektowania złączy budowlanych” prezentowanej szczegółowo w pracy „Praktyczna fizyka cieplna budowli” [9].

Literatura

  1. M. Meller, P. Siwiński, „Szkło budowlane”. Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 2002.
  2. Projekt rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1238).
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1240).
  5. J. Żurawski, „Ocena energetyczna stolarki budowlanej”, „IZOLACJE”, nr 4/2012, s. 18–23.
  6. PN-EN 14351-1:2012, „Okna i drzwi. Norma wyrobu, właściwości eksploatacyjne. Część 1: Okna i drzwi zewnętrzne bez właściwości dotyczących odporności ogniowej i/lub dymoszczelności”.
  7. PN-EN ISO 14683:2008, „Mostki cieplne w budynkach. Liniowy współczynnik przenikania ciepła. Metody uproszczone i wartości orientacyjne”.
  8. PN-EN ISO 10211:2008, „Mostki cieplne w budynkach. Strumienie ciepła i temperatury powierzchni. Obliczenia szczegółowe”.
  9. A. Dylla, Praktyczna fizyka cieplna budowli. Szkoła projektowania złączy budowlanych”, Wydawnictwo Uczelniane UTP, Bydgoszcz 2009.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • dd dd, 20.11.2014r., 09:39:39 okna i drzwi

Powiązane

mgr inż. Jerzy Żurawski Energooszczędna stolarka budowlana

Energooszczędna stolarka budowlana Energooszczędna stolarka budowlana

W oknach wykonanych w standardzie pasywnym w okresie zimowym więcej ciepła się zyskuje, niż traci. Latem w pomieszczeniach od strony południowej i południowo-zachodniej w wyniku działania słońca pojawia...

W oknach wykonanych w standardzie pasywnym w okresie zimowym więcej ciepła się zyskuje, niż traci. Latem w pomieszczeniach od strony południowej i południowo-zachodniej w wyniku działania słońca pojawia się nadmiar energii, co w wielu wypadkach wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań chłodzących lub ograniczających okresowo zyski ciepła. Jak pogodzić tak odmienne zadania stawiane stolarce okiennej i drzwiowej?

dr inż. Aleksander Antoni Starakiewicz, dr inż. Jerzy Szyszka Wybrane aspekty doboru okien w budynkach

Wybrane aspekty doboru okien w budynkach Wybrane aspekty doboru okien w budynkach

Wśród działań ograniczających zużycie energii cieplnej do ogrzewania budynku największą popularnością cieszy się zwiększanie termoizolacyjności przegród zewnętrznych, tj. ścian, stropodachów i okien. W...

Wśród działań ograniczających zużycie energii cieplnej do ogrzewania budynku największą popularnością cieszy się zwiększanie termoizolacyjności przegród zewnętrznych, tj. ścian, stropodachów i okien. W przypadku ścian, stropów, stropodachów, podłóg na gruncie mechanizm powstawania strat ciepła związany jest z jego przenikaniem, dlatego działania termomodernizacyjne sprowadzają się najczęściej do zwiększenia izolacyjności termicznej przegród przez zastosowanie materiałów o niskim współczynniku przewodzenia...

mgr inż. Anna Balon-Wróbel, mgr inż. Tomasz Zduniewicz, dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk Wady i awarie szyb zespolonych

Wady i awarie szyb zespolonych Wady i awarie szyb zespolonych

Szyby zespolone są bardzo popularnym produktem na polskim rynku budowlanym. Ich powszechne zastosowanie wynika z właściwości, jakimi się charakteryzują, tzn. izolacyjności cieplnej i izolacyjności akustycznej....

Szyby zespolone są bardzo popularnym produktem na polskim rynku budowlanym. Ich powszechne zastosowanie wynika z właściwości, jakimi się charakteryzują, tzn. izolacyjności cieplnej i izolacyjności akustycznej. Ich produkcja znajduje się obecnie na wysokim poziomie (jest praktycznie w pełni zautomatyzowana), a producenci dokładają starań, aby odbiorca był zadowolony z ich produktów, jednak zdarza się, że wyroby te mają wady i ulegają awariom.

dr inż. Aleksander Antoni Starakiewicz Bilans cieplny stolarki okiennej

Bilans cieplny stolarki okiennej Bilans cieplny stolarki okiennej

Główne przyczyny wymiany stolarki okiennej na bardziej energooszczędną to chęć zmniejszenia kosztów ogrzewania i zapewnienia większego komfortu cieplnego. W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o wymianie...

Główne przyczyny wymiany stolarki okiennej na bardziej energooszczędną to chęć zmniejszenia kosztów ogrzewania i zapewnienia większego komfortu cieplnego. W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o wymianie okien pojawia się pytanie: które okna są najbardziej energooszczędne?

mgr inż. Jerzy Żurawski Ocena energetyczna stolarki budowlanej

Ocena energetyczna stolarki budowlanej Ocena energetyczna stolarki budowlanej

Polska tak jak inne kraje powinna stworzyć system energetycznego etykietowania poszczególnych elementów budynku mających wpływ na końcowe zużycie energii, w tym stolarki budowlanej.

Polska tak jak inne kraje powinna stworzyć system energetycznego etykietowania poszczególnych elementów budynku mających wpływ na końcowe zużycie energii, w tym stolarki budowlanej.

mgr inż. Anna Balon-Wróbel, mgr inż. Sebastian Sacha Właściwości i rodzaje nowoczesnych okien

Właściwości i rodzaje nowoczesnych okien Właściwości i rodzaje nowoczesnych okien

Głównym zadaniem okna jako jednej z przegród budowlanych jest oddzielenie klimatu zewnętrznego od wewnętrznego, zapewnienie w pomieszczeniach użytkowych światła dziennego w odpowiedniej ilości, a także...

Głównym zadaniem okna jako jednej z przegród budowlanych jest oddzielenie klimatu zewnętrznego od wewnętrznego, zapewnienie w pomieszczeniach użytkowych światła dziennego w odpowiedniej ilości, a także możliwości wymiany powietrza oraz doprowadzenia go w ilości zapewniającej poprawne działanie urządzeń wentylacyjnych.

mgr inż. Anna Balon-Wróbel, mgr inż. Sebastian Sacha Jakość szyb zespolonych stosowanych w budownictwie a eksploatacja pomieszczeń

Jakość szyb zespolonych stosowanych w budownictwie a eksploatacja pomieszczeń

Zadaniem szyb zespolonych jest zapewnienie oszczędności energii w pomieszczeniu oraz tłumienie hałasu. Funkcje te są spełnione, jeżeli zamontowane w oknach szyby zespolone są wysokiej jakości. Ważne jest...

Zadaniem szyb zespolonych jest zapewnienie oszczędności energii w pomieszczeniu oraz tłumienie hałasu. Funkcje te są spełnione, jeżeli zamontowane w oknach szyby zespolone są wysokiej jakości. Ważne jest również, aby pomieszczenie było odpowiednio eksploatowane. Chodzi tu głównie o jego ogrzewanie oraz sprawnie działającą wentylację.

mgr inż. Jerzy Żurawski Przegrody przezroczyste – nowe wymagania cieplne

Przegrody przezroczyste – nowe wymagania cieplne

Od 2014 r. każde okno w budynku nowo wznoszonym oraz poddawanym przebudowie będzie musiało spełnić zaostrzone wymagania cieplne. Na czym dokładnie polegają nowe wymogi, czy zostały dobrze przygotowane...

Od 2014 r. każde okno w budynku nowo wznoszonym oraz poddawanym przebudowie będzie musiało spełnić zaostrzone wymagania cieplne. Na czym dokładnie polegają nowe wymogi, czy zostały dobrze przygotowane i jakie będą ich konsekwencje?

dr inż. Magdalena Grudzińska Powłoki spektralnie selektywne jako elementy kształtujące zapotrzebowanie na energię w pomieszczeniach mieszkalnych

Powłoki spektralnie selektywne jako elementy kształtujące zapotrzebowanie na energię w pomieszczeniach mieszkalnych

Dzięki zróżnicowaniu cech obudowy budynku można ograniczyć zapotrzebowanie na energię. Dotyczy to szczególnie przegród oszklonych, które mają niższą izolacyjność termiczną niż przegrody pełne oraz regulują...

Dzięki zróżnicowaniu cech obudowy budynku można ograniczyć zapotrzebowanie na energię. Dotyczy to szczególnie przegród oszklonych, które mają niższą izolacyjność termiczną niż przegrody pełne oraz regulują zyski słoneczne.

dr inż. Wiesław Sarosiek, mgr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska Energetyczno-ekonomiczny aspekt okien w budynkach niskoenergetycznych

Energetyczno-ekonomiczny aspekt okien w budynkach niskoenergetycznych Energetyczno-ekonomiczny aspekt okien w budynkach niskoenergetycznych

Dość powszechnie współczynnik przenikania ciepła U pakietu szklanego utożsamiany jest z jakością termiczną całego okna. Sprzyja temu podawanie w materiałach reklamowych współczynnika U na poziomie 0,9...

Dość powszechnie współczynnik przenikania ciepła U pakietu szklanego utożsamiany jest z jakością termiczną całego okna. Sprzyja temu podawanie w materiałach reklamowych współczynnika U na poziomie 0,9 W/(m2·K) lub niższym bez wyraźnego zaznaczenia, że są to przeważnie parametry oszklenia, a nie całego okna (współczynnik całego okna jest często znacznie wyższy).

dr inż. Mariusz Sobolewski, dr inż. Aurelia Błażejczyk Izolacyjność cieplna wysokoprężnej pianki w aerozolu

Izolacyjność cieplna wysokoprężnej pianki w aerozolu Izolacyjność cieplna wysokoprężnej pianki w aerozolu

Bardzo często na opakowaniach pianek w aerozolu brakuje informacji o deklarowanej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Sytuacja ta dotyczy głównie pianek montażowych i montażowo­-uszczelniających.

Bardzo często na opakowaniach pianek w aerozolu brakuje informacji o deklarowanej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Sytuacja ta dotyczy głównie pianek montażowych i montażowo­-uszczelniających.

mgr inż. Jerzy Żurawski Osłony przeciwsłoneczne w budynkach energooszczędnych - wybrane wymagania prawne

Osłony przeciwsłoneczne w budynkach energooszczędnych - wybrane wymagania prawne Osłony przeciwsłoneczne w budynkach energooszczędnych - wybrane wymagania prawne

Artykuł przedstawia m.in. cechy budynków energooszczędnych, podstawowe wymagania prawne i warunki techniczne związane z urządzeniami przeciwsłonecznymi, definiuje pojęcie osłon przeciwsłonecznych i omawia...

Artykuł przedstawia m.in. cechy budynków energooszczędnych, podstawowe wymagania prawne i warunki techniczne związane z urządzeniami przeciwsłonecznymi, definiuje pojęcie osłon przeciwsłonecznych i omawia ich rodzaje.

mgr inż. Jerzy Żurawski Wpływ osłon przeciwsłonecznych na bilans energetyczny budynku

Wpływ osłon przeciwsłonecznych na bilans energetyczny budynku Wpływ osłon przeciwsłonecznych na bilans energetyczny budynku

Jaki jest wpływ osłon przeciwsłonecznych na efektywność energetyczną budynku? Przedstawiamy sposób działania i najczęstsze rodzaje osłon oraz bilans energetyczny okna bez osłony i z osłonami.

Jaki jest wpływ osłon przeciwsłonecznych na efektywność energetyczną budynku? Przedstawiamy sposób działania i najczęstsze rodzaje osłon oraz bilans energetyczny okna bez osłony i z osłonami.

mgr inż. Jerzy Żurawski Osłony przeciwsłoneczne a systemy sterowania i zarządzania energią

Osłony przeciwsłoneczne a systemy sterowania i zarządzania energią Osłony przeciwsłoneczne a systemy sterowania i zarządzania energią

Osłony przeciwsłoneczne są nadal niedoceniane przez polskich projektantów. Traktuje się je raczej jako elementy dynamizujące dotychczasowy statyczny charakter elewacji, nie zaś jako efektywne energetycznie...

Osłony przeciwsłoneczne są nadal niedoceniane przez polskich projektantów. Traktuje się je raczej jako elementy dynamizujące dotychczasowy statyczny charakter elewacji, nie zaś jako efektywne energetycznie rozwiązania zmniejszające znacząco zużycie energii.

mgr inż. Daniel Izydorczyk , mgr inż. Bartłomiej Sędłak, dr inż. Paweł Sulik Izolacyjność ogniowa drzwi przeciwpożarowych

Izolacyjność ogniowa drzwi przeciwpożarowych Izolacyjność ogniowa drzwi przeciwpożarowych

Autorzy zaprezentowali istotne wymagania użytkowe stawiane drzwiom przeciwpożarowym wynikające z przepisów polskiego prawa oparte o metodykę badań. Podali też m.in. sposób ich klasyfikacji w zakresie odporności...

Autorzy zaprezentowali istotne wymagania użytkowe stawiane drzwiom przeciwpożarowym wynikające z przepisów polskiego prawa oparte o metodykę badań. Podali też m.in. sposób ich klasyfikacji w zakresie odporności ogniowej, porównali także izolacyjność ogniową elementów próbnych drzwi w zależności od rodzaju ich konstrukcji.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii

Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii

Publikacja „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii” jest aktualnym opracowaniem zmian, jakie wprowadzane są w ostatnich latach w przepisach budowlanych, dotyczących w dużej...

Publikacja „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii” jest aktualnym opracowaniem zmian, jakie wprowadzane są w ostatnich latach w przepisach budowlanych, dotyczących w dużej mierze aspektów racjonalizacji zużycia energii, poprawy efektywności energetycznej, a także ograniczenia emisji CO2.

dr inż. Anna Lis Podniesienie termoizolacyjności stolarki budowlanej w budynkach zabytkowych

Podniesienie termoizolacyjności stolarki budowlanej w budynkach zabytkowych Podniesienie termoizolacyjności stolarki budowlanej w budynkach zabytkowych

W Polsce mamy ok. 6 mln budynków, w których realizowane są funkcje mieszkalne. Budynki wzniesione przed 1918 r. stanowią nieco ponad 7% ogółu obecnie użytkowanych budynków mieszkalnych. Jakie problemy...

W Polsce mamy ok. 6 mln budynków, w których realizowane są funkcje mieszkalne. Budynki wzniesione przed 1918 r. stanowią nieco ponad 7% ogółu obecnie użytkowanych budynków mieszkalnych. Jakie problemy wiążą się z funkcjonowaniem stolarki budowlanej w budynku? Jak można poprawić izolacyjność termiczną stolarki?

dr inż. Anna Lis Energooszczędne rozwiązania stosowane przy wymianie lub renowacji okien

Energooszczędne rozwiązania stosowane przy wymianie lub renowacji okien Energooszczędne rozwiązania stosowane przy wymianie lub renowacji okien

Ze względu na znacznie niższą izolacyjność termiczną w stosunku do przegród nieprzezroczystych przeszklenia stanowią słabe miejsce w okrywie budynków. Jak poprawić efektywność energetyczną budynków w obrębie...

Ze względu na znacznie niższą izolacyjność termiczną w stosunku do przegród nieprzezroczystych przeszklenia stanowią słabe miejsce w okrywie budynków. Jak poprawić efektywność energetyczną budynków w obrębie stolarki okiennej?

mgr Agata Grudecka Nowoczesne osłony przeciwsłoneczne

Nowoczesne osłony przeciwsłoneczne Nowoczesne osłony przeciwsłoneczne

Kiedy i jakie rolety można montować w oknach pionowych? Jaką funkcję spełniają na poddaszu? Jakie zadania mają markizy zewnętrzne?

Kiedy i jakie rolety można montować w oknach pionowych? Jaką funkcję spełniają na poddaszu? Jakie zadania mają markizy zewnętrzne?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Rolety i markizy do ochrony przed słońcem

Rolety i markizy do ochrony przed słońcem Rolety i markizy do ochrony przed słońcem

Latem pomieszczenia nagrzewają się w wyniku intensywnego promieniowania słonecznego. Aby chronić wnętrze budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem, można zastosować osłony zewnętrzne w postaci rolet czy...

Latem pomieszczenia nagrzewają się w wyniku intensywnego promieniowania słonecznego. Aby chronić wnętrze budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem, można zastosować osłony zewnętrzne w postaci rolet czy markiz. Można je zastosować zarówno do okien pionowych, jak i połaciowych.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Analiza parametrów cieplnych współczesnej stolarki okiennej

Analiza parametrów cieplnych współczesnej stolarki okiennej Analiza parametrów cieplnych współczesnej stolarki okiennej

W dzisiejszych czasach w nowo wznoszonych budynkach stosuje się stolarkę okienną nowej generacji, wyróżniającą się wyższym poziomem izolacyjności termicznej i akustycznej, wysoką szczelnością i trwałością,...

W dzisiejszych czasach w nowo wznoszonych budynkach stosuje się stolarkę okienną nowej generacji, wyróżniającą się wyższym poziomem izolacyjności termicznej i akustycznej, wysoką szczelnością i trwałością, a także dobrą estetyką. Konsumenci decydują się na okna w dużych rozmiarach, nawet kosztem zmniejszenia powierzchni ścian zewnętrznych.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Parametry cieplne wieloskrzydłowej stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych

Parametry cieplne wieloskrzydłowej stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych Parametry cieplne wieloskrzydłowej stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych

Okna o większej ilości skrzydeł charakteryzują się zwykle wyższą, mniej korzystną, wartością współczynnika przenikania ciepła niż okna jednoskrzydłowe. Wiąże się to przede wszystkim ze zwiększeniem powierzchni...

Okna o większej ilości skrzydeł charakteryzują się zwykle wyższą, mniej korzystną, wartością współczynnika przenikania ciepła niż okna jednoskrzydłowe. Wiąże się to przede wszystkim ze zwiększeniem powierzchni ramy okiennej i długości mostka termicznego na styku szkło–rama oraz zmniejszeniem powierzchni szklonej okna. Ostatecznie potwierdzić tę tezę można jednak poprzez prawidłowo zaplanowane i realizowane badanie.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej o zmiennej konfiguracji

Współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej o zmiennej konfiguracji Współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej o zmiennej konfiguracji

Na przestrzeni ostatnich lat producenci stolarki okiennej ciągle udoskonalają swoje technologie, by szczycić się oknami o jak najlepszych parametrach izolacyjności termicznej. Wprowadzają oni na rynek...

Na przestrzeni ostatnich lat producenci stolarki okiennej ciągle udoskonalają swoje technologie, by szczycić się oknami o jak najlepszych parametrach izolacyjności termicznej. Wprowadzają oni na rynek okna niezwykle szczelne o dobrej charakterystyce cieplnej. Wszystko to sprzyja potrzebie podejmowania prób oceniania i optymalizacji parametrów opisujących i charakteryzujących stolarkę okienną.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Współczynnik przenikania ciepła ściany osłonowej z oknem

Współczynnik przenikania ciepła ściany osłonowej z oknem Współczynnik przenikania ciepła ściany osłonowej z oknem

W artykule zaprezentowano podejście do opracowania modelu matematycznego współczynnika przenikania ciepła ściany osłonowej z oknem, wykonanym z PVC w budynku mieszkalnym

W artykule zaprezentowano podejście do opracowania modelu matematycznego współczynnika przenikania ciepła ściany osłonowej z oknem, wykonanym z PVC w budynku mieszkalnym

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Hydroizolacja do starych dachów »

Hydroizolacja do starych dachów » Hydroizolacja do starych dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Płynna żywica do izolacji »

Płynna żywica do izolacji » Płynna żywica do izolacji »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.