Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Izolacyjność cieplna wysokoprężnej pianki w aerozolu

Cz. 2. Badania izolacyjności cieplnej pianki stosowanej do montażu stolarki budowlanej

Izolacyjność cieplna wysokoprężnej pianki w aerozolu
Archiwa autorów

Izolacyjność cieplna wysokoprężnej pianki w aerozolu


Archiwa autorów

Bardzo często na opakowaniach pianek w aerozolu brakuje informacji o deklarowanej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Sytuacja ta dotyczy głównie pianek montażowych i montażowo­-uszczelniających.

Zobacz także

BREVIS S.C. Czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe – najważniejsze Informacje

Czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe – najważniejsze Informacje Czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe – najważniejsze Informacje

Potrzeba zapewnienia właściwej wentylacji domu czy mieszkania nie stanowi raczej zaskoczenia dla nikogo. Choć może nie zawsze mamy na uwadze utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i dzięki temu...

Potrzeba zapewnienia właściwej wentylacji domu czy mieszkania nie stanowi raczej zaskoczenia dla nikogo. Choć może nie zawsze mamy na uwadze utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i dzięki temu uniknięcia negatywnych skutków zbyt dużej wilgotności, to już dyskomfort siedzenia w dusznym i nieprzewietrzonym pomieszczeniu zna każdy. Oprócz wentylacji grawitacyjnej do niedawna odpowiednią cyrkulację powietrza zapewniały nieszczelności w oknach. Jednak rozwój technologiczny i zwiększenie szczelności...

DAKO Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu?

Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu? Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu?

Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie...

Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę, wybierając drzwi zewnętrzne!

RoletyAlu Sp. z o.o. Jak łatwo kupić rolety zewnętrzne przez internet?

Jak łatwo kupić rolety zewnętrzne przez internet? Jak łatwo kupić rolety zewnętrzne przez internet?

Zamawiając rolety zewnętrzne przez internet, można skorzystać z bogatej oferty asortymentu, a dodatkowo zyskać pewność, że zostaną wykonane zgodnie z wymiarami podanymi przez klienta. Dodatkowo możliwość...

Zamawiając rolety zewnętrzne przez internet, można skorzystać z bogatej oferty asortymentu, a dodatkowo zyskać pewność, że zostaną wykonane zgodnie z wymiarami podanymi przez klienta. Dodatkowo możliwość złożenia zamówienia bezpośrednio u producenta rolet zewnętrznych pozwala wyeliminować pośredników, co skraca czas potrzeby na realizację zamówień i przekłada się na dużo niższe ceny.

ABSTRAKT

W drugiej części artykułu dotyczącego izolacyjności cieplnej wysokoprężnej pianki poliuretanowej omówiono rezultaty pomiarów, tj. wartości współczynnika przewodzenia ciepła i oporu cieplnego, dla płaskich płyt uformowanych z pianki PU.

Thermal performance of high-pressure one-component foam in spray. Part 2: A study of thermal performance of foam used in construction woodwork

The second part of the article on thermal insulation of high-pressure polyurethane foam discusses the results of measurements, i.e. thermal conductivity and thermal resistance coefficients of flat panels made of PU foam.

Diagnostyka cieplna budynków z wykorzystaniem termografii niejednokrotnie wskazuje na występowanie mostków cieplnych wzdłuż ościeżnic ram okiennych i drzwiowych.

Zwykle w takich przypadkach mówi się o złym montażu stolarki otworowej, np. o występowaniu pustek powietrznych wynikających z niewłaściwego dozowana pianki. Przyczyn problemu może być jednak wiele.

Problem zastosowania pianek wokół stolarki otworowej

Pod względem właściwości technicznych pianki jednoskładnikowe mogą mieć gorsze parametry ze względu na niewłaściwe wykonanie bądź niedobór wilgoci podczas dojrzewania [1, 2]. Niekorzystne jest także przycinanie nadmiaru stwardniałej pianki i brak osłonięcia jej materiałem zabezpieczającym, co w praktyce często się zdarza.

Przy aplikacji pianka jest podawana zwykle w formie tzw. warkocza, który ulega stopniowemu pęcznieniu i utwardzeniu.

Występująca na powierzchni pianki gruba warstwa skórki przyczynia się do wzrostu współczynnika przewodzenia ciepła, m.in. dlatego, że skoncentrowany w warstwie naskórka polimer osnowy (składnik stały) ma gorsze właściwości cieplne niż porofory.

Wartość współczynnika przewodzenia ciepła polimeru osnowy wynosi ok. 0,2-0,4 W/(m·K) [3, 4]. Należy jednak pamiętać, że udział objętościowy materiału osnowy w piankach zamkniętokomórkowych jest mały i tylko naskórek odznacza się większą gęstością pozorną, czyli większym udziałem polimeru.

Dodatkowo, wykazano, że podczas wzrostu pianki pod naskórkiem powstają zwykle rozległe pory pogarszające izolacyjność cieplną pianek PU [5, 6]. Obcinanie pianki z jednej strony eliminuje co prawda warstwę powierzchniową o gorszych właściwościach izolacyjnych, lecz jednocześnie pozbawia izolację naturalnej bariery antydyfuzyjnej dla pary wodnej.

W ten sposób otwiera się strukturę wewnętrzną, a co gorsza także występujące w niej głębokie otwarte pory (kanały). Absorpcja wody i pary wodnej ulega więc zwiększeniu wraz ze zmniejszeniem gęstości pozornej pianki PU. Dotyczy to przede wszystkim pianek wysokoprężnych.

W piankach zamkniętokomórkowych nasiąkliwość wynosi do 2,5%. W piankach półsztywnych ok. 1.5% (według danych producentów). Chociaż szkielet pianki wykazuje małą chłonność wody, to w piankach jednoskładnikowych możliwa jest dyfuzja pary wodnej w głąb izolacji.

Jednoskładnikowe pianki w aerozolu niekoniecznie należy traktować jako zamkniętokomórkowe. Kryterium podziału pianek PU nie jest ściśle unormowane, ale przyjmuje się, że pianka zamkniętokomórkowa powinna mieć co najmniej 90-95% komórek zamkniętych.

W typowych piankach jednoskładnikowych jest ok. 80% takich komórek. Nawet pianki o komórkach zamkniętych niezabezpieczone odpowiednio farbą lub lakierem mogą w znacznym stopniu chłonąć wilgoć. Absorpcja 1% wag. wody zwiększa wartość współczynnika przewodzenia ciepła pianki o ok. 0,0015 W/(m·K) [5].

Badanie właściwości pianek w aerozolu

Mimo powszechnego stosowania półsztywnych pianek w aerozolu nie ustanowiono dla nich norm przedmiotowych. W aprobatach technicznych wykonywanych przez ITB nie sprawdza się właściwości cieplnych pianek montażowo-uszczelniających i montażowych, przepuszczalności pary wodnej ani zawartości zamkniętych porów [7, 8].

Postępowanie takie wynika stąd, że pianki w aerozolu traktuje się jako materiał o niedużym znaczeniu przy obliczeniach strat ciepła przez przegrody. Najczęściej opór cieplny pianki uszczelniającej nie jest brany pod uwagę z powodu stosunkowo małej objętości pianki względem pozostałych materiałów występujących w przegrodzie.

Umniejszanie znaczenia materiału stosowanego nawet w niewielkiej ilości, który w poszczególnych miejscach w konstrukcji pełni rolę termoizolacyjną i uszczelniającą, nie wydaje się słuszne. Problem mostków cieplnych występujących wzdłuż ościeżnic stolarki budowlanej jest istotny i nie można go pominąć.

Założenie o zabezpieczaniu pianki uszczelniającej stolarkę materiałami nieprzepuszczającymi pary wodnej (farbami, lakierami itp.) również nie jest odpowiednie, gdyż często nie ma pokrycia w praktyce.

Charakterystyka badanej pianki

Badane próbki w postaci płaskich płyt wykonano z montażowo-uszczelniającej pianki poliuretanowej, powszechnie dostępnej na rynku. Jest to wysokoprężna, jednokomponentowa pianka aerozolowa utwardzana z udziałem wilgoci. W TABELI 1 zestawiono podstawowe dane techniczne gwarantowane przez producenta.

Materiał należy do grupy pianek wężykowych. Spienianie za pomocą aplikatora następowało po wcześniejszym zwilżeniu formy. Aplikację pianek przeprowadzono zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta.

W eksperymencie zastosowano formę pionową o regulowanej grubości i powierzchniach bocznych dostosowanych do wymiaru komory aparatu płytowego (600×600 mm). Konstrukcja formy zapewniła uzyskanie w próbkach komórek wydłużonych prostopadle do zadawanego strumienia ciepła.

Wykonano trzy próbki gr. ok. 40 mm, 80 mm oraz 130 mm. Fragmenty powierzchni analizowanych materiałów przedstawiono na FOT. 1-3.

Zapewniono różne warunki wzrostu piany w celu zróżnicowania struktury próbek. Dwie próbki gr. 40 mm oraz 80 mm powstały przy ograniczonym spienianiu, a jedna gr. 130 mm przy swobodnym wzroście piany. Gęstość pozorna po utwardzeniu poliuretanu zależy od ilości dozowanej pianki w danej objętości.

Dlatego w eksperymencie zastosowano za każdym razem inne ilości aplikowanej pianki z pojemników. Uzyskano w ten sposób różne oczekiwane gęstości próbek. Niewątpliwie przyczyniły się do tego także inne ustawienia odległości ścianek w formie oraz ograniczenie lub brak ograniczenia wzrostu piany.

W efekcie uzyskano zmniejszenie gęstości pozornej wraz ze wzrostem grubości próbek. Makroskopowa ocena pianek wykazała wzrost wielkości porów wraz ze wzrostem grubości.

Wyniki badań i ich analiza

Aby zachować porównywalność wyników i oceny termoizolacyjności badanej pianki montażowej, pomiary wartości współczynnika przewodzenia ciepła wykonywano w tych samych odstępach czasu od chwili otrzymania próbek. Próbki kondycjonowano w warunkach laboratoryjnych, tj. w temp. 23°C ±2°C, przy wilgotności względnej powietrza 50 ±10% RH.

Pomiary dotyczą średniej temp. 10°C przy różnicy temperatury płyt aparatu wynoszącej 20°C. Próbki w trakcie badań nie wykazywały zmian wartości współczynnika przewodzenia ciepła w czasie (RYS. 1).

Zachowanie to jest typowe dla pianek PU spienianych dwutlenkiem węgla, który po kilku dniach przestaje wypełniać pory, co przekłada się na stabilność parametrów cieplnych materiału niemal od początku jego powstania. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła ok. 0,033 W/(m·K) również jest typowa dla tego rodzaju pianek [10].

Analizowany materiał wykazuje zmniejszenie wartości współczynnika przewodzenia ciepła wraz ze wzrostem średniej gęstości pozornej (RYS. 2). Podobna zależność krzywoliniowa charakteryzuje lekkie polistyreny ekspandowane EPS. Zagadnienie to omówiono m.in. w pracy Z. Kobzy [11].

Przy powierzchni pianek PUR obserwuje się warstwę o największej gęstości pozornej. Po ścięciu zewnętrznych warstw pianki sztywnej jej średnia gęstość pozorna zmniejsza się o 15-20%, co powoduje zmniejszenie wartości współczynnika przewodzenia ciepła o ponad 7% [4].

W badanych piankach otrzymano podobne zmniejszenie gęstości, lecz nie zaobserwowano zmian wartości współczynnika przewodzenia ciepła przed usunięciem i po usunięciu naskórka, co ilustruje RYS. 3. Zmniejszenie wartości współczynnika przewodzenia ciepła w sztywnych piankach wynika z obecności poroforów dłużej utrzymujących się i o lepszych parametrach cieplnych niż CO2.

Otrzymane zmiany gęstości pozornej oraz zmiany wielkości porów w próbkach są spójne z wynikami uzyskanymi przez A. Prociaka na sztywnych piankach PU [4]. Wartości współczynnika przewodzenia ciepła analizowanej pianki nawiązują do warunków spieniania, struktury i gęstości pozornej materiału.

Między najcieńszą i najgrubszą próbką zaobserwowano dwukrotny wzrost wartości współczynnika przewodzenia ciepła, spowodowany większym udziałem w przenoszeniu ciepła procesu konwekcji (następuje znaczący wzrost wielkości porów). Różnice tego parametru między próbkami należy przypisać różnym gęstościom pozornym oraz liczbie i rozmiarom porów.

Stosowanie pianek w aerozolu o dużej prężności do wypełniania małych przestrzeni w przegrodach budowlanych okazuje się korzystne i uzasadnione. Aplikacja bez ograniczenia ekspansji tego rodzaju pianek jednoskładnikowych przy uszczelnianiu większych przestrzeni niekorzystnie wpływa na ich izolacyjność cieplną.

Pianki wysokoprężne wykazują obecność dużych wymiarów porów, nawet w cieńszych próbkach. Ponadto pianki o dużej prężności charakteryzują się wartością współczynnika przewodzenia ciepła l = 0,06 W/(m·K) [2].

Potwierdza to wynik otrzymany w próbce gr. 130 mm. Przy ograniczonym wzroście piany (w cieńszych próbkach) wyniki są podobne do uzyskiwanych w piankach dwuskładnikowych w aerozolu (λ = 0,032-0,036 W/(m·K)).

Konsekwencją usunięcia naskórka (zmiany grubości próbek) jest zmniejszenie oporu cieplnego (RYS. 4). Z przeprowadzonych badań wynika, że warstwa pianki gr. 130 mm o swobodnym wzroście charakteryzuje się podobnym oporem cieplnym co warstwa gr. 80 mm przy ograniczonym wzroście piany.

Jest to spowodowane różnicą gęstości obu materiałów dochodzącą do 100% oraz różnicą wartości współczynnika przewodzenia ciepła przekraczającą 70%.

Opór cieplny w wyniku swobodnego wzrostu piany w próbce gr. 130 mm zmniejszył się o ponad 40% względem piany, która dojrzewałaby w warunkach ograniczających jej ekspansję, dlatego ograniczenie swobodnego wzrostu w piankach wysokoprężnych przynosi korzystne rezultaty, szczególnie gdy wypełniane są przestrzenie o najmniejszym wymiarze przekraczającym kilkadziesiąt milimetrów.

Podsumowanie

Pianki półsztywne wysokoprężne w aerozolu wykazują stabilność parametrów cieplnych już w krótkim czasie od aplikacji. Nie zaleca się uszczelniania większych przestrzeni wokół stolarki otworowej piankami jednoskładnikowymi o wysokiej prężności. Wskazane jednak jest ograniczenie wzrostu pianek wysokoprężnych.

Wówczas przy montażu stolarki budowlanej z użyciem pianek w aerozolu podobnych do badanej należy zadbać o zabezpieczenia futryn okiennych i drzwiowych przed wypaczeniem. Dodatkowo nie zaleca się ścinania nadmiaru stwardniałej pianki w aerozolu, gdyż izolacje pseudozamkniętokomórkowe wymagają specjalnego zabezpieczenia powłokami malarskimi w celu zapewnienia stanu suchego.

Z przeprowadzonych badań wynika, że technologia wykonywania próbek wpływa w dużym stopniu na gęstość pozorną pianki po utwardzeniu. Ocena struktury wykazała wzrost wielkości porów i zmniejszenie gęstości pozornej próbek wraz ze wzrostem ich grubości. Analizowany materiał od chwili wykonania nie wykazał zmian wartości współczynnika przewodzenia ciepła w czasie.

Wpływ naskórka powoduje zmianę gęstości w zakresie 15–20% nie przyczynia się do zmian przewodnictwa cieplnego badanego materiału. Efektem wynikającym ze swobodnego wzrostu pianki jest zmniejszenie oporu cieplnego w porównaniu z pianką o ograniczonym wzroście. Wykazano także, że istnieje zależność współczynnika przewodzenia ciepła od gęstości pozornej pianki PU.

Literatura

  1. J. Sawicki, "Zastosowanie poliuretanów w budownictwie", IZOLACJE, nr 4/2007, s. 44.
  2. M. Wrona, "Uszczelnianie, wypełnianie, wygłuszanie - pianki poliuretanowe w budownictwie", IZOLACJE, nr 05/2009, s 56.
  3. P. Furmański, T.S. Wiśniewski, J. Banaszek, "Izolacje cieplne, mechanizmy wymiany ciepła, właściwości cieplne i ich pomiary", Wydawnictwo Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2006.
  4. A. Prociak, "Poliuretanowe materiały termoizolacyjne nowej generacji", Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Kraków 2008.
  5. G. Oertel, "Polyurethane Handbook", Carl Hanser Verlag, Munich, Vienna, New York 1994.
  6. "The polyurethanes book", D. Randall, S. Lee (ed.), Wiley Ltd. 2002.
  7. A. Konarzewski, "Jak ocenić właściwości i określić wydajność poliuretanowej montażowej pianki budowlanej", „IZOLACJE”, nr 7/8/2007, s. 72.
  8. W. Kukulska, "Wymagania techniczne i kryteria oceny uszczelniających pianek poliuretanowych w aerozolu", Prace ITB nr 4 (144), Warszawa 2007, s. 37-46.
  9. M. Sobolewski, "Izolacyjność cieplna pianki w aerozolu do montażu stolarki otworowej", "Fizyka Budowli w Teorii i Praktyce", Łódź 2013, s. 222-232.
  10. J. Papiński, L. Żabski, "Zrozumieć poliuretany" "Materiały Budowlane", nr 01/2011, s. 57–58.
  11. "Budownictwo ogólne", t 2. "Fizyka budowli", pod red. Z. Kobzy, Arkady, Warszawa 2009.
  12. D. Bhattacharjee, J.A. King, K.N. Whitehead, "Journal of Cellular Plastics" 27/1991, s. 240.
  13. R. Borkowski, "Izolacje termiczne w zastosowaniach przemysłowych a ochrona środowiska", Konferencja Izolacje, Warszawa 2013, s. 63–75.
  14. H. Fluerent, S. Thijs, "Journal of Cellular Plastics", 31/1995, s. 580.
  15. M.C. Hawkins, B. O’Toole, D. Jackovich, "Journal of Cellular Plastics", 41/2005, s. 267.
  16. A. Kmieć, "Procesy cieplne i aparaty", Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2005.
  17. E. Placido, M.C. Arduini-Schuster, J. Kuhn, "Infrared Physics & Technology", nr 46/2005, s. 219.
  18. D.W. Reitz, M.A. Schuetz, L.R. Glicksman, "Journal of Cellular Plastics", nr 20/1984, s. 104.
  19. „Budownictwo ogólne”, t. 1. "Materiały i wyroby budowlane", pod red. B. Stefańczyka, Arkady, Warszawa 2009.
  20. Z. Wirpsza, "Poliuretany. Chemia, technologia, zastosowanie", WNT, Warszawa 1991.
  21. S. Wiśniewski, T.S. Wiśniewski, "Wymiana ciepła", WNT, Warszawa 2000.
  22. L. Żabski, J. Papiński, "Pianki PIR - nowy typ izolacji typu sztywna pianka poliuretanowa", Konferencja Izolacje, Warszawa 2012, s. 67–80.
  23. PN-EN 12667:2002, "Właściwości cieplne materiałów, określenie oporu cieplnego metodami osłoniętej płyty grzejnej i czujnika strumienia cieplnego. Wyroby o dużym i średnim oporze cieplnym".
  24. PN-EN 14308:2012, "Wyroby do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych. Wyroby ze sztywnej pianki poliuretanowej (PUR) i pianki poliizocyjanurowej (PIR) produkowane fabrycznie".
  25. Strona internetowa: www.muratorplus.pl/technika/chemia-budowlana/piana-wezykowa-o-parametrach-zblizonych-do-pistoletowej_57925.html.

IZOLACJE 1/2015

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Robert Zaorski Robert Zaorski, 05.09.2016r., 10:27:02 W artykule zaznaczono, że pianki do montażu okien mogą mieć sensowną izolacyjność wyłącznie pod warunkiem: zapewnienia szczelności na przenikanie powietrza między ościeżnicą i ościeżem; aplikacji w ograniczonej przestrzeni; prawidłowej ochronie przed napływem pary wodnej i wilgoci z zewnątrz i z wewnątrz budynku. Osiągnięcie tego celu możliwe jest wyłącznie przy zastosowaniu taśm do powietrznoszczelnego montażu okien. Rezygnacja z zastosowania taśm jest błędem, który kosztuje pogorszeniem właściwości izolacyjnych okien i ryzykiem pojawienia się pleśni na wewnętrznej powierzchni ścian wokół okien. Dlatego polecamy taśmy szczelności powietrznej, które ograniczają napływ pary wodnej, jednocześnie zapewniają szybkie osuszanie pianek i posiadają nieograniczoną, niepogarszającą się w czasie trwałość użytkową.

Powiązane

mgr inż. Jerzy Żurawski Energooszczędna stolarka budowlana

Energooszczędna stolarka budowlana Energooszczędna stolarka budowlana

W oknach wykonanych w standardzie pasywnym w okresie zimowym więcej ciepła się zyskuje, niż traci. Latem w pomieszczeniach od strony południowej i południowo-zachodniej w wyniku działania słońca pojawia...

W oknach wykonanych w standardzie pasywnym w okresie zimowym więcej ciepła się zyskuje, niż traci. Latem w pomieszczeniach od strony południowej i południowo-zachodniej w wyniku działania słońca pojawia się nadmiar energii, co w wielu wypadkach wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań chłodzących lub ograniczających okresowo zyski ciepła. Jak pogodzić tak odmienne zadania stawiane stolarce okiennej i drzwiowej?

dr inż. Aleksander Antoni Starakiewicz, dr inż. Jerzy Szyszka Wybrane aspekty doboru okien w budynkach

Wybrane aspekty doboru okien w budynkach Wybrane aspekty doboru okien w budynkach

Wśród działań ograniczających zużycie energii cieplnej do ogrzewania budynku największą popularnością cieszy się zwiększanie termoizolacyjności przegród zewnętrznych, tj. ścian, stropodachów i okien. W...

Wśród działań ograniczających zużycie energii cieplnej do ogrzewania budynku największą popularnością cieszy się zwiększanie termoizolacyjności przegród zewnętrznych, tj. ścian, stropodachów i okien. W przypadku ścian, stropów, stropodachów, podłóg na gruncie mechanizm powstawania strat ciepła związany jest z jego przenikaniem, dlatego działania termomodernizacyjne sprowadzają się najczęściej do zwiększenia izolacyjności termicznej przegród przez zastosowanie materiałów o niskim współczynniku przewodzenia...

mgr inż. Anna Balon-Wróbel, mgr inż. Tomasz Zduniewicz, dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk Wady i awarie szyb zespolonych

Wady i awarie szyb zespolonych Wady i awarie szyb zespolonych

Szyby zespolone są bardzo popularnym produktem na polskim rynku budowlanym. Ich powszechne zastosowanie wynika z właściwości, jakimi się charakteryzują, tzn. izolacyjności cieplnej i izolacyjności akustycznej....

Szyby zespolone są bardzo popularnym produktem na polskim rynku budowlanym. Ich powszechne zastosowanie wynika z właściwości, jakimi się charakteryzują, tzn. izolacyjności cieplnej i izolacyjności akustycznej. Ich produkcja znajduje się obecnie na wysokim poziomie (jest praktycznie w pełni zautomatyzowana), a producenci dokładają starań, aby odbiorca był zadowolony z ich produktów, jednak zdarza się, że wyroby te mają wady i ulegają awariom.

dr inż. Aleksander Antoni Starakiewicz Bilans cieplny stolarki okiennej

Bilans cieplny stolarki okiennej Bilans cieplny stolarki okiennej

Główne przyczyny wymiany stolarki okiennej na bardziej energooszczędną to chęć zmniejszenia kosztów ogrzewania i zapewnienia większego komfortu cieplnego. W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o wymianie...

Główne przyczyny wymiany stolarki okiennej na bardziej energooszczędną to chęć zmniejszenia kosztów ogrzewania i zapewnienia większego komfortu cieplnego. W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o wymianie okien pojawia się pytanie: które okna są najbardziej energooszczędne?

mgr inż. Jerzy Żurawski Ocena energetyczna stolarki budowlanej

Ocena energetyczna stolarki budowlanej Ocena energetyczna stolarki budowlanej

Polska tak jak inne kraje powinna stworzyć system energetycznego etykietowania poszczególnych elementów budynku mających wpływ na końcowe zużycie energii, w tym stolarki budowlanej.

Polska tak jak inne kraje powinna stworzyć system energetycznego etykietowania poszczególnych elementów budynku mających wpływ na końcowe zużycie energii, w tym stolarki budowlanej.

mgr inż. Anna Balon-Wróbel, mgr inż. Sebastian Sacha Właściwości i rodzaje nowoczesnych okien

Właściwości i rodzaje nowoczesnych okien Właściwości i rodzaje nowoczesnych okien

Głównym zadaniem okna jako jednej z przegród budowlanych jest oddzielenie klimatu zewnętrznego od wewnętrznego, zapewnienie w pomieszczeniach użytkowych światła dziennego w odpowiedniej ilości, a także...

Głównym zadaniem okna jako jednej z przegród budowlanych jest oddzielenie klimatu zewnętrznego od wewnętrznego, zapewnienie w pomieszczeniach użytkowych światła dziennego w odpowiedniej ilości, a także możliwości wymiany powietrza oraz doprowadzenia go w ilości zapewniającej poprawne działanie urządzeń wentylacyjnych.

mgr inż. Anna Balon-Wróbel, mgr inż. Sebastian Sacha Jakość szyb zespolonych stosowanych w budownictwie a eksploatacja pomieszczeń

Jakość szyb zespolonych stosowanych w budownictwie a eksploatacja pomieszczeń

Zadaniem szyb zespolonych jest zapewnienie oszczędności energii w pomieszczeniu oraz tłumienie hałasu. Funkcje te są spełnione, jeżeli zamontowane w oknach szyby zespolone są wysokiej jakości. Ważne jest...

Zadaniem szyb zespolonych jest zapewnienie oszczędności energii w pomieszczeniu oraz tłumienie hałasu. Funkcje te są spełnione, jeżeli zamontowane w oknach szyby zespolone są wysokiej jakości. Ważne jest również, aby pomieszczenie było odpowiednio eksploatowane. Chodzi tu głównie o jego ogrzewanie oraz sprawnie działającą wentylację.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, mgr inż. Łukasz Lewandowski Ocena stolarki okiennej - aspekt architektoniczny i energooszczędny

Ocena stolarki okiennej - aspekt architektoniczny i energooszczędny Ocena stolarki okiennej - aspekt architektoniczny i energooszczędny

W budynkach, które spełniają aktualne wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej, przez stolarkę budowlaną ucieka ok. 15% energii, czyli podobnie jak przez ściany zewnętrzne i dach. Projektowane otwory...

W budynkach, które spełniają aktualne wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej, przez stolarkę budowlaną ucieka ok. 15% energii, czyli podobnie jak przez ściany zewnętrzne i dach. Projektowane otwory przewidziane na stolarkę powodują bowiem przerwanie ciągłości izolacyjności cieplnej, a w konsekwencji powstawanie mostków cieplnych.

mgr inż. Jerzy Żurawski Przegrody przezroczyste – nowe wymagania cieplne

Przegrody przezroczyste – nowe wymagania cieplne

Od 2014 r. każde okno w budynku nowo wznoszonym oraz poddawanym przebudowie będzie musiało spełnić zaostrzone wymagania cieplne. Na czym dokładnie polegają nowe wymogi, czy zostały dobrze przygotowane...

Od 2014 r. każde okno w budynku nowo wznoszonym oraz poddawanym przebudowie będzie musiało spełnić zaostrzone wymagania cieplne. Na czym dokładnie polegają nowe wymogi, czy zostały dobrze przygotowane i jakie będą ich konsekwencje?

dr inż. Magdalena Grudzińska Powłoki spektralnie selektywne jako elementy kształtujące zapotrzebowanie na energię w pomieszczeniach mieszkalnych

Powłoki spektralnie selektywne jako elementy kształtujące zapotrzebowanie na energię w pomieszczeniach mieszkalnych

Dzięki zróżnicowaniu cech obudowy budynku można ograniczyć zapotrzebowanie na energię. Dotyczy to szczególnie przegród oszklonych, które mają niższą izolacyjność termiczną niż przegrody pełne oraz regulują...

Dzięki zróżnicowaniu cech obudowy budynku można ograniczyć zapotrzebowanie na energię. Dotyczy to szczególnie przegród oszklonych, które mają niższą izolacyjność termiczną niż przegrody pełne oraz regulują zyski słoneczne.

dr inż. Wiesław Sarosiek, mgr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska Energetyczno-ekonomiczny aspekt okien w budynkach niskoenergetycznych

Energetyczno-ekonomiczny aspekt okien w budynkach niskoenergetycznych Energetyczno-ekonomiczny aspekt okien w budynkach niskoenergetycznych

Dość powszechnie współczynnik przenikania ciepła U pakietu szklanego utożsamiany jest z jakością termiczną całego okna. Sprzyja temu podawanie w materiałach reklamowych współczynnika U na poziomie 0,9...

Dość powszechnie współczynnik przenikania ciepła U pakietu szklanego utożsamiany jest z jakością termiczną całego okna. Sprzyja temu podawanie w materiałach reklamowych współczynnika U na poziomie 0,9 W/(m2·K) lub niższym bez wyraźnego zaznaczenia, że są to przeważnie parametry oszklenia, a nie całego okna (współczynnik całego okna jest często znacznie wyższy).

mgr inż. Jerzy Żurawski Osłony przeciwsłoneczne w budynkach energooszczędnych - wybrane wymagania prawne

Osłony przeciwsłoneczne w budynkach energooszczędnych - wybrane wymagania prawne Osłony przeciwsłoneczne w budynkach energooszczędnych - wybrane wymagania prawne

Artykuł przedstawia m.in. cechy budynków energooszczędnych, podstawowe wymagania prawne i warunki techniczne związane z urządzeniami przeciwsłonecznymi, definiuje pojęcie osłon przeciwsłonecznych i omawia...

Artykuł przedstawia m.in. cechy budynków energooszczędnych, podstawowe wymagania prawne i warunki techniczne związane z urządzeniami przeciwsłonecznymi, definiuje pojęcie osłon przeciwsłonecznych i omawia ich rodzaje.

mgr inż. Jerzy Żurawski Wpływ osłon przeciwsłonecznych na bilans energetyczny budynku

Wpływ osłon przeciwsłonecznych na bilans energetyczny budynku Wpływ osłon przeciwsłonecznych na bilans energetyczny budynku

Jaki jest wpływ osłon przeciwsłonecznych na efektywność energetyczną budynku? Przedstawiamy sposób działania i najczęstsze rodzaje osłon oraz bilans energetyczny okna bez osłony i z osłonami.

Jaki jest wpływ osłon przeciwsłonecznych na efektywność energetyczną budynku? Przedstawiamy sposób działania i najczęstsze rodzaje osłon oraz bilans energetyczny okna bez osłony i z osłonami.

mgr inż. Jerzy Żurawski Osłony przeciwsłoneczne a systemy sterowania i zarządzania energią

Osłony przeciwsłoneczne a systemy sterowania i zarządzania energią Osłony przeciwsłoneczne a systemy sterowania i zarządzania energią

Osłony przeciwsłoneczne są nadal niedoceniane przez polskich projektantów. Traktuje się je raczej jako elementy dynamizujące dotychczasowy statyczny charakter elewacji, nie zaś jako efektywne energetycznie...

Osłony przeciwsłoneczne są nadal niedoceniane przez polskich projektantów. Traktuje się je raczej jako elementy dynamizujące dotychczasowy statyczny charakter elewacji, nie zaś jako efektywne energetycznie rozwiązania zmniejszające znacząco zużycie energii.

mgr inż. Daniel Izydorczyk , mgr inż. Bartłomiej Sędłak, dr inż. Paweł Sulik Izolacyjność ogniowa drzwi przeciwpożarowych

Izolacyjność ogniowa drzwi przeciwpożarowych Izolacyjność ogniowa drzwi przeciwpożarowych

Autorzy zaprezentowali istotne wymagania użytkowe stawiane drzwiom przeciwpożarowym wynikające z przepisów polskiego prawa oparte o metodykę badań. Podali też m.in. sposób ich klasyfikacji w zakresie odporności...

Autorzy zaprezentowali istotne wymagania użytkowe stawiane drzwiom przeciwpożarowym wynikające z przepisów polskiego prawa oparte o metodykę badań. Podali też m.in. sposób ich klasyfikacji w zakresie odporności ogniowej, porównali także izolacyjność ogniową elementów próbnych drzwi w zależności od rodzaju ich konstrukcji.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii

Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii

Publikacja „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii” jest aktualnym opracowaniem zmian, jakie wprowadzane są w ostatnich latach w przepisach budowlanych, dotyczących w dużej...

Publikacja „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii” jest aktualnym opracowaniem zmian, jakie wprowadzane są w ostatnich latach w przepisach budowlanych, dotyczących w dużej mierze aspektów racjonalizacji zużycia energii, poprawy efektywności energetycznej, a także ograniczenia emisji CO2.

dr inż. Anna Lis Podniesienie termoizolacyjności stolarki budowlanej w budynkach zabytkowych

Podniesienie termoizolacyjności stolarki budowlanej w budynkach zabytkowych Podniesienie termoizolacyjności stolarki budowlanej w budynkach zabytkowych

W Polsce mamy ok. 6 mln budynków, w których realizowane są funkcje mieszkalne. Budynki wzniesione przed 1918 r. stanowią nieco ponad 7% ogółu obecnie użytkowanych budynków mieszkalnych. Jakie problemy...

W Polsce mamy ok. 6 mln budynków, w których realizowane są funkcje mieszkalne. Budynki wzniesione przed 1918 r. stanowią nieco ponad 7% ogółu obecnie użytkowanych budynków mieszkalnych. Jakie problemy wiążą się z funkcjonowaniem stolarki budowlanej w budynku? Jak można poprawić izolacyjność termiczną stolarki?

dr inż. Anna Lis Energooszczędne rozwiązania stosowane przy wymianie lub renowacji okien

Energooszczędne rozwiązania stosowane przy wymianie lub renowacji okien Energooszczędne rozwiązania stosowane przy wymianie lub renowacji okien

Ze względu na znacznie niższą izolacyjność termiczną w stosunku do przegród nieprzezroczystych przeszklenia stanowią słabe miejsce w okrywie budynków. Jak poprawić efektywność energetyczną budynków w obrębie...

Ze względu na znacznie niższą izolacyjność termiczną w stosunku do przegród nieprzezroczystych przeszklenia stanowią słabe miejsce w okrywie budynków. Jak poprawić efektywność energetyczną budynków w obrębie stolarki okiennej?

mgr Agata Grudecka Nowoczesne osłony przeciwsłoneczne

Nowoczesne osłony przeciwsłoneczne Nowoczesne osłony przeciwsłoneczne

Kiedy i jakie rolety można montować w oknach pionowych? Jaką funkcję spełniają na poddaszu? Jakie zadania mają markizy zewnętrzne?

Kiedy i jakie rolety można montować w oknach pionowych? Jaką funkcję spełniają na poddaszu? Jakie zadania mają markizy zewnętrzne?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Rolety i markizy do ochrony przed słońcem

Rolety i markizy do ochrony przed słońcem Rolety i markizy do ochrony przed słońcem

Latem pomieszczenia nagrzewają się w wyniku intensywnego promieniowania słonecznego. Aby chronić wnętrze budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem, można zastosować osłony zewnętrzne w postaci rolet czy...

Latem pomieszczenia nagrzewają się w wyniku intensywnego promieniowania słonecznego. Aby chronić wnętrze budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem, można zastosować osłony zewnętrzne w postaci rolet czy markiz. Można je zastosować zarówno do okien pionowych, jak i połaciowych.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Analiza parametrów cieplnych współczesnej stolarki okiennej

Analiza parametrów cieplnych współczesnej stolarki okiennej Analiza parametrów cieplnych współczesnej stolarki okiennej

W dzisiejszych czasach w nowo wznoszonych budynkach stosuje się stolarkę okienną nowej generacji, wyróżniającą się wyższym poziomem izolacyjności termicznej i akustycznej, wysoką szczelnością i trwałością,...

W dzisiejszych czasach w nowo wznoszonych budynkach stosuje się stolarkę okienną nowej generacji, wyróżniającą się wyższym poziomem izolacyjności termicznej i akustycznej, wysoką szczelnością i trwałością, a także dobrą estetyką. Konsumenci decydują się na okna w dużych rozmiarach, nawet kosztem zmniejszenia powierzchni ścian zewnętrznych.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Parametry cieplne wieloskrzydłowej stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych

Parametry cieplne wieloskrzydłowej stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych Parametry cieplne wieloskrzydłowej stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych

Okna o większej ilości skrzydeł charakteryzują się zwykle wyższą, mniej korzystną, wartością współczynnika przenikania ciepła niż okna jednoskrzydłowe. Wiąże się to przede wszystkim ze zwiększeniem powierzchni...

Okna o większej ilości skrzydeł charakteryzują się zwykle wyższą, mniej korzystną, wartością współczynnika przenikania ciepła niż okna jednoskrzydłowe. Wiąże się to przede wszystkim ze zwiększeniem powierzchni ramy okiennej i długości mostka termicznego na styku szkło–rama oraz zmniejszeniem powierzchni szklonej okna. Ostatecznie potwierdzić tę tezę można jednak poprzez prawidłowo zaplanowane i realizowane badanie.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej o zmiennej konfiguracji

Współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej o zmiennej konfiguracji Współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej o zmiennej konfiguracji

Na przestrzeni ostatnich lat producenci stolarki okiennej ciągle udoskonalają swoje technologie, by szczycić się oknami o jak najlepszych parametrach izolacyjności termicznej. Wprowadzają oni na rynek...

Na przestrzeni ostatnich lat producenci stolarki okiennej ciągle udoskonalają swoje technologie, by szczycić się oknami o jak najlepszych parametrach izolacyjności termicznej. Wprowadzają oni na rynek okna niezwykle szczelne o dobrej charakterystyce cieplnej. Wszystko to sprzyja potrzebie podejmowania prób oceniania i optymalizacji parametrów opisujących i charakteryzujących stolarkę okienną.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Współczynnik przenikania ciepła ściany osłonowej z oknem

Współczynnik przenikania ciepła ściany osłonowej z oknem Współczynnik przenikania ciepła ściany osłonowej z oknem

W artykule zaprezentowano podejście do opracowania modelu matematycznego współczynnika przenikania ciepła ściany osłonowej z oknem, wykonanym z PVC w budynku mieszkalnym

W artykule zaprezentowano podejście do opracowania modelu matematycznego współczynnika przenikania ciepła ściany osłonowej z oknem, wykonanym z PVC w budynku mieszkalnym

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka » Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.