Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

Wełna mineralna – ciepło i cicho »

Wełna mineralna – ciepło i cicho » Wełna mineralna – ciepło i cicho »

Policz, ile kosztuje Cię ogrzewanie »

Policz, ile kosztuje Cię ogrzewanie » Policz, ile kosztuje Cię ogrzewanie »

Okna dachowe – energooszczędność w standardzie

Okna dachowe – energooszczędność w standardzie, fot. FAKRO

Okna dachowe – energooszczędność w standardzie, fot. FAKRO

Oszczędność energii to nie chwilowa moda. To także nie warunki, którym muszą odpowiadać nowe budynki. To przede wszystkim komfort przebywania w pomieszczeniach na poddaszu, a także niższe rachunki za ogrzewanie. Energooszczędne okna dachowe mogą to zapewnić.

Zobacz także

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe? Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Montaż mechaniczny okna – kotwy, wkręty i łączniki

Montaż mechaniczny okna – kotwy, wkręty i łączniki Montaż mechaniczny okna – kotwy, wkręty i łączniki

Stabilne zamocowanie stolarki okiennej to niezbędny element prac montażowych. Wykonanie precyzyjnego połączenia zapewniają kołki, wkręty i łączniki, które powinny być dobrane z uwzględnieniem przenoszonych...

Stabilne zamocowanie stolarki okiennej to niezbędny element prac montażowych. Wykonanie precyzyjnego połączenia zapewniają kołki, wkręty i łączniki, które powinny być dobrane z uwzględnieniem przenoszonych sił, rodzaju ściany oraz naprężeń powstających na styku stolarka–mur. Jakie rozwiązania wybrać w zależności od techniki montażu okna?

OMEGAPUR Sp. z o.o. Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...

Energooszczędność to w dzisiejszych czasach standard. Tak naprawdę nikt się już nie zastanawia, czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania, ponieważ korzyści z ich zastosowania są niepodważalne. Ponadto ich użycie jest konieczne, aby budynek spełniał obowiązujące rygorystyczne wymagania wynikające z WT 2021. Producenci szeroko rozumianych materiałów budowlanych nieustannie poszerzają swoje oferty, aby sprostały niełatwym zadaniom. Nie inaczej jest z oknami dachowymi. Jednak ze względu na trudne warunki eksploatacyjne muszą być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Ponadto zajmują coraz większą powierzchnię dachów.

*****
Około 90% czasu wolnego spędzamy w pomieszczeniach, dlatego najlepiej zamontować w nich duże okna dachowe. Zapewnimy sobie w ten sposób dostęp naturalnego światła, które pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie i koncentrację.
*****

Współczynniki przenikania ciepła

Izolacyjność cieplna okna dachowego zależy od izolacyjności ram okiennych (Uf), izolacyjności pakietu szybowego (Ug) oraz różnych nieszczelności i mostków termicznych. Jak łatwo się domyślić, im większe okno, tym pakiet szybowy ma większy wpływ na izolacyjność termiczną okna. Jednocześnie im mniejsze okna, tym bardziej rośnie znaczenie współczynnika Uf profili. Dlatego też w stolarce energooszczędnej stosuje się pakiety trzyszybowe (tafle szkła mogą by pokryte powłokami niskoemisyjnymi ograniczającymi wymianę temperatur) połączone ciepłą ramką dystansową, a komory między nimi wypełnia gazem szlachetnym, zazwyczaj jest to argon.

Czytaj też: Okna do dachów płaskich w różnych odsłonach

Zmiana jednego parametru – Uf lub Ug – wpływa na izolacyjność całego okna. Za energooszczędne uznaje się modele, których współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi maksymalnie 1,1 W/(m2·K) – im niższy współczynnik, tym lepiej. Ich ramy mogą być wykonane z profili drewnianych (zazwyczaj z klejonki sosnowej impregnowanej ciśnieniowo i wykończonej lakierem akrylowym) lub wielokomorowych profili PVC. Oba tworzywa są bardzo wytrzymałe oraz zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną. Uwaga! Okna do łazienki czy kuchni muszą być odporne na wilgoć, dlatego ramy drewniane powlekane są poliuretanem.

Na termoizolacyjność okien dachowych duży wpływ ma ich szczelność. Dlatego w energooszczędnych oknach stosuje się minimum cztery uszczelki – ich zadaniem jest eliminacja mostków termicznych na styku skrzydła i ościeżnicy. Do produkcji uszczelek wykorzystuje się wysokiej jakości gumy na bazie kauczuku, a ich współczynnik przenikania to ok. 0,7 W/m2·K).

Ciepło, jasno i cicho

Jednak niskie współczynniki przenikania ciepła to nie wszystko. Także pozostałe parametry szyb odpowiadające za doświetlenie i pozyskiwanie energii słonecznej są istotne. Współczynnik g określa, ile procent energii cieplnej pochodzącej z promieniowania słonecznego przedostanie się do pomieszczenia przez szyby. Zazwyczaj wartość współczynnika g mieści się w granicach 40–60%. Im jest on wyższy, tym więcej promieniowania dotrze do pomieszczeń i tym samym zysk energetyczny będzie wyższy. Ma to znaczenie szczególnie zimą, jednak niekorzystne może być latem, ponieważ potęguje nagrzewanie poddasza w upalne dni. Natomiast o tym, ile procent światła widzialnego zostanie przepuszczone przez szybę do pomieszczenia, informuje współczynnik przepuszczalności światła Lt [%]. Dzięki niemu można określić, które okna w większym stopniu rozświetlą poddasze.

Ważnym aspektem w przypadku okien dachowych jest również dźwiękoszczelność. Standardowe modele mają właściwości tłumiące hałas na poziomie 32–40 dB, dzięki czemu skutecznie tłumią odgłosy wiatru, deszczu czy gradu. Parametr Rw warto wziąć pod uwagę w przypadku wyboru okien dachowych do sypialni czy pokoju dziecięcego, jest on również ważny, gdy dom zlokalizowany jest w centrum miasta, w pobliżu lotniska czy ruchliwej ulicy.

Wymiana powietrza

Energooszczędne okna dachowe często fabrycznie wyposażane są w automatyczne nawiewniki. Umożliwiają one wentylację pomieszczeń na poddaszu bez konieczności otwierania okien, jednocześnie nie wychładzając pomieszczeń. Jest to praktyczne szczególnie jesienią i zimą, ponieważ pozwala zatrzymać cenne ciepło we wnętrzach i zapewnia odpowiedni mikroklimat. Przepływ powietrza jest regulowany automatycznie, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie optymalnych warunków.

Dla wymagających

Na naszym rynku dostępne są superenergooszczędne okna dachowe wyróżniające się niskim (czyli korzystnym) współczynnikiem przenikania ciepła Uw na poziomie 0,58 W/(m2·K). Najcieplejsze pakiety szybowe zbudowane są z czterech tafli szkła, a przestrzeń między nimi wypełniona jest kryptonem. Taki zestaw może osiągnąć współczynnik Ug nawet 0,3 W/(m2·K).

Aby zapewnić maksymalną termoizolacyjność i efektywność, okna mają również poszerzoną ramę okienną oraz wyposażone są w aż pięć uszczelek. Czteroszybowe pakiety są odpowiednie do budownictwa pasywnego – ograniczają straty ciepła do minimum, jednocześnie zapewniają pasywne pozyskiwanie energii cieplnej do wnętrz. Uwaga! W budynkach z rekuperacją zaleca się montaż okien bez nawiewników lub z możliwością ich zamknięcia.

*****
Okna dachowe mogą otwierać się w różny sposób. Do wyboru mamy kilka modeli, np. obrotowe, uchylno-obrotowe, o podwyższonej osi obrotu, kolankowe czy balkonowe.
*****

Darmowa energia

Energooszczędne okna dachowe, a ściślej mówiąc miejsce ich montażu, sprawiają, że do pomieszczeń na poddaszu wpada przez nie więcej promieni słonecznych niż przez okna elewacyjne. A światło słoneczne jest najczystszym i najbardziej ekonomicznym źródłem energii! Zyski z pozyskiwanego w ten naturalny sposób ciepła są znaczące – minimum 10%. Jednak pamiętajmy, że najwięcej energii cieplnej będzie trafiało do pomieszczeń, jeśli okna dachowe będą usytuowane od południa i zamontowane w dachu o kącie nachylenia 45°. Jest to spowodowane tym, że od południowej strony budynku światło dociera do pomieszczeń przez najdłuższą część dnia, a na dodatek jest najintensywniejsze. Okna dachowe umieszczone od tej strony gwarantują pozytywny (i pożądany!) bilans energetyczny – oznacza to po prostu, że więcej zyskują energii niż jej tracą. Natomiast najtrudniej uzyskać pozytywny bilans energetyczny od północy, ponieważ słońca wpada tam najmniej. Z tych powodów zaleca się, aby powierzchnia okien dachowych zamontowanych od południa wynosiła minimum 20% powierzchni podłogi, od północy 10%, a od wschodu i zachodu 10–20% (w zależności od przeznaczenia pomieszczenia). Oczywiście w naszym klimacie również parametry okien dachowych powinniśmy dobierać do ich usytuowania względem stron świata. Na południowej połaci mogą być to np. okna o Uw = 1,1 W/(m2·K), ale od północy lepiej zamontować okna o lepszych parametrach np. U = 0,8 W/(m2·K).

Warto postawić na sprawdzone rozwiązania doświadczonych producentów, którzy zapewniają wysoką jakość i trwałość swoich wyrobów. Wybierz okna, które poprawią bezpieczeństwo w Twoim domu i podkreślą architekturę budynku oraz będą współgrać z jego stylem. Wszystkie rodzaje nowoczesnej stolarki okiennej możesz zamówić w Oknoslide – postaw na okna Bielsko-Biała.  

Termoizolacyjny montaż

To oczywiste, że nawet najlepsze okna dachowe nieprawidłowo zamontowane nie spełnią swoich funkcji. Z tego powodu do montażu energooszczędnych okien dachowych należy stosować systemowe kołnierze uszczelniające – idealnie pasują do profilu ramy i eliminują mostki termiczne, przez które w sposób niekontrolowany ucieka z domu ciepło. Renomowani producenci oferują kołnierze zawierające specjalny materiał termoizolacyjny, np. z naturalnej wełny owczej. Wielkość kołnierzy znajdujących się w zestawie z oknem dachowym zawsze jest dopasowana do rozmiarów okna oraz rodzaju pokrycia – przede wszystkim wysokości profilu. Takie rozwiązanie skutkuje dobrą izolacją i szczelnym przyleganiem do ościeżnicy. Montując okno dachowe, należy również zadbać o izolację wokół niego. W 3–4-centymetrowej szczelinie między krokwią o ościeżnicą umieszcza się materiał ociepleniowy – musi on dokładnie wypełnić pustą przestrzeń.

Czasami w zestawie razem z oknami (zazwyczaj superenergooszczędnymi) znajduje się dodatkowy kołnierz uszczelniający umożliwiający docieplenie okna również powyżej konstrukcji dachu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie parametrów cieplnych dla montowanej stolarki okiennej na poziomie domu pasywnego.

Osłony zewnętrzne

Oszczędność energii to nie tylko zapobieganie ucieczce ciepła z domu zimą. To także kontrolowanie nagrzewania pomieszczeń na poddaszu latem. W tym pomogą nam osłony zewnętrzne – rolety i markizy – zazwyczaj zautomatyzowane. Dzięki temu, że są montowane na zewnątrz, zatrzymują ciepło jeszcze przed szybą i w ten sposób utrzymują komfortową temperaturę w pomieszczeniach nawet w upalne dni, a my możemy zaoszczędzić na ich schłodzeniu.

Jak twierdzą producenci, przesłony zewnętrzne są osiem razy skuteczniejsze niż rolety wewnętrzne. Rolety i markizy pełnią również ważną funkcję zimą. Opuszczone stanowią specyficzne bufory termiczne, które pomagają w oszczędzaniu energii – opuszczone na noc zmniejszają straty ciepła o ok. 20%. Dodatkowo takie przesłony tłumią odgłosy deszczu i gradu oraz utrudniają ewentualne włamanie.

Dopasowane do wnętrza

Wybierając okna dachowe, pamiętajmy, że oprócz zapewnienia komfortu cieplnego i skutecznego wspomagania nas w oszczędzaniu energii, muszą także być spójne z wystrojem wnętrz. Najważniejszy jest więc ich kolor. Okna drewniane w naturalnej kolorystyce wnoszą do wnętrza ciepło i przytulny klimat, dlatego doskonale wpiszą się w styl rustykalny, skandynawski czy prowansalski. Natomiast białe okna PVC to dobry wybór do pomieszczeń, w których dominują chłodne barwy czy nadal modny minimalizm. Chociaż okna tworzywowe występują również w innych odcieniach, np. złoty dąb czy sosna.

Komentarze

Powiązane

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Joanna Szot Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.

Joanna Szot Modne i trwałe pokrycia dachowe

Modne i trwałe pokrycia dachowe Modne i trwałe pokrycia dachowe

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Okna do dachów płaskich – nowe możliwości Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Joanna Szot Remont dachu płaskiego

Remont dachu płaskiego Remont dachu płaskiego

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

Joanna Ryńska Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.

Joanna Szot Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.

mgr inż. Krzysztof Rogosz, dr inż. Paweł Żwirek Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...

WestWood® Kunststofftechnik GmbH Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.

mgr inż. Karol Miazio W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim? W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...

Joanna Szot Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.

mgr inż. Olgierd Donajko, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, Kacper Drobiec Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

Precision Services Group Sp. z o.o. Szczelny i bezpieczny dach na lata

Szczelny i bezpieczny dach na lata Szczelny i bezpieczny dach na lata

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe? Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.

Paweł Siemieniuk Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.

Witold Okoński, Stowarzyszenie DAFA Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski? Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...

Canada Rubber Polska Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Ochroń się przed hałasem! »

Ochroń się przed hałasem! » Ochroń się przed hałasem! »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą » Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Systemowe docieplanie fasad »

Systemowe docieplanie fasad » Systemowe docieplanie fasad »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.