Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Biodeterioracja pleśniowa mikrośrodowiska mieszkalnego człowieka

Mould-based biodeterioration of human residential microenvironments

Poznaj wpływ grzybów pleśniowych na środowisko mieszkalne człowieka
Fot. J. A. Rubin, B. Orlik-Kożdoń

Poznaj wpływ grzybów pleśniowych na środowisko mieszkalne człowieka


Fot. J. A. Rubin, B. Orlik-Kożdoń

Grzyby pleśniowe, ze względu na specyfikę morfologiczną, biochemiczną i fizjologiczną, są organizmami dominującymi w szeroko pojętym mikrośrodowisku mieszkalnym człowieka. Grzyby te rozwijają się w zasadzie na wszystkich podłożach organicznych i nieorganicznych w warunkach ich silnego zawilgocenia

Zobacz także

Austrotherm EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór?

EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór? EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór?

Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności...

Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności termicznej budynków oraz zapewnienia komfortu ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii, są coraz bardziej rygorystyczne. Aby je spełnić, konieczne jest stosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych.

JURGA spółka komandytowa Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym

Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym

Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia,...

Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia, a także elementów architektury ogrodowej: altan, domków i skrzyń na narzędzia, wiat itp.

Fiberglass Fabrics sp. z o.o. Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych

Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych

Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie...

Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie do przecenienia jest rola tynków i farb, które wpływają na wygląd budynków, a także na ich trwałość i komfort użytkowania.

 

Abstrakt

Przedmiotem artykułu są negatywne oddziaływania na środowisko ludzkie grzybów pleśniowych z królestwa Protista. Występowanie tych grzybów jest szkodliwe zarówno dla organizmu ludzkiego, jak i dla obiektów kubaturowych. Autorzy omawiają królestwo Protista i charakteryzują grzyby pleśniowe, po czym zajmują się problematyką skażenia przez nie mikrośrodowiska mieszkalnego człowieka.

Mould-based biodeterioration of human residential microenvironments

The subject of the article are negative influences on the human environment of mould fungi from the kingdom of the protista. The presence of these fungi is harmful both for the human body as well as for buildings. The authors discuss the kingdom of the protista and characterise mould fungi, afterwards moving on to issues related to their infestation of the human residential microenvironments.

W odróżnieniu od grzybów domowych, które wymagają dużych ilości substancji pokarmowych, grzyby pleśniowe mogą rozwijać się na materiałach o ich minimalnej zawartości. Głównym problemem, jaki stwarzają te grzyby w mikrośrodowisku mieszkalnym człowieka, jest zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Stwarzają je przede wszystkim mikotoksyny (mykotoksyny), które są wytwarzane przez grzyby pleśniowe w miejscu rozwoju grzybni i kumulowane w podłożu.

Mikotoksyny to niskocząsteczkowe związki o różnej budowie chemicznej i silnym działaniu toksycznym. Dotychczas poznano około 350 gatunków grzybów, które wytwarzają około 400 związków toksycznych. Oddziaływanie toksyczne na organizmy żywe jest szerokie, a mikotoksyny mają właściwości: dermatotoksyczne, hepatotoksyczne, kancerogenne, mutagenne, nefrotoksyczne i teratogenne.

Królestwo Protista

Grzyby (Fungi) występujące w przyrodzie to szeroko rozpowszechniona grupa organizmów, które tworzą oddzielne królestwo (Protista) [1]. Organizmy zaliczane do tego królestwa cechuje prosta budowa. Są to organizmy jedno- lub wielokomórkowe bez zróżnicowania komórkowego.

Królestwo Protista dzieli się na [1]:

I. Wyższe Protista. Struktura komórkowa podobna jest do struktury komórek roślinnych i zwierzęcych. Typ budowy komórkowej - eukariotyczny (Eukaryota).

II. Niższe Protista. Prosty typ budowy komórkowej - prokariotyczny (Procaryota).

Grzyby są nitkowatymi niefotosyntetyzującymi mikroorganizmami rosnącymi w postaci masy splątanych i rozgałęzionych strzępek (hyphate), które tworzą tzw. grzybnie (mycelium). Eukariotyczny typ budowy komórkowej stwarza potrzebę zaspokajania zapotrzebowania na energię i węgiel cudzymi związkami organicznymi, pochodzącymi z martwej lub żywej materii. (FOT. 1)

FOT. 1. Grzyb domowy na podłożu mineralnym; fot.: J. A. Rubin, B. Orlik-Kożdoń

FOT. 1. Grzyb domowy na podłożu mineralnym; fot.: J. A. Rubin, B. Orlik-Kożdoń

Grzyby odżywiają się w zasadzie na trzy właściwe im sposoby:

  • saprotrofia - pobieranie martwych szczątków organicznych pochodzących z drobnoustrojów, roślin oraz zwierząt,
  • pasożytnictwo - wykorzystywanie żywych tkanek roślinnych lub zwierzęcych (ze szkodą dla ich gospodarza),
  • symbioza - egzystencja na żywych tkankach (z korzyścią dla ich gospodarza).

Oprócz wspomnianych substancji pokarmowych kolejnym niezbędnym czynnikiem potrzebnym do rozwoju grzybów są odpowiednie warunki środowiska ich bytowania [2]. Do pobierania substancji odżywczych grzyby wymagają obecności wody i dlatego ich występowanie jest ograniczone do środowisk wilgotnych, takich jak tkanki gospodarzy (pasożyty lub symbionty) lub też wilgotne substancje wyjściowe (substraty) oraz gleby i mury (saprofity). Wysychanie środowiska powoduje w funkcji czasu śmierć grzybów.

Grzyby mają także skłonność do zajmowania środowisk kwaśnych, które mogą z kolei jeszcze bardziej zakwaszać. Optymalne pH wzrostu grzybów zawiera się w przedziale od 4 do 6.

Na rozwój grzybów istotny wpływ ma także temperatura:

  • mezofile - rosną w temperaturze od 5 do 40°C,
  • psychrofile - w temperaturze poniżej 5°C,
  • termotolerancyjne lub termofilne - w temperaturze powyżej 50°C.

Grzyby mogą występować zarówno na powierzchni, jak również we wnętrzu ciała ludzkiego, a także w otaczającym go środowisku mieszkalnym, wliczając w to kubaturowe obiekty budowlane. Grzyby występujące w budynkach mieszkalnych i gospodarskich, zwyczajowo dzieli się na grzyby domowe oraz grzyby pleśniowe [3].

Biodeterioracja pleśniowa obiektów budowlanych

W literaturze przedmiotu można znaleźć pojęcie "biodeterioracja", które służy do określania zjawiska obniżenia sprawności i przydatności oraz pogorszenia właściwości technicznych materiałów i wyrobów budowlanych w wyniku oddziaływania czynników biologicznych [4].

Biodeterioracja pleśniowa to zjawisko utraty właściwości użytkowych wywołane rozwojem grzybów pleśniowych. Przejawem wystąpienia wspomnianego zjawiska są [4]:

  • biodegradacja zastosowanych materiałów budowlanych,
  • mikotoksyczne skażenie pomieszczeń kubaturowych (materiałów wspomnianych powyżej oraz powietrza wewnętrznego).

Grzyby pleśniowe

Grzyby pleśniowe to określenie potoczne, które obejmuje grzyby z klasy workowców, z wyodrębnionej grupy grzybów niedoskonałych oraz z klasy pleśniaków (Zygomycotina, Ascomycotina, Deuteromycotina). Grzyby te rozwijają się w zasadzie na wszystkich podłożach organicznych i nieorganicznych w warunkach ich silnego zawilgocenia (FOT. 2).

Grzyby pleśniowe mogą się rozwijać na materiałach zawierających minimalne ilości substancji odżywczych. Źródłem pożywienia dla omawianych grzybów są wszelkiego rodzaju materiały organiczne (np. celuloza), a także m.in. farby klejowe oraz zanieczyszczenia powierzchni pyłami organicznymi [5].

Do najczęściej występujących grzybów pleśniowych w obiektach kubaturowych [2] należą rodzaje i gatunki wymienione w TABELI.

TABELA. Grzyby pleśniowe najczęściej występujące w obiektach kubaturowych [2]

TABELA. Grzyby pleśniowe najczęściej występujące w obiektach kubaturowych [2]

FOT. 2. Grzyby pleśniowe na wilgotnym podłożu mineralnym; fot.: J. A. Rubin, B. Orlik-Kożdoń

FOT. 2. Grzyby pleśniowe na wilgotnym podłożu mineralnym; fot.: J. A. Rubin, B. Orlik-Kożdoń

O zaistnieniu i efektywnym rozwoju grzybów pleśniowych na powierzchniach i wewnątrz przegród budowlanych decyduje wiele czynników, które można podzielić na dwie zasadnicze grupy [2, 6]:

  • wady tak projektowe, jak i wykonawcze, a także niewłaściwa izolacja przeciwwilgociowa oraz brak sprawnej wentylacji,
  • zła eksploatacja pomieszczeń mieszkalnych, połączona z podwyższoną wilgotnością powietrza wewnętrznego, jak również nadmierna szczelność okien, która utrudnia infiltrację powietrza zewnętrznego do tychże pomieszczeń.

Praktycznie rzecz ujmując, w każdym obiekcie kubaturowym [6] na skutek zakłócenia stanu równowagi ekologicznej przez w/w czynniki dochodzi do rozwoju populacji grzybów pleśniowych. W zależności od mikroklimatu i rodzaju podłoża dominuje jeden lub dwa rodzaje grzybów pleśniowych odpowiadających właściwościom enzymatycznym danego organizmu. Bywają również takie specyficzne przypadki, iż tych rodzajów grzybów jest dużo więcej.

Grzyby te, rozmnażając się na powierzchniach przegród budowlanych (FOT. 3, FOT. 4, FOT. 5 i FOT. 6), tworzą kolorowe (czarne, czerwone, zielone itp.) naloty grzybni. Zabarwienie spowodowane jest przez obecność licznych zarodników konidialnych, które wyrastają na trzonkach konidialnych. Grzyby pleśniowe są związane z podłożem za pomocą wyspecjalizowanych strzępek, wrastających na niewielką głębokość - rzędu 0,5-1,0 mm. Strzępki te to haustoria (ssawki), rizoidy (chwytniki) lub apresoria (przylgi).

FOT. 3. Grzyby pleśniowe na ścianie pomieszczenia pod sufitem (po zalaniu); fot.: J. A. Rubin, B. Orlik-Kożdoń

FOT. 3. Grzyby pleśniowe na ścianie pomieszczenia pod sufitem (po zalaniu); fot.: J. A. Rubin, B. Orlik-Kożdoń

FOT. 4. Grzyby pleśniowe na ścianie na tapecie (po zalaniu); fot.: J. A. Rubin, B. Orlik-Kożdoń

FOT. 4. Grzyby pleśniowe na ścianie na tapecie (po zalaniu); fot.: J. A. Rubin, B. Orlik-Kożdoń

FOT. 5. Grzyby pleśniowe we wnęce okiennej (mostek termiczny); fot.: J. A. Rubin, B. Orlik-Kożdoń

FOT. 5. Grzyby pleśniowe we wnęce okiennej (mostek termiczny); fot.: J. A. Rubin, B. Orlik-Kożdoń

FOT. 6. Grzyby pleśniowe pod wykładziną podłogową (strop nad wilgotną piwnicą); fot.: J. A. Rubin, B. Orlik-Kożdoń

FOT. 6. Grzyby pleśniowe pod wykładziną podłogową (strop nad wilgotną piwnicą); fot.: J. A. Rubin, B. Orlik-Kożdoń

Tak zwana biodegradacja pleśniowa materiałów budowlanych jest definiowana jako zmiana właściwości użytkowych tychże materiałów [4]. Proces ten dotyczy nie tylko przegród budowlanych, lecz także sprzętów i elementów wyposażenia wnętrz i przebiega mniej lub bardziej dynamicznie w wyniku zasiedlenia ich powierzchni przez wzmiankowane grzyby pleśniowe.

Biodegradacja pleśniowa ma charakter stricte powierzchniowy i w minimalnym stopniu wpływa na pogorszenie technicznych właściwości materiałów i wyrobów budowlanych. Jest za to przyczyną zmian wyglądu tych powierzchni i ewidentnego pogorszenia walorów estetycznych obiektu budowlanego [4].

Mikotoksyczne skażenie mikrośrodowiska mieszkalnego człowieka

Potencjalne zagrożenia dla zdrowia, jakie niosą ze sobą grzyby pleśniowe rozwijające się w mikrośrodowisku mieszkalnym człowieka, wynikają z trzech powodów [7]:

  • stanowią podstawę alergenów inhalacyjnych,
  • wytwarzają toksyczne metabolity (mikotoksyny),
  • wydzielają do otoczenia szerokie spektrum związków lotnych, które są szkodliwe dla ludzi.

Elementem grzybów, który najsilniej alergizuje, są ich zarodniki, jednak większość tych samych, charakterystycznych dla danego gatunku alergenów zawiera również grzybnia. Współczesna nauka dysponuje wiedzą o budowie i właściwościach alergenów jedynie stosunkowo niewielkiej liczby gatunków grzybów. Sporo już wiadomo o alergenach występujących w Altetnaria alternata, Cladosporium herbarum, Aspergillus fumigatus, Saccharomyces cervisiae oraz Candida albicans.

Kontakt z grzybami pleśniowymi dość często wywołuje również schorzenia o podłożu alergicznym, takie jak choroby układu oddechowego (anginy, zapalenie oskrzeli i płuc oraz dychawice oskrzelowe), katar alergiczny (katar sienny), zapalenie spojówek, zmiany skórne.

Grzyby pleśniowe mogą atakować również naskórek, powodując uszkodzenia powierzchniowe w postaci aft, grzybic, liszai itp. Mogą one również spowodować oportunistyczne grzybice układowe (np. w przebiegu chorób z upośledzeniem odporności organizmu, np. AIDS, czy przy długotrwałej antybiotykoterapii o szerokim spektrum działania).

W literaturze medycznej [1, 8] opisywane jest tzw. alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (AZPP). Do najczęściej wykrywanych grzybów będących przyczyną powstawania AZPP należą pleśnie z rodzaju Aspergillus, Alternaria, Penicillium, Cladosporium i Trichosporan [9].

Ponadto sporo grzybów pleśniowych występujących w mikrośrodowisku mieszkalnym człowieka ma zdolność do wytwarzania wspomnianych już mikotoksyn [1, 8].

I. Aflatoksyny to grupa silnie toksycznych rakotwórczych substancji wytwarzanych przez grzyby pleśniowe. Wytwarzają je głównie szczepy z gatunków Aspergillus flavus i Aspergillus parasiticus. Do tej pory wyodrębniono i określono działanie kilku aflatoksyn oznaczonych jako aflatoksyny B1, B2, G1, G2. Aflatoksyna B1 - obok wirusa żółtaczki - jest głównym czynnikiem wywołującym raka wątroby u ludzi.

II. Ochratoksyny są metabolitami grzybów pleśniowych należących do rodzajów Aspergillus, Penicillium i Trichoderma. Wytwarzanie ochratoksyn przez grzyby z rodzaju Aspergillus uwarunkowane jest wysoką wilgotnością i podwyższoną temperaturą otoczenia (powyżej 25ºC). Natomiast wiele gatunków rodzajów Penicillium i Trichoderma może produkować ochratoksyny również w niskich temperaturach (około 5°C). Pierwotnym objawem ochratoksykozy jest najczęściej choroba nerek.

III. Trichotecynotoksyny należą do blisko spokrewnionych związków chemicznych, wytwarzanych przez grzyby pleśniowe z rodzajów Fusarium, Cephalosporium, Myrothecium, Trichoderma i Stachybotrys. Według najnowszych badań są one - obok aflatoksyn - silnymi hepatotoksynami. Rozwojowi grzybni i tworzeniu trichotecyn sprzyja bardzo duża wilgotność i pojawianie się owadów roznoszących zarodniki grzybów. Objawy działania tej toksyny mogą być różnorodne. Należą do nich biegunki oraz anoreksja wywołana stanami zapalnymi nabłonka jelita cienkiego, a we krwi obwodowej spotyka się leukopenię.

Jak już na wstępie wspomniano, mikotoksyny wytwarzane są przez grzyby pleśniowe w miejscu rozwoju ich grzybni i kumulowane w podłożu. Wzmiankowane mikotoksyny to niskocząsteczkowe związki o różnej budowie chemicznej oraz o bardzo silnym oddziaływaniu toksycznym.

Jak dotąd mikolodzy odkryli w środowisku mieszkalnym człowieka około 350 gatunków grzybów pleśniowych, które wytwarzają około 400 związków toksycznych [7]. Ich oddziaływanie toksyczne na organizmy żywe jest szerokie, a mikotoksyny mają specyficzne właściwości [1, 8]:

  • dermatotoksyczne (oddziaływanie na skórę),
  • hepatotoksyczne (oddziaływanie na wątrobę),
  • kancerogenne (uszkadzanie DNA),
  • mutagenne (powodowanie mutacji),
  • nefrotoksyczne (oddziaływanie na nerki),
  • neurotoksyczne (oddziaływanie na mózg i układ nerwowy),
  • teratogenne (oddziaływanie toksyczne na zarodek lub płód).

Mikotoksyny wstrzymują w organizmie człowieka syntezę białek, zakłócają aktywność enzymów, zmniejszają krzepliwość krwi oraz osłabiają naturalną odporność przeciwnowotworową, a także wywołują stałe uczucie zmęczenia (chronic fatigue syndrome) [1, 8].

Podsumowanie

Oficjalne wyniki badań epidemiologicznych wskazują na silny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy występowaniem grzybów pleśniowych w obiektach kubaturowych a stanem zdrowia osób przebywających w zasięgu ich oddziaływania [7, 10]. W związku z tym można stwierdzić z dużą dozą prawdopodobieństwa, iż grzyby pleśniowe zajmują znaczące miejsce w grupie czynników wpływających negatywnie na zdrowie ludzi [11].

Użytkownicy zainfekowanych pomieszczeń są narażeni na notoryczne oddziaływanie mikotoksyn, które dostają się do organizmu drogą inhalacyjną, pokarmową oraz poprzez skórę (w przypadku zmian chorobowych). Najbardziej niebezpieczna jest droga oddechowa, gdyż toksyny mogą działać na tzw. makrofagi w tkankach płucnych, niszcząc je. Wzrasta w związku z tym zachorowalność m.in. na grzybice układu oddechowego [1, 8].

Porażenie grzybami pleśniowymi obiektu mieszkalnego wymaga podjęcia natychmiastowych działań mających na celu ustalenie przyczyny pojawienia się grzybów i zainicjowania szybkiej akcji zaradczej. Pomocnym narzędziem wspierającym badania stricte makroskopowe może być specjalistyczne oprogramowanie komputerowe [12].

Literatura

  1. E. Jawetz, J.L. Melnik, E.A. Adelberg, "Przegląd mikrobiologii lekarskiej", Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1974.
  2. J. Ważny, J. Karyś (red.), "Ochrona budynków przed korozją biologiczną", Arkady, Warszawa 2001.
  3. J.A. Rubin, "Korozja biologiczna w budownictwie", "Kalejdoskop Budowlany" 2/2005.
  4. B. Rymsza, "Biodeterioracja pleśniowa obiektów budowlanych", Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 2003.
  5. J.A. Rubin, "Molds in residential human", "Technological innovations and sustainability development in architecture and construction", monograph, J. Sokołowska-Moskwiak (red.), Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Racibórz 2017.
  6. B. Stawiski, "Nowoczesna stolarka budowlana a fizyka i mykologia budowli", III Warsztaty Mykologiczno-Budowlane, PSMB, Wrocław–Huta Szklana 2002.
  7. Z. Żakowska, M. Piotrowska, B. Gutarowska, "Grzyby pleśniowe w budynkach - zagrożenia mikrobiologiczne dla ludzi i zwierząt", IV Warsztaty Mykologiczno-Budowlane, PSMB, Wrocław–Święta Katarzyna 2004.
  8. J. Nicklin, K. Graeme-Cook, T. Paget, R. Killington, "Mikrobiologia", Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000.
  9. Z. Żakowska, M. Piotrowska, "Praktyczna identyfikacja grzybów pleśniowych występujących w budynkach", III Warsztaty Mykologiczno-Budowlane, PSMB, Wrocław–Huta Szklana 2002.
  10. Z. Stramski, "Szkodliwy wpływ grzybów domowych i pleśniowych na zdrowie ludzkie oraz przyczyny ich występowania w nowych wielkopłytowych budynkach mieszkalnych", PZITB, Oddział Wrocław, Wrocław 1994.
  11. J.A. Rubin, K. Orszulik, "Wpływ grzybów pleśniowych na zdrowie ludzi", V Międzynarodowe Sympozjum AT-Z, Gliwice 2007.
  12. B. Orlik-Kożdoń, A. Szymanowska-Gwiżdż, T. Steidl, J.A. Rubin,  "Prognozowanie powstawania grzybów pleśniowych na powierzchni przegród budowlanych", "IZOLACJE" 1/2019.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

mgr inż. Wojciech Rogala, mgr inż. Marcin Mateja Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.

inż. Joanna Nowaczyk Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.

dr inż. Szymon Swierczyna Kratownica z kształtowników giętych

Kratownica z kształtowników giętych Kratownica z kształtowników giętych

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...

Iwona Sobczak Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

dr inż. Michał Wieczorek, mgr inż. Klaudiusz Borkowicz Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10) Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, mgr inż. Robert Małkowski Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11) Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie...

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i utrzymanie obiektu budowlanego. Wymaga to wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych, materiałowych i architektonicznych.

Redakcja Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0 Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

dr inż. Szymon Swierczyna Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018

Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018 Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018

Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów...

Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów wysyłkowych na placu budowy.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach

Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach

Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie...

Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie [3]. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych związanych ze wzmacnianiem konstrukcji. Materiały kompozytowe są stosowane nie tylko w przypadku starych obiektów budowlanych. Można je spotkać również w nowych budynkach przechodzących zmiany projektowe...

mgr inż. Maciej Rokiel, mgr inż. Ryszard Koć Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia

Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

Marian Bober, Michał Kowalski, mgr inż. Mariusz Pawlak, Tomasz Petras, Jacek Stankiewicz Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Dobór łączników do montażu płyt warstwowych Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach...

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach projektowania, realizacji i odbiorów inwestycji budowlanych wykonanych z płyt warstwowych.

dr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu

Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu

Mury w bilansie energetycznym budynków stanowią ważną rolę, ponieważ mają znaczący wpływ na zużycie energii przez te budynki i tym samym wpływ na ich energooszczędność. Jednak ze względu na nowe formy...

Mury w bilansie energetycznym budynków stanowią ważną rolę, ponieważ mają znaczący wpływ na zużycie energii przez te budynki i tym samym wpływ na ich energooszczędność. Jednak ze względu na nowe formy architektoniczne (np. budynki z dużymi przeszkleniami) udział murów w bilansie energetycznym spada. Niemniej jednak są w murach miejsca, które mogą stanowić mostki cieplne, jeśli się ich prawidłowo nie zaizoluje.

Wybrane dla Ciebie

50% dopłaty na nowe źródło OZE »

50% dopłaty na nowe źródło OZE » 50% dopłaty na nowe źródło OZE »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Trwały dach to dobra inwestycja »

Trwały dach to dobra inwestycja » Trwały dach to dobra inwestycja »

OZE dofinansowaniem nawet 50% »

OZE dofinansowaniem nawet 50% » OZE dofinansowaniem nawet 50% »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Powstrzymaj odpadanie elewacji » Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych » Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.