Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Elementy konstrukcyjne z ceramiki budowlanej

Structural components of construction ceramics

Poznaj rodzaje ceramicznych elementów murowych stosowanych do wznoszenia ścian nośnych, nienośnych wewnętrznych i zewnętrznych oraz działowych
Fot. Wienerberger

Poznaj rodzaje ceramicznych elementów murowych stosowanych do wznoszenia ścian nośnych, nienośnych wewnętrznych i zewnętrznych oraz działowych


Fot. Wienerberger

Elementy ceramiczne zaliczane są do najstarszych wyrobów wytwarzanych przez człowieka i stosowanych w budownictwie. Ich historia sięga bowiem 4000 lat p.n.e. Wiele cywilizacji wprowadzało kolejne modyfikacje elementów ceramicznych i nowe zastosowania, co pozwoliło na stworzenie ich bardzo bogatego asortymentu.

Zobacz także

Austrotherm EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór?

EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór? EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór?

Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności...

Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności termicznej budynków oraz zapewnienia komfortu ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii, są coraz bardziej rygorystyczne. Aby je spełnić, konieczne jest stosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych.

JURGA spółka komandytowa Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym

Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym

Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia,...

Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia, a także elementów architektury ogrodowej: altan, domków i skrzyń na narzędzia, wiat itp.

Fiberglass Fabrics sp. z o.o. Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych

Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych

Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie...

Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie do przecenienia jest rola tynków i farb, które wpływają na wygląd budynków, a także na ich trwałość i komfort użytkowania.

ABSTRAKT

W artykule opisano ceramiczne elementy murowe stosowane do wznoszenia ścian nośnych i nienośnych wewnętrznych i zewnętrznych, a także działowych. Scharakteryzowano cegły, pustaki tradycyjne, poryzowane oraz akustyczne. Dokonano podziału elementów ceramicznych ze względu na ich zastosowanie.

Structural components of construction ceramics

The article describes ceramic masonry components that are used to erect load-bearing and non-load bearing external and internal walls as well as dividing walls. Characterised are bricks, traditional blocks, hollow bricks and acoustic insulation bricks. A subdivision of ceramic components based on their use is provided.

Elementy ceramiczne powstają w wyniku wypalania mieszanki złożonej z naturalnych składników, w której dominującą role odbywa glina, a pozostałe składniki to m.in. ił, łupek ilasty czy kaolin. Obecnie ich proces produkcji odbywa się w sposób zautomatyzowany [1]. W oparciu o właściwe dozowanie składników i kontrolę wilgotności uzyskuje się masy o różnej konsystencji. Poprzez odpowiednie formowanie, suszenie, a następnie nawet kilkukrotne wypalanie w temperaturze dochodzącej do 1000-1450°C uzyskuje się produkty o bardzo zróżnicowanych właściwościach i zastosowaniach.

Dostępne na rynku budowlanym elementy ceramiczne można ze względu na zastosowanie podzielić na [2]:

  • konstrukcyjne: cegły, pustaki, dachówki, rurki, kształtki nadprożowe i kanalizacyjne,
  • wykończeniowe i dekoracyjne: płytki ceramiczne,
  • wyroby sanitarne - umywalki, pisuary, miski ustępowe.

Rozpatrując elementy do wznoszenia murów, możemy wyróżnić:

  • cegły pełne,
  • cegły dziurawki,
  • pustaki tradycyjne,
  • pustaki poryzowane,
  • pustaki szlifowane,
  • pustaki akustyczne.

Ceramiczne elementy murowe stosowane są do wznoszenia ścian nośnych i nienośnych wewnętrznych i zewnętrznych, a także działowych. Przez lata na polskim rynku budowlanym elementy ceramiczne występowały w dużej liczbie odmian, ale miały znormalizowane wymiary. Producenci w swojej ofercie mieli także systemowe elementy stropowe. Obecna norma pozwala na produkcję elementów o zróżnicowanych wymiarach, a w ofertach znajdują się elementy wyrównujące, dostosowane do systemowych modułów.

Według normy PN-EN 771-1 [3] w punkcie 3.2 ceramiczne elementy murowe to: ceramiczne wyroby budowlane produkowane z gliny lub innych surowców ilastych z dodatkiem piasku lub bez dodatku piasku, wypalane, z zastosowaniem paliwa lub innych dodatków palnych, w wystarczająco wysokiej temperaturze, w celu uzyskania wiązania ceramicznego.

Norma [3] zawiera podział na elementy P i U, dla których zróżnicowano wymagania w kontekście zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi.

  • Element P to element murowy ceramiczny o małej gęstości brutto w stanie suchym do stosowania w murze zabezpieczonym.
  • Element U to element murowy ceramiczny do murów niezabezpieczonych, a także element murowy ceramiczny o dużej gęstości brutto w stanie suchym do stosowania w murach zabezpieczonych.

Mur zabezpieczony oznacza mur zabezpieczony przed penetracją wody. W przypadku murów zewnętrznych zabezpieczenie przed penetracją wody może być realizowane poprzez warstwę odpowiedniego tynku lub okładziny. Mur traktuje się także jako zabezpieczony, jeśli stanowi warstwę wewnętrzną ściany wielowarstwowej lub znajduje się wewnątrz obiektu.

Mur niezabezpieczony to mur, który może być narażony na działanie deszczu, zamrażanie i odmrażanie, może mieć kontakt z ziemią lub wodą gruntowa bez odpowiedniego zabezpieczenia. W innych przypadkach mur należy traktować jako mur niezabezpieczony. Może to być mur całkowicie niezabezpieczony lub zabezpieczony w ograniczonym zakresie np. poprzez cienką warstwę tynku.

Z punktu widzenia projektanta konstrukcji ważny jest podział elementów murowych ze względu na wielkość i kierunek drążenia otworów, a więc podział na grupy zgodnie z [4], a także możliwe zastosowanie.

Cegły ceramiczne

Cegły ceramiczne stanowią to najstarsze i najpowszechniejsze elementy murowe stosowane w budownictwie. Mimo ciągłego rozwoju technologii wznoszenia obiektów budowlanych z innych formatów elementów murowych, to w pewnych zastosowaniach nadal jest stosowanym rozwiązaniem. W ostatnim czasie nastąpił powrót do czerwonej wypalanej cegły jako świetny akcent dekoratorski wnętrz i elewacji budynków. Na duży popyt na cegłę ma również wpływ moda na rewitalizację starych obiektów.

Wymiary cegieł w zależności od kraju, gdzie były produkowane, różniły się wymiarami. Dotychczas w Polsce standardowa cegła pełna budowlana o tradycyjnych wymiarach miała długość, szerokość i wysokość wynoszącą odpowiednio 250×120×65 mm. Cegły produkowane są w systemach wymiarowych:

  • tradycyjnym (250 mm + 10 mm spoiny),
  • modularnym (100 mm + 10 mm spoiny) oraz
  • mieszanym.

Obecnie można spotkać cegły budowlane pełne o wymiarach np. 250×120×60 mm [5].

Z cegieł wykonuje się wszystkie rodzaje murów: ściany nośne wewnętrzne i zewnętrzne, a także działowe.

Ogólne parametry cegieł ceramicznych:

  • średnie gęstości: 1700 kg/m3,
  • wymiary:
    - szerokość: 110 do 120 mm,
    - wysokość: 60 do 70 mm,
    - długość: 240 do 250 mm,
  • kategoria cegły ze względu na tolerancje wymiarowe: T1 i T2,

gdzie:

  • T1: ± 0,40 mm lub 3 mm, przyjmuje się tę wartość, która jest większa,
  • T2: ± 0,25  mm lub 2 mm, przyjmuje się tę wartość, która jest większa.

Najpowszechniej w ofercie cegielni znajduje się cegła pełna, cegła licówka, cegła kratówka K-1, K-2 i K-3 oraz cegła DZ. Cegły muruje się na zaprawę zwykłą.

Największą różnorodnością charakteryzują się cegły licowe i cegły klinkierowe. Cegły licowe w stosunku do cegieł budowlanych charakteryzują się identycznymi, a nawet lepszymi parametrami technicznymi i mogą śmiało być wykorzystywane do wznoszenia ścian nośnych. Jednak ich głównym zastosowaniem jest wykonywanie zewnętrznej warstwy muru oblicowanego, zewnętrznego licowego muru w ścianach szczelinowych, obiektów małej architektury, detali architektonicznych murowych.

Szczególną cechą cegieł elewacyjnych jest obniżona zawartość margli oraz mniejsza nasiąkliwość. W związku z tym zgodnie z normą [3] elementy te mogą być stosowane do murów niezabezpieczonych. Producenci oferują bardzo szeroką gamę licowych elementów murowych zróżnicowaną pod względem wymiarów, kolorów lub faktury powierzchni licowej (gładka, ręcznie formowana, ryflowana, strukturyzowane, pokryte angobą).

Bardzo często zamiast cegły licowej i cegły zwykłej stosuje się cegły klinkierowe licowe i zwykłe, charakteryzujące się najlepszą wśród cegieł odpornością na czynniki atmosferyczne i największą wytrzymałością. Dlatego mogą być stosowane do murowania ścian nośnych budynków wielokondygnacyjnych, ścian podziemnych w gruncie agresywnym chemicznie, obiektów inżynierii wodnej, ścian w pomieszczeniach silnie zawilgoconych, narażonych na działanie środowiska agresywnego chemicznie i biologicznie.

Cegły klinkierowe mają różne powierzchnie licowe i występują w różnych formatach. Dostępne są np. cegły klinkierowe (FOT. 1), które mają powierzchnie nieregularne, delikatnie zadrapane, ręcznie formowane. Ich powierzchnia może być glazurowana lub nie.

FOT. 1. Cegła klinkierowa; fot.: Wienerberger

FOT. 1. Cegła klinkierowa; fot.: Wienerberger

FOT. 2. Elewacja z cegły Long John; fot.: Wienerberger

FOT. 2. Elewacja z cegły Long John; fot.: Wienerberger

Tego typu wyroby charakteryzują się mrozoodpornością, nasiąkliwością do 6% i wytrzymałością na ściskanie do 35 N/mm2. Są też cegły o bardzo długich formatach (FOT. 2), przypominające podłużne, wąskie belki. Nietypowy rozmiar pozwala na swobodne manipulowanie materiałem i zaprojektowanie ciekawej faktury na elewacji.

Pustaki ścienne

Pustaki tradycyjne różnią się od cegieł:

  • wymiarami (są większe od cegieł podwójnych, potrójnych i modularnych),
  • mają mniejszą gęstość brutto w stanie suchym, a udział drążeń stanowi od 25% do 70% objętości.

Wśród pustaków ceramicznych na rynku budowlanym istnieje kilka ich nazw handlowych charakteryzujących system ścian. Zazwyczaj w nazwie handlowej elementów murowych podawana jest grubość ściany, co zgodnie z normą [3] oznacza szerokość elementu murowego (FOT. 3-4).

FOT. 3-4. Przykładowe pustaki ceramiczne; fot.: Leier

FOT. 3-4. Przykładowe pustaki ceramiczne; fot.: Leier

Pustaki ceramiczne przeznaczone są głównie do wykonywania ścian wewnętrznych oraz ocieplonych ścian zewnętrznych. Pustaki mogą być murowane z wypełnionymi spoinami czołowymi lub bez wypełnienia, jeśli powierzchnie czołowe mają profilowane na pióra i wpusty. Występują w klasie wytrzymałości od 5 do 20.

Poniżej przedstawiono najpopularniejsze pustaki, a w TABELI 1 zestawiono ich parametry.

TABELA 1. Asortyment pustaków ceramicznych do ścian nośnych.

TABELA 1. Asortyment pustaków ceramicznych do ścian nośnych.

Ogólne parametry pustaków ceramicznych:

  • średnie gęstości: od 650 do 900 kg/m3
  • wymiary:
    - szerokość: 250 do 300 mm,
    - wysokość: 220 do 238 mm,
    - długość: 188 do 375 mm,
  • kategoria pustaka ze względu na tolerancje wymiarowe: T1 i T2.

Pustaki poryzowane

Pustaki poryzowane uzyskuje się poprzez wypalanie gliny z dodatkiem mączki drzewnej, trocin lub celulozy, które wypalają się i pozostawiają puste zamknięte pory. Dzięki temu elementy te charakteryzują się lepszą od zwykłych pustaków izolacyjnością cieplną, a także regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach. Wymiary pustaków poryzowanych są podobne lub większe od wymiarów pustaków tradycyjnych.

Pustaki poryzowane stosowane są do wznoszenia ścian konstrukcyjnych zewnętrznych z ociepleniem i bez ocieplenia, ale także do ścian wewnętrznych i działowych. Grubości ścian wykonanych z pustaków ceramicznych poryzowanych zaczynają się od 115 mm i osiągają grubości nawet 500 mm. Najczęściej spotykane grubości ścian to: 115, 188, 250, 300, 380, 440, 498 i 500 mm.

Pustaki muruje się na zwykłe zaprawy, zaprawy do cienkich spoin oraz na klej poliuretanowy w postaci piany. W elementach stosowanych do murów o grubości 300 mm i większej długość elementu murowego jest zazwyczaj mniejsza od jego szerokości. Widok i parametry przykładowych pustaków przedstawiono na FOT. 5-7 i w TABELI 2.

Ogólne parametry pustaków ceramicznych poryzowanych:

  • średnie gęstości: 650, 800 kg/m3,
  • wymiary:
    - szerokość: 115 do 500 mm,
    - wysokość: 220 do 249 mm,
    - długość: 248 do 498 mm,
  • kategoria bloczka ze względu na tolerancje wymiarowe: T1 i T2.
FOT. 5-7. Przykładowe pustaki ceramiczne poryzowane; fot.: Wienerberger (5), Leier (6) i Owczary (7)

FOT. 5-7. Przykładowe pustaki ceramiczne poryzowane; fot.: Wienerberger (5), Leier (6) i Owczary (7)

TABELA 2. Asortyment pustaków ceramicznych poryzowanych.

TABELA 2. Asortyment pustaków ceramicznych poryzowanych.

Dostępne na rynku są także pustaki pozwalające na wykonanie ścian zewnętrznych nośnych bez dodatkowej warstwy izolacji cieplnej. Poprzez zwiększenie ilości porów w spieku do 50%, zmniejszenie grubości ścianek, specjalny układ drążeń oraz łączenie elementów na pióro i wpust uzyskano korzystny współczynnik przenikania ciepła U. Ściany bez dodatkowego ocieplenia mają zwykle grubość nie mniejszą niż 440 mm.

Wraz z każdą nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [10] zaostrzone zostają dopuszczalne współczynniki przenikania ciepła dla przegród budowlanych. Od 2021 r. dopuszczalna wartość współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych będzie wynosiła Uc(max) = 0,20 W/(m2·K). Już obecnie proponowane przez producentów elementy ceramiczne do wykonywania ścian jednowarstwowych spełniają z naddatkiem te ostre wymagania.

Wpływ na możliwość uzyskania tak dobrych parametrów termoizolacyjnych ma kilka czynników. Ciągły rozwój elementów murowych, zapraw, a także procesu wznoszenia ścian. W przypadku wyrobów z ceramiki jest to możliwe poprzez zwiększenie wymiarów elementów murowych, modyfikację układu drążeń oraz redukcję gęstości czerepu ceramicznego osiągnięto polepszenie parametrów termicznych przy zachowaniu właściwości wytrzymałościowych.

Zastosowanie nowoczesnych zapraw, zwiększenie dokładności wykonania elementów murowych pozwoliło na skrócenie czasu prac murarskich, zmniejszenie ilości spoin przez co i zmniejszenie zużycia zaprawy oraz miejsc występowania potencjalnych mostków termicznych. Poprzez dodatkowy proces szlifowania pustaków osiągnięto dokładność wymiaru wysokości elementów na poziomie ± 0,3 mm, co pozwala na stosowanie zaprawy do cienkich spoin lub kleju poliuretanowego.

TABELA 3. Asortyment pustaków ceramicznych z wypełnieniem.

TABELA 3. Asortyment pustaków ceramicznych z wypełnieniem.

Niewątpliwie do najnowszych rozwiązań wśród ceramicznych pustaków poryzowanych należą produkty z wypełnieniem z wełny mineralnej, styropianu, perlitu. Elementy te pozwalają na wykonanie zewnętrznych jednowarstwowych ścian bez ocieplenia, chociaż sam element murowy nie jest de facto jednowarstwowy, lecz jest kompozytem złożonym z ceramiki i materiału termoizolacyjnego. Takie rozwiązanie upraszcza i przyspiesza wznoszenie ścian przy zachowaniu dobrych właściwości termoizolacyjnych i akustycznych przegrody.

Osadzona wełna mineralna nadal pozwala na swobodne docinanie i formowanie pustaków do żądanego kształtu. Ściany wykonuje się przy zastosowaniu zapraw cienkowarstwowych. Pustaki mogą być stosowane do ścian zewnętrznych, wewnętrznych oraz działowych, w obiektach budowlanych, domach energooszczędnych i pasywnych. Parametry przykładowych pustaków przedstawiono w TABELI 3.

Na rynku niemieckim dostępne są elementy murowe ceramiczne wypełnione perlitem (FOT. 8). Do wypełnienia przestrzeni między drążeniami stosuje się także styropian (FOT. 9).

FOT. 8. Pustak ceramiczny wypełniony perlitem; fot.: Wienerberger

FOT. 8. Pustak ceramiczny wypełniony perlitem; fot.: Wienerberger

FOT. 9. Pustak ceramiczny wypełniony styropianem; fot.: Heluz

FOT. 9. Pustak ceramiczny wypełniony styropianem; fot.: Heluz

Pustaki ceramiczne z wełną mineralną są ekologiczne, powstają z naturalnych surowców. Jednak problemem może być recykling takich pustaków i proces odseparowania dwóch różnych materiałów. W przypadku ociepleń stropodachów i strychów wykonywanych z wełny mineralnej występuję problem zbijania się wełny i częściowa utrata właściwości izolacyjnych. Ze względu na dość krótki czas stosowania trudno określić zachowanie tych produktów w przyszłości.

FOT. 10-11. Przykładowe pustaki akustyczne; fot.: Leier (10) i Owczary (11)

FOT. 10-11. Przykładowe pustaki akustyczne; fot.: Leier (10) i Owczary (11)

Elementy murowe akustyczne

Kolejna grupę elementów murowych o specyficznych właściwościach tworzą pustaki o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej. Wysokie wymagania izolacyjności akustycznej stawiane są przegrodom w budownictwie użyteczności publicznej oraz budownictwie wielorodzinnym (FOT. 10-11).

Szczególną uwagę należy zwrócić na poziom izolacyjności akustycznej ścian międzylokalowych w budownictwie wielorodzinnym (R’1A nie mniejsze niż 50 dB), a także ścian wewnątrz mieszkań oddzielających np. sypialnię od łazienki z pralką (R’1A nie mniejsze niż 35 dB).

Jeszcze ostrzejsze wymagania stawiane są dla ścian budynków w zabudowie szeregowej i bliźniaczej.

Wraz ze wzrostem wymagań akustycznych wzrosły także wymagania izolacyjności cieplnej dla ścian wewnętrznych pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi oraz klatkami schodowymi i korytarzami, dla których izolacyjność cieplna nie powinna przekraczać poziomu Umax = 1,0 W/(m2·K). Ceramiczne, akustyczne elementy murowe w znakomity sposób spełniają oba te wymagania, pod warunkiem wypełnienia drążeń odpowiednią mieszanką betonową, co czyni je pustakami szalunkowymi.

TABELA 4. Asortyment elementów ceramicznych akustycznych.

TABELA 4. Asortyment elementów ceramicznych akustycznych.

TABELI 4 przedstawiono wybrane parametry ceramicznych pustaków ceramicznych.

Ogólne parametry pustaków ceramiczny akustycznych:

  • średnie gęstości: 870, 1170 oraz 1100 kg/m3
  • wymiary:
    - szerokość: 250 mm,
    - wysokość: 220 do 238 mm,
    - długość: 250 do 375 mm,
  • kategoria pustaka ze względu na tolerancje wymiarowe: T1 i T2.
FOT. 12-13. Przykładowe pustaki do ścian działowych; fot.: Leier (12) i Heluz (13)

FOT. 12-13. Przykładowe pustaki do ścian działowych; fot.: Leier (12) i Heluz (13)

Elementy murowe do ścian działowych

Praktycznie wszystkie prezentowane powyżej elementy mogą służyć do wykonywania ścian działowych. Jednak ich znaczny ciężar oraz szerokość (grubość ściany) sprawiają, że bardziej ekonomiczne staje się stosowanie przeznaczonych do tego specjalnych elementów (FOT. 12-13).

Najstarsze rozwiązania opierały się na cegłach pełnych, dziurawkach, kratówkach, co pozwalało na wykonanie ścian o grubości od 65 mm do 120 mm. Cegła dziurawka posiada poziome drożenia. Mogą to być dwa lub trzy drążenia wzdłuż wozówki albo pięć lub sześć drążeń wzdłuż główki.

Obecnie do wykonywania ścian działowych stosuje się pionowo drążone pustaki o większej długości i wysokości w stosunku do cegieł, pozwalające na wykonanie muru o grubości 80 mm lub 115 mm. Pustaki te są także stosowane do wykonywania ścian osłonowych i zewnętrznych warstw murów trójwarstwowych oraz jako elementy uzupełniające w ścianach nośnych lub osłony żelbetowych wieńców.

Parametry przykładowych pustaków zestawiono w TABELI 5.

TABELA 5. Asortyment elementów ceramicznych do ścian działowych.

TABELA 5. Asortyment elementów ceramicznych do ścian działowych.

Literatura

  1. M. Jaroszewicz, J. Klimm, "Zaawansowane technologie i nowoczesne wyroby ceramiki budowlanej", "Materiały ceramiczne" 1(67)/2015, s. 95-100.
  2. Praca zbiorowe pod red. W. Grabowski, "Budownictwo ogólne", t. 1, Arkady, Warszawa 2010.
  3. PN-EN 771-1+A1:2015-10, "Wymagania dotyczące elementów murowych. Część 1: Elementy murowe ceramiczne".
  4. PN-EN 1996-1-1+A1:2013 Eurokod 6, "Projektowanie konstrukcji murowych. Część 1–1. Reguły ogólne dla zbrojonych i niezbrojonych konstrukcji murowych".
  5. Strona internetowa: www.cegielnialaka.pl
  6. Materiały reklamowe firmy Wienerberger.
  7. Materiały reklamowe firmy Leier.
  8. Materiały reklamowe firmy Owczary.
  9. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (DzU Nr 75, poz. 690 z późn. zm.).
  10. Strona internetowa: www.wienerberger.de
  11. Strona internetowa: www. heluz.pl
  12. Materiały reklamowe firmy Ytong-Silka.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

mgr inż. Wojciech Rogala, mgr inż. Marcin Mateja Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.

inż. Joanna Nowaczyk Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.

dr inż. Szymon Swierczyna Kratownica z kształtowników giętych

Kratownica z kształtowników giętych Kratownica z kształtowników giętych

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...

Iwona Sobczak Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

dr inż. Michał Wieczorek, mgr inż. Klaudiusz Borkowicz Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10) Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, mgr inż. Robert Małkowski Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11) Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie...

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i utrzymanie obiektu budowlanego. Wymaga to wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych, materiałowych i architektonicznych.

Redakcja Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0 Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

dr inż. Szymon Swierczyna Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018

Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018 Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018

Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów...

Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów wysyłkowych na placu budowy.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach

Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach

Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie...

Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie [3]. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych związanych ze wzmacnianiem konstrukcji. Materiały kompozytowe są stosowane nie tylko w przypadku starych obiektów budowlanych. Można je spotkać również w nowych budynkach przechodzących zmiany projektowe...

mgr inż. Maciej Rokiel, mgr inż. Ryszard Koć Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia

Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

Marian Bober, Michał Kowalski, mgr inż. Mariusz Pawlak, Tomasz Petras, Jacek Stankiewicz Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Dobór łączników do montażu płyt warstwowych Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach...

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach projektowania, realizacji i odbiorów inwestycji budowlanych wykonanych z płyt warstwowych.

dr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu

Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu

Mury w bilansie energetycznym budynków stanowią ważną rolę, ponieważ mają znaczący wpływ na zużycie energii przez te budynki i tym samym wpływ na ich energooszczędność. Jednak ze względu na nowe formy...

Mury w bilansie energetycznym budynków stanowią ważną rolę, ponieważ mają znaczący wpływ na zużycie energii przez te budynki i tym samym wpływ na ich energooszczędność. Jednak ze względu na nowe formy architektoniczne (np. budynki z dużymi przeszkleniami) udział murów w bilansie energetycznym spada. Niemniej jednak są w murach miejsca, które mogą stanowić mostki cieplne, jeśli się ich prawidłowo nie zaizoluje.

Wybrane dla Ciebie

50% dopłaty na nowe źródło OZE »

50% dopłaty na nowe źródło OZE » 50% dopłaty na nowe źródło OZE »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Trwały dach to dobra inwestycja »

Trwały dach to dobra inwestycja » Trwały dach to dobra inwestycja »

OZE dofinansowaniem nawet 50% »

OZE dofinansowaniem nawet 50% » OZE dofinansowaniem nawet 50% »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Powstrzymaj odpadanie elewacji » Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych » Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.