Nawet niewielkie błędy w wykonaniu termoizolacji powstałe na etapie budowy mogą skutkować dużymi problemami z zachowaniem odpowiedniego komfortu cieplnego użytkowanego budynku.
Drobne nieciągłości w izolacji oraz nieprawidłowości w wykonaniu szczeliny dylatacyjnej powodują bowiem powstawanie bardzo istotnych i trudnych do naprawy mostków cieplnych.
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.
System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...
System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).
Prawidłowo wykonana izolacja cieplna budynku jest niezbędnym i podstawowym elementem umożliwiającym energooszczędne i komfortowe użytkowanie obiektu.
Jakość jej wykonania jest szczególnie istotna w miejscach połączeń poszczególnych przegród budowlanych, takich jak połączenie balkonu ze ścianą, wykończenia okien i drzwi zewnętrznych, połączenie ściana kolankowa-dach czy wykończenie szczelin dylatacyjnych [1].
Nieprawidłowe wykonanie ostatnich dwóch przypadków może stanowić duży kłopot, szczególnie w mieszkaniach zlokalizowanych na poddaszu, gdzie komfort użytkowania pomieszczeń w sezonie grzewczym zależy w dużej mierze właśnie od ciągłości wykonania izolacji termicznej.
W niniejszym artykule przedstawiono realną sytuację, w której błędy wyżej wymienionych połączeń skumulowały się w jednym pomieszczeniu.
Opis stanu obiektu
Diagnozowane mieszkanie usytuowane jest na poddaszu w czteropiętrowym budynku wielorodzinnym zlokalizowanym w centrum Szczecina.
Budynek został wzniesiony niecałą dekadę temu. Można by zatem założyć, że izolacja termiczna wykonana będzie w sposób nowoczesny i zapewniający odpowiednio wysoki komfort cieplny pomieszczeń.
Ściany zewnętrzne zabezpieczono warstwą termoizolacji ze styropianu gr. 12 cm, natomiast dach skośny wypełniała wełna mineralna gr. 15 cm między krokwiami.
Grubości izolacji spełniały więc bezproblemowo wymagania techniczne stawiane obiektom w momencie realizacji inwestycji [2].
W mieszkaniu od strony północnej zlokalizowano sypialnię (RYS. 1). Właściciele nieruchomości w okresie grzewczym nie byli w stanie ogrzewać powietrza powyżej temp. ok. 15°C, przy całodobowej pracy prawidłowo dobranego do tej wielkości pomieszczenia grzejnika.
Aby określić możliwe przyczyny zastanej sytuacji, wykonano badanie termowizyjne zgodnie z normą PN-EN 13187:2001 [3].
ABSTRAKT
W artykule przedstawiono sposoby małoinwazyjnych napraw izolacji termicznej szczelin dylatacyjnych i połączenia ściana–dach. Wykonano badania termowizyjne przed naprawą oraz po wykonaniu napraw na rzeczywistym obiekcie wymagającym poprawy warunków komfortu cieplnego. Przedstawiono także model komputerowy zastanych mostów cieplnych.
Diagnostics of thermal insulation joints of building envelope components and possible ways of remedying fabrication errors
The article presents methods of low-intervention repairs of thermal insulation of expansion gaps and wall-roof joints. Thermal imaging tests were performed before and after repairs of the actual objects that required improvement in terms of thermal comfort. A computer model of existing thermal bridges was also presented.
RYS. 1. Rzut diagnozowanego pomieszczenia; rys.: archiwum autora
Na FOT. 1, FOT. 2, FOT. 3, FOT. 4, FOT. 5, FOT. 6 i FOT. 7 przedstawiono fragment diagnozowanego pomieszczenia i termogramy przegród wykonane od wewnętrznej strony.
FOT. 2-7. Termogramy przegrody wykonane od jej wewnętrznej strony; fot. archiwum autora
Badanie wykonano przy temperaturze zewnętrznej -4,0°C, po zmierzchu, przy częściowo zachmurzonym niebie i bezwietrznej pogodzie. Temperatura powietrza w badanym pomieszczeniu wynosiła ok. 15°C, natomiast w pozostałych pokojach 20°C.
Zdjęcie pomieszczenia przedstawia narożnik przy ścianie dylatacyjnej. Widoczne jest wyraźne wychłodzenie narożnika (5,8°C), jak i całej ściany dylatacyjnej, która w odległości 1,5 m od ściany zewnętrznej miała temperaturę na powierzchni 13,9°C. Także ściana kolankowa ma zdecydowanie zbyt niską temperaturę ok. 14°C. We wnęce ściany zewnętrznej temperatura spada do zaledwie 5°C.
Na FOT. 8 iFOT. 9 przedstawiono zdjęcia termograficzne wykonane na zewnątrz budynku. Wyraźnie widać nieszczelność w szczelinie dylatacyjnej. Jakościową ocenę zdjęć wykonano na podstawie wytycznych i wskazówek zawartych w pracy "Diagnostyka termowizyjna budynków - problemy wrażliwości i interpretacji wyników pomiarów” [4].
FOT. 8-9. Zdjęcia termograficzne dylatacji budynku; fot.: archiwum autora
Zimne powietrze dostaje się przez otwór w dylatacji i ochładza tym samym nieocieplone mury budynku. Nawet minimalna nieszczelność w dylatacji skutkuje powstawaniem tzw. efektu komina i zasysaniem zimnego powietrza do wewnątrz. Może to być spowodowane nieprawidłowym wypełnieniem przestrzeni materiałem termoizolacyjnym między ścianami dylatacji.
Model połączenia ściana-dach
Modelowanie komputerowe mostków cieplnych umożliwia dokładne wyznaczenie kierunku strumienia ucieczki ciepła na zewnątrz przegrody.
Dzięki temu możliwe jest określenie sposobów minimalizacji wpływu mostków na izolacyjność całej przegrody. Problem ten opisano m.in. w pracy "Przykłady minimalizacji wpływu mostków cieplnych na izolacyjność przegrody" [5].
Na RYS. 2 przedstawiono model połączenia ściany kolankowej z dachem wykonany zgodnie z normą PN-EN ISO 10211:2008 [6], a na RYS. 3 - jego termogram. Wyraźne uwidocznia się tutaj brak ciągłości termoizolacji.
Izolacja dachu kończy się na wysokości murłaty. Zimne powietrze z nieocieplonej podbitki dostaje się przy krokwiach do wewnętrznej strony przegrody.
Z uwagi na brak wykonania dodatkowej warstwy wełny od strony wewnętrznej dachu oraz przyklejenia płyt gipsowo-kartonowych bezpośrednio do ściany kolankowej powstała pustka powietrzna, do której przedostaje się bezpośrednio zimne powietrze z podbitki.
Zasymulowana przegroda potwierdza odczyty uzyskane z badania termowizyjnego. W modelu nie uwzględniono konwekcyjnej wymiany ciepła wynikającej z przemieszczania się zimnego powietrza, co jeszcze bardziej zwiększałoby wychłodzenie badanego fragmentu przegrody.
RYS. 2. Model połączenia ściany kolankowej z dachem; rys.: archiwum autora
RYS. 3. Termogram połączenia ściany kolankowej z dachem; rys.: archiwum autora
Prace naprawcze
Prace naprawcze podzielono na dwa główne etapy:
zablokowanie ruchów zimnego powietrza przy ścianie dylatacyjnej,
uszczelnienie i dodatkowe zaizolowanie połączenia ściana-dach.
Ze względu na brak jakichkolwiek działań wspólnoty mieszkaniowej na rzecz poprawy stanu izolacji postanowiono wykonać małoinwazyjne działania naprawcze wyłącznie od wewnątrz rozpatrywanego pomieszczenia.
Aby zablokować ruch powietrza w dylatacji, wykonano odwierty co ok. 20 cm po obrysie ściany dylatacyjnej i wypełniono szczelinę pianką poliuretanową, tak aby powstała szczelna opaska wokół pomieszczenia.
Zdecydowanie zaletą tego rozwiązania jest prostota wykonania.
Do wad zaliczyć należy punktową skuteczność (w dylatacji nadal występuje efekt zasysania zimnego powietrza, które w dalszym ciągu będzie oziębiało pomieszczenia innych mieszkań) oraz pogorszenie właściwości przeciwpożarowych takiej ściany.
Oprócz tego postanowiono ocieplić ścianę warstwą 5 cm wełny mineralnej od wewnątrz na ruszcie z kształtowników zimnogiętych. Aby zabezpieczyć przegrodę przed możliwością kondensacji pary wodnej, całą ścianę zabezpieczono dodatkowo folią paroszczelną od wewnątrz. Schemat prac naprawczych przedstawiono na RYS. 4 i RYS. 5.
RYS. 4-5. Schemat prac naprawczych ściany dylatacyjnej: przekrój przez ścianę dylatacyjną (4), widok z boku (5); 1 - płyta gipsowo-kartonowa, 2 - izolacja paroszczelna, 3 - wełna mineralna na ruszcie 5 cm, 4 - ściana dylatacyjna, 5 - wypełnienie przestrzeni dylatacyjnej pianką, 6 - odwierty; fot. archiwum autora
Przedstawiona na FOT. 10 i RYS. 6 odkrywka w połączeniu ściana-dach wyraźnie pokazuje kierunek infiltracji powietrza z podbitki do wewnętrznych warstw przegrody.
FOT. 10. Odkrywka połączenia ściana–dach Fot. archiwum autora
RYS. 6. Schemat naprawy połączenia; fot. archiwum autora
Z uwagi na konieczność zminimalizowania prac i niemożność wykonania całościowej rozbiórki płyt gipsowo-kartonowych postanowiono uzupełnić nieciągłości w termoizolacji przy użyciu pianki poliuretanowej. Dzięki temu wystarczyło wykonanie punktowych otworów rewizyjnych na wysokości połączenia izolacji ściany i dachu.
Rezultat naprawy wad połączeń
Efekt prac naprawczych skontrolowano rok po pierwszym badaniu termowizyjnym przy zbliżonych warunkach pogodowych. Temperatura w mieszkaniu wynosiła 20°C, natomiast temperatura powietrza zewnętrznego wynosiła -3°C.
Na FOT. 11, FOT. 12, FOT. 13, FOT. 14, FOT. 15 i FOT. 16 zaprezentowano nowe zdjęcia termograficzne. Zdjęcia przedstawiono w takiej samej skali temperaturowej jak na FOT. 2, FOT. 3, FOT. 4, FOT. 5, FOT. 6 i FOT. 7.
FOT. 11-16. Zdjęcia termograficzne po wykonaniu prac naprawczych; fot.: archiwum autora
Wyraźnie widać efekt działań naprawczych. Temperatura poszczególnych powierzchni jest zdecydowanie bardziej jednorodna, a jej wartość jest akceptowalna z punktu widzenia komfortu cieplnego pomieszczenia.
Widoczne są smugi wokół obrysu zewnętrznego ściany dylatacyjnej. Wynika to z przewodzenia ciepła przez żelbetową ścianę zewnętrzną. Także we wnęce przy ścianie kolankowej uszczelnienie połączenia poskutkowało zdecydowanym podwyższeniem i ujednoliceniem temperatury.
Podsumowanie
Dzięki zastosowaniu pianki poliuretanowej możliwe było uszczelnienie szczeliny dylatacyjnej oraz nieciągłości w połączeniach izolacji budynku bez kosztownej i pracochłonnej rozbiórki warstw wykończeniowych pomieszczenia.
Przedstawione sposoby naprawy połączeń termoizolacji bez znaczącego ingerowania w warstwy wykończeniowe jest możliwe, ale wymaga odpowiedniego przygotowania i szczegółowej inspekcji stanu wyjściowego przegród.
Literatura
1. J. Sawicki, "Ocieplenie trudnych miejsc w BSO", "IZOLACJE", nr 6/2007, s. 54–64. 2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2002 nr 75 poz. 690. ze zm.). 3. PN-EN 13187:2001, "Właściwości cieplne budynków. Jakościowa detekcja wad cieplnych w obudowie budynku. Metoda podczerwieni". 4. G. Misztal, A. Staszczuk, P. Ziembicki, "Diagnostyka termowizyjna budynków - problemy wrażliwości i interpretacji wyników pomiarów", "Ciepłownictwo Ogrzewnictwo Wentylacja", nr 8/2013, s. 321-326. 5. K. Pawłowski, M. Dybowska, K. Józefiak, "Przykłady minimalizacji wpływu mostków cieplnych na izolacyjność przegrody", "IZOLACJE", nr 3/2014, s. 15-21. 6. PN-EN ISO 10211:2008, "Mostki cieplne w budynkach. Strumienie ciepła i temperatury powierzchni. Obliczenia szczegółowe".
RYS. 2. Model połączenia ściany kolankowej z dachem
RYS. 3. Model połączenia ściany kolankowej z dachem
RYS. 4–5. Schemat prac naprawczych ściany dylatacyjnej: przekrój przez ścianę dylatacyjną (4), widok z boku (5); 1 – płyta gipsowo-kartonowa, 2 – izolacja paroszczelna, 3 – wełna mineralna na ruszcie 5 cm, 4 – ściana dylatacyjna, 5 – wypełnienie przestrz.
RYS. 4–5. Schemat prac naprawczych ściany dylatacyjnej: przekrój przez ścianę dylatacyjną (4), widok z boku (5); 1 – płyta gipsowo-kartonowa, 2 – izolacja paroszczelna, 3 – wełna mineralna na ruszcie 5 cm, 4 – ściana dylatacyjna, 5 – wypełnienie przestrz.
RYS. 6. Schemat naprawy połączenia
FOT. 1. Fragment diagnozowanego pomieszczenia
FOT. 2. Termogram przegrody wykonany od jej wewnętrznej strony
FOT. 3. Termogram przegrody wykonany od jej wewnętrznej strony
FOT. 4. Termogram przegrody wykonany od jej wewnętrznej strony
FOT. 5. Termogram przegrody wykonany od jej wewnętrznej strony
FOT. 6. Termogram przegrody wykonany od jej wewnętrznej strony
FOT. 7. Termogram przegrody wykonany od jej wewnętrznej strony
FOT. 8. Zdjęcie termograficzne dylatacji budynku
FOT. 9. Zdjęcie termograficzne dylatacji budynku
FOT. 10. Odkrywka połączenia ściana–dach
FOT. 11. Zdjęcie termograficzne diagnozowanego pomieszczenia po wykonaniu prac naprawczych
FOT. 12. Zdjęcie termograficzne diagnozowanego pomieszczenia po wykonaniu prac naprawczych
FOT. 13. Zdjęcie termograficzne diagnozowanego pomieszczenia po wykonaniu prac naprawczych
FOT. 14. Zdjęcie termograficzne diagnozowanego pomieszczenia po wykonaniu prac naprawczych
FOT. 15. Zdjęcie termograficzne diagnozowanego pomieszczenia po wykonaniu prac naprawczych
FOT. 16. Zdjęcie termograficzne diagnozowanego pomieszczenia po wykonaniu prac naprawczych
W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...
W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.
Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...
Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...
Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.
Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.
Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...
Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...
Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...
Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.
Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...
Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.