Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe

Klasyfikacja folii w płynie | Dyspersje polimerowe stosowane do produkcji folii w płynie | Jak zniszczyć dyspersję polimerową | Napełniacze w foliach w płynie

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 1. Błędy recepturowe i ich wpływ na jakość wyrobów
Liquid film waterproofing products used in construction. Part 1: Recipe errors and their impact on the quality of products

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 1. Błędy recepturowe i ich wpływ na jakość wyrobów


Liquid film waterproofing products used in construction. Part 1: Recipe errors and their impact on the quality of products

Aby wyprodukować folię w płynie o odpowiedniej jakości i jednocześnie optymalnej cenie, należy stosować wyłącznie takie surowce, które zostały ocenione jako przydatne do stosowania w recepturze, w określonej, wynikającej z badań, ilości.

Tymczasem większość producentów zamiast na badaniach opiera się przy ustalaniu receptur na rekomendacjach producentów surowców.

Zobacz także

Austrotherm EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór?

EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór? EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór?

Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności...

Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności termicznej budynków oraz zapewnienia komfortu ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii, są coraz bardziej rygorystyczne. Aby je spełnić, konieczne jest stosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych.

JURGA spółka komandytowa Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym

Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym

Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia,...

Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia, a także elementów architektury ogrodowej: altan, domków i skrzyń na narzędzia, wiat itp.

Fiberglass Fabrics sp. z o.o. Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych

Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych

Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie...

Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie do przecenienia jest rola tynków i farb, które wpływają na wygląd budynków, a także na ich trwałość i komfort użytkowania.

ABSTRAKT

W artykule omówiono rodzaje hydroizolacyjnych wyrobów polimerowych typu folia w płynie stosowanych do wykonywania powłok wodoszczelnych w budownictwie. Przedstawiono najczęstsze problemy jakościowe polimerowych powłok wodoszczelnych i przyczyny ich występowania. Określono wymagania jakościowe zawarte w krajowych i europejskich zaleceniach technicznych, nakreślono błędy w wymaganiach i sposobach prowadzenia badań oraz ocen jakości, a także wskazano sposoby naprawienia tych błędów.

The article discusses the types of waterproofing polymer products (liquid foil) used to make waterproof coatings in construction. The most frequent quality problems of watertight polymer films and their causes were presented. The qualitative requirements included in national and European technical recommendations were defined and errors in the requirements and methods of testing and quality assessment were pointed out. Ways to fix these errors were identified.

Wyroby potocznie nazywane foliami w płynie to wodorozcieńczalne zawiesiny napełniaczy w wodorozcieńczalnej dyspersji polimerowej (kopolimerowej) z dodatkami celowymi.

Zastosowane na podłożu budowlanym (cegle, betonie, gładzi cementowej) mają za zadanie zapewnić wodoszczelność – ochronić podłoże przed działaniem wody w tzw. pomieszczeniach mokrych (łazienkach, pralniach), basenach, częściach podziemnych budynków, a także na balkonach i tarasach

Powłoki uzyskane z folii w płynie nie stanowią warstwy ostatecznej (nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą), lecz stosowane są międzywarstwowo w systemach z innymi powłokami malarskimi lub płytkami ceramicznymi.

Klasyfikacja folii w płynie

Folie w płynie produkowane są w postaci jedno- lub dwuskładnikowej (dyspersyjno-cementowe, na bazie dyspersji reaktywnych). Wyroby te mogą być wytwarzane także jako materiały rozpuszczalnikowe, niekoniecznie wodorozcieńczalne, jak przyjęto powszechnie.

Produkowane są także materiały wodoszczelne suche (cementowo­‑polimerowe), w których polimer stosowany jest w postaci redyspergowalnej. Odrębną grupę materiałów powłokowych wodoszczelnych stanowią materiały hydroizolacyjne bitumiczne.

Klasyfikację różnych wyrobów powłokowych zapewniających wodoszczelność podłoży budowlanych według normy PN-EN 14891:2009 „Wyroby nieprzepuszczające wody stosowane w postaci ciekłej pod płytki ceramiczne mocowane klejami. Wymagania, metody badań, ocena zgodności, klasyfikacja i oznaczenie” przedstawiono w tabeli.

Dyspersje polimerowe stosowane do produkcji folii w płynie

Producenci wytwarzają tego typu wyroby w oparciu o rekomendacje i receptury dostawców surowców, przy czym stosują dyspersje kopolimerowe o niskiej (ujemnej lub bliskiej 0°C) temperaturze zeszklenia.

Niestety, zagadnienia związane z technologią i chemią dyspersji polimerowych są mylone i przedstawiane w niewłaściwy sposób, nawet przez producentów dyspersji polimerów, dlatego wymagają wyjaśnienia.

Każda dyspersja polimerowa cechuje się temperaturą, w której tworzona jest jednolita powłoka. Powstaje ona w wyniku koalescencji (zlepiania się) cząstek polimeru. Jest to tzw. minimalna temperatura tworzenia powłoki (MFFP).

Aby jednak cząstki polimeru mogły połączyć się ze sobą, musi zajść pewna przemiana na granicy cząstek tegoż polimeru. Przemiany te polegają na „zmiękczaniu” powierzchni cząstki polimeru, dzięki czemu staje się on bardziej plastyczny i podatny na zlepianie się z innymi cząstkami.

Woda odparowująca z układu powoduje zagęszczanie stężenia cząstek polimeru i w wyniku wywieranego ciśnienia łączenie się ich między sobą.

Jeżeli cząstki są niedostatecznie „zmiękczone”, powierzchnia styku jednej cząstki z innymi jest ograniczona. Proces ten możemy porównać do próby połączenia ze sobą kilkuset piłek futbolowych.

Wyobraźmy sobie, że na płaskiej powierzchni rozkładamy napompowane piłki futbolowe, tak aby było między nimi jak najmniej wolnej przestrzeni (ułożenie w ścisku – stan MTTP). Z racji sferycznego kształtu każdej z piłek nie są one do siebie idealnie dopasowane.

Aby dopasować je doskonale do siebie, należy nieco zaburzyć ich sferyczny kształt i „zmiękczyć” je przez lekkie spuszczenie powietrza. Powstała w ten sposób „plastyczność” piłek pozwala na ich idealne dopasowanie, tak aby nie było żadnych przestrzeni pomiędzy nimi.

Stan ten wyrażany jest w stopniach Celsjusza jako temperatura zeszklenia (Tg), czyli temperatura, w której polimer przechodzi ze stanu szklistego w plastyczny (ze stanu kruchego lub elastycznego wymuszonego w stan wysokoplastyczny).

Aby zatem powstała odpowiednio szczelna powłoka, cząstki polimeru muszą być najpierw „zmiękczone” w odpowiedniej dla nich temperaturze (Tg), dzięki czemu utworzą one dalej powłokę w odpowiedniej temperaturze (MTTP).

Wynika z tego, że Tg < MTTP. Zależność ta nie dotyczy wyłącznie dyspersji polimerowych używanych do produkcji folii w płynie, lecz wszystkich materiałów malarskich dyspersyjnych (farb dyspersyjnych, szpachlówek, mas tynkarskich, gruntów).

Temperatura zeszklenia nie powinna być równa minimalnej temperaturze tworzenia powłoki z uwagi na to, że dyspersja polimerowa mogłaby nie zdążyć utworzyć odpowiedniej powłoki jednocześnie w tej samej temperaturze, w której zachodzi „zmiękczanie”, a także przez niepewność pomiarową w analizie Tg i MTTP.

Zaleca się, aby Tg była co najmniej o 3–4°C niższa od MTTP i dotyczy to każdej dyspersji polimerowej stosowanej do produkcji dyspersyjnych materiałów malarskich. Każda dyspersja mająca Tg wyższą od MTTP nie będzie dawać dobrych jakościowo powłok, tak w foliach w płynie, jak w gruntach, masach tynkarskich czy farbach dyspersyjnych, z racji nieutworzenia jednolitej powłoki. Mieszanie różnych dyspersji w jednym wyrobie malarskim (każdym) jest również niedopuszczalne.

Należy również podkreślić, że rozpowszechniona przez dystrybutorów surowców teoria twardych i kruchych powłok z dyspersji polimerów o wysokiej temperaturze zeszklenia jest nieprawdziwa. Funkcjonuje mianowicie mit mówiący, że dyspersja polimerowa np. o Tg = 60°C utworzy powłokę kruchą i twardą, zatem nieodpowiednią jakościowo.

Należy w takim wypadku zadać pytanie: jaka jest MTTP tej dyspersji? Zazwyczaj jest niższa od Tg, a wynosić może np. 20°C. Oznacza to, że taka dyspersja nie jest prawidłowo przygotowana, gdyż zasada Tg <  MTTP nie jest spełniona. Dyspersja ta utworzy powłokę niepełnowartościową, ale jednak o średnich parametrach dopiero wtedy, gdy zostanie wysuszona w temperaturze rzędu 63–65°C (wyższej od Tg = 60°C).

Uzyskana wówczas powłoka stanie się elastyczna i jednocześnie twarda, choć nie tak bardzo, jak wtedy, gdyby ta dyspersja przygotowana była według zasady Tg  <  MTTP. Do modyfikowania tych temperatur nie można stosować żadnych koalescentów, które negatywnie wpływają na jakość otrzymanej powłoki1.

Przy doborze dyspersji polimerowej do produkcji folii w płynie można się spotkać z rekomendacjami zachodnich koncernów chemicznych, według których Tg takiej dyspersji musi być na poziomie 0°C lub ma być ujemne, najlepiej w granicach –10°C. Takie dyspersje zazwyczaj mają MTTP na poziomie 2–5°C, jest zatem spełniony warunek Tg  <  MTTP.

Gdy jednak wykonuje się z ich udziałem próbki folii w płynie i przeprowadza badania wodoszczelności, okazuje się, że nie dają zadowalających wyników, a zaznaczyć należy, że te dyspersje (o ujemnej temperaturze szklenia) nie należą do najtańszych. Dlaczego tak się dzieje?

Tu również należy zagłębić się w technologię syntezy dyspersji polimerowych. Aby uzyskać dyspersję kopolimerową styrenowo­‑akrylową np. o Tg = –10°C, należy zastosować w syntezie znacznie więcej monomerów o niskiej temperaturze zeszklenia, niż styrenu (Tg = 100°C).

Takim monomerem jest np. akrylan butylu (Tg = –54°C). Styren jest monomerem tanim, akrylan butylu wielokrotnie od niego droższym. Jeżeli producent przygotuje dyspersję z większościowym udziałem akrylanu butylu, uzyska dyspersję o Tg = –10°C, ale i bardzo wysokiej cenie, przez co dyspersja ta nie będzie atrakcyjna cenowo.

Panaceum producenta dyspersji polimerowej będzie przygotowanie dyspersji polimerowej z większościowym udziałem styrenu i doprowadzenie Tg do poziomu –10°C za pomocą plastyfikatorów, czyli substancji, które spowodują stałą plastyczność polimeru. Taka dyspersja przed plastyfikowaniem ma Tg na poziomie 32°C, a po dodaniu 16% plastyfikatora X oznaczona temperatura zeszklenia wynosi –9,5°C.

Producent dyspersji wprowadzi takie dane do karty informacyjnej i zacznie polecać tę dyspersję jako przydatną do stosowania w foliach w płynie, w myśl rekomendacji, że musi mieć ona Tg ujemną.

Folia w płynie wytworzona z udziałem takiej dyspersji nigdy nie będzie stanowić bariery wodoszczelnej, nie mówiąc już o spełnieniu wymagań jakiejkolwiek normy, gdzie wymagane jest wykonanie badania wodoszczelności metodą przesiąkliwości.

Plastyfikator pozostały w powłoce jest substancją nielotną, co oznacza, że nie odparowuje, lecz cały czas ją plastyfikuje. Jest to swoisty emulgator, który gdy tylko dostanie wody, natychmiast wchłania ją w powłokę i powoduje przesiąkanie, czyli brak wodoszczelności.

Wyjątkiem są plastyfikowane dyspersje poli(ocyanu winylu), gdzie plastyfikowanie cząstki polimeru zachodzi w nieco inny sposób niż w dyspersjach akrylowych czy styrenowo-akrylowych.

Jaki ma sens stosowanie dyspersji o Tg  <  0°C? Nie ma żadnego. Wystarczy zastosować dobrze przygotowaną dyspersję polimerową (Tg  <  MTTP), a nawet dyspersja o Tg = 80°C będzie dawać elastyczne powłoki, pod warunkiem, że rozpocznie wysychanie w takiej właśnie temperaturze, a zakończy w temperaturze nieco wyższej od MTTP.

Ponadto czy jest sensowne wymaganie nadzwyczajnej elastyczności od powłoki gr. 1–2 mm, która przecież jest nakładana na stosunkowo sztywnym betonie, cegle czy tynku cementowym (o niewyobrażalnie wyższej sztywności w stosunku do powłoki)?

Jeżeli użyjemy do produkcji folii w płynie dyspersji polimerowej o parametrach Tg ~6°C i MTTP ~12°C, uzyskamy materiał tworzący elastyczną powłokę w standardowej temperaturze pokojowej.

Nie możemy jednak zawierzać informacjom podawanym przez producentów dyspersji w kartach technicznych, gdyż zazwyczaj pochodzą one z teoretycznych obliczeń (temperatura zeszklenia i temperatura tworzenia powłoki) lub są danymi uzyskanymi z pomiarów i analiz dyspersji polimerowej plastyfikowanej.

Aby dobrać właściwą ­dyspersję polimerową, należy przeprowadzić wiele badań, które pozwolą jednoznacznie stwierdzić jakość i przydatność do sporządzania tak folii w płynie, jak innych materiałów malarskich.

Koalescenty, czyli jak zniszczyć dyspersję polimerową

Do produkcji dyspersyjnych materiałów malarskich nie należy stosować koalescentów, czyli substancji, które tylko pozornie pomagają utworzyć powłokę. Koalescenty to rozpuszczalniki organiczne o wysokich temperaturach wrzenia (powyżej 200°C), niskiej prężności par i niskiej lotności.

Są to najczęściej eteroglikole lub estry kwasu izomasłowego, które nie rozpuszczają się w wodzie. Brak rozpuszczalności w wodzie powoduje ich nietrwałe zawieszenie w wodzie i spoiwie w postaci kropel, których rozmiar zależy od intensywności mieszania. Krople te jednak zawsze są większe od cząstek dyspersji polimerowej i nie są w stanie zadziałać tak, jak ich producent wskazuje.

Koalescenty obniżają rzeczywiście MTTP dyspersji polimerowej, ale wpływają negatywnie na właściwości wytrzymałościowe powstałej powłoki.

Wyparowująca woda z mieszaniny dyspersji z koalescentem, który nie był rozpuszczalny w wodzie, wskutek różnic temperatur wrzenia i prężności par wyparuje najpierw, a dopiero po pewnym czasie wyparuje koalescent.

Brak synchronizacji parowania spowoduje częściowe utworzenie powłoki po odparowaniu wody, a parujący później koalescent pozostawi po sobie dziury w powłoce, które osłabią ją mechanicznie oraz pod względem odporności na wodę, co ma szczególne znaczenie w przypadku folii w płynie.

Przeprowadzone badania wpływu różnych koalescentów na jakość powłok malarskich dyspersyjnych w każdym wypadku wykazały ich negatywny wpływ na jakość powłok. Każdy wyrób malarski można wytworzyć na odpowiednio dobranej dyspersji polimerowej – nie wymaga ona stosowania dodatków w postaci koalescentów.

Napełniacze w foliach w płynie

Każdy napełniacz krystaliczny (węglan wapnia, dolomit i inne) wymaga prawidłowego procesu dyspergowania. Dyspergowanie prowadzone musi być przy odpowiednio dobranych dodatkach dyspergująco-mostkujących (DDM), których ilość nie może wynikać z rekomendacji producenta, lecz być efektem poszukiwań tej zapewniającej odpowiednie cechy pasty napełniaczowej i wyrobu.

Bez stosowania właściwego procesu dyspergowania w odpowiednich urządzeniach (nie mogą to być powszechnie rekomendowane disolwery z błędami konstrukcyjnymi, np. podwójną tarczą, niepełną tarczą, tarczą zamontowaną nie w osi kadzi, z silnikiem o zbyt małej mocy itp.) nie można przygotować żadnego dyspersyjnego materiału malarskiego.

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór napełniaczy pod względem ich uziarnienia. Podstawowym błędem w produkcji wszelkich wyrobów malarskich jest różnicowanie uziarnień napełniacza, tzn. stosowanie dwóch uziarnień tego samego napełniacza, np. o górnym odcięciu d98 na poziomie 10 mm i 20 mm.

Wystarczy zastosowanie napełniacza odciętego na sicie 20 mm, w którym przecież znajduje się już frakcja pośrednia, drobna i mączka. Kolejnym błędem jest stosowanie napełniacza gruboziarnistego, np. o uziarnieniu od 100 do 200 mm, który, zgodnie z obiegową opinią, poprawia przyczepność.

Otóż nic bardziej mylnego – napełniacz o takiej średnicy ma bardzo małą powierzchnię właściwą, a przecież wiadomo, że rośnie ona wraz ze spadkiem uziarnienia. Dodatkowo, jak pokazują badania, owe wystające napełniacze osłabiają tylko powłokę zarówno pod względem przyczepności, jak i wodoszczelności (napełniacz gruboziarnisty wystaje ponad powłokę, czyli przerywa jej ciągłość).

Jedynym uzasadnieniem stosowania takich uziarnień jest to, że tworzą chropowatą powierzchnię i w ten sposób ułatwiają nanoszenie dalszych warstw, np. kleju do glazury (zminimalizowany jest efekt ślizgania się kleju po powłoce). Jednakże ta zaleta jest mało istotna w obliczu negatywnego wpływu na wodoszczelność i przyczepność do podłoża i międzywarstwową.

Podsumowanie

Powierzenie jakości nad swoimi wyrobami producentom surowców jest przyczyną niezgodności z normami wytwarzanych materiałów powłokowych, a także ich kiepskiej jakości. Rekomendowane surowce nie dają dobrych rezultatów, a błędne procesy technologiczne powodują nieświadome niszczenie wyrobów już podczas ich produkcji.

A przecież można produkować szybciej, lepiej i taniej, a jednocześnie uzyskać wysoką jakość i niską cenę wsadu. Jest to możliwe wyłącznie dzięki badaniom nad jakością surowców, mającym na celu określenie optymalnego poziomu ich dozowania i wpływu na wszystkie parametry wyrobu.

Nie można oceniać wyłącznie wpływu na przyczepność, wodoszczelność czy odporność na wodę chlorowaną, gdyż dany surowiec może negatywnie wpłynąć na inne właściwości (szczególnie proces koagulacji spoiwa w czasie składowania wyrobu). Przeprowadzanie właściwych badań jest kluczem do sukcesu cenowego i jakościowego.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Laszlo Laszlo, 23.06.2014r., 14:20:37 codex ma bardzo dobre uszczelnienie w płynie - hs 600. Produkt składa się z dwóch wiaderek - dwa różne kolory preparatu, co umożliwia dokładne pokrycie ścian każdą warstwą. No i co tu dużo mówić marka niemieckiego Uzina, a więc produkt najwyższej jakości.
  • maxxym maxxym, 16.03.2015r., 20:30:13 Szkoda że autor nie podał że te problemy występują z krajowymi producentami garażowymi co chcą za grosze wyprodukować folię w płynie. Tego problemu nie ma u producentów zachodnich.

Powiązane

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

mgr inż. Wojciech Rogala, mgr inż. Marcin Mateja Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.

inż. Joanna Nowaczyk Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.

dr inż. Szymon Swierczyna Kratownica z kształtowników giętych

Kratownica z kształtowników giętych Kratownica z kształtowników giętych

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...

Iwona Sobczak Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

dr inż. Michał Wieczorek, mgr inż. Klaudiusz Borkowicz Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10) Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, mgr inż. Robert Małkowski Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11) Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie...

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i utrzymanie obiektu budowlanego. Wymaga to wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych, materiałowych i architektonicznych.

Redakcja Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0 Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

dr inż. Szymon Swierczyna Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018

Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018 Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018

Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów...

Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów wysyłkowych na placu budowy.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach

Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach

Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie...

Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie [3]. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych związanych ze wzmacnianiem konstrukcji. Materiały kompozytowe są stosowane nie tylko w przypadku starych obiektów budowlanych. Można je spotkać również w nowych budynkach przechodzących zmiany projektowe...

mgr inż. Maciej Rokiel, mgr inż. Ryszard Koć Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia

Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

Marian Bober, Michał Kowalski, mgr inż. Mariusz Pawlak, Tomasz Petras, Jacek Stankiewicz Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Dobór łączników do montażu płyt warstwowych Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach...

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach projektowania, realizacji i odbiorów inwestycji budowlanych wykonanych z płyt warstwowych.

dr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu

Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu

Mury w bilansie energetycznym budynków stanowią ważną rolę, ponieważ mają znaczący wpływ na zużycie energii przez te budynki i tym samym wpływ na ich energooszczędność. Jednak ze względu na nowe formy...

Mury w bilansie energetycznym budynków stanowią ważną rolę, ponieważ mają znaczący wpływ na zużycie energii przez te budynki i tym samym wpływ na ich energooszczędność. Jednak ze względu na nowe formy architektoniczne (np. budynki z dużymi przeszkleniami) udział murów w bilansie energetycznym spada. Niemniej jednak są w murach miejsca, które mogą stanowić mostki cieplne, jeśli się ich prawidłowo nie zaizoluje.

Wybrane dla Ciebie

50% dopłaty na nowe źródło OZE »

50% dopłaty na nowe źródło OZE » 50% dopłaty na nowe źródło OZE »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Trwały dach to dobra inwestycja »

Trwały dach to dobra inwestycja » Trwały dach to dobra inwestycja »

OZE dofinansowaniem nawet 50% »

OZE dofinansowaniem nawet 50% » OZE dofinansowaniem nawet 50% »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Powstrzymaj odpadanie elewacji » Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych » Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.