Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Płyty warstwowe w systemach lekkiej obudowy budynków

Sandich panels used in light cladding systems for buildings

Obudowa wykonana z płyt warstwowych
PZPPW

Obudowa wykonana z płyt warstwowych


PZPPW

Płyty warstwowe w sztywnych okładzinach metalowych to kompozytowe elementy budolwane złożone z dwóch okładzin z blachy stalowej i rdzenia izolacyjnego połączonych ze sobą w sposób trwały. Stosowane są do szybkiego montażu obudowy konstrukcji bydynku. Charakteryzują się wysokimi parametrami izolacyjnymi, wytrzymałościowymi i akustycznymi.

Zobacz także

Austrotherm EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór?

EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór? EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór?

Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności...

Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności termicznej budynków oraz zapewnienia komfortu ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii, są coraz bardziej rygorystyczne. Aby je spełnić, konieczne jest stosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych.

JURGA spółka komandytowa Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym

Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym

Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia,...

Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia, a także elementów architektury ogrodowej: altan, domków i skrzyń na narzędzia, wiat itp.

Fiberglass Fabrics sp. z o.o. Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych

Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych

Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie...

Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie do przecenienia jest rola tynków i farb, które wpływają na wygląd budynków, a także na ich trwałość i komfort użytkowania.

Abstrakt 

W artykule przedstawiono obszary zastosowania, zalety, sposób produkcji oraz budowę płyt warstwowych. Podano także informacje, które powinien wziąć pod uwagę inwestor lub architekt przy wyborze rodzaju płyty do konkretnego zastosowania, jak również podczas wykonywania obiektu w systemie lekkiej obudowy. Opisano też historię produkcji płyt warstwowych w Polsce oraz szacunkowe dane dotyczące udziału w rynku płyt z poszczególnymi rodzajami rdzenia.

The article presents the areas of application, advantages, production methods and design of sandwich panels. It also contains information which the developer or the architect should take into consideration when selecting panel type for a given application, as well as during the construction of the facility in light cladding technology. The article also describes the history of sandwich panel production in Poland, as well as the estimated data concerning the market share of panels based on particular core types.

Płyty warstwowe są powszechnie stosowane jako ściany zewnętrzne (fot.), wewnętrzne, sufity podwieszane oraz dachy. Wykorzystywane są w halach przemysłowych, obiektach handlowo-sportowych, użyteczności publicznej, magazynowych, logistycznych, przechowalniczych, chłodniczych, salonach samochodowych, halach wystawienniczo-targowych, sportowo-rekreacyjnych, centrach handlowych i supermarketach, budynkach rolniczych i hodowlanych itp. Stosowane są zarówno do obudowy hal wielkogabarytowych, o powierzchniach sięgających kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych, jak i małych przenośnych obiektów.

Powszechne i różnorodne zastosowanie płyt warstwowych wynika z ich wielu zalet:

  • niskiego kosztu wykonania i eksploatacji budynku z płyt warstwowych,
  • bardzo dobrej i niezmiennej w czasie izolacyjności cieplnej,
  • szybkiego i łatwego montażu, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych,
  • możliwości demontażu obudowy i ponownego wykorzystania płyt,
  • dużej liczby rodzajów płyt, materiałów rdzenia, grubości, typów profilowania, powłok i kolorów itp.,
  • małego ciężaru jednostkowego,
  • krótkiego terminu realizacji zamówień.

Proces wytwarzania

Najczęściej płyty warstwowe wytwarzane są na ciągłej linii produkcyjnej. Bezpośrednimi surowcami stosowanymi do ich produkcji są:

  • blacha stalowa w kręgach przeznaczona na okładzinę zewnętrzną (dolna na linii) i wewnętrzną (górna),
  •  jako materiał rdzenia – komponenty systemu PUR (ewentualnie PIR), arkusze styropianu (EPS) albo lamele (ewentualnie arkusze) wełny mineralnej (MW),
  • klej poliuretanowy służący do trwałego połączenia styropianu lub wełny z okładzinami.

W wypadku rdzenia PUR/PIR wytwarzanego na linii do produkcji płyt warstwowych stosowanie kleju nie jest potrzebne ze względu na tzw. autoadhezję, w wyniku której następuje trwałe spojenie tworzącej się pianki z dolną i górną okładziną stalową.

Zasadniczo na linii produkcyjnej wykonywane są wszystkie operacje nadające ostateczny kształt, wygląd, wielkość itp. płytom warstwowym. Dotyczy to przede wszystkim ukształtowania styku wzdłużnego płyt, profilowania okładzin, połączenia okładzin z rdzeniem, cięcia, pakowania itp.

Konstrukcja płyty

Okładziny

Najczęściej są one wykonywane z blachy stalowej o grubości 0,40–0,70 mm, pokrytej z obu stron powłoką galwaniczną i organiczną. Oprócz blachy stalowej stosowana jest również stal nierdzewna oraz blacha aluminiowa lub miedziana.

Okładziny powlekane są najczęściej powłokami organicznymi o charakterze ochronno-dekoracyjnym:

  • poliestrem – tzw. SP mat lub połysk, o grubości 15–35 mm,
  • polifluorkiem winylidenu – tzw. PVDF/PVF2,
  • polichlorkiem winylu – tzw. PVC/PCW,
  • plastizolem – tzw. PCV-P,
  • puralem na bazie poliuretanu,
  • food safe – tzw. PVC-F.

Zdecydowana większość wymienionych powłok oferowana jest w różnych kolorach zgodnie z systemem RAL.

Profilowanie

Ostateczny wygląd płyty zależy przede wszystkim od rodzaju profilowania okładziny oraz jej koloru.

Obecnie na rynku oferowanych jest wiele rodzajów profilowań. Można je podzielić przede wszystkim ze względu na głębokość przetłoczenia na tzw. profilowania płytkie (0–5 mm) oraz głębokie (powyżej 5 mm).

Profilowania płytkie dominują w płytach ściennych (na okładzinie zewnętrznej i wewnętrznej). Stosowane są także w płytach dachowych na okładzinie wewnętrznej oraz na większości okładzin zewnętrznych płyt z rdzeniem ze styropianu oraz niektórych z rdzeniem z wełny. Najczęściej stosowanymi profilowaniami płytkimi są profilowania liniowe, rowkowe, mikro oraz płaskie.

Profilowania głębokie charakterystyczne są przede wszystkim dla okładziny zewnętrznej płyt dachowych z rdzeniem z PUR-u i PIR-u i niektórych architektonicznych płyt ściennych z rdzeniem z PUR-u i PIR-u (na okładzinie zewnętrznej).

Rdzeń

Jest on wykonany z materiału o wysokich parametrach izolacyjnych.

Obecnie stosowane są w Polsce trzy rodzaje materiału rdzenia:

  • sztywna pianka poliuretanowa (PUR) lub poliizocyjanurowa (PIR),
  • polistyren ekspandowany (EPS),
  • wełna mineralna (MW) o układzie włókien prostopadłym do okładzin.

Każdy z tych materiałów izolacyjnych ma inne właściwości i zalety. Ich znajomość pozwala inwestorom i architektom na dokonanie racjonalnego wyboru rodzaju rdzenia, jaki zamierzają zastosować w płytach warstwowych przeznaczonych na ściany i dachy.

Płyty z rdzeniem ze sztywnej pianki PUR i PIR (rys. 1) oprócz zalet wynikających z ciągłości rdzenia mają, dzięki bardzo niskiej wartości współczynnika przewodzenia ciepła l, najlepsze parametry w zakresie izolacyjności cieplnej, co pozwala na zaprojektowanie i wykonanie budynku z optymalnymi w zakresie grubości ścianami czy dachem. Taki budynek cechuje się niskimi i stałymi w czasie kosztami eksploatacji (obejmującymi ogrzewanie, chłodzenie i klimatyzację). Dodatkowo pianki PIR charakteryzują się podwyższonymi parametrami ogniowymi.

Płyty z rdzeniem ze styropianu (rys. 2) spełniają zdecydowaną większość wymagań stawianych obudowie z płyt warstwowych i dzięki niskiej wartości współczynnika l styropianu mają bardzo dobre wartości izolacyjności cieplnej. Jako najtańsze z płyt oferowanych na rynku znajdują przede wszystkim zastosowanie w obiektach, w których koszt inwestycji jest podstawowym kryterium przy podejmowaniu decyzji o wyborze materiałów obudowy.

Płyty z rdzeniem z wełny mineralnej (rys. 3) charakteryzują się najlepszymi parametrami ogniowymi i akustycznymi. Stosowane są głównie w wydzielonych strefach obiektów, w których ze względu na obowiązujące przepisy konieczne jest zastosowanie zabezpieczenia pożarowego bądź materiałów o zwiększonej izolacyjności akustycznej.

Zamek

Istotną cechą płyt warstwowych, która wpływa bezpośrednio na ich montaż oraz koszty eksploatacji obiektu, jest styk wzdłużny – tzw. zamek. Jego odpowiedni kształt umożliwia łatwe zamontowanie płyt oraz trwałe i szczelne połączenie na ścianie i dachu budynku.

W płytach ściennych są obecnie stosowane dwa podstawowe rozwiązania: tzw. zamek odkryty (z widocznym łącznikiem) i zamek ukryty (z niewidocznym łącznikiem).

W płytach dachowych z garbami (płytach z rdzeniem PUR i PIR) dominuje połączenie na tzw. zakładkę, a w płytach z rdzeniem ze styropianu – połączenie na listwę U, rąbek stojący z niewidocznym łącznikiem i na zakładkę. Podobne rozwiązania mają płyty z rdzeniem z wełny mineralnej.

Informacje, które należy uwzględnić przy wyborze

Decyzja o wyborze określonej płyty warstwowej zależy w głównej mierze od inwestora i architekta i powinna być podejmowana z uwzględnieniem obowiązujących przepisów budowlanych odnoszących się do projektowanego/budowanego budynku.

W specyfikacjach płyt podawanych przez producentów należy zwrócić szczególną uwagę na następujące informacje:

  • rodzaj rdzenia,
  • grubość płyty – wynosi od 40 mm do nawet 300 mm, w zależności od rodzaju rdzenia i przeznaczenia płyt,
  • szerokość modularną i całkowitą,
  • długość minimalną i maksymalną,
  • grubość okładziny zewnętrznej i wewnętrznej,
  • grubość ochronnych powłok galwanicznych (ocynku),
  • grubość malarskich powłok ochronnych,
  • rodzaj profilowania okładziny zewnętrznej i wewnętrznej,
  • kolor i rodzaj powłoki okładziny zewnętrznej i wewnętrznej.

Rodzaj rdzenia i grubość płyty wpływają bezpośrednio na parametry podstawowe płyt.

Przy wyborze płyty należy uwzględnić przed wszystkim właściwości:

  • cieplne,
  • wytrzymałościowe,
  • ogniowe,
  • akustyczne,
  • korozyjne.

Wykonanie obiektu w systemie lekkiej obudowy

W systemach lekkiej obudowy poza płytami warstwowymi znajdują się materiały pomocnicze niezbędne do poprawnego montażu (obróbki blacharskie, elementy złączne itp.). Producenci płyt prezentują w swoich materiałach informacyjnych (na stronach internetowych, w katalogach technicznych, folderach itp.) kompletne systemy obejmujące pełen asortyment produkowanych płyt, obróbek blacharskich oraz pozostałych akcesoriów (łączników, nitów, mas, uszczelek, taśm itp.).

W materiałach informacyjnych producenci płyt podają także zalecenia w zakresie montażu, transportu i składowania płyt oraz rekomendowane rozwiązania techniczne dotyczące mocowania i łączenia płyt w różnych miejscach (węzłach) budynku. Przykładowo może to być połączenie płyty dachowej z płytą ścienną w okapie, płyt dachowych w kalenicy, płyt ściennych w narożniku, mocowanie płyty ściennej lub dachowej do konstrukcji wsporczej itp.

Płyty mocowane są bezpośrednio do konstrukcji wsporczej (stalowej, drewnianej, betonowej). Ich kształt, ciężar itp. umożliwiają szybki i stosunkowo prosty montaż przegrody ściennej w układzie pionowym lub poziomym, sufitu podwieszanego oraz przekrycia dachowego przy różnym nachyleniu połaci dachowej.

Cechą charakterystyczną systemów lekkiej obudowy jest konieczność opracowania szczegółowej specyfikacji obejmującego rodzaj, grubość i długość płyt warstwowych wraz z informacją o okładzinach (profilowaniu, kolorze, powłoce itp.). Wykonane według tej specyfikacji płyty oraz materiały pomocnicze dostarczane są bezpośrednio z zakładu produkcyjnego na plac budowy.

Produkcja w Polsce

Płyty warstwowe zaczęto produkować w naszym kraju w latach 70. Były one wytwarzane w fabryce Metalplast w Obornikach Wlkp., miały rdzeń z poliuretanu i oznaczone były jako PW8. Produkcja płyt z rdzeniem styropianowym rozpoczęła się w Polsce w 1991 r., z rdzeniem z wełny mineralnej – na początku lat 90. 

Obecnie płyty warstwowe wytwarzane są w Polsce w ponad 20 zakładach, a łączna ilość produkowanych płyt znacznie przekracza 10 mln metrów kwadratowych rocznie.

Ze względu na funkcjonujący obecnie system sprawozdawczy GUS brak jest dokładnych danych dotyczących wielkości produkcji płyt. W tym roku ma to ulec zmianie i będzie możliwe otrzymanie dokładnych danych w tym zakresie.

Udział w rynku płyt z poszczególnymi rodzajami rdzenia jest obecnie oceniany następująco:

  • płyty z rdzeniem poliuretanowym – ok. 50%,
  • płyty z rdzeniem styropianowym – ok. 45%,
  • płyty z rdzeniem z wełny mineralnej – ok. 5%.

Dopuszczenie do obrotu

Podstawą wprowadzenia płyt warstwowych na polski rynek budowlany jest deklaracja zgodności producenta z normą PN-EN 14509:2010 – „Samonośne izolacyjno-kostrukcyjne płyty warstwowe z dwustronną okładziną metalową. Wyroby fabryczne. Specyfikacje” (tzw. znakowanie CE) lub z obowiązującą aprobatą techniczną (znak budowlany B).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

mgr inż. Wojciech Rogala, mgr inż. Marcin Mateja Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.

inż. Joanna Nowaczyk Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.

dr inż. Szymon Swierczyna Kratownica z kształtowników giętych

Kratownica z kształtowników giętych Kratownica z kształtowników giętych

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...

Iwona Sobczak Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

dr inż. Michał Wieczorek, mgr inż. Klaudiusz Borkowicz Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10) Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, mgr inż. Robert Małkowski Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11) Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie...

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i utrzymanie obiektu budowlanego. Wymaga to wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych, materiałowych i architektonicznych.

Redakcja Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0 Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

dr inż. Szymon Swierczyna Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018

Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018 Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018

Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów...

Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów wysyłkowych na placu budowy.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach

Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach

Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie...

Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie [3]. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych związanych ze wzmacnianiem konstrukcji. Materiały kompozytowe są stosowane nie tylko w przypadku starych obiektów budowlanych. Można je spotkać również w nowych budynkach przechodzących zmiany projektowe...

mgr inż. Maciej Rokiel, mgr inż. Ryszard Koć Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia

Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

Marian Bober, Michał Kowalski, mgr inż. Mariusz Pawlak, Tomasz Petras, Jacek Stankiewicz Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Dobór łączników do montażu płyt warstwowych Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach...

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach projektowania, realizacji i odbiorów inwestycji budowlanych wykonanych z płyt warstwowych.

dr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu

Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu

Mury w bilansie energetycznym budynków stanowią ważną rolę, ponieważ mają znaczący wpływ na zużycie energii przez te budynki i tym samym wpływ na ich energooszczędność. Jednak ze względu na nowe formy...

Mury w bilansie energetycznym budynków stanowią ważną rolę, ponieważ mają znaczący wpływ na zużycie energii przez te budynki i tym samym wpływ na ich energooszczędność. Jednak ze względu na nowe formy architektoniczne (np. budynki z dużymi przeszkleniami) udział murów w bilansie energetycznym spada. Niemniej jednak są w murach miejsca, które mogą stanowić mostki cieplne, jeśli się ich prawidłowo nie zaizoluje.

Wybrane dla Ciebie

50% dopłaty na nowe źródło OZE »

50% dopłaty na nowe źródło OZE » 50% dopłaty na nowe źródło OZE »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Trwały dach to dobra inwestycja »

Trwały dach to dobra inwestycja » Trwały dach to dobra inwestycja »

OZE dofinansowaniem nawet 50% »

OZE dofinansowaniem nawet 50% » OZE dofinansowaniem nawet 50% »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Powstrzymaj odpadanie elewacji » Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych » Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.