Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dyspersyjne wyroby budowlane

Emulsion-based construction products

Za największą zaletę klejów w paście można uznać możliwość natychmiastowego użycia tego materiału.
www.pixabay.com

Za największą zaletę klejów w paście można uznać możliwość natychmiastowego użycia tego materiału.


www.pixabay.com

Produkcja materiałów budowlanych z obszaru chemii budowlanej bazuje przede wszystkim na spoiwach mineralnych - cemencie portlandzkim, gipsie naturalnym lub syntetycznym oraz wapnie. Rozwija się jednak także osobny segment rynku obejmujący materiały na bazie dyspersji polimerowych - wyrobów gotowych do użycia bezpośrednio po otwarciu opakowania.

Zobacz także

Alchimica Polska Sp. z o.o. Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu...

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu i wyrównywania jego powierzchni.

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

Wspólną cechą wszystkich wyrobów dyspersyjnych jest postać, w jakiej są dostępne, czyli pasta gotowa do użycia bezpośrednio po otwarciu opakowania i przemieszaniu w celu ujednorodnienia konsystencji. Pakowane są w plastikowe wiaderka, które przy szczelnym zamknięciu pozwalają przechowywać gotową masę przez okres nawet do 18 lub 24 miesięcy, w zależności od producenta.

W tym czasie masę można stopniowo zużywać, w zależności od potrzeb. Drugą wspólną cechą wyrobów polimerowych jest charakter procesu wiązania, który przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie następuje odparowanie wody stanowiącej rozcieńczalnik wyrobu, w drugim -polimeryzacja spoiwa, czyli reakcja, w wyniku której ze związków o małej masie cząsteczkowej powstają związki wielkocząsteczkowe. Innymi słowy, stopniowe odparowywanie wody z masy nałożonej na podłoże powoduje sieciowanie żywicy i utwardzanie się warstwy.

Dyspersyjne kleje do płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne oraz płytki kamienne są w Polsce mocowane przede wszystkim z użyciem cementowych zapraw klejących, produkowanych na bazie cementu portlandzkiego i wymagających przed użyciem zmieszania z odpowiednią ilością wody. Mniej popularne są znajdujące się nieco na uboczu tego trendu kleje do płytek na bazie dyspersji żywic syntetycznych, produkowane w postaci gotowych do użycia past. Kleje tego typu znajdują się w ofercie kilku krajowych producentów chemii budowlanej.

Kleje dyspersyjne, produkowane na bazie wodnej dyspersji polimerowej, najczęściej akrylowo-styrenowej, zawierają również wypełniacze mineralne oraz dodatki zagęszczające, konserwujące i odpieniające.

ABSTRAKT

Artykuł przedstawia właściwości i zastosowania dyspersyjnych wyrobów budowlanych. Są wśród nich dyspersyjne kleje do płytek ceramicznych, hydroizolacje jednoskładnikowe, kleje stosowane podczas ociepleń ścian metodą ETICS oraz gładzie polimerowe. ­Autor omawia liczne zalety stosowania tych preparatów, a także związane z tym ograniczenia. Artykuł uzupełnia przytoczenie norm europejskich związanych ze stosowaniem poszczególnych produktów.

Emulsion-based construction products


The article presents the properties and applicability of emulsion­‑based construction products. These include emulsion-based ceramic tile adhesives, one-component waterproofing agents, adhesives used for ETICS insulation of walls, and polymer-based smoothing underlayment agents. The author discusses the numerous advantages of applying these products and the related limitations. The article is complete with reference to the European standards related to the use of the specific types of products.

Za największą zaletę klejów w paście można uznać możliwość natychmiastowego użycia tego materiału. Brak konieczności mieszania suchej mieszanki z wodą pozwala uniknąć uciążliwego pylenia, a także błędów związanych z zastosowaniem niewłaściwej ilości wody zarobowej. Jest to zatem dobre rozwiązanie w przypadku prac remontowych lub niewielkich poprawek glazurniczych, np. wymiany jednej lub kilku uszkodzonych płytek.

Stosowanie klej przygotowany fabrycznie daje pewność, że masa będzie miała właściwą konsystencję roboczą i pozwoli uzyskać zakładane parametry, przede wszystkim przyczepność do podłoża. Ze względu na wysoką zawartość polimeru kleje są zalecane na podłoża trudne, szczególnie drewnopochodne, np. sklejkę, płytę wiórową, płytę MDF lub OSB. Niewykorzystany materiał można pozostawić w wiaderku, przykryć folią i ponownie użyć w razie potrzeby.

Wadą klejów dyspersyjnych do płytek jest natomiast ograniczenie możliwości ich zastosowania w miejscach nienarażonych na stałe działanie wody oraz, przede wszystkim, wewnątrz budynków, choć na rynku są również kleje o takim zakresie stosowania. Stosując klej tego typu, trzeba się też liczyć z koniecznością odczekania ponad 48 godzin do rozpoczęcia spoinowania, proces wiązania masy pod płytkami ceramicznymi jest bowiem bardzo powolny; okładziny podłogowe nie powinny być wówczas intensywnie eksploatowane.

Dyspersyjne kleje do płytek ceramicznych posiadają specyfikację techniczną w postaci normy europejskiej PN-EN 12004+A1:2012 "Kleje do płytek -Wymagania, ocena zgodności, klasyfikacja i oznaczenie". Zgodnie z normą oznaczane są jako kleje typu D, dyspersyjne kleje do płytek.

Hydroizolacje jednoskładnikowe

Hydroizolacje jednoskładnikowe potocznie nazywane są foliami w płynie lub foliami uszczelniającymi. Są to wyroby budowlane stosowane do wykonywania tzw. uszczelnień zespolonych (podpłytkowych) w postaci powłokowego uszczelniania powierzchni posadzek i ścian przed działaniem wilgoci nieoddziałującej pod ciśnieniem. Mogą być stosowane do zabezpieczania różnych podłoży budowlanych, np. na powierzchniach wykonanych z betonu, tynku (cementowego, cementowo-wapiennego, gipsowego), jastrychu cementowego, a także na płytach gipsowo-kartonowych i płytach OSB.

Hydroizolacje jednoskładnikowe produkowane są na bazie wodnej dyspersji żywic syntetycznych, która stanowi spoiwo tego materiału oraz decyduje o wodoszczelności gotowej powłoki i jej przyczepności do podłoża. Skład uzupełniają wypełniacze, którymi są mączka dolomitowa i talk, oraz dodatki chemiczne - środki odpieniające, dyspergujące, konserwujące i barwiące.

Hydroizolacje jednoskładnikowe są bardzo wygodne do stosowania, co jest istotne z uwagi na technologię prac uszczelniających, polegającą na etapowym nakładaniu co najmniej dwu warstw produktu. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw musi minąć kilka godzin, dlatego materiał w postaci pasty, który można pozostawić w zamkniętym opakowaniu, jest rzeczywiście bardzo praktyczny. Podczas wysychania i wiązania hydroizolacje jednoskładnikowe nie wydzielają intensywnego zapachu, co może być istotne na przykład podczas remontów we wciąż użytkowanych budynkach. Ich zastosowanie pozwala uzyskać wystarczające zabezpieczenie przed wodą w większości typowych przypadków: w kuchniach, łazienkach, pomieszczeniach WC, czyli wszędzie tam, gdzie woda działa bezciśnieniowo.

Hydroizolacje jednoskładnikowe posiadają specyfikację techniczną w postaci normy europejskiej PN-EN 14891:2009 "Wyroby nieprzepuszczające wody stosowane w postaci ciekłej pod płytki ceramiczne mocowane klejami. Wymagania, metody badań, ocena zgodności, klasyfikacja i oznaczenie". Zgodnie z normą mają one oznaczenie DM i są klasyfikowane jako dyspersyjne wyroby nieprzepuszczające wodę. Warto także wspomnieć, że norma dotyczy wyłącznie wyrobów przeznaczonych do stosowania na zewnątrz budynków.

Kleje stosowane podczas ociepleń ścian metodą ETICS

Metoda ETICS polega na przyklejeniu do ścian warstwowego układu ociepleniowego z warstwą materiału do izolacji cieplnej, warstwą zbrojoną siatką oraz tynkiem cienkowarstwowym. Do wykonania warstwy zbrojonej niektórzy producenci systemów ociepleń przewidują zastosowanie gotowych, bezcementowych mas klejących, które stosuje się do zatapiania siatki zbrojącej. Warto jednak zaznaczyć, że podczas ocieplania budynków wymagane jest stosowanie wyłącznie kompletnych zestawów materiałów (systemów), pochodzących od jednego producenta i objętych specyfikacją techniczną w postaci np. Krajowej Oceny Technicznej lub Aprobaty Technicznej. Kleju dyspersyjnego można zatem użyć, o ile jest on objęty jednym ze wspomnianych dokumentów.

Dyspersyjne masy klejąca do wykonywania warstwy zbrojonej w systemach ociepleń są mieszanką żywic polimerowych, włókien, modyfikatorów oraz wypełniaczy. Produkowane są w dwóch wariantach. W wariancie pierwszym w opakowaniu dostarczany jest produkt gotowy do użycia, a w wariancie drugim przed użyciem do masy dosypuje się w odpowiednich proporcjach cement.

Najbardziej istotną cechą klejów dyspersyjnych do wykonywania warstwy zbrojonej jest ich elastyczność - parametr niezwykle pożądany z uwagi na funkcję, jaką warstwa zbrojona spełnia dla ocieplenia. Wysoka zawartość spoiwa polimerowego oraz rozproszone zbrojenie w postaci włókien, np. poliamidowych, sprawia, że warstwa kleju ma wysoką zdolność do kompensowania odkształceń termicznych, a także wysoką odporność na powstawanie mikrorys i spękań.

Tym samym stanowi doskonałe, stabilne podłoże pod tynk cienkowarstwowy, co może wydatnie podnieść trwałość nie tylko samego tynku, ale przede wszystkim całego układu ociepleniowego. Przy odpowiednim zestawieniu z odpowiednim tynkiem elewacyjnym, np. silikonowym, można także uzyskać bardzo wysoką odporność tynku na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne; warstwę wierzchnią ocieplenia trudno wówczas uszkodzić.

Ograniczeniem stosowanie klejów bezcementowych do wykonywania warstwy zbrojonej jest większa wrażliwość tego typu materiałów na warunki zewnętrzne. Z uwagi na fizyczny proces wiązania i konieczność odparowania wody, produkty tego typu mogą być stosowane tylko w stabilnych warunkach zewnętrznych, w temperaturze powyżej +5°C i przy niezbyt wysokiej wilgotności powietrza. W przeciwnym wypadku proces wysychania i wiązania warstwy może ulec istotnemu wydłużeniu, a to naraża świeżą warstwę na uszkodzenia spowodowane np. opadami deszczu.

Istotna jest również cena, wyższa niż w wypadku zapraw cementowych, co przy dużych elewacjach generuje znacznie wyższe koszty materiału i tym samym dłuższy okres czasu, po którym taka inwestycja zbilansuje się niższymi kosztami ogrzewania pomieszczeń.

Dyspersyjne masy klejące są elementami zestawów do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych. Są zatem wprowadzane do obrotu jako jeden z elementów systemu ociepleń, objętego specyfikacją techniczną (np. Krajową Oceną Techniczną lub Aprobatą Techniczną).

Gładzie polimerowe

Gładzie polimerowe to jedno z najnowszych rozwiązań materiałowych w zakresie produktów przeznaczonych do prac wykończeniowych w budownictwie. Przeznaczone są do ostatecznego wyrównywania powierzchni ścian i sufitów, czyli do wykonywania tzw. warstw finiszowych stanowiących podłoże pod malowanie. Mogą służyć do wykonywania zupełnie nowych gładzi lub do poprawy jakości gładzi wykonanych wcześniej, np. za pomocą gipsu szpachlowego.

Produkowane są na bazie spoiwa w postaci kopolimerów akrylowych, natomiast wypełniaczem jest bardzo drobno zmielona mączka dolomitowa. Produkty tego typu nie zawierają gipsu.

Najważniejszą właściwością gładzi polimerowych jest możliwość stosowania ich w bardzo cienkiej warstwie, czyli do wykonywania wspomnianych warstw finiszowych. Ilość nakładanego materiału można dostosować do właściwości podłoża, a gładź polimerowa idealnie je wyrówna i pozwoli uzyskać odpowiednią przyczepność. Równie istotną zaletą gładzi tego typu jest możliwość nakładania ich maszynowo, za pomocą agregatów natryskowych.

Wprawdzie niektóre gładzie gipsowe także można nakładać w ten sposób, ale użycie gładzi polimerowych jest zdecydowanie bardziej wygodne. Po pierwsze, jest to materiał gotowy do użycia – wystarczy go przemieszać i umieścić w pojemniku agregatu. Po drugie, z uwagi na fizyczny charakter procesu wiązania, gładź nie wiąże w wężach i nie powoduje ich zapychania się. Po trzecie, masa podczas natrysku dodatkowo się upłynnia - jest to tzw. efekt tiksotropowy - przez co łatwo ją rozprowadzić i wygładzić, uzyskując powierzchnie o wysokim stopniu gładkości. Po czwarte, spoiwo polimerowe sprawia, że powierzchnia gładzi lepiej przyjmuje farbę i malowanie jest bardzo łatwe.

Warto jednak pamiętać również o ograniczeniach w stosowaniu gładzi polimerowych. Trzeba więc wspomnieć o tym, że nie mogą one być stosowane do wyprowadzania płaszczyzn, że trudno je zastosować jednorazowo w grubej warstwie, a w wypadku zbyt wczesnego nakładania drugiej warstwy, pierwsza może się zrywać i wałkować. Ponadto można je stosować tylko wewnątrz budynków.

Gładzie polimerowe klasyfikowane są według zharmonizowanej normy europejskiej PN-EN 15824:2010 "Wymagania dotyczące tynków zewnętrznych i wewnętrznych na spoiwach organicznych". Zgodnie z tą normą, gładzie polimerowe klasyfikowane są jako dyspersyjne tynki wewnętrzne, rozcieńczalne wodą.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Zaprawy murarskie – rodzaje i właściwości

Zaprawy murarskie – rodzaje i właściwości Zaprawy murarskie – rodzaje i właściwości

W artykule scharakteryzowano zaprawy przeznaczone do murowania ścian i ogrodzeń. Dokonano podziału zapraw murarskich i omówiono ich właściwości. Podjęto ponadto próbę podania kryteriów doboru zaprawy murarskiej...

W artykule scharakteryzowano zaprawy przeznaczone do murowania ścian i ogrodzeń. Dokonano podziału zapraw murarskich i omówiono ich właściwości. Podjęto ponadto próbę podania kryteriów doboru zaprawy murarskiej do elementu murowego.

mgr inż. Sebastian Czernik Gładkie ściany i sufity, czyli jak aplikować gładzie

Gładkie ściany i sufity, czyli jak aplikować gładzie Gładkie ściany i sufity, czyli jak aplikować gładzie

Gładzie są wyrobami na bazie spoiwa gipsowego, naturalnego lub syntetycznego, bardzo drobno zmielonych wypełniaczy mineralnych oraz dodatków modyfikujących, które poprawiają plastyczność oraz regulują...

Gładzie są wyrobami na bazie spoiwa gipsowego, naturalnego lub syntetycznego, bardzo drobno zmielonych wypełniaczy mineralnych oraz dodatków modyfikujących, które poprawiają plastyczność oraz regulują czas wiązania gotowej masy gipsowej. Przeznaczone są do prac wykończeniowych wewnątrz budynku, również w kuchniach i łazienkach, a ostatecznym efektem ich zastosowania jest bardzo gładka powierzchnia stanowiąca podłoże pod malowanie, rzadziej pod tapetowanie.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich

Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich opisujemy rodzaje konstrukcji murowych oraz podstawowe zasady dotyczące murowania.

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich opisujemy rodzaje konstrukcji murowych oraz podstawowe zasady dotyczące murowania.

dr inż. Marzena Najduchowska Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504

Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504 Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504

W 2010 r. PKN zakończył prace nad wprowadzaniem w Polsce norm z serii PN-EN 1504, dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Zostały one wprowadzone do stosowania jako zharmonizowane...

W 2010 r. PKN zakończył prace nad wprowadzaniem w Polsce norm z serii PN-EN 1504, dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Zostały one wprowadzone do stosowania jako zharmonizowane normy europejskie o statusie Norm Polskich.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru

Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich, opisaniu rodzajów konstrukcji murowych oraz podstaw wykonywania prac murarskich przedstawiamy zasady prawidłowego wykonawstwa konstrukcji murowych z klinkieru.

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich, opisaniu rodzajów konstrukcji murowych oraz podstaw wykonywania prac murarskich przedstawiamy zasady prawidłowego wykonawstwa konstrukcji murowych z klinkieru.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie...

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie ognia, a także działanie wysokich temperatur.

dr inż. Marzena Najduchowska Ochrona powierzchniowa betonu

Ochrona powierzchniowa betonu Ochrona powierzchniowa betonu

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji....

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji. Jest to problem nie tylko estetyczny, lecz także techniczny, starzenie się materiału może bowiem doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Kleje do okładzin - wykonawstwo

Kleje do okładzin - wykonawstwo Kleje do okładzin - wykonawstwo

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały...

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały te są nowoczesne, co w połączeniu z nowymi technologiami stosowania pozwala na wykonywanie prac glazurniczych łatwo i szybko, a efekty są trwałe i estetyczne.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Łukasz Bąk Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty...

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty mogą zawierać jedynie kilka składników, bardziej specjalistyczne – nawet kilkanaście. Najważniejszą rolę odgrywa spoiwo, którym może być cement, wapno hydratyzowane, gips lub anhydryt, a także spoiwa organiczne.

prof. ICiMB, dr inż. Genowefa Zapotoczna-Sytek, mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił...

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Geopolimery w budownictwie

Geopolimery w budownictwie Geopolimery w budownictwie

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2...

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2 przy zużyciu 2–3 razy mniejszej energii. Z tego powodu cement geopolimerowy nazwano zielonym cementem. Jest ekologiczny i wytrzymały, a mimo to rzadko stosowany w budownictwie.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanocementy i nanobetony

Nanocementy i nanobetony Nanocementy i nanobetony

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji...

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji czy samooczyszczania.

mgr inż. Sebastian Czernik Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Technologia wykonywania gładzi gipsowych Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest...

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ścian i sufitów oraz nadanie im oczekiwanej gładkości. Cienką warstwą spełniającą funkcję wykończeniową jest gładź, wykonywana z drobnoziarnistych materiałów na bazie cementu, gipsu, wapna lub polimerów.

dr hab. inż. Danuta Barnat-Hunek, prof. ucz., dr inż. Jacek Góra, dr inż. Przemysław Brzyski Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany,...

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany, odnośnie do których dostępne są liczne opracowania potwierdzające skuteczność i zasadność hydrofobizacji, w odniesieniu do betonu brak jest jednoznacznych zaleceń.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Właściwości fibrogeopolimerów

Właściwości fibrogeopolimerów Właściwości fibrogeopolimerów

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery...

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery jako fibrokompozyty zbrojone włóknami.

mgr inż. Sebastian Czernik Jak uzyskać gładkie ściany?

Jak uzyskać gładkie ściany? Jak uzyskać gładkie ściany?

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe....

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe. Jak jednak osiągnąć zadowalający efekt i czy w każdej sytuacji można korzystać z takich samych rozwiązań?

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój...

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.

dr inż. Krzysztof Germaniuk, mgr inż. Tomasz Gajda Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza...

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza materiałów naprawczych do betonu.

mgr inż. Mahmoud Hsino, dr hab. inż. Jerzy Pasławski Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna...

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna związana z hydratacją cementu w znacznym stopniu inicjuje naprężenia termiczne, które wraz z szybkim ubytkiem wody z mieszanki wywołują niepożądane skutki.

dr inż. Teresa Możaryn, dr inż. Anna Sokalska, dr inż. Michał Wójtowicz Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania,...

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania, już na etapie projektowania należy uwzględniać zasady i metody ochrony betonu i stali zbrojeniowej przed korozją i niszczącymi czynnikami atmosferycznymi.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Maciej Król Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku,...

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku, prowadziły do oszczędności energii i zapobiegały powiększeniu efektu cieplarnianego przez redukcję emisji gazów cieplarnianych.

mgr inż. Maciej Rokiel Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę)....

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę). Odpowiedni dobór parametrów jest ważny zwłaszcza w wypadku tynków mających pełnić specjalne funkcje.

dr inż. Sławomir Chłądzyński Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem...

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem ceny. Czy jednak mamy pewność, że za niższą cenę rzeczywiście kupujemy środek gruntujący?

dr inż. Jerzy Bochen Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne,...

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne, dlatego częściej wnioskuje się o trwałości na podstawie krótkotrwałych i przyśpieszonych testów.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.