Przykład spoiwa gipsowego modyfikowanego z dodatkiem kruszywa lekkiego
arch. autorów
Gips jako materiał ekologiczny, zapewniający właściwe dla organizmu ludzkiego warunki higieniczne, daje bardzo duże możliwości stosowania w budownictwie.
Nowoczesne materiały gipsowe z powodzeniem wpisują się także w standard wznoszenia obiektów budowlanych o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych przegród zewnętrznych oraz w rozwiązania mające na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji.
Dotyczy to zarówno znanych i sprawdzonych składników, jak i całkowicie nowych rozwiązań, które w połączeniu z szybko rozwijającym się rynkiem dodatków modyfikujących mogą przynosić wzrost efektywności.
Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności...
Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności termicznej budynków oraz zapewnienia komfortu ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii, są coraz bardziej rygorystyczne. Aby je spełnić, konieczne jest stosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych.
Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia,...
Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia, a także elementów architektury ogrodowej: altan, domków i skrzyń na narzędzia, wiat itp.
Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie...
Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie do przecenienia jest rola tynków i farb, które wpływają na wygląd budynków, a także na ich trwałość i komfort użytkowania.
ABSTRAKT
W artykule przedstawiono właściwości i możliwości zastosowania materiałów gipsowych. Zaprezentowano wybrane dodatki termoizolacyjne stosowane w zaprawach budowlanych. Zwrócono uwagę na poprawę właściwości termoizolacyjnych materiałów budowlanych dzięki odpowiedniemu doborowi składników modyfikujących.
Gypsum-based thermal insulation materials
The article presents the properties and practical applicability of gypsum-based materials. Selected thermal insulation additives used in mortars are presented. Attention is drawn to improvement of thermal insulation properties of construction materials, with the right choice of modification agents.
Obecnie kształtujący się trend w budownictwie kładzie coraz większy nacisk na właściwości termoizolacyjne materiałów. Związane jest to z realizacją zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie.
Efektem jest nie tylko wprowadzony w 2009 r. obowiązek wydawania świadectw energetycznych nowo powstałych budynków i lokali, lecz także moda na bycie eko, co przekłada się na coraz większą liczbę wybudowanych budynków niskoenergetycznych, pasywnych, a w przyszłości - zeroenergetycznych.
Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] za kilka lat wszystkie nowo powstające budynki będą musiały spełniać wyższe standardy energetyczne.
Unia Europejska narzuca na państwa członkowskie obowiązek, aby wszystkie nowe budynki powstające po 31 grudnia 2020 r. były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii. W przypadku budynków zajmowanych przez władze publiczne oraz będących ich własnością wymóg ten będzie musiał być spełniony dwa lata wcześniej (od 31 grudnia 2018 r.) [2].
W celu spełnienia wymogów UE państwa członkowskie opracowują krajowe plany mające na celu zwiększenie liczby budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Przygotowywane są również różnego rodzaju instrumenty wsparcia pozwalające na szybszy rozwój budownictwa energooszczędnego.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2013 r. uruchomił program dopłat dla nowego budownictwa jednorodzinnego i wielorodzinnego o zredukowanym zapotrzebowaniu na energię [2].
Właściwości materiałów gipsowych
Do budowlanych materiałów gipsowych zalicza się spoiwa gipsowe i uzyskiwane z nich tworzywa gipsowe - odpowiednio przetwarzane w procesach prefabrykacji lub uzyskiwane bezpośrednio na budowie.
Spoiwa gipsowe są materiałami ekologicznymi o stosunkowo krótkim czasie wiązania i twardnienia, pozwalającymi szybko i łatwo w porównaniu z innymi spoiwami mineralnymi wykonywać prace budowlane, wytwarzać elementy różnych wymiarów lub tworzyć dowolne kształty. Ich zaletą jest biała lub kremowa barwa, brak skurczu/ekspansji, możliwość uzyskiwania gładkich powierzchni, a także wzorów dekoracyjnych.
Tworzywa gipsowe charakteryzuje stosunkowo niska gęstość, co pozytywnie wpływa na izolacyjność cieplną, dźwiękochłonność oraz akumulację ciepła. Materiały te są ognioodporne i mają dobre parametry mechaniczne. Dodatkowo za ich stosowaniem przemawiają czynniki ekonomiczne, ponieważ materiały gipsowe są tanie i zapewniają wysoką wydajność.
Kruszywa lekkie
Na właściwości cieplne budynków wpływa nie tylko zastosowanie zewnętrznego układu ociepleniowego, lecz także materiały stosowane na każdym etapie. Wewnątrz budynku sposobem na poprawę efektywności energetycznej są zaprawy ciepłochronne lub prefabrykowane materiały gipsowe. Aby uzyskać dobre własności termoizolacyjne, zamiast kruszywa standardowego stosuje się kruszywa lekkie w połączeniu z dodatkami modyfikującymi.
Kruszywa lekkie są najbardziej rozpowszechnionym dodatkiem poprawiającym własności termoizolacyjne materiałów budowlanych. Do najistotniejszych parametrów określających przydatność do stosowania należą takie właściwości, jak: gęstość nasypowa, porowatość ogólna i rozkład porów, gęstość i struktura ziaren.
Gęstość nasypowa kruszyw jest zdeterminowana gęstością ziaren oraz ich kształtem. W odniesieniu do kruszyw lekkich waha się od 30 kg/m³ do 1200 kg/m3, dla spiekanych z reguły jest jednak wyższa niż 200 kg/m³.
Kruszywa lekkie o gęstości nasypowej poniżej 700 kg/m³ dają najlepsze rezultaty w gipsowych materiałach termoizolacyjnych.
Spośród ogólnodostępnych na rynku kruszyw lekkich można wymienić: granulat styropianowy (FOT. 1), wermikulit ekspandowany (FOT. 2), szkło piankowe (FOT. 3) perlit ekspandowany (FOT. 4) czy keramzyt (FOT. 5).
Dodatkowo szybko rozwijająca się branża kruszyw sztucznych ma do zaoferowania coraz to nowsze kruszywa pochodzące z recyklingu: kruszywo lekkie popiołowe, kruszywo lekkie z łupków, granulaty szklano-krystaliczne (FOT. 6).
W Polsce aktualnie największe zastosowanie ma perlit ekspandowany. Jest podstawowym składnikiem obniżającym gęstość tynków gipsowych wewnętrznych i ciepłych zapraw murarskich. Stosowany jest również w klasycznych cementowo-wapiennych tynkarskich zaprawach.
Sprzyja temu fakt, że perlit charakteryzuje się obojętnością chemiczną, niską higroskopijnością, stałością objętości oraz małym ciężarem objętościowym, a co za tym idzie dobrymi właściwościami dźwiękochłonnymi i termoizolacyjnymi.
Dodatki modyfikujące stosowane obecnie do modelowania własności zapraw budowlanych, w tym również gipsowych, pozwalają otrzymać mieszanki o optymalnych właściwościach termoizolacyjnych (przez stosowanie odpowiednich domieszek napowietrzających), wytrzymałości i odporności na wilgoć (przez zastosowanie dodatku dyspersji polimerowych).
FOT. 1. Przykładowe dodatki termoizolacyjne stosowane w zaprawach budowlanych: kulki styropianowe; fot.: archiwa autorów
FOT. 2. Przykładowe dodatki termoizolacyjne stosowane w zaprawach budowlanych: wermikulit ekspandowany; fot.: archiwa autorów
FOT. 3. Przykładowe dodatki termoizolacyjne stosowane w zaprawach budowlanych: szkło piankowe; fot.: archiwa autorów
FOT. 4. Przykładowe dodatki termoizolacyjne stosowane w zaprawach budowlanych: keramzyt; fot.: archiwa autorów
FOT. 5. Przykładowe dodatki termoizolacyjne stosowane w zaprawach budowlanych: keramzyt; fot.: archiwa autorów
FOT. 6. Przykładowe dodatki termoizolacyjne stosowane w zaprawach budowlanych: kruszywo szklano-krystaliczne; fot.: archiwa autorów
Najlepsze efekty daje stosowanie dodatków modyfikujących w połączeniu z lekkimi wypełniaczami, są to np. tynki gipsowe lekkie lub super lekkie oraz ciepłe zaprawy gipsowe służące do wznoszenia murów z materiałów budowlanych, które odznaczają się dobrymi własnościami termoizolacyjnymi.
Dzięki połączeniu właściwości dodatków modyfikujących z wypełniaczami lekkimi możliwe jest uzyskiwanie zapraw tynkarskich ciepłych o dobrej urabialności i obróbce, tworzących po stwardnieniu na ścianie lekkie wyprawy o dobrych właściwościach termoizolacyjnych.
Kruszywa lekkie, dzięki niskiej wartości współczynnika przewodzenia ciepła oraz bardzo niskiemu ciężarowi objętościowemu, są również wykorzystywane do uzyskiwania tworzyw (prefabrykatów) gipsowych o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych i dźwiękochłonnych.
Produkowane obecnie płyty gipsowe ścienne są wyrobem o jednolitej strukturze, odlewanym z modyfikowanych zaczynów gipsowych. Dodatek lekkich kruszyw do odpowiednio zaprojektowanych zaczynów gipsowych (FOT. 7 i FOT 8) może prowadzić do uzyskania wyrobów atrakcyjnych na rynku pod względem własności oraz ceny i być alternatywą dla produkowanych dotąd bloczków, np. z betonu komórkowego.
Na podstawie badań wykonanych w Zakładzie Gipsu i Chemii Budowlanej ICIMB potwierdzono możliwość uzyskania tworzyw gipsowych, o dobrych właściwościach termoizolacyjnych oraz wytrzymałościowych, otrzymanych z zastosowaniem ekologicznych kruszyw lekkich.
Wyniki otrzymane w laboratorium ICiMB potwierdzają możliwości zagospodarowania ekologicznych kruszyw lekkich przy odpowiednim doborze składników modyfikujących w produkcji termoizolacyjnych bloczków gipsowych [3].
Stosowanie spoiw gipsowych z dodatkiem kruszyw termoizolacyjnych powoduje istotne zmiany parametrów fizycznych i cech reologicznych wyrobów, tym bardziej znaczących, im większy jest udział kruszywa lekkiego.
Materiał taki wymaga jednak znacznej optymalizacji przez dodatki chemiczne w celu poprawy urabialności, zmniejszenia współczynnika wodno-spoiwowego, poprawy lepkości, tj. dostosowania właściwości materiału do zamierzonego zastosowania.
Literatura
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dz.Urz. UE L 153 z 18.06.2010, s. 13).
Strona internetowa: http://www.nfosigw.gov.pl.
T. Wons, M. Niziurska, M. Wieczorek, K. Nosal, "Termoizolacyjne zaprawy gipsowe", Prace Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, nr 7/2011, s. 184-193.
Materiały informacyjne "Liapor".
E. Żelazowska, P. Pichniarczyk, M. Najduchowska, "Lekkie kruszywa szklano-krystaliczne z surowców odpadowych dla przemysłu materiałów budowlanych", "Materiały Ceramiczne", nr 3/2014, s. 321-330.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...
Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...
Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.
Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.
Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.
Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...
Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.
W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie...
W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i utrzymanie obiektu budowlanego. Wymaga to wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych, materiałowych i architektonicznych.
Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.
Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.
Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów...
Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów wysyłkowych na placu budowy.
Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie...
Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie [3]. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych związanych ze wzmacnianiem konstrukcji. Materiały kompozytowe są stosowane nie tylko w przypadku starych obiektów budowlanych. Można je spotkać również w nowych budynkach przechodzących zmiany projektowe...
Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...
Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.
Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach...
Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach projektowania, realizacji i odbiorów inwestycji budowlanych wykonanych z płyt warstwowych.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.