Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Betony wysokowartościowe – projektowanie jakościowe i ilościowe

www.sxc.hu

www.sxc.hu

Procedura obliczania i doboru składników mieszanki betonowej zarówno w skali mikro, jak i makro wynika z warunku minimalnej jamistości stosu okruchowego, maksymalnej wytrzymałości i szczelności zaczynu cementowego oraz maksymalnej przyczepności między zaczynem i kruszywem. Projektowanie BWW polega na odpowiednim kształtowaniu właściwości i doborze ilościowym tych wszystkich elementów.

Zobacz także

Alchimica Polska Sp. z o.o. Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu...

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu i wyrównywania jego powierzchni.

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

W praktyce uzyskuje się to przy zastosowaniu konwencjonalnych metod, użyciu składników wysokiej jakości, ale głównie przez wprowadzenie bardzo skutecznych superplastyfikatorów, minimalizujących wskaźnik W/C, oraz dodatków wykazujących aktywność chemiczną, takich jak pyły krzemionkowe, żużle czy popioły lotne.

Projektowanie prowadzi się obecnie głównie metodami doświadczalnymi, przy wykorzystaniu dotychczasowego stanu wiedzy o BWW, ale coraz częściej stosuje się metody statystyczne i optymalizacyjne [1, 2]. Wynika to z braku metod analitycznych oraz z konieczności powiązania i dobrego współdziałania co najmniej pięcioskładnikowego układu (w odróżnieniu od trzyskładnikowego betonu zwykłego).

Powstający w ten sposób kompozyt betonowy charakteryzuje się określonymi cechami użytkowymi, ale także defektami identyfikowanymi często dopiero na poziomie mikrostruktury.

Wykorzystanie mikroskopii skaningowej umożliwia w coraz większym stopniu obserwację i analizę mikrostruktury betonów. Pozwala to na identyfikację różnorodnych defektów i określenie ich wpływu na właściwości betonu, stając się również jedną z podstaw do jego odpowiedniego kształtowania i projektowania [4, 5].

Omawiana wielokierunkowość działań, zmierzających do ustalenia ogólnych zasad projektowania lub sprecyzowania zależności funkcyjnych pomiędzy składem mieszanki betonowej a właściwościami betonów wysokowartościowych, znajduje odzwierciedlenie w badaniach wielu autorów [3, 6–11].

Projektowanie jakościowe

Wymagania jakościowe w stosunku do składników BWW są znane i zostały szeroko omówione [7, 13, 14]. Zaleca się stosowanie cementów portlandzkich, z możliwie niską zawartością C3A, w ilości 400–550 kg/m³, o wytrzymałości na ściskanie nie mniejszej niż 42,5 MPa oraz składzie i rozdrobnieniu zapewniającym uzyskanie szczelnej mikrostruktury.

Kruszywo dobrej jakości powinno pochodzić ze skał o możliwie wysokiej wytrzymałości, z silnie rozwiniętą powierzchnią ziaren, sprzyjającą wysokiej przyczepności zaczynu oraz o uziarnieniu zapewniającym uzyskanie minimalnej jamistości stosu okruchowego. W praktyce maksymalny wymiar ziarna kruszywa nie przekracza 16 mm.

 

Niezbędnym składnikiem BWW są wysokoefektywne upłynniacze (superplastyfikatory), których zadaniem jest z jednej strony uzyskanie odpowiedniej konsystencji mieszanki przy niskim W/C, a z drugiej lepsze wykorzystanie cementu dzięki jego dezagregacji. Jako dodatek mineralny do BWW najczęściej stosuje się pył krzemionkowy, który dzięki bardzo wysokiemu rozdrobnieniu i dużej powierzchni właściwej, a także aktywności chemicznej korzystnie modyfikuje zaczyn cementowy, co ma szczególne znaczenie w strefie kontaktu zaczyn–kruszywo.

Projektowanie ilościowe

Przewidywanie wytrzymałości na ściskanie jest dla betonu zwykłego, tak jak BWW, jednym z podstawowych elementów projektowania. Występuje zarówno w istniejących klasyfikacjach, jak i normowych wymaganiach konstrukcyjnych.

Równania stosowane w popularnych analitycznych metodach projektowania betonów zwykłych (m.in. równania Féreta i Bolomeya) opisują, w jaki sposób właściwości mieszanki betonowej i 28-dniowego betonu stwardniałego zależą od jakościowej i ilościowej charakterystyki składu.

W odniesieniu do BWW te ponad 100-letnie zależności stają się jednak nieprzydatne. Nie uwzględniają bowiem wpływu dodatków, domieszek oraz kruszyw (rodzaju, stanu powierzchni, reaktywności itp.), a także właściwości współczesnych cementów na przewidywane właściwości mechaniczne betonu. Jedynym z trzech podstawowych równań, które w tym przypadku zachowuje swoją ważność, jest równanie szczelności, w którym suma objętości absolutnych składników ma się równać jednostce objętości zagęszczonej mieszanki betonowej.

W wyniku prowadzonych na coraz szerszą skalę badań autorzy modyfikują istniejące lub podają nowe zależności określające wpływ składu mieszanki betonowej na właściwości betonów wysokowartościowych [8–12].

Jedną z form wzoru Féreta do obliczania 28-dniowej wytrzymałości BWW zaproponował de Larrard [12], uzależniając fc28 od podstawowych parametrów składu mieszanki betonowej:  

(1),

gdzie:
fc28 – średnia wytrzymałość na ściskanie betonu badana na próbkach walcowych po 28 dniach, 

RC – wytrzymałość cementu badana na normowych próbkach z zaprawy cementowej,

W/C – wskaźnik wodno-cementowy,

Pk/C – wagowy stosunek pyłu krzemionkowego do masy cementu,

KG – współczynnik doświadczalny zależny od rodzaju kruszywa.

W doświadczeniach de Larrarda współczynnik KG określono doświadczalnie przez porównanie wyników badań wytrzymałości wzorem (1). Współczynnik ten wyniósł średnio 4,9 ± 10% (w badaniach krajowych – IPPT PAN w Warszawie, KG ~6,45 [7], natomiast według pracy M. Franczyka [9] mieścił się w granicach 6,1–6,3).

Innym przykładem doświadczalnej postaci zależności wytrzymałości betonu od jego składu, uwzględniającej dodatek pyłu krzemionkowego, jest równanie przytoczone w pracach Śliwińskiego [3] i Bhanja, Sengupta [11]:

(2).

Stwierdzono jednak, że równanie ma istotne ograniczenie stosowalności, które sprowadza się do użycia cementu o wytrzymałości ok. 55 MPa oraz kruszywa łamanego o gęstości 2,85 kg/dm³.

Z praktycznych doświadczeń autora wynika [8, 9], że równanie de Larrarda (1) w sposób niezadowalający charakteryzowało zmiany wytrzymałości na ściskanie betonów wysokowartościowych wykonywanych z surowców polskich, a ukształtowane zmianami parametrów Pk/C (pył krzemionkowy/ cement) oraz W/C (woda/cement). W wyniku analiz uzyskano korelację na poziomie R = 0,74 (rys. 1). W tabeli 1 i na rys. 1 przedstawiono wybrane z bogatego materiału badawczego wyniki badań właściwości BWW wykonanych z użyciem kruszyw bazaltowych, pyłu krzemionkowego i krajowego superplastyfikatora (sulfonowana żywica melaminowo- formaldehydowa).

Na podstawie przeprowadzonych badań zaproponowano zmodyfikowaną zależność wytrzymałości na ściskanie opartą na wzorze de Larrarda [9]:

(3),

gdzie:

fc28 – średnia wytrzymałość na ściskanie betonu po 28 dniach dojrzewania,

RC – wytrzymałość cementu badana na normowych próbkach z zaprawy cementowej (dla cementu użytego w badaniach Rc28 = 49,2 MPa),

W/C – wskaźnik wodno-cementowy (w badanych betonach: 0,33 ≤ W/C ≤ 0,4),

Pk/C – wagowy stosunek pyłu krzemionkowego do masy cementu (0,0 ≤ Pk/C ≤ 0,1),

KG – współczynnik doświadczalny zależny od rodzaju kruszywa (dla badanych betonów ok. 3,0).

Wprowadzone „współczynniki efektywności” (mnożniki przy Pk/C i W/C) pozwoliły na uzyskanie zdecydowanie lepszej korelacji wyników badań doświadczalnych z wynikami przewidywanymi wzorem (3) (rys. 2), tj. ok. 90% w porównaniu z ok. 70% korelacją przy zastosowaniu wzoru de Larrarda (1).

Wspomaganie komputerowe

W ustalaniu składu BWW pomocne są coraz liczniejsze programy komputerowe – wspomagają one proces projektowania. Uwzględniają wpływ domieszek upłynniających oraz dodatków mineralnych na właściwości mieszanki betonowej i betonu. Przodują w tym zakresie doświadczenia francuskie [3]. W Polsce problematyką tą zajmowano się m.in. w IPPT PAN w Warszawie [2].

Według większości współczesnych autorów podejście typowo doświadczalne do projektowania BWW staje się nieekonomiczne. Pomocnym narzędziem okazuje się technika planowania doświadczeń oraz wykorzystanie zagadnień optymalizacji wielokryterialnej [2, 10].

W pracach autora [9, 10] przedstawiono efekty zastosowania wielokryterialnej optymalizacji statystycznej do oceny badań wysokowartościowych betonów modyfikowanych dodatkami i domieszkami.

Jako zmienne decyzyjne przyjęto stosunek zawartości pyłu krzemionkowego do cementu (Pk/C) oraz wskaźnik wodno-cementowy (W/C). Analizy komputerowe przeprowadzono po przyjęciu 6 kryteriów optymalizacji, przy zastosowaniu funkcji uogólnionej użyteczności UI i UIII [2].

gdzie:

- wagi dla poszczególnych kryteriów,

ξj(y) – funkcja dla j-tego kryterium,

yj – wartość w danym punkcie dziedziny eksperymentu dla j-tego kryterium,

yjG – wartość gorsza dla j-tego kryterium,

yjL – wartość lepsza dla j-tego kryterium.

(5).

Jako kryteria optymalizacji przyjęto:

  • maksimum wytrzymałości na ściskanie po 28 dniach dojrzewania, maks. fc28,
  • maksimum modułu Younga po 28 dniach dojrzewania, maks. Ec,
  • maksimum współczynnika intensywności naprężeń badanego według I modelu pękania, maks. KIc,
  • minimum nasiąkliwości betonu, min. nw,
  • minimum wodoprzepuszczalności betonu, określonej maksymalną głębokością penetracji wody w mm, min. wb,
  • minimum skurczu, min. εs.

Rozwiązań preferowanych poszukiwano w obszarze rozwiązań dopuszczalnych  dwuwymiarowej przestrzeni zmiennych decyzyjnych, zmieniających się w przedziale od -1 do 1 i odpowiadających, wraz z wartościami pośrednimi, przyjętym zmiennym wartościom W/C i Pk/C (tabela 1).

W wyniku przeprowadzonej analizy statystycznej otrzymano zbiory rozwiązań zadowalających oraz bardzo dobrych wraz z punktami preferowanymi z uwagi na przyjęte kryteria i funkcje optymalizacyjne, a tym samym rozwiązania preferowane w zakresie składu betonów (rys. 3, tabela 2).

Podsumowanie

Na proces projektowania mieszanki betonowej składa się dobór składników oraz określenie ich proporcji w taki sposób, aby otrzymany materiał uzyskał oczekiwane właściwości. Niektóre z tych właściwości mogą być zbadane w krótkim czasie (konsystencja, urabialność), w dłuższym (wytrzymałość, moduł sprężystości), a nawet w bardzo długim (skurcz, pełzanie).

Współczesna technologia BWW, mając na celu wypracowanie systemów pomocnych w projektowaniu betonów, dąży do stworzenia modeli, które wiązałyby ze sobą materiały składowe mieszanki betonowej (czynniki sterujące) z parametrami betonu.

Aby stworzyć takie zależności, badacze betonu odnoszą się do modeli teoretyczno-doświadczalnych, analizując cechy betonu stwardniałego na podstawie uzyskanych danych doświadczalnych. Umożliwia to przejście od właściwości betonu (wytrzymałość na ściskanie, moduł sprężystości, skurcz, nasiąkliwość itd.) do cech matrycy powiązanej z kolei z dwoma głównymi parametrami składu mieszanki, tj. np. proporcjami woda/cement (W/C) i pył krzemionkowy/cement (Pk/C).

Działania te przyczyniają się do bardziej precyzyjnego ustalania składu betonów wysokowartościowych i zbliżenia ich rzeczywistych właściwości do właściwości zakładanych podczas projektowania. W każdym jednak przypadku konieczne jest doświadczalne sprawdzenie doboru składników w konkretnych warunkach. Niemniej jednak znajomość rozwiązań optymalnych oraz zależności określających wpływ składników na właściwości betonu znacznie zmniejsza liczbę doświadczeń i przyczynia się do ustalenia podstaw normatywnych w zakresie projektowania BWW i konstrukcji z BWW.

Literatura

  1. M. Franczyk, G. Prokopski, „Optymalizacja składu betonów wysokowartościowych”, „Przegląd Budowlany”, nr 2/2008, s. 26–30.
  2. A.M. Brandt i in., „Metody optymalizacji materiałów kompozytowych o matrycach cementowych”, „Studia z zakresu inżynierii”, nr 38, IPPT PAN, Warszawa 1994.
  3. J. Śliwiński, „Zasady projektowania składu betonów wysokowartościowych”, „Cement–Wapno– Beton”, nr 6/2003.
  4. W. Kurdowski, B. Trybalska, „Zastosowanie elektronowej mikroskopii skaningowej do badania zaczynu cementowego”, III Konferencja Naukowo-Techniczna „Zagadnienia materiałowe w inżynierii lądowej”, Matbud 2000.
  5. M. Franczyk, „Szczelne betony z dodatkiem pyłu krzemionkowego”, „IZOLACJE”, nr 10/2009, s. 77–80.
  6. Z. Giergiczny, J. Małolepszy, J. Szwabowski, J. Śliwiński, „Cementy z dodatkami mineralnymi w technologii betonów nowej generacji”, Górażdże Cement, Wyd. Instytut Śląski, Opole 2002.
  7. M.A. Glinicki, J. Kasperkiewicz, J. Potrzebowski, „Betony wysokowartościowe (BWW) do konstrukcji inżynierskich”, XLI Konferencja Naukowa KILiW PAN i KN PZITB, Kraków–Krynica 1995, s. 13–20.
  8. M. Franczyk, G. Prokopski, „Badania betonów wysokowartościowych – modyfikacja wzoru Féreta”, „Przegląd Budowlany”, nr 4/2000, s. 4–7.
  9. M. Franczyk, „Wpływ składu mieszanki betonowej na właściwości betonu wysokowartościowego”, praca doktorska (niepublikowana), Politechnika Rzeszowska, Rzeszów 2002.
  10. M. Franczyk, „Przykłady zastosowania optymalizacji wielokryterialnej w projektowaniu betonów”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, Zeszyty Naukowe PRz, t. 255, z.49, s. 19–28, Rzeszów 2008.
  11. S. Bhanja, B. Sengupta, „Modified water-cement ratio law for silica fume concretes”, „Cem. Concr. Res.”, Vol. 32/2003.
  12. F. De Larrard, „The Influence of Mix Composition on Mechanical Properties of High-Performance Silica Fume Concrete”, 4th Int. Conf. „Fly Ash, Silica Fume, Slag and Natural Pozzolans in Concrete”, Istanbul 1992.
  13. J. Jasiczak, P. Mikołajczyk, „Technologia betonu modyfikowanego domieszkami i dodatkami. Przegląd tendencji krajowych i zagranicznych”, Wydawnictwa Politechniki Poznańskiej, Poznań 1997.
  14. L. Kucharska, A.M. Brandt, „Skład, technologia i właściwości mechaniczne betonów wysokowartościowych”, „Inżynieria i Budownictwo”.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich

Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich opisujemy rodzaje konstrukcji murowych oraz podstawowe zasady dotyczące murowania.

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich opisujemy rodzaje konstrukcji murowych oraz podstawowe zasady dotyczące murowania.

dr inż. Marzena Najduchowska Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504

Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504 Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504

W 2010 r. PKN zakończył prace nad wprowadzaniem w Polsce norm z serii PN-EN 1504, dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Zostały one wprowadzone do stosowania jako zharmonizowane...

W 2010 r. PKN zakończył prace nad wprowadzaniem w Polsce norm z serii PN-EN 1504, dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Zostały one wprowadzone do stosowania jako zharmonizowane normy europejskie o statusie Norm Polskich.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru

Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich, opisaniu rodzajów konstrukcji murowych oraz podstaw wykonywania prac murarskich przedstawiamy zasady prawidłowego wykonawstwa konstrukcji murowych z klinkieru.

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich, opisaniu rodzajów konstrukcji murowych oraz podstaw wykonywania prac murarskich przedstawiamy zasady prawidłowego wykonawstwa konstrukcji murowych z klinkieru.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie...

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie ognia, a także działanie wysokich temperatur.

dr inż. Marzena Najduchowska Ochrona powierzchniowa betonu

Ochrona powierzchniowa betonu Ochrona powierzchniowa betonu

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji....

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji. Jest to problem nie tylko estetyczny, lecz także techniczny, starzenie się materiału może bowiem doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Kleje do okładzin - wykonawstwo

Kleje do okładzin - wykonawstwo Kleje do okładzin - wykonawstwo

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały...

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały te są nowoczesne, co w połączeniu z nowymi technologiami stosowania pozwala na wykonywanie prac glazurniczych łatwo i szybko, a efekty są trwałe i estetyczne.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Łukasz Bąk Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty...

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty mogą zawierać jedynie kilka składników, bardziej specjalistyczne – nawet kilkanaście. Najważniejszą rolę odgrywa spoiwo, którym może być cement, wapno hydratyzowane, gips lub anhydryt, a także spoiwa organiczne.

prof. ICiMB, dr inż. Genowefa Zapotoczna-Sytek, mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił...

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Geopolimery w budownictwie

Geopolimery w budownictwie Geopolimery w budownictwie

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2...

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2 przy zużyciu 2–3 razy mniejszej energii. Z tego powodu cement geopolimerowy nazwano zielonym cementem. Jest ekologiczny i wytrzymały, a mimo to rzadko stosowany w budownictwie.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanocementy i nanobetony

Nanocementy i nanobetony Nanocementy i nanobetony

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji...

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji czy samooczyszczania.

mgr inż. Sebastian Czernik Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Technologia wykonywania gładzi gipsowych Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest...

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ścian i sufitów oraz nadanie im oczekiwanej gładkości. Cienką warstwą spełniającą funkcję wykończeniową jest gładź, wykonywana z drobnoziarnistych materiałów na bazie cementu, gipsu, wapna lub polimerów.

dr hab. inż. Danuta Barnat-Hunek, prof. ucz., dr inż. Jacek Góra, dr inż. Przemysław Brzyski Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany,...

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany, odnośnie do których dostępne są liczne opracowania potwierdzające skuteczność i zasadność hydrofobizacji, w odniesieniu do betonu brak jest jednoznacznych zaleceń.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Właściwości fibrogeopolimerów

Właściwości fibrogeopolimerów Właściwości fibrogeopolimerów

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery...

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery jako fibrokompozyty zbrojone włóknami.

mgr inż. Sebastian Czernik Jak uzyskać gładkie ściany?

Jak uzyskać gładkie ściany? Jak uzyskać gładkie ściany?

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe....

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe. Jak jednak osiągnąć zadowalający efekt i czy w każdej sytuacji można korzystać z takich samych rozwiązań?

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój...

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.

dr inż. Krzysztof Germaniuk, mgr inż. Tomasz Gajda Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza...

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza materiałów naprawczych do betonu.

mgr inż. Mahmoud Hsino, dr hab. inż. Jerzy Pasławski Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna...

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna związana z hydratacją cementu w znacznym stopniu inicjuje naprężenia termiczne, które wraz z szybkim ubytkiem wody z mieszanki wywołują niepożądane skutki.

dr inż. Teresa Możaryn, dr inż. Anna Sokalska, dr inż. Michał Wójtowicz Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania,...

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania, już na etapie projektowania należy uwzględniać zasady i metody ochrony betonu i stali zbrojeniowej przed korozją i niszczącymi czynnikami atmosferycznymi.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Maciej Król Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku,...

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku, prowadziły do oszczędności energii i zapobiegały powiększeniu efektu cieplarnianego przez redukcję emisji gazów cieplarnianych.

mgr inż. Maciej Rokiel Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę)....

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę). Odpowiedni dobór parametrów jest ważny zwłaszcza w wypadku tynków mających pełnić specjalne funkcje.

dr inż. Sławomir Chłądzyński Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem...

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem ceny. Czy jednak mamy pewność, że za niższą cenę rzeczywiście kupujemy środek gruntujący?

dr inż. Jerzy Bochen Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne,...

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne, dlatego częściej wnioskuje się o trwałości na podstawie krótkotrwałych i przyśpieszonych testów.

mgr inż. Maciej Rokiel Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Rolą hydroizolacji jest odcięcie dostępu wody i wilgoci do budynku lub jego elementu.

Rolą hydroizolacji jest odcięcie dostępu wody i wilgoci do budynku lub jego elementu.

dr inż. Teresa Rucińska, mgr inż. Agata Wygocka Domieszki do betonów

Domieszki do betonów Domieszki do betonów

Stosowanie domieszek chemicznych, takich jak superplastyfikatory, polikarboksylaty czy ultrasuperplastyfikatory, pozwala poprawiać cechy użytkowe betonów, a także optymalizować koszty ich produkcji.

Stosowanie domieszek chemicznych, takich jak superplastyfikatory, polikarboksylaty czy ultrasuperplastyfikatory, pozwala poprawiać cechy użytkowe betonów, a także optymalizować koszty ich produkcji.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.