Uszczelnienie, wypełnienie, wygłuszenie – pianki poliuretanowe w budownictwie
BASF
Pianka lub piana poliuretanowa ze względu na swoje właściwości mechaniczne i fizyczne oraz łatwość aplikowania jest tworzywem, bez którego trudno sobie wyobrazić współczesny plac budowy czy też stanowisko montażowe.
Pianki mają wszechstronne zastosowanie w budownictwie – wykorzystywane są do uszczelniania ościeżnic drzwiowych i okiennych, wypełniania i izolacji elementów instalacji c.o. i wod.-kan., wypełniania i wygłuszania ścian działowych, izolacji termicznej i akustycznej podłóg, poddaszy, dachów.
Służą też do wypełniania szczelin w złączach ściennych i stropowych oraz między płytami materiału dociepleniowego w systemach dociepleń ścian zewnętrznych.
Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej...
Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości preparatów, które znajdują zastosowanie w budownictwie, przemyśle i renowacji.
Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu...
Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu i wyrównywania jego powierzchni.
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje pianek:
jednoskładnikowe,
dwuskładnikowe – szybko wysychające i o bardziej zwartej strukturze.
Geneza pienienia
Pianka powstaje wskutek reakcji dwóch podstawowych płynnych komponentów: gazu metylodifenylodizocyjanianu (tzw. MDI lub poliizocyjanian) oraz poliolu, alkoholu wielowodorotlenowego, którym może być poliester i/lub polieter (fot. 1).
Pianki na bazie poliestrów są sztywniejsze i mniej odporne na czynniki środowiskowe, zaś te na bazie polieterów są bardziej elastyczne i mają większą trwałość.
Fot. 1. Etapy powstawania pianki poliuretanowej wskutek reakcji metylodifenylodizocyjanianu oraz poliolu
Aby doszło do reakcji spienienia i utwardzenia, konieczna jest obecność wody, wilgoci w powietrzu (dla pianek jednoskładnikowych) lub gazu obojętnego, np. azotu, izobutanu (dla pianek dwuskładnikowych).
W ten sposób powstaje materiał stabilny chemicznie, o komórkowej strukturze, w którym 90% kapsuł jest zamkniętych i wypełnionych powietrzem. Dzięki takiej budowie pianka ma mały ciężar właściwy i charakteryzuje się dużą spójnością wewnętrzną.
W zależności od przeznaczenia pianki stosuje się dodatkowe komponenty, które wpływają na jej właściwości higroskopijne, szybkość schnięcia itp.
Właściwości pianek jedno- i dwuskładnikowych
O sposobie przygotowania wyrobu decyduje jego przyszłe zastosowanie.
Piany jednoskładnikowe, niskoprężne, mają mniejsze komórki, co sprawia, że mają lepszą przyczepność z uwagi na większą liczbę punktów styku z powierzchnią. Również wytrzymałość mechaniczna, czyli podatność na rozciąganie i ściskanie, jest wyższa, ponieważ mniejsze komórki są bardziej elastyczne.
Z kolei pianki dwuskładnikowe, o strukturze zamkniętych, wypełnionych powietrzem kapsuł, są dobrymi izolatorami i wypełniaczami. Przepuszczalność pary wodnej jest wyższa w gąbczastej strukturze niż w zwartej i gęstej. Pianki te szybciej twardnieją dzięki obecności wszystkich składników potrzebnych do reakcji, w odróżnieniu od pian jednoskładnikowych, które do procesu twardnienia potrzebują wilgoci z zewnątrz.
Jeśli chodzi o parametry decydujące o przewodzeniu ciepła, lepiej wypadają poliuretanowe pianki dwuskładnikowe.
Ich wartość współczynnika λ jest porównywalna z wartością styropianu (λ = 0,04 W/(m·K)) i kształtuje się na poziomie od 0,030 do 0,036 W/ /(m·K) (wraz z rozwojem technologii można liczyć na dalsze obniżanie wartości współczynnika przewodzenia ciepła aż do λ = 0,020 W/(m·K)). Skuteczność izolacyjna pian jednoskładnikowych jest nieco niższa – λ może wynieść 0,060 W/(m·K). W odróżnieniu np. od wełny mineralnej przewodzenie ciepła pianki poliuretanowej nie jest zależne od wilgotności powietrza.
W przypadku pianek jednoskładnikowych reakcja spieniania i utwardzania wymaga wilgotności powietrza wynoszącej min. 35%. Wyższa wilgotność przyspiesza proces, ale jej brak uniemożliwia zastosowanie pianki jednoskładnikowej.
W takiej sytuacji należy użyć produktu dwuskładnikowego, zawierającego konieczny katalizator już w opakowaniu. Z uwagi na tę cechę pianki dwuskładnikowe stosowane są do wypełnień murów warstwowych, stropodachów i wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości dostarczenia wilgoci.
Ze względu na dobrą przyczepność pianki mogą być nakładane niemal na każdą powierzchnię budowlaną, wewnątrz i na zewnątrz budynków. Wyjątkiem są podłoża z: polietylenu, polipropylenu, teflonu oraz silikonu.
Z uwagi na proces spieniania i twardnienia pianki muszą być nakładane w temperaturach pokojowych – od +10°C do +30°C. Producenci oferują również wzbogacone pianki do stosowania w warunkach zimowych (ich nakładanie możliwe jest przy temperaturze do –10°C).
Pianki poliuretanowe mają zadowalającą odporność na wilgoć, ich współczynnik przepuszczalności pary wodnej wynosi ok. 70 g/m2/24 h.
Poziom absorpcji wody zależy od rodzaju pianki i mieści się w granicach 0,3–0,4% objętości. W wilgotności powietrza wynoszącej 98% pianka wchłania mniej niż 2 g wody na m2.
Pianki poliuretanowe są materiałem biologicznie neutralnym, odpornym na mikroorganizmy, pleśnie i gnicie. Nie reagują z olejami, smarami, rozpuszczalnikami organicznymi, rozcieńczonymi kwasami i zasadami.
Pianki poliuretanowe same nie są odporne na promieniowanie ultrafioletowe (UV), ale dobrze reagują z farbami, tynkami zabezpieczającymi przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Pianki są materiałem z grupy trudnopalnych, samogasnących. Ogień nie jest podtrzymywany po usunięciu płomienia.
Produkowane są w trzech klasach palności: B1 – trudno zapalne, B2 – normalnie zapalne i B3 – łatwo zapalne. Są odporne na temperaturę od –40°C do +145°C (pianki zmodyfikowane dodatkami antypirenowymi). Okres użytkowania pianek wynosi 25–30 lat, co sytuuje je w kategorii materiałów trwałych.
Zastosowanie i sposób użycia
Najczęściej pianki poliuretanowe wykorzystywane są przy montażu i uszczelnieniach.
Najpopularniejsze ich zastosowania to:
montaż, uszczelnianie i łączenie ościeżnic okiennych, drzwiowych, bram garażowych i rolet (którym stawia się szczególne wymogi w zakresie wysokiej izolacyjności akustycznej).
Równie często używa się ich do wypełniania pęknięć i szczelin w połączeniach między elementami przegród budowlanych, wypełniania prześwitów i bruzd dla rur i przewodów instalacyjnych w ścianach, stropach i dachach, do izolacji cieplnej dachów i stropodachów, wygłuszania, łączenia i uszczelniania prefabrykowanych elementów drewnianych w konstrukcjach szkieletowych.
Inne zastosowania to:
wypełnianie szczelin wokół kominów i okien dachowych, szczelin między płytami styropianowymi w systemach ociepleń ścian zewnętrznych oraz przy przyklejaniu elementów ociepleń ścian zewnętrznych, osadzaniu progów, schodów, parapetów i innych elementów wykończeniowych.
Pianki poliuretanowe dostępne są w ciśnieniowych opakowaniach o pojemności od 300 ml do 750 ml. Do pojemników dołączony jest wężyk aplikacyjny. Bardziej precyzyjną metodą aplikacji jest dozowanie pianki za pomocą pistoletu, w którym umieszcza się opakowanie z pianką.
Należy pamiętać, że przed użyciem pojemnikiem należy energicznie wstrząsnąć, aby wymieszać piankę z gazem nośnym. Aplikacja z pojemnika musi odbywać się w pozycji do góry dnem z uwagi na obecność gazu w opakowaniu ciśnieniowym.
Dokładny sposób użycia pianki poliuretanowej można prześledzić na przykładzie montażu ościeżnicy okiennej (fot. 2–4). W pierwszej kolejności powierzchnie montażu należy zabezpieczyć przed zabrudzeniem.
Ościeżnice powinny być zakotwiczone i rozparte wcześniej, piana ma bowiem dużą siłę rozprężania i może odkształcić niestabilne elementy. Powierzchnia, na którą nakładana będzie piana jednoskładnikowa, powinna zostać zwilżona (spryskana).
Warto także spryskiwać pianę podczas utwardzania, co pozwoli uniknąć powstania plennego, niespienionego trzpienia. Warunki idealne do procesu tworzenia komórek i utwardzania piany to temperatura pokojowa i wilgotność względna na poziomie 60%. Szczeliny pionowe należy wypełniać od dołu ku górze.
Aby zagwarantować utwardzenie piany w całej grubości warstwy, strumień po wyjściu z wężyka lub pistoletu powinien mięć średnicę ok. 1 cm, po utwardzeniu zaś nie większą niż 3 cm. Jeżeli szczelina jest szersza niż 3 cm, należy nałożyć jedną warstwę, poczekać, aż stwardnieje, następnie ponownie zwilżyć i nałożyć kolejną warstwę piany.
Wciskając pianę w ościeżnice, należy aplikować strumień o długości 10 cm, następnie zrobić przerwę (ok. 25 cm) i ponownie wycisnąć 10 cm piany. Przerwy wypełnia się po stwardnieniu piany.
Po upływie 0,5–2 godz. proces tworzenia komórek powinien być zakończony, a pianka poliuretanowa utwardzona na całej grubości. Wypełnienie jest więc gotowe do tego, aby nadać mu ostateczny szlif – uformować w dowolny kształt oraz zabezpieczyć przed szkodliwym promieniowaniem UV.
purizol.pl
purizol.pl, 06.03.2014r., 21:22:36
Można porównać sobie różne rodzaje pianek otwartokomórkowych tu <a href="http://purizol.pl/piany-otwarto.html" target="_blank">http://purizol.pl/piany-otwarto.html</a> i tu zamkniętokomórkowych <a href="http://purizol.pl/piany-zamknieto.html" target="_blank">http://purizol.pl/piany-zamknieto.html</a>
Aniacholewa23
Aniacholewa23, 29.07.2016r., 14:30:29
A ja powiem wam, że skorzystałam z takiej usługi ponad 2 lata temu i wszystko jest okej. Pianka wydaje się być solidna
szyza
szyza, 29.07.2016r., 14:33:08
Hah, Ania, ja też ich wziąłem u mnie na poddasze. Wszystko pięknie zrobione. GORĄCO POLECAMY!!
Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie...
Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie ognia, a także działanie wysokich temperatur.
Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji....
Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji. Jest to problem nie tylko estetyczny, lecz także techniczny, starzenie się materiału może bowiem doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji.
Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały...
Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały te są nowoczesne, co w połączeniu z nowymi technologiami stosowania pozwala na wykonywanie prac glazurniczych łatwo i szybko, a efekty są trwałe i estetyczne.
Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty...
Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty mogą zawierać jedynie kilka składników, bardziej specjalistyczne – nawet kilkanaście. Najważniejszą rolę odgrywa spoiwo, którym może być cement, wapno hydratyzowane, gips lub anhydryt, a także spoiwa organiczne.
Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił...
Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.
W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2...
W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2 przy zużyciu 2–3 razy mniejszej energii. Z tego powodu cement geopolimerowy nazwano zielonym cementem. Jest ekologiczny i wytrzymały, a mimo to rzadko stosowany w budownictwie.
Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji...
Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji czy samooczyszczania.
Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest...
Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ścian i sufitów oraz nadanie im oczekiwanej gładkości. Cienką warstwą spełniającą funkcję wykończeniową jest gładź, wykonywana z drobnoziarnistych materiałów na bazie cementu, gipsu, wapna lub polimerów.
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany,...
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany, odnośnie do których dostępne są liczne opracowania potwierdzające skuteczność i zasadność hydrofobizacji, w odniesieniu do betonu brak jest jednoznacznych zaleceń.
Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery...
Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery jako fibrokompozyty zbrojone włóknami.
Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe....
Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe. Jak jednak osiągnąć zadowalający efekt i czy w każdej sytuacji można korzystać z takich samych rozwiązań?
Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój...
Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.
Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza...
Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza materiałów naprawczych do betonu.
W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu.
Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna...
W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu.
Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna związana z hydratacją cementu w znacznym stopniu inicjuje naprężenia termiczne, które wraz z szybkim ubytkiem wody z mieszanki wywołują niepożądane skutki.
Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania,...
Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania, już na etapie projektowania należy uwzględniać zasady i metody ochrony betonu i stali zbrojeniowej przed korozją i niszczącymi czynnikami atmosferycznymi.
Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku,...
Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku, prowadziły do oszczędności energii i zapobiegały powiększeniu efektu cieplarnianego przez redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę)....
Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę). Odpowiedni dobór parametrów jest ważny zwłaszcza w wypadku tynków mających pełnić specjalne funkcje.
Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem...
Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem ceny. Czy jednak mamy pewność, że za niższą cenę rzeczywiście kupujemy środek gruntujący?
Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne,...
Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne, dlatego częściej wnioskuje się o trwałości na podstawie krótkotrwałych i przyśpieszonych testów.
Stosowanie domieszek chemicznych, takich jak superplastyfikatory, polikarboksylaty czy ultrasuperplastyfikatory, pozwala poprawiać cechy użytkowe betonów, a także optymalizować koszty ich produkcji.
Stosowanie domieszek chemicznych, takich jak superplastyfikatory, polikarboksylaty czy ultrasuperplastyfikatory, pozwala poprawiać cechy użytkowe betonów, a także optymalizować koszty ich produkcji.
Obecnie gruntuje się niemal wszystkie rodzaje podłoży, a w dodatku często wykorzystuje się do tego produkty niedostatecznej jakości. Oba zagadnienia – zasadność stosowania środków gruntujących w zależności...
Obecnie gruntuje się niemal wszystkie rodzaje podłoży, a w dodatku często wykorzystuje się do tego produkty niedostatecznej jakości. Oba zagadnienia – zasadność stosowania środków gruntujących w zależności od podłoża oraz określanie czynników wpływających na jakość tych wyrobów – okazują się problematyczne.
Poprawne (czyli zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie obiektu to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części...
Poprawne (czyli zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie obiektu to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.
Obecnie na rynku dostępne są różnorodne środki i domieszki hydrofobizujące. Ich skuteczność można określić i porównać na podstawie wyników badań laboratoryjnych.
Obecnie na rynku dostępne są różnorodne środki i domieszki hydrofobizujące. Ich skuteczność można określić i porównać na podstawie wyników badań laboratoryjnych.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.