Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Składniki zapraw klejowych do płytek, cz. II – Metyloceluloza

Artykuł jest drugą częścią cyklu poświęconego zaprawom klejowym przeznaczonym do przyklejania płytek. Część ta dotyczy bardzo ważnego składnika zapraw – metylocelulozy. W artykule przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych dokumentujących wpływ ilości i jakości metylocelulozy na właściwości normowe zapraw klejowych do płytek.

Zobacz także

Alchimica Polska Sp. z o.o. Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu...

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu i wyrównywania jego powierzchni.

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

Przedmiotem badań były wybrane metylocelulozy dostępne na polskim rynku. Najczęściej stosowane dodatki chemiczne do zapraw klejowych do płytek to: metylocelulozy, proszki dyspersyjne, włókna, dodatki hydrofobowe, przyspieszacze wiązania i twardnienia.

Ich udział w recepturach zapraw klejowych na ogół nie przekracza kilku procent masy suchej zaprawy, mimo to pozwalają one na uzyskanie podstawowych właściwości użytkowych zapraw klejowych. Dzięki nim produkty te są łatwe do przygotowania, wygodne w użyciu, łatwe w obróbce i wykazują dużą przyczepność do klejonych podłoży.

Wymienione dodatki pozwalają również na uzyskanie właściwości specjalnych, takich jak obniżony spływ, wydłużony czas otwarty pracy, wysoka elastyczność, zdolność do szybkiego wiązania i twardnienia czy możliwość nanoszenia zaprawy w grubszej warstwie. Cechy te uzyskiwane są poprzez selektywny dobór dodatków, zastosowanie materiału o wysokiej jakości i w odpowiedniej ilości. Należy podkreślić, że praktycznie nie jest możliwe uzyskanie wszystkich wymienionych właściwości specjalnych równocześnie, dlatego na rynku znajduje się bogaty asortyment wyrobów różniących się właściwościami i przeznaczeniem.

Znaczenie dodatków chemicznych w przypadku zapraw klejowych do płytek ma również inny wymiar. Są to materiały, których koszty znacznie  przewyższają ceny podstawowych składników zapraw, czyli kruszywa i cementu. Dlatego też zadaniem producenta jest opracowanie receptury wyrobu, który będzie spełniał deklarowane właściwości, a jednocześnie ze względu na koszty materiałowe będzie konkurencyjny na rynku.Doświadczenia praktyczne i badania laboratoryjne prowadzone w Zakładzie Gipsu i Chemii Budowlanej Oddziału  Mineralnych Materiałów Budowlanych w Krakowie wskazują, że dostępne na naszym rynku dodatki chemiczne są materiałami o różnej jakości. Stąd też zdarza się, że zastosowanie większych ilości jednego dodatku daje gorsze efekty niż dodanie mniejszych ilości innego z tej samej grupy dodatków.

Metyloceluloza – właściwości i zastosowanie

Metyloceluloza to nazwa zwyczajowa eterów celulozy, takich jak: metyloceluloza (MC), metylohydroksyetyloceluloza (MHEC), metylohydroksypropyloceluloza (MHPC), hydroksyetyloceluloza (HEC), hydroksypropyloceluloza (HPC), karboksymetyloceluloza (CMC), innych pochodnych celulozy (....C). Metyloceluloza jest bardzo ważnym i niezbędnym składnikiem zapraw klejowych do płytek. Właściwości metylocelulozy sprawiają, że materiał ten jest uwzględniany w recepturach następujących produktów:

1. opartych na spoiwie mineralnym – cementowym:

  • zapraw klejowych do płytek,
  • zapraw klejowych do systemów ociepleń,
  • zapraw klejowych do cienkich spoin (np. bloczki z gazobetonu),
  • zapraw murarskich i tynkarskich,
  • zapraw naprawczych,
  • zapraw do zastosowań specjalnych,
  • obrzutek,
  • materiałów do spoinowania płytek (tzw. fug),
  • zapraw na podkłady podłogowe (tzw. wylewek samopoziomujących);

2. opartych na spoiwie mineralnym – gipsowym:

  • tynków gipsowych,
  • gładzi gipsowych,
  • gipsów szpachlowych,
  • klejów gipsowych,
  • zapraw na podkłady podłogowe (tzw. wylewek samopoziomujących);

3. produktów na spoiwie w postaci dyspersji polimerowej:

  • mas tynkarskich,
  • farb elewacyjnych,
  • gotowych mas szpachlowych,
  • klejów dyspersyjnych,
  • materiałów do spoinowania płytek (tzw. fug);

4. wyrobów do innych zastosowań, np.:

  • klejów do tapet,
  • zmywaczy do farb,
  • w przemyśle papierniczym,
  • w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym,
  • w przemyśle tytoniowym itd.

Procesy wytwarzania metylocelulozy są złożone i polegają na obróbce chemicznej drobno zmielonej celulozy o wysokim stopniu czystości, uzyskiwanej z drewna (drewno zawiera 40–55% celulozy), słomy i trzciny (30–40% celulozy) lub roślin (np. bawełna – ok. 90% celulozy). Procesy te – określane ogólnie jako eteryfikacja celulozy – składają się z następujących etapów: przygotowanie surowców, merceryzacja celulozy, eteryfikacja alkalicelulozy, wytrącenie metylocelulozy, przemywanie, zakwaszanie, wydzielanie, suszenie. W procesie merceryzacji na rozdrobnioną celulozę działa się trzykrotnym nadmiarem 50% wodorotlenku sodu, w wyniku czego powstaje półprodukt – alkaliceluloza.

Bardzo ważnym etapem jest natomiast eteryfikacja alkalicelulozy, która następuje w autoklawie z mieszadłem. Weryfikacja alkalicelulozy polega na działaniu na alkalicelulozę monochlorometanem (chlorkiem metylu) lub innymi chlorowęglowodorami albo tlenkami w obecności substancji pomocniczych [2]. W wyniku tych procesów atomy wodoru grup hydroksylowych w cząsteczkach nierozpuszczalnej celulozy podstawiane są grupami metylowymi, hydroksyetylowymi, hydroksypropylowymi lub innymi.

W przypadku działania na alkalicelulozę jedynie chlorkiem metylu uzyskuje się metylocelulozę (MC). W pozostałych wypadkach, to jest gdy eteryfikację alkalicelulozy prowadzi się również z dodatkiem tlenku etylenu, tlenku propylenu, chlorooctanu sodu lub innego związku, uzyskuje się odpowiednio rozpuszczalne w wodzie etery celulozy: metylohydroksyetylocelulozę (MHEC), metylohydroksypropylocelulozę (MHPC), karboksymetylocelulozę (CMC) lub inne etery celulozy. W tych przypadkach chlorek metylu jest rozpuszczalnikiem, który również wbudowuje się w strukturę powstałego eteru celulozy, a kwas azotowy jest katalizatorem reakcji. Procesy te zobrazowano schematycznie na rys. 1.

Zastosowanie dodatków oraz zmiany warunków eteryfikacji celulozy pozwalają na uzyskanie wielu odmian eterów celulozy różniących się między sobą rodzajem wprowadzonych grup funkcyjnych, stopniem eteryfikacji, rozdrobnieniem, szybkością rozpuszczania w wodzie, a także lepkością ich roztworów wodnych. Do zapraw klejowych do płytek najczęściej stosuje się dodatki w postaci metylohydroksyetylocelulozy (MHEC) lub  etylohydroksypropylocelulozy (MHPC). Ilość dodatku metylocelulozy w recepturach zapraw klejowych wynosi zazwyczaj: 0,3–0,5% – w przypadku zapraw klejowych „o standardowym” czasie otwartym (20 min), 0,4–0,7% – w przypadku zapraw klejowych o wydłużonym czasie otwartym (30 min).

Lepkość metylocelulozy, podawana jako lepkość roztworu wodnego (zazwyczaj 2%) w temperaturze pokojowej, waha się od 200 (metylocelulozy stosowane jako zagęstniki do farb i lakierów) do 150 000 mPa·s. W zaprawach klejowych do płytek i ogólnie w produktach na spoiwie cementowym stosowane są najczęściej metylocelulozy o lepkości co najmniej 15 000 mPa·s. Należy w tym miejscu wspomnieć, że lepkość może być mierzona różnymi metodami i podawana jako lepkość dynamiczna (kg/m·s = Pa·s) lub kinematyczna (odniesiona do gęstości roztworu w m2/s).

Powszechnie stosowane wiskozymetry działają na zasadzie: badania przepływu cieczy (mierzony jest czas przepływu porcji cieczy przez rurkę kapilarną jak w wiskozymetrze Ubbelohda lub wypływu przez otwór z naczynia, np. kubków Forda), pomiaru sił oporu w lepkościomierzach rotacyjnych (Brookfield, RotoVisco), czasu opadania kulki zanurzonej w badanym ośrodku (Höppler).

Dodatkowo każda z opisanych metod występuje w wariantach różniących się z uwagi na rodzaj wrzeciona mieszającego lub liczbę obrotów przy mieszaniu (Brookfield, RotoVisco), rodzaj i wielkość kulek (Höppler), kształt i średnicę kapilar czy temperaturę pomiaru. Wyniki otrzymane w jednej metodzie nie odpowiadają wynikom uzyskanym w dwóch pozostałych metodach, choć opracowane zostały przeliczniki pozwalające w pewnym stopniu na porównanie parametrów uzyskanych z zastosowaniem poszczególnych urządzeń. Do pomiarów lepkości metylocelulozy stosowane są najczęściej wiskozymetry Höpplera i Brookfielda.

Jak już wcześniej wspomniano, metylocelulozy uzyskane w wyniku procesów eteryfikacji podlegają często dalszym modyfikacjom. Modyfikacje polegają zasadniczo na stosowaniu dodatków do metylocelulozy, np. eterów skrobi, poliestrów i ich kopolimerów czy akrylanów. Korzyścią ze stosowania kompozycji wieloskładnikowych jest efekt synergii osiągany głównie dzięki powstawaniu oddziaływań elektrostatycznych pomiędzy różnymi grupami funkcyjnymi dodatków lub dzięki wytwarzaniu słabych wiązań dipolowych lub wodorowych między nimi.

Z drugiej strony należy unikać łączenia dodatków mogących reagować ze sobą (np. estryfikować z udziałem grupy karboksylowej) – konsekwencjami takich modyfikacji mogą być: trwała utrata właściwości reologicznych i zbrylanie składników zaprawy, pozostawanie w twardniejącej zaprawie trwałych lokalnych skupisk żelowych i związanych z tym spękań.

Metylocelulozy modyfikowane są często stosowane do zapraw klejowych o obniżonym spływie, zawierają one bowiem dodatki zagęszczające i/lub zwiększające lepkość, które wyraźnie obniżają granicę płynięcia układu. W ofercie handlowej znajdują się metylocelulozy różniące się ponadto stopniem rozdrobnienia (od bardzo drobnego proszku < 100 μm do granuli < 1000 μm) i szybkością rozpuszczania w wodzie. W wysoko zasadowych układach cementowych o pH powyżej 10 metylocelulozy „łatwo rozpuszczalne” rozpuszczają się do 10 min, a metylocelulozy „o opóźnionym rozpuszczaniu” rozpuszczają się do 30 min.

Bardzo ważnymi właściwościami metylocelulozy są podwyższenie retencji wody w zaprawie, co zapewnia odpowiednie warunki wiązania i twardnienia spoiwa, oraz jej właściwości zagęszczające [3]. Cechy te wynikają z „chłonięcia” przez metylocelulozę dużych ilości wody podczas rozpuszczania, co skutkuje utworzeniem roztworu koloidalnego w postaci żelu, który następnie oddaje stopniowo wodę. Dodatek metylocelulozy w zaprawie powoduje zatem wzrost  współczynnika wodno-spoiwowego, zwiększając tym samym wydajność i urabialność zaprawy [3].

Należy w tym miejscu podkreślić znaczenie właściwego doboru wskaźnika wodno-spoiwowego w zaprawie z dodatkiem metylocelulozy. Jeśli zastosowane są właściwe ilości wody wprowadzanej, większa jej część zużywana jest w procesie hydratacji cementu, a pozostała tworzy żel podczas rozpuszczania celulozy. W takim wypadku lepkość (mierzona dla zaprawy jako rozpływ na stoliku potrząsalnym) wzrasta (rozpływ maleje), co świadczy o efekcie zagęszczającym zaprawy. Natomiast po przekroczeniu ilości krytycznej wody (tym mniejszej, im mniej eterów celulozy w zaprawie lub im są one „mniej lepkie”) pojawia się efekt wzajemnego poślizgu warstw żelowych, czego konsekwencją jest efekt upłynnienia zaprawy z dodatkiem metylocelulozy. Zaprawa wykazuje wtedy większy rozpływ w porównaniu z zaprawą bez dodatku etylocelulozy. Dodatek metylocelulozy przyczynia się ponadto w pewnym stopniu do poprawy przyczepności zaprawy do podłoży o różnej chłonności wody.

Badania wpływu metylocelulozy na właściwości zapraw

Do badań wpływu metylocelulozy na właściwości zapraw klejowych do płytek przygotowano zaprawy klejące o składzie podanym w tabeli 1. Przygotowano mieszanki z dodatkiem trzech metyloceluloz o różnej lepkości (tabela 2). W recepturach zapraw zmieniano ilość dodatku metylocelulozy, która wynosiła odpowiednio: 0,2%, 0,4% i 0,6%. Mieszanki sporządzono w laboratorium z zachowaniem stałego czasu mieszania 10 min zapewniającego bardzo dobrą homogenizację materiału badawczego.

Zbadano właściwości normowe przygotowanych zapraw klejowych metodami [4–7] podanymi w normie przedmiotowej PN-EN 12004 [8, 9]. Wszystkie zaprawy mieszano z dobraną doświadczalnie, na podstawie oceny konsystencji zaprawy, ilością wody w stosunku do suchej masy. Czas dojrzedojrzewania zaprawy klejowej przed ostatecznym wymieszaniem wynosił 10 min. Wyniki badań normowych zapraw klejowych w porównaniu z wymaganiami normy PN-EN 12004:2007 [9] przedstawiono w tabeli 3.

Wyniki te dotyczą wartości średnich i podano je z dokładnością do: 0,05 N/mm2 – w przypadku oznaczeń czasu otwartego i przyczepności, 0,05 mm – w przypadku oznaczeń spływu i odkształcenia poprzecznego, co można przyjąć jako niepewność wyniku badania (błąd metody). Wyniki badań wykazały, że rodzaj i jakość metylocelulozy mają istotny wpływ na czas otwarty zapraw klejowych. Wartości czasu otwartego po 20 i 30 min rosną wraz z ilością dodatku metylocelulozy zastosowanej w badaniach oraz z jej lepkością (rys. 2).

Potwierdzono zwiększoną retencję wody w zaprawie wraz ze wzrostem ilości metylocelulozy w zaprawie oraz efekt zagęszczający, przejawiający się  zwiększonym stosunkiem wody dodawanej do suchej masy zaprawy (rys. 3). W tym wypadku największe zagęszczenie uzyskano dla metylocelulozy MC-B o wysokim stopniu modyfikacji polegającej na dodatku środka zagęszczającego .

Należy podkreślić znaczenie tzw. czasu dojrzewania zaprawy klejowej, czyli przerwy technologicznej stosowanej podczas mieszania normowego (przed końcowym wymieszaniem zaprawy). Zaprawę po wstępnym wymieszaniu pozostawia się na czas potrzebny do rozpuszczenia metylocelulozy, co zapewnia prawidłowe działanie tego dodatku w zaprawie. Przerwa ta podawana jest z reguły przez producentów zaprawy klejowej na opakowaniu i wynosi 3–10 min. Badania przeprowadzone dla zapraw klejowych z 0,6% dodatku metylocelulozy (rys. 4) wykazały zasadność dojrzewania przez co najmniej 5 min.

W przypadku braku przerwy technologicznej uzyskano znacznie niższe wyniki oznaczeń czasu otwartego klejów. Badania wykazały, że dodatek metylocelulozy ma również istotne znaczenie w przypadku badań przyczepności oznaczanej według różnych warunków kondycjonowania próbek. Szczególnie korzystne wyniki uzyskano w przypadku przyczepności pierwotnej i po starzeniu termicznym (rys. 5). Duży i bardzo korzystny wpływ metylocelulozy na wartości przyczepności po starzeniu termicznym jest nieco zaskakujący w świetle powszechnie przyjętej opinii o decydującej roli proszku dyspersyjnego w tym zakresie.

Uzyskane wyniki badań, a także wyniki badań wpływu proszków dyspersyjnych na właściwości zapraw klejowych do płytek2) wskazują, że w celu opracowania receptury zaprawy klejowej o wysokich parametrach przyczepności, zgodnych z wymaganiami normy EN 12004 dla klejów typu C1 i C2, należy stosować odpowiedniej jakości i w odpowiedniej ilości zarówno metylocelulozę, jak i proszek dyspersyjny.

Wyniki badań spływu potwierdziły znaczenie metylocelulozy w kształtowaniu tej cechy użytkowej zapraw klejowych (rys. 6). Wykazały one, że w celu uzyskania zaprawy klejowej charakteryzującej się obniżonym spływem (oznakowanej znakiem T według EN 12004) należy stosować odpowiednio dobraną metylocelulozę zapewniającą spływ zaprawy ≤ 0,5 mm, przy właściwej ilości dodatku niezbędnego do zapewnienia pozostałych właściwości normowych zaprawy, szczególnie czasu otwartego.

Najlepsze wyniki (spływ zaprawy ≤ 0,5 mm nawet przy maksymalnej ilości dodatku) uzyskano w przypadku metylocelulozy MC-B modyfikowanej dodatkiem środka zagęszczającego. Wyniki badań odkształcenia poprzecznego zapraw klejowych wykazały, że dodatek metylocelulozy poprawia wartość ugięcia, przy którym następuje pęknięcie badanych płytek zaprawy. Zauważono przy tym znaczne różnice wyników uzyskanych przez różne rodzaje metylocelulozy.

Wnioski

Metyloceluloza stanowi niezbędny dodatek receptur zapraw klejowych do płytek. Dodatek metylocelulozy poprawia praktycznie wszystkie parametry normowe zapraw klejowych do płytek. Dotyczy to szczególnie czasu otwartego pracy zaprawy. Zapewnienie właściwego czasu otwartego wymaga stosowania właściwie dobranej metylocelulozy i odpowiedniej ilości tego dodatku.

Bardzo korzystny wpływ dodatku metylocelulozy stwierdzono w przypadku oznaczeń przyczepności zapraw klejowych, pierwotnej i po starzeniu termicznym. Doświadczenia praktyczne w tym zakresie wskazują, że najlepsze wyniki uzyskuje się w przypadku uwzględnienia w recepturze zaprawy odpowiedniej jakości i w odpowiedniej ilości zarówno metylocelulozy, jak i proszku dyspersyjnego.

Wyniki badań wykazały, że w celu uzyskania zaprawy klejowej charakteryzującej się obniżonym spływem (oznakowanej znakiem T według EN 12004) należy stosować odpowiednio dobraną metylocelulozę. Z uwagi na fakt, że wzrost ilości tego dodatku zwiększa spływ zaprawy, należy stosować metylocelulozę o odpowiednio dużej lepkości i przede wszystkim modyfikowaną dodatkiem środka zagęszczającego. 

Literatura

  1. S. Chłądzyński, „Składniki zapraw klejowych do płytek. Część I – Spoiwo cementowe”, IZOLACJE, nr 3/2008, s. 30–34.
  2. J. Pielichowski, A. Puszyński, „Technologia tworzyw sztucznych”, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 1998.
  3. M. Gawlicki, M. Hynowski, J. Łukaszewicz, B. Kubiakowska, „Wpływ eterów celulozy na właściwości zapraw gipsowych”, Materiały VI Konferencji Polskiego Towarzystwa Ceramicznego „Postępy technologii ceramiki, szkła i budowlanych materiałów wiążących”, Polski Biuletyn Ceramiczny „Ceramika”, vol. 103/2, Zakopane 2008, s. 959–966.
  4. PN-EN 1346:1999 „Kleje do płytek. Oznaczanie czasu otwartego”.
  5. PN-EN 1348:1999 + Zmiana 1999/Ap1:2005 „Kleje do płytek. Oznaczanie wytrzymałości na rozciąganie”.
  6. PN-EN 1308:1999 „Kleje do płytek. Oznaczanie poślizgu”.
  7. PN-EN 12002:2005 + Poprawka Ap1:2005 „Kleje do płytek. Oznaczanie odkształcenia poprzecznego klejów cementowych i zapraw do spoinowania”.
  8. PN-EN 12004:2002 + Zmiana A1:2003 „Zaprawy klejowe do płytek ceramicznych. Definicje i wymagania techniczne”.
  9. PN-EN 12004:2007 „Zaprawy klejowe do płytek ceramicznych. Definicje i wymagania techniczne” (nowe wydanie normy EN 12004).

KWIECIEŃ 2008

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • hubert hubert, 15.09.2011r., 12:47:25 Bardzo pożyteczny artykuł. Gratuluję panu dr.Sławomirowi Chłodzyńskiemu

Powiązane

mgr inż. Sebastian Czernik Gładkie ściany i sufity, czyli jak aplikować gładzie

Gładkie ściany i sufity, czyli jak aplikować gładzie Gładkie ściany i sufity, czyli jak aplikować gładzie

Gładzie są wyrobami na bazie spoiwa gipsowego, naturalnego lub syntetycznego, bardzo drobno zmielonych wypełniaczy mineralnych oraz dodatków modyfikujących, które poprawiają plastyczność oraz regulują...

Gładzie są wyrobami na bazie spoiwa gipsowego, naturalnego lub syntetycznego, bardzo drobno zmielonych wypełniaczy mineralnych oraz dodatków modyfikujących, które poprawiają plastyczność oraz regulują czas wiązania gotowej masy gipsowej. Przeznaczone są do prac wykończeniowych wewnątrz budynku, również w kuchniach i łazienkach, a ostatecznym efektem ich zastosowania jest bardzo gładka powierzchnia stanowiąca podłoże pod malowanie, rzadziej pod tapetowanie.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich

Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich opisujemy rodzaje konstrukcji murowych oraz podstawowe zasady dotyczące murowania.

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich opisujemy rodzaje konstrukcji murowych oraz podstawowe zasady dotyczące murowania.

dr inż. Marzena Najduchowska Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504

Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504 Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504

W 2010 r. PKN zakończył prace nad wprowadzaniem w Polsce norm z serii PN-EN 1504, dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Zostały one wprowadzone do stosowania jako zharmonizowane...

W 2010 r. PKN zakończył prace nad wprowadzaniem w Polsce norm z serii PN-EN 1504, dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Zostały one wprowadzone do stosowania jako zharmonizowane normy europejskie o statusie Norm Polskich.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru

Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich, opisaniu rodzajów konstrukcji murowych oraz podstaw wykonywania prac murarskich przedstawiamy zasady prawidłowego wykonawstwa konstrukcji murowych z klinkieru.

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich, opisaniu rodzajów konstrukcji murowych oraz podstaw wykonywania prac murarskich przedstawiamy zasady prawidłowego wykonawstwa konstrukcji murowych z klinkieru.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie...

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie ognia, a także działanie wysokich temperatur.

dr inż. Marzena Najduchowska Ochrona powierzchniowa betonu

Ochrona powierzchniowa betonu Ochrona powierzchniowa betonu

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji....

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji. Jest to problem nie tylko estetyczny, lecz także techniczny, starzenie się materiału może bowiem doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Kleje do okładzin - wykonawstwo

Kleje do okładzin - wykonawstwo Kleje do okładzin - wykonawstwo

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały...

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały te są nowoczesne, co w połączeniu z nowymi technologiami stosowania pozwala na wykonywanie prac glazurniczych łatwo i szybko, a efekty są trwałe i estetyczne.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Łukasz Bąk Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty...

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty mogą zawierać jedynie kilka składników, bardziej specjalistyczne – nawet kilkanaście. Najważniejszą rolę odgrywa spoiwo, którym może być cement, wapno hydratyzowane, gips lub anhydryt, a także spoiwa organiczne.

prof. ICiMB, dr inż. Genowefa Zapotoczna-Sytek, mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił...

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Geopolimery w budownictwie

Geopolimery w budownictwie Geopolimery w budownictwie

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2...

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2 przy zużyciu 2–3 razy mniejszej energii. Z tego powodu cement geopolimerowy nazwano zielonym cementem. Jest ekologiczny i wytrzymały, a mimo to rzadko stosowany w budownictwie.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanocementy i nanobetony

Nanocementy i nanobetony Nanocementy i nanobetony

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji...

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji czy samooczyszczania.

mgr inż. Sebastian Czernik Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Technologia wykonywania gładzi gipsowych Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest...

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ścian i sufitów oraz nadanie im oczekiwanej gładkości. Cienką warstwą spełniającą funkcję wykończeniową jest gładź, wykonywana z drobnoziarnistych materiałów na bazie cementu, gipsu, wapna lub polimerów.

dr hab. inż. Danuta Barnat-Hunek, prof. ucz., dr inż. Jacek Góra, dr inż. Przemysław Brzyski Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany,...

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany, odnośnie do których dostępne są liczne opracowania potwierdzające skuteczność i zasadność hydrofobizacji, w odniesieniu do betonu brak jest jednoznacznych zaleceń.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Właściwości fibrogeopolimerów

Właściwości fibrogeopolimerów Właściwości fibrogeopolimerów

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery...

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery jako fibrokompozyty zbrojone włóknami.

mgr inż. Sebastian Czernik Jak uzyskać gładkie ściany?

Jak uzyskać gładkie ściany? Jak uzyskać gładkie ściany?

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe....

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe. Jak jednak osiągnąć zadowalający efekt i czy w każdej sytuacji można korzystać z takich samych rozwiązań?

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój...

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.

dr inż. Krzysztof Germaniuk, mgr inż. Tomasz Gajda Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza...

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza materiałów naprawczych do betonu.

mgr inż. Mahmoud Hsino, dr hab. inż. Jerzy Pasławski Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna...

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna związana z hydratacją cementu w znacznym stopniu inicjuje naprężenia termiczne, które wraz z szybkim ubytkiem wody z mieszanki wywołują niepożądane skutki.

dr inż. Teresa Możaryn, dr inż. Anna Sokalska, dr inż. Michał Wójtowicz Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania,...

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania, już na etapie projektowania należy uwzględniać zasady i metody ochrony betonu i stali zbrojeniowej przed korozją i niszczącymi czynnikami atmosferycznymi.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Maciej Król Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku,...

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku, prowadziły do oszczędności energii i zapobiegały powiększeniu efektu cieplarnianego przez redukcję emisji gazów cieplarnianych.

mgr inż. Maciej Rokiel Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę)....

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę). Odpowiedni dobór parametrów jest ważny zwłaszcza w wypadku tynków mających pełnić specjalne funkcje.

dr inż. Sławomir Chłądzyński Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem...

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem ceny. Czy jednak mamy pewność, że za niższą cenę rzeczywiście kupujemy środek gruntujący?

dr inż. Jerzy Bochen Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne,...

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne, dlatego częściej wnioskuje się o trwałości na podstawie krótkotrwałych i przyśpieszonych testów.

mgr inż. Maciej Rokiel Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Rolą hydroizolacji jest odcięcie dostępu wody i wilgoci do budynku lub jego elementu.

Rolą hydroizolacji jest odcięcie dostępu wody i wilgoci do budynku lub jego elementu.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.