Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pakiet Fit for 55 a zmiany w branży termoizolacyjnej

Cała gospodarka UE ma konsekwentnie przeciwdziałać zmianom klimatu, fot. DALL-E /Monika Cybulska-Kucharska 

Cała gospodarka UE ma konsekwentnie przeciwdziałać zmianom klimatu, fot. DALL-E /Monika Cybulska-Kucharska 

Zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej z 11 grudnia 2019 r. Europejski Zielony Ład (EZŁ) to strategia Unii Europejskiej (UE), której zasadniczym celem jest neutralność klimatyczna. Zgodnie z nim cała gospodarka UE ma przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju i konsekwentnie przeciwdziałać zmianom klimatu. Ma umożliwiać bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ). Osiągnięcie tego celu dotyczy bezwzględnie wszystkich sektorów gospodarki. Europejski Zielony Ład przewiduje wydanie licznych aktów i podjęcie inicjatyw legislacyjnych przez Komisję Europejską.

Zobacz także

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Zrównoważone projektowanie – inspiracje ze świata

Zrównoważone projektowanie – inspiracje ze świata Zrównoważone projektowanie – inspiracje ze świata

Rocznie budynki odpowiadają za około 39 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla związanej z zużyciem energii (World GBC – Circular Economy in the built environment waste hierarchy: Why recycling is the...

Rocznie budynki odpowiadają za około 39 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla związanej z zużyciem energii (World GBC – Circular Economy in the built environment waste hierarchy: Why recycling is the last resort). Jeśli branża budowlana chce realizować ideę i cele ekorozwoju, musi odejść od podejścia „weź, wyprodukuj, wyrzuć”. Międzynarodowa firma Arup opracowała raport prezentujący zasady projektowania zgodnego z koncepcją regeneracyjną.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, mgr inż. Robert Małkowski Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11) Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie...

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i utrzymanie obiektu budowlanego. Wymaga to wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych, materiałowych i architektonicznych.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Zrównoważone certyfikowane budynki 2024

Zrównoważone certyfikowane budynki 2024 Zrównoważone certyfikowane budynki 2024

Branża budowlana wyraźnie odczuła kryzys gospodarczy wywołany falą nieprzewidzianych zdarzeń – pandemią COVID-19 oraz wojną w Ukrainie. Wzrost cen paliw kopalnych oraz utrudniony dostęp do materiałów wpłynęły...

Branża budowlana wyraźnie odczuła kryzys gospodarczy wywołany falą nieprzewidzianych zdarzeń – pandemią COVID-19 oraz wojną w Ukrainie. Wzrost cen paliw kopalnych oraz utrudniony dostęp do materiałów wpłynęły na różne sektory, w tym również na rynek certyfikacji wielokryterialnych budynków w Polsce.

***

Artykuł porusza tematykę przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i „Fit for 55” w kontekście poprawy efektywności energetycznej budynków i projektowania materiałów izolacyjnych.

“Fit for 55” package and changes in the thermal insulation industry

The article discusses the European Green Deal and Fit for 55 regulations in the context of improving the energy efficiency of buildings and designing insulation materials.
***

Fit for 55” stanowi pakiet propozycji legislacyjnych, które wdrażają strategie EZŁ. Pakiet ma stanowić spójne i wyważone ramy do realizacji unijnych celów klimatycznych, zapewniając równolegle możliwie sprawiedliwy społecznie wymiar transformacji. Ma determinować zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności przemysłu w UE, równolegle gwarantując równość szans względem podmiotów gospodarczych z tzw. państw trzecich. Ma nadrzędnie umocnić pozycję UE w roli lidera globalnej walki ze zmianą klimatu.

Czytaj też o: Charakterystyce energetycznej budynków i lokali – wybrane aspekty prawne 

Dyrektywa efektywnościowa, której celem jest wdrożenie zasady „efektywność energetyczna przede wszystkim”, wzmacnia obowiązek oszczędności energii końcowej i zwiększa rolę sektora publicznego w tym zadaniu. Każde państwo członkowskie zapewnia, aby co najmniej 3% całkowitej powierzchni ogrzewanych lub chłodzonych budynków, które są własnością instytucji publicznych, było poddawane co roku renowacji, w celu przekształcenia ich co najmniej w budynki o niemal zerowym zużyciu energii lub w budynki zeroemisyjne.

Warto zaznaczyć, że dyrektywa dotycząca efektywności energii koncentruje się na informowaniu oraz wzmacnianiu pozycji konsumentów. Wiąże się to z zaostrzeniem zobowiązań wobec konsumentów, zwłaszcza w zakresie dostępności informacji, środków zwiększających świadomość oraz oferowanego doradztwa i pomocy technicznej czy finansowej. Dodatkowo, dyrektywa wprowadza podstawowe prawa wynikające z umów dotyczących systemów ogrzewania, chłodzenia oraz dostarczania ciepłej wody użytkowej, co zwiększa ochronę konsumentów. Oznacza to, że informacje handlowe muszą być przedstawiane w sposób jasny, kompletny i wiarygodny.

Nowa dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD – Energy Performance of Buildings Directive), która weszła w życie 28 maja 2024 r., ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej oraz przyczynienie się do osiągnięcia celów klimatycznych Unii Europejskiej, w szczególności w ramach pakietu „Fit for 55”, który dąży do neutralności klimatycznej do 2050 r. Budynki w UE odpowiadają za aż 40% zużycia energii końcowej, co czyni je kluczowym sektorem w kontekście oszczędności energetycznych.

Prace nad implementacją przepisów EPBD do polskiego prawa już się rozpoczęły, a projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii dotyczący metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw charakterystyki energetycznej został opublikowany 3 lipca 2024 r. Wprowadzenie nowych przepisów ma na celu nie tylko poprawę efektywności energetycznej budynków, ale także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w Polsce i szerszej skali w Unii Europejskiej.

Warto podkreślić, że dyrektywa ta jest jednym z kluczowych elementów strategii UE na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz transformacji energetycznej, co może przynieść korzyści zarówno środowiskowe, jak i ekonomiczne w długim okresie.

Nie będzie odkrywcze, jak napiszę, że nie ma możliwości osiągnięcia neutralności klimatycznej bez inwestowania w odnawialne źródła energii i poprawy efektywności energetycznej. Nie zaskoczę też pisząc, że dla realizacji postanowień Europejskiego Zielonego Ładu koncentracja na tych dwóch obszarach jest kluczowa.

Nowelizacja dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej budynków (EPBD) stanowi kluczowy impuls dla zmian w tym obszarze. Równie ważnym czynnikiem będzie dostępność finansowania, które jest istotne nie tylko dla budowy nowych budynków o zerowej emisji, ale być może jeszcze bardziej dla modernizacji już istniejących obiektów.

Myśląc o charakterystyce energetycznej budynków, należy rozpatrywać kompleksowo wszystkie elementy, począwszy od etapu projektowania, po właściwości materiałów, determinujące osiąganie zeroemisyjności na etapie użytkowania. Pisząc o materiałach, należy wziąć pod uwagę zawartość surowców pochodzenia recyklingowego czy sposób zagospodarowania przy ewentualnej rozbiórce, która powinna nastąpić jak najpóźniej długiego cyklu życia.

Rozpatrując zagadnienie charakterystyki energetycznej budynków, nie można zapominać, że kluczowe jest holistyczne podejście do osiągnięcia zeroemisyjności, obejmujące zarówno projektowanie, rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną, jak i materiały wykorzystywane do budowy, m.in. ile z nich pochodzi z recyklingu oraz technologie wykorzystywane w trakcie wznoszenia budynków.

Spełnienie wymagań WT 2021 pozwoli uzyskać w przyszłości budynki niemal zeroenergetyczne. Jednak wymogi te – szczególnie dotyczące wartości wskaźnika energii pierwotnej (EP) – stanowią duże wyzwanie dla współczesnego budownictwa, gdyż konieczne jest działanie wieloaspektowe. Co więcej, dla spełnienia wymagań WT 2021 niezbędne jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Producenci materiałów izolacyjnych wkraczają na nowy obszar konkurowania, a kluczowym elementem tego procesu jest unijne rozporządzenie dotyczące ekoprojektu, które stanowi podstawę do wprowadzenia paszportu produktowego. Głównym celem ustalenia ram wymogów dla ekoprojektowania zrównoważonych produktów jest zredukowanie negatywnego wpływu na środowisko na każdym etapie cyklu życia produktu. W rezultacie popyt na zrównoważone produkty ma wzrosnąć, co będzie równocześnie podnosić ich podaż. Wdrożenie zasad ekoprojektowania ma na celu uniezależnienie rozwoju gospodarczego od eksploatacji zasobów naturalnych oraz ograniczenie zależności od materiałów, co finalnie przyczyni się do zwiększenia strategicznej autonomii i odporności Unii Europejskiej.

Rozporządzenie:

  • rekomenduje, żeby wytwarzane produkty były trwałe i niezawodne,
  • wskazuje opracowanie produktów w taki sposób, aby umożliwić ich ponowne użycie, ułatwić ich konserwację czy odnowienie, umożliwić naprawę czy łatwość ulepszenia, wytwarzać w duchu efektywności energetycznej i zapewniać oszczędność zasobów,
  • mówi o minimalizowaniu obecności substancji potencjalnie niebezpiecznych,
  • wskazuje na zawartość materiałów pochodzących z recyklingu,
  • obliguje do skutecznej regeneracji, odzysku i recyklingu produktów – projektując, myśl o przyszłości, a także do ograniczania śladu węglowego i negatywnego wpływu na środowisko,
  • nakazuje przewidywać ilość generowanych w procesie produkcyjnym odpadów – w myśl mniej, znaczy lepiej.

Ramy polityki, poza propagowaniem projektowania zrównoważonych produktów, koncentrują się na wzmocnieniu pozycji konsumentów oraz nabywców publicznych oraz promują stosowanie obiegu zamkniętego w procesach produkcyjnych.

Przewidziano inicjatywę w celu wzmocnienia pozycji konsumentów w kontekście transformacji ekologicznej, koncentrując się na lepszej informacji oraz ochronie przed nieuczciwymi praktykami. Działania te stanowią część planu dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), ogłoszonego w marcu 2020 r. Komisja Europejska opracowała już Rozporządzenie w sprawie ekoprojektu zrównoważonych produktów, czyli ESPR (ang. Ecodesign for Sustainable Products Regulation), które weszło w życie 18 lipca 2024 r.

Regulacje dotyczące tych trzech obszarów obejmują inicjatywy sektorowe dla wyrobów mających znaczący wpływ na środowisko, w tym budowlanych (Wniosek do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczący harmonizacji warunków wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, zmieniający rozporządzenie (UE) 2019/1020 i uchylający rozporządzenie (UE) nr 305/2011; COM (2022) 144 final).

Produkty będą musiały również spełniać wymogi informacyjne odnoszące się do zrównoważonych aspektów produktu. W tym celu funkcjonować będą cyfrowe paszporty produktu w postaci zbioru danych odnoszących się do danego produktu, udostępnianych drogą elektroniczną.

Paszport produktu to innowacyjne narzędzie, które ma na celu nie tylko dostarczenie konsumentom przejrzystych i ważnych informacji na temat produktów, ale także wsparcie całego łańcucha wartości, w tym podmiotów gospodarczych oraz instytucji zajmujących się recyklingiem i obsługą techniczną. Dzięki niemu, konsumenci będą w stanie dokonywać bardziej świadomych wyborów, co przyczyni się do promowania zrównoważonego rozwoju.

Konsument zyska możliwość zapoznania się z kluczowymi informacjami o produkcie, takimi jak skład, sposób produkcji, wpływ na środowisko oraz możliwości recyklingu. Z kolei przedsiębiorstwa uzyskają dostęp do niezbędnych danych, co ułatwi im realizację obowiązków związanych z odpowiedzialnością za produkt i środowisko.

Warto podkreślić, że paszport produktu będzie również źródłem informacji na temat innych aspektów związanych ze zrównoważonym rozwojem, które mogą być istotne dla określonych grup produktów. Dzięki temu, możliwe będzie bieżące monitorowanie oraz wprowadzanie udoskonaleń w procesach produkcyjnych i obsługowych, co przyczyni się do bardziej efektywnego zarządzania zasobami i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.

Możliwość wykorzystania paszportu produktu w badaniach rynkowych otworzy dodatkowe perspektywy dla innowacji i zmian w przepisach, co będzie miało pozytywny wpływ na rozwój zrównoważonej gospodarki. W ten sposób paszport produktu stanie się nie tylko narzędziem informacyjnym, ale i elementem strategii odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw oraz kluczowym elementem zmian w podejściu do konsumpcji i produkcji.

Podsumowując, przepisy Zielonego Ładu z pewnością wpłyną na rynek izolacji termicznych. Zielony Ład, będący częścią strategii Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonego rozwoju, ma na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz promowanie efektywności energetycznej. W jaki więc sposób może wpłynąć na rynek izolacji termicznych?

  1. Zwiększone zostaną wymagania dotyczące efektywności energetycznej. W ramach EZŁ mogą być wprowadzone bardziej rygorystyczne normy dotyczące efektywności energetycznej budynków. To z kolei zwiększy popyt na wysokiej jakości materiały izolacyjne.
  2. Inwestowanie w renowację budynków stanie się obowiązkiem. Wiele programów w ramach Zielonego Ładu może skupiać się na modernizacji istniejących budynków, co wiąże się z koniecznością stosowania lepszych, bardziej efektywnych izolacji termicznych, aby zmniejszyć zużycie energii.
  3. Wzrośnie zainteresowanie materiałami ekologicznymi. Dyrektywy mogą promować stosowanie materiałów izolacyjnych, których produkcja jest przynajmniej obojętna dla środowiska, co może skłonić firmy do inwestowania w rozwój i produkcję takich materiałów.
  4. Dotacje i wsparcie finansowe. W ramach Zielonego Ładu mogą być dostępne fundusze, które wspierają inwestycje w izolacje termiczne, co z kolei może zwiększyć popyt na rynku.
  5. Rośnie edukacja i świadomość społeczna. Zwiększająca się świadomość społeczeństwa na temat zmian klimatycznych oraz konieczności oszczędzania energii również może wpływać na wybory konsumentów, którzy mogą być bardziej skłonni do inwestowania w dobrej jakości izolacje termiczne.

Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do wzrostu innowacji w zakresie technologii izolacyjnych oraz zmiany w preferencjach konsumenckich, co w rezultacie wpłynie na rynek izolacji termicznych.

Komentarze

Powiązane

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6) Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » »

Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » » Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.