Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Oszczędzanie energii a zastosowanie pianek poliuretanowych

Energy saving and the application of polyurethane foams

Izolacja dachu za pomocą pianki PUR
PCC Prodex

Izolacja dachu za pomocą pianki PUR


PCC Prodex

Prognozy demograficzne przewidują, że w 2030 r. liczba ludności na świecie wzrośnie do ok. 8 mld, zwiększy się więc zapotrzebowanie na energię. Przy malejących naturalnych zasobach nośników energii oznacza to konieczność ograniczania jej zużycia. Jednym ze sposób na oszczędzanie energii powinno być zwiększanie jakości materiałów izolacyjnych i techniki ich stosowania.

Zobacz także

Ultrapur Sp. z o.o. Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza

Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza

Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.

Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.

OKNOPLAST Ekologiczne budownictwo – jak nowoczesne okna i drzwi wpływają na jakość powietrza i efektywność energetyczną budynków?

Ekologiczne budownictwo – jak nowoczesne okna i drzwi wpływają na jakość powietrza i efektywność energetyczną budynków? Ekologiczne budownictwo – jak nowoczesne okna i drzwi wpływają na jakość powietrza i efektywność energetyczną budynków?

Ekologiczne budownictwo stawia na minimalizację wpływu budynków na środowisko oraz na poprawę jakości życia mieszkańców. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają nowoczesne okna i drzwi, które nie tylko...

Ekologiczne budownictwo stawia na minimalizację wpływu budynków na środowisko oraz na poprawę jakości życia mieszkańców. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają nowoczesne okna i drzwi, które nie tylko poprawiają efektywność energetyczną budynków, ale również jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Wybór odpowiednich rozwiązań w zakresie stolarki okiennej i drzwiowej staje się jednym z fundamentów zrównoważonego budownictwa, łącząc aspekty ekologiczne z komfortem użytkowników.

Abstrakt

W artykule zwrócono uwagę na konieczność oszczędzania energii dzięki zwiększaniu jakości materiałów izolacyjnych i technik ich stosowania. Przedstawiono pożądane właściwości materiałów izolacyjnych oraz opisano pianki poliuretanowe jako materiały, które się tymi cechami charakteryzują. Wymieniono czynniki, które mają wpływ na ich izolacyjność cieplną. Przedstawiono również możliwość utylizacji tych materiałów.

The article indicates the necessity of energy saving by means of improving the quality of insulating materials, as well as the methods of their application. It presents the desirable properties of insulating materials and describes polyurethane foams as materials which are characterised by these properties. The article also enumerates the factors which influence their thermal insulating power and presents the possibility of disposal of these materials.

Utrzymanie komfortu życia rosnącej liczby konsumentów, przy jednocześnie ograniczonym dostępie do źródeł energii, będzie możliwe tylko wtedy, gdy materiały izolacyjne będą mieć właściwości zapewniające:

  •  dobrą izolacyjność w warunkach użytkowania,
  •  stabilność właściwości podczas użytkowania,
  •  bezpieczeństwo użytkowników,
  •  ochronę środowiska w czasie produkcji, użytkowania i demontażu,
  •  efektywność ekonomiczną inwestycji,
  •  łatwość instalowania.

Wymagania te spełniają pianki poliuretanowe.

Pianki poliuretanowe dostępne na rynku

Pianki poliuretanowe mogą być stosowane w postaci prefabrykatów lub wytwarzane bezpośrednio na placu budowy. Wytwarzanie izolacji na placu budowy eliminuje w znacznym stopniu liczbę mostków termicznych i zwiększa możliwości zastosowania.

Na rynku pianki poliuretanowe występują w wielu postaciach, m.in. jako płyty w różnych okładzinach, otuliny, bloki, a także w postaci systemów surowcowych do przetwórstwa w miejscu stosowania. Specyficzną postacią pianek są pojemniki ciśnieniowe napełnione kompozycją, która po uwolnieniu z pojemnika spienia się i utwardza w wyniku reakcji z wilgocią z powietrza.

Rodzaj gazu a izolacyjność pianek

Właściwości izolacyjne pianek poliuretanowych zależą od środka spieniającego, który wypełnia komórki pianki po jej wytworzeniu. Środkami spieniającymi są niskowrzące substancje chemiczne (fluorowęglowodory, węglowodory, ditlenek węgla), różniące się właściwościami. Dlatego pod pojęciem „pianki poliuretanowe” należy rozumieć nie jeden typ, ale zbiór materiałów izolacyjnych o zróżnicowanych właściwościach mających szkielet z polimeru uretanowego.

Polimer uretanowy stanowi fazę ciągłą, decydującą o właściwościach mechanicznych, i zajmuje tylko ok. 3% objętości pianki. Faza rozproszona, czyli gaz wypełniający komórki, zajmuje ok. 97% objętości pianki i decyduje o wartości współczynnika przewodzenia ciepła l. W zależności od technologii produkcji, przeznaczenia, konstrukcji i miejsca użytkowania izolacji używa się środków spieniających różniących się nie tylko wartościami współczynnika przewodzenia ciepła, lecz także zdolnością do dyfuzji, palnością, rozpuszczalnością w kompozycji poliuretanowej.

Komórki pianek poliuretanowych mogą być wypełnione przez różne gazy w zależności od sposobu spieniania i czasu eksploatacji. W tabeli podano wartości współczynnika przewodzenia ciepła gazów, które mogą wypełniać komórki pianek w różnych okresach po spienianiu.

Wartość współczynnika przewodzenia ciepła zależy od rodzaju gazu wypełniającego komórki pianki, a więc od możliwości wymiany gazów w komórkach pianki. Pianki spieniane chemicznie, czyli za pomocą ditlenku węgla wydzielającego się podczas reakcji chemicznej, mają skłonność do szybkiej wymiany ditlenku węgla o stosunkowo niskiej wartości współczynnika przewodzenia ciepła na powietrze o znacznie wyższej wartości λ. Skutkiem tego jest szybki wzrost wartości współczynnika λ od ok. 0,025 W/(m·K) do 0,046 W/(m·K).

Jeszcze szybsza wymiana gazów, a w rezultacie wzrost wartości współczynnika przewodzenia ciepła zachodzi w piankach otwartokomórkowych. Pianki spieniane metodą fizyczną mają bardziej stabilny skład gazów wypełniających komórki i dlatego ich wartość współczynnika λ zmienia się znacznie wolniej i w znacznie mniejszym zakresie. Wielkość i tempo zmian zależą od szybkości dyfuzji gazów przez polimerowe ścianki komórek pianki. Dyfuzję gazów zmniejsza się dodatkowo przez dobór odpowiednich okładzin płyt warstwowych i otulin oraz odpowiednich powłok na pianki wytwarzane metodą natrysku. Stabilizacja wartości współczynnika l następuje po ok. 3 latach eksploatacji. W tym czasie wartość współczynnika przewodzenia ciepła pianki spienianej HFC 365/227 wzrasta z 0,019 W/(m·K) do ok. 0,025 W/(m·K). Dodatkową przyczyną wzrostu jest również zjawisko wymiany gazów, a w szczególności ditlenku węgla, na powietrze, gdyż ze względów technologicznych w procesie spieniania kompozycja poliolowa zawsze zawiera pewną ilość wody.

Wpływ innych czynników na izolacyjność pianek poliuretanowych

Większość właściwości pianek poliuretanowych jest funkcją gęstości pozornej, ale w wypadku pianek o gęstości pozornej w granicach 30–60 kg/m3 zależność współczynnika przewodzenia ciepła jest pomijalnie mała, gdyż tylko ułamek energii cieplnej jest przewodzonej przez cienką błonkę polimeru tworzącą ścianki komórek.

Wartość współczynnika przewodzenia ciepła pianek poliuretanowych nieznacznie rośnie wraz ze wzrostem temperatury przy normalnych temperaturach użytkowania. Nieco większa zależność występuje w wypadku skrajnych temperatur. Dlatego podczas projektowania izolacji budynków i urządzeń przeznaczonych do pracy w bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach należy zwracać uwagę, w odniesieniu do jakiej temperatury podana jest wartość współczynnika λ.

Podczas eksploatacji materiały izolacyjne pracują w różnych warunkach i są narażone na działanie różnych czynników. Najczęściej jest to woda pochodząca z opadów lub procesów technologicznych. Działanie wody na materiały izolacyjne może w znacznym stopniu wpływać na ich izolacyjność, gdyż wartość współczynnika l wody w temperaturze 25°C wynosi ok. 0,58 W/(m·K), a więc wielokrotnie więcej niż materiałów izolacyjnych. Absorpcja wody powoduje wzrost przewodzenia ciepła materiałów. Jest on tym większy, im większa jest chłonność wody danego materiału. Sztywne pianki poliuretanowe mają ponad 90% komórek zamkniętych, dlatego są odporne na zawilgocenie. Dodatkowo elementy izolacyjne można zabezpieczyć przed działaniem wody za pomocą powłok wodoszczelnych. Ale nawet niezabezpieczona powłoką pianka zanurzona całkowicie w wodzie przez miesiąc wykazała się wartością współczynnika λ tylko o 0,0018 W/(m·K) większą od wartości początkowej.

Wpływ na izolacyjność materiałów izolacyjnych mogą mieć właściwości mechaniczne, ponieważ izolowany budynek lub urządzenie narażone jest na działanie różnych sił związanych ze zmianą wymiarów pod wpływem zmian temperatury lub z drganiami konstrukcji spowodowanymi pracą silników i innych maszyn. Dzięki znacznej wartości odkształceń sprężystych polimeru uretanowego, wynoszącego ponad 10%, czynniki te nie powodują uszkodzeń mechanicznych, a więc nie wpływają na izolacyjność pianek poliuretanowych.

Izolacje budynków mieszkalnych i magazynowych, szczególnie spożywczych, ­narażone są na działanie grzybów, porostów i bakterii. Pianki poliuretanowe są na nie odporne, chociaż na zanieczyszczonych i wilgotnych powierzchniach mogą pojawiać się niewielkie kolonie mchów i pleśni. Działanie ich jest jednak tylko powierzchniowe i nie wpływa na izolacyjność pianek. Również gryzonie nie traktują pianek jako pożywienia i nie niszczą warstwy izolacyjnej.

Recykling pianek poliuretanowych

Nawet najdłuższy okres eksploatacji obiektów mieszkalnych i przemysłowych kiedyś się kończy. Istotną sprawą jest więc możliwość wykorzystania materiałów pozostałych po likwidacji obiektów w zgodzie z zasadami ochrony środowiska. W wypadku materiałów izolacyjnych jest to ważne z tego powodu, że niska gęstość tych materiałów powoduje znaczną ich objętość.

Pianki poliuretanowe, dzięki długookresowemu zachowaniu zdolności izolacyjnych, można poddawać recyklingowi:

  •  mechanicznemu, tzn. wykorzystywać większe elementy demontowanej izolacji do izolacji nowych budynków i urządzeń lub rozdrabniać mniejsze elementy demontowanej izolacji i wytwarzać z nich klejone lub prasowane płyty izolacyjno-konstrukcyjne,
  •  chemicznemu, tzn. dokonywać glikolizy pianki, a glikolizat wykorzystywać do powtórnej syntezy poliuretanu,
  •  energetycznemu, polegającemu na odzyskaniu części energii w wyniku spalenia w specjalnych piecach elementów demontowanej izolacji nienadającej się do recyklingu materiałowego.

Podsumowanie

W ostatnich latach wdrożono wiele przedsięwzięć mających na celu oszczędzanie energii, mimo to jej zużycie nie zmniejszyło się proporcjonalnie do tych działań. Przyczyną jest z jednej strony chęć poprawy komfortu życia przez dotychczasowych użytkowników energii dzięki instalowaniu nowych odbiorników energii, a z drugiej strony zwiększanie się liczby ludności. Ponieważ naturalne zasoby nośników energii maleją, a jednocześnie wzrasta świadomość dotycząca wpływu jej wytwarzania na środowisko, konieczne są działania ograniczające jej zużycie. Jednym z nich powinien być postęp w zakresie jakości materiałów izolacyjnych i technik ich stosowania.

Pożądane będą więc takie cechy materiałów izolacyjnych, jakimi charakteryzują się pianki poliuretanowe.         

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Jacek Sawicki Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych

Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych

Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co...

Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co przekłada się na niską wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Dzięki tej właściwości zmniejsza się lub jest zatrzymywany przepływ ciepła przez konstrukcję, na której materiał został zamocowany bądź wbudowany.

Jacek Sawicki Pianki izolacyjne PIR w budownictwie

Pianki izolacyjne PIR w budownictwie

Pianki PIR wciąż pozostają względnie nowymi materiałami termoizolacyjnymi, chociaż na świecie stosowane są już od ponad czterdziestu lat. Data ich powstania jest nieznana, bo na początku obwarowane były...

Pianki PIR wciąż pozostają względnie nowymi materiałami termoizolacyjnymi, chociaż na świecie stosowane są już od ponad czterdziestu lat. Data ich powstania jest nieznana, bo na początku obwarowane były klauzulą tajności z racji zastosowań w amerykańskich programach technologii militarnych i kosmicznych. Jedną z pierwszych firm wprowadzających ten materiał do technologii cywilnych był koncern Hunter Panels, który już w 1975 r. produkował z niego płyty izolacyjne.

OKNOPLAST Ekologiczne budownictwo – jak nowoczesne okna i drzwi wpływają na jakość powietrza i efektywność energetyczną budynków?

Ekologiczne budownictwo – jak nowoczesne okna i drzwi wpływają na jakość powietrza i efektywność energetyczną budynków? Ekologiczne budownictwo – jak nowoczesne okna i drzwi wpływają na jakość powietrza i efektywność energetyczną budynków?

Ekologiczne budownictwo stawia na minimalizację wpływu budynków na środowisko oraz na poprawę jakości życia mieszkańców. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają nowoczesne okna i drzwi, które nie tylko...

Ekologiczne budownictwo stawia na minimalizację wpływu budynków na środowisko oraz na poprawę jakości życia mieszkańców. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają nowoczesne okna i drzwi, które nie tylko poprawiają efektywność energetyczną budynków, ale również jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Wybór odpowiednich rozwiązań w zakresie stolarki okiennej i drzwiowej staje się jednym z fundamentów zrównoważonego budownictwa, łącząc aspekty ekologiczne z komfortem użytkowników.

Joanna Szot Renowacja budynków – energooszczędne rozwiązania

Renowacja budynków – energooszczędne rozwiązania Renowacja budynków – energooszczędne rozwiązania

Wiele budynków w naszym kraju odbiega od współczesnych standardów techniki. Nie chodzi tu tylko o obiekty zabytkowe, także kilkudziesięcioletnie domy jedno- czy wielorodzinne oraz budynki użyteczności...

Wiele budynków w naszym kraju odbiega od współczesnych standardów techniki. Nie chodzi tu tylko o obiekty zabytkowe, także kilkudziesięcioletnie domy jedno- czy wielorodzinne oraz budynki użyteczności publicznej wymagają renowacji i to jak najszybszej.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.

Ultrapur Sp. z o.o. Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza

Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza

Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.

Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.

Prawidłowy montaż bramy garażowej

Prawidłowy montaż bramy garażowej Prawidłowy montaż bramy garażowej

Od bramy garażowej oczekujemy przede wszystkim niezawodności – ma bezproblemowo pracować przez lata i zapewniać komfort eksploatacji. Jeśli garaż jest umieszczony w bryle domu, to brama powinna również...

Od bramy garażowej oczekujemy przede wszystkim niezawodności – ma bezproblemowo pracować przez lata i zapewniać komfort eksploatacji. Jeśli garaż jest umieszczony w bryle domu, to brama powinna również chronić przed stratami ciepła. Duże znaczenie ma również jej design, który sprawia, że konstrukcja dobrze komponuje się z architekturą budynku czy innymi elementami stolarki budowlanej, jak okna i drzwi. Aby brama była trwała, ciepła i bezpieczna, ważny jest jej prawidłowy montaż.

Materiały prasowe news Nowe unijne etykiety energetyczne od dnia 1 marca 2021 r.

Nowe unijne etykiety energetyczne od dnia 1 marca 2021 r. Nowe unijne etykiety energetyczne od dnia 1 marca 2021 r.

Aby pomóc konsumentom w UE zmniejszyć rachunki za energię i ślad węglowy, od 1 marca 2021 r. stosowana będzie – w przypadku wszystkich sklepów i internetowych sprzedawców detalicznych – nowa, powszechnie...

Aby pomóc konsumentom w UE zmniejszyć rachunki za energię i ślad węglowy, od 1 marca 2021 r. stosowana będzie – w przypadku wszystkich sklepów i internetowych sprzedawców detalicznych – nowa, powszechnie rozpoznawalna unijna etykieta energetyczna. Nowe etykiety będą miały początkowo zastosowanie do czterech kategorii produktów: lodówek i zamrażarek, zmywarek do naczyń, pralek oraz odbiorników telewizyjnych (i innych monitorów zewnętrznych). Nowe etykiety dla żarówek i lamp ze stałymi źródłami światła...

dr inż. Adam Ujma Jubileuszowa konferencja naukowo-techniczna dotycząca budownictwa energooszczędnego

Jubileuszowa konferencja naukowo-techniczna dotycząca budownictwa energooszczędnego Jubileuszowa konferencja naukowo-techniczna dotycząca budownictwa energooszczędnego

W dniach 5-7 grudnia br. odbyła się XV Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Materiały i technologie energooszczędne - Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym", zorganizowana...

W dniach 5-7 grudnia br. odbyła się XV Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Materiały i technologie energooszczędne - Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym", zorganizowana przez Katedrę Organizacji i Technologii Budownictwa Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Strategia na rzecz Fali Renowacji

Strategia na rzecz Fali Renowacji Strategia na rzecz Fali Renowacji

Komisja Europejska zamierza zwiększyć wskaźniki renowacji co najmniej dwukrotnie w ciągu najbliższych dziesięciu lat i sprawić, by renowacje przyczyniły się do podniesienia standardu budynków i oszczędniejszego...

Komisja Europejska zamierza zwiększyć wskaźniki renowacji co najmniej dwukrotnie w ciągu najbliższych dziesięciu lat i sprawić, by renowacje przyczyniły się do podniesienia standardu budynków i oszczędniejszego gospodarowania zasobami. Spowoduje to poprawę jakości życia osób mieszkających w budynkach i korzystających z nich, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w Europie, rozwój cyfryzacji i zwiększenie poziomu ponownego użycia i recyklingu materiałów. Do 2030 r. można odnowić 35 mln budynków...

Materiały prasowe news Zbuduj dom z klimatem

Zbuduj dom z klimatem Zbuduj dom z klimatem

Ruszyła kampania Ministerstwa Klimatu „Dom z klimatem”. Taki budynek nie zanieczyszcza powietrza, bo jest ogrzewany ekologicznym źródłem ciepła. Generuje też oszczędności finansowe i energetyczne dzięki...

Ruszyła kampania Ministerstwa Klimatu „Dom z klimatem”. Taki budynek nie zanieczyszcza powietrza, bo jest ogrzewany ekologicznym źródłem ciepła. Generuje też oszczędności finansowe i energetyczne dzięki właściwej termomodernizacji, wykorzystaniu energii słonecznej, a także zbieraniu deszczówki z terenu całej posesji. „Dom z klimatem” jest również wykonany z naturalnych, w pełni odnawialnych surowców.

Józef Macech Akustyka w budownictwie mieszkaniowym a wymagania dotyczące energooszczędności obowiązujące od 1 stycznia 2021 r.

Akustyka w budownictwie mieszkaniowym a wymagania dotyczące energooszczędności obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. Akustyka w budownictwie mieszkaniowym a wymagania dotyczące energooszczędności obowiązujące od 1 stycznia 2021 r.

Ochrona przed hałasem i drganiami została zapisana w najważniejszych aktach prawnych, regulujących kwestie budownictwa, gdzie wymieniana jest wśród wymagań, jakie powinny spełniać obiekty budowlane. Oznacza...

Ochrona przed hałasem i drganiami została zapisana w najważniejszych aktach prawnych, regulujących kwestie budownictwa, gdzie wymieniana jest wśród wymagań, jakie powinny spełniać obiekty budowlane. Oznacza to, że izolacyjność akustyczna ścian jest nie mniej istotna niż nośność konstrukcji, energooszczędność czy bezpieczeństwo pożarowe. W związku z tym, w dobie rosnących wymagań wobec izolacyjności cieplnej budynków, a co za tym idzie konieczności zwiększania grubości stosowanych do ocieplenia materiałów,...

Jarosław Guzal Kierunek: Budownictwo plusenergetyczne

Kierunek: Budownictwo plusenergetyczne Kierunek: Budownictwo plusenergetyczne

Dr Ludomir Duda, doradca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mówi o założeniach programu „Czyste Powietrze”, sposobach walki ze smogiem oraz trudnościach w realizacji inwestycji...

Dr Ludomir Duda, doradca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mówi o założeniach programu „Czyste Powietrze”, sposobach walki ze smogiem oraz trudnościach w realizacji inwestycji termomodernizacyjnych.

dr inż. Janusz Belok, dr inż. Beata Wilk-Słomka Analiza techniczno-ekonomiczna źródeł zasilania budynku energooszczędnego

Analiza techniczno-ekonomiczna źródeł zasilania budynku energooszczędnego Analiza techniczno-ekonomiczna źródeł zasilania budynku energooszczędnego

Na świecie obserwujemy coraz większe zużycie energii, mimo usilnego wprowadzania coraz to bardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań mających je ograniczać. Należy przy tym zauważyć, iż przeważająca...

Na świecie obserwujemy coraz większe zużycie energii, mimo usilnego wprowadzania coraz to bardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań mających je ograniczać. Należy przy tym zauważyć, iż przeważająca część konsumowanej energii pochodzi nadal ze źródeł pierwotnych kopalnych, konwencjonalnych, takich jak węgiel, gaz czy ropa naftowa (RYS. 1 i RYS. 2). Poszukuje się zatem coraz intensywniej różnego rodzaju alternatywnych rozwiązań, których zadaniem jest zmniejszenie zużycia tejże energii.

Marcin Feliks Rola termoizolacji w systemach ETICS wobec rosnących wymagań ochrony cieplnej budynków

Rola termoizolacji w systemach ETICS wobec rosnących wymagań ochrony cieplnej budynków Rola termoizolacji w systemach ETICS wobec rosnących wymagań ochrony cieplnej budynków

Czym jest kompleksowa termomodernizacja? Omówiono podstawowe wymagania wynikające z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Na przykładzie pokazano zależność między...

Czym jest kompleksowa termomodernizacja? Omówiono podstawowe wymagania wynikające z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Na przykładzie pokazano zależność między współczynnikiem przewodzenia ciepła materiału termoizolacyjnego a jego grubością.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, Kamil Andruszkiewicz Analiza wybranych działań termomodernizacyjnych w celu osiągnięcia standardu dla budynku o niskim zużyciu energii

Analiza wybranych działań termomodernizacyjnych w celu osiągnięcia standardu dla budynku o niskim zużyciu energii Analiza wybranych działań termomodernizacyjnych w celu osiągnięcia standardu dla budynku o niskim zużyciu energii

Nieuniknioną konsekwencją rozwoju cywilizacyjnego jest m.in. wzrost zapotrzebowania na energię. Proces ten wiąże się z nieustanną eksploatacją surowców naturalnych, których ilość jest ograniczona. Aż 70%...

Nieuniknioną konsekwencją rozwoju cywilizacyjnego jest m.in. wzrost zapotrzebowania na energię. Proces ten wiąże się z nieustanną eksploatacją surowców naturalnych, których ilość jest ograniczona. Aż 70% energii przeznaczane jest na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych (zarówno wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych).

doc. dr inż. Jarosław Wasilczuk, dr inż. Marian Sobiech Modernizacja instalacji ogrzewania i wentylacji w budynku mieszkalnym

Modernizacja instalacji ogrzewania i wentylacji w budynku mieszkalnym Modernizacja instalacji ogrzewania i wentylacji w budynku mieszkalnym

Budynki mieszkalne wybudowane po II wojnie światowej bez termomodernizacji nie spełniają obecnych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, a w wielu przypadkach również wymagań higienicznych dotyczących...

Budynki mieszkalne wybudowane po II wojnie światowej bez termomodernizacji nie spełniają obecnych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, a w wielu przypadkach również wymagań higienicznych dotyczących wentylacji [1-4].

mgr Agata Grudecka Nowoczesne osłony przeciwsłoneczne

Nowoczesne osłony przeciwsłoneczne Nowoczesne osłony przeciwsłoneczne

Kiedy i jakie rolety można montować w oknach pionowych? Jaką funkcję spełniają na poddaszu? Jakie zadania mają markizy zewnętrzne?

Kiedy i jakie rolety można montować w oknach pionowych? Jaką funkcję spełniają na poddaszu? Jakie zadania mają markizy zewnętrzne?

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Fasada wentylowana jako nowoczesna elewacja budynków niskoenergetycznych

Fasada wentylowana jako nowoczesna elewacja budynków niskoenergetycznych Fasada wentylowana jako nowoczesna elewacja budynków niskoenergetycznych

Fasady wentylowane mogą spełniać kryterium rozwiązania energooszczędnego, zarówno przy realizacji nowych budynków, jak i przy termorenowacji budynków już istniejących. Stosowanie tych technologii nie ma...

Fasady wentylowane mogą spełniać kryterium rozwiązania energooszczędnego, zarówno przy realizacji nowych budynków, jak i przy termorenowacji budynków już istniejących. Stosowanie tych technologii nie ma też praktycznie ograniczeń temperaturowych dotyczących procesu technologicznego, ponieważ nie wykonuje się prac mokrych na budowie.

dr inż. Anna Lis Energooszczędne rozwiązania stosowane przy wymianie lub renowacji okien

Energooszczędne rozwiązania stosowane przy wymianie lub renowacji okien Energooszczędne rozwiązania stosowane przy wymianie lub renowacji okien

Ze względu na znacznie niższą izolacyjność termiczną w stosunku do przegród nieprzezroczystych przeszklenia stanowią słabe miejsce w okrywie budynków. Jak poprawić efektywność energetyczną budynków w obrębie...

Ze względu na znacznie niższą izolacyjność termiczną w stosunku do przegród nieprzezroczystych przeszklenia stanowią słabe miejsce w okrywie budynków. Jak poprawić efektywność energetyczną budynków w obrębie stolarki okiennej?

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji zgodne z najnowszymi wymaganiami technicznymi w ramach WT 2017

Optymalne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji zgodne z najnowszymi wymaganiami technicznymi w ramach WT 2017 Optymalne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji zgodne z najnowszymi wymaganiami technicznymi w ramach WT 2017

W latach 2017-2021 nowe budynki będą musiały charakteryzować się większą energooszczędnością. W jakich obiektach możliwe będzie osiągnięcie wymagań prawnych w zakresie nieodnawialnej energii pierwotnej...

W latach 2017-2021 nowe budynki będą musiały charakteryzować się większą energooszczędnością. W jakich obiektach możliwe będzie osiągnięcie wymagań prawnych w zakresie nieodnawialnej energii pierwotnej EP?

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, dr inż. Magdalena Nakielska Charakterystyka energetyczna budynku w świetle aktualnych przepisów prawnych - wybrane aspekty

Charakterystyka energetyczna budynku w świetle aktualnych przepisów prawnych - wybrane aspekty Charakterystyka energetyczna budynku w świetle aktualnych przepisów prawnych - wybrane aspekty

Charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku stanowi jego ocenę w zakresie obudowy budynku, rozwiązań technicznych instalacji oraz zastosowanego źródła energii. Niestety, procedury ustalania...

Charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku stanowi jego ocenę w zakresie obudowy budynku, rozwiązań technicznych instalacji oraz zastosowanego źródła energii. Niestety, procedury ustalania oraz interpretacji technicznej podstawowych parametrów świadectwa charakterystyki energetycznej są często niejasne i nieprecyzyjne.

mgr inż. Ryszard Borkowski Izolacje termiczne w zastosowaniach przemysłowych

Izolacje termiczne w zastosowaniach przemysłowych Izolacje termiczne w zastosowaniach przemysłowych

W procesie realizacji inwestycji przemysłowych do niedawna nie doceniano roli izolacji - zarówno jej znaczenia technicznego, jak i ekonomicznego. Skupiano się głównie na robotach ogólnobudowlanych, montażowych,...

W procesie realizacji inwestycji przemysłowych do niedawna nie doceniano roli izolacji - zarówno jej znaczenia technicznego, jak i ekonomicznego. Skupiano się głównie na robotach ogólnobudowlanych, montażowych, sanitarnych, elektrycznych, automatyce itp. O izolacjach przypominano sobie dopiero w ostatniej chwili, kiedy zaczynał się rozruch instalacji i było już za mało czasu na ich odpowiednie wykonanie. Takie podejście skutkowało m.in. niską jakością izolacji, nieskutecznością jej zastosowań, brakiem...

mgr inż. Dominika Knera, dr hab. inż. Dariusz Heim, prof. uczelni Konstrukcja fasady szklanej a komfort cieplny w pomieszczeniach

Konstrukcja fasady szklanej a komfort cieplny w pomieszczeniach Konstrukcja fasady szklanej a komfort cieplny w pomieszczeniach

W budynkach użytkowanych w ciągu dnia szczególne znaczenie ma odpowiednie rozwiązanie ścian zewnętrznych pod kątem dostępu promieniowania słonecznego do wnętrza obiektu. Zależy to od geometrii, rozwiązań...

W budynkach użytkowanych w ciągu dnia szczególne znaczenie ma odpowiednie rozwiązanie ścian zewnętrznych pod kątem dostępu promieniowania słonecznego do wnętrza obiektu. Zależy to od geometrii, rozwiązań konstrukcyjnych oraz parametrów fizycznych materiałów, z których zbudowana jest przegroda. Ważna jest również możliwość sterowania strumieniem energii przepływającym między środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Hydroizolacja do starych dachów »

Hydroizolacja do starych dachów » Hydroizolacja do starych dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Płynna żywica do izolacji »

Płynna żywica do izolacji » Płynna żywica do izolacji »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.