Brama garażowa zapewniająca skuteczną izolację termiczną pozwala ograniczyć straty energii. Ważny jest również odpowiedni montaż, który wpływa znacząco na poprawę izolacyjności, niweluje też mostki termiczne, fot. Wiśniowski
Od bramy garażowej oczekujemy przede wszystkim niezawodności – ma bezproblemowo pracować przez lata i zapewniać komfort eksploatacji. Jeśli garaż jest umieszczony w bryle domu, to brama powinna również chronić przed stratami ciepła. Duże znaczenie ma również jej design, który sprawia, że konstrukcja dobrze komponuje się z architekturą budynku czy innymi elementami stolarki budowlanej, jak okna i drzwi. Aby brama była trwała, ciepła i bezpieczna, ważny jest jej prawidłowy montaż.
W minionych latach przekonywaliśmy audytorów energetycznych i zarządców nieruchomości, aby w audytach i projektach termomodernizacyjnych uwzględnili docieplenie stropów piwnic w celu ograniczenia strat...
W minionych latach przekonywaliśmy audytorów energetycznych i zarządców nieruchomości, aby w audytach i projektach termomodernizacyjnych uwzględnili docieplenie stropów piwnic w celu ograniczenia strat ciepła. Z zadowoleniem spoglądają w przyszłość ci, którzy skorzystali z naszych rad.
Nowoczesne metody firmy BLOCKTHERM mają szansę zrewolucjonizować podejście do termoizolacji obiektów. Warto dowiedzieć się więcej o samej firmie oraz jej działalności i rozwoju w branży termoizolacji.
Nowoczesne metody firmy BLOCKTHERM mają szansę zrewolucjonizować podejście do termoizolacji obiektów. Warto dowiedzieć się więcej o samej firmie oraz jej działalności i rozwoju w branży termoizolacji.
Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.
Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.
Cenimy wygodę, dlatego najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest garaż zintegrowany z bryłą budynku. Ważny jest wówczas wybór energooszczędnej bramy garażowej, która skutecznie zniweluje występowanie mostków termicznych na styku ze ścianą. Niezbędny jest to tego dobry montaż bramy, który pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania.
Montaż bramy garażowej krok po kroku
Najlepiej, gdy brama zostanie zainstalowana dopiero po zakończeniu prac wykończeniowych w garażu. To ważne, gdyż po zamontowaniu elementów konstrukcyjnych ościeżnicy, dostęp do niektórych miejsc może być znacznie utrudniony. Jeśli brama jest wyposażona w napęd automatyczny, trzeba też pamiętać o uprzednim doprowadzeniu zasilania i pozostawieniu przestrzeni na niezbędne komponenty.
Montaż bramy garażowej wymaga również odpowiedniego przygotowania otworu montażowego. Do najważniejszych elementów otworu należą nadproże i węgarki. Powinny być one wytynkowane i pomalowane przed zamontowaniem ościeżnicy.
Bardzo istotne jest usytuowanie węgarków, które muszą stać w linii prostej i nie mogą być przesunięte względem siebie. Niedoróbki w tej kwestii mogą spowodować nierównomierny rozkład sił oddziałujących na bramę, co prowadzi do szybkiego zużycia najbardziej obciążonych elementów.
Należy również zadbać o odpowiednie przygotowanie posadzki. Jej powierzchnia powinna być dokładnie wypoziomowana. Pozwoli to na łatwiejszy montaż i wyeliminuje ryzyko powstania szczeliny pomiędzy dołem bramy a posadzką. Prawidłowe wykończenie podłogi umożliwia też precyzyjne ustawienie napędu pod względem położeń krańcowych bramy, czyli pozycji, które zajmuje ona przy całkowitym otwarciu i zamknięciu.
Współczesne bramy garażowe są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie i mają duże lepsze parametry termoizolacyjne niż te produkowane jeszcze kilkanaście lat temu; fot.: Wiśniowski
Technika montażu bramy garażowej może różnić się w zależności od jej rodzaju. Dlatego prace montażowe najlepiej wykonać zgodnie z zaleceniami producenta.
Po przywiezieniu bramy na miejsce inwestycji konieczne jest jej dokładne sprawdzenie pod kątem ewentualnych wad, obecności wszystkich elementów oraz wzajemnego spasowania wymiarów bramy i ościeża. Jeśli wszystko jest w porządku, można przejść do skręcenia ościeżnic, a następnie wstawienia konstrukcji w otworze montażowym, ustawiając pion i poziom. Po zaklinowaniu ramy w ościeżu, zaznacza się dokładnie miejsca wiercenia otworów pod kątowniki montażowe. Umożliwiają one stabilne przymocowanie prowadnic pionowych do ściany. W przypadku bram segmentowych za stabilizację ościeżnicy podczas montażu odpowiada prowadnica końcowa. Należy przykręcić ją tymczasowo do bocznych profili, a po zamontowaniu ramy zdemontować i umieścić na jej końcu.
Kolejny krok to przykręcenie do sufitu prowadnic podsufitowych. Przy tej czynności kluczowy jest dobór właściwego mocowania. W murze z cegieł lub betonu wystarczają zwykle dobrej jakości kołki rozporowe. W przypadku pustaków czy betonu komórkowego potrzebne będą specjalne kotwy przeznaczone do tego typu materiałów.
Wykonanie następnego etapu pracy jest zależne od rodzaju bramy. Jeśli jest to model uchylny, po dokręceniu rolek prowadzących do skrzydła, możemy zainstalować je w ościeżnicy. Bramę segmentową należy najpierw „poskładać”, czyli poskręcać ze sobą poszczególne panele. Łączy się je za pomocą zawiasów, do których dokręcamy rolki prowadzące. Gdy skrzydło zostanie zamontowane do ościeżnicy, sprawdzamy jego pracę. Jeśli przesuwa się z oporami lub ociera o prowadnicę, konieczne jest skorygowanie ustawienia.
Po wstępnym uruchomieniu bramy trzeba jeszcze ustawić odpowiedni naciąg sprężyn. Ostatni etap prac to montaż niezbędnego wyposażenia: klamek, rygli antywłamaniowych oraz, jeśli brama jest w niego wyposażona, mechanizmu automatycznego napędu.
Podstawowy parametr, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze bramy garażowej, to współczynnik przenikania ciepła – im jest on niższy, tym mniejsze będą ubytki ciepła; fot.: Krispol
Nowa brama garażowa w starym budynku
Przy renowacji garażu – montażu nowej bramy w już istniejącym budynku – wyzwanie może stanowić zbyt mała ilość miejsca na zamocowanie wszystkich elementów nośnych. Barierę stanowić może też zbyt niskie nadproże garażu lub jego całkowity brak. Najlepiej wykorzystać wówczas model bramy dopasowany do tego typu, wymagających sytuacji montażowych. Na rynku dostępne są np. konstrukcje, których montaż oparty jest na specjalnych kątownikach, dzięki czemu mogą być montowane zarówno w otworze, jak i poza nim. Wyposażone są one również w dopasowane maskownice w kolorze skrzydła bramy, co pozwala zakryć ewentualne uszkodzenia ściany powstałe po demontażu starego wyrobu. W przypadku garażu wielostanowiskowego, przy jego modernizacji warto zadbać o ujednolicenie całego frontu budynku z designem płaszcza bramy. Pomoże w tym np. zastosowanie specjalnych blend renowacyjnych.
Trwałość, estetyka, energooszczędność, bezpieczeństwo obsługi – to tylko niektóre cechy, jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze bramy garażowej. Droga do przemyślanej inwestycji wiedzie przez odpowiednie dopasowanie bramy do garażu, jego otoczenia, funkcji oraz naszych oczekiwań. Zwieńczeniem jest dobry montaż, który pozwala w pełni wykorzystać parametry użytkowe wyrobu.
Związek Polskie Okna i Drzwi nawiązuje współpracę z europejskim stowarzyszeniem branżowym producentów systemów profili okiennych z twardego PVC i związanych z nimi produktów budowlanych (EPPA). Cele obu...
Związek Polskie Okna i Drzwi nawiązuje współpracę z europejskim stowarzyszeniem branżowym producentów systemów profili okiennych z twardego PVC i związanych z nimi produktów budowlanych (EPPA). Cele obu organizacji to wspólne działania na rzecz szeroko pojętej promocji recyklingu.
W związku z wejściem w życie kolejnej edycji programu „Czyste Powietrze” związek POiD zaproponował organizatorowi programu, Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, weryfikację wysokości...
W związku z wejściem w życie kolejnej edycji programu „Czyste Powietrze” związek POiD zaproponował organizatorowi programu, Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, weryfikację wysokości dopłat w zakresie dofinansowań do wymiany stolarki otworowej. NFOŚiGW odniósł się do wniosku.
Marka illbruck, ekspert w dziedzinie klejenia i uszczelniania złączy okien, drzwi i fasad w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym, rozszerza ofertę o nowy wariant systemu szczelnego montażu okien,...
Marka illbruck, ekspert w dziedzinie klejenia i uszczelniania złączy okien, drzwi i fasad w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym, rozszerza ofertę o nowy wariant systemu szczelnego montażu okien, oparty na innowacyjnej – pierwszej, aktywnej membranie płynnej LD926 do złączy okiennych.
Ponad 15 godzin pokazów dobrego montażu na żywo, 9 stoisk eksperckich, wystawa zamontowanych produktów, konferencja prasowa i setki rozmów z ekspertami – tak wyglądała w pigułce MONTERIADA 2024. Wydarzenie...
Ponad 15 godzin pokazów dobrego montażu na żywo, 9 stoisk eksperckich, wystawa zamontowanych produktów, konferencja prasowa i setki rozmów z ekspertami – tak wyglądała w pigułce MONTERIADA 2024. Wydarzenie zorganizowane przez Związek POiD oraz Partnerów promowało nowoczesne rozwiązania do budowy i termomodernizacji domu.
W Polsce jest około 6 mln budynków mieszkalnych, z czego ponad 404 tys. zostało wybudowane przed rokiem 1918. Standardy dotyczące izolacyjności cieplnej stolarki w tych budynkach znacznie odbiegają od...
W Polsce jest około 6 mln budynków mieszkalnych, z czego ponad 404 tys. zostało wybudowane przed rokiem 1918. Standardy dotyczące izolacyjności cieplnej stolarki w tych budynkach znacznie odbiegają od obecnych wymagań. Dlatego właśnie w tych budynkach tkwi największy potencjał oszczędności energii.
W krajach UE na ogrzewanie i chłodzenie przeznacza się prawie 50% zużycia energii końcowej, z czego 80% przypada na budynki. Zmiany klimatyczne są efektem m.in. emisji gazów cieplarnianych, które pochodzą...
W krajach UE na ogrzewanie i chłodzenie przeznacza się prawie 50% zużycia energii końcowej, z czego 80% przypada na budynki. Zmiany klimatyczne są efektem m.in. emisji gazów cieplarnianych, które pochodzą głównie ze spalania paliw kopalnych, mają realny wpływ na codzienne życie obywateli i funkcjonowanie gospodarki. Powszechne stosowanie energooszczędnych rozwiązań w dobie kryzysu energetycznego i ekonomicznego zwłaszcza w budownictwie powinno być działaniem priorytetowym. Stolarka okienna i drzwiowa...
Na trwałość i szczelność okien istotny wpływ ma to, w jaki sposób zostaną one zamontowane. Bez prawidłowego osadzenia oraz uszczelnienia stolarki nawet najlepsze parametry użytkowe samego produktu nie...
Na trwałość i szczelność okien istotny wpływ ma to, w jaki sposób zostaną one zamontowane. Bez prawidłowego osadzenia oraz uszczelnienia stolarki nawet najlepsze parametry użytkowe samego produktu nie zapewnią, że będzie on dobrze spełniać swoją rolę. W odpowiedzi na rosnące wymagania dotyczące energooszczędności budynków, standardowy, tradycyjny montaż zastępowany jest przez nowoczesne techniki montażowe.
1 marca 2022 r. ruszyła kolejna, szósta edycja konkursu Top Ten HACKS Okna 2022. Programy Top Ten oraz HACKS (Heating And Cooling Know-how and Solutions) pomagają wskazać grupę wyrobów, które spełniają...
1 marca 2022 r. ruszyła kolejna, szósta edycja konkursu Top Ten HACKS Okna 2022. Programy Top Ten oraz HACKS (Heating And Cooling Know-how and Solutions) pomagają wskazać grupę wyrobów, które spełniają najwyższe wymogi efektywności energetycznej, jakości i poprawy komfortu życia.
W ekspresowym tempie przebiegają prace nad wdrożeniem do techników specjalizacji „technik montażu i automatyki stolarki budowlanej” w szkołach branżowych II stopnia. Jest to kontynuacja istniejącego już...
W ekspresowym tempie przebiegają prace nad wdrożeniem do techników specjalizacji „technik montażu i automatyki stolarki budowlanej” w szkołach branżowych II stopnia. Jest to kontynuacja istniejącego już od 2018 r. zawodu „montera stolarki budowlanej”, w którym kształcenie prowadzone jest w branżowej szkole I stopnia. Prace rozpoczęły się na wniosek Związku POiD, który aktywnie uczestniczy w tworzeniu podstawy programowej.
Organizacje branżowe i przedsiębiorcy biją na alarm z powodu cen surowca drzewnego, który jest obecnie najdroższy w historii. Na wzroście jego cen straci cała gospodarka. Odczuje to jednak w pierwszej...
Organizacje branżowe i przedsiębiorcy biją na alarm z powodu cen surowca drzewnego, który jest obecnie najdroższy w historii. Na wzroście jego cen straci cała gospodarka. Odczuje to jednak w pierwszej kolejności budownictwo, segment meblarski, rynek stolarki okiennej i drzwiowej, ale także m.in. rynek papieru.
Ceny wyrobów stolarki otworowej będą wzrastać, podobnie jak ceny innych materiałów budowlanych. Inwestorzy zapłacą o 10–15% więcej za okna, drzwi czy bramy garażowe.
Ceny wyrobów stolarki otworowej będą wzrastać, podobnie jak ceny innych materiałów budowlanych. Inwestorzy zapłacą o 10–15% więcej za okna, drzwi czy bramy garażowe.
Związek Polskie Okna i Drzwi ogłasza POiD Building Awards 2021 – pierwszy w branży konkurs, poszukujący i prezentujący najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej oraz automatyki budynkowej, w kontekście...
Związek Polskie Okna i Drzwi ogłasza POiD Building Awards 2021 – pierwszy w branży konkurs, poszukujący i prezentujący najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej oraz automatyki budynkowej, w kontekście zrealizowanych projektów architektonicznych.
Związek POiD wraz z partnerami, po raz kolejny angażuje się w ważne społecznie tematy – tym razem będzie przypominał Polakom, aby zadbali o swoje domy w myśl hasła: Wymień stolarkę z dobrym montażem! Poprawę...
Związek POiD wraz z partnerami, po raz kolejny angażuje się w ważne społecznie tematy – tym razem będzie przypominał Polakom, aby zadbali o swoje domy w myśl hasła: Wymień stolarkę z dobrym montażem! Poprawę efektywności energetycznej każdego budynku należy bowiem zacząć od wymiany starych okien, drzwi i bramy garażowej na energooszczędne wyroby… a skończyć na zakupie nowoczesnego źródła ciepła. Taka kolejność przynosi realne korzyści dla odbiorców – większy komfort życia i oszczędności w domowym...
Budowa domu to skomplikowany proces - trzeba bowiem wiedzy i doświadczenia, aby postawić budynek, ocieplić go i zainstalować w nim nowoczesną stolarkę otworową. W dniach od 4 do 7 lutego mogły się o tym...
Budowa domu to skomplikowany proces - trzeba bowiem wiedzy i doświadczenia, aby postawić budynek, ocieplić go i zainstalować w nim nowoczesną stolarkę otworową. W dniach od 4 do 7 lutego mogły się o tym przekonać osoby odwiedzające stoisko MONTERIADY na targach BUDMA w Poznaniu, oglądając pokazy montażu w dwóch strefach wydarzenia.
Na koszty energii w budynku oraz bezpieczeństwo i komfort użytkowania ma wpływ wiele czynników. Ze strony budowlanej najważniejsze z nich to dobór odpowiednich, energooszczędnych technologii i materiałów,...
Na koszty energii w budynku oraz bezpieczeństwo i komfort użytkowania ma wpływ wiele czynników. Ze strony budowlanej najważniejsze z nich to dobór odpowiednich, energooszczędnych technologii i materiałów, a także wszystkie działania związane z prawidłowym zaprojektowaniem oraz wykonaniem izolacji termicznej budynku. Konieczność wprowadzenia termoizolacji w budynkach wynika z uciążliwości w zakresie użytkowania lokali mieszkalnych. Problemem są straty ciepła i zawilgocenia, a w efekcie zagrzybienia....
Budynki mieszkalne wybudowane po II wojnie światowej bez termomodernizacji nie spełniają obecnych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, a w wielu przypadkach również wymagań higienicznych dotyczących...
Budynki mieszkalne wybudowane po II wojnie światowej bez termomodernizacji nie spełniają obecnych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, a w wielu przypadkach również wymagań higienicznych dotyczących wentylacji [1-4].
Bardzo często na opakowaniach pianek w aerozolu brakuje informacji o deklarowanej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Sytuacja ta dotyczy głównie pianek montażowych i montażowo-uszczelniających.
Bardzo często na opakowaniach pianek w aerozolu brakuje informacji o deklarowanej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Sytuacja ta dotyczy głównie pianek montażowych i montażowo-uszczelniających.
Ekologiczne budownictwo stawia na minimalizację wpływu budynków na środowisko oraz na poprawę jakości życia mieszkańców. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają nowoczesne okna i drzwi, które nie tylko...
Ekologiczne budownictwo stawia na minimalizację wpływu budynków na środowisko oraz na poprawę jakości życia mieszkańców. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają nowoczesne okna i drzwi, które nie tylko poprawiają efektywność energetyczną budynków, ale również jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Wybór odpowiednich rozwiązań w zakresie stolarki okiennej i drzwiowej staje się jednym z fundamentów zrównoważonego budownictwa, łącząc aspekty ekologiczne z komfortem użytkowników.
Wiele budynków w naszym kraju odbiega od współczesnych standardów techniki. Nie chodzi tu tylko o obiekty zabytkowe, także kilkudziesięcioletnie domy jedno- czy wielorodzinne oraz budynki użyteczności...
Wiele budynków w naszym kraju odbiega od współczesnych standardów techniki. Nie chodzi tu tylko o obiekty zabytkowe, także kilkudziesięcioletnie domy jedno- czy wielorodzinne oraz budynki użyteczności publicznej wymagają renowacji i to jak najszybszej.
Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...
Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.