Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Płynne membrany do hydroizolacji balkonów i tarasów

Joanna Szot | IZOLACJE 3/2024 | 2024-04-03
Poznaj właściwości płynnych membran do hydroizolacji balkonów i tarasów, fot. Alchimica

Poznaj właściwości płynnych membran do hydroizolacji balkonów i tarasów, fot. Alchimica

Balkony i tarasy ze względu na swoje usytuowanie są szczególnie narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego wymagają troski, a podstawą jest wykonanie odpowiedniej warstwy hydroizolacyjnej. Skutecznym i bezpiecznym sposobem jest wykorzystanie do tego celu płynnych membran – sprawdzą się również podczas renowacji tych miejsc.

Zobacz także

mgr inż. Maciej Rokiel Taras na gruncie – specyficzny rodzaj okapu. Studium przypadku.

Taras na gruncie – specyficzny rodzaj okapu. Studium przypadku. Taras na gruncie – specyficzny rodzaj okapu. Studium przypadku.

Tarasy na gruncie różnią się od nadziemnych przede wszystkim tym, że nie ma pod nimi pomieszczeń. Z tego też powodu czasem spotyka się opinie, że w tarasach naziemnych zbędna jest wysoka niezawodność izolacji...

Tarasy na gruncie różnią się od nadziemnych przede wszystkim tym, że nie ma pod nimi pomieszczeń. Z tego też powodu czasem spotyka się opinie, że w tarasach naziemnych zbędna jest wysoka niezawodność izolacji przeciwwodnej. Nic bardziej błędnego.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Cezary Leszczyński Optymalizacja wybranych parametrów węzła połączenia płyty balkonowej ze ścianą

Optymalizacja wybranych parametrów węzła połączenia płyty balkonowej ze ścianą Optymalizacja wybranych parametrów węzła połączenia płyty balkonowej ze ścianą

Mostek termiczny nazywany zamiennie mostkiem cieplnym to miejsce w przegrodach budowlanych, w których występują zwiększone straty ciepła oraz niższe wartości temperatur wewnętrznych na powierzchni przegrody...

Mostek termiczny nazywany zamiennie mostkiem cieplnym to miejsce w przegrodach budowlanych, w których występują zwiększone straty ciepła oraz niższe wartości temperatur wewnętrznych na powierzchni przegrody w porównaniu do powierzchni przegrody, która znajduje się poza zasięgiem wpływu mostka. Przyczynami wspomnianego zjawiska są najczęściej: zróżnicowane przewodności cieplne występujących w jednej warstwie przegrody materiałów (np. konstrukcyjne elementy żelbetowe zlokalizowane w murowanej ścianie)...

mgr inż. Maciej Rokiel Okapy balkonów i tarasów – poprawne rozwiązania materiałowo‑technologiczne

Okapy balkonów i tarasów – poprawne rozwiązania materiałowo‑technologiczne Okapy balkonów i tarasów – poprawne rozwiązania materiałowo‑technologiczne

Balkon czy taras to element konstrukcyjny budynku powiększający w niewątpliwy sposób jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne, od miejsca przeznaczonego na wypoczynek, do przedłużenia...

Balkon czy taras to element konstrukcyjny budynku powiększający w niewątpliwy sposób jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne, od miejsca przeznaczonego na wypoczynek, do przedłużenia np. salonu. Aby jednak ten modny (i chyba dobrze) obecnie element nie sprawiał użytkownikowi problemów, konieczne jest pokonanie dość niełatwych problemów, zarówno projektowych, jak i wykonawczych.

Zadaniem hydroizolacji jest przede wszystkim zabezpieczenie tarasu czy balkonu przed destrukcyjnym działaniem szeroko rozumianej wilgoci. Jest to ważne, ponieważ najgorszym zagrożeniem dla tych powierzchni jest połączenie wilgoci oraz wahań temperatury, które w naszym kraju są powszechne. Cząsteczki wody wnikające pod nawierzchnię zmieniają swoją objętość pod wpływem naprzemiennych temperatur, uszkadzając konstrukcję tarasu czy balkonu. Powstałe pęknięcia to także dobre warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Aby naprawić te szkody, zazwyczaj niezbędne jest wymienienie znacznej części nawierzchni, co jest nie tylko uciążliwe, ale również kosztowne. Jak widać, woda to groźny przeciwnik i wykorzysta nawet najdrobniejsze niedociągnięcia nieprawidłowo przeprowadzonej hydroizolacji. Dlatego do jej wykonania należy zastosować najlepsze materiały. A do takich na pewno zaliczają się płynne membrany hydroizolacyjne.

Czytaj też: Jak odprowadzać wodę z połaci balkonów i tarasów?

*****
Przed zakupem

Zanim kupimy płynną membranę, zwróćmy uwagę na kilka kwestii – wszystkie informacje powinny znajdować się na etykiecie produktu. Sprawdźmy:

        • na jakie podłoża przeznaczona jest membrana,
        • czy wymagany jest dedykowany preparat gruntujący, włóknina i taśma uszczelniająca,
        • na jaki zakres temperatur preparat jest odporny,
        • czas schnięcia – czyli jak szybko będzie można nakładać kolejne warstwy i użytkować powierzchnię,
        • wydajność – ile kilogramów preparatu potrzeba do pokrycia 1 m2 powierzchni,
        • producenta – znane marki oferują wysoko jakościowe produkty, może zapłacimy za nie trochę więcej, ale zyskujemy gwarancję trwałej i skutecznej izolacji przez wiele lat.

*****

O płynnych membranach

Nowoczesne płynne membrany to niezawodne systemy ochrony przed wilgocią. Najlepsze produkty wytwarzane są na bazie wysokiej jakości żywic poliuretanowych i wzbogacane o środki uszlachetniające, dzięki czemu skutecznie chronią konstrukcję nie tylko przed wilgocią, ale również promieniowaniem UV. Z drugiej strony nie istnieje ryzyko zamknięcia wilgoci wewnątrz, co też niesie ze sobą poważne konsekwencje. Płynne membrany hydroizolacyjne są otwarte dyfuzyjnie, czyli umożliwiają odparowanie wilgoci z podłoża. Są trwałe i odporne na działania warunków atmosferycznych, w tym wysokie (do +90°C) i niskie (do -40°C) temperatury, a także czynniki mechaniczne oraz chemiczne (np. detergenty, oleje czy sól). Ponadto są nietoksyczne, wodorozcieńczalne, nie zawierają rozpuszczalników i charakteryzują się dużą przyczepnością. Warto podkreślić, że płynne membrany tworzą jednolitą, bezszwową (bez połączeń i spoin) oraz nieobciążającą podłoża warstwę. Ponadto płynna formuła sprawia, że hydroizolacja dopasowuje się do danej powierzchni, także zabezpieczenie trudno dostępnych miejsc (np. krawędzi, zagięć, słupów, balustrad) jest bezproblemowe.

Przed aplikacją membran

Płynne membrany są łatwe do nakładania. To produkty jednoskładnikowe, więc dostępne są w formie gotowej do bezpośredniego użycia – po otwarciu opakowania wystarczy tylko wymieszać preparat mieszadłem wolnoobrotowym. Aplikuje się je za pomocą wałka, dużego pędzla, pacy lub – zazwyczaj w przypadku dużych powierzchni – natrysku hydraulicznego (sposób zależy od rodzaju i gęstości nakładanej masy), więc z tym zadaniem powinna poradzić sobie nawet osoba niemająca doświadczenia w pracach budowlanych czy remontowych. Nakładanie jest intuicyjne i szybkie – płynna konsystencja ułatwia przeprowadzenie prac. Co ważne, proces utwardzania jest krótki i zachodzi na zimno poprzez kontakt produktu z wilgocią i podłożem.

Zazwyczaj już następnego dnia żywica jest utwardzona, jednak zależy to od kilku czynników. Płynne membrany można aplikować na beton, wylewki cementowe czy cementowo-wapienne (a także ściany z ceramiki, betonu komórkowego czy tynki cementowo-wapienne). Natomiast nie powinny być stosowane na powierzchniach z drewna i materiałów drewnopochodnych. Izolowana powierzchnia musi być sucha (jeśli zaaplikowalibyśmy materiał hydroizolacyjny na mokrą powierzchnię, to wilgoć pozostałaby pod nią), pozbawiona luźnych elementów, odkurzona, odtłuszczona i zagruntowana (np. epoksydowym gruntem szczepnym). Należy także zlikwidować wszystkie nierówności, a szczeliny i ubytki uzupełnić.

Uwaga! Nowe podłoże betonowe czy cementowe musi mieć minimum 28 dni.

*****
Dlaczego właśnie płynne membrany?

Płynne membrany od kilkunastu lat z powodzeniem stosowane są do izolacji pomieszczeń narażonych na wilgoć, np. łazienek czy kuchni. Dzięki temu, że zostały wzbogacone o specjalne dodatki, można je również wykorzystać na zewnątrz, ponieważ:

        • są całkowicie wodoszczelne, nie zachodzi ryzyko przecieku, nawet gdy na tarasie czy balkonie zalega woda,
        • są otwarte dyfuzyjnie – z jednej strony wodoszczelne, z drugiej zaś paroprzepuszczalne,
        • są odporne na warunki atmosferyczne, skrajnie wysokie i niskie temperatury, uszkodzenia mechaniczne i chemikalia,
        • są odporne na promieniowanie UV,
        • są elastyczne i rozciągliwe – dostosowują się do ruchów i naprężeń konstrukcji,
        • tworzą bezspoinową, bezszwową powłokę,
        • odznaczają się doskonałą siłą wiązania praktycznie do każdego typu podłoża,
        • po aplikacji w krótkim czasie tworzą jednolitą gładką powierzchnię,
        • są uniwersalne – dopasowują się do każdego wymiaru i kształtu powierzchni,
        • łatwo się je nakłada,
        • szybko możne je użytkować.

*****

Nakładanie w kilku krokach

Aplikację płynnej membrany zaczynamy od naroży oraz miejsc połączenia tarasu czy balkonu ze ścianą, którą należy zabezpieczyć taśmą odcinającą. Natomiast naroża wzmacniamy specjalną taśmą zbrojeniową lub geowłókniną – rozprowadzamy membranę, wciskamy w nią taśmę i nakładamy drugą warstwę hydroizolacji. Warto również zabezpieczyć połączenie posadzki ze ścianami za pomocą uszczelniacza poliuretanowego. Następnie na całej powierzchni rozprowadzamy płynną membranę. Po określonym przez producenta czasie nakładamy drugą warstwę – w poprzek pierwszej (metoda krzyżowa). Aby wzmocnić nakładaną powłokę, można użyć geowłókniny. Grubość pojedynczej warstwy powinna wynosić 1–2 cm. Gdy membrana wyschnie (najczęściej po 24 godz.), można na niej ułożyć materiał wykończeniowy.

Wykończenie tarasu i balkonu

W zależności od rodzaju płynnej membrany i naszych preferencji nałożoną warstwę hydroizolacyjną możemy pozostawić niewykończoną lub przykryć ją glazurą, terakotą czy deskami tarasowymi. W wersje odporne na chodzenie bardzo często wtapia się (jeszcze przed zaschnięciem) dekoracyjne płatki lub barwiony piasek kwarcowy. Posadzki żywiczne są odporne na ścieranie i pękanie, a także łatwe w czyszczeniu – wystarczy umyć je wodą. Pamiętajmy, żeby do klejenia płytek używać kleju przeznaczonego do stosowania na zewnątrz. Jeżeli taras wykańczamy deską tarasową, sztuczną trawą lub płytkami wentylowanymi, dobrze jest na membranie ułożyć dodatkową warstwę geowłókniny.

Bezproblemowy remont z membraną

Remontując taras czy balkon, płynne membrany można aplikować bezpośrednio na stare płytki ceramiczne, dzięki czemu unikniemy ich skuwania, a co za tym idzie, konserwacja jest mniej czasochłonna i kosztowna. Jednak zanim przystąpimy do prac, upewnijmy się, że okładzina jest dobrze związana z podłożem. Gdy zauważymy niestabilne płytki, to musimy je odpowiednio przykleić, konieczne jest także uzupełnienie braków w dylatacjach i fugach. Usuwamy również wszystkie ruchome i skruszone elementy. Następnie dokładnie czyścimy powierzchnię – możemy wykorzystać do tego celu np. myjkę ciśnieniową.

Uwaga! Zanim rozpoczniemy aplikację membrany, pozwólmy, aby powierzchnia tarasu czy balkonu wyschła!

Stosujmy się również do zaleceń producenta. Jeżeli zaleca on zastosowanie preparatu gruntującego, nie pomijajmy tego etapu. Do naprawy nawierzchni można zastosować transparentne produkty z żywicy poliuretanowej, dzięki którym nadal możemy cieszyć oko kolorem czy wzorem okładziny. Na rynku dostępne są również dekoracyjne żywice poliuretanowe na balkon i taras, które bez wysiłku pozwolą odmienić te powierzchnie. Jak twierdzą producenci, zapewniają szczelną izolację i zachowują kolor niemal 25 lat. Niezależnie od wybranego rodzaju płynnej membrany nowa warstwa hydroizolacji jest odporna na ruch pieszych oraz nacisk stawiany przez ciężkie meble. Ponadto – co jest nie do przecenienia – uszczelnia na starym podłożu wszelkie ewentualne szczeliny wokół fug, narożników i cokołów.

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Maciej Rokiel Okładziny z kamieni naturalnych na balkonach i tarasach

Okładziny z kamieni naturalnych na balkonach i tarasach Okładziny z kamieni naturalnych na balkonach i tarasach

Balkon to element architektoniczny w postaci płyty wysuniętej poza lico ściany, połączony drzwiami z pomieszczeniem za ścianą oraz zabezpieczony balustradą. Loggia zaś to wnęka w elewacji budynku powstała...

Balkon to element architektoniczny w postaci płyty wysuniętej poza lico ściany, połączony drzwiami z pomieszczeniem za ścianą oraz zabezpieczony balustradą. Loggia zaś to wnęka w elewacji budynku powstała na skutek cofnięcia ściany (ścian), zabezpieczona od zewnątrz balustradą i dostępna z jednego lub kilku pomieszczeń. Istotą tarasu nadziemnego jest natomiast obecność pod płytą pomieszczenia użytkowego. Taras nadziemny zatem to nic innego, jak rodzaj stropodachu nad częścią budynku, zaprojektowaną...

Małgorzata Kłapkowska Izolacja tarasu

Izolacja tarasu Izolacja tarasu

Problemów związanych z przeciekaniem tarasów można uniknąć, jeśli w czasie budowy prace zostaną wykonane wyjątkowo starannie, a zastosowane materiały i technologia będą dopasowane do warunków użytkowania...

Problemów związanych z przeciekaniem tarasów można uniknąć, jeśli w czasie budowy prace zostaną wykonane wyjątkowo starannie, a zastosowane materiały i technologia będą dopasowane do warunków użytkowania i konstrukcji tarasu.

mgr inż. Maciej Rokiel Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Punktem wyjścia do prawidłowego zaprojektowania konstrukcji tarasu jest precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników...

Punktem wyjścia do prawidłowego zaprojektowania konstrukcji tarasu jest precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników destrukcyjnych, a na tej podstawie przyjęcie poprawnych technicznie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez...

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez specjalną warstwę drenującą.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Jak wykonać szczelny taras i balkon? Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami,...

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami, czego skutki...

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony o różnej konstrukcji

Balkony o różnej konstrukcji Balkony o różnej konstrukcji

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu...

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu z budynkiem ma zasadnicze znaczenie dla przepływu ciepła i możliwości kondensacji wilgoci na powierzchni przegród budowlanych.

mgr inż. Maciej Rokiel Taras nadziemny – między teorią a praktyką

Taras nadziemny – między teorią a praktyką Taras nadziemny – między teorią a praktyką

Taras nadziemny (nad pomieszczeniem) to element konstrukcyjny budynku zwiększający niewątpliwie jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne. Aby jednak ten modny obecnie element nie...

Taras nadziemny (nad pomieszczeniem) to element konstrukcyjny budynku zwiększający niewątpliwie jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne. Aby jednak ten modny obecnie element nie był przyczyną kłopotów w użytkowaniu budynku, projektant i wykonawca powinni rozwiązać kilka niełatwych problemów.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Praktyczny poradnik umożliwia sprawne poruszanie się po nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących tarasów i balkonów. Zawiera liczne schematy i rysunki oraz tabele ułatwiające dotarcie do poszczególnych punktów...

Praktyczny poradnik umożliwia sprawne poruszanie się po nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących tarasów i balkonów. Zawiera liczne schematy i rysunki oraz tabele ułatwiające dotarcie do poszczególnych punktów tematycznych.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, dr inż. Aldona Łowińska-Kluge Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych...

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych w obiektach, badań laboratoryjnych próbek pobranych z tych obiektów, a także ich badań strukturalnych (SEM i EDS) można określić rodzaje i przyczyny występujących zjawisk korozyjnych, co pozwala na opracowanie skutecznych i trwałych metod napraw. Gwarantuje to właściwą eksploatację konstrukcji...

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2 Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących...

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących dobre metody badawcze i spełniających stosunkowo rygorystyczne wymagania.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych...

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych czasopismach, a, co gorsza, także w literaturze technicznej są one nadal opisywane jako poprawne.

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe

Aby wyprodukować folię w płynie o odpowiedniej jakości i jednocześnie optymalnej cenie, należy stosować wyłącznie takie surowce, które zostały ocenione jako przydatne do stosowania w recepturze, w określonej,...

Aby wyprodukować folię w płynie o odpowiedniej jakości i jednocześnie optymalnej cenie, należy stosować wyłącznie takie surowce, które zostały ocenione jako przydatne do stosowania w recepturze, w określonej, wynikającej z badań, ilości. Tymczasem większość producentów zamiast na badaniach opiera się przy ustalaniu receptur na rekomendacjach producentów surowców.

mgr inż. Maciej Rokiel Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe

Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe

Balkon i taras to takie części budynku, w których kumulują się liczne oddziaływania. Z tego powodu bardzo ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. W przeciwnym razie stosunkowo szybko (nawet...

Balkon i taras to takie części budynku, w których kumulują się liczne oddziaływania. Z tego powodu bardzo ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. W przeciwnym razie stosunkowo szybko (nawet w ciągu kilku miesięcy – jeżeli prace wykonywano jesienią) może dojść do znacznych uszkodzeń.

mgr inż. Maciej Rokiel Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe

Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe

Zarówno wariant drenażowy, jak i z uszczelnieniem podpłytkowym wymagają przemyślenia sposobu wykonania. Dotyczy to zwłaszcza rodzaju, sposobu i miejsca montażu obróbki.

Zarówno wariant drenażowy, jak i z uszczelnieniem podpłytkowym wymagają przemyślenia sposobu wykonania. Dotyczy to zwłaszcza rodzaju, sposobu i miejsca montażu obróbki.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy

Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy

Zagadnień termoizolacyjnych nie można traktować w oderwaniu od układu hydroizolacji. Świadczą o tym najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy tarasów lub balkonów.

Zagadnień termoizolacyjnych nie można traktować w oderwaniu od układu hydroizolacji. Świadczą o tym najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy tarasów lub balkonów.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Taras nadziemny jest elementem konstrukcji umieszczonym nad pomieszczeniem pełniącym jednocześnie funkcję dachu. Składa się z płyty nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. Jego powierzchnia dostępna jest...

Taras nadziemny jest elementem konstrukcji umieszczonym nad pomieszczeniem pełniącym jednocześnie funkcję dachu. Składa się z płyty nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. Jego powierzchnia dostępna jest z przyległych pomieszczeń.

mgr inż. Monika Dybowska-Józefiak, dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych

Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych

W ciągu ostatnich lat w znaczący sposób zostały zaostrzone w Polsce wymagania cieplne dotyczące budynków. W związku z tym niezwykle ważne staje się w procesie projektowym poprawne wykonywanie szczegółowych...

W ciągu ostatnich lat w znaczący sposób zostały zaostrzone w Polsce wymagania cieplne dotyczące budynków. W związku z tym niezwykle ważne staje się w procesie projektowym poprawne wykonywanie szczegółowych obliczeń i analiz, które powinny być podstawą wyboru rozwiązań konstrukcyjnych oraz izolacyjnych. Dotyczy to szczególnie złączy, w tym połączenia ściany zewnętrznej z płytą balkonową.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony oszklone jako systemy szklarniowe

Balkony oszklone jako systemy szklarniowe Balkony oszklone jako systemy szklarniowe

W pasywnych systemach pozyskiwania energii słonecznej procesy odbierania i przekazywania energii powinny odbywać się dzięki samej konstrukcji budynku, bez pomocy dodatkowych urządzeń mechanicznych czy...

W pasywnych systemach pozyskiwania energii słonecznej procesy odbierania i przekazywania energii powinny odbywać się dzięki samej konstrukcji budynku, bez pomocy dodatkowych urządzeń mechanicznych czy elektrycznych.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony jako systemy szklarniowe

Balkony jako systemy szklarniowe Balkony jako systemy szklarniowe

Systemy szklarniowe należą do grupy systemów pasywnych, pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło dzięki wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. W tych systemach zamiana energii...

Systemy szklarniowe należą do grupy systemów pasywnych, pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło dzięki wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. W tych systemach zamiana energii słonecznej na cieplną oraz rozprowadzanie ciepła odbywają się dzięki naturalnym zjawiskom przepływu energii w elementach budynku.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony oszklone jako szklarnie

Balkony oszklone jako szklarnie Balkony oszklone jako szklarnie

Balkony oszklone zyskują coraz większą popularność w budynkach istniejących i nowo projektowanych, dzięki atrakcyjności architektonicznej i użytkowej, połączonej z ochroną cieplną i akustyczną przyległych...

Balkony oszklone zyskują coraz większą popularność w budynkach istniejących i nowo projektowanych, dzięki atrakcyjności architektonicznej i użytkowej, połączonej z ochroną cieplną i akustyczną przyległych pomieszczeń. Stosunkowo niski koszt obudowy balkonu sprawia, że jest to rozwiązanie powszechnie dostępne i proste w realizacji.

mgr inż. Maciej Rokiel Trudne detale tarasów i balkonów

Trudne detale tarasów i balkonów Trudne detale tarasów i balkonów

Balkon i taras to elementy konstrukcyjne budynku zwiększające jego wartość użytkową. Możliwości ich wykorzystania są ogromne: od miejsca przeznaczonego na wypoczynek do przedłużenia salonu. Aby jednak...

Balkon i taras to elementy konstrukcyjne budynku zwiększające jego wartość użytkową. Możliwości ich wykorzystania są ogromne: od miejsca przeznaczonego na wypoczynek do przedłużenia salonu. Aby jednak ten element nie sprawiał użytkownikowi problemów, konieczne jest pokonanie kilku trudności projektowych i wykonawczych.

mgr inż. Maciej Rokiel Trudne detale balkonów i tarasów

Trudne detale balkonów i tarasów Trudne detale balkonów i tarasów

Zaprojektowanie detali balkonu czy tarasu może przysparzać pewnych trudności. Kolejnym z newralgicznych miejsc, wymagających szczególnej uwagi i decydujących o poprawności wykonania całej konstrukcji,...

Zaprojektowanie detali balkonu czy tarasu może przysparzać pewnych trudności. Kolejnym z newralgicznych miejsc, wymagających szczególnej uwagi i decydujących o poprawności wykonania całej konstrukcji, są dylatacje brzegowe.

mgr inż. Marek Gawron, mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy i balkony - trudne detale

Tarasy i balkony - trudne detale Tarasy i balkony - trudne detale

Kolejnymi newralgicznymi miejscami tarasów i balkonów są okap i balustrada. Także i tu wymagana jest bardzo duża dokładność podczas projektowania oraz wykonywania detali.

Kolejnymi newralgicznymi miejscami tarasów i balkonów są okap i balustrada. Także i tu wymagana jest bardzo duża dokładność podczas projektowania oraz wykonywania detali.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Hydroizolacja do starych dachów »

Hydroizolacja do starych dachów » Hydroizolacja do starych dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Płynna żywica do izolacji »

Płynna żywica do izolacji » Płynna żywica do izolacji »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.