Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Balkony oszklone jako szklarnie

Cz. 3. Kształt balkonu a zyski energetyczne

Balkony oszklone jako szklarnie
Archiwum autorki

Balkony oszklone jako szklarnie


Archiwum autorki

Balkony oszklone zyskują coraz większą popularność w budynkach istniejących i nowo projektowanych, dzięki atrakcyjności architektonicznej i użytkowej, połączonej z ochroną cieplną i akustyczną przyległych pomieszczeń.
Stosunkowo niski koszt obudowy balkonu sprawia, że jest to rozwiązanie powszechnie dostępne i proste w realizacji.

Zobacz także

Alchimica Polska Sp. z o.o. Hydroizolacja tarasu i balkonu w systemie Hyperdesmo

Hydroizolacja tarasu i balkonu w systemie Hyperdesmo Hydroizolacja tarasu i balkonu w systemie Hyperdesmo

Zarówno balkon, jak i taras cały czas są narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Dlatego też zastosowane podczas ich budowy materiały przede wszystkim muszą stanowić skuteczną ochronę...

Zarówno balkon, jak i taras cały czas są narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Dlatego też zastosowane podczas ich budowy materiały przede wszystkim muszą stanowić skuteczną ochronę przed wodą, wilgocią i zmianami temperatury. I to niezależnie od wielkości tych przydomowych powierzchni.

Canada Rubber Polska Szczelnie, estetycznie i na lata?

Szczelnie, estetycznie i na lata? Szczelnie, estetycznie i na lata?

Dlaczego warto zająć się hydroizolacją tarasu? Jaki produkt idealnie sprawdzi się na tarasach? Poniżej prezentujemy trzy systemy z użyciem żywicy poliuretanowej – DROOF 250, które idealnie sprawdzą się...

Dlaczego warto zająć się hydroizolacją tarasu? Jaki produkt idealnie sprawdzi się na tarasach? Poniżej prezentujemy trzy systemy z użyciem żywicy poliuretanowej – DROOF 250, które idealnie sprawdzą się w hydroizolacji tarasu.

Prokostal Ładziński Sp. z o.o. Twój balkon na świat

Twój balkon na świat Twój balkon na świat

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców budynków wielolokalowych, dotyczącym poprawy komfortu życia oraz podniesienia standardu zamieszkiwania i większej swobody przestrzennej, stworzyliśmy możliwość...

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców budynków wielolokalowych, dotyczącym poprawy komfortu życia oraz podniesienia standardu zamieszkiwania i większej swobody przestrzennej, stworzyliśmy możliwość rozbudowy lub dobudowy balkonu do budynków wyposażonych w tzw. portfenetry (tzw. drzwi balkonowe z balustradą) oraz loggie przez powiększenie balkonu.

Poza tradycyjnymi balkonami na rzucie prostokąta projektuje się także balkony na rzucie trójkąta, trapezu czy półkola (FOT. 1–2). Ich kształt dobierany jest najczęściej przez projektanta na podstawie przesłanek estetycznych i wyglądu elewacji.

Obudowa takiej konstrukcji nie stwarza problemów technologicznych, ale sam jej kształt może oddziaływać na wielkość zysków słonecznych i strat ciepła.

Założenia obliczeniowe

Analizując różne kształty balkonów, przyjęto następujące założenia:

  • wariant podstawowy to balkon na rzucie prostokątnym, z oszkleniem rozmieszczonym na wszystkich ścianach obudowy;
  • warianty kolejne to balkony na rzucie pięcioboku lub czworoboku, powstałe przez zmniejszenie powierzchni przegrody skierowanej na południe i dodanie przegród bocznych odchylonych od kierunku południowego o 45°;
  • powierzchnię przegrody skierowanej na południe zmniejszano w stosunku do wersji podstawowej o 25%, 50%, 75% i 100% (balkon na rzucie czworoboku);
  • w każdym z wariantów kształtu obudowy uwzględniano różne wysokości oszklenia: 1,8 m, 2,2 m lub 2,6 m (wysokość ściany podokiennej wynosi wówczas odpowiednio 1,0 m, 0,6 m lub 0,2 m);
  • powierzchnie oszklenia w odniesieniu do podanych wysokości wynoszą odpowiednio: 8,54 m², 10,68 m², 12,84 m²; zwiększenie wysokości związane jest ze zwiększeniem powierzchni oszklenia o 25% i 50%;
  • powierzchnia przegród zewnętrznych balkonu (pełnych i oszklonych) jest stała, bez względu na kształt obudowy.

Poszczególne wersje kształtu obudowy oznaczono w zależności od procentowego udziału powierzchni przegrody skierowanej na południe w porównaniu z wersją podstawową (balkonem prostokątnym).

Balkon dobudowany jest do przykładowego mieszkania w budynku wielorodzinnym, znajdującego się w części środkowej kondygnacji powtarzalnej. W mieszkaniu są dwie przeciwległe przegrody zewnętrzne oraz dwie wewnętrzne, oddzielające od pomieszczeń o podobnej funkcji (RYS. 6).

Budynek ma konstrukcję murowano-żelbetową, o izolacyjności cieplnej obudowy spełniającej wymagania Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1].

Obudowa balkonu charakteryzuje się stosunkowo wysoką izolacyjnością termiczną. Wartość współczynnika przenikania ciepła części pełnej wynosi 0,3 W/(m²·K), a oszklenia - 1,7 W/(m²·K) (przy przepuszczalności całkowitej promieniowania słonecznego g = 0,62). Jest to wariant obudowy oznaczony jako „B2” w cz. 1. artykułu [2], wybrany z powodu najkorzystniejszych uwarunkowań energetycznych.

Efektywność energetyczną poszczególnych wariantów obudowy balkonu oceniono na podstawie zapotrzebowania na ciepło w sezonie grzewczym i zapotrzebowania na energię chłodniczą latem w sąsiadującym mieszkaniu. W analizach pominięto skuteczność i koszt wytworzenia energii przez ewentualne systemy grzewcze lub chłodnicze.

ABSTRAKT

W artykule podjęto próbę oceny wpływu kształtu obudowanego balkonu na jego funkcjonowanie jako kolektora promieniowania słonecznego. Przytoczono wyniki analiz zapotrzebowania na energię mieszkań z balkonami o różnych kształtach. Zwrócono również uwagę na inne czynniki, jak kubatura szklarni czy nasłonecznienie elewacji.

The article attempts to evaluate the influence of the shape of a glazed balcony on its functioning as a solar energy collector. It quotes the results of analyses of energy demand of flats with balconies of various shapes. The article also points out other factors, such as the cubic volume of the greenhouse or the insolation of the façade.

Podyktowane jest to dążeniem do oceny efektów energetycznych zależnych jedynie od ukształtowania przegród budowlanych oraz warunków zewnętrznych związanych z lokalizacją mieszkania, takich jak nasłonecznienie czy temperatura powietrza.

Zapotrzebowanie na energię wyznaczono metodą symulacyjną, za pomocą programu komputerowego opartego na numerycznej metodzie objętości kontrolnych [3].

Parametry klimatu zewnętrznego przyjęto zgodnie z typowym rokiem meteorologicznym dla Warszawy. Dokładny opis założeń obliczeniowych przedstawiono w cz. 1. artykułu [4].

Wyniki symulacji

Wyniki przedstawiono najpierw w funkcji typu obudowy. Skalę wykresów dobrano w taki sposób, aby wyraźniej zaprezentować różnice między poszczególnymi przypadkami (RYS. 7).

Należy podkreślić, że najmniejsze zapotrzebowanie na ciepło uzyskano dla tradycyjnego balkonu prostokątnego, o najprostszym kształcie. Wszystkie zmiany typu obudowy spowodowały wzrost potrzeb grzewczych, niewiększy jednak niż ok. 3%. Najmniej korzystny okazał się balkon na rzucie trapezowym oznaczony jako typ 25. Zwiększenie szerokości ściany skierowanej na południe (typ obudowy 50 i 75) dało niewielki spadek zapotrzebowania na ciepło w porównaniu z obudową typu 25.

Zapotrzebowanie na ciepło jest jednoznacznie uzależnione od wysokości oszklenia balkonu. Zależność ta ma podobny charakter w odniesieniu do wszystkich typów obudowy. Zwiększenie powierzchni oszklenia o 25% i 50% powoduje spadek zapotrzebowania na ciepło w mieszkaniu odpowiednio o ok. 2,9% i 5,4%, a więc zmiany te również są stosunkowo niewielkie.

Efekty zmiany kształtu balkonu są bardziej widoczne w przypadku zapotrzebowania na chłód (RYS. 8).

Tym razem balkon prostokątny (typ 100) okazał się najmniej korzystnym rozwiązaniem. Najmniejsze przegrzewanie pomieszczeń wystąpiło dla balkonu typu 50, a różnica między skrajnymi przypadkami to średnio 9%. Zapotrzebowanie na chłód latem w oczywisty sposób rośnie wraz ze zwiększeniem wysokości oszklenia.

Przyrost powierzchni przezroczystych o 25% i 50% daje zwiększenie zapotrzebowania na energię do chłodzenia odpowiednio o ok. 20% i 41%. Efekty te są znacznie większe niż analogiczne zmiany zapotrzebowania na ciepło.

Całkowite zapotrzebowanie na energię w bardzo niewielkim stopniu zależy od kształtu balkonu (RYS. 9), a różnice między skrajnymi przypadkami (typ 100 i 75) nie przekraczają 1%. Większe zyski słoneczne powodują mniejsze zapotrzebowanie na ciepło w sezonie grzewczym, ale i większe przegrzewanie pomieszczeń latem. Sumaryczne potrzeby energetyczne pozostają więc niemalże na tym samym poziomie.

Zmiany kształtu obudowy wiążą się ze zmianami objętości przestrzeni szklarni i zmianami współczynnika kształtu, obliczanego jako iloraz powierzchni przegród zewnętrznych i kubatury (TABELA 1). Źródła literaturowe [5, 6] łączą współczynnik kształtu ze stratami ciepła. Mówi się np. że zwiększenie rozczłonkowania bryły pociąga za sobą konieczność zwiększenia grubości izolacji w celu utrzymania zapotrzebowania na ciepło na poziomie zbliżonym do wielkości wymaganej dla budynku o prostej formie.

W analizowanych przykładach wzrost współczynnika kształtu wynika ze zmniejszenia kubatury balkonu, czyli zmniejszenia objętości powietrza ogrzewanego przez promieniowanie słoneczne. Może to wpływać na osiąganie wyższych temperatur w szklarni, a tym samym zwiększać skuteczność balkonu jako kolektora promieniowania słonecznego.

Nie udało się jednak określić jednoznacznej zależności między zapotrzebowaniem na energię w mieszkaniu a współczynnikiem kształtu balkonu (RYS. 10–11). Widoczne są pewne tendencje do obniżenia zapotrzebowania na ciepło w mieszkaniu wraz ze wzrostem współczynnika kształtu obudowy balkonu, ale nie wszystkie punkty spełniają tę zależność. Zapotrzebowanie na chłód na przemian rośnie i maleje.

Zmiany zysków słonecznych w przestrzeni szklarni powoduje także zmiana powierzchni i orientacji poszczególnych części obudowy względem stron świata. W analizowanym roku wydzielono sezon grzewczy od października do maja oraz sezon chłodniczy od czerwca do września.

W tych okresach obliczono jednostkowe napromieniowanie, przyjęte jako suma promieniowania docierającego do oszklonych części obudowy (skierowanych na różne strony świata) podzielona przez całkowitą powierzchnię oszklenia.

Zauważono, że zapotrzebowanie na ciepło maleje wraz ze wzrostem ilości energii słonecznej, w okresie cieplejszym krzywe osiągają natomiast minimum dla obudowy typu 50 (RYS. 12–13).

Powyższe analizy miały na celu sprawdzenie, czy uda się znaleźć prostą i jednoznaczną zależność miedzy zapotrzebowaniem na energię a nasłonecznieniem lub współczynnikiem kształtu. Dzięki temu można byłoby na etapie wstępnego projektowania architektonicznego dobrać najkorzystniejszy wariant kształtu obudowy. Czynniki brane pod uwagę są jednak ze sobą powiązane, a ich wpływ na potrzeby energetyczne okazuje się bardziej złożony.

Większa zbieżność istnieje między zapotrzebowaniem na energię a wielkością promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni kolektora. W odniesieniu do zapotrzebowania na ciepło średni współczynnik korelacji między danymi wynosi –0,920, a odnośnie zapotrzebowania na chłód –0,802. Współczynnik kształtu ma drugorzędne znaczenie dla funkcjonowania balkonu jako kolektora promieniowania słonecznego. Współczynnik korelacji wynosi średnio –0,852 i –0,707 (TABELA 2).

PODSUMOWANIE

Mimo znacznego zróżnicowania rzutów obudowanego balkonu potrzeby energetyczne w pomieszczeniach nie zmieniały się znacząco. Można więc przyjąć, że wymagania związane z oszczędnością energii nie będą narzucać określonych rozwiązań architektonicznych. Jako korzystny wariant można ocenić balkon prostokątny, dający najmniejsze zapotrzebowanie na ciepło w sezonie grzewczym.

Co prawda, zapotrzebowanie na chłód w tej wersji jest największe, ale można je modyfikować, eliminując oszklenia na ścianach bocznych, co dokładniej przedstawiono w artykule „Wpływ formy na energooszczędność budynku” [5]. Za tym rozwiązaniem przemawia także prostota wykonania samej płyty balkonowej oraz systemów oszklenia.

Przeprowadzone analizy podkreślają znaczenie i konieczność indywidualnego projektowania systemów pasywnych. Trudno w sposób wiarygodny prognozować ich skuteczność na podstawie cząstkowych parametrów możliwych do ustalenia na etapie wstępnego projektowania architektonicznego. Czynniki takie jak kształt geometryczny, kubatura szklarni czy nasłonecznienie elewacji są ze sobą powiązane, a ich wpływ na bilans energetyczny nie jest łatwo jednoznacznie ocenić.

Wyniki prac były finansowane ze środków statutowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nr S/14/2014

LITERATURA

1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 201 z 2008 r. poz. 1238).
2. M. Grudzińska, „Balkony oszklone jako systemy szklarniowe (cz. 2). Wpływ powierzchni oszklenia na zyski energetyczne”, „IZOLACJE”, nr 9/2014, s. 50-55.
3. „BSim Users Guide v. 6.10.7.7”, Danish Building Research Institute, 1999-2010.
4. M. Grudzińska, „Balkony oszklone jako systemy szklarniowe (cz. 1). Zasady konstruowania i funkcjonowania pośrednich systemów pasywnych”, „IZOLACJE”, nr 7/8/2014, s. 36-41.
5. W. Dubas, „Wpływ formy na energooszczędność budynku”, „Warstwy. Dachy. Ściany”, nr 4/2005, s. 40–43.
6. J. Żurawski, „Energochłonność budynków mieszkalnych”, „IZOLACJE”, nr 2/2008, s. 22–25.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Justyna Justyna, 05.12.2014r., 13:08:11 Czy wszystko to obowiązuje i ma zastosowanie także w przypadku loggi?

Powiązane

mgr inż. Maciej Rokiel Okładziny z kamieni naturalnych na balkonach i tarasach

Okładziny z kamieni naturalnych na balkonach i tarasach Okładziny z kamieni naturalnych na balkonach i tarasach

Balkon to element architektoniczny w postaci płyty wysuniętej poza lico ściany, połączony drzwiami z pomieszczeniem za ścianą oraz zabezpieczony balustradą. Loggia zaś to wnęka w elewacji budynku powstała...

Balkon to element architektoniczny w postaci płyty wysuniętej poza lico ściany, połączony drzwiami z pomieszczeniem za ścianą oraz zabezpieczony balustradą. Loggia zaś to wnęka w elewacji budynku powstała na skutek cofnięcia ściany (ścian), zabezpieczona od zewnątrz balustradą i dostępna z jednego lub kilku pomieszczeń. Istotą tarasu nadziemnego jest natomiast obecność pod płytą pomieszczenia użytkowego. Taras nadziemny zatem to nic innego, jak rodzaj stropodachu nad częścią budynku, zaprojektowaną...

Małgorzata Kłapkowska Izolacja tarasu

Izolacja tarasu Izolacja tarasu

Problemów związanych z przeciekaniem tarasów można uniknąć, jeśli w czasie budowy prace zostaną wykonane wyjątkowo starannie, a zastosowane materiały i technologia będą dopasowane do warunków użytkowania...

Problemów związanych z przeciekaniem tarasów można uniknąć, jeśli w czasie budowy prace zostaną wykonane wyjątkowo starannie, a zastosowane materiały i technologia będą dopasowane do warunków użytkowania i konstrukcji tarasu.

mgr inż. Maciej Rokiel Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Punktem wyjścia do prawidłowego zaprojektowania konstrukcji tarasu jest precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników...

Punktem wyjścia do prawidłowego zaprojektowania konstrukcji tarasu jest precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników destrukcyjnych, a na tej podstawie przyjęcie poprawnych technicznie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez...

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez specjalną warstwę drenującą.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Jak wykonać szczelny taras i balkon? Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami,...

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami, czego skutki...

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony o różnej konstrukcji

Balkony o różnej konstrukcji Balkony o różnej konstrukcji

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu...

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu z budynkiem ma zasadnicze znaczenie dla przepływu ciepła i możliwości kondensacji wilgoci na powierzchni przegród budowlanych.

mgr inż. Maciej Rokiel Taras nadziemny – między teorią a praktyką

Taras nadziemny – między teorią a praktyką Taras nadziemny – między teorią a praktyką

Taras nadziemny (nad pomieszczeniem) to element konstrukcyjny budynku zwiększający niewątpliwie jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne. Aby jednak ten modny obecnie element nie...

Taras nadziemny (nad pomieszczeniem) to element konstrukcyjny budynku zwiększający niewątpliwie jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne. Aby jednak ten modny obecnie element nie był przyczyną kłopotów w użytkowaniu budynku, projektant i wykonawca powinni rozwiązać kilka niełatwych problemów.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Praktyczny poradnik umożliwia sprawne poruszanie się po nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących tarasów i balkonów. Zawiera liczne schematy i rysunki oraz tabele ułatwiające dotarcie do poszczególnych punktów...

Praktyczny poradnik umożliwia sprawne poruszanie się po nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących tarasów i balkonów. Zawiera liczne schematy i rysunki oraz tabele ułatwiające dotarcie do poszczególnych punktów tematycznych.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, dr inż. Aldona Łowińska-Kluge Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych...

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych w obiektach, badań laboratoryjnych próbek pobranych z tych obiektów, a także ich badań strukturalnych (SEM i EDS) można określić rodzaje i przyczyny występujących zjawisk korozyjnych, co pozwala na opracowanie skutecznych i trwałych metod napraw. Gwarantuje to właściwą eksploatację konstrukcji...

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2 Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących...

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących dobre metody badawcze i spełniających stosunkowo rygorystyczne wymagania.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych...

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych czasopismach, a, co gorsza, także w literaturze technicznej są one nadal opisywane jako poprawne.

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe

Aby wyprodukować folię w płynie o odpowiedniej jakości i jednocześnie optymalnej cenie, należy stosować wyłącznie takie surowce, które zostały ocenione jako przydatne do stosowania w recepturze, w określonej,...

Aby wyprodukować folię w płynie o odpowiedniej jakości i jednocześnie optymalnej cenie, należy stosować wyłącznie takie surowce, które zostały ocenione jako przydatne do stosowania w recepturze, w określonej, wynikającej z badań, ilości. Tymczasem większość producentów zamiast na badaniach opiera się przy ustalaniu receptur na rekomendacjach producentów surowców.

mgr inż. Maciej Rokiel Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe

Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe

Balkon i taras to takie części budynku, w których kumulują się liczne oddziaływania. Z tego powodu bardzo ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. W przeciwnym razie stosunkowo szybko (nawet...

Balkon i taras to takie części budynku, w których kumulują się liczne oddziaływania. Z tego powodu bardzo ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. W przeciwnym razie stosunkowo szybko (nawet w ciągu kilku miesięcy – jeżeli prace wykonywano jesienią) może dojść do znacznych uszkodzeń.

mgr inż. Maciej Rokiel Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe

Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe

Zarówno wariant drenażowy, jak i z uszczelnieniem podpłytkowym wymagają przemyślenia sposobu wykonania. Dotyczy to zwłaszcza rodzaju, sposobu i miejsca montażu obróbki.

Zarówno wariant drenażowy, jak i z uszczelnieniem podpłytkowym wymagają przemyślenia sposobu wykonania. Dotyczy to zwłaszcza rodzaju, sposobu i miejsca montażu obróbki.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy

Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy

Zagadnień termoizolacyjnych nie można traktować w oderwaniu od układu hydroizolacji. Świadczą o tym najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy tarasów lub balkonów.

Zagadnień termoizolacyjnych nie można traktować w oderwaniu od układu hydroizolacji. Świadczą o tym najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy tarasów lub balkonów.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Taras nadziemny jest elementem konstrukcji umieszczonym nad pomieszczeniem pełniącym jednocześnie funkcję dachu. Składa się z płyty nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. Jego powierzchnia dostępna jest...

Taras nadziemny jest elementem konstrukcji umieszczonym nad pomieszczeniem pełniącym jednocześnie funkcję dachu. Składa się z płyty nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. Jego powierzchnia dostępna jest z przyległych pomieszczeń.

mgr inż. Monika Dybowska-Józefiak, dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych

Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych

W ciągu ostatnich lat w znaczący sposób zostały zaostrzone w Polsce wymagania cieplne dotyczące budynków. W związku z tym niezwykle ważne staje się w procesie projektowym poprawne wykonywanie szczegółowych...

W ciągu ostatnich lat w znaczący sposób zostały zaostrzone w Polsce wymagania cieplne dotyczące budynków. W związku z tym niezwykle ważne staje się w procesie projektowym poprawne wykonywanie szczegółowych obliczeń i analiz, które powinny być podstawą wyboru rozwiązań konstrukcyjnych oraz izolacyjnych. Dotyczy to szczególnie złączy, w tym połączenia ściany zewnętrznej z płytą balkonową.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony oszklone jako systemy szklarniowe

Balkony oszklone jako systemy szklarniowe Balkony oszklone jako systemy szklarniowe

W pasywnych systemach pozyskiwania energii słonecznej procesy odbierania i przekazywania energii powinny odbywać się dzięki samej konstrukcji budynku, bez pomocy dodatkowych urządzeń mechanicznych czy...

W pasywnych systemach pozyskiwania energii słonecznej procesy odbierania i przekazywania energii powinny odbywać się dzięki samej konstrukcji budynku, bez pomocy dodatkowych urządzeń mechanicznych czy elektrycznych.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony jako systemy szklarniowe

Balkony jako systemy szklarniowe Balkony jako systemy szklarniowe

Systemy szklarniowe należą do grupy systemów pasywnych, pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło dzięki wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. W tych systemach zamiana energii...

Systemy szklarniowe należą do grupy systemów pasywnych, pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło dzięki wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. W tych systemach zamiana energii słonecznej na cieplną oraz rozprowadzanie ciepła odbywają się dzięki naturalnym zjawiskom przepływu energii w elementach budynku.

mgr inż. Maciej Rokiel Trudne detale tarasów i balkonów

Trudne detale tarasów i balkonów Trudne detale tarasów i balkonów

Balkon i taras to elementy konstrukcyjne budynku zwiększające jego wartość użytkową. Możliwości ich wykorzystania są ogromne: od miejsca przeznaczonego na wypoczynek do przedłużenia salonu. Aby jednak...

Balkon i taras to elementy konstrukcyjne budynku zwiększające jego wartość użytkową. Możliwości ich wykorzystania są ogromne: od miejsca przeznaczonego na wypoczynek do przedłużenia salonu. Aby jednak ten element nie sprawiał użytkownikowi problemów, konieczne jest pokonanie kilku trudności projektowych i wykonawczych.

mgr inż. Maciej Rokiel Trudne detale balkonów i tarasów

Trudne detale balkonów i tarasów Trudne detale balkonów i tarasów

Zaprojektowanie detali balkonu czy tarasu może przysparzać pewnych trudności. Kolejnym z newralgicznych miejsc, wymagających szczególnej uwagi i decydujących o poprawności wykonania całej konstrukcji,...

Zaprojektowanie detali balkonu czy tarasu może przysparzać pewnych trudności. Kolejnym z newralgicznych miejsc, wymagających szczególnej uwagi i decydujących o poprawności wykonania całej konstrukcji, są dylatacje brzegowe.

mgr inż. Marek Gawron, mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy i balkony - trudne detale

Tarasy i balkony - trudne detale Tarasy i balkony - trudne detale

Kolejnymi newralgicznymi miejscami tarasów i balkonów są okap i balustrada. Także i tu wymagana jest bardzo duża dokładność podczas projektowania oraz wykonywania detali.

Kolejnymi newralgicznymi miejscami tarasów i balkonów są okap i balustrada. Także i tu wymagana jest bardzo duża dokładność podczas projektowania oraz wykonywania detali.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony jako szklarnie

Balkony jako szklarnie Balkony jako szklarnie

Wybór rodzaju i powierzchni oszklenia jest kluczowym problemem w projektowaniu układów pasywnie pozyskujących energię słoneczną. Jakie rozwiązania są najkorzystniejsze?

Wybór rodzaju i powierzchni oszklenia jest kluczowym problemem w projektowaniu układów pasywnie pozyskujących energię słoneczną. Jakie rozwiązania są najkorzystniejsze?

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » »

Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » » Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.