Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe

Cz. 2. Trudne i krytyczne miejsca

Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe
Balconies and terraces – a comparison of variants with drainage and under-tile waterproofing. Part 2: Difficult and critical areas
Archiwum autora

Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe


Balconies and terraces – a comparison of variants with drainage and under-tile waterproofing. Part 2: Difficult and critical areas


Archiwum autora

Zarówno wariant drenażowy, jak i z uszczelnieniem podpłytkowym wymagają przemyślenia sposobu wykonania. Dotyczy to zwłaszcza rodzaju, sposobu i miejsca montażu obróbki.

Zobacz także

Follmann Chemia Polska – Oddział Triflex Polska Renowacja balkonów i tarasów – na co zwracać uwagę?

Renowacja balkonów i tarasów – na co zwracać uwagę? Renowacja balkonów i tarasów – na co zwracać uwagę?

Wiele mieszkań i dachów posiada niewykorzystywane do tej pory tarasy lub balkony. W ostatnim czasie coraz więcej właścicieli mieszkań docenia ich urok i wartość. Zaniedbywane przez długi czas, przeważnie...

Wiele mieszkań i dachów posiada niewykorzystywane do tej pory tarasy lub balkony. W ostatnim czasie coraz więcej właścicieli mieszkań docenia ich urok i wartość. Zaniedbywane przez długi czas, przeważnie są w stanie nienadającym się do użytku i wymagają remontu. Jakich należy użyć materiałów, aby naprawa była prawidłowo wykonana, a efekt był trwały?

Canada Waterproof System Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu?

Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu? Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu?

Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz...

Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz kosztownych napraw, warto dobrze zabezpieczyć ich powierzchnie przed kontaktem z wodą.

Canada Rubber Polska Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

ABSTRAKT

W drugiej części artykułu o wariantach balkonów i tarasów z uszczelnieniem drenażowym i podpłytkowym omówiono problem trudnych miejsc. Podano wymogi dotyczące minimalnych wysokości warstw konstrukcji. Przedstawiono także przykłady błędów wykonawczych.

The second part of the article on the options concerning balconies and terraces, i.e. drainage sealing and under-tile sealing, describes the problem of difficult areas. It specifies the requirements concerning the minimum heights of the layers of structure. The article also presents examples of faulty performance.

W konstrukcjach takich jak balkony i tarasy trudnymi i krytycznymi miejscami są najczęściej:

  • dylatacje strefowe,
  • dylatacje brzegowe (styk połaci z przyległą ścianą),
  • okap,
  • mocowanie balustrady,
  • uszczelnienie wpustu.

Warto omówić te detale w odniesieniu do różnych rodzajów uszczelnienia.

Okap a uszczelnienie podpłytkowe

Na rys. 1–3 przedstawiono okap balkonu z uszczelnieniem podpłytkowym. Grubość warstw kleju i szlamu to odpowiednio 4–5 mm (min. 3 mm) oraz 2 mm. Daje to łącznie gr. 7 mm.

Ze względu na grubość profilu okapowego konieczne jest wcześniejsze wykonanie 3 mm uskoku (obniżenia) wzdłuż krawędzi balkonu, na szerokość montowanego profilu (w odniesieniu do prefabrykowanych profili systemowych jest to zwykle ok. 8 cm, w blacharskich obróbkach okapowych – 6 cm).

Wymóg ten jest niezależny od tego, czy stosuje się gotowy profil systemowy (co jest rozwiązaniem zdecydowanie najlepszym) czy zwykłe obróbki blacharskie, np. z blachy powlekanej. Wykonywanie prac musi być niezwykle dokładne.

Trzeba również rozwiązać problem przyczepności szlamu do profilu oraz uwzględnić ryzyko korozji (szlamy elastyczne oddziałują korozyjnie na elementy metalowe). Wątpliwa może być także ich przyczepność do tego typu podłoża, dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żywic syntetycznych do zabezpieczenia antykorozyjnego powierzchni profilu (w typowej obróbce blacharskiej jest to wymóg bezwzględny).

Wprawdzie producenci systemu przedstawiają badania potwierdzające wystarczającą przyczepność, ale trzeba pamiętać, że badanie laboratoryjne dotyczy wyłącznie wybranych materiałów.

Żywicę natychmiast po nałożeniu należy posypać suszonym piaskiem o uziarnieniu 0,5–1 mm, a po związaniu usunąć jego nadmiar. Otrzymuje się wtedy bardzo dobrą, szorstką i przyczepną powierzchnię.

Ze względu na obciążenia termiczne bardzo dobrym rozwiązaniem (oczywiście oprócz mocowania mechanicznego) jest wklejanie obróbki na żywicę elastyczną (zwykle jest to ten sam materiał, co stosowany do zabezpieczenia antykorozyjnego powierzchni).

Zaletą profili systemowych – oprócz łatwości montażu, gotowych dodatkowych kształtek i identycznego wyglądu – jest możliwość estetycznego wykończenia krawędzi okładziny (rys. 2).

Rozwiązanie z uszczelnieniem zespolonym jest chyba najczęściej stosowanym wariantem (co nie znaczy, że zawsze wykonywanym poprawnie). Wyróżnia się minimalną wysokością warstw konstrukcji: jeżeli płyta balkonu wykonana jest ze spadkiem lub na warstwę spadkową stosuje się zaprawy PCC, to przy okapie jest to grubość warstwy szlamu (lub innego uszczelnienia zespolonego), kleju i płytek.

Drzwi wejściowe

Inaczej pod względem zapasu wysokości należy postąpić przy drzwiach wejściowych. W wytycznych niemieckich wymagane jest min. 15 cm różnicy wysokości między poziomem okładziny (warstwy użytkowej) a progiem drzwiowym.

Dopuszcza się jednocześnie zmniejszenie tej różnicy do 5 cm, jeżeli zostanie zagwarantowane odprowadzenie wody z obszaru bezpośrednio przy drzwiach za pomocą np. wpustu liniowego (w praktyce wymusza to zastosowanie układu drenażowego). Uzasadnieniem tego wymogu jest konieczność zapewnienia absolutnej szczelności w tym obszarze (typowy przykład nieprzemyślanego wykonania tego detalu pokazano na fot. 1–3).

Zasadność wymogu potwierdzają także liczne przypadki zawilgoceń warstw podłogi w pomieszczeniu przyległym do drzwi balkonowych (fot. 4–5). Nie oznacza to, że wykonanie przejść na balkony czy tarasy bez barier jest niemożliwe. Wymaga jednak stosowania odpowiednio przemyślanych rozwiązań.

Okap a uszczelnienie drenażowe

Układ z drenażowym odprowadzeniem wody przy okapie wymaga dużo większej staranności (fot. 6, rys. 4). Ideą tego typu rozwiązania jest odprowadzenie wody z warstwy drenującej przez specjalne otwory w obróbkach blacharskich.

Ze względu na to, że izolacją może być w tym przypadku papa polimerowo-asfaltowa, samoprzylepna membrana bitumiczna, masa polimerowo-bitumiczna, membrana z tworzyw sztucznych czy wreszcie szlam elastyczny, obróbki systemowe należy dobierać nie tylko do rodzaju warstwy użytkowej, lecz także do rodzaju hydroizolacji.

Mogą to być płytki, płyty kamienne lub z kamienia naturalnego czy wreszcie wykładzina żywiczna typu kamienny dywan (kruszywo odporne na UV o odpowiedniej krzywej przesiewu, zatopione w bezbarwnej żywicy reaktywnej) (rys. 5).

Wybór systemu uszczelnienia musi być zatem uwzględniony już na etapie projektu architektoniczno-budowlanego, a projekt wykonawczy powinien zawierać odpowiednie szczegóły.

W odniesieniu do warstwy użytkowej z płytek w praktyce spotyka się dwa warianty. Pierwszy to układanie płytek na warstwie jastrychu wodoprzepuszczalnego (fot. 7).

Takie rozwiązanie wymaga zastosowania specjalnej zaprawy wodoprzepuszczalnej – suchej, fabrycznie przygotowanej zaprawy, zarabianej na budowie wodą (rozwiązanie zdecydowanie najlepsze) albo zaprawy na specjalnym kruszywie, przygotowywanej w betoniarce.

Należy przestrzegać wszystkich zasad dotyczących wykonywania jastrychów dociskowych i okładzin z płytek na tarasach, a więc zaplanować i wykonać dylatacje brzegowe oraz strefowe (dylatacji tych oczywiście nie ma potrzeby uszczelniać), zastosować odpowiednie płytki oraz prawidłową szerokość spoin.

Klej i zaprawa spoinująca muszą być takie same jak w uszczelnieniu zespolonym. Grubość takiego jastrychu powinna wynosić przynajmniej 7 cm. Po dodaniu grubości hydroizolacji, maty drenującej oraz płytek i kleju łączna grubość warstw konstrukcji wynosi 10 cm (plus dodatkowe obciążenie płyty).

Podatność tego rozwiązania na ewentualne uszkodzenia jest taka sama jak wariantu z uszczelnieniem podpłytkowym. Wprawdzie podczas ewentualnej wymiany płytek nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia izolacji, ale za to uszkodzeń jastrychu wodoprzepuszczalnego nie da się naprawić dowolnym materiałem.

Lepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie płytek ułożonych na kleju na specjalnej macie drenującej (rys. 6–7). Układa się ją luzem na hydroizolacji (materiałach rolowych z tworzyw sztucznych, kauczuku i bitumicznych, bezspoinowych typu masy KMB oraz szlamach elastycznych), a do niej przykleja się płytki. Mata może być kierunkowa, aby umożliwiała odpływ wody.

Obowiązują zasady takie jak podczas układania płytek na tarasach czy balkonach co do wielkości i rodzaju płytek, szerokości spoin i dylatacji oraz klasy kleju i zaprawy spoinującej. To rozwiązanie jest jednak znacznie mniej wrażliwe na ewentualne błędy ze względu na możliwość (oczywiście w ograniczonym zakresie) kompensacji odkształceń termicznych okładziny i podłoża.

Uwaga: nie wolno stosować klejów upłynnionych, ponieważ powodują zatkanie otworów odpływowych w macie drenującej. Grubość warstw konstrukcji jest o 1–2 cm większa niż uszczelnienia zespolonego.

Jeszcze innego podejścia oraz innych obróbek wymaga wariant z warstwą użytkową z płyt ułożonych na kruszywie kamiennym. Mogą to być np. płyty kamienne lub betonowe. Zastosowanie jakiegokolwiek (lub jakkolwiek zamocowanego) profilu brzegowego może skutkować nawet wypadnięciem kruszywa i obsunięciem się płyty.

Niektórzy producenci profili brzegowych zalecają stabilizację strefy brzegowej kruszywa za pomocą żywicy epoksydowej. Tego typu płyty mogą być układane także na podkładkach dystansowych (fot. 8).

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzyskania poziomej powierzchni warstwy użytkowej. Wymagane jest wtedy zwiększenie spadku powłoki wodochronnej w kierunku wpustów lub profili odprowadzających wodę. Przy większych powierzchniach możliwe jest podzielenie połaci na niezależnie od siebie uszczelniane części, co w razie przecieków znacznie ułatwia ich lokalizację.

W połączeniu z możliwością stosowania różnego rodzaju materiałów wodochronnych oraz możliwością usunięcia warstwy użytkowej bez dodatkowego uszkodzenia hydroizolacji ułatwia to przeprowadzenie skutecznej naprawy.

To rozwiązanie ma jednak także kilka wad. Po pierwsze – znaczną grubość warstw konstrukcji i ich ciężar. Po drugie – większą wrażliwość na niedrożność systemu odprowadzania wody. Po trzecie – uzyskanie zadowalającego efektu wizualnego wymaga bardzo dużej dokładności – wszelkiego rodzaju nierówności i niedokładności są natychmiast widoczne (fot. 9).

Zastosowanie nieodpowiedniego kruszywa lub o złym uziarnieniu (powinno być łamane, 2–8 mm) może skutkować zbyt niską zdolnością odprowadzania wody opadowej (czy wręcz zamuleniem warstwy drenującej), a także niestabilnością warstwy użytkowej. Specjalnego potraktowania wymagają także wpusty wewnętrzne.

Można za to obniżyć wysokość progu drzwiowego – jeżeli przy drzwiach zostanie zamontowane odwodnienie liniowe, to niemieckie wytyczne dopuszczają obniżenie wysokości progu do 5 cm.

Termoizolacja na tarasie

W przypadku tarasów dochodzi dodatkowo zagadnienie wykonania odpowiedniej termoizolacji. Nie wolno dopuścić do powstawania mostków termicznych. Tzw. wariant odwrócony (hydroizolacja chroniona przez termoizolację) i wariant tradycyjny (hydroizolacja chroniąca termoizolację) wymagają zupełnie innego układu warstw i zastosowania różnych materiałów termoizolacyjnych.

Jest to szczególnie widoczne w przypadku tarasów z balustradą pełną (np. tarasów na dachach, gdzie funkcję balustrady pełni attyka). Na RYS. 8 pokazano detal przy ścianie na tarasie z uszczelnieniem zespolonym, a na rys. 9–10 – układ drenażowy, tradycyjny i odwrócony. Widać wyraźnie konieczność innego rozwiązania układu termoizolacji w tym obszarze.

Podsumowanie

Rozwiązanie technologiczno-materiałowe tarasu czy balkonu musi być przyjęte już na etapie koncepcji, a najpóźniej na etapie projektu architektoniczno-budowlanego.

Problem tarasów czy balkonów nie dotyczy bowiem tylko hydroizolacji – równie ważna jest odpowiednia termoizolacja. Rodzaj warstwy użytkowej musi być dostosowany do obciążeń oraz innych wymogów użytkowych (np. wymogu poziomej powierzchni).

Nie bez znaczenia są również wymogi estetyczne (np. zastosowanie płyt wielkoformatowych). Jednak pierwszeństwo przed wymaganiami estetycznymi mają zawsze kryteria techniczne. Dlatego zawsze należy przeanalizować konstrukcję pod kątem następujących kryteriów:

  • obciążenia wilgocią (np. izolacja międzywarstwowa, podpłytkowa) i możliwości skutecznego odprowadzenia wody,
  • obciążeń termicznych (kwestia odpowiedniego zaprojektowania i wykonania dylatacji),
  • wymagań cieplno-wilgotnościowych (paroizolacji, termoizolacji),
  • ochrony akustycznej,
  • bezpieczeństwa użytkowania (klasy antypoślizgowości i przestrzeni wypełnienia warstwy użytkowej).

Należy także ocenić możliwość wykonania/uszczelnienia tzw. trudnych i krytycznych miejsc (dylatacji, odwodnień, balustrad) w odniesieniu do przyjętego rozwiązania konstrukcyjno-materiałowego. Dla układu drenażowego balustrady muszą być mocowane tak, aby nie przebijać hydroizolacji (do boku lub spodu konstrukcji).

Trzeba przeanalizować, czy w proponowanej koncepcji istnieje możliwość skutecznego odprowadzenia wody i czy zapas wysokości pozwala na poprawne wykonanie warstw. Bezkrytyczna zmiana koncepcji uszczelnienia może prowadzić do wielu poważnych (i kosztownych do usunięcia) problemów, nie tylko związanych z lokalną naprawą uszkodzeń, lecz także wymagających ­usunięcia wszystkich warstw konstrukcji i wykonania ich od nowa (fot. 1, 10–13).

Literatura

  1. „Außenbeläge. Belagkonstruktionen mit Fliesen und Platten außerhalb von Gebäuden”, ZDB, VII 2005.
  2. ZDB Merkblatt, „Verbundabdichtungen. Hinweise für die Ausführung von flüssig zu verarbeitenden Verbundabdichtungen mit Bekleidungen und Belägen aus Fliesen und Platten für den Innen-und Außenbereich”, I 2010.
  3. „Richtlinie für die Planung und Ausführung von Abdichtung mit kunststoffmodifizierten Bitumendickbeschichtungen (KMB) – erdberührte Bauteile”, Deutsche Bauchemie e.V, Frankfurt 2010.
  4. „Richtlinie für die Planung und Ausführung von Abdichtung erdberührter Bauteile mit flexiblen Dichtungsschlämmen”, Deutsche Bauchemie e.V, Frankfurt 2006.
  5. BEB Merkblatt, „Hinweise für Estriche im Freien, Zement-Estriche auf Balkonen und Terrassen”, VII 1999.
  6. M. Rokiel, „Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót”, DW MEDIUM, Warszawa 2012.
  7. M. Rokiel, „Hydroizolacje w budownictwie. Wybrane zagadnienia w praktyce”, DW MEDIUM, Warszawa 2009.
  8. „Richtlinie für Flexmörtel. Definition und Einsatzbereiche”, Deutsche Bauchemie e.V. Frankfurt 2001.
  9. Materiały firmy Renoplast.
  10. Materiały firmy Sopro.
  11. Materiały firmy Schomburg.
  12. Materiały firmy FDT.
  13. Materiały firmy Schlueter-Systems.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Jacek Sawicki Bezspoinowe izolacje wodochronne tarasów

Bezspoinowe izolacje wodochronne tarasów Bezspoinowe izolacje wodochronne tarasów

Hydroizolacja tarasów ze względu na specyfikę wynikającą z zakresu obciążeń wodą musi spełniać wymagania stawiane izolacjom wodochronnym. Wiąże się z tym konieczność stosowania dopuszczonych do tego celu...

Hydroizolacja tarasów ze względu na specyfikę wynikającą z zakresu obciążeń wodą musi spełniać wymagania stawiane izolacjom wodochronnym. Wiąże się z tym konieczność stosowania dopuszczonych do tego celu materiałów i technologii.

mgr inż. Maciej Rokiel Taras z drenażowym odprowadzeniem wody

Taras z drenażowym odprowadzeniem wody Taras z drenażowym odprowadzeniem wody

Tarasy są chętnie stosowane w apartamentach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej (kawiarniach, restauracjach), a także w małych domkach jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego – ładnie wykonany...

Tarasy są chętnie stosowane w apartamentach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej (kawiarniach, restauracjach), a także w małych domkach jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego – ładnie wykonany taras może znacznie poprawić atrakcyjność budynku, a w przypadku restauracji, kawiarni itp. może być elementem przyciągającym klientów. Paradoksem jest natomiast, że ta tak chętnie stosowana i atrakcyjna architektonicznie część konstrukcji budynku jest jednocześnie jedną z najtrudniejszych do wykonania.

dr inż. Czesław Byrdy Wpływ doboru materiałów i rozwiązań dylatacji na trwałość i szczelność tarasów

Wpływ doboru materiałów i rozwiązań dylatacji na trwałość i szczelność tarasów Wpływ doboru materiałów i rozwiązań dylatacji na trwałość i szczelność tarasów

Taras jest to dach płaski z warstwą wierzchnią przeznaczoną do ruchu pieszego lub ruchu pojazdów. Tarasy nad pomieszczeniami mieszkalnymi odgrywają dodatkową rolę – chronią wnętrza przed opadami atmosferycznymi...

Taras jest to dach płaski z warstwą wierzchnią przeznaczoną do ruchu pieszego lub ruchu pojazdów. Tarasy nad pomieszczeniami mieszkalnymi odgrywają dodatkową rolę – chronią wnętrza przed opadami atmosferycznymi oraz zmianami temperatury. W związku z tymi funkcjami warstwy nawierzchniowe tarasów powinny być odporne na wpływy mechaniczne i klimatyczne.

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje balkonów i tarasów – przypadki szczególne

Hydroizolacje balkonów i tarasów – przypadki szczególne Hydroizolacje balkonów i tarasów – przypadki szczególne

Nierzadkie są rozwiązania architektoniczne balkonów i tarasów – konstrukcji i tak wystarczająco skomplikowanych – które trzeba nazwać szczególnymi. Charakteryzują się one tym, że pewne rozwiązania zastosowano...

Nierzadkie są rozwiązania architektoniczne balkonów i tarasów – konstrukcji i tak wystarczająco skomplikowanych – które trzeba nazwać szczególnymi. Charakteryzują się one tym, że pewne rozwiązania zastosowano w nich bezmyślnie, co jest przyczyną wciąż powtarzających się napraw tych konstrukcji.

Magdalena Wrona Warunki szczelności tarasu

Warunki szczelności tarasu Warunki szczelności tarasu

Tarasy wpisały się na stałe w obraz współczesnych domów i mieszkań. Są miejscem idealnym do wypoczynku i swoistym łącznikiem wnętrza z otaczającym środowiskiem. Niestety, błędy popełniane podczas wykonywania...

Tarasy wpisały się na stałe w obraz współczesnych domów i mieszkań. Są miejscem idealnym do wypoczynku i swoistym łącznikiem wnętrza z otaczającym środowiskiem. Niestety, błędy popełniane podczas wykonywania warstw tarasowych bywają przyczyną usterek ograniczających funkcje użytkowe zarówno tarasu, jak i pomieszczeń znajdujących się pod nim. Do najczęściej spotykanych uszkodzeń należą przecieki wód opadowych, przemarzanie i zawilgocenie stropów oraz uszkodzenia posadzek. U podstaw większości z nich...

mgr inż. Maciej Rokiel Okładziny z kamieni naturalnych na balkonach i tarasach

Okładziny z kamieni naturalnych na balkonach i tarasach Okładziny z kamieni naturalnych na balkonach i tarasach

Balkon to element architektoniczny w postaci płyty wysuniętej poza lico ściany, połączony drzwiami z pomieszczeniem za ścianą oraz zabezpieczony balustradą. Loggia zaś to wnęka w elewacji budynku powstała...

Balkon to element architektoniczny w postaci płyty wysuniętej poza lico ściany, połączony drzwiami z pomieszczeniem za ścianą oraz zabezpieczony balustradą. Loggia zaś to wnęka w elewacji budynku powstała na skutek cofnięcia ściany (ścian), zabezpieczona od zewnątrz balustradą i dostępna z jednego lub kilku pomieszczeń. Istotą tarasu nadziemnego jest natomiast obecność pod płytą pomieszczenia użytkowego. Taras nadziemny zatem to nic innego, jak rodzaj stropodachu nad częścią budynku, zaprojektowaną...

Małgorzata Kłapkowska Izolacja tarasu

Izolacja tarasu Izolacja tarasu

Problemów związanych z przeciekaniem tarasów można uniknąć, jeśli w czasie budowy prace zostaną wykonane wyjątkowo starannie, a zastosowane materiały i technologia będą dopasowane do warunków użytkowania...

Problemów związanych z przeciekaniem tarasów można uniknąć, jeśli w czasie budowy prace zostaną wykonane wyjątkowo starannie, a zastosowane materiały i technologia będą dopasowane do warunków użytkowania i konstrukcji tarasu.

mgr inż. Maciej Rokiel Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Punktem wyjścia do prawidłowego zaprojektowania konstrukcji tarasu jest precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników...

Punktem wyjścia do prawidłowego zaprojektowania konstrukcji tarasu jest precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników destrukcyjnych, a na tej podstawie przyjęcie poprawnych technicznie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez...

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez specjalną warstwę drenującą.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Jak wykonać szczelny taras i balkon? Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami,...

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami, czego skutki...

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony o różnej konstrukcji

Balkony o różnej konstrukcji Balkony o różnej konstrukcji

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu...

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu z budynkiem ma zasadnicze znaczenie dla przepływu ciepła i możliwości kondensacji wilgoci na powierzchni przegród budowlanych.

mgr inż. Maciej Rokiel Taras nadziemny – między teorią a praktyką

Taras nadziemny – między teorią a praktyką Taras nadziemny – między teorią a praktyką

Taras nadziemny (nad pomieszczeniem) to element konstrukcyjny budynku zwiększający niewątpliwie jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne. Aby jednak ten modny obecnie element nie...

Taras nadziemny (nad pomieszczeniem) to element konstrukcyjny budynku zwiększający niewątpliwie jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne. Aby jednak ten modny obecnie element nie był przyczyną kłopotów w użytkowaniu budynku, projektant i wykonawca powinni rozwiązać kilka niełatwych problemów.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Praktyczny poradnik umożliwia sprawne poruszanie się po nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących tarasów i balkonów. Zawiera liczne schematy i rysunki oraz tabele ułatwiające dotarcie do poszczególnych punktów...

Praktyczny poradnik umożliwia sprawne poruszanie się po nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących tarasów i balkonów. Zawiera liczne schematy i rysunki oraz tabele ułatwiające dotarcie do poszczególnych punktów tematycznych.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, dr inż. Aldona Łowińska-Kluge Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych...

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych w obiektach, badań laboratoryjnych próbek pobranych z tych obiektów, a także ich badań strukturalnych (SEM i EDS) można określić rodzaje i przyczyny występujących zjawisk korozyjnych, co pozwala na opracowanie skutecznych i trwałych metod napraw. Gwarantuje to właściwą eksploatację konstrukcji...

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2 Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących...

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących dobre metody badawcze i spełniających stosunkowo rygorystyczne wymagania.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych...

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych czasopismach, a, co gorsza, także w literaturze technicznej są one nadal opisywane jako poprawne.

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe

Aby wyprodukować folię w płynie o odpowiedniej jakości i jednocześnie optymalnej cenie, należy stosować wyłącznie takie surowce, które zostały ocenione jako przydatne do stosowania w recepturze, w określonej,...

Aby wyprodukować folię w płynie o odpowiedniej jakości i jednocześnie optymalnej cenie, należy stosować wyłącznie takie surowce, które zostały ocenione jako przydatne do stosowania w recepturze, w określonej, wynikającej z badań, ilości. Tymczasem większość producentów zamiast na badaniach opiera się przy ustalaniu receptur na rekomendacjach producentów surowców.

mgr inż. Maciej Rokiel Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe

Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe

Balkon i taras to takie części budynku, w których kumulują się liczne oddziaływania. Z tego powodu bardzo ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. W przeciwnym razie stosunkowo szybko (nawet...

Balkon i taras to takie części budynku, w których kumulują się liczne oddziaływania. Z tego powodu bardzo ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. W przeciwnym razie stosunkowo szybko (nawet w ciągu kilku miesięcy – jeżeli prace wykonywano jesienią) może dojść do znacznych uszkodzeń.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy

Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy

Zagadnień termoizolacyjnych nie można traktować w oderwaniu od układu hydroizolacji. Świadczą o tym najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy tarasów lub balkonów.

Zagadnień termoizolacyjnych nie można traktować w oderwaniu od układu hydroizolacji. Świadczą o tym najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy tarasów lub balkonów.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Taras nadziemny jest elementem konstrukcji umieszczonym nad pomieszczeniem pełniącym jednocześnie funkcję dachu. Składa się z płyty nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. Jego powierzchnia dostępna jest...

Taras nadziemny jest elementem konstrukcji umieszczonym nad pomieszczeniem pełniącym jednocześnie funkcję dachu. Składa się z płyty nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. Jego powierzchnia dostępna jest z przyległych pomieszczeń.

mgr inż. Monika Dybowska-Józefiak, dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych

Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych

W ciągu ostatnich lat w znaczący sposób zostały zaostrzone w Polsce wymagania cieplne dotyczące budynków. W związku z tym niezwykle ważne staje się w procesie projektowym poprawne wykonywanie szczegółowych...

W ciągu ostatnich lat w znaczący sposób zostały zaostrzone w Polsce wymagania cieplne dotyczące budynków. W związku z tym niezwykle ważne staje się w procesie projektowym poprawne wykonywanie szczegółowych obliczeń i analiz, które powinny być podstawą wyboru rozwiązań konstrukcyjnych oraz izolacyjnych. Dotyczy to szczególnie złączy, w tym połączenia ściany zewnętrznej z płytą balkonową.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony oszklone jako systemy szklarniowe

Balkony oszklone jako systemy szklarniowe Balkony oszklone jako systemy szklarniowe

W pasywnych systemach pozyskiwania energii słonecznej procesy odbierania i przekazywania energii powinny odbywać się dzięki samej konstrukcji budynku, bez pomocy dodatkowych urządzeń mechanicznych czy...

W pasywnych systemach pozyskiwania energii słonecznej procesy odbierania i przekazywania energii powinny odbywać się dzięki samej konstrukcji budynku, bez pomocy dodatkowych urządzeń mechanicznych czy elektrycznych.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony jako systemy szklarniowe

Balkony jako systemy szklarniowe Balkony jako systemy szklarniowe

Systemy szklarniowe należą do grupy systemów pasywnych, pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło dzięki wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. W tych systemach zamiana energii...

Systemy szklarniowe należą do grupy systemów pasywnych, pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło dzięki wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. W tych systemach zamiana energii słonecznej na cieplną oraz rozprowadzanie ciepła odbywają się dzięki naturalnym zjawiskom przepływu energii w elementach budynku.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.