Odprowadzanie wody z połaci balkonów i tarasów. Wybrane zagadnienia
Drainage of water from the slopes of balconies and terraces
Jak odprowadzać wodę z połaci balkonów i tarasów? fot. M. Rokiel
Konieczność szybkiego i skutecznego odprowadzenia wody opadowej z balkonu czy tarasu to podstawa komfortowego użytkowania połaci.
Zobacz także
Follmann Chemia Polska – Oddział Triflex Polska Renowacja balkonów i tarasów – na co zwracać uwagę?
Wiele mieszkań i dachów posiada niewykorzystywane do tej pory tarasy lub balkony. W ostatnim czasie coraz więcej właścicieli mieszkań docenia ich urok i wartość. Zaniedbywane przez długi czas, przeważnie...
Wiele mieszkań i dachów posiada niewykorzystywane do tej pory tarasy lub balkony. W ostatnim czasie coraz więcej właścicieli mieszkań docenia ich urok i wartość. Zaniedbywane przez długi czas, przeważnie są w stanie nienadającym się do użytku i wymagają remontu. Jakich należy użyć materiałów, aby naprawa była prawidłowo wykonana, a efekt był trwały?
Alchimica Polska Sp. z o.o. Hydroizolacja tarasu i balkonu w systemie Hyperdesmo
Zarówno balkon, jak i taras cały czas są narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Dlatego też zastosowane podczas ich budowy materiały przede wszystkim muszą stanowić skuteczną ochronę...
Zarówno balkon, jak i taras cały czas są narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Dlatego też zastosowane podczas ich budowy materiały przede wszystkim muszą stanowić skuteczną ochronę przed wodą, wilgocią i zmianami temperatury. I to niezależnie od wielkości tych przydomowych powierzchni.
Canada Rubber Polska Szczelnie, estetycznie i na lata?
Dlaczego warto zająć się hydroizolacją tarasu? Jaki produkt idealnie sprawdzi się na tarasach? Poniżej prezentujemy trzy systemy z użyciem żywicy poliuretanowej – DROOF 250, które idealnie sprawdzą się...
Dlaczego warto zająć się hydroizolacją tarasu? Jaki produkt idealnie sprawdzi się na tarasach? Poniżej prezentujemy trzy systemy z użyciem żywicy poliuretanowej – DROOF 250, które idealnie sprawdzą się w hydroizolacji tarasu.
*****
Artykuł porusza kwestię prawidłowego odprowadzania wody z połaci balkonów i tarasów. Autor omawia różne warianty: w układzie drenażowym, z tarasów naziemnych. Podpowiada też jak zapobiegać przeciekom z balkonów i tarasów.
Drainage of water from the slopes of balconies and terraces
The article deals with the issue of proper drainage of water from the slopes of balconies and terraces. The author discusses various variants: in a drainage system, from above-ground terraces. He also suggests how to prevent leaks from balconies and terraces.
*****
Pojawiają się wprawdzie opinie, że przecieki do pomieszczeń powstają dlatego, że nie ma odpowiedniego spadku w kierunku okapu czy odwodnienia. Oczywiście opinie te nie mają nic wspólnego z rzeczywistymi przyczynami przecieków, ale błędy w odwodnieniu, nawet przy szczelnej hydroizolacji, mogą doprowadzić do pojawienia się wody w przyległym pomieszczeniu. Gdy jest to pomieszczenie pod tarasem to, niestety, sytuacja jest bardziej złożona. Można przywołać pewne uwarunkowania, które sprzyjają temu zjawisku.
Koncepcja odwodnienia
Dla układu drenażowego odprowadzenie wody jest realizowane w połaci, posadzka nie jest szczelna, a woda poprzez warstwę drenażową wnika w połać i jest odprowadzana po hydroizolacji na zewnątrz. Poza połać woda może być odprowadzana albo przez odpowiednio ukształtowany okap, albo przez odwodnienie w połaci.
Wpływ na przyjęte rozwiązanie ma także konstrukcja okapu i balustrady. Balustrada pełna, co nie jest aż tak rzadkim rozwiązaniem, w praktyce wymusza nie tylko odprowadzenie wody przez wpusty, ale i odpowiednią zdolność (szybkość) odprowadzenia wody. To jednak nie wszystko.
Z drugiej strony połaci jest próg drzwiowy. Konieczność jego uszczelnienia wydaje się być oczywista, jednak z drugiej strony lekceważące podejście do tego problemu jest zadziwiające.
Dla osób niepełnosprawnych czy starszych optymalne byłoby przejście bezbarierowe (za przejście bezbarierowe uważa się próg o wysokości ≤ 2 cm, za tzw. „niski próg” przyjmuje się próg nie wyższy niż 5 cm).
Jak jednak rozwiązać problem hydroizolacji tego detalu, a dokładnie mówiąc problem odpowiednio szybkiego odprowadzenia wody, tak aby nie doszło do zawilgocenia strefy przy progu w pomieszczeniu?
Jak odprowadzić wodę z tarasu naziemnego?
Literatura
1. „Außenbeläge. Belagskonstruktionen mit Fliesen und Platten außerhalb von Gebäuden“, ZDB, 2019.
2. „Hinweise für Estriche im Freien, Zement-Estriche auf Balkonen und Terrassen“, BEB Merkblatt, VII.1999.
3. M. Rokiel, „Poradnik Hydroizolacje w budownictwie. Projektowanie. Wykonawstwo. wyd. III. Grupa MEDIUM, Warszawa 2019.
4. M. Rokiel, „Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót”, wyd. IV, Grupa MEDIUM, Warszawa 2021.
5. M. Rokiel, „ABC balkonów i tarasów”, Grupa MEDIUM, Warszawa 2015.
6. „Merkblatt Abdichtungsanschlüsse an Tür und Fensterelementen. Gebäudehülle Schweiz, Verband Schweizer Gebäudehüllen Unternehmungen“, Technische Kommission Flachdach, Uzwil, 2011.
7. „Merkblatt 3D – Details bituminöser Flachdachsysteme. Gebäudehülle Schweiz, Verband Schweizer Gebäudehüllen Unternehmungen, Technische Kommission Flachdach“, Uzwil, 2008.
8. „Wytyczne do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, Stowarzyszenie Dafa, 2011.
9. „Merkblatt An- und Abschlüsse im Flachdach mit Flüssigkunststoff (FLK). Gebäudehülle Schweiz, Verband Schweizer Gebäudehüllen Unternehmungen, Technische Kommission Flachdach“, Uzwil, 2012.
10. „Dachbegrünungsrichtlinie. Richtlinien für die Planung, Ausführung und Pflege von Dachbegrünungen. Forschungsanstalt Landschaftsentwicklung Landschaftsbau e.V. (FLL), I.2002.
11. „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych. Część B: Roboty. Wykończeniowe”, zeszyt 6: „Montaż okien i drzwi balkonowych”, ITB, 2016.