Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Materiały stosowane do wtórnej hydroizolacji budynków – cienkowarstwowe masy powłokowe

Materials used for the secondary waterproofing of buildings – thin-layer coating materials

Nakładanie cienkowarstwowej izolacji bitumicznej, fot. casa-di-wittenberg.blogspot.com

Nakładanie cienkowarstwowej izolacji bitumicznej, fot. casa-di-wittenberg.blogspot.com

W przypadku wykonywania hydroizolacji budynków istniejących – czyli tzw. hydroizolacji wtórnej – w celu uszczelnienia elementów zagłębionych w gruncie stosowane są różnorodne materiały.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

STYROPMIN Styropmin XPS PRO – niezawodny do zadań specjalnych

Styropmin XPS PRO – niezawodny do zadań specjalnych Styropmin XPS PRO – niezawodny do zadań specjalnych

XPS PRO jest najnowszym osiągnięciem ekspertów z firmy Styropmin w dziedzinie skutecznej termoizolacji. To polistyren ekstrudowany, materiał bardziej wytrzymały i twardszy od uniwersalnego styropianu....

XPS PRO jest najnowszym osiągnięciem ekspertów z firmy Styropmin w dziedzinie skutecznej termoizolacji. To polistyren ekstrudowany, materiał bardziej wytrzymały i twardszy od uniwersalnego styropianu. Niezawodny w miejscach trudnych do ocieplenia, z ryzykiem zawilgocenia i dużą amplitudą temperatur, a także narażonych na duże naprężenia ściskające.

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Są to m.in.: [1]:

  • membrany uszczelniające z tworzyw sztucznych i kauczuku (folie) [2],
  • emulsje i roztwory bitumiczne oraz polimerowe masy powłokowe (FLK).
  • rolowe materiały bitumiczne (papy),
  • cienkowarstwowe zaprawy (szlamy) uszczelniające (MDS),
  • bitumiczne masy grubowarstwowe modyfikowane tworzywami sztucznymi (KMB/PMBC),
  • elastyczne polimerowe powłoki grubowarstwowe (FPD).

Najłatwiejsze w zastosowaniu (choć w przypadku renowacji budynków stosowane relatywnie rzadko) są cienkowarstwowe masy powłokowe – najczęściej na bazie bitumów (emulsje i roztwory bitumiczne), rzadziej polimerowe (FLK).

O czym przeczytasz w artykule:

  • Przegląd grup materiałowych przeznaczonych do wykonywania hydroizolacji wtórnych
  • Grupy cienkowarstwowych mas bitumicznych stosowanych na zimno i na gorąco
  • Specyfika użytkowa wybranych grup materiałowych i ich obszary zastosowań
W artykule omawiane są cienkowarstwowe masy powłokowe jako materiał stosowany do wtórnej hydroizolacji budynków. Autor przedstawia proces powstawania oraz aplikacji, a także wymienia najczęściej stosowane hydroizolacje bitumiczne i szczegółowo je charakteryzuje. Przedstawia także alternatywny materiał, tj. masy powłokowe na bazie tworzyw sztucznych, i omawia ich charakterystykę oraz przeznaczenie.

Materials used for the secondary waterproofing of buildings – thin-layer coating materials

The article discusses thin-layer coating materials used for secondary waterproofing of buildings. The author presents the process OF production and application, and lists the most commonly used bitumen waterproofing and describes them in detail. He also presents an alternative material, i.e. plastic-based coating materials, and discusses their characteristics and purpose.

Prostota aplikacji cienkowarstwowych mas bitumicznych wynika z tego, że zazwyczaj nanosi się je na podłoże tzw. metodą malarską, tj. pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową (FOT.), przez co czasem są wręcz określane jako farby bitumiczne (od niem. Bitumen­anstrich) [3]. Materiały te są odporne na wiele agresywnych czynników, a przy tym tanie i łatwo dostępne, dzięki czemu są chętnie wykorzystywane jako materiały przeciwwilgociowe i antykorozyjne [4].

W zależności od temperatury aplikacji oraz zastosowanego rozpuszczalnika cienkowarstwowe bitumiczne masy hydroizolacyjne można podzielić na następujące grupy [56]:

  • do stosowania na gorąco:
    –    asfaltowe masy zalewowe [7],
    –    lepiki asfaltowe bez wypełniaczy [8],
    –    lepiki asfaltowe z wypełniaczami [9],
  • do stosowania na zimno:
    –   na rozpuszczalnikach organicznych:
        - lepiki masy i roztwory asfaltowe [10],
        - masy asfaltowo-kauczukowe [11],
        -  masy asfaltowe modyfikowane,
    –   emulsje i dyspersje wodne:
        - dyspersyjne masy asfaltowo-kauczukowe [12],
        - asfaltowe emulsje anionowe [13],
        - asfaltowe emulsje kationowe [14],
          emulsje asfaltowe niejonowe
          lub amfoteryczne oraz asfaltowe modyfikowane.

Do najczęściej stosowanych bitumicznych hydroizolacji cienkowarstwowych zaliczyć można [615]:

  • środki gruntujące na bazie asfaltów ponaftowych, do gruntowania podłoży – wnikają one w pory podłoża, przez co redukują nasiąkliwość powierzchniową oraz tworzą dogodne warunki do nanoszenia warstw uszczelniających,
  • środki powłokowe z asfaltów ponaftowych, do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych – nanoszone na podłoże betonowe lub cementowe tworzą po wyschnięciu powłokę asfaltową o dużej plastyczności; powłokę wykonuje się na zagruntowanym podłożu,
  • lepiki asfaltowe z wypełniaczami – aplikowane na gorąco, mogą zawierać dodatki substancji uplastyczniających; obecnie rzadko stosowane,
  • dyspersyjne masy asfaltowo-kauczukowe – mogą być wzmacniane tkaninami zbrojącymi lub zabezpieczane poprzez naniesienie posypki mineralnej; ich istotną zaletą jest możliwość nanoszenia na matowo-wilgotne podłoża oraz stosowania w połączeniu z polistyrenem (nie zawierają rozpuszczalników organicznych),
  • pasty – stosowane do wypełniania szczelin w podłożach pod izolacje wodochronne.

Lepiki i masy do stosowania na gorąco uzyskiwane są (jak sama nazwa wskazuje) poprzez ogrzewanie na miejscu wbudowania w temperaturze 150 do 180°C [4].

Masy asfaltowe rozpuszczalnikowe są roztworami uzyskanymi przez dodatek rozpuszczalników organicznych, a w zależności od zastosowania mogą również zawierać wypełniacze oraz dodatki uszlachetniające. Natomiast w przypadku rozpuszczalnikowych mas asfaltowych modyfikowanych obok składników wymienionych powyżej stosowane są również plastomery i/lub elastomery [46].

Emulsje asfaltowe stanowią natomiast wielofazowy układ dyspersyjny (koloid), składający się z wody oraz cząstek koloidalnych bitumów stabilizowanych emulgatorami (RYS. 1), jak również wypełniaczy oraz dodatków uplastyczniających. Emulsje asfaltowe modyfikowane, oprócz ww. składników, zawierają także dodatki plastomerów i/lub elastomerów [4616].

rys1 powlowowe

RYS. 1. Struktura cząsteczki koloidalnej asfaltu stabilizowanego emulgatorem: 1 – część hydrofobowa, 2 – część hydrofilowa; rys.: [4]

Główną zaletą emulsji bitumicznych jest znacznie większe rozdrobnienie lepiszcza w porównaniu z czystym asfaltem, dzięki czemu może być ona przetwarzana w niższej temperaturze (poniżej 40°C). Zemulgowane lepiszcza charakteryzują się ponadto dobrą odpornością na starzenie [17].

Produkcja emulsji bitumicznych nie jest procesem chemicznym, ale fizycznym procesem mieszania. Kontrolowana przez pompy dozujące faza bitumiczna (o temperaturze ok. 130°C) jest łączona w tzw. młynie koloidalnym z fazą wodną (o temperaturze ok. 60°C), w której wstępnie rozpuszcza się emulgatory i dodatki. W tym procesie bitum jest „mielony” na drobne kropelki i stabilizowany przez emulgator w postaci mikroskopijnych, kulistych kropelek [17].

Emulgatory to związki chemiczne składające się z części hydrofobowej (nierozpuszczalnej w wodzie, ale rozpuszczalnej w bitumach) oraz hydrofilowej. W tym celu stosowane są między innymi mydła (np. stearynian metylu C17H35COO Me+), dzięki którym powstają emulsje anionowe, lub aminy (np. chlorek amoniowy [R–NH3]+ Cl, pozwalające uzyskać emulsje kationowe. Na powierzchni koloidalnych cząstek asfaltu tworzy się stabilizująca otoczka ujemnych reszt kwasowych kwasów tłuszczowych (anionów) w pierwszym przypadku lub dodatnich jonów amoniowych (kationów) w przypadku drugim – cząstki koloidalne zostają zatem naładowane ujemnie w przypadku emulsji anionowych lub dodatnio w przypadku emulsji kationowych. Stabilizacja emulsji (zapobieganie przedwczesnej koagulacji) uzyskiwana jest dzięki różnoimiennie naładowanych cząstek [4, 18].

rys2 powlowowe
RYS. 2. Schemat nakładania emulsji anionowej (rozpad emulsji) na podłożu alkaicznym; rys.: [4]

Emulsje bitumiczne zawierają zazwyczaj od 40 do 72% lepiszcza. Przy zawartości asfaltu do ok. 65% (wagowo) emulsje charakteryzują się niewielką gęstością (lepkość ok. 10 do 200 mPas w 40°C), przy wyższej zawartości bitumu stają się gęste (lepkość do ok. 2000 mPas w 40°C) [17].

Chemiczny charakter emulsji ma istotne znaczenie dla jej aplikacji na odpowiednie podłoże mineralne. Podłoża zasadowe (np. beton) wymagają zastosowania emulsji anionowych, natomiast podłoża o odczynie kwaśnym (np. granit) emulsji kationowych.

W celu powstania na powierzchni podłoża ochronnej warstwy bitumu powinien nastąpić rozpad emulsji (RYS. 2  i RYS. 3) – zawierająca emulgatory woda wchodząca w skład emulsji zostaje zaabsorbowana przez podłoże, w wyniku czego na powierzchni podłoża tworzy się błonka z cząstek koloidalnych. Jej struktura, początkowo dość luźna, utrwala się przez intensywne odparowanie wody emulsyjnej, podczas gdy kropelki lepiszcza napływają jedna na drugą, tworząc zwartą, spójną warstwę asfaltu.

rys3a powlowowe

RYS. 3. Etapy rozpadu emulsji (powstawania powłoki) bitumicznej; rys.: [17]

Proces parowania uzależniony jest przede wszystkim od warunków otoczenia i może trwać kilka do kilkunastu godzin, a w niesprzyjających warunkach nawet kilka dni. Z tego powodu emulsje bitumiczne powinny być w miarę możliwości przetwarzane przy ciepłej pogodzie.

Proces tworzenia się powłoki (reemulgacji) dobiega końca w momencie, gdy wydzielona z emulsji woda zostaje całkowicie odparowana [4, 17].

W przypadku mas będących roztworami niskowrzących rozpuszczalników powłoka powstaje przez odparowanie rozpuszczalnika organicznego, przy czym odpowiednia przyczepność do podłoża mineralnego uzyskiwana jest dzięki zastosowaniu dodatku substancji adhezyjnych [4].

W TABELACH 1–2 zestawiono wybrane, istotne z użytkowego punktu widzenia, zalecane wartości wymagań dla mas asfaltowych rozpuszczalnikowych oraz dyspersyjnych (emulsji) [6].

tab1 powlowowe

TABELA 1. Właściwości techniczno-użytkowe rozpuszczalnikowych mas asfaltowych/asfaltowych modyfikowanych oraz powłok z nich wykonanych wg [6]


1) dla masy asfaltowej


2) dla masy asfaltowej modyfikowanej

tab2 powlowowe
TABELA 2. Właściwości techniczno-użytkowe emulsji asfaltowych/asfaltowych modyfikowanych oraz powłok z nich wykonanych wg [6]
1) dla emulsji asfaltowej
2) dla emulsji asfaltowej modyfikowanej

Z uwagi na odczyn najczęściej stosowanych budowlanych materiałów konstrukcyjnych w ochronie przeciwwilgociowej budynków emulsje kationowe nie znajdują szerszego zastosowania (TABELA 1 oraz TABELA 3).

tab3 powlowowe

TABELA 3. Podstawowe właściwości emulsji bitumicznych [17]

Najlepiej sprawdzają się emulsje bitumiczne modyfikowane polimerami, z uwagi na ich doskonałą przyczepność do niemal wszystkich podłoży oraz szeroki zakres plastyczności powłoki (co oznacza wyższą kohezję i wytrzymałość wiązania w wysokiej temperaturze oraz mniejszą skłonność do kruchego pękania w niskiej temperaturze) [17].

Powłoki uszczelniające z cienkowarstwowych izolacji bitumicznych wykonuje się, nanosząc minimum dwie warstwy na równe i sztywne podłoże. Z uwagi na relatywnie niewielką grubość powłoki wyrównanie podłoża staje się niezwykle istotnym aspektem, a w przypadku wykonywania renowacji wtórnych wręcz decydującym [19] – z reguły nie może ono obejmować jedynie reprofilacji spoin oraz miejscowych ubytków, ale obejmować wykonanie dodatkowej warstwy wyrównującej na całej powierzchni przeznaczonej do uszczelnienia.

W zależności od rodzaju zaprawy zastosowanej do reprofilacji może być również wymagane zagruntowane podłoża – środek gruntujący może stanowić rozcieńczona masa lub odrębny produkt. Materiał nanosi się pędzlem, wałkiem lub urządzeniem natryskowym. Na powierzchniach poziomych można również użyć szczotki dekarskiej. Bitumiczne izolacje cienkowarstwowe z reguły stosowane są jako ochrona przed wodą niewywierającą ciśnienia oraz ochrona antykorozyjna.

W przypadku konieczności wykonania izolacji przeciwwodnej powłoka powinna wykazywać odporność na działanie wody pod ciśnieniem nie mniejszym niż 0,5 MPa, w związku z czym zaleca się w takim wypadku wykonanie tzw. laminatu, czyli wzmocnienie powłoki wkładką zbrojącą w trakcie jej układania. Wkładkę należy wtopić w świeżą (zazwyczaj pierwszą) warstwę izolacji, a następnie pokryć ją masą asfaltową w taki sposób, aby na powierzchni powłoki nie był widoczny zarys włókien [6].

Powłoki bitumiczne mają określoną elastyczność, co jednak wiąże się z brakiem odporności na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym należy je chronić poprzez wtopienie siatki lub zastosowanie warstwy ochronnej, np. z twardych płyt z polistyrenu ekstrudowanego (XPS).

Alternatywnie do cienkowarstwowych izolacji bitumicznych oferowane są masy powłokowe na bazie tworzyw sztucznych (określane również skrótem FLK – od niem. Flüssigkunststoffen).

Płynne masy polimerowe do hydroizolacji to jedno- lub wieloskładnikowe żywice syntetyczne na bazie poli(metakrylanu ­metylu) [PMMA – poly(methyl methacrylate)], poliuretanu (PUR – ­polyurethane) lub poliestru nienasyconego (UP – unsaturated poliester) z dodatkami organicznymi, z lub bez wypełniaczy mineralnych. Należą one do grupy żywic reaktywnych (utwardzanie następuje w wyniku reakcji chemicznej) [20].

Sposób ich obróbki oraz obszary zastosowania są podobne jak w przypadku bitumicznych izolacji powłokowych. Najczęściej stosowane są [15]:

  • płynne lateksowe izolacje przeciwwodne – produkty stosowane na zimno, szczególnie sprawdzają się przy wykonywaniu izolacji podziemnych części budynków w obszarach, gdzie napotyka się trudności przy zastosowaniu pap (nierówne podłoże, duża ilość skomplikowanych detali).
    Zaletą tego typu produktów jest możliwość wykonywania bezszwowych (ciągłych) powłok, a także możliwość nakładania na wilgotne podłoża (jednak nie podczas opadów deszczu) bez konieczności gruntowania. Jedynie w przypadku podłoży o szczególnie wysokiej porowatości należy zastosować preparaty gruntujące i/lub wzmacniające.
    W ­przypadku izolacji poziomych wystarczy wylać produkt na obrabianą powierzchnię i rozprowadzić na wymaganą grubość warstwy. Zarówno w przypadku izolacji poziomych, jak i pionowych minimalna grubość nakładanej warstwy wynosi 2–3 mm. Świeżą powłokę należy przez czas ok. 24 godz. chronić przed uszkodzeniem mechanicznym. Po tym czasie materiał nie wymaga dodatkowych zabiegów lub warstw ochronnych,
  • preparaty polimerowe – służą do wykonywania elastycznych, bezszwowych izolacji otwartych na dyfuzję pary wodnej. W zależności od konsystencji można je nanosić przy zastosowaniu szpachli, pędzla lub też urządzenia natryskowego. Doskonale sprawdzają się na powierzchniach o skomplikowanych kształtach.

Podobnie jak powłokowe materiały bitumiczne, masy polimerowe mogą być wykonywane w formie laminatu. Wkładka wzmacniająca (o gramaturze co najmniej 110 g/m2) pozwala w takim wypadku zapewnić odpowiednią grubość warstwy (służy do kontroli grubości warstwy).

tab4 powlowowe

TABELA 4. Wymagania dla powłokowych mas polimerowych (FLK) wg DIN 18533-3 [20]


1) odpowiada klasie E wg PN-EN 13501-1 [22]

Warstwy hydroizolacyjne wykonane z polimerowych mas powłokowych mogą mostkować rysy powstające w podłożu lub zmiany szerokości rys istniejących do klasy rys R3-E (tj. ≤ 1,0 mm – przesunięcie krawędzi rys w płaszczyźnie prostopadłej rys ≤ 0,5 mm) oraz mogą być stosowane w pomieszczeniach o klasie użytkowania do RN-3 (najwyższy poziom wymagań) zgodnie DIN 18533-1 [21]. Natomiast zakres ich zastosowania ogranicza się hydroizolacji przeciwwilgociowych w strefie cokołowej budynku (klasa W4-E) oraz na stropach pokrytych gruntem (klasa W3-E) [20].

Wymagania dla powłokowych mas polimerowych określone w normie DIN 18533-3 [20] zestawiono w TABELI 4.

Literatura

 1. B. Monczyński, „Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków,” „IZOLACJE”, 4/2019, s. 120–125.
 2. B. Monczyński, „Materiały stosowane do wtórnej hydroizolacji budynków – membrany z tworzyw sztucznych i kauczuku,” „IZOLACJE”, 3/2022, s. 18–26.
 3. B. Ksit, B. Monczyński, „Zabezpieczenie elementów budynku znajdujących się w gruncie. Izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe”, Wydawnictwo Verlag Dashofer, Warszawa 2011.
 4. L. Czarnecki, T. Broniewski, O. Henning, „Chemia w budownictwie”, Arkady, Warszawa 1996.
 5. A. Kaliszuk-Wietecka, E. Wyszyńska, „Przegląd izolacji przeciwwilgociowych i wodochronnych”, „Materiały Budowlane” 10/2006, s. 47–48.
 6. B. Francke, „Nowoczesne hydroizolacje budynków. Zeszyt 1. Zabezpieczenia wodochronne części podziemnych budynków”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2021.
 7. PN-B-24005:1997, „Asfaltowa masa zalewowa”.
 8. PN-C-96177:1958, „Przetwory naftowe – Lepik asfaltowy bez wypełniaczy stosowany na gorąco”.
 9. PN-B-24625:1998, „Lepik asfaltowy i asfaltowo-polimerowy z wypełniaczami stosowane na gorąco”.
10. PN-B-24620:1998, „Lepiki, masy i roztwory asfaltowe stosowane na zimno”.
11. PN-B-24006:1997, „Masa asfaltowo-kauczukowa”.
12. PN-B-24000:1997, „Dyspersyjna masa asfaltowo-kauczukowa”.
13. PN-B-24002:1997, „Asfaltowa emulsja anionowa”.
14. PN-B-24003:1997, „Asfaltowa emulsja kationowa”.
15. M. Fedorczak-Cisak, „Zabezpieczanie budynków przed wodą i wilgocią”, „Materiały Budowlane” 5/2000, s. 58–69, 72–73.
16. P. Atkins, J. de Paula, „Chemia fizyczna”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2019.
17. Bitumenemulsion, https://bitumenemulsionen.fcio.at/
/Print.aspx?id=610&type=1 (dostęp: 12.02.2018).
18. O. Henning, D. Knöfel, „Baustoffchemie”, Verlag Bauwesen, Berlin 2002.
19. B. Monczyński, „Ocena stanu konstrukcji murowych w kontekście prowadzenia działań renowacyjnych”, „IZOLACJE” 1/2022, s. 52–56.
20. DIN 18533-3, „Abdichtung von erdberührten Bauteilen – Teil 3: Abdichtung mit flüssig zu verarbeitenden Abdichtungsstoffen”, DIN Deutsches Institut für Normung e.V., Berlin 2017.
21. DIN 18533-1, „Abdichtung von erdberührten Bauteilen – Teil 1: Anforderungen, Planungs- und Ausführungsgrundsätze”, DIN Deutsches Institut für Normung e.V., Berlin 2017.
22. PN-EN 13501-1:2019-02, „Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków – Część 1: Klasyfikacja na podstawie badań reakcji na ogień”.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Paula Szczepaniak Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi

Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi

Mostek termiczny połączenia budynku z gruntem, w przypadku stosowania typowego liniowego posadowienia budynku, czyli przy zastosowaniu ław fundamentowych, jest elementem, w którym trudno zachować podstawowy...

Mostek termiczny połączenia budynku z gruntem, w przypadku stosowania typowego liniowego posadowienia budynku, czyli przy zastosowaniu ław fundamentowych, jest elementem, w którym trudno zachować podstawowy warunek dobrej izolacyjności przegrody zewnętrznej - ciągłość na obwodzie bryły.

mgr inż. Irena Domska Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych

Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych

Styropian jest materiałem izolacyjnym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Odporność ta obejmuje nie tylko niewielką, w stosunku do innych materiałów izolacyjnych, nasiąkliwość wodą,...

Styropian jest materiałem izolacyjnym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Odporność ta obejmuje nie tylko niewielką, w stosunku do innych materiałów izolacyjnych, nasiąkliwość wodą, lecz również brak negatywnego wpływu na właściwości wytrzymałościowe. Doświadczenia laboratoryjne wskazują również na odporność wytrzymałościową styropianu na wielokrotne zamrażanie i odmrażanie.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno, dr inż. Anna Rawska-Skotniczny Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią

Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią

Wilgoć zawsze będzie towarzyszyć obiektom budowlanym w okresie eksploatacyjnym, dlatego zabezpiecza się je przed nadmiernym zawilgoceniem oraz przed przedostawaniem się wilgoci do ich pomieszczeń poprzez...

Wilgoć zawsze będzie towarzyszyć obiektom budowlanym w okresie eksploatacyjnym, dlatego zabezpiecza się je przed nadmiernym zawilgoceniem oraz przed przedostawaniem się wilgoci do ich pomieszczeń poprzez odpowiedni dobór materiałów oraz izolacje zewnętrzne. Nie istnieją uniwersalne metody zabezpieczeń materiałów przed wilgocią, dlatego podjęcie decyzji o zasadności wykonania izolacji lub też o doborze odpowiedniej technologii powinno zostać poparte przeprowadzoną wcześniej analizą, odpowiadającą...

mgr inż. Marcin Jaroszyński Szary styropian do termoizolacji fundamentów

Szary styropian do termoizolacji fundamentów Szary styropian do termoizolacji fundamentów

Fundament to realizowany jako pierwszy przy budowie budynku, ale też najważniejszy element konstrukcyjny, gwarantujący stabilność i trwałość znajdującej się na nim konstrukcji. Oczywiście metod posadowienia...

Fundament to realizowany jako pierwszy przy budowie budynku, ale też najważniejszy element konstrukcyjny, gwarantujący stabilność i trwałość znajdującej się na nim konstrukcji. Oczywiście metod posadowienia jest kilka, skupmy się jednak na dwóch najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych w budownictwie jednorodzinnym i mieszkaniowym. Chodzi o ławy fundamentowe ze ścianką fundamentową i o płytę fundamentową.

dr inż. Mariusz Jackiewicz Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem

Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem

Projektowanie oraz wykonawstwo hydroizolacji konstrukcji budowlanych w Niemczech regulowała wprowadzona w 1983 r. i w międzyczasie wielokrotnie nowelizowana norma DIN 18195. Ta norma jest stosunkowo dobrze...

Projektowanie oraz wykonawstwo hydroizolacji konstrukcji budowlanych w Niemczech regulowała wprowadzona w 1983 r. i w międzyczasie wielokrotnie nowelizowana norma DIN 18195. Ta norma jest stosunkowo dobrze znana w Polsce, z dwóch powodów - braku krajowej, tak kompleksowej normy oraz znaczącego udziału na polskim rynku produktów hydroizolacyjnych niemieckich producentów.

dr inż. Paula Szczepaniak Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej

Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej

Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji...

Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji szczelnej wanny lub w przypadku konieczności zapewnienia równomiernego osiadania budynku [1].

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości

Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym,...

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, czy przemysłowym), jak i budowli, a także wymóg formalny. Intensywny rozwój chemii budowlanej w ciągu ostatnich kilkunastu lat spowodował, że mamy do dyspozycji szeroką gamę materiałów, począwszy od stosowanych tylko do izolacji przeciwwilgociowych, a skończywszy na materiałach...

dr inż. Maciej Trochonowicz Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych

Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych

Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej...

Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej jej nadmiar, jest czynnikiem powodującym największe zagrożenie dla obiektów budowlanych. Wprowadzana na wiele sposobów z czasem staje się przyczyną wielu niekorzystnych zjawisk, a jej usunięcie poważnym problemem. Dlatego też nieodłącznym elementem wznoszenia czy też remontowania budynków są hydroizolacje.

prof. nzw. dr hab. inż. Irena Ickiewicz Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku

Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku

Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".

Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Katarzyna Walusiak Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń

Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie...

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie ok. 700-800 tys. ton tego spoiwa do wytworzenia suchych mieszanek chemii budowlanej [1], co stanowi ok. 4-5% sprzedaży cementu w kraju.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Fundamenty w budynkach jednorodzinnych

Fundamenty w budynkach jednorodzinnych Fundamenty w budynkach jednorodzinnych

Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji...

Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji i elementów budynku, są przekazywane na grunt. Z kolei fundamenty przekazują oddziaływania gruntu na konstrukcję. Jeśli zachodzą niekorzystne zjawiska, wywołane na przykład osiadaniem gruntu, ruchy gruntu (np. spowodowane tym, że budynek został wybudowany na terenach eksploatacji górniczych lub terenach...

mgr inż. Maciej Rokiel Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w...

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w dalszym czasie, w strefie muru nad przeponą, obszaru normalnej wilgotności.

dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek, mgr inż. Kaja Kłos, inż. Paweł Zieliński Wymagania dla betonu wodoszczelnego

Wymagania dla betonu wodoszczelnego Wymagania dla betonu wodoszczelnego

Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.

Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym

Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym

Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko,...

Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko, które widoczne jest szczególnie w budownictwie: to, co nieuniknione, potrafi zaskoczyć.

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje podziemnych części budynków

Hydroizolacje podziemnych części budynków Hydroizolacje podziemnych części budynków

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych

Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych

Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym...

Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym [1]. Sposoby pomiaru zawartości wody względnie wilgotności w mineralnych materiałach budowlanych zostały szerzej opisane w instrukcji WTA nr 4–11–16/D [2].

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu...

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu zawilgocenia (zazwyczaj do poziomu 3-6% wilgotności masowej), co z kolei umożliwi prowadzenie dalszych prac budowlanych i/lub konserwatorskich, a po ich zakończeniu użytkowanie budynku zgodnie z przewidzianym przeznaczeniem [1].

mgr inż. Tomasz Połubiński, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Remigiusz Jokiel Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych

Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych

Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie...

Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie sił występujących w strefach rozciąganych muru, "rozładowanie" naprężeń w miejscach ich koncentracji oraz redystrybucja odkształceń skoncentrowanych w pewnych strefach muru.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków

Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków

Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie...

Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie uniemożliwić wnikanie wody oraz wilgoci w strukturę przegród zagłębionych w gruncie.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz

Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz

Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo)...

Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo) technicznie i/lub ekonomicznie niewskazane. Wtedy należy wziąć pod uwagę wykonanie uszczelnienia od wewnątrz.

KOESTER Polska Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła

Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła

W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta...

W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta o wymiarach w świetle ścian 35,50x36,27 m i grubości 1,60 m wykazywała liczne i okresowo intensywne przecieki, które powodowały konieczność tymczasowego odprowadzania przenikających wód gruntowych systemem rowków powierzchniowych wyciętych w płycie do studzienek zbiorczych i odpompowywania. Powierzchnia...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody.

mgr inż. Maciej Rokiel Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające

Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności...

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, przemysłowym itp.) i budowli, lecz także wymóg formalny.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Mechaniczne metody wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych

Mechaniczne metody wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych Mechaniczne metody wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych

Wtórną izolację poziomą przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie można wykonać w technologii iniekcji chemicznej [1] lub też przy wykorzystaniu tzw. metod mechanicznych.

Wtórną izolację poziomą przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie można wykonać w technologii iniekcji chemicznej [1] lub też przy wykorzystaniu tzw. metod mechanicznych.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.