Mapa zawilgocenia opracowana na podstawie wyników badań metodą dielektryczną
Archiwum autora
Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej jej nadmiar, jest czynnikiem powodującym największe zagrożenie dla obiektów budowlanych. Wprowadzana na wiele sposobów z czasem staje się przyczyną wielu niekorzystnych zjawisk, a jej usunięcie poważnym problemem. Dlatego też nieodłącznym elementem wznoszenia czy też remontowania budynków są hydroizolacje.
Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej...
Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości preparatów, które znajdują zastosowanie w budownictwie, przemyśle i renowacji.
XPS PRO jest najnowszym osiągnięciem ekspertów z firmy Styropmin w dziedzinie skutecznej termoizolacji. To polistyren ekstrudowany, materiał bardziej wytrzymały i twardszy od uniwersalnego styropianu....
XPS PRO jest najnowszym osiągnięciem ekspertów z firmy Styropmin w dziedzinie skutecznej termoizolacji. To polistyren ekstrudowany, materiał bardziej wytrzymały i twardszy od uniwersalnego styropianu. Niezawodny w miejscach trudnych do ocieplenia, z ryzykiem zawilgocenia i dużą amplitudą temperatur, a także narażonych na duże naprężenia ściskające.
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
Historia stosowania zabezpieczeń przeciwwodnych sięga starożytności, już wtedy unikano wznoszenia budowli na terenach podmokłych i gruntach o słabej przepuszczalności wody. Od dawna również istniała świadomość konieczności zabezpieczania budynku przed wilgocią.
Wczesne wersje izolacji pionowych stosowano w starożytnym Rzymie i Mezopotamii. Wykorzystywano przede wszystkim glinę i naturalnie pozyskiwane bitumy. Do posadowienia w gruntach słabych i podmokłych używano również pali drewnianych z podsypką z węgla drzewnego.
Na ziemiach polskich już w średniowieczu wykorzystywano rozczyn gliny mieszanej z wapnem palonym. Pęczniejący pod wpływem wody, uszczelniał powierzchnie ścian piwnic i fundamenty. Budynki zabezpieczano w ten sposób przede wszystkim przed dostępem wody od powierzchni bocznych. Zdecydowanie rzadziej stosowano rozwiązania mające na celu powstrzymanie wody podciąganej kapilarnie od poziomu posadowienia.
RYS. 1. Przejście przez izolację przy pomocy rury zaopatrzonej dociśniętym kołnierzem: 1 - izolacja, 2 - rura, 3 - obręcz zaciskowa, 4 - płyta dociskowa, 5 - podkład betonowy; rys.: [1]
Hydroizolacje w postaci współczesnej zaczęto powszechniej stosować w okresie międzywojennym. To z tego okresu pochodzi opracowanie dr inż. arch. Henryka Stankiewicza "Izolacje od wody i wilgoci w budownictwie"[1]. Na RYS. 1, RYS. 2 i RYS. 3. pokazano przykładowe rozwiązania projektowe proponowane w tamtym okresie, które z zastosowaniem współczesnych materiałów i technologii i dzisiaj nic nie tracą na swojej aktualności.
Na uwagę zasługuje fakt, że sposoby izolowania zamieszczone w publikacji sprzed prawie 80 lat w sposób istotny nie odbiegają od rozwiązań stosowanych obecnie. Zmieniły się oczywiście materiały izolacyjne, techniki ich aplikacji oraz wymagania stawiane hydroizolacjom, ale idea do dziś pozostała ta sama.
Pomimo świadomości konieczności stosowania izolacji, masowo i powszechnie zaczęto je stosować dopiero po II wojnie światowej. Początkowo największym problemem był brak na rynku materiałów izolacyjnych, z tego też powodu wiele obiektów wzniesionych tuż po wojnie nie posiadało izolacji.
W kolejnych dziesięcioleciach na problemy z hydroizolacjami wpływały przede wszystkim: zła jakość materiałów, złe wykonawstwo oraz procesy naturalnego starzenia materiałów izolacyjnych.
Rok 1989 rozpoczął w naszym kraju nowy okres, za zmianami ustrojowymi przyszły zmiany w ochronie przeciwwodnej. Rozpoczęto stosowanie wielu nowoczesnych materiałów oraz wdrażanie całych systemów izolacji przyziemi. Ich różnorodność, prostota stosowania oraz trwałość pozwalają na właściwe przeciwdziałanie zawilgoceniu. Nierozwiązanym problemem pozostaje natomiast jakość wykonania, ale na to wpływu nie mają nawet najnowocześniejsze materiały izolacyjne.
Podsumowując, w TABELI 1 zestawiono wymagania stawiane izolacjom współczesnym a izolacjom stosowanym dawniej.
Oceny stanu technicznego obiektu
Obiekty, w których występują problemy z nadmierną ilością wilgoci, należą do grupy budynków, w których prowadzenie prac projektowych i wykonawczych należy do szczególnie uciążliwych. Dlatego też przed przystąpieniem do prac projektowych związanych z planowanym remontem sprawą niezwykle istotną jest określenie stanu wilgotnościowego budynku.
Ocena stanu połączona z badaniami umożliwia:
ustalenie źródła zawilgoceń,
określenie skali zawilgocenia,
analizę zniszczeń i uszkodzeń spowodowanych przez wodę,
wybór materiałów i rozwiązań technicznych mających na celu zabezpieczenie budynku przed wodą,
właściwy dobwłaściwy dobór metod osuszania przegród.
Właściwie przeprowadzone prace etapu przedprojektowego (diagnostycznego) powinny obejmować wykonanie następujących czynności:
analizę istniejącej dokumentacji,
wizję lokalną obiektu,
badania wilgotności in situ i laboratoryjne,
formułowanie wniosków i zaleceń.
Przed przystąpieniem do badań obiektu należy dokonać przeglądu dostępnej dokumentacji technicznej. Istniejące inwentaryzacje usprawniają proces badań, stanowiąc materiał bazowy do wykonania: oceny wizualnej, wskazania punktów badań makroskopowych, miejsc poboru próbek.
Archiwalne ekspertyzy, oceny stanu technicznego, protokoły badań, projekty wykonawcze i kosztorysy pozwalają na określenie zakresu i lokalizacji wcześniejszych prac naprawczych, użytych materiałów i technologii.
Wizja lokalna jest bardzo istotną składową tzw. prac wstępnych przy sporządzaniu dokumentacji przedprojektowej (diagnostycznej). Pozwala ona na zebranie informacji dotyczących stanu istniejącego obiektu oraz wytypowanie miejsc pobrania materiałów do badań laboratoryjnych.
Właściwie wykonana wizja lokalna powinna swoim zakresem obejmować: wywiad z użytkownikami, fragmentaryczną lub całościową inwentaryzację, szkice i notatki sporządzone na obiekcie, opis techniczny w przypadku braku dokumentacji, dokumentację fotograficzną, badania makroskopowe, odkrywki oraz pobranie materiałów do badań laboratoryjnych.
W TABELI 2 zestawione zostały miejsca i elementy, które wymagają dokładnego sprawdzenia pod kątem możliwości wystąpienia zawilgoceń. Dodatkowo w prawej kolumnie wskazano podstawowe metody oceny tych elementów. Ocena powinna być kompleksowa i dotyczyć nie tylko samych miejsc zawilgoconych, ale również elementów, które same odporne na wilgoć, odpowiadają za możliwość wystąpienia zawilgocenia.
Czynniki wpływające na stan hydroizolacji
Już na etapie projektowania dość często popełniane były (i nadal niestety są) błędy związane z doborem izolacji. Przez dziesięciolecia stosowano izolacje typu lekkiego, bardzo mało odporne na parcie hydrostatyczne wody, dlatego też w znacznej części obiektów słabe izolacje powłokowe, o niewielkich grubościach, już od momentu wzniesienia nie spełniały swojej roli.
Starsze rodzaje izolacji wytwarzane były z bitumów bez jakichkolwiek modyfikacji polepszających ich parametry odpornościowe. W wielu przypadkach za niedostateczny stan tych izolacji odpowiadają czynniki środowiskowe oraz czas, jaki upłynął od ich wbudowania. Izolacje starzeją się tak jak wszystkie materiały budowlane, ale w przypadku, gdy są narażone na działanie czynników zewnętrznych (zmienne temperatury, promieniowanie UV, korozja biologiczna), proces przebiega szybciej.
Kontrola podczas odbioru prac (o ile była prowadzona) ograniczała się dawniej najczęściej jedynie do wizualnego sprawdzenia wykonania izolacji. Jakość wykonania, liczba warstw, zużycie materiałów czy też pomiary grubości izolacji, podobnie jak obecnie, sprawdzane byłe sporadycznie.
FOT. 1. Odkrywka fundamentu do badań stanu i grubości izolacji przeciwwodnej; fot.: archiwum autora
FOT. 2. Uszkodzenia izolacji pionowej poprzerastanej przez korzenie; fot.: archiwum autora
FOT. 3. Bruzdowanie ściany w poszukiwaniu izolacji poziomej; fot.: archiwum autora
FOT. 4. Bruzdowanie ściany w poszukiwaniu izolacji poziomej; fot.: archiwum autora
Znaczna część uszkodzeń izolacji pionowych niezabezpieczonych materiałami ochronnymi powstała podczas ich zasypywania. Wykopy najczęściej zasypywano materiałem rodzimym, który podczas budowy wymieszany został z rumoszem budowlanym i śmieciami. Podczas zasypywania ostre krawędzie uszkadzały punktowo nową izolację.
Słabymi punktami w starszych obiektach były miejsca, w których przez izolację wodochronną przechodziły przewody instalacyjne, dopiero w ostatnich latach zaczęto stosować materiały i rozwiązania pozwalające na właściwe izolowanie miejsc, gdzie wprowadzone są instalacje do obiektu.
Dawniej dużym problemem było wykonywanie izolacji na elementach o wysokiej wilgotności. Stosowane z reguły materiały bitumiczne wymagały stosunkowo niskich wilgotności. W wielu przypadkach, gdy podłoże było mokre, izolacja nie wbudowała się w sposób właściwy.
Oceny stanu hydroizolacji w obiektach
Pierwszym elementem oceny stanu hydroizolacji w budynkach jest stwierdzenie, czy w ogóle występują. Pomocna w tym jest dokumentacja archiwalna, ale uzyskanie pewności jest możliwe jedynie dzięki odkrywkom. Odkopy ścian, odkrywki punktowe posadzek, bruzdowania ścian pozwalają na ustalenie występowania izolacji oraz określenie ich typu czy też materiału, z jakiego zostały wykonane. Oględziny prowadzone w odkrywkach umożliwiają jedynie miejscowe określenie stanu izolacji i nie dają odpowiedzi co do stanu całości.
Ocena jakości działania hydroizolacji w obiekcie opiera się na ocenie wzrokowej i badaniach wilgotności masowej. W większości przypadków nieszczelności izolacji obserwujemy już jako skutki zawilgocenia: uszkodzenia tynków i malatur, korozję solną i biologiczną.
FOT. 5. Uszkodzona przez czynniki atmosferyczne izolacja nad opaską; fot.: archiwum autora
FOT. 6. Odspojone fragmenty izolacji wykonanej na mokrym murze; fot.: archiwum autora
FOT. 7. Miejsca zawilgoceń na ścianach i posadzce obserwowane przy użyciu kamery termowizyjnej; fot.: archiwum autora
FOT. 8. Miejsca zawilgoceń na ścianach i posadzce obserwowane przy użyciu kamery termowizyjnej; fot.: archiwum autora
Wykonanie pomiarów wilgotności pozwala nie tylko na stwierdzanie, gdzie oprócz uszkodzonych miejsc występują miejsca o podwyższonej wilgotności, ale również jaki jest stan wilgotnościowy przegród.
Przydatne w monitorowaniu stanu wilgotnościowego są również urządzenia termowizyjne. Zawilgocone przegrody mają temperatury różniące się od temperatur elementów o niższej wilgotności. Dodatkową zaletą termowizji jest uzyskiwanie natychmiastowych obrazów dla dużych powierzchni.
Reasumując, badanie szczelności izolacji i ich połączeń opiera się jedynie na monitorowaniu stanu wilgotnościowego.
W przypadkach szczególnych, gdy oceniane hydroizolacje wykonane zostały stosunkowo niedawno, a ich działanie budzi zastrzeżenia, pobrany materiał można poddać badaniom laboratoryjnym. Ich celem najczęściej jest określenie, czy wbudowany materiał jest zgodny z projektowanym czy też deklarowanym jako użyty przez wykonawcę.
Okresowe kontrole i przeglądy elementów i miejsc narażonych na działanie wody, bez względu na jej źródło, pozwalają na wczesne wychwycenie niekorzystnych zjawisk. Dzięki temu dochodzi do mniejszych zniszczeń, a w konsekwencji niższych kosztów prac naprawczych.
Ocena stanu technicznego hydroizolacji w większości wypadków polega jedynie na monitorowaniu wilgotności w izolowanych przegrodach, ocenie wzrokowej uszkodzeń powodowanych przez przedostającą się wodę.
Hydroizolacje, które funkcjonują powyżej trzydziestu lat, często są wyeksploatowane i tak jak inne elementy powinny być odtwarzane. W przypadkach, gdy dojdzie do uszkodzeń hydroizolacji i znacznego zawilgocenia budynku, przeprowadzenie pomiarów wilgotnościowych pozwala na określenie zakresu szkód, przyjęcie metod odtworzenia izolacji i technik osuszania.
Literatura
H. Stankiewicz, "Izolacje od wody i wilgoci w budownictwie", Politechnika Warszawska, Zakład Badawczy Budownictwa, Warszawa 1939.
J. Adamowski, "Metodyka badań zawilgoconych murów", „Materiały Budowlane” 7/2005.
R. Wójcik, "Pomiary wilgotności przegród budowlanych", „Materiały Budowlane” 8/2002.
PN-EN ISO 12570, "Cieplno-wilgotnościowe właściwości materiałów i wyrobów budowlanych. Określanie wilgotności przez suszenie w podwyższonej temperaturze".
J. Hoła, Z. Matkowski, "Wybrane problemy dotyczące zabezpieczeń przeciwwilgociowych ścian w istniejących obiektach murowanych", XXIV Konferencja Naukowo-Techniczna "Awarie Budowlane".
J. Jasieńko, Z. Matkowski, "Zasolenie i zawilgocenie murów ceglanych w obiektach zabytkowych - diagnostyka, metodyka badań, techniki rehabilitacji", "Wiadomości Konserwatorskie" 14/2003.
F. Frössel, "Osuszanie murów i renowacja piwnic", POLCEN, Warszawa 2007.
PN-82/B-02020, "Ochrona cieplna budynków. Wymagania i obliczenia".
Projektowanie oraz wykonawstwo hydroizolacji konstrukcji budowlanych w Niemczech regulowała wprowadzona w 1983 r. i w międzyczasie wielokrotnie nowelizowana norma DIN 18195. Ta norma jest stosunkowo dobrze...
Projektowanie oraz wykonawstwo hydroizolacji konstrukcji budowlanych w Niemczech regulowała wprowadzona w 1983 r. i w międzyczasie wielokrotnie nowelizowana norma DIN 18195. Ta norma jest stosunkowo dobrze znana w Polsce, z dwóch powodów - braku krajowej, tak kompleksowej normy oraz znaczącego udziału na polskim rynku produktów hydroizolacyjnych niemieckich producentów.
Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji...
Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji szczelnej wanny lub w przypadku konieczności zapewnienia równomiernego osiadania budynku [1].
Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym,...
Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, czy przemysłowym), jak i budowli, a także wymóg formalny. Intensywny rozwój chemii budowlanej w ciągu ostatnich kilkunastu lat spowodował, że mamy do dyspozycji szeroką gamę materiałów, począwszy od stosowanych tylko do izolacji przeciwwilgociowych, a skończywszy na materiałach...
Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".
Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".
Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie...
Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie ok. 700-800 tys. ton tego spoiwa do wytworzenia suchych mieszanek chemii budowlanej [1], co stanowi ok. 4-5% sprzedaży cementu w kraju.
Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji...
Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji i elementów budynku, są przekazywane na grunt. Z kolei fundamenty przekazują oddziaływania gruntu na konstrukcję. Jeśli zachodzą niekorzystne zjawiska, wywołane na przykład osiadaniem gruntu, ruchy gruntu (np. spowodowane tym, że budynek został wybudowany na terenach eksploatacji górniczych lub terenach...
Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w...
Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w dalszym czasie, w strefie muru nad przeponą, obszaru normalnej wilgotności.
Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.
Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.
Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko,...
Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko, które widoczne jest szczególnie w budownictwie: to, co nieuniknione, potrafi zaskoczyć.
Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...
Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.
Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym...
Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym [1]. Sposoby pomiaru zawartości wody względnie wilgotności w mineralnych materiałach budowlanych zostały szerzej opisane w instrukcji WTA nr 4–11–16/D [2].
Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu...
Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu zawilgocenia (zazwyczaj do poziomu 3-6% wilgotności masowej), co z kolei umożliwi prowadzenie dalszych prac budowlanych i/lub konserwatorskich, a po ich zakończeniu użytkowanie budynku zgodnie z przewidzianym przeznaczeniem [1].
Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie...
Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie sił występujących w strefach rozciąganych muru, "rozładowanie" naprężeń w miejscach ich koncentracji oraz redystrybucja odkształceń skoncentrowanych w pewnych strefach muru.
Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie...
Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie uniemożliwić wnikanie wody oraz wilgoci w strukturę przegród zagłębionych w gruncie.
Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo)...
Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo) technicznie i/lub ekonomicznie niewskazane. Wtedy należy wziąć pod uwagę wykonanie uszczelnienia od wewnątrz.
W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta...
W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta o wymiarach w świetle ścian 35,50x36,27 m i grubości 1,60 m wykazywała liczne i okresowo intensywne przecieki, które powodowały konieczność tymczasowego odprowadzania przenikających wód gruntowych systemem rowków powierzchniowych wyciętych w płycie do studzienek zbiorczych i odpompowywania. Powierzchnia...
Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...
Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody.
Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności...
Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, przemysłowym itp.) i budowli, lecz także wymóg formalny.
Wtórną izolację poziomą przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie można wykonać w technologii iniekcji chemicznej [1] lub też przy wykorzystaniu tzw. metod mechanicznych.
Wtórną izolację poziomą przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie można wykonać w technologii iniekcji chemicznej [1] lub też przy wykorzystaniu tzw. metod mechanicznych.
Obok iniekcyjnych metod odtwarzania hydroizolacji poziomych [1] w renowacji zawilgoconych budynków stosowane są również iniekcje uszczelniające (nazywane także iniekcjami żelowymi lub żelującymi, od niem....
Obok iniekcyjnych metod odtwarzania hydroizolacji poziomych [1] w renowacji zawilgoconych budynków stosowane są również iniekcje uszczelniające (nazywane także iniekcjami żelowymi lub żelującymi, od niem. Gelinietion oraz ang. injection of gel), tj. takie, które umożliwiają wykonanie uszczelnienia również przeciw wodzie działającej pod ciśnieniem.
W pierwszej części artykułu [Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające] omówione zostały zasady doboru materiałów wodochronnych. Niniejszy artykuł jest rozszerzeniem i uzupełnieniem informacji o specyfice...
W pierwszej części artykułu [Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające] omówione zostały zasady doboru materiałów wodochronnych. Niniejszy artykuł jest rozszerzeniem i uzupełnieniem informacji o specyfice i zastosowaniu hybrydowych mas uszczelniających.
Podstawą bezproblemowej, długoletniej eksploatacji budynków i budowli jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionych w gruncie. Doświadczenie pokazuje bowiem, że znaczącą część problemów...
Podstawą bezproblemowej, długoletniej eksploatacji budynków i budowli jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionych w gruncie. Doświadczenie pokazuje bowiem, że znaczącą część problemów związanych z eksploatacją stanowią te powodowane przez wilgoć.
Wykonanie hydroizolacji w budynku, który w wyniku braku, uszkodzenia lub technicznego zużycia uszczelnienia uległ zawilgoceniu (tj. hydroizolacji wtórnej [1]), jest zagadnieniem na tyle złożonym, że praktycznie...
Wykonanie hydroizolacji w budynku, który w wyniku braku, uszkodzenia lub technicznego zużycia uszczelnienia uległ zawilgoceniu (tj. hydroizolacji wtórnej [1]), jest zagadnieniem na tyle złożonym, że praktycznie każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Płyta fundamentowa jest elementem budynku – konstrukcją, która zapewnia bezpośrednie posadowienie budynku na gruncie. Przekazuje obciążenia działające na budynek (użytkowe i oddziaływania środowiska, wiatru...
Płyta fundamentowa jest elementem budynku – konstrukcją, która zapewnia bezpośrednie posadowienie budynku na gruncie. Przekazuje obciążenia działające na budynek (użytkowe i oddziaływania środowiska, wiatru i śniegu) oraz ciężar budynku na podłoże gruntowe. Sama również przejmuje oddziaływania podłoża gruntowego. Jest to więc bardzo ważny element budynku, który decyduje o jego trwałości oraz bezpieczeństwie użytkowania.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.