Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Fundamenty w budynkach jednorodzinnych

Foundations of detached houses

Jak wykonywać fundamenty pod budynki jednorodzinne?
Redakcja

Jak wykonywać fundamenty pod budynki jednorodzinne?


Redakcja

Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji i elementów budynku, są przekazywane na grunt. Z kolei fundamenty przekazują oddziaływania gruntu na konstrukcję. Jeśli zachodzą niekorzystne zjawiska, wywołane na przykład osiadaniem gruntu, ruchy gruntu (np. spowodowane tym, że budynek został wybudowany na terenach eksploatacji górniczych lub terenach sejsmicznych), to jest to również przekazywane poprzez fundamenty na budynek.

Zobacz także

Bostik Bostik AQUASTOPP – szybkie i efektywne rozwiązanie problemu wilgoci napierającej

Bostik AQUASTOPP – szybkie i efektywne rozwiązanie problemu wilgoci napierającej Bostik AQUASTOPP – szybkie i efektywne rozwiązanie problemu wilgoci napierającej

Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej...

Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości preparatów, które znajdują zastosowanie w budownictwie, przemyśle i renowacji.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

STYROPMIN Styropmin XPS PRO – niezawodny do zadań specjalnych

Styropmin XPS PRO – niezawodny do zadań specjalnych Styropmin XPS PRO – niezawodny do zadań specjalnych

XPS PRO jest najnowszym osiągnięciem ekspertów z firmy Styropmin w dziedzinie skutecznej termoizolacji. To polistyren ekstrudowany, materiał bardziej wytrzymały i twardszy od uniwersalnego styropianu....

XPS PRO jest najnowszym osiągnięciem ekspertów z firmy Styropmin w dziedzinie skutecznej termoizolacji. To polistyren ekstrudowany, materiał bardziej wytrzymały i twardszy od uniwersalnego styropianu. Niezawodny w miejscach trudnych do ocieplenia, z ryzykiem zawilgocenia i dużą amplitudą temperatur, a także narażonych na duże naprężenia ściskające.

Fundamenty narażone są na wiele niekorzystnych czynników środowiskowych, przede wszystkim wilgoci, która pochodzi od przesączających się przez grunt wód opadowych, samych wód opadowych zalegających na skutek nieprzepuszczalnych gruntów oraz wilgoci pochodzącej od występującej wysoko wody gruntowej. Fundament to ważny element konstrukcji budynku, który ma wpływ na jego trwałość.

Rodzaje posadowienia budynku

Posadowienie budynków jednorodzinnych zazwyczaj realizuje się na fundamentach bezpośrednich, czyli takich, które przekazują oddziaływania z konstrukcji bezpośrednio na podłoże gruntowe. Do tego rodzaju posadowień zaliczamy posadowienie na ławach fundamentowych oraz płycie fundamentowej. Posadowienie na fundamentach bardziej skomplikowanych, czyli fundamentach pośrednich w postaci pali fundamentowych, ze względu na wysokie koszty wykonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach oraz przy inwestycjach, w których udział kosztów fundamentów w kosztach całego przedsięwzięcia jest racjonalny.

Obecnie fundamenty wykonuje się jako elementy żelbetowe. Nie wykonuje się już fundamentów kamiennych lub murowanych. Przy budynkach zabytkowych, w których ściany budynków były bardzo grube, a technologia wykonywania elementów żelbetowych nie była rozwinięta, tego typu fundamenty były na ówczesne czasy jedynym możliwym sposobem realizacji posadowienia.

Obecnie przy realizacjach zoptymalizowanych kosztowo i smukłych konstrukcjach posadowienie budynków jest możliwe tylko na fundamentach żelbetowych i w ten sposób się je realizuje.

FOT. 1. Najczęściej w Polsce budynki jednorodzinne posadawia się na ławach fundamentowych. Na zdjęciu szalunki przygotowane do zalania ław; fot. archiwum autora

FOT. 1. Najczęściej w Polsce budynki jednorodzinne posadawia się na ławach fundamentowych. Na zdjęciu szalunki przygotowane do zalania ław; fot. archiwum autora

Fundament dopasowany do warunków gruntowych, wodnych i przekazywanych obciążeń

Posadowienie budynku powinno być odpowiednio dostosowane do warunków gruntowych i warunków wodnych, które występują na danym terenie, gdzie budynek będzie budowany. Projektant, mając tę wiedzę na podstawie opinii geotechnicznej oraz w oparciu o zebranie obciążeń działających na budynek, projektuje odpowiedni rodzaj posadowienia.

Oprócz zagadnień czysto technicznych, projektant powinien się też kierować racjonalnością zaproponowanego w projekcie rozwiązania. Chodzi przede wszystkim o zaproponowanie rozwiązania najbardziej korzystnego pod względem ekonomicznym. Jeśli budynek jest rozłożysty i parterowy, a warunki gruntowe nie są skomplikowane, to nie ma sensu projektować posadowienia na płycie fundamentowej. Jeśli z kolei budynek jest podpiwniczony, warto zaprojektować posadowienie na płycie.

Jak widać, sposób posadowienia i wymiary fundamentów uzależnione są od wielu czynników, przy czym każdy przypadek jest inny i powinien być poddany szczegółowej analizie projektowej. Rozwiązanie powinien zaś podpowiedzieć i zaproponować projektant konstrukcji. Na tej podstawie inwestor powinien świadomie podjąć decyzję.

Kiedy płyta fundamentowa

FOT. 2. Układanie mieszanki betonowej zazbrojonej płyty fundamentowej za pomocą dozowania mieszanki pompą do betonu; fot. archiwum autora

FOT. 2. Układanie mieszanki betonowej zazbrojonej płyty fundamentowej za pomocą dozowania mieszanki pompą do betonu; fot. archiwum autora 

W Polsce najczęściej wykonuje się fundamenty w postaci żelbetowych ław fundamentowych. To najłatwiejszy i najtańszy sposób wykonania posadowienia. Jeśli warunki gruntowe i wodne są proste, najlepszym rozwiązaniem są ławy fundamentowe. Jeśli jednak warunki gruntowe są trudne (zalegają grunty o słabej nośności) lub występuje wysoki poziom wód gruntowych, albo gdy budynek będzie podpiwniczony, dobrze jest rozpatrzyć wykonanie posadowienia na żelbetowej płycie fundamentowej.

Płyta fundamentowa wciąż jest rozwiązaniem uważanym za posadowienie bardziej skomplikowane w stosunku do posadowienia na ławach fundamentowych. Przez to jest rozwiązaniem droższym. Jednak wykonawcy niesłusznie obawiają się wykonywać płyty fundamentowe, ponieważ płyta fundamentowa jest de facto odwróconym stropem żelbetowym. Nie ma więc nic w tym trudnego, jeśli chodzi o wykonawstwo. Jedynie robocizna, ze względu na większy nakład robót zbrojeniowych, może być nieznacznie droższa niż przy wykonaniu posadowienia na ławach fundamentowych. Przy wykonywaniu posadowienia na płycie, w porównaniu z posadowieniem na ławach fundamentowych, większe jest również zużycie materiałów w postaci stali zbrojeniowej oraz objętość mieszanki betonowej.

Z kolei przy wykonywaniu ław fundamentowych ponosi się większe nakłady na ręczne wykonanie wykopów (jeśli wykopy mają być szalunkami ziemnymi) lub szalunków (jeśli ławy będą wykonywane w szalunkach drewnianych). Poza tym trzeba wymurować ściany fundamentowe oraz podbudowę pod chudziaka. Choć jest to ciężka, zazwyczaj wykonywana ręcznie praca, to jednak posadowienie budynku na ławach fundamentowych wciąż jest tańsze od wykonania płyty fundamentowej.

FOT. 3. Układanie mieszanki betonowej płyty fundamentowej; fot. archiwum autora

FOT. 3. Układanie mieszanki betonowej płyty fundamentowej; fot. archiwum autora

Z jakich materiałów fundamenty

Jeśli chodzi o żelbetowe ławy fundamentowe, to najczęściej wykonuje się je z betonu C20/25. Można zastosować tzw. beton wodoszczelny W6, jednak trzeba mieć świadomość, że tego typu beton nie jest betonem zapewniającym zabezpieczenie budynku przed wilgocią. (Liczba po literze W oznacza wielkość ciśnienia słupa wody w MPa, oddziałującego na próbkę betonową o grubości 15 cm. Za betony wodoszczelne można uznać betony o wskaźniku ≥  W8).

Oprócz doboru klasy betonu istotne jest zbrojenie. Powinno być ono wykonane ze stali zbrojeniowej dopuszczonej do wykonywania elementów żelbetowych. Ławy muszą być odpowiednio zazbrojone. Zbrojenie powinno mieć odpowiednie otulenie betonem.

To bardzo ważne, ponieważ otulenie zbrojenia betonem zabezpiecza je przed wpływami wilgoci i tym samym przed korozją. W fundamentach otulenie nie powinno być mniejsze niż 50 mm. Wszystkie informacje – o głębokości posadowienia, wymiarach ław, klasie betonu, otuleniu zbrojenia oraz rodzaju zbrojenia – powinny być zawarte w projekcie.

Do zalania fundamentów przeważnie potrzebna jest spora ilość betonu, który najczęściej dostarcza się na budowę z betoniarni; przygotowanie tak dużej objętości mieszanki betonowej na miejscu byłoby bardzo czasochłonne.

Głębokość posadowienia

Istotnym elementem przy projektowaniu i wykonawstwie fundamentów jest właściwa głębokość posadowienia. Minimalna głębokość posadowienia zależy od tego, w której strefie przemarzania wznoszony będzie budynek.

Terytorium Polski jest podzielone na obszary o różnej głębokości przemarzania. Głębokość przemarzania to odległość od powierzchni gruntu w głąb ziemi, na której nie występują zjawiska spowodowane przemarzaniem gruntu. Mierzy się ją od projektowanego poziomu terenu przy budynku lub od posadzki piwnicy w nieogrzewanych budynkach. Pod wpływem zamarzania grunt może zmieniać swoją objętość, mogą się na przykład tworzyć wysadziny.

FOT. 4. Świeżo wylaną płytę należy pielęgnować przez polewanie wodą; fot. archiwum autora

FOT. 4. Świeżo wylaną płytę należy pielęgnować przez polewanie wodą; fot. archiwum autora

FOT. 5. Ocieplenie płyty fundamentowej za pomocą polistyrenu XPS; fot. archiwum autora

FOT. 5. Ocieplenie płyty fundamentowej za pomocą polistyrenu XPS; fot. archiwum autora

Obszary głębokości przemarzania wyznaczane są na podstawie badań temperatury powietrza, czasu, struktury gruntu oraz z uwzględnieniem statystyki.

Gdyby posadowienie było zbyt płytkie, prawdopodobnie podlegałoby wpływom przemarzającego gruntu, czyli zmieniające się właściwości gruntu powodowałaby niepożądane oddziaływania na fundament i na cały budynek.

Posadowienie na płycie fundamentowej realizuje się płycej niż posadowienie na ławach fundamentowych. Jest to możliwe dzięki temu, że płyta jest o wiele cięższa niż ławy, a ponadto ciężar budynku rozkłada się równomiernie na większej powierzchni niż w przypadku ław fundamentowych.

Pod budynki jednorodzinne płyty fundamentowe mają od 30 do 50 cm grubości.

Niekiedy w miejscach obciążenia ścianami i słupami wykonuje się lokalne pogrubienie płyt, aby cała płyta nie musiała mieć dużej grubości.

Płyty fundamentowe lokuje się na warstwie ocieplenia, którym powinien być polistyren ekstrudowany XPS, czyli materiał o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej, odpowiednio wysokiej wytrzymałości na ściskanie oraz odporności na wilgoć.

Funkcyjna płyta fundamentowa

Zdarza się, że płyty fundamentowe oprócz funkcji posadowienia budynku spełniają także inną rolę. Wykorzystuje się je również jako płyty grzewcze, w których zatapia się rury centralnego ogrzewania.

Duża powierzchnia płyty sprzyja wykonaniu w niej instalacji ogrzewania pod warunkiem odpowiedniego wykończenia posadzki.

Materiały wykończeniowe kondygnacji parteru powinny bardzo dobrze przewodzić ciepło, a płyta być bardzo dokładnie odizolowana od gruntu pod względem termicznym. Są firmy, które specjalizują się w projektowaniu i wykonawstwie płyt fundamentowych funkcyjnych.

Prace przygotowawcze

Przed rozpoczęciem wykonywania wykopów pod fundamenty na budowie powinien pojawić się uprawniony geodeta, który wytyczy osie i inne punkty charakterystyczne budynku. Na tej podstawie powinno się wykonać wykopy pod ławy fundamentowe.

Należy zwrócić uwagę zarówno na zachowanie wymiarów w rzucie, jak i zachowanie właściwych rzędnych. Ważne jest wyznaczenie przez geodetę rzędnych ±0,00, względem którego będzie się wykonywać wykopy o właściwej głębokości.

Pomiary wykonane przez geodetę powinien też skontrolować kierownik budowy a konsekwencje popełnienia błędów są poważne. Trzeba uważać, bo o pomyłkę w nie jest trudno.

Szalunki pod fundamenty

Pierwszym etapem prac nad fundamentami, po wytyczeniu osi i zaznaczenia poziomu odniesienia przez geodetę, jest przygotowanie wykopów oraz szalunków.

W przypadku ław fundamentowych najczęściej stosuje się szalunki ziemne lub drewniane. Jeśli grunt jest zwarty i spoisty, można się zdecydować na szalunki ziemne. Robi się je za pomocą wykopów wykonanych na szerokość i głębokość ław. W nich następnie układa się zbrojenie i wylewa ławy.

Jeśli nie ma możliwości wykonania szalunków ziemnych, bo na przykład ziemia się obsypuje, należy przygotować szalunki drewniane lub z płyt szalunkowych. Ze względu na dodatkowe zużycie drewna lub płyt szalunkowych jest to jednak rozwiązanie droższe niż w przypadku szalunków ziemnych.

Przy wykonywaniu płyty fundamentowej szalunkiem jest zazwyczaj termoizolacja. W takim wypadku układa się warstwę spodnią płyty oraz obrzeża z elementów z polistyrenu ekstrudowanego XPS.

Czasami do tych celów zastosuje się specjalnie wyprofilowane elementy. Można to również zrobić po prostu z płyt termoizolacyjnych ze wzmocnionymi obrzeżami za pomocą zastrzałów, by układana mieszanka betonowa nie rozepchała szalunków.

Ważne detale przy wykonywaniu płyty fundamentowej

Ze względu na to, że fundamenty są elementami żelbetowymi, należy stosować się do wszystkich zasad wykonywania tego typu elementów. Ważne jest zatem odpowiednie, zgodne z projektem wykonanie i umiejscowienie zbrojenia. Płyty są elementami o dużych gabarytach, więc ważne jest zachowanie odpowiednich długości zakładów prętów zbrojenia głównego. Zbrojenie powinno być ułożone na podkładkach dystansowych, zapewniających właściwe otulenie.

FOT. 6. Hydroizolacja i termoizolacja pod płytą fundamentową; fot. archiwum autora

FOT. 6. Hydroizolacja i termoizolacja pod płytą fundamentową; fot. archiwum autora

Przy wykonywaniu płyt należy pamiętać o właściwym zazbrojeniu wolnych krawędzi. Wykonuje się to poprzez dodanie zagiętych prętów obwodowych. Należy też nie zapominać o starterach, czyli zbrojeniu, które powinno być wystawione z płyty pod elementy żelbetowe wyższych kondygnacji.

Ponieważ zbrojenie fundamentów ulega zakryciu, to ten etap budowy, czyli przygotowanie zbrojenia, powinien być ściśle nadzorowany i odebrany przez kierownika budowy oraz inspektora nadzoru inwestorskiego, jeśli taki jest ustanowiony.

Elementy wychodzące z fundamentów

Przy prowadzeniu prac nad fundamentami należy pamiętać o tym, co będzie wykonywane na kolejnym etapie. Jeśli budynek ma mieć elementy żelbetowe związane z fundamentem, czyli słupy i trzpienie żelbetowe lub fragmenty żelbetowe ścian czy żelbetowe schody, to należy ulokować w fundamentach zbrojenie w postaci tzw. starterów. Powinno się to zrobić na etapie przygotowywania zbrojenia fundamentów.

Wszelkiego rodzaju elementy instalacji, przebicia, peszle także powinny być przewidziane i przeprowadzone, zanim wykona się fundamenty. Uziom i jeśli w budynku przewidziana jest instalacja odgromowa powinny być sprowadzone do fundamentu i w postaci bednarki dospawanej lub połączonej zaciskami do zbrojenia fundamentów.

Wylewanie fundamentów

Gdy zbrojenie fundamentów jest już gotowe i wszystko jest w porządku, a prace zostały odebrane przez kierownika budowy oraz inspektora nadzoru (jeśli jest ustanowiony), następuje etap betonowania fundamentów.

W trakcie betonowania mieszanka betonowa powinna zostać właściwie odpowietrzona. W tym celu stosuje się wibrator buławowy i łatę wibracyjną. Wibrator zagłębia się w betonie w miejscach, w których zbrojenie jest bardzo gęsto ulokowane, a łatą zagęszcza się beton na większej powierzchni.

Przy stosowaniu wibratorów nie wolno dotykać stali, ponieważ może to doprowadzić do niedostatecznego otulenia stali mieszanką betonową.

Po wylaniu fundamentów kolejnym ważnym etapem jest ich pielęgnacja. Podczas tężenia i schnięcia następuje skurcz betonu, który może spowodować powstanie rys. Powstałe rysy skurczowe mogą sprzyjać powstawaniu miejsc, w których wilgoć dotrze do zbrojenia i będzie powodować jego korozję. Dlatego w przypadku fundamentów taka ważna jest właściwa pielęgnacja betonu. Polega ona na obfitym polewaniu wodą podczas pierwszych 7 dni dla utrzymania podwyższonej wilgotności. Zabezpiecza to fundamenty przed intensywnym wysychaniem i powstawaniem rys skurczowych.

Zabezpieczenie części naziemnej przed wilgocią

Ze względu na to, że fundamenty zagłębione są w gruncie, działają na nie niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak wilgoć i niska temperatura. Powinno się zatem chronić budynek przed wilgocią. Jeśli budynek posadowiony jest na płycie fundamentowej, to na powierzchni płyty, w miejscach, w których będą murowane ściany, wykonuje się hydroizolację poziomą za pomocą emulsji hydroizolacyjnej oraz folii lub papy termozgrzewalnej. Jeśli jest piwnica, to również jej ściany należy zabezpieczyć hydroizolacją pionową, zachowując przy tym ciągłość hydroizolacji.

Kolejny etap prac po wykonaniu fundamentów

Jeśli w budynku przewidziana jest piwnica lub parter, po wykonaniu płyty fundamentowej kolejnym etapem budowy jest wzniesienie ścian piwnic. Do tego etapu prac można przystąpić dopiero wtedy, gdy beton wystarczająco stwardnieje, czyli prace murarskie w zasadzie można zacząć już następnego dnia. Fundamenty, jako elementy żelbetowe, całkowitą nośność osiągną dopiero po 28 dniach od czasu wylania, jednak wznoszenie budynku jest procesem długotrwałym i nie wykona się go w całości od razu, a zatem obciążenie się fundamentów obciążeniem, na które zostały one zaprojektowane, nie nastąpi przedwcześnie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Mariusz Jackiewicz Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem

Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem

Projektowanie oraz wykonawstwo hydroizolacji konstrukcji budowlanych w Niemczech regulowała wprowadzona w 1983 r. i w międzyczasie wielokrotnie nowelizowana norma DIN 18195. Ta norma jest stosunkowo dobrze...

Projektowanie oraz wykonawstwo hydroizolacji konstrukcji budowlanych w Niemczech regulowała wprowadzona w 1983 r. i w międzyczasie wielokrotnie nowelizowana norma DIN 18195. Ta norma jest stosunkowo dobrze znana w Polsce, z dwóch powodów - braku krajowej, tak kompleksowej normy oraz znaczącego udziału na polskim rynku produktów hydroizolacyjnych niemieckich producentów.

dr inż. Paula Szczepaniak Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej

Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej

Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji...

Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji szczelnej wanny lub w przypadku konieczności zapewnienia równomiernego osiadania budynku [1].

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości

Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym,...

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, czy przemysłowym), jak i budowli, a także wymóg formalny. Intensywny rozwój chemii budowlanej w ciągu ostatnich kilkunastu lat spowodował, że mamy do dyspozycji szeroką gamę materiałów, począwszy od stosowanych tylko do izolacji przeciwwilgociowych, a skończywszy na materiałach...

dr inż. Maciej Trochonowicz Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych

Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych

Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej...

Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej jej nadmiar, jest czynnikiem powodującym największe zagrożenie dla obiektów budowlanych. Wprowadzana na wiele sposobów z czasem staje się przyczyną wielu niekorzystnych zjawisk, a jej usunięcie poważnym problemem. Dlatego też nieodłącznym elementem wznoszenia czy też remontowania budynków są hydroizolacje.

prof. nzw. dr hab. inż. Irena Ickiewicz Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku

Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku

Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".

Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Katarzyna Walusiak Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń

Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie...

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie ok. 700-800 tys. ton tego spoiwa do wytworzenia suchych mieszanek chemii budowlanej [1], co stanowi ok. 4-5% sprzedaży cementu w kraju.

mgr inż. Maciej Rokiel Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w...

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w dalszym czasie, w strefie muru nad przeponą, obszaru normalnej wilgotności.

dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek, mgr inż. Kaja Kłos, inż. Paweł Zieliński Wymagania dla betonu wodoszczelnego

Wymagania dla betonu wodoszczelnego Wymagania dla betonu wodoszczelnego

Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.

Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym

Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym

Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko,...

Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko, które widoczne jest szczególnie w budownictwie: to, co nieuniknione, potrafi zaskoczyć.

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje podziemnych części budynków

Hydroizolacje podziemnych części budynków Hydroizolacje podziemnych części budynków

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych

Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych

Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym...

Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym [1]. Sposoby pomiaru zawartości wody względnie wilgotności w mineralnych materiałach budowlanych zostały szerzej opisane w instrukcji WTA nr 4–11–16/D [2].

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu...

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu zawilgocenia (zazwyczaj do poziomu 3-6% wilgotności masowej), co z kolei umożliwi prowadzenie dalszych prac budowlanych i/lub konserwatorskich, a po ich zakończeniu użytkowanie budynku zgodnie z przewidzianym przeznaczeniem [1].

mgr inż. Tomasz Połubiński, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Remigiusz Jokiel Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych

Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych

Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie...

Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie sił występujących w strefach rozciąganych muru, "rozładowanie" naprężeń w miejscach ich koncentracji oraz redystrybucja odkształceń skoncentrowanych w pewnych strefach muru.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków

Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków

Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie...

Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie uniemożliwić wnikanie wody oraz wilgoci w strukturę przegród zagłębionych w gruncie.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz

Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz

Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo)...

Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo) technicznie i/lub ekonomicznie niewskazane. Wtedy należy wziąć pod uwagę wykonanie uszczelnienia od wewnątrz.

KOESTER Polska Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła

Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła

W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta...

W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta o wymiarach w świetle ścian 35,50x36,27 m i grubości 1,60 m wykazywała liczne i okresowo intensywne przecieki, które powodowały konieczność tymczasowego odprowadzania przenikających wód gruntowych systemem rowków powierzchniowych wyciętych w płycie do studzienek zbiorczych i odpompowywania. Powierzchnia...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody.

mgr inż. Maciej Rokiel Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające

Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności...

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, przemysłowym itp.) i budowli, lecz także wymóg formalny.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Mechaniczne metody wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych

Mechaniczne metody wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych Mechaniczne metody wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych

Wtórną izolację poziomą przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie można wykonać w technologii iniekcji chemicznej [1] lub też przy wykorzystaniu tzw. metod mechanicznych.

Wtórną izolację poziomą przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie można wykonać w technologii iniekcji chemicznej [1] lub też przy wykorzystaniu tzw. metod mechanicznych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórne hydroizolacje wykonywane metodą iniekcji uszczelniających

Wtórne hydroizolacje wykonywane metodą iniekcji uszczelniających Wtórne hydroizolacje wykonywane metodą iniekcji uszczelniających

Obok iniekcyjnych metod odtwarzania hydroizolacji poziomych [1] w renowacji zawilgoconych budynków stosowane są również iniekcje uszczelniające (nazywane także iniekcjami żelowymi lub żelującymi, od niem....

Obok iniekcyjnych metod odtwarzania hydroizolacji poziomych [1] w renowacji zawilgoconych budynków stosowane są również iniekcje uszczelniające (nazywane także iniekcjami żelowymi lub żelującymi, od niem. Gelinietion oraz ang. injection of gel), tj. takie, które umożliwiają wykonanie uszczelnienia również przeciw wodzie działającej pod ciśnieniem.

mgr inż. Maciej Rokiel Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające - właściwości i zastosowanie

Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające - właściwości i zastosowanie Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające - właściwości i zastosowanie

W pierwszej części artykułu [Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające] omówione zostały zasady doboru materiałów wodochronnych. Niniejszy artykuł jest rozszerzeniem i uzupełnieniem informacji o specyfice...

W pierwszej części artykułu [Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające] omówione zostały zasady doboru materiałów wodochronnych. Niniejszy artykuł jest rozszerzeniem i uzupełnieniem informacji o specyfice i zastosowaniu hybrydowych mas uszczelniających.

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje rolowe - wybrane zagadnienia

Hydroizolacje rolowe - wybrane zagadnienia Hydroizolacje rolowe - wybrane zagadnienia

Podstawą bezproblemowej, długoletniej eksploatacji budynków i budowli jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionych w gruncie. Doświadczenie pokazuje bowiem, że znaczącą część problemów...

Podstawą bezproblemowej, długoletniej eksploatacji budynków i budowli jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionych w gruncie. Doświadczenie pokazuje bowiem, że znaczącą część problemów związanych z eksploatacją stanowią te powodowane przez wilgoć.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Przyczyny zawilgacania budynków

Przyczyny zawilgacania budynków Przyczyny zawilgacania budynków

Wykonanie hydroizolacji w budynku, który w wyniku braku, uszkodzenia lub technicznego zużycia uszczelnienia uległ zawilgoceniu (tj. hydroizolacji wtórnej [1]), jest zagadnieniem na tyle złożonym, że praktycznie...

Wykonanie hydroizolacji w budynku, który w wyniku braku, uszkodzenia lub technicznego zużycia uszczelnienia uległ zawilgoceniu (tj. hydroizolacji wtórnej [1]), jest zagadnieniem na tyle złożonym, że praktycznie każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Płyta fundamentowa – posadowienie i układ warstw

Płyta fundamentowa – posadowienie i układ warstw Płyta fundamentowa – posadowienie i układ warstw

Płyta fundamentowa jest elementem budynku – konstrukcją, która zapewnia bezpośrednie posadowienie budynku na gruncie. Przekazuje obciążenia działające na budynek (użytkowe i oddziaływania środowiska, wiatru...

Płyta fundamentowa jest elementem budynku – konstrukcją, która zapewnia bezpośrednie posadowienie budynku na gruncie. Przekazuje obciążenia działające na budynek (użytkowe i oddziaływania środowiska, wiatru i śniegu) oraz ciężar budynku na podłoże gruntowe. Sama również przejmuje oddziaływania podłoża gruntowego. Jest to więc bardzo ważny element budynku, który decyduje o jego trwałości oraz bezpieczeństwie użytkowania.

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka » Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.