Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń

Influence of cement strength on the properties of cement-based adhesives for thermal insulation systems

Płyty styropianowe z naniesionymi próbkami kleju - eksponowane w warunkach letnich przez 1 dzień
Archiwum autorów

Płyty styropianowe z naniesionymi próbkami kleju - eksponowane w warunkach letnich przez 1 dzień


Archiwum autorów

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie ok. 700-800 tys. ton tego spoiwa do wytworzenia suchych mieszanek chemii budowlanej [1], co stanowi ok. 4-5% sprzedaży cementu w kraju.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Parati Płyta fundamentowa i jej zalety – wszystko, co trzeba wiedzieć

Płyta fundamentowa i jej zalety – wszystko, co trzeba wiedzieć Płyta fundamentowa i jej zalety – wszystko, co trzeba wiedzieć

Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny,...

Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny, wygodny oraz wytrzymały. A jak pokazuje praktyka, aby osiągnąć ten cel, należy rozpocząć od podstaw. Właśnie to zagwarantuje nam solidna płyta fundamentowa.

 

Abstrakt

W artykule przedstawiono wyniki badań wpływu cementu o różnej klasie wytrzymałości na właściwości klejów cementowych do ociepleń. Zbadano właściwości klejów według ETAG 004, wykonanych z wykorzystaniem cementów portlandzkich CEM I klas 42,5R i 52,5R. Badania wykazały, że cement o wyższej klasie wytrzymałości CEM I 52,5R może być stosowany w recepturach klejów do ociepleń jako alternatywa do najczęściej stosowanego cementu klasy CEM I 42,5R.

Influence of cement strength on the properties of cement-based adhesives for thermal insulation systems

The article presents the effects of use of cement of different strength classes on properties of cement-based adhesives for thermal insulation systems. Standard properties of adhesives according to ETAG 004 were analysed using Portland cement CEM I of classes of 42.5R and 52.5R. The results of investigations have shown that cement of higher strength, CEM I 52.5R class, can be used in the formulations of adhesives for thermal insulation systems, as an alternative to the commonly used cement CEM I 42.5 class.

Produkowane są dwie odrębne grupy wyrobów, różniących się zasadniczo właściwościami i przeznaczeniem:

  • cementy portlandzkie,
  • cementy glinowe.

W recepturach suchych mieszanek chemii budowlanej wykorzystywane są przede wszystkim cementy wytwarzane z klinkieru portlandzkiego, spełniające wymagania normy PN-EN 197-1 [2].

Szczegółową charakterystykę cementów stosowanych w recepturach suchych zapraw przedstawiono we wcześniejszym artykule autorów [3].

Cement w zaprawach klejących do ociepleń

Wśród klejów do ociepleń wyróżnia się dwie grupy wyrobów:

  • kleje przeznaczone wyłącznie do przyklejania do ściany elementu termoizolacyjnego, tj. styropianu (EPS), polistyrenu ekstrudowanego (XPS), wełny mineralnej (MW),
  • kleje uniwersalne przeznaczone zarówno do przyklejania płyt termoizolacji, jak i do zatapiania siatki zbrojącej.

W przypadku klejów do siatki produkowane są zarówno kleje szare, jak i białe, a ich kolor zależy od rodzaju użytego cementu. Produkcja klejów białych, przeznaczonych wyłącznie do przyklejania styropianu, jest nieuzasadniona ekonomicznie, dlatego nie ma ich w ofercie krajowych producentów suchych zapraw.

Cement, jako spoiwo w zaprawie klejącej, kształtuje właściwości mechaniczne. Wraz z dodatkiem proszku redyspergowalnego odpowiada za właściwą przyczepność zaprawy klejącej do ściany i do płyt termoizolacji, zapewniając w dodatku odporność kleju na działanie wody i mrozu.

W przypadku klejów przeznaczonych do zatapiania siatki cement przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości mechanicznej warstwy zbrojącej. Warto dodać, że niekorzystny wpływ cementu na elastyczność zaprawy klejącej jest eliminowany poprzez odpowiedni dodatek proszku redyspergowalnego oraz włókien zbrojących.

Kleje cementowe uzyskują odpowiednią przyczepność głównie poprzez związanie fizyczne dyspersji polimerowej, a także zaczynu cementowego z powierzchnią podłoża lub termoizolacji. Mamy zatem w przypadku tego rodzaju klejów dwa rodzaje wiązań: słabe cementowe i mocne polimerowe, decydujące o jakości i trwałości połączenia.

Zaprawy klejące do ociepleń wymagają stosowania spoiwa zapewniającego szybki przyrost wytrzymałości w czasie. Dlatego też w recepturach tych wyrobów stosuje się prawie wyłącznie szybkowiążące cementy portlandzkie o klasach wytrzymałości co najmniej 42,5R. Dodatkowo stosuje się przyspieszacz twardnienia zaprawy, którym zazwyczaj jest mrówczan wapnia.

Najczęściej stosowanym cementem portlandzkim jest CEM I 42,5R, a znacznie rzadziej CEM I 52,5R.

Cementy CEM II do CEM V z dodatkami (popiół lotny krzemionkowy V, mielony granulowany żużel wielkopiecowy S) są stosowane znacznie rzadziej, ponieważ dodatki wpływają niekorzystnie na kluczowy parametr klejów do ociepleń, tj. przyczepność.

Udział cementu w klejach do ociepleń, w zależności od receptury producenta oraz przeznaczenia kleju, jest zróżnicowany i z reguły waha się w zakresie 22-38% masy gotowej suchej mieszanki.

Receptury i zakres badań

W recepturach zapraw klejących do ociepleń stosuje się głównie cement portlandzki CEM I 42,5R.

Biorąc jednakże pod uwagę właściwości użytkowe klejów i praktyczne aspekty użytkowania systemów ociepleń (w warunkach letnich kołkowanie częstokroć już po 1–2 dniach od przyklejenia kleju, gruntowanie warstwy zbrojącej również po 1 dniu od zatopienia siatki), a także wymagania aprobat/ocen technicznych dotyczące przyczepności, stosowanie w recepturach zapraw klejących cementu szybkowiążącego i o najwyższych parametrach wytrzymałościowych (czyli klasy CEM I 52,5R) wydaje się technologicznie uzasadnione. W tym celu sporządzono mieszanki zaprawy klejącej do ociepleń, mającej z założenia spełniać wymagania ETAG 004 [4] (a tym samym - również ZUAT [5], których metody badań i wymagania wzorowane są na ETAG-u).

Badano zaprawy różniące się cementem oraz ilością proszku redyspergowalnego. Proszek redyspergowalny jest nieodzownym składnikiem klejów do ociepleń, wydatnie polepszającym przyczepność oraz elastyczność kleju, mającą znaczenie szczególnie w przypadku klejów do siatki.

Ilość wody dodawanej do suchej mieszanki ustalono doświadczalnie, na podstawie pomiarów rozpływu (175   ± 10 mm) na stoliku do rozpływu. Receptury przeznaczone do badań przedstawiono w TAB. 1.

TABELA 1. Receptury klejów do ociepleń poddanych badaniom

TABELA 1. Receptury klejów do ociepleń poddanych badaniom

W tym celu do badań zastosowano dwa przemysłowe cementy:

  • CEM I 42,5R Chełm,
  • CEM I 52,5R Chełm,

których właściwości zestawiono w TAB. 2.

TABELA 2. Właściwości cementów użytych do przygotowania zapraw klejących

TABELA 2. Właściwości cementów użytych do przygotowania zapraw klejących

Cementy różniły się stopniem zmielenia, kształtującym czas wiązania i wytrzymałość normową (wczesną i końcową). Cement CEM I 52,5R uzyskiwał wytrzymałość o ok. 10 MPa wyższą w porównaniu do cementu CEM I 42,5R.

Zbadano przyczepność klejów do ociepleń, przygotowanych wg receptur podanych w TAB. 1. Oprócz badań typowych dla ETAG 004 (tj. po 28 dniach kondycjonowania zapraw klejących) wykonano dodatkowo "testy szybkie" (tj. po 7 dniach), jakie częstokroć przeprowadzane są w laboratoriach producentów, mające za zadanie wstępną ocenę jakości produktu.

Testowano ponadto właściwości użytkowe przygotowanych mieszanek klejów.

W tym celu:

  1. poddano obserwacji płyty styropianowe z nałożonym klejem, kondycjonowane w warunkach letnich (przy temp. 17-27°C noc/dzień i przy intensywnym nasłonecznieniu) oraz w łagodnych warunkach zimowych (przy temp. ok. 0-7°C noc/dzień, bez opadów atmosferycznych),
  2. zmierzono rozpływ klejów w warunkach laboratoryjnych na stoliku w okresie od zarobienia wodą do 5 godzin.

Program badań miał na celu ocenę, jak wytrzymałość cementu i udział proszku redyspergowalnego wpływają na właściwości normowe i użytkowe klejów do ociepleń.

Wprowadzenie tych zmiennych miało na celu sprawdzenie możliwości korekt receptury klejów poprzez ograniczenie drogiego proszku redyspergowalnego dzięki wprowadzeniu cementu o wyższych parametrach wytrzymałościowych.

Wyniki badań i ich omówienie

Przyczepność wg ETAG

Wyniki badań przyczepności zestawiono w TAB. 3.

W tabeli tej, oprócz wyników badań, przedstawiono różnicę kosztu poszczególnych receptur, przyjmując koszt receptury nr 4 jako "bazowy" (najniższy koszt receptury, dla której uzyskano wyniki spełniające wymagania ETAG). Koszty policzono przy przyjęciu szacunkowych cen rynkowych poszczególnych składników.

Ocena przyczepności kleju do styropianu jest szczególnie ważnym wskaźnikiem z punktu widzenia producentów wyrobów z niego. Parametr ten jest bowiem najczęściej oceniany podczas badań laboratoryjnych będących skutkiem wyrywkowych kontroli tych wyrobów zlecanych przez wojewódzkie urzędy nadzoru budowlanego.

Najniższe wyniki uzyskuje się w przypadku próbek po 28 dniach kondycjonowania w warunkach laboratoryjnych, a następnie zanurzonych przez 2 dni w wodzie oraz suszonych przed badaniem przez 2 godziny. Wymaganie ETAG/ZUAT jest jednak tak niskie, że badane kleje zazwyczaj nie mają problemu ze spełnieniem wymagania progowego, wynoszącego ≥  0,03 MPa.

Oznaczeniem krytycznym, najczęściej decydującym o spełnieniu (bądź niespełnieniu) przez klej wymagań ETAG/ZUAT, jest przyczepność do styropianu po 28 dniach kondycjonowania próbek w warunkach laboratoryjnych, a następnie zanurzonych przez 2 dni w wodzie oraz suszonych przez kolejne 7 dni. W przypadku tego oznaczenia wymaganie przyczepności do styropianu wynosi ≥  0,08 MPa (TAB. 3).

Badania wykazały, że na wyniki oznaczeń wpływa zarówno wytrzymałość cementu, jak i udział proszku redyspergowalnego w recepturze. Próbki zapraw klejących, wykonane z cementu CEM I 42,5R, spełniły wymagania ETAG/ZUAT dopiero przy odpowiednio dużym dodatku proszku, wynoszącym 1,4% masy (TAB. 3RYS. 1). Próbki klejów wykonanych z cementu o najwyższej przewidzianej normą klasie wytrzymałości, tj. CEM I 52,5R, spełniły wymagania ETAG/ZUAT, nawet przy stosunkowo małej zawartości proszku redyspergowalnego.

TABELA 3. Wyniki badań klejów do ociepleń

TABELA 3. Wyniki badań klejów do ociepleń

Rys. 1. Przyczepność do styropianu klejów do ociepleń; rys. archiwum autorów

Rys. 1. Przyczepność do styropianu klejów do ociepleń; rys. archiwum autorów

Rys. 2. Przyczepność do betonu klejów do ociepleń; rys. archiwum autorów

Rys. 2. Przyczepność do betonu klejów do ociepleń; rys. archiwum autorów

Wszystkie próbki klejów znacząco przekraczają wymagania ETAG/ZUAT w przypadku oznaczeń przyczepności do betonu, niezależnie od warunków, w jakich kondycjonowano próbki do badań (TAB. 3, RYS. 2). Również w tym przypadku stwierdzono, że przy stałym udziale proszku redyspergowalnego w recepturze wyższe wyniki oznaczeń uzyskuje się w przypadku klejów wykonanych z cementu o wyższej klasie wytrzymałości.

Rys. 3. Przyczepność do betonu klejów do ociepleń po różnym czasie przechowywania w warunkach laboratoryjnych; rys. archiwum autorów

Rys. 3. Przyczepność do betonu klejów do ociepleń po różnym czasie przechowywania w warunkach laboratoryjnych; rys. archiwum autorów

Fot. 1. Płyty styropianowe z naniesionymi próbkami kleju - eksponowane w warunkach letnich przez 1 dzień; fot. archiwum autorów

Fot. 1. Płyty styropianowe z naniesionymi próbkami kleju - eksponowane w warunkach letnich przez 1 dzień; fot. archiwum autorów

Porównano ponadto wyniki badań przyczepności do styropianu i betonu próbek kondycjonowanych w warunkach laboratoryjnych, odpowiednio przez 7 dni (test "szybki") i 28 dni (test "normowy").

Wyniki po 7 dniach stanowiły w przybliżeniu 2/3 wyników oznaczeń po 28 dniach kondycjonowania próbek. Można zatem założyć, że testy szybkie, które częstokroć są wykonywane w laboratoriach producentów klejów do ociepleń, dają wiarygodny pogląd na wyniki, jakich należy spodziewać się po badaniu "normowym" (TAB. 3, RYS. 3). Dotyczy to zarówno oznaczeń przyczepności do betonu, jak i do styropianu (TAB. 3).

Fot. 2. Płyty styropianowe z naniesionymi próbkami kleju - eksponowane w łagodnych warunkach zimowych przez 2 dni; fot. archiwum autorów

Fot. 2. Płyty styropianowe z naniesionymi próbkami kleju - eksponowane w łagodnych warunkach zimowych przez 2 dni; fot. archiwum autorów 

Szybkość wysychania klejów

Na FOT. 1 przedstawiono szybkość wysychania poszczególnych próbek klejów eksponowanych w warunkach typowych dla okresu letniego (tj. wysokiej temperatury w dzień i silnego nasłonecznienia). Natomiast na FOT. 2 - próbki eksponowane w warunkach łagodnej zimy (dodatnia temperatura w dzień, około 0°C w nocy). Badania te miały na celu ocenę zachowania się klejów o różnych recepturach w skrajnie odmiennych warunkach pogodowych.

TABELA 4. Wyniki badań rozpływu klejów do ociepleń

TABELA 4. Wyniki badań rozpływu klejów do ociepleń

Wyniki wykazały znaczący wpływ udziału proszku redyspergowalnego, zarówno na szybkość wysychania próbek, jak i przebieg tego procesu. Próbki przechowywane w lecie, zawierające wyższy dodatek proszku, wysychały wolniej i jednolicie w całej masie, zapewniając prawidłowe, niezbyt szybkie przesychanie warstwy zbrojącej, co ma znaczący wpływ na kształtowanie trwałości długoterminowej i brak rys skurczowych warstwy zbrojącej (FOT. 1).

Różnice w szybkości wysychania, w zależności od udziału dodatku proszku redyspergowalnego, są szczególnie widoczne w przypadku próbek przechowywanych w łagodnych warunkach zimowych (FOT. 2). Nie stwierdzono zauważalnego wpływu wytrzymałości cementu na szybkość wysychania płyt poddanych ekspozycji.

Zbadano ponadto rozpływ poszczególnych próbek klejów na stoliku do rozpływu, wykonując oznaczenia co godzinę do czasu pojawienia się oznak utraty urabialności klejów w postaci zmniejszenia się rozpływu danej próbki o co najmniej 20 mm. Wyniki tych oznaczeń zebrano w TAB. 4.

Stwierdzono, podobnie jak w przypadku testów na wysychanie płyt eksponowanych na zewnątrz, że udział proszku redyspergowalnego w recepturze klejów ma decydujące znaczenie w procesie utraty właściwości roboczych próbek klejów. Próbki klejów z najmniejszą zawartością proszku (0,6% masy), niezależnie od rodzaju użytego cementu, traciły właściwości robocze zdecydowanie najszybciej (RYS. 4 i RYS. 5).

Rys. 4. Rozpływ w czasie klejów do ociepleń wykonanych z cementu CEM I 42,5R z różną ilością proszku redyspergowalnego; rys. archiwum autorów

Rys. 4. Rozpływ w czasie klejów do ociepleń wykonanych z cementu CEM I 42,5R z różną ilością proszku redyspergowalnego; rys. archiwum autorów

Rys. 5. Rozpływ w czasie klejów do ociepleń wykonanych z różnych cementów o tej samej ilości proszku redyspergowalnego; rys. archiwum autorów

Rys. 5. Rozpływ w czasie klejów do ociepleń wykonanych z różnych cementów o tej samej ilości proszku redyspergowalnego; rys. archiwum autorów 

Wnioski

  • Badania wykazały, że cement o wyższej przewidzianej normą klasie wytrzymałości (CEM I 52,5R) może być stosowany w recepturach klejów do ociepleń jako alternatywa dla najczęściej stosowanego cementu klasy 42,5R.
  • Kleje do ociepleń wykonane z cementu o niższej klasie wytrzymałości (CEM I 42,5R) potrzebują więcej dodatku proszku redyspergowalnego do uzyskania analogicznych parametrów przyczepności w porównaniu do klejów wykonanych z cementu klasy CEM I 52,5R.
  • Badania laboratoryjne przyczepności klejów do styropianu i do betonu, wykonane po 7 dniach, dają wiarygodny pogląd na ocenę wyników uzyskiwanych po 28 dniach. Wyniki przyczepności po 7 dniach stanowią ok. 2/3 wyniku uzyskiwanego po 28 dniach.
  • Udział proszku redyspergowalnego w recepturach klejów do ociepleń jest ważny. Dodatek ten wpływa nie tylko na przyczepność klejów, ale również na szybkość przesychania warstwy kleju do siatki. Im większy jest dodatek proszku, tym mniejsza tendencja do szybkiej utraty właściwości roboczych kleju po zarobieniu wodą oraz do gwałtownego przesychania warstwy zbrojącej na styropianie.
  • Uzyskane wyniki wskazują na możliwości optymalizacji receptur wybranych suchych mieszanek chemii budowlanej dla producentów. Kierunek ten może być szczególnie istotny dla producentów mających do dyspozycji więcej niż jeden silos na cement portlandzki szary.

Literatura

  1. P. Kijowski, "Przemysł cementowy w Polsce. Stan obecny i perspektywy rozwoju. Jakość cementu - program "Pewny Cement". Prezentacja Stowarzyszenia Producentów Cementu na Konferencji "ZAKOBUILDING", Zakopane, 9–12.03.2011.
  2. PN-EN 197-1:2012, "Cement. Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku”.
  3. S. Chłądzyński, K. Walusiak, "Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do płytek", "Izolacje" 5/2017, s. 58-62.
  4. ETAG 004:2013 "Guideline for European Technical Approval of thermal insulation composite systems (ETICS) with rendering". EOTA, (2013).
  5. ZUAT-15/V.03/2010, "Zestawy wyrobów do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych z zastosowaniem styropianu jako materiału termoizolacyjnego i pocienionej wyprawy elewacyjnej (ETICS)", ITB, Warszawa 2010.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Saint Gobain Construction Products Polska/ Weber 2017-03-02 13:15

2017-03-02 13:15 2017-03-02 13:15

Jednym z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych zadań wśród prac budowlanych jest zabezpieczenie obiektu przed działaniem wód gruntowych. Na działanie wody szczególnie narażone są fundamenty....

Jednym z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych zadań wśród prac budowlanych jest zabezpieczenie obiektu przed działaniem wód gruntowych. Na działanie wody szczególnie narażone są fundamenty. Aby zapewnić ich skuteczną i trwałą ochronę, należy zastosować nowoczesne materiały izolacyjne, właściwie dobrać rozwiązania konstrukcyjne i zadbać o prawidłowe wykonanie.

dr inż. Grzegorz Dmochowski, dr inż. Piotr Berkowski Zarysowania skurczowe płyt fundamentowych i ścian w budynkach mieszkalnych z garażami podziemnymi

Zarysowania skurczowe płyt fundamentowych i ścian w budynkach mieszkalnych z garażami podziemnymi Zarysowania skurczowe płyt fundamentowych i ścian w budynkach mieszkalnych z garażami podziemnymi

Zdecydowana większość budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej ma obecnie garaże podziemne, co wiąże się z reguły z posadowieniem ich na płycie fundamentowej i wykonaniem ścian żelbetowych dolnej...

Zdecydowana większość budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej ma obecnie garaże podziemne, co wiąże się z reguły z posadowieniem ich na płycie fundamentowej i wykonaniem ścian żelbetowych dolnej kondygnacji.

dr inż. Paula Szczepaniak Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi

Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi

Mostek termiczny połączenia budynku z gruntem, w przypadku stosowania typowego liniowego posadowienia budynku, czyli przy zastosowaniu ław fundamentowych, jest elementem, w którym trudno zachować podstawowy...

Mostek termiczny połączenia budynku z gruntem, w przypadku stosowania typowego liniowego posadowienia budynku, czyli przy zastosowaniu ław fundamentowych, jest elementem, w którym trudno zachować podstawowy warunek dobrej izolacyjności przegrody zewnętrznej - ciągłość na obwodzie bryły.

mgr inż. Irena Domska Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych

Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych

Styropian jest materiałem izolacyjnym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Odporność ta obejmuje nie tylko niewielką, w stosunku do innych materiałów izolacyjnych, nasiąkliwość wodą,...

Styropian jest materiałem izolacyjnym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Odporność ta obejmuje nie tylko niewielką, w stosunku do innych materiałów izolacyjnych, nasiąkliwość wodą, lecz również brak negatywnego wpływu na właściwości wytrzymałościowe. Doświadczenia laboratoryjne wskazują również na odporność wytrzymałościową styropianu na wielokrotne zamrażanie i odmrażanie.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno, dr inż. Anna Rawska-Skotniczny Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią

Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią

Wilgoć zawsze będzie towarzyszyć obiektom budowlanym w okresie eksploatacyjnym, dlatego zabezpiecza się je przed nadmiernym zawilgoceniem oraz przed przedostawaniem się wilgoci do ich pomieszczeń poprzez...

Wilgoć zawsze będzie towarzyszyć obiektom budowlanym w okresie eksploatacyjnym, dlatego zabezpiecza się je przed nadmiernym zawilgoceniem oraz przed przedostawaniem się wilgoci do ich pomieszczeń poprzez odpowiedni dobór materiałów oraz izolacje zewnętrzne. Nie istnieją uniwersalne metody zabezpieczeń materiałów przed wilgocią, dlatego podjęcie decyzji o zasadności wykonania izolacji lub też o doborze odpowiedniej technologii powinno zostać poparte przeprowadzoną wcześniej analizą, odpowiadającą...

mgr inż. Marcin Jaroszyński Szary styropian do termoizolacji fundamentów

Szary styropian do termoizolacji fundamentów Szary styropian do termoizolacji fundamentów

Fundament to realizowany jako pierwszy przy budowie budynku, ale też najważniejszy element konstrukcyjny, gwarantujący stabilność i trwałość znajdującej się na nim konstrukcji. Oczywiście metod posadowienia...

Fundament to realizowany jako pierwszy przy budowie budynku, ale też najważniejszy element konstrukcyjny, gwarantujący stabilność i trwałość znajdującej się na nim konstrukcji. Oczywiście metod posadowienia jest kilka, skupmy się jednak na dwóch najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych w budownictwie jednorodzinnym i mieszkaniowym. Chodzi o ławy fundamentowe ze ścianką fundamentową i o płytę fundamentową.

dr inż. Mariusz Jackiewicz Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem

Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem

Projektowanie oraz wykonawstwo hydroizolacji konstrukcji budowlanych w Niemczech regulowała wprowadzona w 1983 r. i w międzyczasie wielokrotnie nowelizowana norma DIN 18195. Ta norma jest stosunkowo dobrze...

Projektowanie oraz wykonawstwo hydroizolacji konstrukcji budowlanych w Niemczech regulowała wprowadzona w 1983 r. i w międzyczasie wielokrotnie nowelizowana norma DIN 18195. Ta norma jest stosunkowo dobrze znana w Polsce, z dwóch powodów - braku krajowej, tak kompleksowej normy oraz znaczącego udziału na polskim rynku produktów hydroizolacyjnych niemieckich producentów.

dr inż. Paula Szczepaniak Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej

Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej

Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji...

Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji szczelnej wanny lub w przypadku konieczności zapewnienia równomiernego osiadania budynku [1].

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości

Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym,...

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, czy przemysłowym), jak i budowli, a także wymóg formalny. Intensywny rozwój chemii budowlanej w ciągu ostatnich kilkunastu lat spowodował, że mamy do dyspozycji szeroką gamę materiałów, począwszy od stosowanych tylko do izolacji przeciwwilgociowych, a skończywszy na materiałach...

dr inż. Maciej Trochonowicz Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych

Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych

Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej...

Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej jej nadmiar, jest czynnikiem powodującym największe zagrożenie dla obiektów budowlanych. Wprowadzana na wiele sposobów z czasem staje się przyczyną wielu niekorzystnych zjawisk, a jej usunięcie poważnym problemem. Dlatego też nieodłącznym elementem wznoszenia czy też remontowania budynków są hydroizolacje.

prof. nzw. dr hab. inż. Irena Ickiewicz Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku

Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku

Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".

Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Fundamenty w budynkach jednorodzinnych

Fundamenty w budynkach jednorodzinnych Fundamenty w budynkach jednorodzinnych

Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji...

Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji i elementów budynku, są przekazywane na grunt. Z kolei fundamenty przekazują oddziaływania gruntu na konstrukcję. Jeśli zachodzą niekorzystne zjawiska, wywołane na przykład osiadaniem gruntu, ruchy gruntu (np. spowodowane tym, że budynek został wybudowany na terenach eksploatacji górniczych lub terenach...

mgr inż. Maciej Rokiel Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w...

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w dalszym czasie, w strefie muru nad przeponą, obszaru normalnej wilgotności.

dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek, mgr inż. Kaja Kłos, inż. Paweł Zieliński Wymagania dla betonu wodoszczelnego

Wymagania dla betonu wodoszczelnego Wymagania dla betonu wodoszczelnego

Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.

Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym

Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym

Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko,...

Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko, które widoczne jest szczególnie w budownictwie: to, co nieuniknione, potrafi zaskoczyć.

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje podziemnych części budynków

Hydroizolacje podziemnych części budynków Hydroizolacje podziemnych części budynków

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych

Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych

Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym...

Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym [1]. Sposoby pomiaru zawartości wody względnie wilgotności w mineralnych materiałach budowlanych zostały szerzej opisane w instrukcji WTA nr 4–11–16/D [2].

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu...

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu zawilgocenia (zazwyczaj do poziomu 3-6% wilgotności masowej), co z kolei umożliwi prowadzenie dalszych prac budowlanych i/lub konserwatorskich, a po ich zakończeniu użytkowanie budynku zgodnie z przewidzianym przeznaczeniem [1].

mgr inż. Tomasz Połubiński, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Remigiusz Jokiel Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych

Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych

Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie...

Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie sił występujących w strefach rozciąganych muru, "rozładowanie" naprężeń w miejscach ich koncentracji oraz redystrybucja odkształceń skoncentrowanych w pewnych strefach muru.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków

Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków

Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie...

Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie uniemożliwić wnikanie wody oraz wilgoci w strukturę przegród zagłębionych w gruncie.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz

Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz

Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo)...

Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo) technicznie i/lub ekonomicznie niewskazane. Wtedy należy wziąć pod uwagę wykonanie uszczelnienia od wewnątrz.

KOESTER Polska Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła

Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła

W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta...

W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta o wymiarach w świetle ścian 35,50x36,27 m i grubości 1,60 m wykazywała liczne i okresowo intensywne przecieki, które powodowały konieczność tymczasowego odprowadzania przenikających wód gruntowych systemem rowków powierzchniowych wyciętych w płycie do studzienek zbiorczych i odpompowywania. Powierzchnia...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody.

mgr inż. Maciej Rokiel Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające

Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności...

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, przemysłowym itp.) i budowli, lecz także wymóg formalny.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.