Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zarysowania skurczowe płyt fundamentowych i ścian w budynkach mieszkalnych z garażami podziemnymi

Shrinkage cracks of foundation slabs and walls in residential buildings with underground garages

Istotne jest podanie jednoznacznego sposobu określenia zbrojenia przeciwskurczowego dla ław i ścian fundamentowych
J. Sawicki

Istotne jest podanie jednoznacznego sposobu określenia zbrojenia przeciwskurczowego dla ław i ścian fundamentowych


J. Sawicki

Zdecydowana większość budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej ma obecnie garaże podziemne, co wiąże się z reguły z posadowieniem ich na płycie fundamentowej i wykonaniem ścian żelbetowych dolnej kondygnacji.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Parati Płyta fundamentowa i jej zalety – wszystko, co trzeba wiedzieć

Płyta fundamentowa i jej zalety – wszystko, co trzeba wiedzieć Płyta fundamentowa i jej zalety – wszystko, co trzeba wiedzieć

Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny,...

Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny, wygodny oraz wytrzymały. A jak pokazuje praktyka, aby osiągnąć ten cel, należy rozpocząć od podstaw. Właśnie to zagwarantuje nam solidna płyta fundamentowa.

Z uwagi na ogólny brak miejsc postojowych w dużych miastach zdecydowana większość projektowanych i wznoszonych budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej ma parkingi podziemne. Budynki te posadawiane są w związku z tym na płytach fundamentowych, które często pełnią równocześnie funkcję przepony wodoszczelnej w systemie tzw. białej wanny, jak i posadzki garażu - górna powierzchnia płyty fundamentowej stanowi zarazem powierzchnię jezdną, bez dodatkowych warstw wykończeniowych.

Również ściany tych kondygnacji są zazwyczaj żelbetowe, nietynkowane, pełniące przeważnie także funkcję izolacji przeciwwodnej.

W przypadku zastosowania rozwiązań technologicznych jak wspomniane wyżej z betonu nieprzepuszczającego wodę mamy do czynienia z tzw. białą wanną. Beton bez dodatkowej impregnacji pełni zatem zarówno funkcję nośną, jak i izolacyjną. Niezmierne istotne jest zatem uzyskanie tych elementów o bardzo dobrej jakości, bez zarysowań, które nie tylko powodowałyby ich rozszczelnienie, ale również wpływały ujemnie na estetykę garażu. 

Ogólne wymagania dotyczące trwałości konstrukcji, stawiane przez normy [1, 2], sprawiają, że płyty fundamentowe projektowane są z betonów klasy co najmniej C30/C37, a często i wyższej. Ściany podziemne wykonuje się z reguły z tej samej klasy betonu co płyty fundamentowe.

Fot. 1-2. Widok przykładowych rys skurczowych w płycie fundamentowej; fot. archiwum autorów

Fot. 1-2. Widok przykładowych rys skurczowych w płycie fundamentowej; fot. archiwum autorów

Fot. 3-4. Widok przykładowych rys skurczowych w ścianach garażu; fot. archiwum autorów

Fot. 3-4. Widok przykładowych rys skurczowych w ścianach garażu; fot. archiwum autorów

Fot. 5-6. Próbka pobrana z płyty fundamentowej - widoczna propagacja rysy skurczowej na całej wysokości przekroju; fot. archiwum autorów

Fot. 5-6. Próbka pobrana z płyty fundamentowej - widoczna propagacja rysy skurczowej na całej wysokości przekroju; fot. archiwum autorów

Zastosowanie betonów tak wysokich klas powoduje powstawanie w tych elementach dużych naprężeń skurczowych. Z uwagi na wysokie wymagania normowe stawiane zbrojeniu przeciwskurczowemu przy wysokiej klasie betonu, w chwili obecnej jest ono często zasadniczym zbrojeniem płyty fundamentowej (jak i ścian), dozbrajanej tylko nieznacznie w strefie momentów maksymalnych. Powoduje to, że zbrojenie przeciwskurczowe jest jednym z głównych elementów cenotwórczych elementów żelbetowych garażu, co kreuje silne tendencje do jego maksymalnego ograniczania. W wielu wypadkach może to prowadzić do powstania zarysowań zarówno płyt fundamentowych (FOT. 1-2), jak i ścian (FOT. 3-4).

Zarysowania, spowodowane skurczem są tym groźniejsze, że z reguły propagują się na całą wysokość przekroju i w związku z tym są trudne do uszczelnienia (FOT. 5-6).

Porównanie wymagań normowych i wyników badań dotyczących ilości zbrojenia przeciwskurczowego

W normie PN-EN 1992-1-1 [2] minimalne zbrojenie ze względu na zarysowanie jest określone wzorem:

As,min = k · kc · fct,eff · Act/ss

gdzie:

Act - pole przekroju strefy rozciąganej betonu,

σs - wartość bezwzględna maksymalnego, dozwolonego naprężenia w zbrojeniu, jakie występuje tuż po wystąpieniu rysy,

k - współczynnik zależny od wpływu nierównomiernych, samorównoważących się naprężeń w przekroju, wywołanych odkształceniami wymuszonymi, przyjmowany o wartościach od 0,65 do 1,0 w zależności od wysokości przekroju,

kc - współczynnik zależny od rozkładu naprężeń w przekroju w chwili tuż przed zarysowaniem i od zmiany rozkładu sił przed i po zarysowaniu. Dla przekrojów osiowo rozciąganych współczynnik kc = 1,0, w przekrojach zginanych bez udziału siły podłużnej kc = 0,4,

fct,eff - średnia wytrzymałość na rozciąganie w chwili zarysowania. Można przyjąć, że fct,eff = fctm lub wartość mniejszą, gdy zarysowanie nastąpi wcześniej niż po 28 dniach,

fctm - średnia wytrzymałość betonu na rozciąganie.

Trzymając się ściśle powyższego wzoru, dla płyty fundamentowej o często spotykanej w budynkach mieszkalnych grubości 50 cm, z betonu C30/C37, przy założeniu zbrojenia prętami Ø16 i ograniczeniu szerokości rozwarcia rys do wk = 0,2 mm (ograniczenie konieczne dla uzyskania szczelności płyty), otrzymujemy:

σs = 200 MPa; fct,eff = fctm = 2,9 MPa; Act = 5000 cm2; k = 0,86; kc = 1,0

Zwraca się uwagę, że dla skurczu współczynnik kc powinien być przyjmowany jako kc = 1,0, jak dla elementów osiowo rozciąganych, a nie, jak przyjmują niektórzy projektanci, kc = 0,4, jak dla elementów zginanych. Dla tak określonych danych konieczne minimalne zbrojenie ze względu na zarysowanie wynosi:

As.min = 0,86 · 1,0 · 2,9 · 5000/200 = 62,35 cm2

Odpowiadałoby to zbrojeniu Ø16 co 7 cm górą i dołem, co daje wydatek zbrojenia rzędu 200 kg/m3, a więc zdecydowanie więcej niż można byłoby oczekiwać na podstawie wielu już zaprojektowanych i wykonanych obiektów. Takie ilości zbrojenia są trudno akceptowalne zarówno przez wykonawców robót, jak i przez inwestorów.

Polska norma PN-B-03264 [1], w dalszym ciągu stosowana przez część projektantów, ma w tej mierze trochę łagodniejsze wymagania. Przy praktycznie dokładnie takim samym podejściu i wzorze co norma [2] inaczej określa ona zmienność współczynnika k, zależnego od wpływu nierównomiernych, samorównoważących się naprężeń w przekroju. Dla przekrojów prostokątnych zaleca się w niej następujące wartości:

dla h <= 300 mm k = 0,8 (wg [2] k = 1,0),

dla h >= 800 mm k = 0,5 (wg [2] k = 0,65),

gdzie:

h - wysokość przekroju.

Przy interpolacji liniowej zakładanej przez obie normy [1, 2] dla h = 0,5 m i k = 0,68 otrzymujemy:

As.min = 0,68 · 1,0 · 2,9 · 5000/200 = 49,30 cm2

Różnica w ilości zbrojenia pomiędzy wymaganiami normy [2] a normy [1] wynosi więc ok. 21%.

Obie normy dają możliwość zmniejszenia tych wartości. Mianowicie w punkcie 7.2.1 norma [2] stwierdza (analogiczny zapis jest w normie [1]), że do wyliczeń można przyjąć fct,eff = fctm lub wartość mniejszą, gdy zarysowanie nastąpi wcześniej niż po 28 dniach.

Oczywiście do zarysowania wywołanego skurczem dochodzi znacznie wcześniej, bo według Komentarza naukowego do PN­‑B-03264:2002 [3] "gdy przyczyną zarysowania są naprężenia wywołane przez skrępowanie odkształceń spowodowanych ochłodzeniem betonu i skurczem, krytyczny moment może wystąpić po 3 do 5 dniach od betonowania.

Wytrzymałość fct,eff po 3 do 5 dobach dojrzewania można wyznaczyć przyjmując normową wytrzymałość betonu na rozciąganie osiowe dla klasy betonu niższej o 2–3 klasy od projektowanej".

Przyjmując to podejście i określając wartość fctm jak dla betonu o 3 klasy niższego, dla C16/C20 otrzymuje się więc fctm = 1,9 MPa, a następnie według wymagań [2]:

As.min = 0,86 · 1,0 · 1,9 · 5000/200 = 40,85 cm2

W tym przypadku różnica w ilości potrzebnego zbrojenia przeciwskurczowego względem wymagań podstawowych normy [2] wynosi aż ok. 34%.

Norma [2] określa także przyrost wytrzymałości betonu w czasie za pomocą wzoru:

fctm(t) = (bcc(t))a · fctm

gdzie:

t - wiek betonu w dniach,

fctm - średnia wytrzymałość betonu na rozciąganie po 28 dniach dojrzewania,

s - współczynnik zależny od rodzaju cementu:

s = 0,20 dla cementów klas wytrzymałości CEM 42,5R, CEM 52,5N i CEM 52,5R;

s = 0,25 dla CEM 32,5R, CEM 42,5N;

s = 0,38 dla CEM 32,5N;

α - równe 1 dla t < 28 dni; równe 2/3 dla t >= 28 dni;

βcc(t) – równe exp[s.(1 – (28/t)0,5)],

- dla s = 0,2 i t = 3 dni; βcc(t) = 0,663; fctm(t) = 0,663.2,9 = 1,92 MPa,

- dla s = 0,2 i t = 5 dni; βcc(t) = 0,761; fctm(t) = 0,761.2,9 = 2,21 MPa.

Pierwsza z tych wartości pokrywa się z obliczeniami wykonanymi według zaleceń [3] dla betonu o 3 klasy niższego, jednak wyliczenia dla 3 i 5 dni dojrzewania betonu różnią się już między sobą o ok. 15%.

Według wyników badań, zamieszczanych w polskiej literaturze naukowej, korekta zbrojenia przeciwskurczowego może być nawet jeszcze większa.

Według [4] w przypadku zarysowań skurczowych, zgodnie z normą niemiecką DIN 1045-1:2000 można przyjąć fct,eff = 0,5.fctm. Pokrywa się to częściowo z badaniami przedstawionymi w [5, 6, 7, 8], gdzie po modyfikacjach został podany wzór:

0,55 · fctm/fyk <= rss = Ass/Act <= 1,10 · fctm/fyk,

w którym nie ma jednak jednoznacznego określenia wartości fctm, jaką należy przyjmować do obliczeń.

Jeśli przyjmiemy fct,eff = 0,5 · fctm, to zgodnie ze wzorem zamieszczonym w normie [2] otrzymamy:

As.min = 0,86 · 1,0 · 2,9 · 0,5 · 5000/200 = 31,18 cm2,

co stanowi połowę zbrojenia określonego na podstawie pierwszego ze stosowanych podejść obliczeniowych.

Podsumowanie

W chwili obecnej z uwagi na stosowanie coraz wyższych klas betonu w wykonawstwie monolitycznych wodoszczelnych płyt fundamentowych i ścian garaży podziemnych zbrojenie przeciwskurczowe staje się często w nich zbrojeniem zasadniczym i stanowi znaczącą pozycję w kosztach ich wykonania. Istnieje więc silna tendencja zarówno ze strony inwestorów, jak i wykonawców robót, do ograniczania jego ilości. Zależnie od przyjętego podejścia, różnice w ilości potrzebnego zbrojenia przeciwskurczowego mogą sięgać nawet 50%.

Wydaje się niezmiernie istotne podanie jednoznacznego sposobu określenia ilości tego zbrojenia dla podstawowych elementów budowlanych, które w odpowiedni sposób ograniczałoby także skurcz betonu przy zapewnieniu jednocześnie akceptowalnych ilości zbrojenia. Ma to także niezwykle ważne znacznie w związku z koniecznością zapewnienia pełnej szczelności takich konstrukcji, gdyż wykonywanie napraw ewentualnie powstałych zarysowań na drodze iniekcji jest bardzo pracochłonne, kosztowne i nie zawsze skuteczne.

Literatura

  1. PN-B-03264, "Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Obliczenia statyczne i projektowanie".
  2. PN-EN 1992-1-1, "Projektowanie konstrukcji z betonu".
  3. Komentarz naukowy do PN-B-03264:2002, tom 2, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2005.
  4. W. Kiernożycki, "Betonowe konstrukcje masywne", Politechnika Krakowska, Kraków 2003.
  5. K. Flaga, T. Wilczyński, "O obliczaniu przypowierzchniowego zbrojenia przeciwskurczowego w elementach z betonu", "Inżynieria i Budownictwo", nr 11–12/1983.
  6. K. Flaga, K. Furtak, "Projektowanie konstrukcyjnego zbrojenia przeciw-skurczowego w elementach żelbetowych", Księga Referatów XXXVIII Konferencji Naukowej KILiW PAN i KNPZITB, Łódź–Krynica, IX, 1992.
  7. K. Flaga, "Zbrojenie przeciwskurczowe, obliczanie, zalecenia konstrukcyjne w budownictwie powszechnym", XXII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Ustroń 2002.
  8. K. Flaga, "Naprężenia skurczowe i zbrojenie przypowierzchniowe w konstrukcjach betonowych", Politechnika Krakowska, Kraków 2011.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Saint Gobain Construction Products Polska/ Weber 2017-03-02 13:15

2017-03-02 13:15 2017-03-02 13:15

Jednym z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych zadań wśród prac budowlanych jest zabezpieczenie obiektu przed działaniem wód gruntowych. Na działanie wody szczególnie narażone są fundamenty....

Jednym z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych zadań wśród prac budowlanych jest zabezpieczenie obiektu przed działaniem wód gruntowych. Na działanie wody szczególnie narażone są fundamenty. Aby zapewnić ich skuteczną i trwałą ochronę, należy zastosować nowoczesne materiały izolacyjne, właściwie dobrać rozwiązania konstrukcyjne i zadbać o prawidłowe wykonanie.

dr inż. Paula Szczepaniak Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi

Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi

Mostek termiczny połączenia budynku z gruntem, w przypadku stosowania typowego liniowego posadowienia budynku, czyli przy zastosowaniu ław fundamentowych, jest elementem, w którym trudno zachować podstawowy...

Mostek termiczny połączenia budynku z gruntem, w przypadku stosowania typowego liniowego posadowienia budynku, czyli przy zastosowaniu ław fundamentowych, jest elementem, w którym trudno zachować podstawowy warunek dobrej izolacyjności przegrody zewnętrznej - ciągłość na obwodzie bryły.

mgr inż. Irena Domska Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych

Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych

Styropian jest materiałem izolacyjnym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Odporność ta obejmuje nie tylko niewielką, w stosunku do innych materiałów izolacyjnych, nasiąkliwość wodą,...

Styropian jest materiałem izolacyjnym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Odporność ta obejmuje nie tylko niewielką, w stosunku do innych materiałów izolacyjnych, nasiąkliwość wodą, lecz również brak negatywnego wpływu na właściwości wytrzymałościowe. Doświadczenia laboratoryjne wskazują również na odporność wytrzymałościową styropianu na wielokrotne zamrażanie i odmrażanie.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno, dr inż. Anna Rawska-Skotniczny Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią

Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią

Wilgoć zawsze będzie towarzyszyć obiektom budowlanym w okresie eksploatacyjnym, dlatego zabezpiecza się je przed nadmiernym zawilgoceniem oraz przed przedostawaniem się wilgoci do ich pomieszczeń poprzez...

Wilgoć zawsze będzie towarzyszyć obiektom budowlanym w okresie eksploatacyjnym, dlatego zabezpiecza się je przed nadmiernym zawilgoceniem oraz przed przedostawaniem się wilgoci do ich pomieszczeń poprzez odpowiedni dobór materiałów oraz izolacje zewnętrzne. Nie istnieją uniwersalne metody zabezpieczeń materiałów przed wilgocią, dlatego podjęcie decyzji o zasadności wykonania izolacji lub też o doborze odpowiedniej technologii powinno zostać poparte przeprowadzoną wcześniej analizą, odpowiadającą...

mgr inż. Marcin Jaroszyński Szary styropian do termoizolacji fundamentów

Szary styropian do termoizolacji fundamentów Szary styropian do termoizolacji fundamentów

Fundament to realizowany jako pierwszy przy budowie budynku, ale też najważniejszy element konstrukcyjny, gwarantujący stabilność i trwałość znajdującej się na nim konstrukcji. Oczywiście metod posadowienia...

Fundament to realizowany jako pierwszy przy budowie budynku, ale też najważniejszy element konstrukcyjny, gwarantujący stabilność i trwałość znajdującej się na nim konstrukcji. Oczywiście metod posadowienia jest kilka, skupmy się jednak na dwóch najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych w budownictwie jednorodzinnym i mieszkaniowym. Chodzi o ławy fundamentowe ze ścianką fundamentową i o płytę fundamentową.

dr inż. Mariusz Jackiewicz Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem

Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem

Projektowanie oraz wykonawstwo hydroizolacji konstrukcji budowlanych w Niemczech regulowała wprowadzona w 1983 r. i w międzyczasie wielokrotnie nowelizowana norma DIN 18195. Ta norma jest stosunkowo dobrze...

Projektowanie oraz wykonawstwo hydroizolacji konstrukcji budowlanych w Niemczech regulowała wprowadzona w 1983 r. i w międzyczasie wielokrotnie nowelizowana norma DIN 18195. Ta norma jest stosunkowo dobrze znana w Polsce, z dwóch powodów - braku krajowej, tak kompleksowej normy oraz znaczącego udziału na polskim rynku produktów hydroizolacyjnych niemieckich producentów.

dr inż. Paula Szczepaniak Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej

Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej

Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji...

Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji szczelnej wanny lub w przypadku konieczności zapewnienia równomiernego osiadania budynku [1].

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości

Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym,...

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, czy przemysłowym), jak i budowli, a także wymóg formalny. Intensywny rozwój chemii budowlanej w ciągu ostatnich kilkunastu lat spowodował, że mamy do dyspozycji szeroką gamę materiałów, począwszy od stosowanych tylko do izolacji przeciwwilgociowych, a skończywszy na materiałach...

dr inż. Maciej Trochonowicz Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych

Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych

Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej...

Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej jej nadmiar, jest czynnikiem powodującym największe zagrożenie dla obiektów budowlanych. Wprowadzana na wiele sposobów z czasem staje się przyczyną wielu niekorzystnych zjawisk, a jej usunięcie poważnym problemem. Dlatego też nieodłącznym elementem wznoszenia czy też remontowania budynków są hydroizolacje.

prof. nzw. dr hab. inż. Irena Ickiewicz Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku

Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku

Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".

Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Katarzyna Walusiak Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń

Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie...

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie ok. 700-800 tys. ton tego spoiwa do wytworzenia suchych mieszanek chemii budowlanej [1], co stanowi ok. 4-5% sprzedaży cementu w kraju.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Fundamenty w budynkach jednorodzinnych

Fundamenty w budynkach jednorodzinnych Fundamenty w budynkach jednorodzinnych

Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji...

Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji i elementów budynku, są przekazywane na grunt. Z kolei fundamenty przekazują oddziaływania gruntu na konstrukcję. Jeśli zachodzą niekorzystne zjawiska, wywołane na przykład osiadaniem gruntu, ruchy gruntu (np. spowodowane tym, że budynek został wybudowany na terenach eksploatacji górniczych lub terenach...

mgr inż. Maciej Rokiel Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w...

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w dalszym czasie, w strefie muru nad przeponą, obszaru normalnej wilgotności.

dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek, mgr inż. Kaja Kłos, inż. Paweł Zieliński Wymagania dla betonu wodoszczelnego

Wymagania dla betonu wodoszczelnego Wymagania dla betonu wodoszczelnego

Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.

Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym

Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym

Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko,...

Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko, które widoczne jest szczególnie w budownictwie: to, co nieuniknione, potrafi zaskoczyć.

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje podziemnych części budynków

Hydroizolacje podziemnych części budynków Hydroizolacje podziemnych części budynków

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych

Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych

Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym...

Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym [1]. Sposoby pomiaru zawartości wody względnie wilgotności w mineralnych materiałach budowlanych zostały szerzej opisane w instrukcji WTA nr 4–11–16/D [2].

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu...

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu zawilgocenia (zazwyczaj do poziomu 3-6% wilgotności masowej), co z kolei umożliwi prowadzenie dalszych prac budowlanych i/lub konserwatorskich, a po ich zakończeniu użytkowanie budynku zgodnie z przewidzianym przeznaczeniem [1].

mgr inż. Tomasz Połubiński, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Remigiusz Jokiel Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych

Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych

Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie...

Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie sił występujących w strefach rozciąganych muru, "rozładowanie" naprężeń w miejscach ich koncentracji oraz redystrybucja odkształceń skoncentrowanych w pewnych strefach muru.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków

Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków

Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie...

Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie uniemożliwić wnikanie wody oraz wilgoci w strukturę przegród zagłębionych w gruncie.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz

Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz

Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo)...

Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo) technicznie i/lub ekonomicznie niewskazane. Wtedy należy wziąć pod uwagę wykonanie uszczelnienia od wewnątrz.

KOESTER Polska Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła

Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła

W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta...

W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta o wymiarach w świetle ścian 35,50x36,27 m i grubości 1,60 m wykazywała liczne i okresowo intensywne przecieki, które powodowały konieczność tymczasowego odprowadzania przenikających wód gruntowych systemem rowków powierzchniowych wyciętych w płycie do studzienek zbiorczych i odpompowywania. Powierzchnia...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody.

mgr inż. Maciej Rokiel Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające

Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności...

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, przemysłowym itp.) i budowli, lecz także wymóg formalny.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.