Zarysowania skurczowe płyt fundamentowych i ścian w budynkach mieszkalnych z garażami podziemnymi
Shrinkage cracks of foundation slabs and walls in residential buildings with underground garages

Istotne jest podanie jednoznacznego sposobu określenia zbrojenia przeciwskurczowego dla ław i ścian fundamentowych
J. Sawicki
Zdecydowana większość budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej ma obecnie garaże podziemne, co wiąże się z reguły z posadowieniem ich na płycie fundamentowej i wykonaniem ścian żelbetowych dolnej kondygnacji.
Zobacz także
Connector.pl Nowoczesne piany poliuretanowe – szczelne i trwałe ocieplenie budynku

Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej...
Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej jakości piany PUR otwarto- i zamkniętokomórkowe.
Fiberglass Fabrics sp. z o.o. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
Parati Płyta fundamentowa i jej zalety – wszystko, co trzeba wiedzieć

Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny,...
Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny, wygodny oraz wytrzymały. A jak pokazuje praktyka, aby osiągnąć ten cel, należy rozpocząć od podstaw. Właśnie to zagwarantuje nam solidna płyta fundamentowa.
Z uwagi na ogólny brak miejsc postojowych w dużych miastach zdecydowana większość projektowanych i wznoszonych budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej ma parkingi podziemne. Budynki te posadawiane są w związku z tym na płytach fundamentowych, które często pełnią równocześnie funkcję przepony wodoszczelnej w systemie tzw. białej wanny, jak i posadzki garażu - górna powierzchnia płyty fundamentowej stanowi zarazem powierzchnię jezdną, bez dodatkowych warstw wykończeniowych.
Również ściany tych kondygnacji są zazwyczaj żelbetowe, nietynkowane, pełniące przeważnie także funkcję izolacji przeciwwodnej.
W przypadku zastosowania rozwiązań technologicznych jak wspomniane wyżej z betonu nieprzepuszczającego wodę mamy do czynienia z tzw. białą wanną. Beton bez dodatkowej impregnacji pełni zatem zarówno funkcję nośną, jak i izolacyjną. Niezmierne istotne jest zatem uzyskanie tych elementów o bardzo dobrej jakości, bez zarysowań, które nie tylko powodowałyby ich rozszczelnienie, ale również wpływały ujemnie na estetykę garażu.
Ogólne wymagania dotyczące trwałości konstrukcji, stawiane przez normy [1, 2], sprawiają, że płyty fundamentowe projektowane są z betonów klasy co najmniej C30/C37, a często i wyższej. Ściany podziemne wykonuje się z reguły z tej samej klasy betonu co płyty fundamentowe.

Fot. 5-6. Próbka pobrana z płyty fundamentowej - widoczna propagacja rysy skurczowej na całej wysokości przekroju; fot. archiwum autorów
Zastosowanie betonów tak wysokich klas powoduje powstawanie w tych elementach dużych naprężeń skurczowych. Z uwagi na wysokie wymagania normowe stawiane zbrojeniu przeciwskurczowemu przy wysokiej klasie betonu, w chwili obecnej jest ono często zasadniczym zbrojeniem płyty fundamentowej (jak i ścian), dozbrajanej tylko nieznacznie w strefie momentów maksymalnych. Powoduje to, że zbrojenie przeciwskurczowe jest jednym z głównych elementów cenotwórczych elementów żelbetowych garażu, co kreuje silne tendencje do jego maksymalnego ograniczania. W wielu wypadkach może to prowadzić do powstania zarysowań zarówno płyt fundamentowych (FOT. 1-2), jak i ścian (FOT. 3-4).
Zarysowania, spowodowane skurczem są tym groźniejsze, że z reguły propagują się na całą wysokość przekroju i w związku z tym są trudne do uszczelnienia (FOT. 5-6).
Porównanie wymagań normowych i wyników badań dotyczących ilości zbrojenia przeciwskurczowego
W normie PN-EN 1992-1-1 [2] minimalne zbrojenie ze względu na zarysowanie jest określone wzorem:
As,min = k · kc · fct,eff · Act/ss
gdzie:
Act - pole przekroju strefy rozciąganej betonu,
σs - wartość bezwzględna maksymalnego, dozwolonego naprężenia w zbrojeniu, jakie występuje tuż po wystąpieniu rysy,
k - współczynnik zależny od wpływu nierównomiernych, samorównoważących się naprężeń w przekroju, wywołanych odkształceniami wymuszonymi, przyjmowany o wartościach od 0,65 do 1,0 w zależności od wysokości przekroju,
kc - współczynnik zależny od rozkładu naprężeń w przekroju w chwili tuż przed zarysowaniem i od zmiany rozkładu sił przed i po zarysowaniu. Dla przekrojów osiowo rozciąganych współczynnik kc = 1,0, w przekrojach zginanych bez udziału siły podłużnej kc = 0,4,
fct,eff - średnia wytrzymałość na rozciąganie w chwili zarysowania. Można przyjąć, że fct,eff = fctm lub wartość mniejszą, gdy zarysowanie nastąpi wcześniej niż po 28 dniach,
fctm - średnia wytrzymałość betonu na rozciąganie.
Trzymając się ściśle powyższego wzoru, dla płyty fundamentowej o często spotykanej w budynkach mieszkalnych grubości 50 cm, z betonu C30/C37, przy założeniu zbrojenia prętami Ø16 i ograniczeniu szerokości rozwarcia rys do wk = 0,2 mm (ograniczenie konieczne dla uzyskania szczelności płyty), otrzymujemy:
σs = 200 MPa; fct,eff = fctm = 2,9 MPa; Act = 5000 cm2; k = 0,86; kc = 1,0
Zwraca się uwagę, że dla skurczu współczynnik kc powinien być przyjmowany jako kc = 1,0, jak dla elementów osiowo rozciąganych, a nie, jak przyjmują niektórzy projektanci, kc = 0,4, jak dla elementów zginanych. Dla tak określonych danych konieczne minimalne zbrojenie ze względu na zarysowanie wynosi:
As.min = 0,86 · 1,0 · 2,9 · 5000/200 = 62,35 cm2
Odpowiadałoby to zbrojeniu Ø16 co 7 cm górą i dołem, co daje wydatek zbrojenia rzędu 200 kg/m3, a więc zdecydowanie więcej niż można byłoby oczekiwać na podstawie wielu już zaprojektowanych i wykonanych obiektów. Takie ilości zbrojenia są trudno akceptowalne zarówno przez wykonawców robót, jak i przez inwestorów.
Polska norma PN-B-03264 [1], w dalszym ciągu stosowana przez część projektantów, ma w tej mierze trochę łagodniejsze wymagania. Przy praktycznie dokładnie takim samym podejściu i wzorze co norma [2] inaczej określa ona zmienność współczynnika k, zależnego od wpływu nierównomiernych, samorównoważących się naprężeń w przekroju. Dla przekrojów prostokątnych zaleca się w niej następujące wartości:
dla h <= 300 mm k = 0,8 (wg [2] k = 1,0),
dla h >= 800 mm k = 0,5 (wg [2] k = 0,65),
gdzie:
h - wysokość przekroju.
Przy interpolacji liniowej zakładanej przez obie normy [1, 2] dla h = 0,5 m i k = 0,68 otrzymujemy:
As.min = 0,68 · 1,0 · 2,9 · 5000/200 = 49,30 cm2
Różnica w ilości zbrojenia pomiędzy wymaganiami normy [2] a normy [1] wynosi więc ok. 21%.
Obie normy dają możliwość zmniejszenia tych wartości. Mianowicie w punkcie 7.2.1 norma [2] stwierdza (analogiczny zapis jest w normie [1]), że do wyliczeń można przyjąć fct,eff = fctm lub wartość mniejszą, gdy zarysowanie nastąpi wcześniej niż po 28 dniach.
Oczywiście do zarysowania wywołanego skurczem dochodzi znacznie wcześniej, bo według Komentarza naukowego do PN‑B-03264:2002 [3] "gdy przyczyną zarysowania są naprężenia wywołane przez skrępowanie odkształceń spowodowanych ochłodzeniem betonu i skurczem, krytyczny moment może wystąpić po 3 do 5 dniach od betonowania.
Wytrzymałość fct,eff po 3 do 5 dobach dojrzewania można wyznaczyć przyjmując normową wytrzymałość betonu na rozciąganie osiowe dla klasy betonu niższej o 2–3 klasy od projektowanej".
Przyjmując to podejście i określając wartość fctm jak dla betonu o 3 klasy niższego, dla C16/C20 otrzymuje się więc fctm = 1,9 MPa, a następnie według wymagań [2]:
As.min = 0,86 · 1,0 · 1,9 · 5000/200 = 40,85 cm2
W tym przypadku różnica w ilości potrzebnego zbrojenia przeciwskurczowego względem wymagań podstawowych normy [2] wynosi aż ok. 34%.
Norma [2] określa także przyrost wytrzymałości betonu w czasie za pomocą wzoru:
fctm(t) = (bcc(t))a · fctm
gdzie:
t - wiek betonu w dniach,
fctm - średnia wytrzymałość betonu na rozciąganie po 28 dniach dojrzewania,
s - współczynnik zależny od rodzaju cementu:
s = 0,20 dla cementów klas wytrzymałości CEM 42,5R, CEM 52,5N i CEM 52,5R;
s = 0,25 dla CEM 32,5R, CEM 42,5N;
s = 0,38 dla CEM 32,5N;
α - równe 1 dla t < 28 dni; równe 2/3 dla t >= 28 dni;
βcc(t) – równe exp[s.(1 – (28/t)0,5)],
- dla s = 0,2 i t = 3 dni; βcc(t) = 0,663; fctm(t) = 0,663.2,9 = 1,92 MPa,
- dla s = 0,2 i t = 5 dni; βcc(t) = 0,761; fctm(t) = 0,761.2,9 = 2,21 MPa.
Pierwsza z tych wartości pokrywa się z obliczeniami wykonanymi według zaleceń [3] dla betonu o 3 klasy niższego, jednak wyliczenia dla 3 i 5 dni dojrzewania betonu różnią się już między sobą o ok. 15%.
Według wyników badań, zamieszczanych w polskiej literaturze naukowej, korekta zbrojenia przeciwskurczowego może być nawet jeszcze większa.
Według [4] w przypadku zarysowań skurczowych, zgodnie z normą niemiecką DIN 1045-1:2000 można przyjąć fct,eff = 0,5.fctm. Pokrywa się to częściowo z badaniami przedstawionymi w [5, 6, 7, 8], gdzie po modyfikacjach został podany wzór:
0,55 · fctm/fyk <= rss = Ass/Act <= 1,10 · fctm/fyk,
w którym nie ma jednak jednoznacznego określenia wartości fctm, jaką należy przyjmować do obliczeń.
Jeśli przyjmiemy fct,eff = 0,5 · fctm, to zgodnie ze wzorem zamieszczonym w normie [2] otrzymamy:
As.min = 0,86 · 1,0 · 2,9 · 0,5 · 5000/200 = 31,18 cm2,
co stanowi połowę zbrojenia określonego na podstawie pierwszego ze stosowanych podejść obliczeniowych.
Podsumowanie
W chwili obecnej z uwagi na stosowanie coraz wyższych klas betonu w wykonawstwie monolitycznych wodoszczelnych płyt fundamentowych i ścian garaży podziemnych zbrojenie przeciwskurczowe staje się często w nich zbrojeniem zasadniczym i stanowi znaczącą pozycję w kosztach ich wykonania. Istnieje więc silna tendencja zarówno ze strony inwestorów, jak i wykonawców robót, do ograniczania jego ilości. Zależnie od przyjętego podejścia, różnice w ilości potrzebnego zbrojenia przeciwskurczowego mogą sięgać nawet 50%.
Wydaje się niezmiernie istotne podanie jednoznacznego sposobu określenia ilości tego zbrojenia dla podstawowych elementów budowlanych, które w odpowiedni sposób ograniczałoby także skurcz betonu przy zapewnieniu jednocześnie akceptowalnych ilości zbrojenia. Ma to także niezwykle ważne znacznie w związku z koniecznością zapewnienia pełnej szczelności takich konstrukcji, gdyż wykonywanie napraw ewentualnie powstałych zarysowań na drodze iniekcji jest bardzo pracochłonne, kosztowne i nie zawsze skuteczne.
Literatura
- PN-B-03264, "Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Obliczenia statyczne i projektowanie".
- PN-EN 1992-1-1, "Projektowanie konstrukcji z betonu".
- Komentarz naukowy do PN-B-03264:2002, tom 2, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2005.
- W. Kiernożycki, "Betonowe konstrukcje masywne", Politechnika Krakowska, Kraków 2003.
- K. Flaga, T. Wilczyński, "O obliczaniu przypowierzchniowego zbrojenia przeciwskurczowego w elementach z betonu", "Inżynieria i Budownictwo", nr 11–12/1983.
- K. Flaga, K. Furtak, "Projektowanie konstrukcyjnego zbrojenia przeciw-skurczowego w elementach żelbetowych", Księga Referatów XXXVIII Konferencji Naukowej KILiW PAN i KNPZITB, Łódź–Krynica, IX, 1992.
- K. Flaga, "Zbrojenie przeciwskurczowe, obliczanie, zalecenia konstrukcyjne w budownictwie powszechnym", XXII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Ustroń 2002.
- K. Flaga, "Naprężenia skurczowe i zbrojenie przypowierzchniowe w konstrukcjach betonowych", Politechnika Krakowska, Kraków 2011.