Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Przyczyny zalania kondygnacji piwnicznej budynku mieszkalnego - błędy projektowe i wykonawcze

Przyczyny zalania

Fot. 1. Widok garażu po odpompowaniu wody | Design and construction errors as the reason for flooding of the residential building basement
Archiwa autorów

Fot. 1. Widok garażu po odpompowaniu wody | Design and construction errors as the reason for flooding of the residential building basement


Archiwa autorów

W 2010 r., zaledwie 3 lata po przekazaniu do eksploatacji wielorodzinnego budynku mieszkalnego o bardzo wysokim standardzie, doszło do zalania garażu podziemnego. Analiza dokumentacji technicznej obiektu oraz wyniki wykonanych badań wykazały błędy popełnione na etapie projektowania oraz budowy obiektu.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Parati Płyta fundamentowa i jej zalety – wszystko, co trzeba wiedzieć

Płyta fundamentowa i jej zalety – wszystko, co trzeba wiedzieć Płyta fundamentowa i jej zalety – wszystko, co trzeba wiedzieć

Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny,...

Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny, wygodny oraz wytrzymały. A jak pokazuje praktyka, aby osiągnąć ten cel, należy rozpocząć od podstaw. Właśnie to zagwarantuje nam solidna płyta fundamentowa.

ABSTRAKT

W artykule zaprezentowano przypadek nowego, luksusowego apartamentowca, w którym niemal bezpośrednio po zasiedleniu doszło do zalania kondygnacji piwnicznej. Opisano konstrukcję podziemnej części budynku oraz błędy projektowe i wykonawcze będące przyczyną obserwowanych nieszczelności. Przedstawiono zakres i technologię zaleconych napraw.

The article presents a case of a new luxurious apartment building that had the basement floor flooded almost right after being inhabited. It describes the underground section of the building as well as its design and construction errors which result in the observed leaks. Lastly, the article specifies the scope and technology used to conduct repairs.

Opisywany obiekt – luksusowy budynek wielorodzinny - oddano do użytkowania w 2007 r. Budynek położony jest ok. 400 m od wału przeciwpowodziowego i 600 m od linii brzegowej.

Jest on złożony z dwóch rozdzielonych w części nadziemnej budynków wielokondygnacyjnych, połączonych wspólną kondygnacją podziemną. Kondygnacja ta obejmuje rzut obydwu budynków oraz przestrzeń komunikacyjną pomiędzy nimi i pełni funkcję garażu podziemnego. Dodatkowo w poziomie tym mieszczą się komórki lokatorskie, dwie klatki schodowe wraz z dźwigami osobowymi oraz pomieszczenia techniczne (dwie rozdzielnie elektryczne i pomieszczenie separatora oleju, do którego doprowadzone jest liniowe odwodnienie posadzki garażu).

Opis problemu

Konstrukcję kondygnacji podziemnej wraz z trzonami windowymi wykonano jako żelbetową monolityczną. Pionowe elementy nośne stanowią ściany i słupy oparte na ławach i stopach fundamentowych. Płytę stropową zaprojektowano jako monolityczną żelbetową z ociepleniem od dołu. Posadzkę garażu zaprojektowano i wykonano jako betonową, utwardzoną powierzchniowo. Ma ona spadek 0,5% w kierunku odwodnienia liniowego, przebiegającego w osi kondygnacji podziemnej i podłączonego do separatora.

Jako poziom ±0,00 m przyjęto posadzkę parteru i w tym odniesieniu ustalono pozostałe poziomy konstrukcji. Posadzka garażu znajduje się na średnim poziomie -3,50 m (zmiennym z uwagi na spadki). Cały obiekt posadowiono na poziomie od -4,00 m do -4,80 m, natomiast przegłębienie w pomieszczeniu separatora sięga do umownego poziomu -5,00 m, a szyby windowe schodzą do poziomu -5,25 m. Teren wokół budynku ma lekki spad – jego powierzchnia znajduje się w poziomie od -1,70 m do -1,34 m.

Izolację termiczną ścian fundamentowych stanowi pianka polistyrenowa sięgająca 0,30 m powyżej poziomu gruntu i schodząca na 1,00 m poniżej poziomu gruntu.

Według dokumentacji powykonawczej izolację przeciwwodną stropów, fundamentów i wylewek posadzkowych stanowi folia PE o grubości > 0,3 mm ułożona na chudym betonie. W miejscach lokalnych przegłębień (szyby windowe, studzienki instalacyjne) przewidziano wykonanie hydroizolacji poziomych i pionowych w postaci papy asfaltowej termozgrzewalnej, natomiast hydroizolację pionową ścian fundamentowych należało wykonać dwiema warstwami uszczelniającej masy asfaltowej.

Podczas powodzi w połowie 2010 r. doszło do podtopienia kondygnacji piwnicznej obiektu. Poziom wody sięgał kilku centymetrów ponad posadzkę garażu (fot. 1) i przyległych pomieszczeń (fot. 2). Zaobserwowano, że najintensywniejszy napływ wody do budynku odbywał się przez studzienkę separatora.

Woda przesączała się także na stykach posadzki i pionowych elementów konstrukcyjnych – ścian i słupów (fot. 3). Dodatkowo stwierdzono brak samoistnego spływu wody do odwodnienia liniowego, świadczący o niewłaściwym w tym miejscu nachyleniu powierzchni posadzki piwnicy.

Aby uniknąć ponownego zalania garażu, przeprowadzono ekspertyzę obiektu oraz opracowano zalecenia kompleksowej naprawy.

Przyczyny zalania

W ramach analizy zalecono wykonanie odwiertów geotechnicznych o głębokości ok. 7 m, pozwalających na określenie budowy podłoża gruntowego i poziomu wód gruntowych. Stwierdzono kolejno: nasypy antropogeniczne (w tym warstwę humusu) zalegające do głębokości 1,4–2,0 m p.p.t., następnie grunty spoiste (gliny) sięgające do głębokości 2,5–2,7 m p.p.t., a głębiej – grunty sypkie (piaski).

Swobodne zwierciadło wody gruntowej namierzono na głębokości 2,8-2,9 m p.p.t., tj. bezpośrednio pod spągiem warstwy gruntów spoistych. Z uwagi na niewielką odległość od rzeki poziom wód gruntowych może ulegać znacznych wahaniom i okresowo tworzyć zwierciadło napięte pod warstwą nieprzepuszczalną.

Taka sytuacja nie musi być spowodowana intensywnymi opadami w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu – jest ona raczej związana z poziomem wody w rzece, a ten ulega zmianom w związku z opadami w górnej części dorzecza.

Analiza głębokości posadowienia budynku i miąższości kolejnych warstw gruntowych wskazuje, że już stopy fundamentowe, posadowione na umownym poziomie -4,80 m, co odpowiada –3,10 m p.p.t., schodzą poniżej poziomu swobodnego zwierciadła wody.

W przypadku lokalnych przegłębień (studzienka i szyby windowe), których poziom posadowienia odpowiada –3,50 m p.p.t., a miejscami (w narożniku południowo-zachodnim) nawet -3,90 m p.p.t., następuje przebicie nieprzepuszczalnych dla wody warstw glin i elementy konstrukcji zostają wprowadzone do wodonośnej warstwy piasków.

W okresie podwyższonego poziomu wód gruntowych skutkuje to narażeniem elementów kondygnacji podziemnej na czynne parcie wód gruntowych, które mogą swobodnie migrować pod posadzkę budynku, praktycznie na całej jej powierzchni.

Informacje zawarte w dokumentacji powykonawczej pozwoliły stwierdzić, że izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa zaprojektowana w podziemnej części budynku ma charakter izolacji typu lekkiego, stosowanej w przypadku obiektów posadowionych w gruntach przepuszczalnych, powyżej poziomu zwierciadła wód gruntowych.

Podstawowym zadaniem takiej izolacji jest zabezpieczenie elementów konstrukcyjnych w przypadku krótkotrwałego kontaktu z wodą przenikającą do gruntu podczas opadów atmosferycznych lub roztopów. Nie nadaje się ona zatem do warunków stałego lub długotrwałego kontaktu z wodą, zwłaszcza pod ciśnieniem.

Nasuwa się tutaj pierwszy, jednoznaczny wniosek, że podstawowym powodem zaistniałej sytuacji było niewłaściwe dobranie izolacji przeciwwodnych w podziemnej części obiektu. Tym samym należy stwierdzić, że projektant popełnił kardynalny błąd, polegający na niedostosowaniu projektowanej izolacji do warunków wodnych w podłożu, które mogą realnie wystąpić w okresie użytkowania obiektu (a więc w tym wypadku w ciągu co najmniej 50 lat).

Dodatkowo podczas analizy dokumentacji powykonawczej znaleziono wiele błędów w zapisach dotyczących sposobu wykonania izolacji, wpływających niekorzystnie na już i tak niepoprawnie przyjęty sposób zabezpieczenia przeciwwodnego budynku. Przykładowo w bardzo lakoniczny sposób potraktowano zapis o sposobie wykonania izolacji ścian piwnic.

Kolejnym przykładem jest niejednoznaczny zapis o hydroizolacji przegłębień. W dokumentacji opieczętowanej jako projekt powykonawczy znalazły się dwa różne sposoby wykonania tej izolacji, przy użyciu różnych preparatów. Z formalnego punktu widzenia niedopuszczalne jest, aby projekt powykonawczy zawierał rozwiązania alternatywne, gdyż głównym celem takiego projektu jest podanie materiałów i rozwiązań rzeczywiście wykorzystanych przy realizacji obiektu.

Także zapis dotyczący izolacji poziomych pod posadzką (ułożenie folii płaskiej PE) budzi wątpliwości, gdyż autor nie podaje sposobu łączenia poszczególnych pasm folii. Sugeruje to najprostsze wykonawczo łączenie na zakład, które nie zapewnia szczelności. Ważne jest także to, że ułożenie pojedynczej warstwy folii bezpośrednio na warstwie stwardniałego betonu często prowadzi do jej perforacji podczas układania i zagęszczania kolejnych warstw betonu, co dodatkowo obniża i tak niedostateczną szczelność.

Należy również podkreślić, że stosowanie środków zwiększających wodoszczelność i obniżających nasiąkliwość betonu wymaga specjalnego zaprojektowania składu betonu, a dalej właściwej jego pielęgnacji. Ogólnikowy zapis w projekcie o zastosowaniu tego typu preparatów, bez podania wymogów wykonawczych, często powoduje, że nie spełniają one swojego zadania np. wskutek zarysowania konstrukcji. Tymczasem w opisywanym przypadku brak było odpowiedniego zbrojenia przeciwskurczowego, co również obciąża projektanta obiektu.

Jednak nie tylko błędy projektowe przyczyniły się do zalania obiektu. Duży udział miały w tym także wady wykonawcze.

Podczas oględzin obiektu zalecono wykonanie odkrywek posadzki. Stwierdzono w nich zastosowanie czarnej folii budowlanej o grubości 0,2 mm (poniżej wymogów postawionych w projekcie), ułożonej bez wyprowadzenia na pionowe elementy konstrukcyjne (fot. 4), a więc niezgodnie z projektem. Pobrane próbki folii były silnie sperforowane, co dodatkowo obniżało szczelność i tak zbyt słabej izolacji.

Znacznie istotniejszą wadą wykonawczą było niestaranne wykonanie podziemnych części budynku. Stwierdzono nieszczelne wskutek rozsortowania betonu styki warstw betonowania przegród pionowych, wyraźnie widoczne w przegłębieniach szybów windowych i w studzienkach w pomieszczeniu separatora.

Przez te styki, jak wynika z relacji użytkownika obiektu, w trakcie zalania budynku w 2010 r. widoczny był silny napływ wody; jego ślady w postaci osadów soli wapnia i rdzy ze zbrojenia są nadal widoczne (fot. 5). Świadczy to o braku lub złym wykonaniu izolacji z papy termozgrzewalnej (opisanej w dokumentacji), prawidłowo ułożona papa nie dopuszcza bowiem do powstania przecieków. Dodatkowo stwierdzono brak dna w studzience separatora, która schodzi do poziomu –3,50 m p.p.t., czyli poniżej swobodnego zwierciadła wody.

W okresie podwyższonego poziomu wód gruntowych (a taki był w chwili zalania) było to miejsce swobodnego napływu wody aż do poziomu ustabilizowanego zwierciadła swobodnego. Także w okresie wykonywania ekspertyzy w studzienkach utrzymywała się woda (fot. 6), a po jej odpompowaniu poziom ponownie stabilizował się po ok. 15 min.

Technologia napraw

Najwłaściwszym rozwiązaniem opisanych problemów byłoby wykonanie w podziemnej części budynku zewnętrznej izolacji dostosowanej do warunków wodnych w podłożu. Jednak w przypadku istniejącego obiektu rozwiązanie takie jest praktycznie niemożliwe, wymaga bowiem dostępu od strony zewnętrznej do wszystkich elementów konstrukcyjnych.

Tymczasem dostęp taki możliwy jest tylko do ścian zewnętrznych, i to pod warunkiem częściowego zniszczenia przyległych do budynku nawierzchni komunikacyjnych i ogrodów. Częściowo można także udostępnić fundamenty, tutaj jednak znaczna część powierzchni (w tym przykładowo najistotniejsze z punktu widzenia szczelności ściany szybów windowych) są całkowicie niedostępne. W efekcie niemożliwe jest wykonanie klasycznej izolacji tworzącej szczelne „opakowanie” podziemnej części obiektu.

Z tych powodów należało przyjąć rozwiązanie realne wykonawczo, a jednocześnie zapewniające uzyskanie jak najlepszych parametrów w zakresie szczelności w całym okresie eksploatacji budynku. Niestety, jak niemal zawsze w przypadku napraw obiektów błędnie zaprojektowanych i wykonanych, prawdopodobne było, że nawet najlepiej wykonane naprawy nie zastąpią oryginalnej, prawidłowo zaprojektowanej i ułożonej izolacji typu ciężkiego.

W pierwszym etapie prac naprawczych zalecono uszczelnienie poziomych styków na granicy poszczególnych warstw betonowania w podszybiach wind i studzienkach w pomieszczeniu separatora. Wykorzystano tutaj metodę iniekcji ciśnieniowej żywicą poliuretanową przez uprzednio założone pakery iniekcyjne. Dopuszczono iniekcję zarysowań zarówno suchych, jak i wilgotnych przy odpowiednim doborze żywic.

Jako kolejny etap doszczelniania zalecono wykonanie dna studzienki separatora. Zaprojektowano żelbetową płytę denną z betonu wodoszczelnego, zmonolityzowaną ze ścianami przez wklejenie prętów zbrojeniowych i odpowiednie ukształtowanie styku. Dodatkowo zalecono iniekcyjne doszczelnienie styku dna ze ścianami.

Ostatni, najszerszy etap prac naprawczych obejmował uszczelnienie posadzki na całej powierzchni kondygnacji piwnicznej. Zalecono tutaj rozebranie posadzki, wykonanie szczelnej przepony w poziomie obecnych izolacji poziomych (na podkładzie betonowym) i odtworzenie posadzki.

Dodatkowo zalecono zainiektowanie styków fundamentów (ław i stóp) i płyty betonowej pomiędzy nimi, przy użyciu żywicy poliuretanowej, wprowadzonej przez ukośne otwory przecinające styk elementów nieco poniżej połowy grubości płyty. Rozwiązanie to, mimo że drogie i bardzo inwazyjne, praktycznie gwarantuje uzyskanie pełnej szczelności.

Potencjalnym rozwiązaniem alternatywnym, niewymagającym rozbiórki posadzki, było iniekcyjne uszczelnienie styków słupów i ścian z posadzką oraz wypełnienie szczelin trwale plastycznymi masami uszczelniającymi. Warunkiem skuteczności była tutaj odpowiednia szczelność podbudowy posadzki, niestety niemożliwa do zagwarantowania, stąd nie zalecono tego sposobu naprawy.

Oczywiście należy mieć pełną świadomość, że możliwe do wykonania prace naprawcze nie są w stanie odtworzyć pełnej szczelności kondygnacji piwnicznej, jaka byłaby zapewniona w przypadku prawidłowego doboru i wykonania oryginalnych izolacji przeciwwodnych. Zalecone prace pozwalają jednak na usunięcie podstawowych wad budynku i zapewnienie możliwości korzystania z kondygnacji piwnicznej niezależnie od okresowego wzrostu poziomu wód gruntowych.

Podsumowanie

Analiza oryginalnej dokumentacji projektowej wykazała wiele błędów popełnionych na tym etapie – w większości wynikających z niedostosowania przyjętych rozwiązań do panujących w podłożu warunków gruntowo-wodnych. Na błędy projektowe nałożyły się liczne niedociągnięcia wykonawcze w zakresie elementów konstrukcyjnych i warstw izolacyjnych. Skutkowało to całkowitym nieprzystosowaniem obiektu do warunków panujących podczas nawet nieznacznego podniesienia poziomu wód gruntowych – w pełni przewidywalnego wobec budowy podłoża i lokalizacji budynku w bezpośrednim sąsiedztwie dużej rzeki.

W wyniku badań i analiz autorzy zaproponowali sposób wykonania kompleksowego doszczelnienia kondygnacji piwnicznej. Wskazane prace zostały zrealizowane w latach 2011–2012 i pozwoliły na uzyskanie zadowalającej szczelności podziemnej części obiektu.

Należy mieć jednak świadomość, że nawet najlepiej zaprojektowany i przeprowadzony remont nie będzie skutkował uzyskaniem takiej szczelności, jaką zapewniłyby właściwie dobrane i wykonane izolacje pierwotne. Ponadto koszt prac remontowych wielokrotnie przewyższył koszty prawidłowo wykonanych oryginalnych izolacji, a uciążliwość remontu dla użytkowników budynku była znaczna.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Andrzej Goerst Andrzej Goerst, 15.11.2014r., 04:36:48 Rozpatrywany budynek podpiwniczony został usytuowany na obszarze zalewowym. Obecność wałów przeciwpowodziowych niczego w tej kwestii nie zmienia. Więcej - na obszarach zalewowych należy się liczyć ze stratami w obiektach, a każde podwyższenia wałów przeciwpowodziowych o jeden metr podwaja te straty. Jest zatem zjawiskiem normalnym i przewidywalnym, że budynek będzie niszczał niezależnie od mniej lub więcej udanych wysiłków projektanta jego zmagań z wodą. Projektant nie popisał się, ale nie on głównie przyczynił się do niszczenia budynku, tylko człowiek decydujący o lokalizacji obiektu w miejscu, gdzie nie powinien być lokalizowanym.
  • Tomasz Tomasz, 07.11.2016r., 11:23:51 Też miałem kiedyś problem z totalnie zawilgoconą piwnicą, stare budownictwo, masakra! Podczas remontu znalazłem info o waterblocku; rozwiązanie może mało znane, ale sprawdziło się idealnie.
  • MarcinS MarcinS, 29.11.2016r., 11:12:44 Też korzystam z tych produktów waterblock ale u siebie potrzebowałem zaizolować balkon na zimę przed wilgocią, bo ostatnio był z tym problem. Zastosowałem ich szybkoschnącą posadzkę Fast Floor, bo wchłania minimalne ilości wilgoci i nie ulega zniszczeniu przy dużych temperaturach ujemnych.

Powiązane

dr inż. Grzegorz Dmochowski, dr inż. Piotr Berkowski Zarysowania skurczowe płyt fundamentowych i ścian w budynkach mieszkalnych z garażami podziemnymi

Zarysowania skurczowe płyt fundamentowych i ścian w budynkach mieszkalnych z garażami podziemnymi Zarysowania skurczowe płyt fundamentowych i ścian w budynkach mieszkalnych z garażami podziemnymi

Zdecydowana większość budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej ma obecnie garaże podziemne, co wiąże się z reguły z posadowieniem ich na płycie fundamentowej i wykonaniem ścian żelbetowych dolnej...

Zdecydowana większość budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej ma obecnie garaże podziemne, co wiąże się z reguły z posadowieniem ich na płycie fundamentowej i wykonaniem ścian żelbetowych dolnej kondygnacji.

dr inż. Paula Szczepaniak Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi

Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi

Mostek termiczny połączenia budynku z gruntem, w przypadku stosowania typowego liniowego posadowienia budynku, czyli przy zastosowaniu ław fundamentowych, jest elementem, w którym trudno zachować podstawowy...

Mostek termiczny połączenia budynku z gruntem, w przypadku stosowania typowego liniowego posadowienia budynku, czyli przy zastosowaniu ław fundamentowych, jest elementem, w którym trudno zachować podstawowy warunek dobrej izolacyjności przegrody zewnętrznej - ciągłość na obwodzie bryły.

mgr inż. Irena Domska Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych

Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych

Styropian jest materiałem izolacyjnym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Odporność ta obejmuje nie tylko niewielką, w stosunku do innych materiałów izolacyjnych, nasiąkliwość wodą,...

Styropian jest materiałem izolacyjnym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Odporność ta obejmuje nie tylko niewielką, w stosunku do innych materiałów izolacyjnych, nasiąkliwość wodą, lecz również brak negatywnego wpływu na właściwości wytrzymałościowe. Doświadczenia laboratoryjne wskazują również na odporność wytrzymałościową styropianu na wielokrotne zamrażanie i odmrażanie.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno, dr inż. Anna Rawska-Skotniczny Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią

Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią

Wilgoć zawsze będzie towarzyszyć obiektom budowlanym w okresie eksploatacyjnym, dlatego zabezpiecza się je przed nadmiernym zawilgoceniem oraz przed przedostawaniem się wilgoci do ich pomieszczeń poprzez...

Wilgoć zawsze będzie towarzyszyć obiektom budowlanym w okresie eksploatacyjnym, dlatego zabezpiecza się je przed nadmiernym zawilgoceniem oraz przed przedostawaniem się wilgoci do ich pomieszczeń poprzez odpowiedni dobór materiałów oraz izolacje zewnętrzne. Nie istnieją uniwersalne metody zabezpieczeń materiałów przed wilgocią, dlatego podjęcie decyzji o zasadności wykonania izolacji lub też o doborze odpowiedniej technologii powinno zostać poparte przeprowadzoną wcześniej analizą, odpowiadającą...

mgr inż. Marcin Jaroszyński Szary styropian do termoizolacji fundamentów

Szary styropian do termoizolacji fundamentów Szary styropian do termoizolacji fundamentów

Fundament to realizowany jako pierwszy przy budowie budynku, ale też najważniejszy element konstrukcyjny, gwarantujący stabilność i trwałość znajdującej się na nim konstrukcji. Oczywiście metod posadowienia...

Fundament to realizowany jako pierwszy przy budowie budynku, ale też najważniejszy element konstrukcyjny, gwarantujący stabilność i trwałość znajdującej się na nim konstrukcji. Oczywiście metod posadowienia jest kilka, skupmy się jednak na dwóch najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych w budownictwie jednorodzinnym i mieszkaniowym. Chodzi o ławy fundamentowe ze ścianką fundamentową i o płytę fundamentową.

dr inż. Mariusz Jackiewicz Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem

Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem

Projektowanie oraz wykonawstwo hydroizolacji konstrukcji budowlanych w Niemczech regulowała wprowadzona w 1983 r. i w międzyczasie wielokrotnie nowelizowana norma DIN 18195. Ta norma jest stosunkowo dobrze...

Projektowanie oraz wykonawstwo hydroizolacji konstrukcji budowlanych w Niemczech regulowała wprowadzona w 1983 r. i w międzyczasie wielokrotnie nowelizowana norma DIN 18195. Ta norma jest stosunkowo dobrze znana w Polsce, z dwóch powodów - braku krajowej, tak kompleksowej normy oraz znaczącego udziału na polskim rynku produktów hydroizolacyjnych niemieckich producentów.

dr inż. Paula Szczepaniak Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej

Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej

Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji...

Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji szczelnej wanny lub w przypadku konieczności zapewnienia równomiernego osiadania budynku [1].

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości

Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym,...

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, czy przemysłowym), jak i budowli, a także wymóg formalny. Intensywny rozwój chemii budowlanej w ciągu ostatnich kilkunastu lat spowodował, że mamy do dyspozycji szeroką gamę materiałów, począwszy od stosowanych tylko do izolacji przeciwwilgociowych, a skończywszy na materiałach...

dr inż. Maciej Trochonowicz Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych

Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych

Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej...

Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej jej nadmiar, jest czynnikiem powodującym największe zagrożenie dla obiektów budowlanych. Wprowadzana na wiele sposobów z czasem staje się przyczyną wielu niekorzystnych zjawisk, a jej usunięcie poważnym problemem. Dlatego też nieodłącznym elementem wznoszenia czy też remontowania budynków są hydroizolacje.

prof. nzw. dr hab. inż. Irena Ickiewicz Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku

Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku

Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".

Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Katarzyna Walusiak Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń

Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie...

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie ok. 700-800 tys. ton tego spoiwa do wytworzenia suchych mieszanek chemii budowlanej [1], co stanowi ok. 4-5% sprzedaży cementu w kraju.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Fundamenty w budynkach jednorodzinnych

Fundamenty w budynkach jednorodzinnych Fundamenty w budynkach jednorodzinnych

Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji...

Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji i elementów budynku, są przekazywane na grunt. Z kolei fundamenty przekazują oddziaływania gruntu na konstrukcję. Jeśli zachodzą niekorzystne zjawiska, wywołane na przykład osiadaniem gruntu, ruchy gruntu (np. spowodowane tym, że budynek został wybudowany na terenach eksploatacji górniczych lub terenach...

mgr inż. Maciej Rokiel Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w...

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w dalszym czasie, w strefie muru nad przeponą, obszaru normalnej wilgotności.

dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek, mgr inż. Kaja Kłos, inż. Paweł Zieliński Wymagania dla betonu wodoszczelnego

Wymagania dla betonu wodoszczelnego Wymagania dla betonu wodoszczelnego

Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.

Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym

Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym

Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko,...

Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko, które widoczne jest szczególnie w budownictwie: to, co nieuniknione, potrafi zaskoczyć.

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje podziemnych części budynków

Hydroizolacje podziemnych części budynków Hydroizolacje podziemnych części budynków

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych

Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych

Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym...

Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym [1]. Sposoby pomiaru zawartości wody względnie wilgotności w mineralnych materiałach budowlanych zostały szerzej opisane w instrukcji WTA nr 4–11–16/D [2].

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu...

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu zawilgocenia (zazwyczaj do poziomu 3-6% wilgotności masowej), co z kolei umożliwi prowadzenie dalszych prac budowlanych i/lub konserwatorskich, a po ich zakończeniu użytkowanie budynku zgodnie z przewidzianym przeznaczeniem [1].

mgr inż. Tomasz Połubiński, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Remigiusz Jokiel Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych

Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych

Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie...

Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie sił występujących w strefach rozciąganych muru, "rozładowanie" naprężeń w miejscach ich koncentracji oraz redystrybucja odkształceń skoncentrowanych w pewnych strefach muru.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków

Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków

Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie...

Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie uniemożliwić wnikanie wody oraz wilgoci w strukturę przegród zagłębionych w gruncie.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz

Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz

Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo)...

Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo) technicznie i/lub ekonomicznie niewskazane. Wtedy należy wziąć pod uwagę wykonanie uszczelnienia od wewnątrz.

KOESTER Polska Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła

Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła

W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta...

W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta o wymiarach w świetle ścian 35,50x36,27 m i grubości 1,60 m wykazywała liczne i okresowo intensywne przecieki, które powodowały konieczność tymczasowego odprowadzania przenikających wód gruntowych systemem rowków powierzchniowych wyciętych w płycie do studzienek zbiorczych i odpompowywania. Powierzchnia...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody.

mgr inż. Maciej Rokiel Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające

Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności...

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, przemysłowym itp.) i budowli, lecz także wymóg formalny.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.