Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dom podziemny

Powrót do przeszłości w budownictwie ekologicznym

Gotowy dom podziemny w Cumbrii
www.theundergroundhouse.org.uk

Gotowy dom podziemny w Cumbrii


www.theundergroundhouse.org.uk

Budownictwo podziemne jest oszczędne i ekologiczne. Dom może harmonijnie współgrać z otoczeniem. W Polsce ta technologia jest jeszcze mało znana.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

STYROPMIN Styropmin XPS PRO – niezawodny do zadań specjalnych

Styropmin XPS PRO – niezawodny do zadań specjalnych Styropmin XPS PRO – niezawodny do zadań specjalnych

XPS PRO jest najnowszym osiągnięciem ekspertów z firmy Styropmin w dziedzinie skutecznej termoizolacji. To polistyren ekstrudowany, materiał bardziej wytrzymały i twardszy od uniwersalnego styropianu....

XPS PRO jest najnowszym osiągnięciem ekspertów z firmy Styropmin w dziedzinie skutecznej termoizolacji. To polistyren ekstrudowany, materiał bardziej wytrzymały i twardszy od uniwersalnego styropianu. Niezawodny w miejscach trudnych do ocieplenia, z ryzykiem zawilgocenia i dużą amplitudą temperatur, a także narażonych na duże naprężenia ściskające.

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Podziemny dom

Za prekursora architektury podziemnej uważa się architekta Malcolma Wellsa, który w reakcji na wybudowanie w okolicy jego biura sześciopasmowej autostrady najpierw postawił mur odgradzający, a następnie przeniósł biuro pod ziemię.

Na środku podwórka wykopanego trzy metry pod ziemią postawił dom o szklanych ścianach z dachem pokrytym metrową warstwą ziemi. Na dachu ułożył tony liści, które posłużyły jako kompost i zamieniły dach w łąkę.

Wells od tej pory projektował już tylko domy podziemne:

  • domy mieszkalne,
  • biura,
  • stacje benzynowe.

Pomysł został podchwycony przede wszystkim przez hippisów, którzy zapragnęli żyć bliżej natury. Swoje domy postanowili ukrywać w pustynnych piaskach Arizony. Tak właśnie zamieszkał Mike Oehler – hipis z Idaho, który wybudował swój dom za 50 dolarów i opisał go w swojej książce.

Dom powstał w 1971 r. i miał powierzchnię 36 m². Metoda, którą zastosował, była bardzo prosta: wykopał jamę w zboczu, zagłębił w ziemi słupy, obił je drewnem, opakował całość z zewnątrz folią z polietylenu i zasypał ziemią.

Cztery lata później dom za 50 dolarów Oehler zamienił na dom za 500 dolarów – zbudował na jego tyłach patio, które stało się dodatkowym źródłem światła i jednocześnie ogrodem.

O zaletach budynku Oehler mówił w następujący sposób:

„Ciepły zimą, chłodny latem, cieszy oko, jasny, z pięknym widokiem, niewidoczny z daleka, tani w budowie i użytkowaniu”.

Mimo że w domu nie było bieżącej wody i elektryczności, jego projekt i porady autora zawarte w książce znalazły wielu naśladowców.

W latach 80. pojedyncze ziemianki powstały w Anglii, Francji i Holandii. W 1994 r. we Francji architekt Dominique Perrault, autor m.in. Francuskiej Biblioteki Narodowej, wybudował dom pod ziemią i w nim zamieszkał.

W Polsce metoda budowania pod ziemią jest praktycznie nieznana. Dopiero w 2008 r. rozpoczęła się budowa pod Bełchatowem pierwszego domu ukrytego w ziemi. Jego projektantem jest Zdzisław Bolanowski – malarz i rzeźbiarz.

Budowla składa się z 5 mieszkań, garaży i pomieszczeń gospodarczych, a ukryta jest w skarpie na głębokości 3 m. Ściana południowa będzie częściowo odsłonięta i będzie miała okna. W budynku ma być zainstalowane ogrzewanie podłogowe oraz pompa ciepła, planowane jest zamontowanie wyższych okien, aby światło dzienne bez trudu docierało w głąb pomieszczeń od strony południowej [1].

Inny projekt domu podziemnego powstał w katowickiej pracowni znanego z kontrowersyjnych pomysłów architekta Roberta Koniecznego, jednak nie został on jeszcze zrealizowany. Nowatorstwo tego domu polega na tym, że wjazd jest ukryty w ziemi i zamaskowany ruchomą klapą o wymiarach 8×20 m, pokrytą trawą. Takie zastosowanie będzie pierwsze na świecie.

Trudno powiedzieć, czy dom w ziemi sprawdzi się w surowszym polskim klimacie, jednak obydwa projekty przyczynią się niewątpliwie do popularyzacji ekologicznego i energooszczędnego budownictwa, jakim jest budownictwo podziemne.

Zalety i wady budownictwa podziemnego

Domy podziemne przede wszystkim nie psują krajobrazu, lecz harmonijnie współgrają z otoczeniem. Są częściowo zagłębione, najczęściej w zboczu góry, pokryte warstwą ziemi i roślin lub całkowicie schowane pod ziemią. Często mają atrium, przez które wpada światło. Wbrew skojarzeniom z wilgotną piwnicą pomieszczenia w takich domach są jasne, ponieważ zazwyczaj jedna strona budynku lub jego dach wykonane są ze szkła.

Często w dachu wyciętych jest kilka dość dużych otworów, na których wznoszą się szklane piramidy. Spełniają one podwójną funkcję: są źródłem naturalnego światła oraz stanowią zbiornik energii słonecznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie spada wykorzystanie energii, dom nie jest też narażony na huśtawki temperatury wynikające ze zmiany pogody.

Sekret leży w stałej temperaturze ziemi. Gdy na zewnątrz temperatura wynosi 0°C, w odizolowanym betonem domu podziemnym będzie równa ok. 14°C w zależności od strefy geograficznej.

Badania uniwersytetu w Bath przeprowadzone w Mole Manor, jednym z pierwszych domów podziemnych w Anglii, dowiodły, że zużywa on średnio 25% energii potrzebnej do ogrzania domu naziemnego.

Domy podziemne mogą być w 100% samowystarczalne energetycznie.

Bez pieców, prądu elektrycznego nie przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla. Tak jest w przypadku skupiska domów wybudowanych w angielskim Hockerton. Energię zapewniają im słońce przez baterie słoneczne i wiatr przez turbiny wiatrowe, natomiast źródłem wody pitnej jest filtrowana deszczówka. Woda używana do mycia i prania powraca rurami do toalety, a następnie jest filtrowana przez oczyszczalnię trzcinową, która znajduje się w stawie.

Wadą tego rozwiązania może być wlewanie setek ton betonu pod ziemię, jednak na razie nie ma lepszego rozwiązania. Obecnie praktycznie w każdym naziemnym domu fundamenty i konstrukcja wykonane są z betonu. Następną przeszkodą może być bariera psychologiczna przed zamieszkaniem w tak nietypowych warunkach, choć życie pod ziemią jest równie stare jak sama ludzkość.

Pierwszy dom podziemny w Cumbrii

Budynki w ziemi, obecnie awangardowe i niekonwencjonalne, nie mają jeszcze dużej rzeszy zwolenników. W Wielkiej Brytanii takich budynków jest zaledwie 30. Jeden z nich powstał w pięknej i dzikiej krainie leżącej pomiędzy Preston a Carlise przy autostradzie M6, w nieużywanym od ponad stu lat kamieniołomie piaskowca w dolinie Eden. Budynek jest wpasowany w naturalny kształt nieczynnego kamieniołomu.

Ekologiczny dom z trzema sypialniami został wkomponowany w zbocze i przykryty tonami ziemi. Aby zapewnić w budynku możliwie dużo światła, architekt zaproponował wykonanie południowej elewacji całkowicie ze szkła. Budynek składa się z dwóch kondygnacji. Sypialnie znajdują się na parterze za wielkim krytym atrium, pokoje dzienne na górze. W głębi domu, gdzie może być ciemno, zainstalowano świetliki, które doprowadzają światło do pomieszczeń w głębi domu. Dzięki takiemu rozkładowi z głównego poziomu mieszkalnego roztacza się wspaniały widok na panoramę pobliskiej doliny.

W budynku nie będzie ogrzewania, gdyż nie będzie ono potrzebne. Zaprojektowano grubą izolację termiczną, która ma zagwarantować utrzymanie odpowiedniej temperatury.

Przygotowanie terenu pod budowę

Budowę domu rozpoczęto od przygotowania miejsca dla budynku, tzn. pogłębiono istniejącą wnękę kamieniołomu do wymiarów projektowanego budynku – usunięto ok. 70 m² nawierzchni i wkopano się 3 m w głąb ziemi. Ze względu na wykorzystanie ciężkiego sprzętu ta faza prac ziemnych była dość kosztowna, dlatego musiała być wykonana dość szybko i sprawnie.

Końcowy etap budowy domu, fot. www.theundergroundhouse.org.uk

Końcowy etap budowy domu, fot. www.theundergroundhouse.org.uk

Izolacja termiczna na gruncie i hydroizolacja

Na dnie wykopu ułożono kilkucentymetrową wylewkę z chudego betonu, a następnie izolację termiczną, którą stanowi 30-centymetrowa warstwa polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Na izolacji termicznej ze szczególną starannością ułożono warstwę hydroizolacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ po zasypaniu budynku ziemią nie ma możliwości jego naprawy, więc każdy przeciek może mieć katastrofalne skutki. Starannym wykonaniem hydroizolacji zajęła się wyspecjalizowana firma wykonawcza.

Płyta fundamentowa

Na tak wykonanej izolacji ułożono zbrojenie płyty fundamentowej. Fundamenty to bardzo ważna część domu, ponieważ przenoszą na grunt wszystkie obciążenia z budynku. Od sposobu ich zaprojektowania i wykonania zależy więc trwałość, a czasem i bezpieczeństwo całego domu.

Płyta fundamentowa rozkłada ciężar budynku na całą powierzchnię zabudowy, dzięki czemu na każdy centymetr obciążonego gruntu przypada znacznie mniejszy nacisk. Z tych względów tę metodę fundamentowania stosuje się wtedy, gdy podłożem są grunty o małej nośności. Jest to dobre rozwiązanie także wtedy, gdy występują niejednorodne warunki gruntowe. Taki typ podłoża powoduje bowiem nierównomierne osiadanie budynków. Płyta fundamentowa może wtedy uchronić dom przed uszkodzeniem.

W tym wypadku dom posadowiono na płycie o grubości 30 cm, ponieważ cały budynek ma ważyć 250 t, czyli ok. 2,5 razy więcej od zwykłego.

Ściany fundamentowe i strop

W piątym tygodniu prac budowlanych zaczęto budować ściany fundamentowe zewnętrzne, czyli elementy konstrukcyjne domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na płytę fundamentową. Wykonano je z bloczków betonowych ważących 13 kg/szt. (do całej konstrukcji użyto 4,5 tys. bloczków). Każdy pustak ma dwa otwory wewnętrzne, przez które przechodzą pręty poprowadzone z wylanej płyty fundamentowej. Tak ułożone pustaki łączy się dodatkowo strzemionami. Następnie otwory wypełnia się betonem.

Wykonanie ścian fundamentowych z bloczków betonowych jest rozwiązaniem opłacalnym, a przede wszystkim wygodniejszym niż stawianie ścian monolitycznych. Ściany z elementów tak wymurowanych są bardzo wytrzymałe, co jest bardzo istotne, ponieważ muszą wytrzymać poziomy nacisk wielu ton gruntu, którym później będzie budynek obsypany. Są też odporne na wilgoć. Ich wadą jest to, że są bardzo ciężkie. W dalszym etapie wykonano strop nad pierwszą kondygnacją.

Hydro- i termoizolacja ścian zewnętrznych

Najpierw nałożono emulsję bitumiczną stosowaną jako preparat gruntujący pod hydroizolację.

Hydroizolację stanowi folia uszczelniająca, której wierzchnia warstwa ma pokrycie z folii PE, warstwa spodnia natomiast to bitumiczno-kauczukowa warstwa samoprzylepna. Folia układana była na zakład, dzięki czemu nie były potrzebne specjalistyczne narzędzia ani specjalne przygotowania na budowie przed montażem.

Takie folie są samoprzylepne, przykleja się je na zimno. Nie ma uciążliwych przerw technologicznych, dlatego następne etapy robót mogą być wykonywane bez straty czasu. Montaż takiego materiału bez podgrzewania i agregatów ciśnieniowych jest czysty i nie zagraża środowisku.

Folia chroni budowlę przed wilgocią i wodą gruntową, a także wodą opadową i użytkową, jest nieprzepuszczalna dla powietrza i stanowi barierę dla radonu, a przy tym jest wysokoelastyczna i pokrywa rysy do 5 mm.

Dalszym etapem było wykonanie izolacji termicznej ścian. Ułożono płyty z polistyrenu ekstrudowanego o grubości 30 cm.

Następnie ułożono warstwę folii kubełkowej w celu zabezpieczenia zewnętrznej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów, ścian przed uszkodzeniem mechanicznym w czasie zasypywania wykopów i osiadaniem ziemi. Folia ta ma tłoczenia, które umożliwiają szybkie odparowanie wilgoci na wysokości całej izolowanej ściany zagłębionej w ziemi. Idea pracy tej membrany oparta jest na wykorzystaniu szczeliny powietrznej powstałej pomiędzy konstrukcją budynku a izolacją.

Szczelina ta zapewnia odprowadzenie wody i pary wodnej, co pozwala zabezpieczyć materiały budowlane przed nadmierną wilgocią i przed tworzeniem się ciśnienia hydrostatycznego.

Dalszym etapem pracy było wykonanie drugiej kondygnacji i zakończenie jej stropem.

Zasypanie wykopu

Ostatnim etapem budowy było zasypanie budynku ziemią. Zasypywanie przebiegało etapami. Miękka piaszczysta ziemia z placu budowy była ubijana wokół domu. Ziemia ta odegra rolę zbiornika ciepła słonecznego, które ogrzeje się i zmagazynuje ciepło w ciepłych porach roku, by oddać je w chłodnych.

Doświetlenie pomieszczeń

Opinia o domach podziemnych jest taka, że skoro budynek pokryty jest ziemią i ma tylko jedną widoczną elewację, to będzie ciemny w środku. Nic mylnego. Światło dzienne jest doprowadzane w głąb domu za pomocą świetlików zamontowanych nad stropem ostatniej kondygnacji.

Świetlik rurowy (tunelowy) to świetlik z giętką rurą światłonośną, która pozwala omijać przeszkody konstrukcyjne w budynkach (np. przewody wentylacyjne, belki). Takie rozwiązanie pozwala na doprowadzenie światła dziennego do pomieszczeń, które nie mają dostępu lub dostęp do dachu bądź ścian zewnętrznych jest ograniczony.

Zasada działania świetlika rurowego jest prosta. Promienie słoneczne padające pod różnymi kątami są absorbowane przez zainstalowaną na zewnątrz kopułę, która kieruje je do rury światłonośnej (wykonanej z najwyższej klasy materiału refleksyjnego o zwiększonym współczynniku odbicia, nietracącego swoich właściwości wraz z upływem czasu). Następnie na zasadzie odbić lustrzanych światło przenoszone jest na rozpraszacz pryzmatyczny lub matowy.

Niespolaryzowane światło wpadające do pomieszczenia równomiernie je doświetla, a przy tym nie powoduje refleksów na gładkich powierzchniach (np. monitorów, ekranów). Niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych światło w pomieszczeniu ma dużo wyższy współczynnik oddawania barw (światło ciepłe) niż jakiekolwiek inne źródło światła sztucznego.

Świetliki charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne, są łatwe w montażu, a ich eksploatacja nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Można je instalować praktycznie na każdym rodzaju dachu, również na dachach płaskich, niezależnie od zastosowanego pokrycia. Lekka i elastyczna konstrukcja świetlika umożliwia ominięcie przeszkód i ułatwia montaż w dowolnym miejscu. Pozwala to efektywnie wykorzystać każdą ilość światła wpadającego do świetlika.

Zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego

Opisywany dom ma okna tylko z jednej strony, dlatego nieświeże powietrze, które może się gromadzić w takim budynku, trzeba usuwać. Ponieważ budynek nie będzie miał własnego ogrzewania, ważne jest, by odzyskać ciepło zawarte w zużytym powietrzu. Do tego celu musi być zastosowany odpowiedni system wentylacyjny.

Taką możliwość mają systemy scentralizowanej wentylacji. W takim systemie wszystkie przewody nawiewne i wywiewne łączą się w jednym przewodzie zbiorczym, co pozwala na podłączenie ich do centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła. Dzięki niemu można odzyskiwać ciepło z powietrza usuwanego i przekazywać je do powietrza pobieranego z zewnątrz zimą.

Latem proces jest odwrócony – wewnątrz domu powietrze jest chłodniejsze, na zewnątrz gorące. Powietrze wchodzące do budynku schładza się od powietrza wychodzącego.

Oszklenie atrium, baterie słoneczne, oczyszczalnia ścieków

Jednym z końcowych etapów było oszklenie frontu budynku, czyli jedynej ściany, która jest widoczna z zewnątrz. Ustawiono stalowe ramy i zaczęto wykonywać szklenie atrium. Oszklenie atrium jest jednym z ważniejszych elementów budynku. Ma za zadanie zamknąć atrium, a co za tym idzie – odciąć budynek od warunków panujących na zewnątrz.

Dzięki niemu budynek zyskuje kształt i wygląd ostateczny. Ciężkie podwójne szyby wykonano ze specjalnego, doskonale izolującego termicznie szkła. Wewnętrzne szyby mają pokrycie refleksyjne, które odbija ciepło do wnętrza domu. Jego zalety to zmniejszenie strat ciepła nawet o 30% (w stosunku do zwykłej szyby) oraz ograniczenie zjawiska kondensacji pary wodnej w wyniku podwyższenia temperatury szyby.

Na koniec zamontowano baterie słoneczne, które będą wytwarzać część energii elektrycznej, a także biologiczną oczyszczalnię ścieków z osadnikiem trzcinowym.

Podsumowanie

Szybko znikające zasoby naturalne naszej planety, ich ciągle rosnące ceny oraz konieczność oszczędzania energii przy budowie i w trakcie eksploatacji budynków mogą zmusić nas do zrewidowania konwencjonalnego podejścia do budownictwa i większego zainteresowania nowoczesnym i energooszczędnym budownictwem, jakim jest budownictwo podziemne.

Literatura

  1. Strona internetowa: www.bolan.pl/blog/tag/dom-pod-ziemia/.
  2. Strona internetowa: www.dv.is/wiadomosci/2008/10/16/wspanialy-dom-pod-ziemia/.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Jan Jan, 27.09.2013r., 11:32:14 Dom podziemny to fajna sprawa tylko nie wiem czy w Polsce nie kojarzy się zbytnio z ziemianką - dość popularną formą podziemnego magazynku w minionych czasach.
  • Misiek Misiek, 27.09.2013r., 11:33:11 Sam bym wybudował sobie ziemiankę - tylko ogrodu musi starczyć a z tym krucho :))
  • Wolski Wolski, 26.03.2019r., 13:31:41 Vitam, Izolacja termiczna GRUNTU ? Jakis paradox widze w opisie .Cieplo z ziemi 14 C .Czyli odizoluje sie dom od tej stalej teperatury?. Za hydroizolacja jestem najbardziej na tak .
  • Wolski Wolski, 26.03.2019r., 13:33:11 Vitam, Izolacja termiczna GRUNTU ? Jakis paradox widze w opisie .Cieplo z ziemi 14 C .Czyli odizoluje sie dom od tej stalej teperatury?. Za hydroizolacja jestem najbardziej na tak .

Powiązane

dr inż. Paula Szczepaniak Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi

Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi

Mostek termiczny połączenia budynku z gruntem, w przypadku stosowania typowego liniowego posadowienia budynku, czyli przy zastosowaniu ław fundamentowych, jest elementem, w którym trudno zachować podstawowy...

Mostek termiczny połączenia budynku z gruntem, w przypadku stosowania typowego liniowego posadowienia budynku, czyli przy zastosowaniu ław fundamentowych, jest elementem, w którym trudno zachować podstawowy warunek dobrej izolacyjności przegrody zewnętrznej - ciągłość na obwodzie bryły.

mgr inż. Irena Domska Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych

Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych

Styropian jest materiałem izolacyjnym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Odporność ta obejmuje nie tylko niewielką, w stosunku do innych materiałów izolacyjnych, nasiąkliwość wodą,...

Styropian jest materiałem izolacyjnym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Odporność ta obejmuje nie tylko niewielką, w stosunku do innych materiałów izolacyjnych, nasiąkliwość wodą, lecz również brak negatywnego wpływu na właściwości wytrzymałościowe. Doświadczenia laboratoryjne wskazują również na odporność wytrzymałościową styropianu na wielokrotne zamrażanie i odmrażanie.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno, dr inż. Anna Rawska-Skotniczny Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią

Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią

Wilgoć zawsze będzie towarzyszyć obiektom budowlanym w okresie eksploatacyjnym, dlatego zabezpiecza się je przed nadmiernym zawilgoceniem oraz przed przedostawaniem się wilgoci do ich pomieszczeń poprzez...

Wilgoć zawsze będzie towarzyszyć obiektom budowlanym w okresie eksploatacyjnym, dlatego zabezpiecza się je przed nadmiernym zawilgoceniem oraz przed przedostawaniem się wilgoci do ich pomieszczeń poprzez odpowiedni dobór materiałów oraz izolacje zewnętrzne. Nie istnieją uniwersalne metody zabezpieczeń materiałów przed wilgocią, dlatego podjęcie decyzji o zasadności wykonania izolacji lub też o doborze odpowiedniej technologii powinno zostać poparte przeprowadzoną wcześniej analizą, odpowiadającą...

mgr inż. Marcin Jaroszyński Szary styropian do termoizolacji fundamentów

Szary styropian do termoizolacji fundamentów Szary styropian do termoizolacji fundamentów

Fundament to realizowany jako pierwszy przy budowie budynku, ale też najważniejszy element konstrukcyjny, gwarantujący stabilność i trwałość znajdującej się na nim konstrukcji. Oczywiście metod posadowienia...

Fundament to realizowany jako pierwszy przy budowie budynku, ale też najważniejszy element konstrukcyjny, gwarantujący stabilność i trwałość znajdującej się na nim konstrukcji. Oczywiście metod posadowienia jest kilka, skupmy się jednak na dwóch najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych w budownictwie jednorodzinnym i mieszkaniowym. Chodzi o ławy fundamentowe ze ścianką fundamentową i o płytę fundamentową.

dr inż. Mariusz Jackiewicz Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem

Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem

Projektowanie oraz wykonawstwo hydroizolacji konstrukcji budowlanych w Niemczech regulowała wprowadzona w 1983 r. i w międzyczasie wielokrotnie nowelizowana norma DIN 18195. Ta norma jest stosunkowo dobrze...

Projektowanie oraz wykonawstwo hydroizolacji konstrukcji budowlanych w Niemczech regulowała wprowadzona w 1983 r. i w międzyczasie wielokrotnie nowelizowana norma DIN 18195. Ta norma jest stosunkowo dobrze znana w Polsce, z dwóch powodów - braku krajowej, tak kompleksowej normy oraz znaczącego udziału na polskim rynku produktów hydroizolacyjnych niemieckich producentów.

dr inż. Paula Szczepaniak Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej

Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej

Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji...

Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji szczelnej wanny lub w przypadku konieczności zapewnienia równomiernego osiadania budynku [1].

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości

Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym,...

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, czy przemysłowym), jak i budowli, a także wymóg formalny. Intensywny rozwój chemii budowlanej w ciągu ostatnich kilkunastu lat spowodował, że mamy do dyspozycji szeroką gamę materiałów, począwszy od stosowanych tylko do izolacji przeciwwilgociowych, a skończywszy na materiałach...

dr inż. Maciej Trochonowicz Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych

Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych

Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej...

Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej jej nadmiar, jest czynnikiem powodującym największe zagrożenie dla obiektów budowlanych. Wprowadzana na wiele sposobów z czasem staje się przyczyną wielu niekorzystnych zjawisk, a jej usunięcie poważnym problemem. Dlatego też nieodłącznym elementem wznoszenia czy też remontowania budynków są hydroizolacje.

prof. nzw. dr hab. inż. Irena Ickiewicz Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku

Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku

Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".

Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Katarzyna Walusiak Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń

Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie...

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie ok. 700-800 tys. ton tego spoiwa do wytworzenia suchych mieszanek chemii budowlanej [1], co stanowi ok. 4-5% sprzedaży cementu w kraju.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Fundamenty w budynkach jednorodzinnych

Fundamenty w budynkach jednorodzinnych Fundamenty w budynkach jednorodzinnych

Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji...

Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji i elementów budynku, są przekazywane na grunt. Z kolei fundamenty przekazują oddziaływania gruntu na konstrukcję. Jeśli zachodzą niekorzystne zjawiska, wywołane na przykład osiadaniem gruntu, ruchy gruntu (np. spowodowane tym, że budynek został wybudowany na terenach eksploatacji górniczych lub terenach...

mgr inż. Maciej Rokiel Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w...

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w dalszym czasie, w strefie muru nad przeponą, obszaru normalnej wilgotności.

dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek, mgr inż. Kaja Kłos, inż. Paweł Zieliński Wymagania dla betonu wodoszczelnego

Wymagania dla betonu wodoszczelnego Wymagania dla betonu wodoszczelnego

Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.

Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym

Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym

Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko,...

Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko, które widoczne jest szczególnie w budownictwie: to, co nieuniknione, potrafi zaskoczyć.

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje podziemnych części budynków

Hydroizolacje podziemnych części budynków Hydroizolacje podziemnych części budynków

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych

Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych

Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym...

Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym [1]. Sposoby pomiaru zawartości wody względnie wilgotności w mineralnych materiałach budowlanych zostały szerzej opisane w instrukcji WTA nr 4–11–16/D [2].

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu...

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu zawilgocenia (zazwyczaj do poziomu 3-6% wilgotności masowej), co z kolei umożliwi prowadzenie dalszych prac budowlanych i/lub konserwatorskich, a po ich zakończeniu użytkowanie budynku zgodnie z przewidzianym przeznaczeniem [1].

mgr inż. Tomasz Połubiński, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Remigiusz Jokiel Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych

Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych

Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie...

Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie sił występujących w strefach rozciąganych muru, "rozładowanie" naprężeń w miejscach ich koncentracji oraz redystrybucja odkształceń skoncentrowanych w pewnych strefach muru.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków

Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków

Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie...

Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie uniemożliwić wnikanie wody oraz wilgoci w strukturę przegród zagłębionych w gruncie.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz

Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz

Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo)...

Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo) technicznie i/lub ekonomicznie niewskazane. Wtedy należy wziąć pod uwagę wykonanie uszczelnienia od wewnątrz.

KOESTER Polska Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła

Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła

W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta...

W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta o wymiarach w świetle ścian 35,50x36,27 m i grubości 1,60 m wykazywała liczne i okresowo intensywne przecieki, które powodowały konieczność tymczasowego odprowadzania przenikających wód gruntowych systemem rowków powierzchniowych wyciętych w płycie do studzienek zbiorczych i odpompowywania. Powierzchnia...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody.

mgr inż. Maciej Rokiel Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające

Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności...

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, przemysłowym itp.) i budowli, lecz także wymóg formalny.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Mechaniczne metody wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych

Mechaniczne metody wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych Mechaniczne metody wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych

Wtórną izolację poziomą przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie można wykonać w technologii iniekcji chemicznej [1] lub też przy wykorzystaniu tzw. metod mechanicznych.

Wtórną izolację poziomą przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie można wykonać w technologii iniekcji chemicznej [1] lub też przy wykorzystaniu tzw. metod mechanicznych.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.