Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowoczesne dachy płaskie

Przykład dachu technicznego z fotowoltaiką System Aero S produkcji Energy5, fot.: [1]

Przykład dachu technicznego z fotowoltaiką System Aero S produkcji Energy5, fot.: [1]

Dachy płaskie różnią się ze względu na ich zastosowanie i przeznaczenie. Oto kilka rodzajów nowoczesnych dachów płaskich ze względu na ich przeznaczenie.

Zobacz także

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.

dr inż. Jacek Nowak Pielęgnacja dachów zielonych

Pielęgnacja dachów zielonych Pielęgnacja dachów zielonych

Prawidłowy wzrost oraz przeżywalność roślin uprawianych na dachach zależy od wielu czynników, wśród nich można wymienić odpowiedni skład oraz właściwości powietrzno-wodne podłoży czy lokalne warunki pogodowe....

Prawidłowy wzrost oraz przeżywalność roślin uprawianych na dachach zależy od wielu czynników, wśród nich można wymienić odpowiedni skład oraz właściwości powietrzno-wodne podłoży czy lokalne warunki pogodowe. Rośliny wprowadzane na zielone dachy narażone są na wiele czynników stresowych, które w znacznym stopniu mogą zredukować liczbę nasadzeń zwłaszcza w pierwszych latach uprawy. Bardzo ważny jest właściwy dobór roślin przeznaczonych na zielone dachy z uwzględnieniem ich niskich wymagań siedliskowych,...

mgr inż. Mariusz Pawlak Dobór łączników do montażu na dachach płaskich

Dobór łączników do montażu na dachach płaskich Dobór łączników do montażu na dachach płaskich

Stowarzyszenie DAFA, realizując jeden ze swoich podstawowych celów statutowych, tj. poprawę standardów wykonania oraz podniesienie jakości specjalistycznych robót budowlanych, wydało publikację z zakresu...

Stowarzyszenie DAFA, realizując jeden ze swoich podstawowych celów statutowych, tj. poprawę standardów wykonania oraz podniesienie jakości specjalistycznych robót budowlanych, wydało publikację z zakresu technik mocowań: „Wytyczne doboru łączników do montażu na dachach płaskich”. Jest to jedno z trzech tego typu opracowań autorskich zespołu specjalistów o długoletnim stażu z firm: EJOT, Essve, Rawlplug i SFS Group.

Dach płaski i komercyjny

  • Dachy płaskie na budynkach komercyjnych wykorzystuje się w budynkach biurowych, centrach handlowych, halach magazynowych i innych obiektach handlowych.
  • Są często wyposażone w systemy wentylacyjne, klimatyzację i inne technologie komercyjne.
  • Dachy te mogą być wykorzystywane do montażu reklam, systemów oświetlenia i klimatyzacji.

Kilka kluczowych aspektów technicznych płaskich dachów komercyjnych:

  • Materiały dachowe:
    –   Płaskie dachy komercyjne mogą być pokryte różnymi rodzajami materiałów, takimi jak membrany PCV, TPO, EPDM, asfaltowe, błona gumowa, stal nierdzewna lub inne.
    –  Wybór materiału zależy od budżetu, warunków klimatycznych, trwałości, wydajności cieplnej i innych czynników.
  • Izolacja:
    –  Skuteczna izolacja termiczna jest niezbędna do utrzymania komfortowych warunków wewnętrznych budynku i zmniejszenia kosztów ogrzewania i chłodzenia.
    –  Materiały izolacyjne, takie jak pianka poliuretanowa, wełna mineralna lub styropian, są umieszczane pod warstwą wodoodporną.
  • Warstwa wodoodporna:
    –  Warstwa wodoodporna, często nazywana membraną dachową, chroni budynek przed przeciekami.
    –  Membrany dachowe są zwykle elastyczne, co pozwala na rozszerzanie się i skurcz w odpowiedzi na zmiany temperatury.
  • Drenaż:
    –  Skuteczny system odprowadzania wody deszczowej jest kluczowy dla płaskiego dachu komercyjnego. Może to obejmować rynny, rury spustowe, a także spadki dachu w kierunku odpływów.
    –  Drenaż powinien być zaplanowany tak, aby unikać zalegania wody, co może prowadzić do uszkodzeń.
  • Obróbki blacharskie:
    –  Obróbki blacharskie są niezbędne, aby zabezpieczyć narożniki, przepusty dachowe, komin i inne punkty dostępu przed przeciekami.
    –  Mogą być wykonane z blachy stalowej, miedzi, aluminium lub innych materiałów.
  • Systemy wentylacji:
    –  W płaskich dachach komercyjnych często stosuje się systemy wentylacyjne, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego klimatu wewnętrznego i uniknięciu wilgoci.
  • Obciążenia dachu:
    –  Płaskie dachy muszą być zaprojektowane tak, aby udźwignęły obciążenia, takie jak śnieg, lód, sprzęt klimatyzacyjny lub inne elementy instalacji.
  • Konserwacja:
    –  Regularna konserwacja jest kluczowa dla zachowania trwałości i skuteczności płaskiego dachu komercyjnego. Należy regularnie sprawdzać na obecność uszkodzeń, czyszcząc odpływy i usuwać zalegające liście.

Dach budynku mieszkalnego

  • Dachy płaskie na budynkach mieszkalnych są coraz bardziej popularne, zwłaszcza w nowoczesnej architekturze.
  • Często przekształcane są w tarasy, ogródki lub miejsca do grillowania, co zapewnia mieszkańcom dodatkową przestrzeń użytkową.
fot1 dachy

Zielony dach w technologii ZinCo – BUW, Warszawa; fot.: [2]

Płaskie dachy mieszkalne to coraz popularniejsza opcja w architekturze budynków mieszkalnych, zwłaszcza w nowoczesnych i miejskich projektach. Oto kilka cech charakteryzujących płaskie dachy mieszkalne:

  • Minimalny spadek:
    Płaskie dachy mieszkalne są zazwyczaj prawie płaskie lub posiadają minimalny spadek, który umożliwia spływ wody deszczowej do systemu drenażowego. Często mają spadek wynoszący około 2–3%.
  • Dostęp do przestrzeni dachowej:
    Płaskie dachy mieszkalne często są projektowane z myślą o dostępie do przestrzeni dachowej, co może być wykorzystane jako taras na dachu lub ogród, co zwiększa funkcjonalność budynku.
  • Nowoczesny wygląd:
    Płaskie dachy nadają budynkom nowoczesny i minimalistyczny wygląd. Są popularne w projektach architektonicznych, które stawiają na nowoczesność i estetykę.
  • Wykorzystywalna przestrzeń:
    Płaskie dachy mieszkalne pozwalają na wykorzystanie przestrzeni na potrzeby instalacji, takie jak systemy HVAC, kolektory słoneczne, czy zbiorniki na wodę deszczową.
  • Konstrukcja trwała:
    Konstrukcja płaskiego dachu mieszkalnego jest zazwyczaj solidna i trwała, przy odpowiednich materiałach i technikach budowlanych może służyć przez długi okres.
  • Skomplikowane systemy drenażu:
    Płaskie dachy mieszkalne wymagają skomplikowanych systemów drenażu, aby zapewnić skuteczne odprowadzenie wody opadowej i uniknąć potencjalnych problemów z przeciekami.
  • Izolacja termiczna:
    Odpowiednia izolacja termiczna jest kluczowa w przypadku płaskich dachów mieszkalnych, aby zachować komfort cieplny w budynku i zmniejszyć koszty ogrzewania i chłodzenia.
  • Konserwacja:
    Płaskie dachy mieszkalne wymagają regularnej konserwacji, w tym czyszczenia odpływów, naprawy uszkodzeń membran dachowych i kontrolowania stanu izolacji.

Płaskie dachy mieszkalne są popularne w miastach i obszarach o ograniczonej przestrzeni, gdzie możliwość wykorzystania przestrzeni na dachu ma duże znaczenie.

Dach tarasowy

  • Dachy płaskie na budynkach mieszkalnych lub komercyjnych często przekształca się w tarasy, które służą jako miejsca do relaksu i rekreacji.
  • Tarasy dachowe mogą być ozdobione roślinami, meblami ogrodowymi i innymi elementami wyposażenia.

Charakterystyka techniczna dachu tarasowego może różnić się w zależności od projektu, lokalizacji i materiałów użytych do jego budowy:

  • Konstrukcja nośna:
    Konstrukcja dachu tarasowego musi być solidna i odporna na obciążenia, takie jak śnieg, woda deszczowa, lub przyszłe obciążenia wynikające z użytkowania tarasu. Najczęściej stosowane materiały na konstrukcję nośną to drewno, stal lub żelbet.
  • Izolacja:
    Dach tarasowy musi być odpowiednio izolowany, aby zapobiec przeciekom wody do pomieszczeń poniżej. Izolacja może być termiczna i hydroizolacyjna. Membrany dachowe, papy asfaltowe lub systemy bitumiczne są często stosowane jako materiały izolacyjne.
  • Pokrycie dachu:
    Materiał pokrycia dachu tarasowego może być różny, w zależności od estetyki i funkcji tarasu. Popularne opcje to płytki ceramiczne, płytki kamienne, deski tarasowe, drewno egzotyczne lub specjalne membrany.
  • Odpływ wody:
    Dach tarasowy musi mieć odpowiedni system odprowadzania wody deszczowej, aby uniknąć powstawania stojącej wody na powierzchni. Odpływ może być realizowany poprzez rynny i rury spustowe lub specjalne systemy odprowadzania wody.
  • Barierka ochronna:
    Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników dachu tarasowego, konieczne jest zainstalowanie barierki ochronnej lub balustrady wokół jego obwodu.
  • Wentylacja:
    Dach tarasowy może wymagać odpowiedniej wentylacji, aby uniknąć problemów z wilgocią i kondensacją pod konstrukcją.
  • Wykończenie:
    Wykończenie dachu tarasowego, takie jak balustrady, meble ogrodowe, oświetlenie czy roślinność, zależy od zamysłu projektu i preferencji użytkownika.
  • Użyteczność:
    Dach tarasowy może pełnić różne funkcje, takie jak miejsce do wypoczynku, ogród na dachu lub taras restauracyjny. Odpowiednie wyposażenie i zaplanowanie przestrzeni zależy od przeznaczenia.
  • Przepisy budowlane:
    Przy projektowaniu i budowie dachu tarasowego, konieczne jest przestrzeganie przepisów budowlanych i norm dotyczących konstrukcji i bezpieczeństwa.
fot2 dachy

Penthouse Tour Odéon, Monako; fot.: [3]

Dachy techniczne

  • Dachy płaskie są często wykorzystywane do montażu technicznych urządzeń, takich jak klimatyzacja, wentylacja, anteny radiowe i telewizyjne oraz panele fotowoltaiczne.
  • Dach techniczny może być dostosowany do potrzeb konkretnych instalacji.

Dachy zielone

  • Dachy płaskie zielone pokryte roślinami i trawami są coraz bardziej popularne ze względu na swoje korzyści ekologiczne.
  • Takie dachy pomagają w retencji wody deszczowej, izolacji cieplnej i poprawie jakości powietrza.

Płaskie dachy zielone, znane również jako dachy ekstensywne lub dachy ekologiczne, to specjalne rodzaje dachów, które są pokryte roślinami lub inną roślinnością, tworząc „zieloną” powierzchnię na dachu budynku. Charakteryzują się szczególnymi cechami technicznymi. Oto ogólna charakterystyka techniczna płaskich dachów zielonych:

  • Warstwy konstrukcyjne:
    Płaskie dachy zielone składają się z kilku warstw, w tym warstwy nośnej (konstrukcji dachu), izolacji, warstwy wodochronnej (hydroizolacji), warstwy drenażu, warstwy podłoża i warstwy roślinnej.
    Warstwa nośna musi być wystarczająco mocna, aby utrzymać całą strukturę dachową i roślinność.
    Hydroizolacja jest niezbędna, aby zapobiec przeciekom wody do budynku.
  • Izolacja:
    Dachy zielone muszą być odpowiednio izolowane, aby zapewnić izolację termiczną i zmniejszyć straty ciepła.
  • Warstwa drenażu:
    Warstwa drenażu jest niezbędna do odprowadzania nadmiaru wody deszczowej, aby uniknąć nadmiernego nasycenia podłoża i roślinności.
  • Warstwa podłoża:
    Podłoże na dachu zielonym powinno być odpowiednie do wzrostu roślin, zapewniając im odpowiednią ilość składników odżywczych i dostęp do wody.
  • Roślinność:
    Roślinność na dachu zielonym może składać się z różnych gatunków roślin, w tym traw, ziół, krzewów i drzewek. Roślinność służy nie tylko celom estetycznym, ale także ekologicznym, przyczyniając się do ochrony środowiska, poprawy izolacji termicznej i retencji wody.
  • Systemy nawadniania:
    W zależności od warunków klimatycznych, może być konieczne zastosowanie systemów nawadniania, aby utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża.
  • Konstrukcja barierki:
    Płaskie dachy zielone wymagają konstrukcji barierki lub balustrady, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom oraz ochronić roślinność przed uszkodzeniami.
  • Utrzymanie i konserwacja:
    Dachy zielone wymagają regularnej konserwacji, w tym koszenia, nawożenia, przycinania i nadzoru nad stanem roślinności oraz infrastruktury dachowej.
  • Ekologia:
    Dachy zielone mają liczne korzyści ekologiczne, takie jak poprawa jakości powietrza, redukcja efektu miejskiej wyspy ciepła i retencja wody opadowej.

Dachy rekreacyjne

  • Niektóre dachy płaskie na budynkach publicznych, takich jak hotele czy baseny, są przekształcane w przestrzenie rekreacyjne z basenami, barami lub innymi udogodnieniami.

Literatura

1. https://energy5.pl/system-aero-s-klejony-zdobywa-zaufanie-kolejnych-klientow/
2. https://gcl.com.pl/galerie/buw/
3. https://www.odeon.mc/en/index.html
4. J. Ślusarek, „Rozwiązania strukturalno-materiałowe balkonów, tarasów i dachów zielonych”, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2006.
5. Praca zbiorowa pod kierunkiem dr. hab. inż. W. Buczkowskiego „Budownictwo ogólne” t. 4, Arkady, 2010.
6. A. Kaliszuk-Wietecka, „Budownictwo zrównoważone. Wybrane zagadnienia z fizyki budowli”, PWN, Warszawa 2017.

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Martyna Gregoriou-Szczepaniak Ocieplanie i termomodernizacja dachów i stropodachów

Ocieplanie i termomodernizacja dachów i stropodachów Ocieplanie i termomodernizacja dachów i stropodachów

Prawidłowy dobór sposobu ocieplenia dachu lub stropodachu jest możliwy tylko przy znajomości rodzajów i właściwości materiałów, z których zbudowany jest termomodernizowany element.

Prawidłowy dobór sposobu ocieplenia dachu lub stropodachu jest możliwy tylko przy znajomości rodzajów i właściwości materiałów, z których zbudowany jest termomodernizowany element.

Piotr Wolański, Katarzyna Wolańska Wytyczne do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych

Wytyczne do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych Wytyczne do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych

Na początku 2021 r. Stowarzyszenie DAFA wydało drugie, zaktualizowane polskojęzyczne wydanie „Wytycznych dla dachów zielonych. Wytycznych do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych“....

Na początku 2021 r. Stowarzyszenie DAFA wydało drugie, zaktualizowane polskojęzyczne wydanie „Wytycznych dla dachów zielonych. Wytycznych do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych“. Bazuje ono na niemieckiej publikacji o oryginalnym tytule „Dachbegrünungsrichtlinien – Richtlinien für die Planung, Bau und Instandhaltungen von Dachbegrünungen” opracowanej w 2018 r. przez FLL (Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau e.V. – w skrócie FLL, Stowarzyszenie Badania,...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wymagania dla dachów płaskich i stromych od 2021 r.

Wymagania dla dachów płaskich i stromych od 2021 r. Wymagania dla dachów płaskich i stromych od 2021 r.

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązują zmienione warunki techniczne wprowadzające niższą wartość współczynnika przenikania ciepła m.in. dla dachów płaskich i stromych. Nie wpływają one jednak znacząco ani...

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązują zmienione warunki techniczne wprowadzające niższą wartość współczynnika przenikania ciepła m.in. dla dachów płaskich i stromych. Nie wpływają one jednak znacząco ani na działania projektowe, ani na prace ociepleniowe i dociepleniowe.

Festool Polska Sp. z o. o. Pilarka do materiałów izolacyjnych

Pilarka do materiałów izolacyjnych Pilarka do materiałów izolacyjnych

Czy pilarka może być precyzyjna, szybka, lekka i jednocześnie wielozadaniowa? Właśnie takie cechy posiada pilarka do materiałów izolacyjnych ISC 240.

Czy pilarka może być precyzyjna, szybka, lekka i jednocześnie wielozadaniowa? Właśnie takie cechy posiada pilarka do materiałów izolacyjnych ISC 240.

mgr inż. Robert Więcek Prawidłowy układ warstw w dachu stromym z zastosowaniem wełny mineralnej

Prawidłowy układ warstw w dachu stromym z zastosowaniem wełny mineralnej Prawidłowy układ warstw w dachu stromym z zastosowaniem wełny mineralnej

Najpopularniejszym typem konstrukcji dachów domów jednorodzinnych w Polsce jest dach skośny. Wybór tego rozwiązania podyktowany jest zarówno walorami estetycznymi, jak i regulacjami prawnymi dotyczącymi...

Najpopularniejszym typem konstrukcji dachów domów jednorodzinnych w Polsce jest dach skośny. Wybór tego rozwiązania podyktowany jest zarówno walorami estetycznymi, jak i regulacjami prawnymi dotyczącymi warunków zabudowy na danym obszarze.

Joanna Szot Okna do dachów płaskich w różnych odsłonach

Okna do dachów płaskich w różnych odsłonach Okna do dachów płaskich w różnych odsłonach

Domy z dachami płaskimi coraz częściej pojawiają się w polskim krajobrazie, gdyż inwestorzy stawiają na nowoczesną, minimalistyczną architekturę. Ponadto pomieszczenia pod stropodachami łatwo można zaaranżować,...

Domy z dachami płaskimi coraz częściej pojawiają się w polskim krajobrazie, gdyż inwestorzy stawiają na nowoczesną, minimalistyczną architekturę. Ponadto pomieszczenia pod stropodachami łatwo można zaaranżować, ponieważ nie ograniczają ich skosy. Jednak, aby zapewnić komfort przebywania na poddaszu, musi być ono odpowiednio doświetlone światłem naturalnym, należy zagwarantować także dopływ świeżego powietrza.

MARMA POLSKIE FOLIE SP. Z O.O. Modernizacja dachów pochyłych

Modernizacja dachów pochyłych Modernizacja dachów pochyłych

Z badań i doświadczeń zbieranych w UE wiadomo, że remonty dachów przeprowadza się orientacyjnie co 30 lat. Powodów do remontowania jest wiele. Pokrycia i inne materiały tworzące dach niszczą się lub wymagają...

Z badań i doświadczeń zbieranych w UE wiadomo, że remonty dachów przeprowadza się orientacyjnie co 30 lat. Powodów do remontowania jest wiele. Pokrycia i inne materiały tworzące dach niszczą się lub wymagają odnowienia. Oprócz tego stale rosną wymagania i pojawiają się nowe funkcje dachów (przykład fotowoltaika). Każdy remont dachu należy wykorzystać jako okazję do jego ocieplenia, ponieważ dodatkowa warstwa termoizolacji jest dobrą inwestycją oszczędzającą wydatki na energię już w najbliższym okresie...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich – rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe

Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich – rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich – rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe

Za 10 lat budynki w Europie powinny wyglądać zupełnie inaczej, o czym można przeczytać w opublikowanej przez Komisję Europejską strategii na rzecz fali renowacji [1].

Za 10 lat budynki w Europie powinny wyglądać zupełnie inaczej, o czym można przeczytać w opublikowanej przez Komisję Europejską strategii na rzecz fali renowacji [1].

dr inż. Krzysztof Pawłowski, prof. PBŚ, inż. Konrad Rataj Ekologiczne rozwiązania materiałowe przegród budynku w świetle wymagań obowiązujących od 1 stycznia 2021 r.

Ekologiczne rozwiązania materiałowe przegród budynku w świetle wymagań obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. Ekologiczne rozwiązania materiałowe przegród budynku w świetle wymagań obowiązujących od 1 stycznia 2021 r.

Budynek ekologiczny to taki budynek, który jest projektowany i wykonany z materiałów ekologicznych, uzyskanych oraz utylizowanych w sposób naturalny, a jego proces powstawania oraz eksploatacji przebiega...

Budynek ekologiczny to taki budynek, który jest projektowany i wykonany z materiałów ekologicznych, uzyskanych oraz utylizowanych w sposób naturalny, a jego proces powstawania oraz eksploatacji przebiega zgodnie z zasadami ekologii i budownictwa zrównoważonego. Podstawowym celem jest obecnie projektowanie wyłącznie budynków o niskim zużyciu energii, czyli spełniających wymagania w zakresie oszczędności energii i ochrony cieplnej obowiązujących od 1 stycznia 2021 r.

obido.pl W jaki sposób ocieplić poddasze?

W jaki sposób ocieplić poddasze? W jaki sposób ocieplić poddasze?

Posiadasz dom z poddaszem i zastanawiasz się jak je ocieplić? Odpowiednia izolacja poddasza wpłynie na zatrzymanie ciepła w całym domu, ale także stworzy w pełni użyteczną powierzchnię, którą będzie można...

Posiadasz dom z poddaszem i zastanawiasz się jak je ocieplić? Odpowiednia izolacja poddasza wpłynie na zatrzymanie ciepła w całym domu, ale także stworzy w pełni użyteczną powierzchnię, którą będzie można zagospodarować jako dodatkową sypialnię lub domowe biuro. Jaki materiał wybrać, aby skutecznie i na lata ocieplić poddasze? Podpowiadamy.

mgr inż. Krzysztof Patoka Folie stosowane na dachach i stropodachach

Folie stosowane na dachach i stropodachach Folie stosowane na dachach i stropodachach

Współczesne materiały budowlane są w większości wyspecjalizowane, tzn. mają cechy predestynujące je do danego zastosowania. Taka specjalizacja ulepsza konstrukcję w różny sposób – albo zwiększa jej trwałość,...

Współczesne materiały budowlane są w większości wyspecjalizowane, tzn. mają cechy predestynujące je do danego zastosowania. Taka specjalizacja ulepsza konstrukcję w różny sposób – albo zwiększa jej trwałość, albo obniża koszt (nie cenę), albo zwiększa bezpieczeństwo lub inne funkcje ochronne.

TECHNONICOL SP. z o.o. Fabryka wełny mineralnej TECHNONICOL w Wykrotach – oficjalne otwarcie

Fabryka wełny mineralnej TECHNONICOL w Wykrotach – oficjalne otwarcie Fabryka wełny mineralnej TECHNONICOL w Wykrotach – oficjalne otwarcie

15 września 2021 r. nastąpi oficjalne otwarcie fabryki wełny mineralne TECHNONICOL w Wykrotach. To wydarzenie to idealna okazja, aby porozmawiać o tym, jak produkować oraz budować mądrze, bezpiecznie i...

15 września 2021 r. nastąpi oficjalne otwarcie fabryki wełny mineralne TECHNONICOL w Wykrotach. To wydarzenie to idealna okazja, aby porozmawiać o tym, jak produkować oraz budować mądrze, bezpiecznie i ekologicznie – jak budować optymalnie.

VELUX Polska Sp. z o.o. Zastanawiasz się nad wymianą okien dachowych? Sprawdź, o czym pamiętać, by przebiegło to szybko i sprawnie

Zastanawiasz się nad wymianą okien dachowych? Sprawdź, o czym pamiętać, by przebiegło to szybko i sprawnie Zastanawiasz się nad wymianą okien dachowych? Sprawdź, o czym pamiętać, by przebiegło to szybko i sprawnie

W trakcie użytkowania, okna dachowe wystawione są na ciężkie warunki atmosferyczne. Zimą na mróz i śnieg, a w miesiącach letnich na upały, wiatry, deszcze, i grad. Chociaż wszystkie okna dachowe były projektowane...

W trakcie użytkowania, okna dachowe wystawione są na ciężkie warunki atmosferyczne. Zimą na mróz i śnieg, a w miesiącach letnich na upały, wiatry, deszcze, i grad. Chociaż wszystkie okna dachowe były projektowane z myślą o wieloletniej trwałości, w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci technologia i normy bardzo się zmieniły. Dlatego eksperci radzą, by wymieniać okna mniej więcej co 20 lat. Dzięki temu zawsze będą energooszczędne i bezpieczne.

mgr inż. Krzysztof Patoka Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wprowadzanie MWK do obrotu a UV Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

dr inż. Paweł Sulik, inż. Norbert Śmigielski Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

mgr inż. Krzysztof Patoka Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty...

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty te należą do grupy objętej normatywną nazwą „elastyczne materiały wodochronne”. Membrany są dopuszczane na rynek, gdy spełniają wymogi normy PN-EN 13859-1:2010, w której używa się takiego ich określenia. W tej grupie membrany są razem z paroizolacjami, wiatroizolacjami i innymi materiałami stosowanymi...

Janusz Banera Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy,...

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy, motoryzację, elektronikę i informatykę, energetykę, budownictwo itd.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe...

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe [1].

dr inż. Paweł Sulik Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście,...

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie stosowane w nich rozwiązania techniczne wraz z upływem lat zachowują swoją funkcjonalność.

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Małgorzata Kośla Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać? Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią...

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią się od siebie skutecznością, trwałością i charakterystyką eksploatacji. Jak dobrać materiał i kształt odpowiednio do typu zabudowania?

Redakcja Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego? Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z...

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z pomocy gotowych kalkulatorów obliczeniowych, poprosić o pomoc specjalistów od doradztwa techniczno-projektowego lub producenta danego systemu orynnowania.

Julia Motyczyńska Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać? Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych....

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wobec tego, warto regularnie wykonywać przeglądy rynien.

Wybrane dla Ciebie

Znajdź mieszkanie, o jakim marzysz »

Znajdź mieszkanie, o jakim marzysz » Znajdź mieszkanie, o jakim marzysz »

Elementy budowlane dla budownictwa jednorodzinnego »

Elementy budowlane dla budownictwa jednorodzinnego » Elementy budowlane dla budownictwa jednorodzinnego »

Zdobądź nowe obiekty do Autodesk BIM 360 – wypełnij formularz »

Zdobądź nowe obiekty do Autodesk BIM 360 – wypełnij formularz » Zdobądź nowe obiekty do Autodesk BIM 360 – wypełnij formularz »

Polimerobitumiczna zgrzewalna papa wierzchniego krycia »

Polimerobitumiczna zgrzewalna papa wierzchniego krycia » Polimerobitumiczna zgrzewalna papa wierzchniego krycia »

Sprawdź najlepsze certyfikowane ekologiczne narzędzia!

Sprawdź najlepsze certyfikowane ekologiczne narzędzia! Sprawdź najlepsze certyfikowane ekologiczne narzędzia!

Indywidualne projekty w zakresie przegród budowlanych »

Indywidualne projekty w zakresie przegród budowlanych » Indywidualne projekty w zakresie przegród budowlanych »

Jakie narzędzia warto mieć ? »

Jakie narzędzia warto mieć ? » Jakie narzędzia warto mieć ? »

Usługi dla budownictwa – profesjonalne podejście »

Usługi dla budownictwa – profesjonalne podejście » Usługi dla budownictwa – profesjonalne podejście »

Sensacja na rynku pilarek

Sensacja na rynku pilarek Sensacja na rynku pilarek

Moc, wydajność, wszechstronność - perła wśród wiertarek

Moc, wydajność, wszechstronność - perła wśród wiertarek Moc, wydajność, wszechstronność - perła wśród wiertarek

Te elektronarzędzia Cię zaskoczą!

Te elektronarzędzia Cię zaskoczą! Te elektronarzędzia Cię zaskoczą!

Najnowsze produkty i technologie

Celuterm Sp. z o.o. Naprawa dachu po kunie – ile to kosztuje?

Naprawa dachu po kunie – ile to kosztuje? Naprawa dachu po kunie – ile to kosztuje?

Kiedy Twoje poddasze staje się domem dla kuny, konsekwencje mogą być znaczące, a jednym z najważniejszych aspektów do rozważenia jest naprawa dachu. Kuny, ze swoją skłonnością do gryzienia i drapania,...

Kiedy Twoje poddasze staje się domem dla kuny, konsekwencje mogą być znaczące, a jednym z najważniejszych aspektów do rozważenia jest naprawa dachu. Kuny, ze swoją skłonnością do gryzienia i drapania, mogą powodować poważne uszkodzenia, które nie tylko wpływają na komfort mieszkania, ale także na bezpieczeństwo i strukturę Twojego domu. W tym kontekście kluczowym pytaniem jest koszt naprawy dachu po wizycie kuny.

MAXFLOOR Kamienny dywan – naturalne i trwałe wykończenie posadzek

Kamienny dywan – naturalne i trwałe wykończenie posadzek Kamienny dywan – naturalne i trwałe wykończenie posadzek

Kamienny dywan to wytrzymała alternatywa dla konwencjonalnych pokryć posadzek w obrębie budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Rozwiązanie to z powodzeniem jest stosowane od wielu lat. W Polsce...

Kamienny dywan to wytrzymała alternatywa dla konwencjonalnych pokryć posadzek w obrębie budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Rozwiązanie to z powodzeniem jest stosowane od wielu lat. W Polsce ilość wykonywanych posadzek w tym systemie systematycznie i dynamicznie rośnie rok do roku.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Pianobeton INSULARIS PIANO – nowoczesny materiał izolujący na dachy płaskie

Pianobeton INSULARIS PIANO – nowoczesny materiał izolujący na dachy płaskie Pianobeton INSULARIS PIANO – nowoczesny materiał izolujący na dachy płaskie

INSULARIS PIANO jest materiałem izolująco-wypełniającym produkowanym na wytwórniach betonu Cemex oraz dostarczanym na budowę za pomocą betonowozów w postaci gotowej do użycia. Nie wymaga więc uciążliwego...

INSULARIS PIANO jest materiałem izolująco-wypełniającym produkowanym na wytwórniach betonu Cemex oraz dostarczanym na budowę za pomocą betonowozów w postaci gotowej do użycia. Nie wymaga więc uciążliwego przechowywania na placu budowy, co generuje koszty i w przypadku niewłaściwego zabezpieczenia narażać może materiały izolacyjne na pogorszenie ich właściwości.

Grupa Warta Jak przygotować balkon i taras do zimy? Najlepsze sposoby na zabezpieczenie otwartych części przed zimą

Jak przygotować balkon i taras do zimy? Najlepsze sposoby na zabezpieczenie otwartych części przed zimą Jak przygotować balkon i taras do zimy? Najlepsze sposoby na zabezpieczenie otwartych części przed zimą

Części otwarte, przynależne do domów i mieszkań, podlegają bezpośredniemu działaniu czynników atmosferycznych, dlatego należy je zabezpieczać przed działaniem temperatur, wilgoci i promieni słonecznych....

Części otwarte, przynależne do domów i mieszkań, podlegają bezpośredniemu działaniu czynników atmosferycznych, dlatego należy je zabezpieczać przed działaniem temperatur, wilgoci i promieni słonecznych. Balkony i tarasy oraz znajdujące się na nich elementy aranżacji wymagają dbałości o każdy szczegół. Wtedy zyskasz pewność, że przy niekorzystnych czynnikach zewnętrznych są skutecznie chronione przed zniszczeniem.

Jak ocieplić dom? Przydatne wskazówki

Jak ocieplić dom? Przydatne wskazówki Jak ocieplić dom? Przydatne wskazówki

Prawidłowa wykonana termomodernizacja domu skutecznie ogranicza zapotrzebowanie i zużycie energii cieplnej. Rozwój branży budowlanej sprawia, że osoby, które chcą efektywnie zmniejszyć straty ciepła, mogą...

Prawidłowa wykonana termomodernizacja domu skutecznie ogranicza zapotrzebowanie i zużycie energii cieplnej. Rozwój branży budowlanej sprawia, że osoby, które chcą efektywnie zmniejszyć straty ciepła, mogą stosować różnorodne materiały izolacyjne. Przy ocieplaniu domu należy zwrócić szczególną uwagę na newralgiczne miejsca, których zlokalizowanie i odpowiednie zaizolowanie pozwoli na utrzymanie wytworzonego przez instalację grzewczą ciepła. Dlaczego ocieplenie domu jest tak ważne? Od czego zależy...

Ile kosztuje projekt domu – najważniejsze informacje i wskazówki. Sprawdź!

Ile kosztuje projekt domu – najważniejsze informacje i wskazówki. Sprawdź! Ile kosztuje projekt domu – najważniejsze informacje i wskazówki. Sprawdź!

Decyzja o budowie domu to moment, w którym pojawia się wiele pytań, na które nie zawsze łatwo znaleźć odpowiedź. Jednym z nich jest pytanie „ile kosztuje projekt domu?”. Wybór odpowiedniego projektu domu,...

Decyzja o budowie domu to moment, w którym pojawia się wiele pytań, na które nie zawsze łatwo znaleźć odpowiedź. Jednym z nich jest pytanie „ile kosztuje projekt domu?”. Wybór odpowiedniego projektu domu, czy to gotowego z oferty projektów tzw. katalogowych, czy to indywidualnego, zleconego na zamówienie, to kluczowy element procesu budowy. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na projekt gotowy, czy indywidualny, musimy uwzględnić różne aspekty, takie jak dostosowanie projektu do miejscowego...

Paroc Polska Ocieplenie dachu płaskiego pod system fotowoltaiki

Ocieplenie dachu płaskiego pod system fotowoltaiki Ocieplenie dachu płaskiego pod system fotowoltaiki

Dach z paneli fotowoltaicznych to rozwiązanie, które zyskuje na popularności zwłaszcza w obiektach o dużej kubaturze, takich jak magazyny, hale produkcyjne czy budynki wielorodzinne. Fotowoltaika na dachu...

Dach z paneli fotowoltaicznych to rozwiązanie, które zyskuje na popularności zwłaszcza w obiektach o dużej kubaturze, takich jak magazyny, hale produkcyjne czy budynki wielorodzinne. Fotowoltaika na dachu wymaga jednak dużej ostrożności i dokładności w kwestii izolacji dachu płaskiego – wynika to ze specyfiki instalacji, która przede wszystkim oznacza dodatkowe obciążenia oraz ryzyko mostków termicznych. Z myślą o odpowiedniej wytrzymałości i nośności konstrukcji, tradycyjnie wybiera się materiały...

poznajstyropian.pl Recykling na rynku izolacji – jak branża styropianowa dba o środowisko?

Recykling na rynku izolacji – jak branża styropianowa dba o środowisko? Recykling na rynku izolacji – jak branża styropianowa dba o środowisko?

W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość ekologiczna stale rośnie, również branża izolacyjna poszukuje rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Styropian był wcześniej uważany za materiał trudny w recyklingu,...

W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość ekologiczna stale rośnie, również branża izolacyjna poszukuje rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Styropian był wcześniej uważany za materiał trudny w recyklingu, pozostając jednocześnie najpopularniejszym materiałem izolacyjnym na rynku. Nowoczesne technologie i praktyki ułatwiają efektywne zarządzanie odpadami styropianowymi.

DAKO Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu?

Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu? Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu?

Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie...

Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę, wybierając drzwi zewnętrzne!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.