Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Poznaj możliwości okien do dachów płaskich, fot. Velux
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.
Zobacz także
Joanna Szot Okna do dachów płaskich w różnych odsłonach

Domy z dachami płaskimi coraz częściej pojawiają się w polskim krajobrazie, gdyż inwestorzy stawiają na nowoczesną, minimalistyczną architekturę. Ponadto pomieszczenia pod stropodachami łatwo można zaaranżować,...
Domy z dachami płaskimi coraz częściej pojawiają się w polskim krajobrazie, gdyż inwestorzy stawiają na nowoczesną, minimalistyczną architekturę. Ponadto pomieszczenia pod stropodachami łatwo można zaaranżować, ponieważ nie ograniczają ich skosy. Jednak, aby zapewnić komfort przebywania na poddaszu, musi być ono odpowiednio doświetlone światłem naturalnym, należy zagwarantować także dopływ świeżego powietrza.
prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Bilans cieplny fragmentu ściany osłonowej z oknem przy różnej orientacji

Artykuł przedstawia autorskie badanie bilansu cieplnego fragmentu ściany osłonowej z jednoskrzydłowym oknem z PVC w budynku mieszkalnym zależne od pola powierzchni okna, szerokości elementów ramy, współczynników...
Artykuł przedstawia autorskie badanie bilansu cieplnego fragmentu ściany osłonowej z jednoskrzydłowym oknem z PVC w budynku mieszkalnym zależne od pola powierzchni okna, szerokości elementów ramy, współczynników przenikania ciepła oszklenia i ramy oraz przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla orientacji północnej w warunkach klimatycznych Białegostoku.
Nicola Hariasz Okna do dachów płaskich

Ze względu na możliwe intensywne opady śniegu w okresie zimowym w polskiej architekturze dominują dachy skośne. Zalegający śnieg stanowi dodatkowe obciążenie dla dachu, co musi zostać uwzględnione w procesie...
Ze względu na możliwe intensywne opady śniegu w okresie zimowym w polskiej architekturze dominują dachy skośne. Zalegający śnieg stanowi dodatkowe obciążenie dla dachu, co musi zostać uwzględnione w procesie projektowania i wpływa na jego wymaganą wytrzymałość. Dachy skośne nie wymagają usuwania nadmiaru śniegu z jego powierzchni, dlatego przez lata były najczęściej wybieranym rozwiązaniem konstrukcyjnym. Jednak dachy płaskie coraz bardziej podbijają serca inwestorów i architektów. Zaliczamy do nich...
Okna do dachów płaskich mają specjalnie zaprojektowaną konstrukcję, która zapobiega zaleganiu wody opadowej i śniegu na powierzchni szyb. Samo okno jest trwale i szczelnie połączone z pokryciem dachowym. Nie ma więc obawy, że woda opadowa przedostanie się do wnętrza budynku, powodując jego zawilgocenie.
Parametry techniczne tych okien są w zasadzie takie same, jak tradycyjnych okien połaciowych. Można też montować w nich różne akcesoria wewnętrzne i zewnętrzne (rolety, żaluzje itp.), chroniące przestrzeń pod dachem przed nadmiernym nagrzewaniem się w lecie i przed stratami ciepła w zimie.
Poznaj: Standardy okien według WT 2021
Montaż odpowiednich akcesoriów wewnętrznych i zewnętrznych podnosi funkcjonalność i estetykę okien w stropodachu.
Rodzaje okien do dachów płaskich
Do wyboru są okna nieotwierane i otwierane. Te drugie umożliwiają bezproblemowe wietrzenie pomieszczeń. A modele w wersji z elektrycznym otwieraniem–zamykaniem skrzydła mają nawet wbudowany detektor deszczu, który automatycznie zamyka otwarte okno, gdy pojawią się opady.
Systemy tych okien znakomicie spełniają swoje funkcje umieszczone na dachach o nachyleniu połaci nawet mniejszym niż 15°. Można je montować jako pojedyncze moduły lub też w grupach, przestrzegając jednak zaleceń producenta dotyczących odległości między poszczególnymi modułami.
Obecnie na rynku dostępne są dwa typy okien przeznaczonych do montażu na płaskich dachach:
- w pierwszym z nich okno osłania z zewnątrz przezroczysta lub matowa kopuła z akrylu lub poliwęglanu, która zapobiega zaleganiu śniegu i wody deszczowej. Natomiast szyby wykonane są z bezpiecznego, klejonego warstwowo szkła i mają powłokę niskoemisyjną. Z kolei ramy i skrzydła zbudowane są z wielokomorowych profili z twardego PVC, wypełnionych termoizolacyjną pianką polistyrenową, poprawiającą parametry cieplne okna,
- w drugim zaś typie okien zastosowano specjalną obudowę, która podnosi kąt montażu okna o 15° w stosunku do połaci dachowej. Jeden z krótszych boków obudowy jest o kilka centymetrów wyższy, a dłuższe są ukośnie ścięte. Obudowa ta wykonana jest z drewna, ocieplonego materiałem termoizolacyjnym. Szczelność całej konstrukcji zapewnia aluminiowy kołnierz łączący okno z obudową.
Normy termoizolacyjności budynków zostały znacznie zaostrzone, a dawniej stosowane naświetla w płaskich dachach nie spełniają obecnych wymagań w tym zakresie. Dlatego ważne jest, że można zamówić okna do dachu płaskiego w niestandardowej wielkości (w zakresie od 60×60 cm do 120×220 cm). Możliwość zamówienia okna pod dokładny, często nietypowy wymiar, pozwala na łatwą wymianę istniejących naświetli i poprawę parametrów termoizolacyjnych całego budynku. Daje to dużą elastyczność zarówno podczas projektowania obiektów, jak i w trakcie przeprowadzania remontów.
Producenci systemów okien połaciowych na płaskie dachy polecają je do doświetlania poddaszy zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. W tych drugich są często jedynym rozwiązaniem umożliwiającym doświetlenie naturalnym światłem poddaszy adaptowanych na cele mieszkalne. Ponadto, systemy okien połaciowych na płaskie dachy dobrze sprawdzają się także na tzw. zielonych dachach. Montuje się je podobnie jak na dachach pokrytych tradycyjnymi materiałami dekarskimi, przeznaczonymi na płaskie dachy.
Komfort i oszczędność
Okna do dachów płaskich powinny spełniać specjalne wymagania dotyczące np. izolacyjności cieplnej. Dzięki takim oknom, nie występują znaczące straty cieplne. Warto również zwrócić uwagę na przeszklenie – producenci oferują szyby np. wykończone powłoką niskoemisyjną, która zapewnia korzystne wykorzystanie światła słonecznego. To istotny czynnik poprawiający samopoczucie i komfort.
Dzięki oknom do płaskiego dachu można doświetlić miejsca, w których brakuje klasycznych okien fasadowych. W ten sposób można także zaoszczędzić na rachunkach za prąd – montaż okna w odpowiednim miejscu sprawi, że w ciągu dnia nie będzie potrzeby włączania światła w celu doświetlenia pomieszczenia. Jeśli obawiamy się nadmiernego nasłonecznienia, wystarczy montaż specjalnej markizy, która zablokuje ciepło promieni słonecznych, jednocześnie nie zaciemniając wnętrza.
Sterowanie oknami
Okna zamontowane w dachach płaskich znajdują się dość wysoko, dlatego warto wybrać te, które są wyposażone w system elektrycznego sterowania (dostępne są również modele otwierane ręcznie za pomocą specjalnego uchwytu). Standardowo wyposażone są one w czujniki deszczu, więc automatycznie zamkną się, gdy tylko zacznie padać.
Jeśli okna podłączymy do inteligentnego systemu sterowania domem, to będą także reagować na warunki panujące w pomieszczeniach na poddaszu – temperaturę, wilgoć czy stężenie dwutlenku węgla.
Przykłady okien do dachów płaskich
1. Nowatorskie okno do dachów płaskich. Duża ilość naturalnego światła – do 16% większa powierzchnia przeszklenia w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań, dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili okna. Ościeżnica wykonana jest z wielokomorowych profili PVC wypełnionych materiałem termoizolacyjnym. Pakiet szybowy mocowany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii wklejania szyb. Zewnętrzna, odbijająca promieniowanie słoneczne szyba refleksyjna jest hartowana, a wewnętrzna antywłamaniowa klasy P2A.
2. Dzięki specjalnej konstrukcji o wzmocnionej nośności oraz antypoślizgowej powłoce okno pozwala na swobodne chodzenie po nim, umożliwiając bezproblemowe przemieszczanie się po tarasach czy też dachach. Dzięki temu, że jego powierzchnia licuje się z powierzchnią pokrycia dachu, okna te nie tylko tworzą bezpieczną przestrzeń tarasu, którą można użytkować, ale również nie zaburzają jego estetyki. Jest to zatem znakomite rozwiązanie w zabudowie tarasu czy dachu zielonego, pozwalające na uzyskanie idealnie płaskiej powierzchni z zachowaniem właściwości okna dachowego.
Okno dostarcza dużą ilość naturalnego światła do wnętrza, zapewniając doświetlenie pomieszczenia pod płaskim dachem. Ościeżnica wykonana jest z wielokomorowych profili PVC, wypełnionych materiałem termoizolacyjnym. Górną część okna stanowi innowacyjny płaski pakiet szybowy. Standardowo okno zawiera profile dociskające materiał pokryciowy, które ułatwiają wykończenie połączenia okna z pokryciem dachu.
3. Na rynku dostępne są także okna do dachów płaskich z płaskim modułem szklanym oraz sferycznym modułem szklanym. Rozwiązania charakteryzują się zupełnie nową konstrukcją i zapewniają maksymalną ilość światła dziennego, doskonały widok na zewnątrz oraz nowoczesny design. Nowa generacja okien do płaskiego dachu została zaprojektowana tak, aby zapewnić użytkownikom najwyższy poziom komfortu – jak największą ilość światła dziennego, ochronę przed hałasem, doskonały widok na zewnątrz oraz energooszczędność.
Jedną z największych zalet nowych okien do płaskiego dachu jest możliwość doprowadzenia do wnętrza nawet o 52% więcej światła dziennego, w porównaniu z produktami poprzedniej generacji. Udało się to osiągnąć, dzięki zastosowaniu unikalnej konstrukcji – smukłej ramy, niezwykle wąskiego skrzydła oraz hartowanego szkła od samych krawędzi. Co więcej, elegancki design przyciąga wzrok i dodaje budynkowi nowoczesnego charakteru. Użytkownicy mogą wybierać spośród okien wyposażonych w pakiety dwu- lub trzyszybowe, każdy wariant zapewnia doskonałą izolację termiczną i energooszczędność, np. sferyczny moduł szklany z pakietem trzyszybowym ma wyjątkowo niski współczynnik Urc, równy 0,55 W/(m2·K).