Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Joanna Szot | IZOLACJE 6/2022 | 2022-07-19
Izolacja nakrokwiowa oprócz tego, że spełnia wyśrubowane wymagania dotyczące energetyczności, jest doskonałym rozwiązaniem, gdy zależy nam na szybkim skończeniu budowy domu, fot. Balex Metal

Izolacja nakrokwiowa oprócz tego, że spełnia wyśrubowane wymagania dotyczące energetyczności, jest doskonałym rozwiązaniem, gdy zależy nam na szybkim skończeniu budowy domu, fot. Balex Metal

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.

Zobacz także

Projektowanie i wykonywanie dachów w świetle wymagań cieplno-wilgotnościowych

Projektowanie i wykonywanie dachów w świetle wymagań cieplno-wilgotnościowych Projektowanie i wykonywanie dachów w świetle wymagań cieplno-wilgotnościowych

Dach to przegroda zewnętrzna chroniąca zarówno wnętrze, konstrukcję, jak i inne części budynku przed niekorzystnym działaniem różnych czynników zewnętrznych. Dach jest też szczególnie narażony na obciążenia...

Dach to przegroda zewnętrzna chroniąca zarówno wnętrze, konstrukcję, jak i inne części budynku przed niekorzystnym działaniem różnych czynników zewnętrznych. Dach jest też szczególnie narażony na obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego stawia się mu wysokie wymagania techniczne i użytkowe.

Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.

Paroc Panel System Izolacja dachu skośnego – praktyczne wskazówki dla bezproblemowej eksploatacji

Izolacja dachu skośnego – praktyczne wskazówki dla bezproblemowej eksploatacji Izolacja dachu skośnego – praktyczne wskazówki dla bezproblemowej eksploatacji

Projektując konstrukcję dachu skośnego, za nadrzędny cel należy obrać zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej oraz komfortu korzystania z poddasza. Biorąc pod uwagę rosnący nacisk na ograniczanie...

Projektując konstrukcję dachu skośnego, za nadrzędny cel należy obrać zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej oraz komfortu korzystania z poddasza. Biorąc pod uwagę rosnący nacisk na ograniczanie wpływu budynków na środowisko, odpowiedzialne zaplanowanie ocieplenia dachu wełną i zadbanie o odpowiedni przepływ powietrza staje się niezbędne. Oba aspekty mają bezpośredni wpływ na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach, minimalizację strat ciepła oraz ochronę konstrukcji przed...

Przez dach może uciekać więcej ciepła niż przez ściany zewnętrzne. Ponadto przegroda ta nieustannie narażona jest na destrukcyjne czynniki zewnętrzne, między innymi śnieg, deszcz, słońce czy napór wiatru. Dlatego też wszystkie warstwy dachu muszą być wykonane szczególnie starannie i z wykorzystaniem możliwie najlepszych materiałów. Na tym etapie nie warto oszczędzać, szczególnie że wszelkie nieprawidłowości wcześniej czy później dadzą o sobie znać – koszty naprawy są niemałe, tak samo jak rachunki za ogrzewanie.

Od stycznia 2021 r. współczynnik przenikania ciepła U dla dachu może wynosić maksymalnie 0,15 W/(m2·K).

Na szczęście z pomocą przychodzą producenci materiałów ociepleniowych, oferując nowe materiały, a tym samym udoskonalone rozwiązania. Jednym z nich jest izolacja nakrokwiowa – stosowana z powodzeniem od kilku lat. Jeśli się na nią zdecydujemy, nie tylko zapewnimy domownikom komfort przebywania na poddaszu, ale również zagwarantujemy doskonały bilans energetyczny budynku. Podkreślić warto, że izolacja nakrokwiowa nie zmniejsza kubatury pomieszczeń, ocieplenie jest bowiem układane na krokwiach, a nie między czy pod krokwiami.

Izolacja nakrokwiowa – materiały

fot1 krokwie

Fot.: Recticel Insulation

Jak wskazuje nazwa, izolacja nakrokwiowa to rodzaj izolacji termicznej polegającej na układaniu specjalnych płyt na powierzchni dachu. Według praw fizyki, to doskonałe rozwiązanie, ponieważ warstwa ociepleniowa znajduje się od strony zimniejszej – od zewnątrz. Zasada ta wykorzystywana jest „od zawsze” w przypadku ścian zewnętrznych, a teraz istnieje możliwość zastosowania jej na dachu.

Aby izolacja nakrokwiowa spełniała swoje funkcje, należy stosować wyłącznie sprawdzone systemy – na rynku dostępnych jest dużo kompletnych systemów izolacyjnych z zestawami montażowymi.

Na dachach najczęściej układa się płyty PIR, z polistyrenu EPS lub wełny szklanej. Wszystkie płyty odznaczają się doskonałym (niskim) współczynnikiem przewodzenia ciepła λ oraz dostępne są w różnych grubościach, szerokościach i wysokościach. Możemy wybierać także pośród różnych wariantów, dzięki czemu dobierzemy płyty m.in. do nachylenia dachu, pokrycia, a także indywidualnych preferencji, np. płyty akustyczne. Ponadto płyty są wytrzymałe na ściskanie, twarde i trwałe – nie odkształcają się i nie kurczą.

Płyty z pianki PIR

Płyty produkowane są z poliizocyjanu PIR, często łączonego z poliuretanową pianką PUR. Dzięki technologii produkcji mają drobnokomórkową strukturę w 90% wypełnioną gazem, co z kolei sprawia, że płyty doskonale sprawdzają się jako izolacja nakrokwiowa. Wyróżnia je niski współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie λ = 0,022–0,030 W/(m·K). Ponadto płyty są sztywne, odporne na naprężenia i zawilgocenie. Cechują się też obniżoną palnością – chociaż niektóre płyty mają najniższą klasę reakcji na ogień E, ale są też takie o klasie B. Ich grubość waha się pomiędzy 4 a 20 cm, szerokość wynosi 60, 102 i 120 cm, a długość 120, 180, 240 cm.

Płyty najczęściej montuje się bezpośrednio do krokwi, nie jest wymagane deskowanie. Nachylenie połaci to minimum 20°, ale na rynku są płyty, które można układać na dachach o nachyleniu nawet 12° (w tym przypadku wykończone są membraną z wodoodporną membraną z powłoką TVP).

Uwaga! Jeśli dach zamierzamy wykończyć blachą płaską lub gontami bitumicznymi, to należy zastosować płyty z warstwą drewnopochodną – gdyż pokrycie to nie jest układane na łatach. Natomiast do dachów łukowych wybieramy płyty elastyczne, a gdy zależy nam na podwyższonej izolacyjności akustycznej, z warstwą dźwiękochłonną z twardej wełny mineralnej.

Dostępne są nawet specjalne płyty z silikonową warstwą spodnią, które nie muszą być wykańczane okładziną, dzięki czemu drewniane elementy więźby mogą zostać wyeksponowane. Te wykończone od wewnątrz warstwą paroizolacji pozwalają na rezygnację z układania folii.

Jeśli izolacja nakrokwiowa jest za cienka, aby zapewnić wymagany współczynnik przenikania ciepła U dachu, a dołożenie drugiej warstwy jest z jakichś przyczyn niemożliwe, najłatwiej połączyć ją z tradycyjnym ociepleniem układanym między krokwiami – czasami wystarczy kilkucentymetrowa dodatkowa warstwa.

Płyty z ekspandowanego polistyrenu EPS

Wyróżnia się dwa rodzaje płyt: montowane na krokwiach oraz na łatach montażowych. Pierwsze mają dodatek grafitu i przeznaczone są na dachy o minimalnym nachyleniu 30°. Nie można ich również kryć blachą płaską. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,031 W/(m·K). Wymiar płyt to: grubość – 8,2–24,1 cm, uśredniona szerokość – 102 cm, a długość – 4–8 m. Z zewnątrz płyty wzmacniane są materiałem drewnopochodnym o grubości ok. 3 cm i pokryte folią aluminiową.

Natomiast płyty przeznaczone do montażu na łatach montażowych w warstwie wierzchniej mają tłoczenia, które dobiera się do rodzaju pokrycia. Oznacza to, że decydując się na izolację nakrokwiową, musimy podjąć ostateczną decyzję co do materiału dachowego – inne płyty stosuje się np. pod blachodachówki, a inne pod dachówki.

Od spodu płyty mają wgłębienia na łaty montażowe – zadaniem łat jest dodatkowe podparcie termoizolacji. Płyty te mają współczynnik przewodzenia ciepła 0,032 W/(m·K). Standardowa szerokość to 90 cm, długość 190–200 cm, grubość to 22 lub 25 cm. Izolację można układać już na dachach o nachyleniu 12°.

Płyty z wełny szklanej

Płyty z wełny szklanej są sztywne i dzięki zwartej budowie woda nie wsiąka w nie, lecz swobodnie po nich spływa. Odznaczają się wysoką klasą ognioodporności – klasa na ogień A2. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,038 W/(m·K). Standardowa grubość płyt to 5, 8 lub 10 cm, szerokość 120 cm, długość 190 cm. 10-centymetrowa warstwa ociepleniowa nie spełni wymagań dotyczących energetyczności domów, dlatego należy układać dwie warstwy płyt.

Innym wyjściem jest połączenie izolacji nakrokwiowej z podkrokwiową. Izolacja nie wymaga pełnego deskowania, jednak wzdłuż każdej krokwi należy przybić deskę montażową o szerokości 16 cm. Ma to na celu zwiększenie powierzchni docisku i zapobiegnięciu wgnieceniom wełny na wąskich krokwiach.

Jeśli izolacja nakrokwiowa jest za cienka, aby zapewnić wymagany współczynnik przenikania ciepła U dachu, a dołożenie drugiej warstwy jest z jakichś przyczyn niemożliwe, najłatwiej połączyć ją z tradycyjnym ociepleniem układanym między krokwiami – czasami wystarczy kilkucentymetrowa dodatkowa warstwa.

Zaizolowana więźba

Ułożenie warstwy ocieplenia na krokwiach oczywiście ma na celu jak najlepsze zaizolowanie przegrody i szczelne osłonięcie wnętrza domu. Warto jednak podkreślić, że izolacja nakrokwiowa chroni również samą więźbę. Drewniana konstrukcja otulona ciepłą i wodoszczelną warstwą pracuje w stabilnych warunkach – nie odkształca się, nie przemarza i – co ważne – wzdłuż krokwi nie powstają niekorzystne mostki cieplne (przez nie w sposób niekontrolowany ucieka ciepło).

Grubość izolacji nakrokwiowej może być nieco mniejsza niż powszechnie stosowana termoizolacja wewnętrzna, ponieważ opór cieplny na całej połaci jest jednakowy i nie ma potrzeby dodatkowego zabezpieczania zimniejszych stref. Ponadto można zastosować krokwie o mniejszych przekrojach – najczęściej (chociaż konstrukcyjnie nie jest to uzasadnione) krokwie są przewymiarowane, aby można było między nimi zmieścić jak najwięcej wełny mineralnej.

Warstwa ocieplenia ułożona na krokwiach jest sztywna i stabilizuje konstrukcję. Oczywiście jest szczelna, czasami może zastąpić nawet tradycyjne deskowanie. Izolację nakrokwiową możemy zastosować zarówno w nowo budowanych, jak i remontowanych domach, na dachach o różnym nachyleniu oraz wykończeniu.

fot2 krokwie

Fot. Balex Metal

Izolacja nakrokwiowa w praktyce

Izolacja nakrokwiowa oprócz tego, że spełnia wyśrubowane wymagania dotyczące energetyczności, jest doskonałym rozwiązaniem, gdy zależy nam na szybkim skończeniu budowy domu. Można ją układać jeszcze przed zakończeniem prac mokrych lub w trakcie ich wykonywania, ponieważ wilgoć w żaden sposób nie wpływa na parametry warstwy ociepleniowej. Izolacja na krokwiach to także idealne rozwiązanie, gdy chcemy ocieplić dach, ale uniknąć generalnego remontu użytkowanego już poddasza i całkowitej dezorganizacji życia domowników. Wszystkie prace w tym przypadku przeprowadzamy od zewnątrz, oczywiście, jeśli więźba jest w dobrym stanie.

Podkreślmy jeszcze raz – izolacja nakrokwiowa nie zmniejszy wysokości pomieszczeń pod dachem. Dodatkowo uwidacznia drewnianą konstrukcję (najlepiej zastosować impregnowane drewno, specjalnie strugane, drewno klejone lub gotowe prefabrykaty), co jest przez większość inwestorów mile widziane.

Montaż izolacji nakrokwiowej

Montaż płyt izolacyjnych na dachu zależy od ich rodzaju, nachylenia połaci czy zastanych warunków. Jednak zawsze układamy je od dołu, od strefy okapu. Aby płyty się nie zsuwały, koniecznie należy oprzeć je o deskę czołową lub belkę przybitą do krokwi. Kolejne rzędy płyt montuje się na mijankę, a ich łączenia uszczelnia w sposób zalecany przez producenta – taśmami lub piankami. Niektóre płyty mają zamki, wtedy ich kierunek układania narzuca producent – najczęściej jest to od prawej do lewej. Izolację do krokwi montuje się za pomocą kontrłat, a do nich przybija łaty w rozstawie dostosowanym do rodzaju pokrycia.
Uwaga! Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta systemu.

Pamiętajmy, że izolację nakrokwiową najlepiej jest zaplanować na etapie projektowania domu, gdyż unikniemy niemiłych niespodzianek. Oczywiście podczas budowy możemy zmienić zdanie, jednak liczmy się z koniecznością przeprojektowania dachu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Komentarze

  • michal michal, 19.06.2023r., 09:47:47 Izolacja nakrokwiowa to skuteczny sposób na ocieplenie dachu. Artykuł przedstawia jej zalety i korzyści. To ważny element termoizolacji, który wpływa na oszczędność energii i komfort wewnętrzny.

Powiązane

dr inż. Paweł Sulik Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście,...

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie stosowane w nich rozwiązania techniczne wraz z upływem lat zachowują swoją funkcjonalność.

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Małgorzata Kośla Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać? Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią...

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią się od siebie skutecznością, trwałością i charakterystyką eksploatacji. Jak dobrać materiał i kształt odpowiednio do typu zabudowania?

Redakcja Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego? Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z...

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z pomocy gotowych kalkulatorów obliczeniowych, poprosić o pomoc specjalistów od doradztwa techniczno-projektowego lub producenta danego systemu orynnowania.

Julia Motyczyńska Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać? Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych....

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wobec tego, warto regularnie wykonywać przeglądy rynien.

Agregaty malarskie Izolacje natryskowe od A do Z

Izolacje natryskowe od A do Z Izolacje natryskowe od A do Z

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega...

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega izolacja termiczna metodą natryskową, oraz chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten poradnik jest dla Ciebie!

dr hab. inż. Jacek Szafran, mgr inż. Artur Matusiak Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych? Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...

mgr inż. Krzysztof Patoka Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.

Saint-Gobain Construction Products Polska/ Isover Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii...

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii Thermitar™ i pokryte jednostronnie welonem szklanym.

Małgorzata Kośla Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Joanna Szot Modne i trwałe pokrycia dachowe

Modne i trwałe pokrycia dachowe Modne i trwałe pokrycia dachowe

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Okna do dachów płaskich – nowe możliwości Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Joanna Szot Remont dachu płaskiego

Remont dachu płaskiego Remont dachu płaskiego

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

Joanna Ryńska Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.