Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Modne i trwałe pokrycia dachowe

Joanna Szot | IZOLACJE 6/2022 | 2022-07-19
Pokrycie dachowe powinno wpisywać się w styl domu oraz okolicę, fot. Creaton

Pokrycie dachowe powinno wpisywać się w styl domu oraz okolicę, fot. Creaton

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?

Konstrukcja dachu składa się z wielu elementów i każdy z nich jest ważny. Jednak tylko jedna warstwa jest widoczna i narażona na bezpośrednie działanie destrukcyjnych czynników zewnętrznych – pokrycie dachowe. Dlatego też należy szczególnie zadbać o staranne jego wykonanie oraz dobrać trwałe materiały.

Oczywiście pokrycie dachowe powinno również harmonijnie wpisywać się w styl domu oraz okolicę. Jakie materiały na dach mamy do wyboru?

Pokrycia blaszane – faliste i płaskie arkusze oraz panele

fot1 pokrycia dachowe

FOT. 1. Blachodachówka panelowa charakteryzuje się oryginalnym designem. Oprócz trapezowych przetłoczeń ma drobną tzw. nanofalę, na tyle dyskretną, że z daleka wygląda jak powierzchnia płaska, a jednocześnie wzmacnia panel, poprawiając jego sztywność; fot.: Blachy Pruszyński

To jedne z najczęściej wybieranych pokryć dachowych. Inwestorzy doceniają ich wysoką jakość przy stosunkowo niskiej cenie. Ponadto pokrycia blaszane dostępne są w różnych przetłoczeniach – od bardzo falistych, poprzez trapezowe, po zupełnie płaskie, a także kolorach – od modnych szarości, przez tradycyjne czerwienie, po ekstrawaganckie zielenie czy odcienie żółtego. Dzięki czemu można je dostosować do charakteru domu i gustu inwestora. Nie do przecenienia jest również to, że blacha jest lekka – ok. 5 kg/m2.

Najczęściej na dachach układane są blachodachówki wykonane z wysokogatunkowej stali obustronnie ocynkowanej i pokrytej warstwami ochronno-dekoracyjnymi. Taki sposób produkcji sprawia, że ułożona na dachu blacha jest odporna na korozję, promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne. Jej trwałość ocenia się na około 50 lat.

Blachodachówki oferowane są w dwóch wersjach – arkuszach oraz panelach (modułach). Pierwsze to tradycyjne rozwiązanie. Arkusze są cięte na konkretny wymiar zgodnie z zamówieniem i dostarczane na plac budowy. Natomiast znana od kilku lat blachodachówka panelowa to zestandaryzowane moduły, które nie wymagają przycinania i dostępne najczęściej są od ręki.

Na rynku są także inne pokrycia z blachy. Miedziane należą do najtrwalszych – mogą przetrwać nawet 300 lat, ale też najdroższych. Natomiast blacha cynkowo-tytanowa powinna przetrwać na dachu 100–120 lat. Niezależnie od tego, na jaką blachę się zdecydujemy, jej montaż zawsze jest łatwy.

Dachówki ceramiczne – tradycyjne pokrycie w nowoczesnym wydaniu

fot2 pokrycia dachowe

FOT. 2. Powierzchnia glazurowana dachówki sprawia, że na bardzo gładkiej powierzchni nie osadzają się cząsteczki brudu, mchy i porosty. Glazura dachówek działa jak ochronny pancerz, więc dach jest odporny na działanie negatywnych czynników środowiska; fot.: Creaton Polska

Chociaż dachówki ceramiczne są jednym z najstarszych pokryć dachowych, to nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Czemu ją zawdzięczają? Zawsze dobrze wyglądają na każdym dachu.

Przede wszystkim jednak inwestorzy doceniają doskonałe parametry tych pokryć z gliny. Szacuje się, że ich trwałość wynosi 100 lat i chociaż przez ten czas dachówki mogą pokryć się osadem, to nie tracą swoich właściwości użytkowych. Ponadto ceramiczne pokrycie jest trwałe, twarde, całkowicie niepalne, odporne na silne nasłonecznienie, porywisty wiatr, opady gradu czy zmiany temperatur zarówno w ciągu roku, jak i doby. Są też wodo- i mrozoodporne. Ze względu na duży ciężar (1 m2 waży 47–75 kg) doskonale izolują akustycznie – na poddaszu użytkowym nie słychać odgłosów deszczu, a także termicznie.

fot4 pokrycia dachowe

FOT. 3. Powierzchnia angobowana podkreśla głębię koloru oraz zwiększa odporność dachówki na wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych; fot.: Creaton Polska

Dachówki ceramiczne dostępne są w wersji angobowanej (powleczone ciekłą masą z gliny z domieszką minerałów lub tlenków metali) lub glazurowanej (pokryte rozdrobnionym szkliwem wzbogaconym dodatkami).

Te drobnowymiarowe pokrycia sprawdzą się na każdym dachu, nawet najbardziej skomplikowanym. Duża różnorodność kształtów i kolorów umożliwia ich dobranie do stylu domu. Tradycjonaliści mogą postawić np. na niewychodzącą z mody dachówkę karpiówkę. Natomiast na minimalistycznych, modnych dachach dwuspadowych dobrze sprawdzi się dachówka płaska.

Warto podkreślić, że dachówka ceramiczna powstaje z naturalnych materiałów i stanowi ekologiczne pokrycie dachowe.

Dachówki cementowe, czyli beton na dachu

Dachówki cementowe, zwane również betonowymi, produkowane są z piasku kwarcowego, wody, cementu portlandzkiego o małej zawartości wapnia oraz barwnika. Betonowy szary czerep po wysuszeniu maluje się farbą akrylową i pokrywa powłokami ochronno-dekoracyjnymi – najczęściej przed suszeniem i po nim. Powierzchnia dachówek jest gładka, matowa lub satynowa.

Dachówki cementowe nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia. Ale przede wszystkim są estetyczne, wytrzymałe (ich trwałość szacuje się na 70–80 lat), odporne na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, mrozoodporne, nienasiąkliwe, doskonale izolują termicznie oraz akustycznie. Zaliczane są do pokryć ciężkich – masa 1 m2 to 40–55 kg. Dostępne są w bogatej palecie kolorów i wzorów.

Największą popularnością cieszy się dachówka podwójna rzymska i podwójna esówka, ale zwolennicy prostych form również znajdą coś dla siebie – dachówkę płaską. Dachówki cementowe sprawdzą się na każdym dachu, niezależnie od stopnia skomplikowania, nachylenia połaci czy architektury domu.

fot3 pokrycia dachowe

FOT. 4. Panele dachowe przypominające gont drewniany są często stosowane na domach z bali; fot.: Blachy Pruszyński

Pozostałe pokrycia dachowe

Na rynku dostępne są także inne pokrycia dachowe, chociaż mniej popularne z różnych powodów, to warte rozpatrzenia:

  • Łupek naturalny. Płytki grubości około 5 mm powstają z bloków skały osadowej. Przybierają różne kształty – prostokątne, łukowe, łuskowe lub ośmiokątne. Płytki można układać w różne wzory nawet na bardzo skomplikowanych dachach. 1 m2 pokrycia z łupku waży 25–35 kg.
  • Płyty bitumiczne. Faliste płyty wytwarzane są ze sprasowanych włókien organicznych, np. celulozy, nasączonych masą bitumiczną. Pokrywane są powłokami z żywicy polimerowej lub akrylowo-winylowej. Pokrycie bitumiczne jest lekkie (1 m2 waży ok. 3 kg), odporne na czynniki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Najczęściej można je spotkać na prostych połaciach dachowych.
  • Dachówki bitumiczne. Inaczej gonty bitumiczne. Ułożone na dachu przypominają tradycyjne dachówki, jednak – jak przystało na produkty bitumiczne – są od nich znacznie lżejsze (1 m2 waży 8–15 kg), a także łatwiejsze do ułożenia. Dachówki bitumiczne można układać na połaciach dachowych o nachyleniu od 12 do 90°, nawet najbardziej skomplikowanych, ponieważ bez najmniejszego problemu można je wyginać oraz przycinać. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych i grzybów, nie utleniają się oraz dobrze tłumią hałas.
  • Płytki dachowe i płyty faliste włókno-cementowe. Do ich produkcji wykorzystuje się cement, wodę, wypełniacze mineralne oraz włókna celulozowe i polipropylenowe. Wierzchnia warstwa jest barwiona pigmentem oraz pokrywana powłoką akrylową. Płytki mogą być gładkie lub imitować łupek. Pokrycia włókno-cementowe są lekkie – 1 m2 waży 13–20 kg.
  • Gonty drewniane – sosnowe, świerkowe lub jodłowe. Zazwyczaj są cięte i gładkie, chociaż dostępne są – ale bardzo rzadko – łupane o nieregularnej, chropowatej powierzchni. Drewniane kliny można układać na dowolnym dachu, nawet o wyszukanym kształcie. 1 m2 tego pokrycia waży 15–35 kg.
  • Wióry drewniane. To płaty strugane z drewna osikowego, które jest miękkie, łatwo je strugać i nie lubią go korniki. Wióry można układać na każdym dachu.

Pokrycia na płaskie dachy

Zazwyczaj dachy płaskie pokrywa się papami wierzchniego krycia. Nowoczesne papy są trwałe, wytrzymałe i odporne na rozciąganie. Produkowane są na bazie asfaltów modyfikowanych elastomerami SBS. Osnowy w tego typu papach oparte są na włókninach poliestrowych, tkaninach szklanych lub welonach szklanych. Papy wykończone są posypką mineralną. Wytrzymują działanie zmiennych warunków pogodowych, intensywne promieniowanie słoneczne, a także skrajnie niskie temperatury. Pokrycie z nich wykonane jest lekkie (1 m2 waży 4–6 kg) i może przetrwać od kilku do kilkudziesięciu lat bez kłopotliwych konserwacji.

Na dachach płaskich sprawdzą się równie pokrycia bezspoinowe z gotowych mas, np. asfaltowo-kauczukowych czy poliuretanowych. Warstwę wierzchnią stanowi zazwyczaj posypka mineralna. Pokrycia bezspoinowe są lekkie – 1 m2 waży 2–7 kg.

Pokrycia dachowe tylko dobrej jakości

Niezależnie od tego, na jakie pokrycie dachowe się zdecydowaliśmy, zawsze stawiajmy na renomowanego producenta. Może i zapłacimy za materiały więcej niż za te pochodzące od lokalnych wykonawców, ale w tym przypadku cena nie powinna być najważniejsza, a jakość. Aby była najwyższa, potrzebne są specjalistyczne laboratoria i nowoczesne linie produkcyjne. Ponadto uznany producent oferuje doradztwo techniczne na każdym etapie budowy, nie powinniśmy mieć także problemów z uznaniem reklamacji.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Paweł Sulik Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście,...

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie stosowane w nich rozwiązania techniczne wraz z upływem lat zachowują swoją funkcjonalność.

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Małgorzata Kośla Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać? Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią...

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią się od siebie skutecznością, trwałością i charakterystyką eksploatacji. Jak dobrać materiał i kształt odpowiednio do typu zabudowania?

Redakcja Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego? Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z...

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z pomocy gotowych kalkulatorów obliczeniowych, poprosić o pomoc specjalistów od doradztwa techniczno-projektowego lub producenta danego systemu orynnowania.

Julia Motyczyńska Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać? Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych....

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wobec tego, warto regularnie wykonywać przeglądy rynien.

Agregaty malarskie Izolacje natryskowe od A do Z

Izolacje natryskowe od A do Z Izolacje natryskowe od A do Z

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega...

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega izolacja termiczna metodą natryskową, oraz chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten poradnik jest dla Ciebie!

dr hab. inż. Jacek Szafran, mgr inż. Artur Matusiak Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych? Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...

mgr inż. Krzysztof Patoka Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.

Saint-Gobain Construction Products Polska/ Isover Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii...

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii Thermitar™ i pokryte jednostronnie welonem szklanym.

Małgorzata Kośla Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Joanna Szot Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Okna do dachów płaskich – nowe możliwości Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Joanna Szot Remont dachu płaskiego

Remont dachu płaskiego Remont dachu płaskiego

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

Joanna Ryńska Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.