Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Termoizolacja dachów ze spadkiem »

Termoizolacja dachów ze spadkiem » Termoizolacja dachów ze spadkiem »

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

Jakie profile wykończeniowe do systemów dociepleń ETICS? »

Jakie profile wykończeniowe do systemów dociepleń ETICS? » Jakie profile wykończeniowe do systemów dociepleń ETICS? »

Jak poprawnie zaprojektować i wykonać izolacje przeciwwodne dachów płaskich

Jacek Sawicki | 2009-04-22

Skuteczność działania izolacji przeciwwodnych w konstrukcji każdego rodzaju dachu jest sprawą zasadniczą. Ich złe funkcjonowanie prowadzi bowiem do pogorszenia stanu technicznego tej części budynku, a w efekcie jest przyczyną strat materialnych. Dlatego niezwykle istotne są działania podejmowane już na etapie projektu i wykonawstwa, które w późniejszej eksploatacji zdecydowanie zmniejszą prawdopodobieństwo wystąpienia przecieków wody.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

Fot. 1. Okładka opracowania „Dachy płaskie. Wytyczne do projektowania i wykonania dachów z izolacją przeciwwodną – wytyczne dachów płaskich

Fot. 1. Okładka opracowania „Dachy płaskie. Wytyczne do projektowania i wykonania dachów z izolacją przeciwwodną – wytyczne dachów płaskich"

Projektanci dachów płaskich i ich wykonawcy często popełnieją błędy w szczegółach technicznych zabezpieczeń przeciwwodnych. Jedną z przyczyn – obok braku należytej staranności – jest ich własna niewiedza, bo korzystając z nowoczesnych materiałów i technologii, nie zawsze wiedzą, jak je właściwie stosować. W polskich realiach niewiele jest literatury fachowej na ten temat i, niestety, nie każdy po nią sięga.

Sytuację dodatkowo komplikuje brak jednolitych standardów i zaleceń, które wskazywałyby zasady poprawnego konstruowania dachów w obiektach. Tę lukę starają się wypełniać szkolenia prowadzone przez autoryzowane firmy oraz wydawane opracowania i zalecenia dotyczące różnego rodzaju niuansów technologicznych z zakresu projektowania, wykonania, montażu i eksploatacji dachów płaskich i tarasów, które rzutują na jakość tych fragmentów budowli. Najczęściej informacje na ten temat ukazują się na łamach czasopism specjalistycznych. Są one również przedmiotem publikacji opracowywanych z inicjatywy związków i stowarzyszeń branżowych.

Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA wydało niedawno broszurę pt. „Dachy płaskie. Wytyczne do projektowania i wykonania dachów z izolacją przeciwwodną – wytyczne dachów płaskich” (fot. 1). Publikacja zawiera możliwie wierne tłumaczenie wytycznych, które Międzynarodowe Stowarzyszenie Przemysłu Dekarskiego IFD (International Federation for the Roofing Trade) w oryginale wydało pod tytułami: „IFD Guidelines for the Design and Application of Roof Waterproofing – Flat Roof Guidelines” (w j. angielskim w październiku 2003 r.), „IFD Richtlinien für die Planung und Ausführung von Dächern mit Abdichtungen – Flachdachrichtlinien” (w j. niemieckim) i „IFD Directives pour la conception et la mise en oeuvre de toitures avec étanchéité – Directives toits plats” (w j. francuskim). Zebrana w niej wiedza wynika z wieloletnich doświadczeń nabytych przez znaczące firmy wykonujące różnego rodzaju izolacje wodochronne na dachach płaskich z użyciem powłokowych materiałów izolacyjnych bitumicznych, z tworzyw sztucznych i metod izolacji natryskowych.

Fot. 2. Ochrona przeciwwodna na dachach płaskich to wyzwanie nie tylko dla polskich projektantów i wykonawców.

Fot. 2. Ochrona przeciwwodna na dachach płaskich to wyzwanie nie tylko dla polskich projektantów i wykonawców.

Celem publikacji opracowanej przez stowarzyszenie DAFA jest upowszechnianie kultury projektowej i wykonawczej związanej z wykonywaniem dachów płaskich przez pracujących w biurach projektowych i firmach wykonawczych. Informacje w niej zawarte nie wyczerpują tematu, ponieważ nie jest możliwe uwzględnienie wszystkich rozbieżności, jakie zawsze dotyczą szczegółów rozwiązań stosowanych w różnych technologiach. Wybór został dokonany w wyniku kompromisu. Układ opracowania pozwala na w miarę łatwe znalezienie interesującego zagadnienia, które podane jest możliwie najbardziej skrótowo, niemalże w sposób encyklopedyczny.

Minusem publikacji jest brak rysunków poglądowych, bo w praktyce budowlanej istnieje dużo rozbieżności dotyczących znaczenia terminów, jak przy wymienionej w tytule izolacji przeciwwodnej. Można ją traktować systemowo, biorąc pod uwagę układ warstw w konstrukcji dachu wraz z urządzeniami pomocniczymi, co zostało przywołane w publikacji. Można także określać zewnętrzną powłokę poszycia dachowego, która nie powinna przepuszczać wody do wnętrza, co też jest w opracowaniu akcentowane.

Rys. 1. Przykład ułożenia warstw systemu izolacji cieplno-przeciwwodnej na stropodachu pełnym wykonanym na stropie betonowym

Rys. 1. Przykład ułożenia warstw systemu izolacji cieplno-przeciwwodnej na stropodachu pełnym wykonanym na stropie betonowym

Zakres tematyczny odnosi się do najważniejszych wytycznych dotyczących projektowania i wykonania izolacji przeciwwodnych na połaciach dachów płaskich i nachylonych oraz powierzchniach użytkowych i nieużytkowych tarasów, balkonów, a także na połaciach dachowych przeznaczonych pod dachy zielone. Wytyczne mają wymiar uniwersalny, bo nawiązują do wszystkich rodzajów dachów, niezależnie od przyjętego dla nich sposobu klasyfikacji.  A zatem dotyczą dachów wentylowanych i niewentylowanych, dachów nieużytkowanych i użytkowych i obejmują zakresem dachy należące do wszystkich czterech klas obciążenia użytkowego, w tym również te najbardziej obciążane dachy parkingowe (klasa IV).

Funkcje izolacji przeciwwodnej

Izolacja przeciwwodna została w publikacji zdefiniowana jako płaski element konstrukcji chroniący dach przed wodą opadową, który składa się z wodoszczelnej warstwy rozpostartej na całej powierzchni dachu. Jest ona rozszerzona także o rozwiązania połączeń, elementy wykończeniowe, elementy przenikające i sposoby budowy dylatacji.

Jej podstawowe zadanie to zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej do chronionej budowli w  naturalnych warunkach użytkowych. Przy typowych dla klimatu uwarunkowaniach pogodowych izolacja przeciwwodna powinna spełniać swoją funkcję niezależnie od rodzajów zastosowanych materiałów, liczby warstw, sposobów rozmieszczenia i zastosowanych technologii instalacji.

Istotne jest jednak, by wielkość i charakter obciążeń oraz wpływ czynników mających znaczenie dla izolacji przeciwwodnej dachu były uwzględniane już na etapie projektowania budowli. Powinny one również – stosownie do potrzeb konstrukcyjnych – obejmować w szczególności systemy zabezpieczeń przeciwwodnych, których materiały oraz ich kombinacje powinny być łatwe w montażu, łączeniu lub sklejaniu i w typowych warunkach klimatycznych długotrwale odporne na zmienne oddziaływania czynników termicznych, mechanicznych i chemicznych występujących w różnej kolejności. Zakres izolacji przeciwwodnej w tekście publikacji obejmuje również w niektórych przypadkach izolacje przeciwwilgociowe, co w konkretnych sytuacjach (np. dachów z blachami trapezowymi) ma realne uzasadnienie.

Oddziaływanie czynników zewnętrznych

W opracowaniu wypunktowano (sugerując zakresy od umiarkowanego aż po duży wpływ) oddziaływanie na dachy takich czynników zewnętrznych, jak: wilgoć, temperatura, oddziaływania mechaniczne, wpływy fotochemiczne, promieniowania cieplnego oraz czynniki powodujące naturalne starzenie (połączone i zmienne oddziaływania ciepła, tlenu, wilgoci, promieniowania UV, ozonu).

Rys. 2–3. Przykłady ułożenia warstw systemu izolacji cieplno-przeciwwodnej na stropodachu pełnym wykonanym na podłożu z blachy trapezowej, gdzie pokrycie wierzchnie stanowi: blacha trapezowa (2), dwie warstwy papy dachowej (podkładowej i wierzchniego krycia) (3)

Rys. 2–3. Przykłady ułożenia warstw systemu izolacji cieplno-przeciwwodnej na stropodachu pełnym wykonanym na podłożu z blachy trapezowej, gdzie pokrycie wierzchnie stanowi: blacha trapezowa (2), dwie warstwy papy dachowej (podkładowej i wierzchniego krycia) (3)

Wskazano również takie oddziaływania, jak emisja i odkładanie się pyłów, zanieczyszczeń, glonów i próchnicy, które wraz z pozostającymi na izolacji przeciwwodnej zastoiskami wody opadowej mogą powodować powstawanie narośli, a ponadto stanowią pożywkę dla odkładających się nasion lotnych i pyłków; te mogą kiełkować i ukorzeniać się, a w ten sposób uszkadzać izolację przeciwwodną dachu i stanowić pożywkę dla bakterii i drobnoustrojów.

Wilgoć, która wnika w struktury dachu, zasadniczo przyjmuje trzy formy: opadu, wilgotności budowlanej i użytkowej. Może mieć ona wpływ na  właściwości konstrukcji dachu: zmienić je, pogorszyć, a nawet zupełnie zniszczyć. Może też zniszczyć przylegające do nich warstwy i materiały (fot. 2). Wahania temperatury na pokryciach dachowych oraz różnice temperatur obecnych wewnątrz i na zewnątrz powierzchni dachu oddziałują na jego konstrukcję budowlaną: izolację przeciwwodną dachu, przestrzenie wewnątrzstropowe najwyższej kondygnacji i stropu dachu (w dachach wentylowanych) oraz na przestrzeń pod stropem najwyższej kondygnacji. Wahania długofalowe występują wraz ze zmianą pór roku i w ciągu doby, a ponadto występują też szoki termiczne mające charakter krótkotrwały (letni grad, załamania pogodowe). Zmiany termiczne mogą powodować szkodliwe deformacje materiałów i części budowlanych.

Względy konstrukcyjne

Dla każdego rodzaju dachu płaskiego w zależności od konstrukcji w publikacji przyjęto występowanie następujących warstw (wszystkich wymienionych lub wybranych), które odpowiedzialne są za właściwe działanie systemu izolacji przeciwwodnej (rys. 1): konstrukcji nośnej/podłoża, warstwy (powłoki) impregnującej, warstwy wyrównawczej (rozdzielającej i wyrównującej), paroizolacji, termoizolacji, przestrzeni wyrównującej ciśnienie pary wodnej/przestrzeni wentylowanej/warstwy rozdzielającej, izolacji przeciwwodnej dachu, zabezpieczeń pokrycia/ochrony powierzchni/obciążeń dodatkowych/powierzchni użytkowej.

Rys. 4–5. Efektywne dobranie izolacji termicznej pod względem jej wartości cieplnych przy poprawnym ułożeniu wyklucza pojawienie się w konstrukcji mostków termicznych, a więc niekorzystnego zjawiska kondensacji wody wewnątrz stropodachu. Przykłady prawidłowego ocieplenia stropodachu pełnego na podłożu betonowym: ze ścianą attykową (4),ze ścianą wychodzącą ponad dach (5).

Rys. 4–5. Efektywne dobranie izolacji termicznej pod względem jej wartości cieplnych przy poprawnym ułożeniu wyklucza pojawienie się w konstrukcji mostków termicznych, a więc niekorzystnego zjawiska kondensacji wody wewnątrz stropodachu. Przykłady prawidłowego ocieplenia stropodachu pełnego na podłożu betonowym: ze ścianą attykową (4),ze ścianą wychodzącą ponad dach (5).

Konstrukcja nośna (podłoże konstrukcji dachu) W jej rozwiązaniach możliwa jest dowolność wyboru zarówno w odniesieniu do dachów nieużytkowanych (nieprzewidzianych do ciągłej obecności osób, ruchu pojazdów czy umieszczenia zieleni dachowej), jak i użytkowych (gdzie dopuszczono ruch pieszy, pojazdów i ekstensywne/intensywne uprawy zieleni).

Warunki, które muszą być spełnione przez podłoża wszelkich konstrukcji dachów, by ich funkcjonowanie było bezpieczne, to: wykluczenie na powierzchniach przeznaczonych pod izolację przeciwwodną dachu usterek i wad mających wpływ na konstrukcję, tolerowanie dopuszczalnych wartości w określonym przedziale zgodnie z przepisami krajowymi, przestrzeganie stanu ciągłości i technologicznej czystości powierzchni przed położeniem izolacji (bez ciał obcych i zanieczyszczeń), zachowywanie odpowiednio zaprojektowanych przerw dylatacyjnych, poprawnie rozlokowany system odprowadzenia wód opadowych: umieszczenie na dachu w najniższych miejscach powierzchni przeznaczonych do odprowadzania wody odpływów dachowych, przestrzeganie odpowiednich nachyleń wewnętrznych koryt i zachowanie spadków w konstrukcji o wartościach co najmniej 2% (∼1°), a przy mniejszych kątach nachylenia zastosowanie specjalnych środków zmniejszających ryzyko związane z gromadzeniem się zastoisk wodnych.

Przy stropach betonowych kładzie się nacisk na odpowiednie stwardnienie mieszanki betonowej oraz zachowanie ciągłości i równości powierzchni stropu wolnej od gniazd żwirowych, szpar, odstających krawędzi i zatartej po usunięciu usterek. Powierzchnie zamontowanych prefabrykatów betonowych muszą mieć zachowaną ciągłą i równą płaszczyznę. W tym celu wymagane jest wypełnienie widocznych drobnych szczelin pomiędzy płytami, przykrycie odpowiednio wytrzymałymi mechanicznie oraz unieruchomionymi przed przemieszczeniem pasami blachy odpornej na korozję. Powierzchnie płyt prefabrykowanych z betonu porowatego wymagają zatarcia dobrze przylegającą warstwą zaprawy cementowej.

Podkreśla się konieczność pozostawienia odpowiednich szczelin dylatacyjnych przy podporach. Poruszanie się na takich powierzchniach i dopuszczalne obciążenia dozwolone są dopiero po oddaniu ich przez kierownictwo budowy. Nie powinno ich się jednak obciążać dynamicznie ani punktowo, a stawianie ciężarów skupionych dozwolone jest jedynie po rozłożeniu ich nacisku na większe powierzchnie z użyciem podkładów rozprowadzających.

Przy deskowaniach ich wymiarowanie powinno być zgodne z zaleceniami Eurokodu 5 „Projektowanie konstrukcji drewnianych” (opracowanego przez komitet techniczny CEN/TC 250 zajmujący się eurokodami konstrukcyjnymi). W przypadku deskowania z drewna litego i materiałów drewnopochodnych muszą być spełnione wymagania krajowe. Wytyczne precyzują niektóre dopuszczalne wartości metryczne (np. przyjęto wartość 22 mm dla minimalnej grubości deskowania przy łączeniu materiałów za pomocą gwoździ, przedział 80–160 mm szerokości dla zastosowanych desek, dopuszczalną długość 2,5 m dla krawędzi płyt wykonanych z materiałów drewnopochodnych itp.), a ponadto określają właściwości szczelin na złączach krawędziowych.

Stalowe blachy trapezowe – ocynkowane i z dodatkową ochroną antykorozyjną – muszą być zgodne z Eurokodem 3 „Projektowanie konstrukcji stalowych”. Ich montaż musi odpowiadać podanym przepisom. Za szczególnie ważne konstrukcyjnie sprawy uznano: minimalne grubości blach, niepowodujące trwałych deformacji dopuszczalne obciążenia skupione oraz dopuszczalne tolerancje ugięcia w ich strefach najsłabszych (środkowe powierzchnie blach pomiędzy wiązarami albo płatwiami), konieczność przestrzegania dokładności zwymiarowania płaszczyzny dachowej (tzn. górnych półek blach trapezowych) oraz zastosowania optymalnych rozwiązań odpływu wody (w tym także skroplin, które mogły dostać się do wnętrza konstrukcji dachowej).

Zwraca się również uwagę na konieczność stosowania dodatkowych podpór oraz obrzeży w strefach połączeń sąsiadujących ze sobą blach trapezowych oraz blach z elementami wykończeniowymi, aby wyeliminować negatywne ruchy łączonych ze sobą płaszczyzn oraz potrzebę zainstalowania paroizolacji w określonych warunkach użytkowania obiektu (pomieszczenia klimatyzowane, wysoka wilgotność powietrza, duże różnice między temperaturami na zewnątrz i wewnątrz budynku itp.) (rys. 2–3).

Wymagania i wykonanie warstw pokrycia dachu Wytyczne zalecają zachowanie wymaganych standardów dla powłok gruntujących (wymóg zwiększania przyczepności podłoży) oraz warstw rozdzielających i wyrównujących (przykrywających niewielkie rysy skurczowe i pęknięcia naprężeniowe w takich konstrukcjach nośnych, jak płyty betonowe i powierzchnie deskowań).

Te elementy składowe konstrukcji dachu stabilizują jakość powierzchni jego konstrukcji nośnych. Na nich spoczywają wyższe warstwy, które nie mogą ulec uszkodzeniom i muszą działać poprawnie. Paroizolacja – jej zadaniem jest zapobieganie szkodliwemu wpływowi rozprzestrzeniania się pary wodnej na warstwy dachu (z reguły niezbędna w przypadku dachów niewentylowanych), a gdy pełni równocześnie rolę warstwy powietrznoszczelnej w stropodachach wentylowanych – blokowanie dostępu powietrza z wnętrza budynku do wyżej położonych warstw dachu.

Dobiera się ją na podstawie znajomości różnic temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku, narażenia na wilgoć spowodowaną planowaną eksploatacją pomieszczeń znajdujących się pod stropodachem, a także innych warunków budowlanych). Wytyczne dopuszczają stosowanie do tego celu zgrzewanych pap bitumicznych, w tym także z aluminiowymi taśmami i osnową szklaną, ewentualnie z tworzyw sztucznych (tkaniny, włókna), pasm bitumicznych z izolacją przeciwwodną, dachowych pap bitumicznych z włóknami szklanymi oraz paroizolacji z folii PE, miękkiego PVC itp. Sposoby łączenia i inne uwarunkowania przy montażu wynikają ze szczególnych właściwości użytych materiałów.

Termoizolacja stropodachu jako istotna część izolacji cieplnej budowli musi ograniczać utratę ciepła i oddziaływanie wahań termicznych między środowiskiem zewnętrznym i wewnętrznym w tej strefie budowli (oszczędzanie energii), minimalizować ryzyko uszkodzeń w konstrukcji dachu uwarunkowane zmianami termicznymi (deformacje, ponadnormatywne naprężenia i pęknięcia), a w połączeniu z paroizolacją chronić konstrukcję dachu przed wykraplaniem się niedopuszczalnej ilości wody kondensacyjnej. Musi ponadto pozwalać na stworzenie we wnętrzu budowli właściwego mikroklimatu (rys. 4–5). Warstwy termoizolacji muszą być wystarczająco odporne termicznie, trwałe, zachowywać swój kształt bez względu na wahania temperatury, a ponadto być  odporne na nacisk stóp i zachowywać stałe wymiary.

Wytyczne zawierają uwarunkowania wykonawcze dotyczące różnego rodzaju materiałów termoizolacyjnych, uwzględniające ich specyfikę materiałową wpływającą także na łączenie z innymi materiałami budowlanymi, metodologię układania adekwatną do rodzaju podłoża, sposoby odwadniania i niektóre inne wskazania. Określenie wartości cieplnych dla izolacji termicznej oraz oczekiwane na nią obciążenia muszą być określone w projekcie.

Przestrzeń wyrównującą ciśnienie pary i/lub warstwę rozdzielającą zdefiniowano jako spójną warstwę powietrza pod izolacją przeciwwodną, mającą za zadanie rozprowadzanie i zmniejszanie miejscowego ciśnienia pary wodnej powstającej z miejscowej lub dostającej się z zewnątrz wilgoci podczas ocieplenia. Innym jej zadaniem jest umożliwienie ruchliwości wewnętrznej izolacji przeciwwodnej wynikającej ze zmian cieplno-wilgotnościowych oraz zmniejszanie przenoszenia ruchów i naprężeń z warstw leżących poniżej. Wytyczne podają ogólne zasady jej poprawnego wykonania.

Izolacja przeciwwodna. Wytyczne wskazują wykonywanie tej warstwy z użyciem pap bitumicznych (rozumianych także jako polimerobitumicznych), membran z tworzyw sztucznych (rozumianych również jako kauczukowe) oraz płynnych folii, a także możliwości połączeń wspomnianych pap i membran. Informacje o sposobach układania izolacji przeciwwodnych z ich udziałem zawierają tylko wybrane najważniejsze zalecenia, które są uniwersalne dla montażu każdego systemu ochrony przeciwwodnej na dachu. Przy łączeniu pap/membran zwraca się uwagę na wymóg zachowania dla nich minimalnej (optymalnej) szerokości zakładów oraz na sposób postępowania przy dachach o nachyleniu poniżej 2%.

Papy bitumiczne oraz ich połączenia z membranami powinny być kładzione wielowarstwowo, natomiast membrany z reguły jednowarstwowo. Podczas wykonywania prac montażowych z izolacjami przeciwwodnymi zwraca się uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wykonania połączeń sąsiadujących pasów pap/membran, zabezpieczenia ich przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz na zapewnienie wystarczającej odporności na warunki atmosferyczne, co dokonuje się przez określone zabiegi technologiczne adekwatne do rodzaju dachu. Membrany w połączeniu z papami muszą się sklejać z bitumami trwale i bez ograniczeń. W katalogach wyrobów producentów zamieszczone są informacje o rodzajach membran nadających się do takiego typu łączeń z bitumami.

Rys. 6–7. Przykłady rozwiązań połączeń systemów izolacji cieplno-wodochronnych stropodachu pełnego na podłożu betonowym: z elementem odwadniającego wpustu dachowego (6), dylatacją płyty stropodachu (7)

Rys. 6–7. Przykłady rozwiązań połączeń systemów izolacji cieplno-wodochronnych stropodachu pełnego na podłożu betonowym: z elementem odwadniającego wpustu dachowego (6), dylatacją płyty stropodachu (7)

Płynne folie (mieszanki z tworzyw sztucznych oraz połączenia tworzyw sztucznych z bitumami). Izolacje przeciwwodne wykonywane z ich użyciem muszą spełniać te same wymagania techniczne, jakie stawiane są papom i membranom. Zabezpieczenia pokrycia/ochrona powierzchni/ obciążenia  dodatkowe/powierzchnia użytkowa. Wytyczne wyodrębniają tu: zabezpieczenia izolacji przeciwwodnej dachu przed unoszeniem przez wiatr, które dokonuje się poprzez dodatkowe obciążenie typu ciężkiego, sklejenie lub mechaniczne zamocowanie.

Już w fazie projektu – przy założeniu  wystarczającego współczynnika bezpieczeństwa dla izolacji przeciwwodnej – należy ustalić stopień obciążenia wiatrem i przedstawić dokładny opis sposobu wykonania zabezpieczeń z określeniem ich rodzajów koniecznych dla ochrony przed tym czynnikiem. Przy projektowaniu należy również uwzględniać właściwości obciążeń wiatrem określonych stref połaci dachowej (wewnętrznej, brzegowych i narożnych).

W publikacji zwrócono uwagę na najbardziej typowe szczegóły wykonawcze, które muszą być uwzględniane w trakcie robót dachowych. Obok zaleceń dotyczących klejenia izolacji przeciwwodnej do betonu lub materiałów izolacyjnych oraz do stalowych blach trapezowych podano także sposoby zabezpieczeń mechanicznych zgodnie z założeniami projektowymi (zwykle na blachach trapezowych), które dokonuje się liniowo (za pomocą ciągłych profili lub taśm metalowych), ewentualnie punktowo (przebiegające wzdłuż linii prostej); zabezpieczenia pokrycia i powierzchni użytkowych rozumiane jako przeciwdziałanie wahaniom termicznym i stanowiące dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, bezpośrednim  nasłonecznieniem oraz zwiększające trwałość izolacji przeciwwodnej.

Mogą to być zabezpieczenia lekkie lub ciężkie. Zabezpieczenia ciężkie odróżnia od lekkich obecność nawierzchniowego systemu obciążenia dachu (w zależności od rodzaju dachu: warstwy żwirowej, płyt chodnikowych, wykładzin z płyt betonowych, płyt betonowych betonowanych na miejscu budowy, względnie konstrukcji systemów roślinności na dachach zielonych). Zabezpieczenia tego typu działają wyrównująco przy wahaniach termicznych oraz chronią przed przenoszeniem ognia drogą powietrzną, promieniowaniem cieplnym i UV, a także wzmacniają ochronę przed mechanicznym obciążeniem oraz powstawaniem narostów przy osadzaniu się minerałów, a przy luźno położonej izolacji przeciwwodnej stanowią ochronę przed unoszeniem przez wiatr.

Wymagane jest, by w projekcie uwzględnione zostały statyczne wymagania konstrukcyjne oraz rozwiązania zapewniające skuteczne odprowadzanie wody oddziałującej na izolację przeciwwodną za pomocą takich sposobów, jak zaplanowanie nachylenia odpływu wody, ułożenie pasm zgodnie z kierunkiem tego nachylenia lub położenie warstw odsączających. Wytyczne przedstawiają najważniejsze zalecenia wykonawcze dla rozwiązań systemowych wymienionych systemów zabezpieczeń ciężkich.

Techniki montażu izolacji przeciwwodnych

W opracowaniu przedstawiono najistotniejsze wskazówki dotyczące sposobu montażu pap i membran. Sklejanie – klejenie całopowierzchniowe (w procesie wylewania i klejenia na gorąco lub na zimno, w procesie zgrzewania przez nadtapianie palnikiem, przez nanoszenie szczotką dekarską i samoprzylepne sklejanie na zimno), klejenie częściowopowierzchniowe (punktowe lub przerywane liniowo mocowanie materiału na podkładzie). Łączenie – chemiczne (z użyciem rozmiękczacza), termiczne (zgrzewanie gorącym powietrzem, wulkanizacja), zgrzewanie (dielektryczne, gorącym klinem) oraz stosowanie taśm uszczelniających, mechaniczne.

Jakość prac przy montażu izolacji powinna być na bieżąco kontrolowana i w zależności od potrzeb podejmowane muszą być odpowiednie czynności. Wytyczne zawierają katalog rozwiązań stosowanych dla dachów o nachyleniach połaci powyżej 5% (∼3°), w szczególności przy ich ekspozycjach wystawionych na działanie termiczne słońca i promieni UV.

Detale pokrycia dachowego

Obok kwestii projektowo-wykonawczych poziomych konstrukcji warstw stropodachu ważnymi jego fragmentami są wszelkie połączenia z elementami pionowymi, wykończeniami krawędzi dachowych, połączenia z elementami przenikającymi przez konstrukcję dachu oraz szczelinami dylatacyjnymi. Projekt musi zakładać fachowe wykonanie takich szczegółów z uwzględnieniem takiej konstrukcji, która by w eksploatacji była dostępna do sprawdzenia stanu technicznego i konserwacji oraz wodoszczelna aż do swoich górnych zakończeń, a przy tym odporna na obciążenia termiczne, mechaniczne i atmosferyczne.

Problem ten dotyczy połączeń z elementami na stałe związanymi z podłożem (połączenia sztywne) oraz podlegającymi różnego rodzaju przemieszczeniom względem podkładu (połączenia ruchome). Aby wykluczyć w sferach połączeń przeciążenia siłami rozciągającymi, poprzecznymi i ścinającymi, należy zawsze unikać sztywnych połączeń izolacji z elementami budowlanymi, które są od siebie statycznie oddzielone, co wymaga zaprojektowania odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych.

W miarę możliwości połączenia i elementy wykończeniowe powinny być wykonane z materiałów takich samych, co izolacja przeciwwodna. Wytyczne przedstawiają ważniejsze szczegóły rozwiązania połączeń izolacji przeciwwodnych z najczęściej spotykanymi pionowymi elementami budowlanymi (przypadki okapów, połączeń z otynkowanymi strefami attyk, szczelin dylatacyjnych, obróbek blacharskich w połączeniu z papami/membranami, połączeń przy  drzwiach oraz połączeń przy elementach przenikających – świetlików, rur wywiewnych, podpór, masztów antenowych i zakotwiczeń, elementów wykończeniowych krawędzi dachu – obróbek zabezpieczających jego krawędzie, nakryw, szczelin dylatacyjnych, systemów odwodnień połaci dachowych, otworów spustowych oraz ukształtowania okapów dachowych przy rynnach) (rys. 4–5, 6–7).

Konserwacja, pielęgnacja, naprawy

W opracowaniu zwraca się uwagę na konieczność utrzymania izolacji przeciwwodnej w należytym stanie technicznym, co wymaga okresowego jej sprawdzania i w razie konieczności wykonywania prac konserwacyjnych i pielęgnacyjnych. Ich zakres zależy od odporności izolacji na starzenie, co zależy głównie od jakości i rodzaju zabezpieczenia powierzchni dachu.

Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zawarcie specjalnej umowy na prace  konserwacyjne pomiędzy właścicielem a wykonawcą dachu, które obejmują takie czynności, jak: zależnie od intensywności cykliczne usuwanie zanieczyszczeń i roślin mogących zatykać instalacje odwadniające i wytwarzać na powierzchni dachu humus, sprawdzanie stanu technicznego wszelkich połączeń poziomych i pionowych, odpowiednie zabiegi antykorozyjne części metalowych i osłon podatnych na rdzę, renowację uszkodzeń, wyrównywanie wywianego żwiru itp.

Ich częstotliwość uzależniona jest od takich czynników, jak: kąt nachylenia połaci dachowej, obciążenia termiczne, mechaniczne, chemiczne, biologiczne i pozostałe wpływy środowiska stanowiące obciążenie dla izolacji przeciwwodnej dachu oraz związane z tym procesy starzenia. Opracowanie zawiera również wskazówki postępowania naprawczego i renowacyjnego w przypadku pojawienia się wymienionych rodzajów uszkodzeń izolacji przeciwwodnych.

Uwagi końcowe

Autorzy opracowania dołożyli starań, by możliwie wiernie przetłumaczyć wytyczne Międzynarodowego Stowarzyszenia Przemysłu Dekarskiego IFD. Wykonali tę pracę z niemiłą świadomością obecności wielu luk informacyjnych, jakie zaistniały choćby z uwagi na różnice w przepisach polskich i zagranicznych, czego przykładem jest brak w polskich unormowaniach budowlanych pojęcia obciążenia użytkowego dla dachów, do którego systematyki wytyczne się odwołują. Niekiedy zauważalny jest brak spójności w ujęciu problematyki. Wiele informacji się powtarza w różnych miejscach opracowania. Uniknięcie takich  niedomówień przy tego typu opracowaniach międzynarodowych wytycznych byłoby możliwe dzięki nadaniu im większej autonomii, czyli potraktowaniu ich jako literatury pomocniczej, będącej podstawą autorskiej publikacji odwołującej się do polskich realiów budowlanych.

KWIECIEŃ 2009

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • bok bok, 11.03.2014r., 13:39:32 Polecamy wpusty dachowe do odwodnień dachów płaskich . Doskonała oferta marki Sita tylko na www.dachyonline.pl t<a href="http://www.dachyonline.pl/index.php?k148,rynny-wpusty-dachowe-odwodnienia-dachow-plaskich-sita-alutec-i-flavent" target="_blank">http://www.dachyonline.pl/index.php?k148,rynny-wpusty-dachowe-odwodnienia-dachow-plaskich-sita-alutec-i-flavent</a>
  • msdan msdan, 03.08.2017r., 20:17:49 Hydroizolacje dachów papowych to nasza specjalność.

Powiązane

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

dr inż. Paweł Sulik, inż. Norbert Śmigielski Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

mgr inż. Krzysztof Patoka Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty...

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty te należą do grupy objętej normatywną nazwą „elastyczne materiały wodochronne”. Membrany są dopuszczane na rynek, gdy spełniają wymogi normy PN-EN 13859-1:2010, w której używa się takiego ich określenia. W tej grupie membrany są razem z paroizolacjami, wiatroizolacjami i innymi materiałami stosowanymi...

Janusz Banera Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy,...

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy, motoryzację, elektronikę i informatykę, energetykę, budownictwo itd.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe...

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe [1].

dr inż. Paweł Sulik Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście,...

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie stosowane w nich rozwiązania techniczne wraz z upływem lat zachowują swoją funkcjonalność.

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Małgorzata Kośla Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać? Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią...

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią się od siebie skutecznością, trwałością i charakterystyką eksploatacji. Jak dobrać materiał i kształt odpowiednio do typu zabudowania?

Redakcja Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego? Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z...

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z pomocy gotowych kalkulatorów obliczeniowych, poprosić o pomoc specjalistów od doradztwa techniczno-projektowego lub producenta danego systemu orynnowania.

Julia Motyczyńska Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać? Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych....

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wobec tego, warto regularnie wykonywać przeglądy rynien.

Agregaty malarskie Izolacje natryskowe od A do Z

Izolacje natryskowe od A do Z Izolacje natryskowe od A do Z

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega...

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega izolacja termiczna metodą natryskową, oraz chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten poradnik jest dla Ciebie!

dr hab. inż. Jacek Szafran, mgr inż. Artur Matusiak Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych? Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...

mgr inż. Krzysztof Patoka Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.

Małgorzata Kośla Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Joanna Szot Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.

Joanna Szot Modne i trwałe pokrycia dachowe

Modne i trwałe pokrycia dachowe Modne i trwałe pokrycia dachowe

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.