Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dobór grubości warstwy ocieplenia w loggiach i na balkonach

Selecting thermal insulation layer thickness in loggias and balconies

Jak dobrać grubość warstwy ocieplenia w loggiach i na balkonach?
SSO

Jak dobrać grubość warstwy ocieplenia w loggiach i na balkonach?


SSO

Płyty balkonów i loggii stanowią nie lada wyzwanie pod względem projektowym i wykonawczym. Dotyczy to zarówno właściwego zaprojektowania izolacji przeciwwodnej, jak i odpowiedniego doboru grubości oraz rodzaju materiału izolacyjnego.

Zobacz także

Follmann Chemia Polska – Oddział Triflex Polska Renowacja balkonów i tarasów – na co zwracać uwagę?

Renowacja balkonów i tarasów – na co zwracać uwagę? Renowacja balkonów i tarasów – na co zwracać uwagę?

Wiele mieszkań i dachów posiada niewykorzystywane do tej pory tarasy lub balkony. W ostatnim czasie coraz więcej właścicieli mieszkań docenia ich urok i wartość. Zaniedbywane przez długi czas, przeważnie...

Wiele mieszkań i dachów posiada niewykorzystywane do tej pory tarasy lub balkony. W ostatnim czasie coraz więcej właścicieli mieszkań docenia ich urok i wartość. Zaniedbywane przez długi czas, przeważnie są w stanie nienadającym się do użytku i wymagają remontu. Jakich należy użyć materiałów, aby naprawa była prawidłowo wykonana, a efekt był trwały?

Canada Waterproof System Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu?

Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu? Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu?

Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz...

Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz kosztownych napraw, warto dobrze zabezpieczyć ich powierzchnie przed kontaktem z wodą.

Canada Rubber Polska Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Abstrakt

W artykule przedstawiono podstawowe wymagania dotyczące projektowania izolacji przeciwwodnej balkonów i loggii, a także odpowiedniego doboru grubości i rodzaju materiału izolacyjnego.

Selecting thermal insulation layer thickness in loggias and balconies

The article presents the key requirements for designing waterproofing layers for balconies and loggias, as well as appropriate selection of insulation material thickness and type.

Ocieplenie balkonów i loggii należy wykonywać zgodnie z projektem technicznym, zwracając szczególną uwagę na potrzebę unikania mostków cieplnych oraz właściwe rozwiązania w zakresie kształtowania izolacji oraz izolacji przeciwwilgociowych, w tym poszczególnych detali. W przypadku możliwości równoległego prowadzenia prac ociepleniowych i remontowych należy przestrzegać aplikacji produktów w odpowiedniej kolejności (np. izolacje przeciwwilgociowe układać przed instalacją systemu ociepleń i wywijać je bezpośrednio na ścianę).

Izolacja przeciwwodna i izolacja termiczna - zalecenia wykonawcze

W przypadku izolacji przeciwwodnej tarasów i balkonów należy w pierwszej kolejności stosować kompleksowe rozwiązania chroniące poszczególne elementy balkonu lub tarasu przed destrukcyjnym wpływem środowiska (np. stosowanie taśm uszczelniających w powłoce izolacyjnej na połączeniu płyt balkonowych ze ścianami budynku, wzdłuż dylatacji termicznych, profilowanych listew obwodowych itp.).

W przypadku izolacji termicznej problem ocieplania balkonów i loggii jest bardziej skomplikowany. Pryncypialną zasadą jest maksymalne ograniczenie strat ciepła, aby uniknąć powstawania liniowych mostków termicznych w przypadku balkonów lub wychładzania stropów pomieszczeń zlokalizowanych bezpośrednio pod tarasami. Dlatego tak ważne jest właściwe projektowanie balkonów i tarasów, odpowiedni dobór materiałów, staranny projekt izolowania i ocieplenia newralgicznych miejsc oraz skuteczne wykonanie wszystkich etapów prac.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegającą powstawaniu liniowych mostków termicznych wzdłuż połączenia płyty balkonowej ze ścianą jest stosowanie na etapie wykonawstwa budynku łączników izotermicznych (rys. 1). Jednak najczęściej w codziennej praktyce mamy do czynienia z przypadkami ocieplania spodnich płaszczyzn płyt balkonowych, czasami również obwodowo obrzeży płyt balkonowych. Rzadziej natomiast stosuje się izolacje termiczne na spodniej oraz górnej płaszczyźnie płyt balkonowych, zamykając również obwodowo obrzeża.

Rys. 1. Systemowy element wspornikowy balkonu z ociepleniem; fot. archiwum autora

Rys. 1. Systemowy element wspornikowy balkonu z ociepleniem; fot. archiwum autora

Rozwiązanie to jest najbardziej skuteczne w przypadku balkonów już eksploatowanych, ale ograniczeniem jest tu możliwa do zastosowania grubość izolacji termicznej układanej na górnej płaszczyźnie płyt balkonowych z uwagi na usytuowanie względem niej stolarki balkonowej. Stanowi to często istotne ograniczenie w wykonaniu skutecznej obudowy termicznej płyty balkonowej bądź eliminuje taką możliwość, ograniczając działania jedynie do spodniej części płyty. Takie rozwiązanie nie ma technicznego uzasadnienia, gdyż w istotnym stopniu nie eliminuje kreacji liniowych mostków termicznych na połączeniu płyty balkonowej ze ścianą zewnętrzną; w pomieszczeniach będą występować niskie temperatury w narożniku ściany i posadzki wzdłuż połączenia płyty balkonowej oraz ściany z sufitem w pomieszczeniach niższej kondygnacji.

Przy wykonywaniu izolacji termicznej balkonów już eksploatowanych zaleca się zastosowanie płyt ze styropianu ekstrudowanego (XPS) w miejsce płyt ze styropianu ekspandowanego (EPS) ze względu na ich wielokrotnie niższą nasiąkliwość w przypadku powstania nieszczelności powłok izolacji przeciwwodnej. Płyty izolacji termicznej powinny mieć krawędzie fazowane, co minimalizuje występowanie mostków termicznych wzdłuż połączeń pomiędzy nimi.

Szczególnie starannie muszą być wykonane wszelkie obróbki blacharskie na płycie balkonu/loggii, odpowiednio zabezpieczone miejsca połączeń izolacji ze ścianami i stolarką balkonową, zachowana ciągłość izolacji przeciwwodnych, właściwie ukształtowane spadki płyty balkonowej lub warstwy podkładowej tarasu, zabezpieczenie miejsc mocowania balustrad itp. Izolacje cieplne powinny być chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed wodą i wilgocią.

Dla zabezpieczenia spodów płyt przed wodą opadową zaleca się stosowanie listew kapinosowych, osadzanych wzdłuż dolnej krawędzi balkonu.

O ile w nowo wznoszonych budynkach, zarówno architekt, jak i wykonawca bardzo często są świadomi, że ocieplone wspornikowe elementy konstrukcyjne balkonów (rys. 1) muszą być uwzględnione w projekcie izolacji cieplnej budynku (dlatego bardzo często stosuje się gotowe łączniki balkonowe, montowane na etapie zbrojenia płyt balkonowych i stropowych, które mają grubość ocieplenia dostosowaną do grubości ocieplenia ścian zewnętrznych i pozwalają uniknąć problemu ocieplania balkonów oraz powstawania mostków termicznych), o tyle w przypadku budynków istniejących (a często i nowo projektowanych) problem ten należy rozwiązać indywidualnie, w zależności od konkretnych uwarunkowań.

Ocieplenie balkonów/loggi należy wykonać w sposób ciągły, a jego grubość dobrać tak, aby uniknąć lub zminimalizować możliwość powstawania mostków termicznych. Oczywiście nie jest to proste i wymaga głębszej analizy. Do tego celu służą branżowe programy ociepleniowe, które, czasami również przy zastosowaniu metod symulacji dynamicznej, pozwalają na określenie optymalnej grubości ocieplenia, umożliwiając jednocześnie prowadzenie monitoringu powstawania ewentualnego kondensatu oraz tempa jego odparowania w ciągu roku lub w dłuższym okresie eksploatacji budynku.

W obliczeniach praktycznych korzysta się z uzyskanej w wyniku obliczeń numerycznych indywidualnej charakterystyki każdego mostka cieplnego, zwanej liniowym współczynnikiem przenikania ciepła - Ψ [W/(m·K)]. Współczynnik Ψ określa dodatkową wartość strumienia ciepła (strata - plus, zysk - minus) wywołaną przez mostek cieplny i podaną na 1 m.b. jego długości. Wartość Ψ dotyczy całej dodatkowej straty ciepła występującej przez dany mostek termiczny.

Jaka grubość izolacji - analiza przypadków

Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mostki cieplne należy uwzględniać w aspekcie cieplno-wilgotnościowym, a mianowicie trzeba wykonywać obliczenia związane z:

  • kondensacją wilgoci na wewnętrznej powierzchni przegrody w miejscu mostka termicznego,
  • określeniem izolacyjności cieplnej zewnętrznych przegród budowlanych i ich złączy.
Rys. 2. Połączenie płyty balkonowej ze stropem (brak ocieplenia)

Rys. 2. Połączenie płyty balkonowej ze stropem (brak ocieplenia)

Rys. 3. Połączenie płyty balkonowej ze stropem (ocieplenie podniebienia balkonu - styropian 5 cm)

Rys. 3. Połączenie płyty balkonowej ze stropem (ocieplenie podniebienia balkonu - styropian 5 cm)

Rys. 4. Połączenie płyty balkonowej ze stropem (ocieplenie płyty podniebienia i górnej części - styropian 5 cm)

Rys. 4. Połączenie płyty balkonowej ze stropem (ocieplenie płyty podniebienia i górnej części - styropian 5 cm)

Rys. 5. Połączenie płyty balkonowej ze stropem (ocieplenie płyty podniebienia i górnej części - styropian 10 cm)

Rys. 5. Połączenie płyty balkonowej ze stropem (ocieplenie płyty podniebienia i górnej części - styropian 10 cm)

Rys. 6. Połączenie płyty balkonowej ze stropem (ocieplenie obwodowe - styropian 5 cm)

Rys. 6. Połączenie płyty balkonowej ze stropem (ocieplenie obwodowe - styropian 5 cm)

Rys. 7. Połączenie płyty balkonowej ze stropem (ocieplenie obwodowe - styropian 10 cm)

Rys. 7. Połączenie płyty balkonowej ze stropem (ocieplenie obwodowe - styropian 10 cm)

Rys. 8. Połączenie płyty balkonowej ze stropem (łącznik systemowy ocieplony)

Rys. 8. Połączenie płyty balkonowej ze stropem (łącznik systemowy ocieplony)

Inaczej będą się kształtować przypadki dotyczące balkonów nieocieplonych, a inaczej balkonów ocieplonych częściowo lub w ­całości.

Analizie poddano ścianę dwuwarstwową z cegły poryzowanej grubości 25 cm, ocieploną ETICS w różnych wariantach. Strop żelbetowy grubości 16 cm z 2 cm warstwą izolacji akustycznej oraz warstwą wylewki cementowej grubości 5 cm.

Balkon - różne przypadki:

1. grubość 16 cm żelbetowy, nieocieplony (rys. 2);
2. grubość 16 cm żelbetowy z 30 cm pasem styropianu na podniebieniu balkonu grubości 5 cm (rys. 3);
3. grubość 16 cm żelbetowy, ocieplony styropianem grubości 5 cm zarówno od wierzchu, jak i od spodu (rys. 4);
4. grubość 16 cm żelbetowy, ocieplony styropianem grubości 10 cm zarówno od wierzchu, jak i od spodu (rys. 5);
5. grubość 16 cm żelbetowy, ocieplony styropianem grubości 5 cm od wierzchu, spodu i od czoła (rys. 6);
6. grubość 16 cm żelbetowy, ocieplony styropianem grubości 10 cm od wierzchu, spodu i od czoła (rys. 7);
7. grubość 16 cm żelbetowy z zastosowaniem systemowej wkładki z XPS grubości. 5 cm (rys. 8).

Warunki środowiskowe:
8. wewnątrz: +20°C / 55% RH,
9. na zewnątrz: –20°C / 85% RH.

Na rysunkach przedstawiono przebieg izoterm w rozpatrywanym przypadku ściany przechodzących ze środowiska zewnętrznego o obniżonej temperaturze do wnętrza budynku oraz punktowe temperatury w newralgicznych miejscach, takich jak naroża budynku czy miejsce styku ocieplenia ze ścianą.

Analiza przypadków, począwszy od płyty nieocieplonej, aż do pełnego ocieplenia budynku, wyraźnie pokazuje, że najkorzystniejszy wariant ocieplenia otrzymujemy, stosując ocieplenie obwodowe. Co do grubości zastosowanego ocieplenia, to powinno ono wynikać z kalkulacji obliczeniowej. Najczęściej stosowaną grubością jest w przypadku podniebienia loggi/balkonu materiał izolacyjny grubości od 2 do 5 cm i współczynniku przenikania ciepła l (0,031–0,04 W · m−1·K−1), natomiast w przypadku płyty wierzchniej grubość warstwy izolacji uzależniona jest w dużej mierze możliwością dostosowania jej do stolarki okiennej oraz poziomu podłogi w budynku (należy przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku umożliwiającego prawidłowe odprowadzenie wody).

Najczęściej grubość izolacji w tym przypadku wynosi od 2 do 8 cm. Bardzo ważne jest przy tym, aby użyty materiał izolacyjny, poza jak najniższym współczynnikiem l, miał również odpowiedni parametr wytrzymałości na ściskanie (CS) dotyczący materiałów izolacyjnych rekomendowanych do użycia jako podposadzkowe.

Najkorzystniejszy układ temperatur w narożnikach otrzymujemy przy zastosowaniu izokorby, ale jest to możliwe wyłącznie w nowych realizacjach. W przypadku balkonów istniejących ocieplenie płyty balkonowej w wariancie wg rys. 7 pozwala na podniesienie temperatury w narożnikach o 2,8-4,0°C (rys. 2). Efektem termomodernizacji płyty balkonowej będzie w dużym stopniu ograniczenie strat ciepła oraz eliminacja rozwoju grzybów rozkładu pleśniowego we wskazanych narożnikach.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późn. zmianami) ustawodawca nie wydziela balkonów jako osobnych przegród budowlanych, nie określając jednoznacznie procedury uwzględniania mostków cieplnych w obliczeniach współczynnika przenikania ciepła U.

Daje to możliwość uwzględniania tych elementów przy kalkulacji jako części integralnych z zewnętrznymi ścianami budynków, z uwzględnieniem możliwości powstania liniowych mostków termicznych, zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia, gdzie np. współczynnik przenikania Uc(max) dla ścian zewnętrznych dla pomieszczeń o temperaturze ti ≥ 16°C został określony na U ≤ 0,23 W/(m2·K), natomiast w przypadku loggi zlokalizowanej nad pomieszczeniem ogrzewanym powinniśmy uzyskać współczynnik przenikania ciepła jak dla stropodachów, czyli U ≤ 0,18 W/(m2·K), w przypadku pomieszczeń o temperaturze ti ≥ 16°C (obowiązuje od 1 stycznia 2017 r.).

Widok podniebienia balkonu nieocieplonego; fot. SSO

Widok podniebienia balkonu nieocieplonego; fot. SSO

Jako ciekawostkę można dodać, że w kontekście bezpieczeństwa pożarowego dla takich elementów budynku, jak balkony, loggie, podcienia itp. nie ma na chwilę obecną wyraźnie sprecyzowanych wymagań odnośnie metodyki oceny okładzin ociepleniowych stosowanych na tego typu elementach.

Według opinii ITB (Instytutu Techniki Budowlanej) w miejscach tych okładziny, w tym także systemy ociepleń, powinny być sklasyfikowane jako nierozprzestrzeniające ognia, według PN-90/B-02967:1990+Az1:2001.

Prawidłowo zaprojektowany balkon czy loggia, oprócz funkcjonalności, powinien spełniać również wymagania pod kątem izolacyjności termicznej i przeciwwodnej. Bez prawidłowej analizy danego przypadku i odpowiedniej kalkulacji zawierającej dobór materiałów izolacyjnych, ich grubości i sposobu wbudowania nie można jednoznacznie określić prawidłowości zastosowanych rozwiązań.

Na podstawie analizowanego przypadku można stwierdzić, jaki sposób ocieplenia jest najkorzystniejszy, natomiast szczegóły danego rozwiązania powinny być poddane kalkulacji.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Jacek Sawicki Bezspoinowe izolacje wodochronne tarasów

Bezspoinowe izolacje wodochronne tarasów Bezspoinowe izolacje wodochronne tarasów

Hydroizolacja tarasów ze względu na specyfikę wynikającą z zakresu obciążeń wodą musi spełniać wymagania stawiane izolacjom wodochronnym. Wiąże się z tym konieczność stosowania dopuszczonych do tego celu...

Hydroizolacja tarasów ze względu na specyfikę wynikającą z zakresu obciążeń wodą musi spełniać wymagania stawiane izolacjom wodochronnym. Wiąże się z tym konieczność stosowania dopuszczonych do tego celu materiałów i technologii.

mgr inż. Maciej Rokiel Taras z drenażowym odprowadzeniem wody

Taras z drenażowym odprowadzeniem wody Taras z drenażowym odprowadzeniem wody

Tarasy są chętnie stosowane w apartamentach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej (kawiarniach, restauracjach), a także w małych domkach jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego – ładnie wykonany...

Tarasy są chętnie stosowane w apartamentach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej (kawiarniach, restauracjach), a także w małych domkach jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego – ładnie wykonany taras może znacznie poprawić atrakcyjność budynku, a w przypadku restauracji, kawiarni itp. może być elementem przyciągającym klientów. Paradoksem jest natomiast, że ta tak chętnie stosowana i atrakcyjna architektonicznie część konstrukcji budynku jest jednocześnie jedną z najtrudniejszych do wykonania.

dr inż. Czesław Byrdy Wpływ doboru materiałów i rozwiązań dylatacji na trwałość i szczelność tarasów

Wpływ doboru materiałów i rozwiązań dylatacji na trwałość i szczelność tarasów Wpływ doboru materiałów i rozwiązań dylatacji na trwałość i szczelność tarasów

Taras jest to dach płaski z warstwą wierzchnią przeznaczoną do ruchu pieszego lub ruchu pojazdów. Tarasy nad pomieszczeniami mieszkalnymi odgrywają dodatkową rolę – chronią wnętrza przed opadami atmosferycznymi...

Taras jest to dach płaski z warstwą wierzchnią przeznaczoną do ruchu pieszego lub ruchu pojazdów. Tarasy nad pomieszczeniami mieszkalnymi odgrywają dodatkową rolę – chronią wnętrza przed opadami atmosferycznymi oraz zmianami temperatury. W związku z tymi funkcjami warstwy nawierzchniowe tarasów powinny być odporne na wpływy mechaniczne i klimatyczne.

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje balkonów i tarasów – przypadki szczególne

Hydroizolacje balkonów i tarasów – przypadki szczególne Hydroizolacje balkonów i tarasów – przypadki szczególne

Nierzadkie są rozwiązania architektoniczne balkonów i tarasów – konstrukcji i tak wystarczająco skomplikowanych – które trzeba nazwać szczególnymi. Charakteryzują się one tym, że pewne rozwiązania zastosowano...

Nierzadkie są rozwiązania architektoniczne balkonów i tarasów – konstrukcji i tak wystarczająco skomplikowanych – które trzeba nazwać szczególnymi. Charakteryzują się one tym, że pewne rozwiązania zastosowano w nich bezmyślnie, co jest przyczyną wciąż powtarzających się napraw tych konstrukcji.

Magdalena Wrona Warunki szczelności tarasu

Warunki szczelności tarasu Warunki szczelności tarasu

Tarasy wpisały się na stałe w obraz współczesnych domów i mieszkań. Są miejscem idealnym do wypoczynku i swoistym łącznikiem wnętrza z otaczającym środowiskiem. Niestety, błędy popełniane podczas wykonywania...

Tarasy wpisały się na stałe w obraz współczesnych domów i mieszkań. Są miejscem idealnym do wypoczynku i swoistym łącznikiem wnętrza z otaczającym środowiskiem. Niestety, błędy popełniane podczas wykonywania warstw tarasowych bywają przyczyną usterek ograniczających funkcje użytkowe zarówno tarasu, jak i pomieszczeń znajdujących się pod nim. Do najczęściej spotykanych uszkodzeń należą przecieki wód opadowych, przemarzanie i zawilgocenie stropów oraz uszkodzenia posadzek. U podstaw większości z nich...

mgr inż. Maciej Rokiel Okładziny z kamieni naturalnych na balkonach i tarasach

Okładziny z kamieni naturalnych na balkonach i tarasach Okładziny z kamieni naturalnych na balkonach i tarasach

Balkon to element architektoniczny w postaci płyty wysuniętej poza lico ściany, połączony drzwiami z pomieszczeniem za ścianą oraz zabezpieczony balustradą. Loggia zaś to wnęka w elewacji budynku powstała...

Balkon to element architektoniczny w postaci płyty wysuniętej poza lico ściany, połączony drzwiami z pomieszczeniem za ścianą oraz zabezpieczony balustradą. Loggia zaś to wnęka w elewacji budynku powstała na skutek cofnięcia ściany (ścian), zabezpieczona od zewnątrz balustradą i dostępna z jednego lub kilku pomieszczeń. Istotą tarasu nadziemnego jest natomiast obecność pod płytą pomieszczenia użytkowego. Taras nadziemny zatem to nic innego, jak rodzaj stropodachu nad częścią budynku, zaprojektowaną...

Małgorzata Kłapkowska Izolacja tarasu

Izolacja tarasu Izolacja tarasu

Problemów związanych z przeciekaniem tarasów można uniknąć, jeśli w czasie budowy prace zostaną wykonane wyjątkowo starannie, a zastosowane materiały i technologia będą dopasowane do warunków użytkowania...

Problemów związanych z przeciekaniem tarasów można uniknąć, jeśli w czasie budowy prace zostaną wykonane wyjątkowo starannie, a zastosowane materiały i technologia będą dopasowane do warunków użytkowania i konstrukcji tarasu.

mgr inż. Maciej Rokiel Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Punktem wyjścia do prawidłowego zaprojektowania konstrukcji tarasu jest precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników...

Punktem wyjścia do prawidłowego zaprojektowania konstrukcji tarasu jest precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników destrukcyjnych, a na tej podstawie przyjęcie poprawnych technicznie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez...

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez specjalną warstwę drenującą.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Jak wykonać szczelny taras i balkon? Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami,...

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami, czego skutki...

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony o różnej konstrukcji

Balkony o różnej konstrukcji Balkony o różnej konstrukcji

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu...

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu z budynkiem ma zasadnicze znaczenie dla przepływu ciepła i możliwości kondensacji wilgoci na powierzchni przegród budowlanych.

mgr inż. Maciej Rokiel Taras nadziemny – między teorią a praktyką

Taras nadziemny – między teorią a praktyką Taras nadziemny – między teorią a praktyką

Taras nadziemny (nad pomieszczeniem) to element konstrukcyjny budynku zwiększający niewątpliwie jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne. Aby jednak ten modny obecnie element nie...

Taras nadziemny (nad pomieszczeniem) to element konstrukcyjny budynku zwiększający niewątpliwie jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne. Aby jednak ten modny obecnie element nie był przyczyną kłopotów w użytkowaniu budynku, projektant i wykonawca powinni rozwiązać kilka niełatwych problemów.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Praktyczny poradnik umożliwia sprawne poruszanie się po nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących tarasów i balkonów. Zawiera liczne schematy i rysunki oraz tabele ułatwiające dotarcie do poszczególnych punktów...

Praktyczny poradnik umożliwia sprawne poruszanie się po nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących tarasów i balkonów. Zawiera liczne schematy i rysunki oraz tabele ułatwiające dotarcie do poszczególnych punktów tematycznych.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, dr inż. Aldona Łowińska-Kluge Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych...

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych w obiektach, badań laboratoryjnych próbek pobranych z tych obiektów, a także ich badań strukturalnych (SEM i EDS) można określić rodzaje i przyczyny występujących zjawisk korozyjnych, co pozwala na opracowanie skutecznych i trwałych metod napraw. Gwarantuje to właściwą eksploatację konstrukcji...

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2 Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących...

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących dobre metody badawcze i spełniających stosunkowo rygorystyczne wymagania.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych...

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych czasopismach, a, co gorsza, także w literaturze technicznej są one nadal opisywane jako poprawne.

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe

Aby wyprodukować folię w płynie o odpowiedniej jakości i jednocześnie optymalnej cenie, należy stosować wyłącznie takie surowce, które zostały ocenione jako przydatne do stosowania w recepturze, w określonej,...

Aby wyprodukować folię w płynie o odpowiedniej jakości i jednocześnie optymalnej cenie, należy stosować wyłącznie takie surowce, które zostały ocenione jako przydatne do stosowania w recepturze, w określonej, wynikającej z badań, ilości. Tymczasem większość producentów zamiast na badaniach opiera się przy ustalaniu receptur na rekomendacjach producentów surowców.

mgr inż. Maciej Rokiel Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe

Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe

Balkon i taras to takie części budynku, w których kumulują się liczne oddziaływania. Z tego powodu bardzo ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. W przeciwnym razie stosunkowo szybko (nawet...

Balkon i taras to takie części budynku, w których kumulują się liczne oddziaływania. Z tego powodu bardzo ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. W przeciwnym razie stosunkowo szybko (nawet w ciągu kilku miesięcy – jeżeli prace wykonywano jesienią) może dojść do znacznych uszkodzeń.

mgr inż. Maciej Rokiel Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe

Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe

Zarówno wariant drenażowy, jak i z uszczelnieniem podpłytkowym wymagają przemyślenia sposobu wykonania. Dotyczy to zwłaszcza rodzaju, sposobu i miejsca montażu obróbki.

Zarówno wariant drenażowy, jak i z uszczelnieniem podpłytkowym wymagają przemyślenia sposobu wykonania. Dotyczy to zwłaszcza rodzaju, sposobu i miejsca montażu obróbki.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy

Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy

Zagadnień termoizolacyjnych nie można traktować w oderwaniu od układu hydroizolacji. Świadczą o tym najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy tarasów lub balkonów.

Zagadnień termoizolacyjnych nie można traktować w oderwaniu od układu hydroizolacji. Świadczą o tym najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy tarasów lub balkonów.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Taras nadziemny jest elementem konstrukcji umieszczonym nad pomieszczeniem pełniącym jednocześnie funkcję dachu. Składa się z płyty nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. Jego powierzchnia dostępna jest...

Taras nadziemny jest elementem konstrukcji umieszczonym nad pomieszczeniem pełniącym jednocześnie funkcję dachu. Składa się z płyty nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. Jego powierzchnia dostępna jest z przyległych pomieszczeń.

mgr inż. Monika Dybowska-Józefiak, dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych

Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych

W ciągu ostatnich lat w znaczący sposób zostały zaostrzone w Polsce wymagania cieplne dotyczące budynków. W związku z tym niezwykle ważne staje się w procesie projektowym poprawne wykonywanie szczegółowych...

W ciągu ostatnich lat w znaczący sposób zostały zaostrzone w Polsce wymagania cieplne dotyczące budynków. W związku z tym niezwykle ważne staje się w procesie projektowym poprawne wykonywanie szczegółowych obliczeń i analiz, które powinny być podstawą wyboru rozwiązań konstrukcyjnych oraz izolacyjnych. Dotyczy to szczególnie złączy, w tym połączenia ściany zewnętrznej z płytą balkonową.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony oszklone jako systemy szklarniowe

Balkony oszklone jako systemy szklarniowe Balkony oszklone jako systemy szklarniowe

W pasywnych systemach pozyskiwania energii słonecznej procesy odbierania i przekazywania energii powinny odbywać się dzięki samej konstrukcji budynku, bez pomocy dodatkowych urządzeń mechanicznych czy...

W pasywnych systemach pozyskiwania energii słonecznej procesy odbierania i przekazywania energii powinny odbywać się dzięki samej konstrukcji budynku, bez pomocy dodatkowych urządzeń mechanicznych czy elektrycznych.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.