Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Metodyka wzmacniania murowanych sklepień

Methodology of strengthening brick vaults

Widok sklepień przed wzmocnieniem, fot. autorzy
Widok sklepień przed wzmocnieniem, fot. autorzy

Sklepienia można wzmacniać na wiele różnych sposobów. Przedstawiamy nowoczesne metody wzmacniania zabytkowych zakrzywionych konstrukcji murowanych.

Naprawa sklepień – kiedyś i dziś

Zarysowania murowanych sklepień powstają na skutek pojawienia się w murze sklepienia naprężeń rozciągających, co może wystąpić na skutek osiadania stref podparcia lub pod wpływem eksploatacji górniczej [17]. Istnieją różne sposoby wzmocnień murowanych sklepień [811].

W przeszłości najczęściej stosowanym sposobem wzmacniania tego typu konstrukcji było wykonanie żelbetowej opaski. Niestety szczelne zamknięcie muru żelbetem może doprowadzić do zmian bilansu wilgotnościowego w sklepieniu i w konsekwencji do jego uszkodzenia. Stosowano również iniekcję powstałych zarysowań przy pomocy żywicy epoksydowej (FOT. 1–2).

O czym przeczytasz w artykule:

  • Naprawa sklepień - kiedyś i dziś
  • Zszywanie konstrukcji jako sposób wzmocnienia
  • Wzmocnienia powierzchniowe
  • Zastosowanie dodatkowej konstrukcji wzmacniającej
Sklepienia można wzmacniać na wiele różnych sposobów. W artykule opisano nowoczesne metody wzmacniania zabytkowych zakrzywionych konstrukcji murowanych. Przedstawiono wady i zalety obecnie stosowanych rozwiązań naprawczych sklepień. Wskazano na wyniki badań naukowych, w których została potwierdzona skuteczność omawianych rozwiązań.

Methodology of strengthening brick vaults

Vaults can be strengthened in many different ways. The article describes modern methods of strengthening historic curved masonry structures. The advantages and disadvantages of the currently used vault repair solutions are presented. The results of scientific research confirming the effectiveness of the discussed solutions have been indicated.

fot1 2 sklepienia

FOT. 1–2. Widok sklepień wzmocnionych przez iniekcję żywicy epoksydowej; fot.: Ł. Drobiec, J. Biernacki

Wzmocnienie takie może być skuteczne pod warunkiem występowania w sklepieniu ściskań, czyli ustania spływów powodujących powstanie zarysowania. W przypadku występowania rozciągań lub zginania obok naprawy często pojawiają się nowe rysy.

Obecnie stosuje się nowocześniejsze metody wzmocnień zabytkowych konstrukcji, do których zalicza się zszycia zbrojeniem, naprawy powierzchniowe oraz wykonanie dodatkowych konstrukcji wzmacniających. Zarówno przy wzmacnianiu, jak i naprawie konstrukcji murowanych konieczne jest uwzględnienie wielu czynników, gdyż jest to trudne zagadnienie [1213].

Aby prawidłowo zaprojektować i skutecznie wykonać naprawę uszkodzonej konstrukcji, projektant musi indywidualnie przeanalizować stan awarii konstrukcji. Powinien dogłębnie zapoznać się z historią obiektu i określić, jaką rolę pełnił obiekt w przeszłości oraz jakie obciążenia wiązały się ze sposobem jego użytkowania.

Efektem poznania historycznych sposobów budowy konstrukcji wraz ze znajomością nowoczesnych technik wzmacniania konstrukcji może być przywrócenie uszkodzonym sklepieniom pierwotnych właściwości w zakresie sztywności i nośności [2, 1418].

Przed przystąpieniem do wykonania naprawy uszkodzonego sklepienia ważne jest, aby wyeliminować lub zminimalizować przyczyny powstałych uszkodzeń. Po spełnieniu tego warunku można przejść do ustalenia sposobu naprawy, który jest zależny od skali problemu [1920].

Zszywanie konstrukcji jako sposób wzmocnienia

rys1 2 sklepienia

RYS. 1–2. Naprawa przez zszycie rys: zszycie ukośnymi kotwami (1), zszycie w bruździe (2); rys.: Ł. Drobiec, J. Biernacki

Jednym z głównych sposobów naprawy rys powstałych na sklepieniu jest zszycie rys przy pomocy zbrojenia. Metoda ta polega na wykonaniu bruzdy oraz wklejeniu pręta zbrojeniowego. Zszycie takie może być wykonane ukośnie wzdłuż grubości sklepienia (RYS. 1) lub prostopadle do rysy (RYS. 2).

Rozwiązanie widoczne na pierwszym rysunku stosowane jest przy małych rozwarciach rys. Drugie rozwiązanie wymaga instalacji zbrojenia z jednej lub z dwóch stron (od góry i dołu), w zależności od grubości sklepienia. W tym przypadku często wykorzystywane jest systemowe zbrojenie spiralne lub spiralne kotwy.

Skuteczność tego rozwiązania została potwierdzona w licznych badaniach [2125]. Zszycie rys najczęściej jest stosowane w kolebkach sklepień kolebkowych lub wysklepkach sklepień z żebrami. Jest to spowodowane koniecznością zakotwienia zbrojenia. Żebra są czasami też naprawiane przez zszycie równolegle do kierunku ich pracy.

Sklepienia naprawiane metodą zszywania często są łączone z iniekcją powstałych rys. Stosowanie iniekcji siłowej oraz zszywania rys jest jak najbardziej stosowne, jednak warto pamiętać o sztywności takiego połączenia.

Łączenie zwykłych prętów wraz z żywicą stosowaną w iniekcjach tworzy połączenie sztywne. Może to zaszkodzić naprawianej konstrukcji, dlatego też zaleca się stosować zbrojenie spiralne i systemowe zaprawy, które pozytywnie wpływają na sztywność starej konstrukcji i pozwalają na minimalne przemieszczenia w rysie [23]. Na FOT. 3–5 pokazano różne sposoby naprawy zarysowań sklepień przy pomocy zszycia rys.

fot3 sklepienia

Od lewej: Naprawa zarysowanego sklepienia przy pomocy zszycia rys (FOT. 3); Przykład naprawy sklepienia przez zszycie ukośne (FOT. 4); Przykład naprawy żeber sklepienia przez zszycie podłużne (FOT. 5); fot.: Budosprzęt

Wzmocnienia powierzchniowe

Zastosowanie wzmocnienia powierzchniowego polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej muru z cienką warstwą wzmacniającą. Najczęściej jest to kilkucentymetrowa warstwa z dodatkowym zbrojeniem niemetalicznym, układana na górnej lub dolnej powierzchni uszkodzonego sklepienia [16, 17, 19, 2628].

Istnieje kilka typów warstw wzmacniających. Jedną z nich jest laminat FRP (fibre reinforced polimer lub fiber reinforced plastic), czyli materiał kompozytowy wykonany z żywic (np. epoksydowej, poliestrowej, winyloestrowej) ze zbrojeniem w postaci siatek z włókien węglowych (CFRPcarbon fiber reinforced polymer), szklanych (GFRPglass fiber reinforced polymer), aramidowych (AFRParamid fiber reinforced polymer) lub innych.

Drugą opcją jest materiał kompozytowy na matrycy cementowej FRCM (fiber reinforced cementitious matrix), gdzie zamiast na żywicy podobne zbrojenie układa się na modyfikowanej zaprawie cementowej.

Wzmocnienia powierzchniowe są zwykle stosowane w przypadku, gdy liczba rys na powierzchni sklepienia jest znaczna oraz ich charakter jest nieregularny. Wzmocnienie powierzchniowe wykonuje się również w przypadku konieczności wzmocnienia lub zwiększenia nośności sklepienia. W większości wzmocnienie jest wykonywane od góry sklepienia (RYS. 3), gdyż od dołu zwykle jest tynk, a czasem polichromie. W badaniach [8, 21, 25, 29, 30] została potwierdzona skuteczność takich napraw.

rys3 sklepienia

RYS. 3. Schemat naprawy sklepienia przy użyciu FRCM; fot.:  Ł. Drobiec, J. Biernacki

Przy wzmacnianiu sklepień za pomocą laminatów FRP ważne jest, aby podłoże było całkowicie czyste, mocne, równe oraz suche. Należy pamiętać, że żywice nie krystalizują się w obecności wody. Konieczne jest też pozbycie się pozostałości tynków, zasypek i innych zanieczyszczeń występujących na sklepieniu.

Obecność wyżej wymienionych resztek znacząco obniży skuteczność działań naprawczych. Niewątpliwie jest to poważna wada metod naprawczych wykorzystujących FRP, gdyż trudno jest idealnie spełnić wszystkie wyżej wymienione warunki. Kolejną istotną wadą metod wzmacniania FRP jest znaczący spadek swoich właściwości podczas pożaru. Spadek ten jest spowodowany brakiem odporności żywic na wysoką temperaturę.

Przewagą metody FRCM w stosunku do wzmocnień z użyciem FRP jest lepsze chemiczne dopasowanie, a także brak konieczności wyrównywania powierzchni czy jej bardzo dokładnego czyszczenia. W metodzie FRCM nie jest też wymagane suche podłoże, a wręcz w niektórych systemach zalecane jest zwilżenie powierzchni przed nałożeniem zaprawy.

Naprawa sklepienia ogranicza się do ułożenia pierwszej warstwy zaprawy, wtopienia w nią siatki, a następnie ułożenia kolejnej warstwy zapraw. Grubość gotowej warstwy wynosi 1–4 cm. Wytrzymałość wzmocnienia kompozytami FRCM jest niższa niż wytrzymałość laminatów FRP, jednak warto pamiętać, że nie zawsze konieczne jest aż tak znaczne zwiększenie nośności sklepienia. FOT. 6 ukazuje przykład naprawy żeber sklepienia systemem FRCM.

fot6 sklepienia

FOT. 6. Przykład naprawy sklepienia przy użyciu FRCM, zdjęcie wykonane podczas realizacji wzmocnienia; fot.: Ł. Drobiec, J. Biernacki

Na FOT. 7–8 pokazano przykłady wzmocnienia kompozytem FRCM sklepienia krzyżowego (żeber i jednej wysklepki) wykonanego z cegły dziurawki. Jak widać, stan sklepień był zły. Występowały liczne zarysowania oraz luźne fragmenty konstrukcji muru, szczególnie żeber. Z kolei na FOT. 9–12. naprawy sklepień systemem FRCM (wtapianie siatki z włókien węglowych i wzmocnione żebra).

fot7 8 sklepienia

FOT. 7–8. Widok sklepień przed wzmocnieniem; fot.: Ł. Drobiec, J. Biernacki

fot9 12 sklepienia

FOT. 9–12. Naprawa sklepień systemem FRCM: wtapianie siatki z włókien węglowych (9, 10), wzmocnione żebra (11, 12); fot.: Ł. Drobiec, J. Biernacki

Zastosowanie dodatkowej konstrukcji wzmacniającej

Zastosowanie dodatkowej konstrukcji wzmacniającej wynika najczęściej z konieczności przeniesienia dodatkowych, spodziewanych sił w sklepieniu. Przykładem takiego rozwiązania może być sposób wzmocnienia przez nadbetonowanie żeber i utworzenie nad żebrem istniejącym nowego wzmacniającego żebra żelbetowego. Betonowanie nawet małych żeber na sklepianiach kościoła powoduje zwykle znaczne trudności wykonawcze, szczególnie w transporcie mieszanki betonowej na dużą odległość i wysokość.

W celu wyeliminowania tych trudności w kościele w Rudzie Śląskiej przyjęto, że żebra składać się będą częściowo z elementów prefabrykowanych w kształcie kostek z wykształconymi otworami do przeprowadzenia prętów zbrojenia oraz ze specjalnie ukształtowanymi powierzchniami do zakotwienia betonu monolitycznego. Widok i wymiary kostki pokazano na RYS. 4 i FOT. 13.

rys4 sklepienia

RYS. 4. Wymiary prefabrykowanej kostki do wzmocnienia żebra; FOT. 13. Prefabrykowana kostka do wzmocnienia żebra; rys. i fot.: Ł. Drobiec, J. Biernacki

Przyjęto, że kostki będą układane w rozstawie osiowym co 32 cm, a przestrzenie między kostkami zostaną wypełnione betonem monolitycznym. W strefach tych wykonane zostaną również zakotwienia do istniejącego żebra. Na FOT. 14–15 pokazano sposób wzmocnienia żeber sklepień, przez utworzenie nad istniejącymi żebrami półprefabrykowanego żebra żelbetowego.

fot14 sklepienia
FOT. 14. (po lewej) Prefabrykowane kostki i zbrojenie ułożone na żebrach; FOT. 15. (po prawej) Widok wzmocnionych żeber; fot.: Ł. Drobiec, J. Biernacki

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów wzmacniania murowanych sklepień. O sposobie naprawy powinien decydować projektant na podstawie szczegółowej analizy historii obciążenia, warunków podparcia i zakresu uszkodzeń sklepienia. Do każdej konstrukcji należy podchodzić indywidualnie

Literatura

 1. A. Baratta, O. Corbi, „The static behavior of historical vaults and cupolas” („Zachowanie statyczne historycznych sklepień i kopuł”), „Wiadomości Konserwatorskie” 32/2012, s. 65–81.
 2. Ł. Drobiec, „Metody wzmocnienia murowanych sklepień”, „Materiały Budowlane” 5/2017, s. 6–7.
 3. Z. Janowski, Ł. Hojdys, P. Krajewski, „Uszkodzenia oraz analiza statyczna wpływu zasypki na pracę sklepień ceglanych”, VII Konferencja Naukowo-Techniczna „Inżynieryjne problemy odnowy staromiejskich zespołów zabytkowych”, Kraków 2006.
 4. J. Jasieńko, T. Łodygowski, P. Rapp, „Naprawa, konserwacja i wzmacnianie wybranych, zabytkowych konstrukcji ceglanych”, Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław 2006.
 5. L. Małyszko, R. Orłowicz, „Konstrukcje murowe. Zarysowania i naprawy”, Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko­‑Mazurskiego, Olsztyn 2000.
 6. R. Nowak, R. Orłowicz, „Nośność stref podporowych wybranych sklepień ceglanych”, „Przegląd Budowlany” 11/2018, s. 38–40.
 7. R. Nowak, R. Orłowicz, „Selected problems of failures and repairs of historic masonry vault”, MATEC Web of Conferences 284:05008, 2019.
 8. Ł. Hojdys, P. Krajewski, „Badania doświadczalne wzmocnionego i niewzmocnionego sklepienia z zasypką”, „Wiadomości Konserwatorskie” 32/2012, s. 105–108.
 9. E. Masłowski, D. Spiżewska, „Wzmacnianie konstrukcji budowlanych”, Arkady, Warszawa 2014.
10. L. Rudziński, „Konstrukcje murowe. Remonty i wzmocnienia”, Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej, Kielce 2006.
11. B. Stawiski, „Konstrukcje murowe. Naprawy i wzmocnienia”, Polcen, Warszawa 2014.
12. R. Ciesielski, „O pomiarze, opisie i interpretacji rys w konstrukcjach murowych – wskazówki instrukcyjne”, „Przegląd Budowlany” 11/1987, s. 481–485.
13. R. Ciesielski, „Obciążenia wyjątkowe budowli zabytkowych”, IV Konferencja Naukowo-Techniczna „Inżynieryjne Problemy Odnowy Staromiejskich Zespołów Zabytkowych Rew-Inż.”, Kraków 1998, t. 1, s. 135–148.
14. Z. Janowski, Ł. Hojdys, P. Krajewski, „Analiza oraz naprawa i rekonstrukcja sklepień w obiektach historycznych”, XXIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Awarie Budowlane 2007”, Szczyrk–Międzyzdroje 23–26 maja 2007, s. 251–260.
15. Z. Janowski, „Remonty i wzmacnianie murów oraz sklepień w obiektach zabytkowych”, XIII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Ustroń 25–27 lutego 1999, t. 1, cz. 1, s. 223–252.
16. J. Jasieńko, Ł. Bednarz, „Innowacyjne technologie wzmacniania historycznych łuków i sklepień ceglanych”, „Materiały Budowlane” 2/2009, s. 23–26.
17. J. Jasieńko, Ł. Bednarz, „Metody wzmacniania zabytkowych sklepień ceglanych akceptowalne z punktu widzenia doktryny konserwatorskiej”, „Wiadomości Konserwatorskie” 23/2008, s. 104–113.
18. A. Rzeszotarski, R. Orłowicz, R. Nowak, „Przyczyny uszkodzeń i naprawa wybranych zabytkowych sklepień ceglanych”, „Wiadomości Konserwatorskie” 26/2009, s. 260–269.
19. Ł. Drobiec, „Naprawa rys i wzmocnienia murowanych ścian”, XXX Jubileuszowe Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk 25–28 marca 2015, t. 1, s. 323–398.
20. Ł. Drobiec, „Przyczyny uszkodzeń murów”, XXII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk 7–10 marca 2007, t. 1, s. 105–147.
21. A. Carini, F. Genna, „Stability and strength of old masonry vaults under compressive longitudinal loads: Engineering analyses of a case study”, „Engineering Structures” 40/2012, s. 218–229.
22. Ł. Drobiec, R. Jasiński, J. Kubica, „Strengthening of cracked compressed masonry using different types of reinforcement located in the bed joints”, „ACEE Architecture, Civil Engineering, Environment” 4/2008, s. 39–48.
23. Ł. Drobiec, „Efektywność naprawy muru przez zszycie rys”, „Inżynieria i Budownictwo” 3/2016, s. 123–125.
24. J. Kubica, Ł. Drobiec, „Zasady obliczania wzmocnień konstrukcji murowych”, XIII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Ustroń 25–27 luty 1999, t. 1, cz. 2, s. 73–115.
25. R. Nowak, „The problem of maintenance of historical arched lintels”, 10th International Conference on Structural Analysis of Historical Constructions, 2016.
26. A. Barbieri, G. Mantegazza, A. Gatti, „Wzmacnianie ścian murowanych za pomocą laminatów z włókna węglowego z matrycą cementową FRCM”, „Materiały Budowlane” 2/2006, s. 26–28.
27. Ł. Bednarz, M. Jackiewicz, G. Wojciechowska, M. Rutkowski, „Możliwość aplikacji kompozytów FRCM w żelbetowych obiektach historycznych”, „Materiały Budowlane” 11/2016, s. 136–139.
28. G. Mantegazza, „Efficacy of FRCM in earthquake – proofing of the Church of Madonna di Centurelle (L’Aquila – Italy)” („Efektywność materiałów FRCM w przypadku trzęsień ziemi – zabezpieczenie kościoła Madonna di Centurelle (L’Aquila we Włoszech)”), „Wiadomości Konserwatorskie” 26/2009, s. 159–165.
29. Ł. Bednarz, „Praca statyczna zabytkowych, zakrzywionych konstrukcji ceglanych poddanych zabiegom naprawy i wzmacniania”, praca doktorska, Politechnika Wrocławska, 2008.
30. Ł. Drobiec, „Renowacje konstrukcji obiektów zabytkowych. Systematyka – uszkodzenia – naprawy. Część II”, Archmedia, Warszawa 2019.
31. J. Adamski, „Sklepienia pseudopoligonalne w architekturze gotyckiej. Studium z dziejów architektonicznego iluzjonizmu”, Towarzystwo Naukowe Societas Vistulana, Kraków 2013.
32. R. Ahnert, K.H. Krause, „Typische Baukonstruktionen von 1860 bis 1960“, Beuth Verlag GmbH, 7 Auflage, Band 3, Berlin–Wien–Zürich 2014.
33. G.A. Breymann, H. Lang, „Allgemeine Bau-konstructions-lehre mit besonderer Beziehung auf das Hochbauwesen II Teil. Konstruktionen in Holz”, Verlag von Gusaw Weise, Stuttgart 1868.
34. Ł. Drobiec, T. Niemiec, M. Kawulok, L. Słowik, L. Chomacki, „Sposób wzmocnienia budynku kościoła w aspekcie projektowanej eksploatacji górniczej”, „Awarie budowlane. Zapobieganie, diagnostyka, naprawy, rekonstrukcje”, monografia, red. M. Kaszyńska, Wydawnictwo Uczelniane Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Szczecin 2019, s. 291–294.
35. Ł. Drobiec, T. Niemiec, M. Kawulok, L. Słowik, L. Chomacki, „The method of strengthening the church building in terms of the planned mining exploitation”, ICSF 2019, MATEC Web of Conferences 284, 05003, 2019.
36. Ł. Drobiec, „Renowacje konstrukcji obiektów zabytkowych. Systematyka – uszkodzenia – naprawy. Część I”, Archmedia, Warszawa 2018.
37. Z. Janowski, Ł. Hojdys, P. Krajewski, „Sklepienia murowane. Klasyfikacja, ocena stanu technicznego i nośności, sposoby napraw”, XXX Jubileuszowe Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji 2015, t. 1, s. 77–112.
38. Z. Janowski, „Przyczyny zawalenia sklepień i problemy związane z ich odbudową”, XII Konferencja Naukowo-Techniczna, Szczecin–Międzyzdroje 2005.
39. Z. Janowski, „Analiza sklepień w obiektach zabytkowych”, XI Konferencja naukowo-techniczna „Problemy remontowe w budownictwie ogólnym i zabytkowym” REMO 2004, Wrocław–Kliczków 2004.
40. S. Karczmarczyk, S. Jurczakiewicz, „Zabezpieczenie historycznych sklepień przed deformacjami pochodzącymi od rozporu”, „Czasopismo Techniczne” 2-B, Zeszyt 9, 2009, s. 163–174.
41. R. Nowak, R. Orłowicz, „Wzmocnienia sklepień ceglanych. Wybrane zagadnienia”, „Inżynier Budownictwa”, 2017.
42. R. Orłowicz, L. Małyszko, J. Kindracki, „Morfologia uszkodzeń ścian i elementów wykończenia w konstrukcjach murowych”, XIV Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Ustroń, 1999, t. 1, cz. 2, s. 167–192.
43. Z. Pająk, „Stan zachowania sklepień „Rabitza” w wybranych obiektach zabytkowych”, „Wiadomości Konserwatorskie” 26/2009, s. 574–583.
44. J. Sas-Zubrzycki, „Sklepienia polskie”, Księgarnia Naukowa, Lwów 1926.
45. M. Sieczkowski, J. Szołomicki, „Metody obliczeń statyczno­‑wytrzymałościowych sklepień w budowlach gotyckich”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1999.
46. C. Stewart, „Gothic Architecture”, Longmans 1964.
47. J. Tajchman, T. Najder, „Cement, beton i żelbet w zabytkach architektury – wady i zalety (wprowadzenie do problematyki konserwatorskiej”, XXI Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 8–11 marca 2006, t. 3, s. 145–213.
48. M. Ullrich, „Projektowanie układów nośnych w odnawianych budynkach zabytkowych”, IV Konferencja Naukowo­‑Techniczna „Inżynieryjne Problemy Odnowy Staromiejskich Zespołów Zabytkowych REW-INŻ.”, Kraków 1998, t. 2, s. 31–40.
49. G. Ungewitter, „Lehrbuch der Gotischen Konstruktionen. Leipzig 1901.
50. A. Wyrobisz, „Budownictwo murowane w Małopolsce w XIV i XV w. Studia z dziejów rzemiosła i przemysłu”, t. 3, Instytut Historii i Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk, Wrocław–Warszawa–Kraków 1963.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Ireneusz Stachura Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Jak eliminować mostki cieplne w budynku? Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie...

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie realizacji i eksploatacji – i zapewnić właściwe warunki do przebywania w tym budynku ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych,...

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych, izolacyjności akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.