Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Izolacje a współczesna prefabrykacja w budynkach kubaturowych

Insulation and modern prefabrication in building construction

FOT. Ceramiczne ściany prefabrykowane na hali produkcyjnej; fot.: [10]

FOT. Ceramiczne ściany prefabrykowane na hali produkcyjnej; fot.: [10]

Prefabrykacja, w szczególności ta stosowana w budownictwie mieszkaniowym, znana jest w Polsce już od początku lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to po drugiej wojnie światowej rozpoczęła się odbudowa miast i znacząco wzrósł popyt na nowe mieszkania. To, co w świadomości może najbardziej być kojarzone z prefabrykacją zastosowaną w budynkach to tzw. wielka płyta, czyli połączenie żelbetowych ścian konstrukcyjnych ze ścianami osłonowymi z gazobetonu.

Zobacz także

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Pomimo kryzysu gospodarczego na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku, w wyniku którego znacząco ograniczono wytwarzanie elementów betonowych na potrzeby branży mieszkaniowej, prefabrykacja wraca do łask w nieco innej, znacznie nowocześniejszej i poszerzonej formule.

Stosowana obecnie prefabrykacja nie tylko ma zapewnić relatywnie krótki czas budowy, z którego będą wynikały odpowiednio oszczędności. Obecne rozwiązania są powiązane także z wysoką jakością wykonania przy zastosowaniu wysokiej klasy izolacji i odpowiednich rozwiązań technologicznych. Co więcej, elementy i przegrody prefabrykowane coraz częściej znajdują zastosowanie w budynkach energooszczędnych, a także tych o najwyższej klasie energooszczędności, czyli w budynkach pasywnych [1, 2].

O czym przeczytasz w artykule?

  • Zastosowanie współczesnej prefabrykacji w przegrodach budowlanych;
  • Izolacja balkonów prefabrykowanych.

Wykorzystanie elementów prefabrykowanych w budownictwie jest praktyką powszechnie stosowaną od kilkudziesięciu lat. W wyniku rozwoju technologii produkcyjnych i wdrożenia nowych rozwiązań materiałowych, budownictwo prefabrykowane spowodowało po latach ponowne zainteresowanie inwestorów, którzy zaczęli dostrzegać w nim drogę do oszczędności czasowych i finansowych przy braku większych ograniczeń w rozwiązaniach konstrukcyjnych. W artykule przeanalizowano zastosowanie współczesnej prefabrykacji w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, a następnie opisano wykorzystanie odpowiednich izolacji w budynkach z przegrodami prefabrykowanymi, mając na uwadze także aktualizację przepisów zawartych w warunkach technicznych dotyczących izolacyjności cieplnej (WT 2021).

Insulation and modern prefabrication in building construction

Prefabricated elements have been widely used in construction for several dozen years. As a result of the development of production technologies and the implementation of new material solutions, prefabricated construction has caused a renewed interest for investors, who began to see it as a way to save time and money, with no major limitations in design solutions. The article analyses the use of modern prefabrication in residential and public buildings, and then describes the use of appropriate insulation in buildings with prefabricated partitions, taking into account also the updating of the regulations contained in the technical conditions for thermal insulation (WT 2021).

Zastosowanie współczesnej prefabrykacji w przegrodach budowlanych

Przykładem popularnego materiału używanego obecnie w budownictwie prefabrykowanym jest keramzytobeton. Elementy prefabrykowane, zaprojektowane wcześniej pod wymogi inwestora i wyprodukowane w fabrykach, zostają dostarczone na budowę jako gotowe elementy. Przeważnie są to elementy konstrukcyjne, przegrody zewnętrzne o odpowiedniej termoizolacyjności i wytrzymałości, a także przegrody wewnętrzne o wymaganej nośności i izolacyjności akustycznej.

Keramzytobeton charakteryzuje wysoka izolacyjność cieplna, co potwierdza także wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ, który przy gęstości materiału 1000 kg/m3 wynosi 0,39 W/(m·K) [3].

Przy grubości ściany 15 cm i izolacji termicznej w postaci styropianu EPS 040, współczynnik przenikania ciepła UC uzyska wartość 0,18 W/(m2·K), czyli wystarczającą, by przegroda spełniła wymagania dla nowo powstałych budynków, które wejdą w życie od 1 stycznia 2021 r. i które mówią, że współczynnik przenikania ciepła dla ściany zewnętrznej nie może przekroczyć 0,20 W/(m2·K).

Aby spełnić jednak wymagania względem budownictwa pasywnego [≤ 0,15 W/(m2·K)], należałoby do warstwy konstrukcyjnej dołożyć 25 cm warstwy izolacyjnej. Wtedy współczynnik przenikania ciepła dla przegrody uzyska wartość 0,147 W/(m2·K).

W ścianach z keramzytobetonu nie ma konieczności stosowania izolacji akustycznej, ponieważ wskaźnik izolacji akustycznej dla ściany o grubości 15 cm będzie wynosił 45–70 dB [4].

Prefabrykacja znalazła zastosowanie także w konstrukcjach drewnianych. Dzięki zastosowaniu lekkich konstrukcji nośnych o dużej wytrzymałości możliwy jest szybki montaż elementów będących składowymi przegród w budynku.

Przykładem takiego zastosowania jest rozwiązanie, które oparte zostało na płytach z klejonego forniru i belek dwuteowych. Przestrzeń pomiędzy płytami wypełniono termoizolacją wdmuchiwaną z naturalnych włókien drzewnych lub celulozowych [5].

W TABELI 1 zestawiono grubości warstw izolacyjnych zastosowanych w przegrodzie wraz ze współczynnikami przenikania ciepła UC, statecznością cieplną i przesunięciem fazowym.

tab1 izolacje prefabrykacja 1

TABELA 1. Wartości współczynnika przenikania ciepła, stateczności cieplnej i przesunięcia fazowego przy danej grubości izolacji termicznej [5]

Co warte podkreślenia, nawet przy zastosowaniu minimalnej grubości izolacji termicznej (160 + 40 mm) współczynnik przenikania ciepła UC całej konstrukcji spełnia wymogi dla nowych budynków [≤ 0,20 W/(m2·K)]. Aby spełnić wymogi budownictwa pasywnego, należałoby zastosować izolację termiczną o grubościach co najmniej 220 + 60 mm.

W zakresie izolacyjności akustycznej zastosowano ściankę instalacyjną poprawiającą izolacyjność akustyczną, dzięki czemu szacowany wskaźnik izolacyjności akustycznej wynosi Rw > 44 dB.

Izolacja z włókna drzewnego charakt–eryzuje się wysoką gęstością objętościową i w połączeniu z lekką konstrukcją zapewnia wysoką masę powierzchniową. Ma to znaczący wpływ na osiągane parametry izolacyjności akustycznej (RYS. 1–2).

rys1 2 izolacje prefabrykacja

RYS. 1–2. Przekrój przez warstwy w ścianie zewnętrznej prefabrykowanej STEICO; rys.: [5]
1 – płyta gipsowo-włóknowa, 2 – płyta termoizolacyjna, 3 – płyta konstrukcyjna OSB, 4 – belka, 5 – izolacja wdmuchiwana, 6 – płyta izolacyjna z włókna drzewnego, – system tynkowy, 8 – fasada wentylowana

Kolejnym przykładem współczesnej prefabrykacji w budownictwie kubaturowym, gdzie zastosowanie znalazły izolacje, są ściany zespolone. Co do materiału, z którego wykonana jest warstwa wewnętrzna i zewnętrzna w postaci płyt elewacyjnych, to mogą one być wykonane z płyt typu filigran z wbetonowanym zbrojeniem nośnym (RYS. 3, RYS. 4 i TAB. 2).

rys3 izolacje prefabrykacja

RYS. 3. Schemat ściany zespolonej z izolacją w postaci poliizocyjanuratu (PIR); rys.: [7]
1 – ściana zewnętrzna, 2 – termoizolacja, 3 – zbrojenie konstrukcyjne, – ściana wewnętrzna

Płyty są połączone ze sobą kratownicami, które mają zapewnić stabilność układu podczas transportu, montażu oraz układania betonu. Z pewnością tego typu rozwiązania eliminują pewne czasochłonne etapy prac na budowie, jak chociażby wykonanie deskowania czy tynkowania ścian. Co więcej, jak przy większości innych rozwiązań przegród prefabrykowanych, możliwa jest instalacja stolarki okiennej i drzwiowej już na etapie prefabrykacji [1, 6].

rys4 izolacje prefabrykacja

RYS. 4. Prefabrykowana ściana trójwarstwowa; rys.: [9]

W ramach izolacji termicznej pomiędzy płytami stosuje się płyty izolacyjne PIR, wełnę mineralną lub styropian grubości od 3 do ok. 15 cm. Najskuteczniejszym rozwiązaniem są jednak płyty z poliizocyjanuratu (PIR), które przy dosyć niskim współczynniku przewodzenia ciepła λ na poziomie 0,020–0,035 W/(m·K) są odpowiednie dla przegród z ograniczoną przestrzenią na termoizolację. Dodatkowo cechuje je odporność na wilgoć i ściskanie, płyty często są dostępne z okładzinami, przez co są otwarte lub zamknięte dyfuzyjnie.

Przed montażem płyt PIR należy sprawdzić, czy konstrukcja, do której montowane będą płyty warstwowe, jest gładka i prosta. Odchyłki wykonawcze mogą spowodować powstanie nieszczelności w miejscach łączenia i sprawić, że płyty nie będą w jednej płaszczyźnie. Do montażu płyt należy zastosować odpowiedni klej, a także przykleić taśmy uszczelniające [8].

Pomimo ograniczeń w tego typu przegrodach, jak chociażby grubość izolacji termicznej pomiędzy dwiema warstwami ścian, ściany zespolone z powodzeniem mogą znaleźć zastosowanie w budynkach energooszczędnych, a także pasywnych. Potwierdzają to także producenci, których przegrody spełniają minimalną dopuszczalną wartość współczynnika przenikania ciepła UC ≤ 0,15 W/m2·K.
W ofercie producentów, poza powyższym rozwiązaniem, można spotkać także ściany trójwarstwowe. Wewnętrzną warstwę stanowi zbrojona betonowa płyta o grubości powyżej 150 mm, która pełni funkcję ściany nośnej. Kolejną warstwą jest izolacja termiczna, a ostatnią ponownie betonowa płyta zbrojona o grubości od 60 do 80 mm, która pełni zadanie płyty elewacyjnej [9].

tab2 izolacje prefabrykacja

TABELA 2. Parametry przegrody uzyskane w kalkulatorze Budowlane ABC

Dla zwolenników bardziej naturalnych rozwiązań w prefabrykacji wykorzystuje się ceramikę poryzowaną. Są to pustaki o lepszych parametrach termoizolacyjnych, a zarazem lżejsze od tych tradycyjnych. Przy posiadanym pełnym projekcie możliwa jest produkcja ścian z gotowymi już otworami drzwiowymi i okiennymi. Montaż pustaków odbywa się na zasadzie tzw. mijanki, a spoiny wystarczy wykonać tylko w płaszczyźnie poziomej dzięki łączeniu pustaków pióro–wpust [10].

Z prefabrykatów ceramicznych powstają ściany nośne, działowe, ściany szczytowe, jeśli budynek ma dach skośny, ścianki kolankowe, osłonowe i attykowe. Ściany nośne mają szerokość 18,8 cm lub 25 cm, natomiast ściany działowe są wykonane z pustaków o szerokości 11,5 cm. Wysokość ceramicznej ściany prefabrykowanej nie powinna przekraczać 3,2 m, a jej długość 6,3 m. W tego typu przegrodach stosuje się taką samą izolację termiczną jak w przegrodach powstałych na placu budowy (FOT.).

Aby spełnić wymagania Warunków Technicznych 2021 dla ścian zewnętrznych, gdzie współczynnik przenikania ciepła UC dla nowych budynków nie jest większy niż 0,20 W/(m2·K), należałoby ścianę grubości 25 cm ocieplić co najmniej 13 cm styropianem EPS 040. Współczynnik UC wyniósłby wtedy 0,192 W/(m2·K). Nie jest to jednak wartość spełniająca wymogi najwyższego standardu energooszczędności, czyli standardu pasywnego budynku. Aby spełnić te wymagania, dopiero zastosowanie co najmniej 19 cm wspomnianej izolacji zapewnia osiągnięcie wartości współczynnika UC poniżej 0,15 W/(m2·K).

Izolacja balkonów prefabrykowanych

Prefabrykowane w budynkach mogą być nie tylko ściany. Elementem wymagającym szczególnej uwagi przy izolacji są balkony, które stanowią jeden z elementów konstrukcyjnych budynku. Jest to spowodowane narażeniem balkonów na intensywne działanie czynników atmosferycznych, a także mostkiem termicznym, jaki powstaje w wyniku połączenia balkonu z konstrukcją ściany. Powierzchnia balkonu podlega silnym naprężeniom termicznym w wyniku dużych różnic temperatur pomiędzy porami roku. W celu uniknięcia takich zjawisk jak rozsadzanie i dostanie się wody do struktury betonu, stosuje się hydroizolację (RYS. 5).

rys5 izolacje prefabrykacja

RYS. 5. Hydroizolacja balkonu – schemat z pokazanymi warstwami; rys.: [11]

Powszechnym rozwiązaniem do balkonów betonowych są płynne folie mineralne, które będąc w postaci past opartych na żywicach poliuretanowych, pod wpływem wilgoci tworzą powłokę hydroizolacyjną zapewniającą skuteczną szczelność. Odznaczają się wysoką elastycznością w skrajnie wysokich i niskich temperaturach, co daje możliwość przenoszenia naprężeń powstałych na skutek drgań i termicznych odkształceń podłoża.

Do hydroizolacji balkonów prefabrykowanych można także zastosować mineralne zaprawy cienkowarstwowe zwane także mikrozaprawami, które stanowią powłoki na bazie cementu.

W zależności od liczby warstw i grubości powłoki, dana zaprawa może pełnić rolę izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej. Co ważne, dana izolacja podobnie jak przy płynnych foliach mineralnych, ma zdolność mostkowania rys i jest odporna na promieniowanie UV.

Kolejnym rozwiązaniem jest także hydroizolacja z tworzyw sztucznych, która po utwardzeniu jest odporna na temperaturę w zakresie –30° do +50°C. Warto jednak pamiętać, że kolejne warstwy można układać po ok. 24 godzinach, czyli po czasie utwardzenia wcześniejszej powłoki.

Po wyschnięciu powłoki tworzą wodoszczelne i przepuszczające parę wodną struktury. Taką warstwę warto stosować pod okładzinami z płytek ceramicznych [12].

Podsumowanie

Pomimo dynamicznego i szybkiego rozwoju prefabrykacji jest to nadal sfera pozostawiająca sporo przestrzeni do nowych rozwiązań, a co za tym idzie także w zakresie zastosowanych izolacji. Coraz częściej jednak przez inwestorów zauważane są jej zalety w postaci szybkiego czasu montażu gotowych elementów, a także krótszego okresu trwania samej budowy. To z kolei niesie ze sobą oszczędności, a także zwiększa prawdopodobieństwo ukończenia inwestycji w planowanym terminie.

Pociesza niewątpliwie fakt, iż przegrody prefabrykowane znajdują także zastosowanie w budynkach o wyższym standardzie energooszczędności, co przy nowych Warunkach Technicznych jest mocnym argumentem przemawiającym do inwestorów, by oszczędności szukać nie poprzez obniżanie jakości, a poprzez rozwiązania, które tej jakości nie pomniejszają.

Niniejszy artykuł otwiera cykl publikacji poświęcony współczesnej prefabrykacji w budynkach kubaturowych z zastosowaniem różnych materiałów, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia izolacji.

Literatura

1. D. Kaczorek, „Hygrothermal Assessment of Internally Insulated Prefabricated Concrete Wall in Polish Climatic Condition”, World Academy of Science, Engineering and Technology International Journal of Structural and Construction Engineering, 2018.
2. M. Abramski, „Improving Thermal Insulation Properties for Prefabricated Wall Components Made of Lightweight Aggregate Concrete with Open Structure”, IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 245 (2017) 022034, Gdańsk 2017.
3. Strona internetowa www.materialy.budowlane.edu.pl.
4. Strona internetowa www.mgprojekt.com.pl/blog/dom-z-keramzytu/.
5. Strona internetowa www.steicoelements.com.
6. Strona internetowa www.inbet.com.pl/prefabrykaty-betonowe.
7. Katalog firmy POZBRUK.
8. Strona internetowa www.balex.eu/.
9. Katalog firmy Betard.
10. Strona internetowa www.e-sciany.pl/a/ceramiczne-sciany-prefabrykowane-7256.html.
11. Strona internetowa https://www.pl.weber.
12. J.J. Sokołowska, G. Adamczewski, „Nowoczesne materiały hydroizolacyjne do ścian i fundamentów – przegląd technologii”, „Hydroizolacja”, dodatek specjalny IB 6/2013, s. 52–57.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Ireneusz Stachura Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Jak eliminować mostki cieplne w budynku? Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie...

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie realizacji i eksploatacji – i zapewnić właściwe warunki do przebywania w tym budynku ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych,...

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych, izolacyjności akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.