Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Naprawa rys i wzmocnienia murowanych ścian

Cz. 1. Prace poprzedzające naprawę i przemurowanie

FOT. 10. Ceramiczne mury wokół otworów okiennych w kamiennym murze, fot. dominatura.pl

FOT. 10. Ceramiczne mury wokół otworów okiennych w kamiennym murze, fot. dominatura.pl

Rysy w konstrukcjach murowych są zjawiskiem częstym. Z uwagi na specyfikę konstrukcji murowych polegającą na łączeniu dwóch różnych materiałów (zaprawy i elementów murowych) można przyjąć, że każdy mur jest zarysowany, rysy są jednak często tak małe, że nie są widoczne. Okiem nieuzbrojonym w lupę lub mikroskop można zaobserwować rysę o rozwartości od 0,1 mm [1].

Zobacz także

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

ABSTRAKT

Niniejszy artykuł jest pierwszą częścią spośród serii prac poświęconych naprawie rys i sposobom wzmacniania murowanych ścian. Przedstawia przyczyny powstawania rys oraz klasyfikuje sposoby naprawiania takich uszkodzeń. Omawia prace poprzedzające naprawę uszkodzonych ścian murowanych oraz pierwszy ze sposobów naprawy, czyli przemurowywanie. Przybliża zasady stosowania tej metody, technologię jej stosowania i wykorzystywane materiały. Na koniec omawia współpracę wzmocnionej strefy muru z murem istniejącym.

Repairing cracks, reinforcement of masonry wall. Part 1: Pre-treatment works before proceeding with repairs and masonry

This article is the first part in a series of papers dedicated to repairs of cracking and methods of reinforcing masonry walls. It presents the causes of formation of cracking and classification of methods to repair such cracking. There is a discussion of work preceding repair of damaged masonry walls and the first method of repair, i.e. repeated masonry work. Details are presented of the rules of applying this method, the applicable technology and materials used. Finally, the interface between a reinforced wall area and an existing wall is discussed.

Rysy mogą świadczyć o nadmiernym wytężeniu konstrukcji, lecz częściej są wynikiem odkształceń muru wywołanych wpływami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Przyczyn uszkodzeń murów może być wiele i szczegółowo omówiono je np. w pracach [2-11]. Najczęściej powstawanie zarysowań jest związane z:

  • podłożem i sposobem posadowienia (niejednorodność podłoża, nierównomierne osiadanie gruntu, utrata stateczności podłoża, ruchy podłoża w gruntach wysadzinowych, wpływy od eksploatacji górniczej, zmiana warunków wodnych w gruncie),
  • przeciążeniem (wywołanym wadliwym projektowaniem, wykonaniem, modernizacją lub zmianą funkcji obiektu),
  • czynnikami termicznymi (nierównomierna praca materiałów o różnych współczynnikach rozszerzalności cieplnej w miejscu ich połączenia, nierównomierne nagrzewanie się fragmentów konstrukcji),
  • skurczem i pęcznieniem muru lub elementów konstrukcji powiązanych z murem,
  • wpływami dynamicznymi i wyjątkowymi (wstrząsy górnicze, drgania wzbudzane przez ruch pojazdów i maszyn przemysłowych, wstrząsy wywołane robotami budowlanymi).

W praktyce często wykorzystuje się jednocześnie kilka metod naprawy. Wybór sposobu naprawy powinien uwzględniać efektywność ekonomiczną i techniczną możliwość wykonania, w tym także podczas eksploatacji obiektu. Nieprawidłowo wykonana naprawa może pogarszać stan techniczny obiektu, a nawet doprowadzić do awarii.

Rysy w konstrukcjach murowych można naprawiać na wiele sposobów. Metoda naprawy, a co za tym idzie jej skuteczność, zależy od przyczyny wywołującej zarysowania, zasięgu uszkodzenia, lokalizacji rysy w obiekcie i możliwości technicznych oraz ekonomicznych wykonania naprawy. Rysy można naprawiać przez:

  • przemurowanie,
  • zszycie zbrojeniem,
  • ankrowanie (kotwienie) lub zastosowanie wieńców rozproszonych,
  • iniekcję,
  • wzmocnienia powierzchniowe.

Prace poprzedzające naprawę

  • Przed przystąpieniem do naprawy należy określić przyczyny wywołujące zarysowanie, a następnie je wyeliminować lub przynajmniej zminimalizować [12]. W przypadku, gdy uszkodzenia mogą być wywołane zmianami w poziomie posadowienia, należy przeprowadzić dokładne rozpoznanie podłoża gruntowego przez wiercenia, sondowania, badania presjometryczne lub dylatometryczne, wykopy badawcze [13].
  • Następnie, w zależności od potrzeb, należy wzmocnić podłoże lub/i fundamenty obiektu. Sposoby wzmocnień opisano szczegółowo w wielu pracach (np. [14-18]).
    W wypadku murowanych fundamentów napraw najczęściej dokonuje się przez iniekcję, torkretowanie powierzchni bocznych, zmianę szerokości lub głębokości posadowienia, zmianę sposobu przekazania obciążeń lub zwiększanie nośności podłoża [4].
  • Gdy uszkodzenia zostały wywołane przez przeciążenie, należy przede wszystkim odciążyć ścianę. Jeśli przeciążenie wywołane jest ciężarem własnym (np. przez nadbudowę kolejnych kondygnacji), to odciążenie można zrealizować poprzez podparcie stropów. Wówczas, po odciążeniu konstrukcji, ściana musi być nie tylko naprawiona, ale również i wzmocniona.
  • Przy uszkodzeniach wywołanych czynnikami termicznymi należy dążyć do wyeliminowania tych czynników. Najczęściej uszkodzenia ścian wynikają z niewystarczającej izolacji termicznej dachu lub stropodachu. W takim wypadku przed naprawą ścian konstrukcje te należy odpowiednio docieplić.
    Docieplenie ścian może być konieczne, gdy uszkodzenia wynikają z termicznych odkształceń samej ściany lub wystąpiły na skutek równicy odkształceń termicznych w płaszczyźnie ściany (np. rysy na styku ścian i kominów). W takiej sytuacji docieplenie ściany musi zostać zrealizowane natychmiast po przeprowadzeniu jej naprawy.

W wielu wypadkach nie da się w prosty sposób wyeliminować przyczyn uszkodzeń. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy uszkodzenia wywołane są przez cykliczny skurcz i pęcznienie materiału, wpływy od eksploatacji górniczej lub drgania wzbudzane przez ruch pojazdów i maszyn przemysłowych. Wówczas przed naprawą należy starać się zminimalizować wpływy wywołujące uszkodzenia.

Gdy uszkodzenia występują na skutek cyklicznych zmian objętości elementów murowych, należy wyeliminować przyczynę tych zmian (najczęściej wilgoć od wpływów atmosferycznych) i poczekać z naprawą do wytłumienia tych wpływów.

Fot. 1-4. Przykłady wtórnych uszkodzeń, które wystąpiły po naprawie zarysowań

Fot. 1-4. Przykłady wtórnych uszkodzeń, które wystąpiły po naprawie zarysowań: rysa wtórna w filarku międzyokiennym - przed naprawą metodą iniekcji nie wyeliminowano nierównomiernego osiadania gruntu (1), zarysowanie za obszarem przemurowania - przed naprawą nie starano się zminimalizować wpływów od eksploatacji górniczej (2), pęknięcie muru w obszarze rysy naprawionej przez zszycie - nie zminimalizowano przyczyn powstania uszkodzeń, czyli wpływów od eksploatacji górniczej, a ponadto zastosowano za krótkie pręty zszywające rysę (3), wtórna rysa obok zarysowań naprawionych metodą iniekcji - brak wymaganego zabezpieczenia obiektu na wpływy od eksploatacji górniczej (4); fot.: archiwum autora

Wpływy od eksploatacji górniczej można próbować zminimalizować przez zwiększanie sztywności przestrzennej budynku. W tym celu można zastosować ankrowania lub wieńce rozproszone w poziomach stropów oraz wykonać opaski żelbetowe wokół fundamentów budynku. Należy przy tym pamiętać, że klasyczne ankrowanie za pomocą stalowych ściągów nie przeciwdziała uszkodzeniu ścian budynku, lecz jedynie ogranicza rozwarcie powstających rys [19].

Aby w większym stopniu zabezpieczyć budynek, należy zastosować system kotwienia aktywnego (przez sprężenie ścian).

Gdy zarysowania wywołane są drganiami przekazywanymi przez podłoże gruntowe na budynek, należy przeprowadzić analizę możliwości redukcji drgań i przyjąć stosowny sposób zabezpieczania budynku. Można tu zastosować np. wibroizolację bierną, polegającą na oddzieleniu fundamentu budynku od podłoża przez zastosowanie odpowiednich izolacji poziomych i pionowych [20].

Wyeliminowanie lub zminimalizowanie przyczyn wywołujących zarysowania jest bardzo istotne. W wypadku wykonania naprawy bez wcześniejszego wyeliminowania przyczyn uszkodzeń zazwyczaj dochodzi do ponownego zarysowania w miejscu danego uszkodzenia lub tuż za obszarem naprawionym.

Przykłady wtórnych uszkodzeń po wykonaniu naprawy pokazano na FOT. 1-4.

W zależności od przyczyn i miejsca występowania rysy mogą być zjawiskiem jednorazowym lub cyklicznie zmieniać rozwarcie, głębokość i długość. Przed naprawą należy zatem określić, czy ma się do czynienia z rysą ustabilizowaną, czy też ruchomą. Ma to fundamentalne znaczenie przy doborze właściwej metody naprawy zarysowania, znacznie łatwiej naprawia się bowiem rysy ustabilizowane, w wypadku których zazwyczaj wystarczy powierzchniowe zamknięcie z dozbrojeniem tynku w obszarze rysy.

Niestety, większość zarysowań w konstrukcjach murowych to rysy ruchome. Do takich zaliczyć należy zarysowania od obciążeń dynamicznych i termicznych, czy też spowodowane cykliczną zmianą objętości.

Zmiany rozwartości rysy mogą mieć charakter okresowy (np. na skutek obciążenia transportowego), dzienny (np. na skutek promieniowania słonecznego) lub długoterminowy (np. uwarunkowany zmianą pór roku). Wpływy te pokrywają się często z nieodwracalnymi zmianami na długości (np. skrócenia spowodowane skurczem).

Za rysy ustabilizowane uznać można rysy od skurczu, w wypadku gdy skurcz ten jest powodowany wysychaniem materiału elementów murowych po ich wmurowaniu w ścianę, i to pod warunkiem, że elementy murowe nie będą w przyszłości narażone na zamiany wilgotności.

Zmiany rozwarcia rys ruchomych można wytłumić przez usuwanie lub minimalizowanie przyczyn powstawania uszkodzeń (np. przez zastosowanie izolacji termicznej w wypadku rys spowodowanych odkształceniami pod wpływem temperatury).

Gdy nie ma pewności, czy rysy są ruchome, czy ustabilizowane, można przeprowadzić monitoring zarysowań. Nie zaleca się stosowania plomb szklanych ani gipsowych, gdyż za ich pomocą można dokonać jedynie oceny jakościowej, a nie ilościowej.

Najprostszymi urządzeniami do mierzenia rozwarcia rys są różnego rodzaju wskaźniki rozwarcia rys [21] i rysomierze (FOT. 5-6).

FOT. 5-6. Pomiar zmiany szerokości rysy: wskaźniki rozwarcia rys [23]; fot.: archiwum autora

FOT. 5-6. Pomiar zmiany szerokości rysy: wskaźniki rozwarcia rys [23]; fot.: archiwum autora

Pomiar rozwarcia rysy może być również zautomatyzowany, przy zastosowaniu czujników przemieszczeń (FOT. 7).

FOT. 7. Pomiar zmiany szerokości rysy: system CMD-300 [22]; fot: archiwum autora

FOT. 7. Pomiar zmiany szerokości rysy: system CMD-300 [22]; fot: archiwum autora

Do pomiaru można zastosować suwmiarki, przy czym baza pomiarowa, założona po obu stronach rysy, powinna być większa niż 50 mm. Można również wykorzystać gotowe systemy ze stałą bazą pomiarową (FOT. 8).

FOT. 8. Pomiar zmiany szerokości rysy: rysomierz SHM X [23]; fot.: archiwum autora

FOT. 8. Pomiar zmiany szerokości rysy: rysomierz SHM X [23]; fot.: archiwum autora

Przy doborze metody naprawy i użytych do niej materiałów należy kierować się zasadą kompatybilności materiałów [24-25]. Efekt naprawy w znacznym stopniu zależy bowiem od podobieństwa parametrów mechanicznych, fizycznych i chemicznych muru istniejącego oraz wzmocnienia.

Zasada kompatybilności została sformułowana w stosunku do napraw konstrukcji betonowych i żelbetowych [26], lecz można ją z powodzeniem adaptować do konstrukcji murowych.

Zasadę kompatybilności określa taki dobór materiałów naprawczych pod względem właściwości chemicznych i fizycznych, aby zapewniał on nieprzekraczanie dopuszczalnych naprężeń i odkształceń w żadnej części konstrukcji, w przewidywanym czasie i w danych warunkach użyłkowania. Nie oznacza to wcale, że zawsze trzeba "podobne naprawiać podobnym", choć ta zasada zazwyczaj nieźle sprawdza się w murach starych, historycznych. Ważne jest, aby naprawa dobrze współpracowała z naprawianym murem.

Istotnym warunkiem kompatybilności materiałów jest zapewnienie podobnych parametrów odkształceniowych (szczególnie modułu sprężystości i współczynnika Poissona, współczynnika rozszerzalności termicznej oraz współczynników pełzania i skurczu) [24]. Przy znacznych różnicach tych parametrów może dojść do niekorzystnego układu sił wewnętrznych i do powstania wtórnych uszkodzeń (np. od wpływów termicznych). W kryteriach doboru odpowiedniego sposobu naprawy i użytych do niej materiałów należy również uwzględnić ognioodporność, odporność na korozję, prostotę wykonania naprawy oraz koszty tej naprawy.

Przemurowanie

Zasady stosowania metody

Przemurowanie jest jedną z najstarszych i najczęściej stosowanych metod naprawy zarysowanych murów. Stosuje się je zazwyczaj w przypadkach, gdy rysy nie biegną przez całą wysokość ściany murowanej [27] oraz gdy rozwarcie rysy jest większe niż 5 mm [4, 15, 28]. Celem naprawy przez przemurowanie jest odtworzenie pierwotnego wiązania elementów murowych, tak aby zapewnić scalenie rozdzielonych rysą części murowanej ściany [4, 28]. Dlatego przemurowanie muru wykonuje się jedynie w bezpośredniej bliskości rysy, rzadziej zaś przemurowaniem obejmuje się duże fragmenty ścian [25].

Technologia wykonania i stosowane materiały

Przemurowanie zarysowanego muru polega na usunięciu (wyjęciu) z muru uszkodzonych elementów murowych i zastąpieniu ich elementami nowymi. Usunięciu podlegać powinny elementy murowe bezpośrednio sąsiadujące z zarysowaniem (na szerokość dwóch elementów) oraz do dwóch warstw elementów zabudowanych powyżej i poniżej zarysowania (RYS. 1-2) [29].

Ideą przemurowania jest odtworzenie pierwotnego układu elementów murowych w ścianie (wątku, wiązaniu), dlatego przed rozbiórką należy wykonać inwentaryzację lub dokumentację fotograficzną zarysowanej strefy [25]. Nie odtwarza się pierwotnego wiązania elementów murowych jedynie w wypadku, gdy było ono nieprawidłowe i przez to powodowało lub przyspieszało powstanie zarysowań.

Zarysowany obszar muru należy rozebrać w taki sposób, aby w istniejącym murze powstały strzępia umożliwiające połączenie z nowym fragmentem ściany. Rozbiórkę muru prowadzi się zazwyczaj ręcznie lub przy użyciu ręcznego sprzętu mechanicznego. Podczas rozbiórki nie należy wprowadzać do ściany dodatkowych naprężeń czy wibracji [25]. Po rozebraniu obszaru zarysowanego muru należy oczyścić powierzchnię z kurzu i pyłu, a przed rozpoczęciem przemurowywania obficie skropić wodą [16].

RYS. 1-2. Naprawa zarysowanego muru przez przemurowanie: przed naprawą (1), po naprawie (2): 1 - murowana ściana, 2 - rysa, 3 - obszar do rozbiórki, 4 - nowy mur; rys.: archiwum autora

RYS. 1-2. Naprawa zarysowanego muru przez przemurowanie: przed naprawą (1), po naprawie (2): 1 - murowana ściana, 2 - rysa, 3 - obszar do rozbiórki, 4 - nowy mur; rys.: archiwum autora

Wykonując przemurowanie, należy w jak największym stopniu wykorzystać istniejące elementy murowe. Nowe elementy murowe i zaprawę należy dobrać w taki sposób, aby ich paramenty mechaniczne nie odbiegały istotnie od paramentów zaprawy i elementów w istniejącym murze [4, 18, 25, 28, 29].

FOT. 9. Naprawa zarysowanego muru kamiennego murem z cegły pełnej [25]; fot.: archiwum autora

FOT. 9. Naprawa zarysowanego muru kamiennego murem z cegły pełnej [25]; fot.: archiwum autora

W wielu krajowych publikacjach (np. w [15-16], [30-31]) zaleca się stosować do przemurowań mocne cegły ceramiczne i mocną zaprawę cementową. Nie jest to podejście właściwe, szczególnie w murach starych, wzniesionych na zaprawie wapiennej. W murach takich przemurowany obszar z nowego mocnego muru będzie działał jak klin i może doprowadzić do kolejnych uszkodzeń, które powstaną poza strefą wzmocnioną.

Przy doborze materiału na przemurowanie znacznie lepiej jest kierować się zgodnością pod względem wytrzymałości i odkształcalności w stosunku do materiałów istniejących. W celu określenia parametrów wytrzymałościowych i odkształceniowych można poddać kilka elementów murowych i fragmenty zaprawy z rozebranego obszaru badaniom w maszynie wytrzymałościowej.

Przemurowania z mocnych zapraw i wytrzymałych elementów murowych nie zawsze muszą być nieskuteczne.

Jeśli tylko naprawa spełnia opisaną wyżej zasadę kompatybilności, stary i nowy mur będą współpracowały w przenoszeniu obciążeń. Czasem dopuszcza się wykonywanie przemurowań zarysowanych murów kamiennych przy użyciu cegły ceramicznej (FOT. 9 według [25] i FOT. główna (10).

Na FOT. 11-16 pokazano przykłady poprawnych przemurowań murów z cegły, w których podczas kilkuletniej eksploatacji nie powstały nowe uszkodzenia.

FOT. 11-16. Przykłady poprawnych przemurowań; fot.: archiwum autora

FOT. 11-16. Przykłady poprawnych przemurowań; fot.: archiwum autora

Na FOT. 17-20 zamieszczono widok przemurowań muru wież zabytkowych kościołów przy użyciu zaprawy specjalnej (przeznaczonej do napraw obiektów zabytkowych) oraz dawnych elementów murowych, a na kolejnych zdjęciach (FOT. 21-24) - przykłady niewłaściwych przemurowań w obiektach zabytkowych.

FOT. 17-20. Przemurowania uszkodzonych ścian wież zabytkowych kościołów przy użyciu dawnych elementów murowych (odzyskanych z rozbiórki) i specjalnej zaprawy: bazylika w Dąbrowie Górniczej (17-18), kościół Mariacki w Katowicach (19-20); fot.: archiwum autora

FOT. 17-20. Przemurowania uszkodzonych ścian wież zabytkowych kościołów przy użyciu dawnych elementów murowych (odzyskanych z rozbiórki) i specjalnej zaprawy: bazylika w Dąbrowie Górniczej (17-18), kościół Mariacki w Katowicach (19-20); fot.: archiwum autora 

FOT. 21-24. Przykłady nieodpowiednich przemurowań w obiektach zabytkowych. Zastosowano elementy murowe o znacznie różnych parametrach wytrzymałościowych i odkształceniowych, mniejszych wymiarach oraz innej kolorystyce. Przemurowania wykonano na zaprawie cementowej; fot.: archiwum autora

FOT. 21-24. Przykłady nieodpowiednich przemurowań w obiektach zabytkowych. Zastosowano elementy murowe o znacznie różnych parametrach wytrzymałościowych i odkształceniowych, mniejszych wymiarach oraz innej kolorystyce. Przemurowania wykonano na zaprawie cementowej; fot.: archiwum autora

Na FOT. 25 i FOT. 27 oraz FOT. 26 i FOT. 28 pokazano przykłady nieodpowiednich napraw murów budynków mieszkalnych.

FOT. 25 i 27. Przykłady nieodpowiednich przemurowań w budynkach mieszkalnych (brak odpowiednich przewiązań, niedostosowanie elementów murowych i zaprawy do muru istniejącego, wypełnianie otworów po uszkodzonych elementach murowych zaprawą cementową); fot.: archiwum autora

FOT. 25 i 27. Przykłady nieodpowiednich przemurowań w budynkach mieszkalnych (brak odpowiednich przewiązań, niedostosowanie elementów murowych i zaprawy do muru istniejącego, wypełnianie otworów po uszkodzonych elementach murowych zaprawą cementową); fot.: archiwum autora 

FOT. 26 i 28. Przykłady nieodpowiednich przemurowań w budynkach mieszkalnych (brak odpowiednich przewiązań, niedostosowanie elementów murowych i zaprawy do muru istniejącego, wypełnianie otworów po uszkodzonych elementach murowych zaprawą cementową); fot.: archiwum autora

FOT. 26 i 28. Przykłady nieodpowiednich przemurowań w budynkach mieszkalnych (brak odpowiednich przewiązań, niedostosowanie elementów murowych i zaprawy do muru istniejącego, wypełnianie otworów po uszkodzonych elementach murowych zaprawą cementową); fot.: archiwum autora 

Podczas wykonywania przemurowań zarysowanych ścian należy stosować się do następujących wytycznych [4, 15, 28, 32]:

  • Przemurowania ścian o grubości mniejszej niż 1,5 cegły wymagają rozbiórki w obrębie rysy. Mury grubsze można natomiast przemurować bez rozbierania na całej wysokości rysy -najpierw z jednej, a później z drugiej strony.
  • Uszkodzone fragmenty ścian rozbiera się odcinkami o szerokości nie większej niż 1,2 m.
  • Przed rozbiórką zarysowanych ścian należy podstemplować stropy w strefie naprawy, szczególnie gdy spękania występują na całej wysokości kondygnacji. Podstemplowanie jest ponadto konieczne, gdy nad rozbieranym otworem znajduje się belka lub żebro stropowe.
  • Po rozbiórce zarysowanej strefy należy ją przemurować najpóźniej w dniu następnym.
  • Odległość między kolejnymi przemurowaniami wykonywanymi w tej samej ścianie musi być większa niż wysokość kondygnacji. Gdy odległość ta jest mniejsza, to kolejne przemurowanie można wykonać dopiero po uzyskaniu odpowiedniej wytrzymałości przemurowania poprzedniego.
  • Gdy obszar przemurowania (szczególnie jego szerokość) jest znaczny, wówczas należy uwzględnić możliwość powstania zarysowań skurczowych w miejscach połączeń starego i nowego muru. W takim wypadku zaleca się stosowanie zbrojenia kotwiącego lub murowanie na zaprawach bezskurczowych.

Po wykonaniu przemurowania zaleca się zabezpieczyć nowy fragment ściany przez nadmiernym wysychaniem, np. przez zastosowanie powierzchniowego przekrycia z folii. Przed demontażem stempli zapewniających odciążenie ściany na czas naprawy należy skontrolować stan spoin w styku starego i nowego muru [25]. Usuwanie stempli powinno być prowadzone stopniowo i zostać rozłożone w czasie.

Analiza obliczeniowa

Przy stosowaniu naprawy metodą przemurowania zarysowań z reguły nie wykonuje się żadnych obliczeń [27]. Jest to podejście poprawne, ale jedynie w sytuacjach, gdy rysa nie rozwidla się, a po usunięciu uszkodzonych elementów murowych powstały otwór nie jest zbyt duży (zbyt szeroki). Gdy naprawa wymaga wykonania szerokiego otworu, to ściany po obu stronach tego otworu będą zmuszone przejąć obciążenia przypadające na mur zlokalizowany pierwotnie w bezpośredniej bliskości rysy. Wzrośnie zatem ich wytężenie. Ściany takie powinno się sprawdzić obliczeniowo, a w wypadku przekroczenia obliczeniowej nośności odciążyć je przed rozbiórką muru, np. przez podparcie stropów w celu przejęcia ich reakcji na czas wykonywanej naprawy.

Współpraca strefy wzmocnionej z murem istniejącym

Po wykonaniu przemurowania, przy braku wcześniejszego odciążenia ściany, nowy fragment muru "włączy się" do współpracy w przenoszeniu obciążeń dopiero w sytuacji, gdy naprężenia w murze przekroczą wartość istniejącą w trakcie wykonywania naprawy [27, 32]. Wiąże się to z tym, że stanowi obciążenia, który ustabilizował się w murze po usunięciu uszkodzonych elementów, odpowiada pewien ustalony stan odkształceń. Po wykonaniu przemurówki nowy fragment muru będzie przenosił obciążenia dopiero w momencie wystąpienia dalszych odkształceń ściany. Będzie to miało miejsce w wypadku wzrostu obciążenia lub narastania odkształceń na skutek reologii zaprawy. Dlatego często zaleca się odciążenie ściany przed naprawą.

Literatura

  1. Ł. Drobiec, R. Jasiński, A. Piekarczyk, "Diagnostyka konstrukcji żelbetowych. Metodologia, badania polowe, badania laboratoryjne betonu i stali". Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010 (dodruk 2013).
  2. H. Bruckner, "Gewerk Mauerwerksbau", Fraunhofer IRB Verlag, 2002.
  3. Ł. Drobiec, "Przyczyny uszkodzeń murów", XXII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 7-10 marca 2007, t. 1, s. 105-147.
  4. L. Małyszko, R. Orłowicz, "Konstrukcje murowe. Zarysowania i naprawy", Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyn 2000.
  5. R. Orłowicz, L. Małyszko, J. Kindracki, "Morfologia uszkodzeń ścian i elementów wykończenia w konstrukcjach murowych", XIV Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Ustroń 1999, t. 1, cz. 2, s. 167-192.
  6. R. Orłowicz, L. Małyszko, "Wady i usterki ścian ceramicznych", "Przegląd Budowlany" 2/2002, s. 30-33.
  7. P. Schubert, „Beitragsserie: "Schadenfreies bauen mit Mauerwerk. Thema 1: Zweischalige Außenwende - Risse durch zu große Verformungsunterschiede in horizontaler Richtung", "Das Mauerwerk" 1/2001, s. 35-38.
  8. P. Schubert, "Beitragsserie: Schadenfreies bauen mit Mauerwerk. Thema 2: Innen/Außenwende - Risse durch zu große Verformungsunterschiede in vertikaler Richtung", "Das Mauerwerk" 4/2001, s. 142-144.
  9. P. Schubert, "Mauerwerk. Risse vermeiden und instandsetzen", Fraunhofer IRB Verlag, Stuttgart 2004.
  10. P. Schubert, "Vermeiden von schädlichen Rissen in Mauerwerkbauteilen", "Mauerwerk-Kalender, Ernst & Sohn" 21/1996, s. 621-651.
  11. B. Stawiski, "Konstrukcje murowe. Naprawy i wzmocnienia", Polcen, Warszawa 2014.
  12. Z. Janowski, "Diagnostyka naprawy i rekonstrukcje obiektów murowanych", XX Konferencja Naukowo-Techniczna Awarie Budowlane, Szczecin–Międzyzdroje, 22-26 maja 2001, s. 205-234.
  13. J. Sękowski, "Sposoby i wymogi przygotowania i wzmacniania podłoży gruntowych pod posadzki", XXIII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 5-8 marca 2008, t. 3, str. 129-160.
  14. Z. Janowski, "Wzmacnianie fundamentów obiektów zabytkowych", XXIV Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 17-20 marca 2009, t. II, s. 57-81.
  15. E. Masłowski, D. Spiżewska, "Wzmacnianie konstrukcji budowlanych", Arkady, Warszawa 2014.
  16. Praca zbiorowa pod kierunkiem S. Zaleskiego, "Remonty budynków mieszkalnych", Arkady, Warszawa 1995.
  17. J. Jasieńko, T. Łodygowski, P. Rapp, "Naprawa, konserwacja i wzmacnianie wybranych, zabytkowych konstrukcji ceglanych", Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław 2006.
  18. A. Mitzel, W. Stachurski, J. Suwalski, "Awarie konstrukcji betonowych i murowych", Arkady, Warszawa 1982.
  19. M. Kawulok, "Ochrona istniejących obiektów budowlanych na terenach górniczych", XXII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 7-10 marca 2007, t. 1, s. 357-381.
  20. J. Kawecki, "Zabezpieczenie istniejących budynków murowanych przed oddziaływaniami dynamicznymi, w tym sposoby ograniczenia tych oddziaływań", XXII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 7-10 marca 2007, t. 1, s. 321-355.
  21. Materiały reklamowe firmy NEOSTRAIN.
  22. Materiały reklamowe Firmy GERMANN INSTRUMENTS.
  23. Materiały reklamowe firmy SHM SYSTEM.
  24. L. Małyszko, R. Orłowicz, "Wzmocnienia Konstrukcji Murowych, w tym zasady obliczania wzmocnień", XXII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 7-10 marca 2007, t. 2, s. 75-104.
  25. Raport z Grantu nr 244123: "Critical review of retrofitting and reinforcement techniques related to possibile failure", NIKER, New Integrated Knowledge Based Approaches To The Protection Of Cultural Heritage From Earthquake-Induced Risk, Università di Padova, 2010.
  26. L. Czarnecki, P.H. Emmons, "Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych", Polski Cement, Kraków 2002.
  27. J. Kubica, Ł. Drobiec, "Zasady obliczania wzmocnień konstrukcji murowych", XIII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Ustroń, 25-27 lutego 1999, t. 1, cz. 2, s. 73-115.
  28. L. Rudziński, "Konstrukcje murowe. Remonty i wzmocnienia", Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej, Kielce 2006.
  29. Z. Janowski, "Metody i materiały stosowane do napraw tradycyjnych konstrukcji murowych", XIII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Ustroń, 25-27 lutego 1999, t. 1, cz. 2, s. 5-18.
  30. J. Thierry, S. Zaleski, "Remonty budynków i wzmacnianie konstrukcji", Arkady, Warszawa 1982.
  31. Cz. Linczowski, "Naprawy, remonty i modernizacje budynków", Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej, Kielce 1997.
  32. Ł. Drobiec, "Naprawa rys i wzmocnienia murowanych ścian", XXX Jubileuszowe Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 25–28 marca 2015, tom I, s. 323-398.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Ireneusz Stachura Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Jak eliminować mostki cieplne w budynku? Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie...

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie realizacji i eksploatacji – i zapewnić właściwe warunki do przebywania w tym budynku ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych,...

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych, izolacyjności akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.