Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do płytek

The effect of cement strength on the properties of cement-based adhesives for tiles

Produkowane są dwie grupy cementu, różniące się zasadniczo właściwościami i przeznaczeniem - cementy portlandzkie i cementy glinowe.
Atlas

Produkowane są dwie grupy cementu, różniące się zasadniczo właściwościami i przeznaczeniem - cementy portlandzkie i cementy glinowe.


Atlas

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Zastosowanie cementu o odpowiednich parametrach umożliwia optymalizację ich receptur.

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

ABSTRAKT

W artykule przedstawiono wyniki badań wpływu cementu o różnej klasie wytrzymałości na właściwości klejów cementowych do płytek. Zbadano właściwości normowe według PN-EN 12004 receptur laboratoryjnych, wykonanych z wykorzystaniem cementów portlandzkich CEM I klas 42,5R i 52,5R. Badania wykazały, że cement o wyższej klasie wytrzymałości CEM I 52,5R jest bardziej przydatny w recepturach klejów do płytek niż najczęściej stosowany cement klasy CEM I 42,5R

The effect of cement strength on the properties of cement-based adhesives for tiles

The article presents the findings of tests of impact of cement of different strength classes on the properties of cement-based adhesives for tiles. The tests covered the standard properties according to PN-EN 12004 for laboratory formulas of adhesives, using flyash Portland cement CEM I, class 42.5R and 52,5R. Based on the findings, cement of higher strength class CEM I 52,5R is more effective in the formulations of the tile adhesives than the most popular cement class CEM I 42.5.

Na rynku krajowym rocznie wykorzystywanych jest ok. 700-800 tys. ton cementu do wytworzenia suchych mieszanek chemii budowlanej [1], co stanowi ok. 4-5% sprzedaży cementu w kraju. Produkowane są dwie odrębne grupy cementu, różniące się zasadniczo właściwościami i przeznaczeniem:

  • cementy portlandzkie,
  • cementy glinowe.

W recepturach suchych mieszanek chemii budowlanej wykorzystywane są przede wszystkim cementy wytwarzane z klinkieru portlandzkiego, spełniające wymagania normy PN-EN 197-1:2012 [2].

Cementy glinowe stanowią wyłącznie dodatek stosowany w recepturach niektórych wyrobów (np. spoiny, kleje szybkowiążące) w celu znaczącego przyspieszenia wiązania i twardnienia produktu. Znacznie rzadziej stanowią samodzielne spoiwo w recepturach suchych mieszanek.

Podstawą podziału cementów glinowych jest zawartość tlenku glinu Al2O3. Cementy glinowo-wapienne o zawartości Al2O3 w granicach 35-58% objęte są wymaganiami normy europejskiej PN-EN 14647:2006 [3], natomiast cementy wysokoglinowe nie posiadają dokumentu odniesienia i produkowane są w oparciu o normy branżowe lub aprobaty techniczne.

Cementy produkowane na bazie klinkieru portlandzkiego stanowią znaczną grupę wyrobów objętą wymaganiami normy PN-EN 197-1:2012 [2].

W normie ujęto 27 różnych wyrobów, podzielonych na 5 głównych rodzajów:

  • cementy portlandzkie CEM I - bez dodatków,
  • cementy portlandzkie wieloskładnikowe CEM II/A i CEM II/B - zawierające odpowiednio do 20% i do 35% dodatków (żużel granulowany S, popiół lotny krzemionkowy V, wapień L i LL, pył krzemionkowy D, popiół lotny wapienny W, łupek palony T, pucolana naturalna P i pucolana naturalna wypalana Q),
  • cementy hutnicze CEM III/A, CEM III/B i CEM III/C - zawierające odpowiednio do 65%, 80% i 95% granulowanego żużla wielkopiecowego S,
  • cementy pucolanowe CEM IV/A i CEM IV/B - zawierające odpowiednio do 35% i do 55% sumy pucolan P, Q, V i W,
  • cementy wieloskładnikowe CEM V/A i CEM V/B - zawierające odpowiednio 18-30% żużla S i 18-30% pucolan P, Q, V i W oraz 31-50% żużla S i 31-50% pucolan.

Wymienione cementy mogą być produkowane w trzech różnych klasach wytrzymałości, podzielonych dodatkowo na:

  • "o normalnej wytrzymałości wczesnej (N)"
  • i "o wysokiej wytrzymałości wczesnej (R)".

W przypadku cementów hutniczych CEM III wprowadzono ponadto cementy "o niskiej wytrzymałości wczesnej", oznaczonej normowo literą L (TAB. 1).

TABELA 1. Właściwości fizyczne cementów powszechnego użytku według normy PN-EN 197-1:2012 [1]

TABELA 1. Właściwości fizyczne cementów powszechnego użytku według normy PN-EN 197-1:2012 [1]

W recepturach suchych mieszanek stosuje się głównie cementy portlandzkie CEM I, znacznie rzadziej cementy portlandzkie wieloskładnikowe CEM II, a także CEM III. Cementy pucolanowe CEM IV i wieloskładnikowe CEM V są praktycznie nieużywane.

Popularność cementu CEM I bez dodatków wynika z:

  • stosowania różnego rodzaju dodatków (np. popiół lotny krzemionkowy V czy zmielony kamień wapienny L LL) w różnych ilościach w recepturach zapraw - łatwiej sterować tym procesem w cemencie "czystym" niezawierającym wymienionych dodatków,
  • cementy CEM I bez dodatków wykazują wyższe tempo narastania wytrzymałości wczesnych w porównaniu z cementami CEM II do CEM V z dodatkami - ma to istotne znaczenie technologiczne i praktyczne w wielu wyrobach z uwagi na tendencje do jak najszybszego zakończenia prac budowlanych i chęci szybkiego użytkowania budynków, w których te prace zostały wykonane.

Wymienione cementy CEM I produkowane są jako:

  • cementy "szare" - o kolorze w odcieniu szarym,
  • cementy "białe" - produkowane ze specjalnego klinkieru (którego biały kolor jest związany głównie z wykorzystywaniem do jego produkcji surowców ubogich w związki barwiące cement, głównie: żelaza, manganu, chromu, tytanu itp.) zapewniające wysoki stopień białości cementu.

Producenci suchych mieszanek chemii budowlanej mają zatem do wyboru szeroką gamę spoiw cementowych przy konstruowaniu receptur swoich wyrobów. Różnią się one:

  • właściwościami (cementy na bazie klinkieru portlandzkiego, cementy glinowe),
  • zawartością dodatków (cementy typu CEM I do CEM V),
  • klasą i szybkością narastania wytrzymałości (klasy od 32,5 do 52,5),
  • kolorem - szare i białe.

Cement w zaprawach klejących do okładzin ceramicznych

Kleje cementowe są powszechnie stosowane do przyklejania różnego rodzaju okładzin ceramicznych i kamiennych. W grupie klejów do okładzin są najbardziej popularne. Znacznie rzadziej stosowane są kleje dyspersyjne i kleje epoksydowe.

Kleje cementowe uzyskują odpowiednią przyczepność głównie poprzez związanie fizyczne dyspersji polimerowej, a także zaczynu cementowego z powierzchnią montażową okładziny. Mamy zatem w przypadku tego rodzaju klejów dwa rodzaje wiązań: słabe cementowe i mocne polimerowe, decydujące o jakości i trwałości połączenia.

Produkowane są zarówno kleje szare, jak i kleje białe, a ich kolor zależy od rodzaju użytego cementu. Kleje białe polecane są głównie do okładzin jasnych, podatnych na zabrudzenia i przebarwienia, np. marmur i inne kamienie o jasnych lub zbliżonych do białego kolorach.

Zaprawy klejące do płytek wymagają stosowania spoiwa zapewniającego szybki przyrost wytrzymałości w czasie. Stąd też w recepturach tych wyrobów stosuje się prawie wyłącznie szybkowiążące cementy portlandzkie o klasach wytrzymałości co najmniej 42,5.

Najczęściej stosowanym cementem portlandzkim jest CEM I 42,5R, a znacznie rzadziej CEM I 52,5R. Praktycznie nie stosuje się cementów CEM II do CEM V z dodatkami. Związane jest to z:

  • praktycznie brakiem na rynku cementów CEM II do CEM V o klasie wytrzymałości co najmniej 42,5R,
  • doświadczeniami laboratoryjnymi, z których wynika, że dodatki (popiół lotny krzemionkowy V, mielony granulowany żużel wielkopiecowy S) obniżają parametry normowe klejów cementowych [4].

Cement, oprócz kształtowania przyczepności do podłoża, odgrywa również pewną rolę w kształtowaniu elastyczności klejów do okładzin, której normową miarą jest odkształcenie poprzeczne, badane według PN-EN 12002 [5, 6].

Tworzywa cementowe znane są z kruchości. Dlatego też w przypadku receptur klejów odkształcalnych parametry odkształcalności S1 lub S2 uzyskuje się nie tylko poprzez odpowiednio dużą ilość dodatku proszku redyspergowalnego i włókien, lecz także poprzez zmniejszenie ilości cementu w zaprawie i tym samym zwiększenie stosunku polimer/cement.

Udział cementu w klejach do płytek, w zależności od receptury producenta oraz przeznaczenia kleju, jest zróżnicowany i waha się z reguły w zakresie 25-40% masy gotowej suchej mieszanki.

Program badań

Jak wspomniano, w recepturach zapraw klejących do płytek stosuje się głównie cement portlandzki CEM I 42,5R. Biorąc jednakże pod uwagę właściwości użytkowe klejów (dążenie do szybkiego zakończenia prac i użytkowania powierzchni z przyklejonymi płytkami), a także wysokie wymagania normowe, szczególnie dla popularnych w kraju klejów elastycznych (o wysokiej przyczepności C2 oraz odkształcalności S1, S2), stosowanie w recepturach zapraw klejących cementu szybkowiążącego i o najwyższych parametrach wytrzymałościowych (czyli klasy CEM I 52,5R) wydaje się technologicznie uzasadnione.

W tym celu sporządzono mieszanki zaprawy klejącej do płytek, mającej z założenia spełniać wymagania normy PN-EN 12004+A1:2012 [7] dla kleju elastycznego o oznaczeniu C2TES1. Badano zaprawy różniące się cementem, ilością proszku redyspergowalnego oraz mrówczanu wapnia jako dodatku przyspieszającego wiązanie i twardnienie. Receptury przeznaczone do badań przedstawiono w TAB. 2.

TABELA 2. Receptury klejów do płytek

TABELA 2. Receptury klejów do płytek

Zbadano właściwości normowe klejów do płytek przygotowanych według receptur podanych w TAB. 2. Biorąc pod uwagę specyficzne właściwości użytkowe klejów do płytek (w warunkach praktycznych wymagane jest zazwyczaj zapewnienie możliwości użytkowania podłoża z przyklejonymi płytkami nie później jak po jednym dniu), wykonano ponadto badania przyczepności kleju do płytek po jednym dniu wraz z dokumentacją fotograficzną obrazującą stopień zwilżenia powierzchni płytki przez zaprawę klejącą.

Program badań miał na celu ocenę, jak wpływa wytrzymałość cementu na właściwości normowe i użytkowe klejów do płytek. W tym celu do badań zastosowano dwa przemysłowe cementy:

  • CEM I 42,5R,
  • CEM I 52,5R.

Ich właściwości zestawiono w TAB. 3.

TABELA 3. Właściwości cementów użytych do przygotowania zapraw klejących

TABELA 3. Właściwości cementów użytych do przygotowania zapraw klejących

  • Cementy różniły się stopniem zmielenia, kształtującym czas wiązania i wytrzymałości normowe (wczesną i końcową).
  • Cement CEM I 52,5R uzyskiwał wytrzymałości o ok. 10 MPa wyższe w porównaniu z cementem CEM I 42,5R.
  • W recepturach klejów do płytek uwzględniono ponadto różne ilości proszku redyspergowalnego (3% i 4% masy) oraz mrówczanu wapnia (odpowiednio 0%, 0,1% i 0,2% masy).

Proszek redyspergowalny jest nieodzownym składnikiem klejów do płytek, wydatnie polepszającym przyczepność oraz odkształcalność (elastyczność) kleju. Mrówczan wapnia jest natomiast powszechnie stosowany w celu przyspieszenia procesu twardnienia zapraw.

W przypadku klejów do płytek doświadczenia praktyczne wskazują na poprawę przyczepności klejów z tym dodatkiem.

Wprowadzenie tych zmiennych w planie badań miało na celu sprawdzenie możliwości korekt receptury klejów poprzez ograniczenie tych drogich dodatków dzięki wprowadzeniu cementu o wyższych parametrach wytrzymałościowych.

Wyniki badań i ich omówienie

Wyniki badań zestawiono w TAB. 4.

TABELA 4. Wyniki badań klejów do płytek

TABELA 4. Wyniki badań klejów do płytek

W tabeli tej, oprócz parametrów normowych według normy PN-EN 12004+A1:2012 [7], zestawiono ponadto:

  • wyniki oznaczeń przyczepności zbadanej po jednym dniu przechowywania próbek w warunkach laboratoryjnych,
  • różnicę kosztu poszczególnych receptur, przyjmując koszt receptury nr 8 jako „bazowy” (najniższy koszt receptury, dla której uzyskano klasę klasu C2TES1. Koszty policzono przy przyjęciu szacunkowych cen rynkowych poszczególnych składników).

Pierwszy etap badań

W pierwszym etapie skoncentrowano się na ocenie wpływu mrówczanu wapnia na kształtowanie się przyczepności kleju oraz stopnia zwilżenia powierzchni płytki gresowej po jednym dniu od przyklejenia płytek. Badanie wykonano z uwagi na fakt, że w warunkach praktycznych użytkowanie płytek (chodzenie po nich) i ich fugowanie odbywa się częstokroć już po jednym dniu od przyklejenia do podłoża. Nie dotyczy to oczywiście specjalnie projektowanych klejów szybkowiążących, które zapewniają możliwość użytkowania i fugowania przyklejonych płytek już po 4 do 6 godz.

Wyniki badań zestawiono w TAB. 4 oraz na FOT. obrazującej stopień zwilżenia powierzchni płytek przez klej wykonany na danej recepturze.

Wyniki badań wykazały, że zarówno klasa wytrzymałości cementu, jak i dodatek mrówczanu wapnia mają duże znaczenie w uzyskaniu właściwych parametrów kleju.

Uzyskane wyniki wskazują jednoznacznie, że zastosowanie cementu o wyższej klasie wytrzymałości przyspiesza proces narastania wytrzymałości zaprawy, co przekłada się na lepsze wyniki przyczepności oraz stopnia zwilżenia płytek klejem.

Przyjmując przyczepność rzędu 0,5 MPa (jak przy ocenie klejów szybkowiążących F) jako kryterium przydatności kleju, wydaje się konieczne stosowanie w recepturach co najmniej 0,1% dodatku mrówczanu wapnia.

Wyniki wykazały, że stosowanie większej ilości, pomimo wyraźnej poprawy zwilżalności płytek, nie zwiększa znacząco wyników przyczepności, a może wiązać się z nieznacznym obniżeniem wyników oznaczeń czasu otwartego, badanego z użyciem płytek ceramicznych o wysokiej chłonności. Wydaje się, że dodatek mrówczanu 0,1% masy zaprawy jest optymalny.

FOT. Stopień zwilżenia powierzchni płytki przez badane kleje; fot. archiwum autorów

FOT. Stopień zwilżenia powierzchni płytki przez badane kleje; fot. archiwum autorów

Warto w tym miejscu również wspomnieć, że doświadczenia praktyczne i laboratoryjne wskazują na celowość stosowania tego dodatku z uwagi na fakt, że poprawia on nie tylko normowe parametry zaprawy, lecz również twardnienie kleju w warunkach praktycznych, co szczególnie widać w niskich temperaturach otoczenia, jakie panują w kraju od późnej jesieni do wiosny.

Biorąc pod uwagę uzyskane wyniki, do dalszych badań, polegających na sprawdzeniu parametrów normowych zapraw klejących przygotowanych w laboratorium, przeznaczono próbki o zawartości mrówczanu wapnia 0,1%.

Drugi etap badań

W drugim etapie badań wykonano badania normowe zapraw klejących według normy PN-EN 12004+A1:2012 [7]. Wykonano komplet badań, z wyjątkiem oznaczeń przyczepności wczesnej (po 6 godz.), właściwych dla klejów szybkowiążących, znakowanych literą F.

Szeroki program badawczy, którego wyniki przedstawiono w TAB. 4, pozwolił na wyciągnięcie wniosków dotyczących zarówno cementu, jak i dodatków stosowanych w recepturach zapraw.

Stosując w recepturach zapraw cement klasy 52,5R, uzyskano wyższe wyniki niż w przypadku analogicznych zapraw przygotowanych z cementu klasy 42,5R. Wyniki wykazały, że uzyskanie kleju "elastycznego", tj. o oznaczeniu normowym C2TES1, w przypadku użycia cementu CEM I 52,5R wymagało 3% dodatku proszku redyspergowalnego, a w przypadku cementu CEM I 42,5R jego ilość musiała wzrosnąć do 4%.

Stosując droższy cement, o wyższej wytrzymałości, obniżono koszt receptury kleju poprzez możliwość zmniejszenia udziału bardzo drogiego dodatku proszku redyspergowalnego w recepturze.

Badania potwierdziły ponadto znany, korzystny wpływ proszku redyspergowalnego na właściwości klejów do płytek. Zwiększenie jego udziału w zaprawie klejącej wydatnie polepsza takie cechy, jak przyczepność pierwotna, po starzeniu, termicznym i odkształcenie poprzeczne.

Wnioski

  • Badania wykazały, że cement o wyższej klasy wytrzymałości (CEM I 52,5R) jest bardziej przydatny w recepturach klejów do płytek niż najczęściej stosowany cement klasy 42,5R.
  • Wyniki wskazują na celowość podjęcia analogicznych badań w przypadku innych suchych zapraw opartych na spoiwie cementowym (np. klejów do ociepleń, spoin, posadzek), w których stosuje się dodatki w postaci proszku redyspergowalnego, eterów celulozy oraz związków przyspieszających wiązanie i twardnienie zapraw.
  • Uzyskanie wyniki wskazują na możliwości optymalizacji receptur wybranych suchych mieszanek chemii budowlanej dla producentów. Kierunek ten może być szczególnie istotny dla producentów mających do dyspozycji więcej niż jeden silos na cement portlandzki szary lub też stanowić istotny przyczynek do rozważenia zmiany cementu klasy CEM I 42,5R na cement CEM I 52,5R.

Literatura

  1. P. Kijowski, "Przemysł cementowy w Polsce. Stan obecny i perspektywy rozwoju. Jakość cementu - program "Pewny Cement"", [prezentacja Stowarzyszenia Producentów Cementu na Konferencji "ZAKOBUILDING"], Zakopane 2011.
  2. PN-EN 197-1:2012, "Cement. Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku".
  3. PN-EN 14647:2007, "Cement glinowo-wapniowy. Skład, wymagania i kryteria zgodności".
  4. S. Chłądzyński, "Składniki zapraw klejowych do płytek. Część I - Spoiwo cementowe", "IZOLACJE", nr 3/2008, s. 30-34.
  5. S. Chłądzyński, "Kleje uelastycznione i (wysoko)elastyczne" - teoria i praktyka", "Informator Budowlany", nr 1/2016, s. 153-157.
  6. M. Rokiel, "Wykładziny posadzkowe z płytek - właściwy dobór kleju", "IZOLACJE", nr 3/2012, s. 60-65.
  7. PN-EN 12004+A1:2012, "Kleje do płytek. Wymagania, ocena zgodności, klasyfikacja i oznaczenie".

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

mgr inż. Wojciech Rogala, mgr inż. Marcin Mateja Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.

inż. Joanna Nowaczyk Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dacowych »

łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dacowych » łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dacowych »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą » Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz » Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Systemowe docieplanie fasad »

Systemowe docieplanie fasad » Systemowe docieplanie fasad »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.