Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Izolacyjność cieplna stropodachu i stropu nad piwnicami

Wpływ izolacyjności na zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania

Artykuł jest próbą określenia potencjału oszczędności energii wynikającego z izolowania stropów na przykładzie typowego budynku wielorodzinnego zrealizowanego w technologii prefabrykowanej.
Rys. Inwestprojekt

Artykuł jest próbą określenia potencjału oszczędności energii wynikającego z izolowania stropów na przykładzie typowego budynku wielorodzinnego zrealizowanego w technologii prefabrykowanej.


Rys. Inwestprojekt

Podstawowym sposobem ograniczenia energochłonności budynków podczas ich eksploatacji jest zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania. Jest to jeden z priorytetów polityki we współczesnym świecie, a także jeden z elementów wdrażania koncepcji zrównoważonego rozwoju, która polega na oszczędnym wykorzystaniu surowców energetycznych oraz na ochronie środowiska naturalnego człowieka w celu zachowania tych dóbr dla przyszłych pokoleń.

Zobacz także

Fiberglass Fabrics sp. z o.o. Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych

Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych

Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie...

Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie do przecenienia jest rola tynków i farb, które wpływają na wygląd budynków, a także na ich trwałość i komfort użytkowania.

Connector.pl Nowoczesne piany poliuretanowe – szczelne i trwałe ocieplenie budynku

Nowoczesne piany poliuretanowe – szczelne i trwałe ocieplenie budynku Nowoczesne piany poliuretanowe – szczelne i trwałe ocieplenie budynku

Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej...

Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej jakości piany PUR otwarto- i zamkniętokomórkowe.

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W budynkach mieszkalnych energia zużywana jest głównie do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji, oświetlenia oraz zasilania urządzeń gospodarstwa domowego. Zużycie energii cieplnej zależy m.in. od:

  • izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych,
  • zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych,
  • izolacyjności termicznej okien i drzwi,
  • sprawności i rodzaju systemu ogrzewania i wentylacji,
  • kształtu bryły budynku oraz jego usytuowania,
  • sposobu użytkowania budynku.

Największą wagę przywiązuje się na ogół do ścian jako przegród o dominującej powierzchni. Ich udział w stratach ciepła przez przenikanie jest największy, a docieplenie daje szybko odczuwalny efekt poprawy komfortu cieplnego i zmniejszenia zużycia energii podczas sezonu grzewczego.

Ochrona cieplna stropów jest niejednokrotnie traktowana jako drugorzędna, szczególnie w przypadku budynków poddawanych termomodernizacji. Ocieplenie stropodachów czy stropów nad piwnicami często bywa zaniedbywane, m.in. z powodu ograniczonego budżetu prac modernizacyjnych oraz utrudnień związanych np. z dostępem do piwnic. Brak jest również świadomości wpływu przegród poziomych na zapotrzebowanie na energię cieplną niezbędną do ogrzania budynku.

Artykuł jest próbą określenia potencjału oszczędności energii wynikającego z izolowania stropów na przykładzie typowego budynku wielorodzinnego zrealizowanego w technologii prefabrykowanej. We wstępnych założeniach przyjęto, że budynek poddany został termomodernizacji polegającej na dociepleniu ścian zewnętrznych z pominięciem stropodachu i stropu nad piwnicami, co można uznać za typowy sposób prowadzenia tego rodzaju przedsięwzięć.

Charakterystyka analizowanego budynku

Do przeprowadzenia analiz posłużył projekt wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Na podstawie podobnych projektów wznoszono w latach 90. ubiegłego wieku obiekty w osiedlach mieszkaniowych na obrzeżach Lublina. 

Jest to budynek mieszkalny wielorodzinny całkowicie podpiwniczony, dwuklatkowy, o pięciu kondygnacjach nadziemnych, obejmujący 20 mieszkań. Jego podstawowe dane gabarytowe są następujące:

  • powierzchnia zabudowy - 368,0 m²,
  • powierzchnia użytkowa - 1279,65 m²,
  • kubatura - 6165,0 m³,
  • wysokość budynku - 16,6 m,
  • wysokość kondygnacji brutto - 2,8 m,
  • wysokość podziemia - 2,26 m,
  • liczba mieszkańców - 85 osób.

Budynek wykonano w technologii W-70. Ściany zewnętrzne osłonowe i szczytowe są typu SEG z gazobetonu o grubości 30 i 36 cm. Ściany konstrukcyjne wewnętrzne oraz stropy zaprojektowano jako prefabrykowane zgodnie z systemem W-70. Balkony dostawiano z płyt loggiowych. Stropodach jest typu dwudzielnego o konstrukcji dachu z płyt korytkowych opartych na ściankach ażurowych. Dach zaprojektowano jako dwuspadowy z odwodnieniem wewnętrznym i pokryciem z papy. W budynku jest wentylacja grawitacyjna.

Sposób wykonania obliczeń

Za miarę energochłonności budynku przyjęto sezonowe zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania 1 m² powierzchni budynku w ciągu roku, określone wskaźnikiem sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania E wyrażonym w kWh/(m²·rok). Wskaźnik ten nie uwzględnia sprawności systemów grzewczych, ale w prosty sposób pozwala ocenić udział izolacyjności cieplnej poszczególnych elementów konstrukcyjnych w stratach ciepła z budynku.

W celu obliczenia sezonowego zapotrzebowania na ciepło budynek podzielono na strefy, które obejmują:

  • grupę pomieszczeń ogrzewanych o jednakowej temperaturze powietrza wewnętrznego zawierającą pomieszczenia mieszkalne i użytkowe na parterze oraz piętrach I–IV,
  • grupę pomieszczeń nieogrzewanych zawierającą piwnice oraz klatki schodowe.

Obliczenia przeprowadzono dla każdej strefy oddzielnie, a następnie zsumowano wyniki dla całego budynku. Założono, że elewacja frontowa znajduje się od strony północnej, natomiast ściana z przystawianymi balkonami od strony południowej. Budynek zlokalizowany jest pomiędzy innymi budynkami, co zapewnia jego dobre osłonięcie.

Przyjęto, że przegrody pionowe zewnętrzne, tj. ściany zewnętrzne, okna i drzwi zewnętrzne, charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła niższym niż wymagany w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690, z późn. zm.).

Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku wykonano w systemie ETICS (dawniej nazywanym metodą BSO) przy użyciu styropianu EPS 70-040 o grubości 14 cm wykończonego tynkiem mineralnym cienkowarstwowym, co pozwala uzyskać współczynnik przenikania ciepła U = 0,244 W/(m²·K) mniejszy niż Umax = 0,3 W/(m²·K).

Przyjęto, że stolarka zewnętrzna wykonana jest z PVC i oszklona szybą zespoloną o współczynniku przenikania ciepła U = 1,1 W/(m²·K). Całkowity współczynnik przenikania ciepła okien wynosi 1,60 W/(m²·K) i nie przekracza wartości Umax = 1,8 W/(m²·K). Drzwi zewnętrzne charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła U = 2,05 W/(m²·K), który jest mniejszy od Umax = 2,6 W/(m²·K).

Założono, że izolację cieplną stropu nad najwyższą kondygnacją stanowi granulowana wełna mineralna, o grubości zmieniającej się w zakresie od 0 do 30 cm ze stopniowaniem co 2 cm. Izolację cieplną stropu nad piwnicami przyjęto jako wykonaną w systemie ETICS ze styropianu o grubości do 20 cm, również ze stopniowaniem co 2 cm.

Układ warstw stropodachu wentylowanego jest następujący:

  • papa asfaltowa,
  • szlichta cementowa o gr. 2 cm,
  • płyty żelbetowe korytkowe o gr. 6 cm,
  • warstwa powietrza słabo wentylowana o średniej gr. 63 cm,
  • granulat z wełny mineralnej o gr. od 0 do 30 cm,
  • płyta stropowa żelbetowa kanałowa o gr. 22 cm,
  • tynk cementowo-wapienny o gr. 1,5 cm.

Układ warstw stropu nad piwnicami przedstawia się następująco:

  • posadzka z PVC o gr. 0,3 cm,
  • podkład betonowy o gr. 3,5 cm,
  • płyty pilśniowe twarde o gr. 3,8 cm,
  • papa asfaltowa,
  • płyta stropowa żelbetowa kanałowa o gr. 22 cm,
  • tynk cementowo-wapienny o gr. 1,5 cm,
  • ocieplenie styropianem (metoda BSO) o gr. od 0 do 20 cm,
  • tynk cienkowarstwowy o gr. 0,5 cm.

Przypadki docieplenia stropodachu i stropu nad piwnicami przeanalizowano oddzielnie, tzn. najpierw zakładając ocieplenie stropu nad piwnicami zgodne z projektem oryginalnym (grubość ocieplenia 0 cm) i zmieniając grubość ocieplenia stropodachu, a następnie przyjmując ocieplenie stropodachu zgodne z projektem oryginalnym (grubość ocieplenia 12 cm) i różnicując grubość ocieplenia stropu nad piwnicami. Taki sposób postępowania pozwolił na lepszą ocenę wpływu obu przegród na zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania.

Wyniki analiz

Zmiana grubości ocieplenia wpływa na wartość współczynnika przenikania ciepła obu przegród w sposób przedstawiony w tabeli 1 oraz na rys. 2.

W tabeli 1 pogrubiono wartości spełniające wymagania izolacyjności cieplnej zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dla stropodachu Umax = 0,25 W/(m²·K), dla stropu nad piwnicami Umax = 0,45 W/(m²·K)). Minimalna grubość ocieplenia stropodachu to 16 cm, a stropu nad piwnicami - 8 cm.

Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Qh jest obliczane przez sumowanie zapotrzebowania miesięcznego zgodnie ze wzorem:

Qh = Σ [(Qz + Qw + Qg + Qa) - ηm ·(Qsw + Qi)  [GJ/rok] (1),

gdzie:

Qz - straty energii cieplnej przez przegrody zewnętrzne (ściany, dachy, stropodachy, stropy nad przejazdami, okna, drzwi), stykające się z powietrzem zewnętrznym, w m-tym miesiącu sezonu grzewczego [GJ/rok],

Qw - straty energii cieplnej przez przegrody wewnętrzne (ściany, stropy, okna, drzwi) do pomieszczeń przyległych, w m-tym miesiącu sezonu grzewczego [GJ/rok],

Qg - straty energii cieplnej przez przegrody przyległe do gruntu (ściany, podłogi), w m-tym miesiącu sezonu grzewczego [GJ/rok],

Qa - energia cieplna zużyta do ogrzania powietrza wentylacyjnego [GJ/rok],

ηm - współczynnik wykorzystania zysków ciepła w poszczególnych miesiącach sezonu grzewczego,

Qsw - zyski ciepła od promieniowania słonecznego przez zewnętrzne przegrody przezroczyste w m-tym miesiącu sezonu grzewczego [GJ/rok],

Qi - bytowe zyski ciepła (ludzie, ciepła woda, oświetlenie, gotowanie, urządzenia elektryczne) [GJ/rok].

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania E w odniesieniu do 1 m² powierzchni ogrzewanej budynku Ah wyznaczono jako:

E = Qh/ Ah (2).

Wartości wskaźnika E podano w przeliczeniu na kWh/(m²·rok), a wyniki zebrano w tabeli 2.

Efekty docieplenia stropodachu są znacznie większe niż efekty docieplenia stropu nad piwnicami. Dla największej rozpatrywanej grubości ocieplenia roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku może stanowić ok. 53% wartości początkowej (bez ocieplenia). Wraz ze wzrostem grubości izolacji potencjalne oszczędności są coraz mniejsze. Po przekroczeniu grubości izolacji, przy której przegroda spełnia warunki określone w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych (tj. ma współczynnik przenikania ciepła niższy od Umax = 0,25 W/(m²·K)), dalszy spadek zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania jest nieznaczny - wynosi ok. 2%.

Wpływ ocieplenia stropu nad piwnicami na zapotrzebowanie na ciepło w budynku jest zauważalnie mniejszy. Mimo zwiększania grubości izolacji cieplnej zmiana rocznego zapotrzebowania na ciepło nie przekracza 4,4% w odniesieniu do przyjętych warunków początkowych. Jest to spowodowane spadkiem temperatury w piwnicach wynikającym ze zwiększenia izolacyjności cieplnej stropu nad piwnicami.

Mimo zmniejszenia współczynnika przenikania ciepła przegrody ze względu na wzrost różnicy temperatur po obu jej stronach wynikowy strumień ciepła nie ulega większym zmianom. Wraz ze zmianą wielkości strumienia ciepła przenikającego przez przegrody zmienia się również ich udział w całkowitych stratach ciepła w budynku, co prezentują diagramy na rys. 5-8.

Ciepło przenikające przez stropodach stanowi od 35,9% (grubość ocieplenia 0 cm) do 3% (grubość ocielenia 30 cm) sumarycznych strat ciepła, a udział stropu nad piwnicami w całkowitych stratach ciepła wynosi od 6,9% (grubość ocieplenia 0 cm) do 1,8% (grubość ocieplenia 20 cm).

Wnioski

Największe straty ciepła w analizowanym budynku występują przez przegrody zewnętrzne pionowe - ściany pełne oraz elementy przeszklone. Przegrody poziome jednak mogą również mieć zauważalny wpływ na zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku. W analizowanym budynku łączny udział stropodachu i stropu nad piwnicami w startach energii cieplnej zmniejszył się od ok. 40% w przypadku przegród nieocieplonych do ok. 9% przy przegrodach spełniających aktualne wymagania ochrony cieplnej.

Docieplenie stropu najniższej kondygnacji wpłynęło na straty ciepła w niewielkim stopniu, natomiast docieplenie stropodachu i zwiększenie grubości izolacji pozwoliło zmniejszyć roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku o ok. 47% w odniesieniu do stanu bez izolacji cieplnej. Oszczędności te są znaczne i wskazują na wart odnotowania potencjał izolacyjności cieplnej tej przegrody. Stan taki jest jednak rzadko spotykany w praktyce. W odniesieniu do izolacyjności stropodachu według oryginalnego projektu z lat 90. (grubość ocieplenia 12 cm) możliwe oszczędności wynoszą ok. 5% (przy założeniu, że przegrody pionowe spełniają wymagania izolacyjności cieplnej).

Należy uznać, że ocieplenie stropodachów może dać zauważalne oszczędności energetyczne w budynkach poddawanych termomodernizacji. Opłacalność tych prac będzie jednak w znacznym stopniu uzależniona od istniejącego stanu ochrony cieplnej budynku, dlatego wszelkie przedsięwzięcia modernizacyjne należy poprzedzić analizą ekonomiczną pozwalającą na wskazanie optymalnych w danym wypadku rozwiązań.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

mgr inż. Wojciech Rogala, mgr inż. Marcin Mateja Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.

inż. Joanna Nowaczyk Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.

dr inż. Szymon Swierczyna Kratownica z kształtowników giętych

Kratownica z kształtowników giętych Kratownica z kształtowników giętych

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...

Iwona Sobczak Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

dr inż. Michał Wieczorek, mgr inż. Klaudiusz Borkowicz Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10) Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, mgr inż. Robert Małkowski Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11) Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie...

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i utrzymanie obiektu budowlanego. Wymaga to wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych, materiałowych i architektonicznych.

Redakcja Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0 Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

Wybrane dla Ciebie

Źródło OZE z dopłatą 50% »

Źródło OZE z dopłatą 50% » Źródło OZE z dopłatą 50% »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz » Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

EKOdachy spadziste »

EKOdachy spadziste » EKOdachy spadziste »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz »

Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz » Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.