Szybkość i łatwość budowania, doskonałe parametry fizykomechaniczne i korzystne właściwości użytkowe to zasadnicze zalety systemów budowlanych opartych o keramzyt.
Stropy spełniają kilka podstawowych zadań: przenoszą obciążenia użytkowe, ograniczają straty ciepła, ale spełniają także rolę przegród dźwiękochłonnych.
Stropy spełniają kilka podstawowych zadań: przenoszą obciążenia użytkowe, ograniczają straty ciepła, ale spełniają także rolę przegród dźwiękochłonnych.
X-floc to skrócona nazwa firmy X-Floc Dämmtechnik-Maschinen GmbH, największego w Europie producenta maszyn, agregatów i osprzętu przeznaczonych do pneumatycznego przesyłu sypkich materiałów izolacyjnych...
X-floc to skrócona nazwa firmy X-Floc Dämmtechnik-Maschinen GmbH, największego w Europie producenta maszyn, agregatów i osprzętu przeznaczonych do pneumatycznego przesyłu sypkich materiałów izolacyjnych aplikowanych w konstrukcje ścian, stropów oraz pustki połaci dachowych w celu poprawy poziomu izolacyjności cieplnej i akustycznej. Jej generalnym przedstawicielem w Polsce jest Firma Handlowo-Usługowa DEROWERK z Łodzi.
Szeroko pojęty sektor budownictwa w krajach Unii Europejskiej jest konsumentem ok. 37% energii finalnej. Dwie trzecie tego zużycia jest związane z potrzebą zapewnienia warunków komfortu cieplnego, czyli...
Szeroko pojęty sektor budownictwa w krajach Unii Europejskiej jest konsumentem ok. 37% energii finalnej. Dwie trzecie tego zużycia jest związane z potrzebą zapewnienia warunków komfortu cieplnego, czyli ogrzania bądź chłodzenia pomieszczeń [1]. Szczególnie duża konsumpcja energii występuje w budynkach użyteczności publicznej. W tych budynkach wskaźnik zużycia (w kWh/m2/a) jest dwa do sześciu razy większy, odpowiednio w biurach i restauracjach, niż w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych. Liczby...
Utrzymująca się już od kilku lat na polskim rynku budowlanym koniunktura na murowe elementy keramzytobetonowe wynika z wielu czynników, np.: uruchomienia w kraju produkcji wysokiej jakości surowca i relatywnego obniżania jego kosztów wytwarzania, progresji rozwoju sieci firm wykorzystujących go do produkcji elementów budowlanych i zainteresowania firm wykonawczych, kampanii edukacyjno-informacyjnych (prezentacji na targach, wystawach, festynach, publikacjach, szkoleniach) oraz wniosków z doświadczeń użytkowników zrealizowanych obiektów.
Zachowujące wszelkie zalety wyrobów ceramicznych prefabrykaty keramzytobetonowe spełniają projektowe założenia wytrzymałościowe, a w niektórych wypadkach nawet je przewyższają. Są od nich lżejsze, niezwykle odporne na ściskanie, mają niską nasiąkliwość (od 4 do 10%), bardzo dobre własności termokumulacyjne, termoizolacyjne i fonoizolacyjne, świetnie klimatyzują pomieszczenia, łatwo poddają się obróbce mechanicznej, są mrozoodporne, niepalne, nie ulegają biokorozji, nie dopuszczają do rozwoju na swoich powierzchniach grzybów, pleśni i mikroorganizmów, nie wykazują szkodliwej promieniotwórczości. Wykonane z nich ściany – obok wymienionych powyżej cech – mają dobrą paroprzepuszczalność. Ich chropowate powierzchnie dobrze wiążą zaprawy i tynki, a zachowując też specyficzne walory dekoracyjne (np. szklistą, „zdobną” fakturę) nie wymagają tynkowania (można je zagruntować lub pokryć powłoką farby elewacyjnej). Do ich produkcji najczęściej stosowane są ziarna keramzytu o frakcji 2–10 mm.
Dotychczasowe doświadczenia wytwórców keramzytobetonowych elementów konstrukcyjnych pozwalają uzyskiwać wyroby o określonej jakości (tzn. o stałych parametrach, a więc zachowujących powtarzalność właściwości). Ich asortyment przeznaczony do konstrukcji murowych obejmuje:
ścienne elementy murowe (elementy wielkoformatowe, bloczki i pustaki),
elementy wieńcowe i nadproża,
systemy kominowo-wentylacyjne,
elementy architektury ogrodowej i środowiskowej.
Obiekt stawiany z gotowych ściennych płyt keramzytowych na wymiar
Wzmianka o wymienionych grupach wyrobów jest uzasadniona w obliczu zmian normowych, jakie zaistniały w związku z niedawnym wycofaniem bez zastąpienia ze zbioru polskich norm normy PN--B-19306:2004 „Prefabrykaty budowlane z betonu – Elementy ścienne drobnowymiarowe – Bloczki”. Ta decyzja Polskiego Komitetu Normalizacyjnego nie jest jednak utożsamiana z unieważnieniem normy jako działaniem rozumianym według „filozofii” poprzedniego systemu normalizacji, gdzie takie unieważnienie powodowałoby zakaz jej dalszego stosowania pod groźbą sankcji karnych, a jedynie wyłączenie normy ze zbioru norm aktualnych ze względu na dezaktualizację jej treści. Tym sposobem przede wszystkim faktycznie przestały ściśle obowiązywać przyjęte klasyfikacje wymiarów, a praktycznie zaostrzono wymagania jakościowe wynikające z norm europejskich, które na mocy umów unijnych obowiązują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wycofana norma ma znaczenie pozornie archiwalne, ale faktycznie w normalizacji jest przykładem dobrowolnego jej stosowania, bo jej przestrzeganie przez twórców leży w ich interesie, a jednocześnie umożliwia tworzenie odmiennych systemów, co zauważa się właśnie w konstrukcjach ścian wykonywanych z elementów keramzytobetonowych.
Tym sposobem obok stosowanych dotychczas elementów drobnowymiarowych można stawiać ściany z elementów o dowolnie zaprojektowanych gabarytach, co pozwala prefabrykować zespolone elementy ścienne – gotowe płyty ścienne przyspieszające montaż obiektów budownictwa jednorodzinnego. Przy ich wykorzystaniu realne stało się zrealizowanie stanu surowego średniej wielkości domu jednorodzinnego w okresie tygodnia od momentu podpisania umowy.
Wprowadzona do polskiej normalizacji norma PN-EN 771-3:2005 „Elementy murowe z betonu kruszywowego (z kruszywami zwykłymi i lekkimi)” zawiera nowe określenie dla dotąd obowiązującego kryterium podziału na „cegły”, „bloczki” i „pustaki”, które sprowadzono do wspólnego terminu „element murowy” (e.m.). Według nowej normy jest to „celowo uformowany wyrób budowlany przeznaczony do wykonywania muru”. Może on odnosić się do ścian z osłoniętymi powierzchniami (e.m. zwykły), do ścian poddawanych działaniu warunków atmosferycznych (e.m. licowy i e.m. elewacyjny).
W tej kategorii mieszczą się też e.m. kształtowane specjalnie (które nie są prostokątnymi równoległościanami), a także elementy uzupełniające o kształtach dostosowanych do spełniania szczególnych funkcji (np. uzupełnienia geometrii muru) oraz e.m. kategorii I (o wytrzymałości na ściskanie deklarowanej z prawdopodobieństwem, że wystąpienie wytrzymałości mniejszej jest nie większe niż 5%) i e.m. kategorii II (które nie muszą spełniać wymagań dla e.m. kategorii I). Pominiemy tutaj skomplikowaną normową procedurę klasyfikowania tego typu wyrobów, przytoczymy natomiast klasyfikację według starej szkoły budowlanej. A mianowicie według niej wyróżnia się:
ścienne płyty keramzytobetonowe, zamykające jednym elementem wielkość płaszczyzny ściany na wymiar;
cegły keramzytobetonowe, stosowane do uzupełnienia elementów nadprożowych, do wykonywania ścian wewnętrznych, działowych, ażurowych, łuków wewnętrznych itp.
bloczki keramzytobetonowe, będące drobnowymiarowymi elementami murowymi służącymi do ręcznego układania w murze na zwykłe lub cienkie spoiny (w tym także do łączenia na pióro i wpust), które są produkowane jako pełne i z otworami pionowymi; z uwagi na podwyższoną wytrzymałość na ściskanie wykorzystywane są w ściennych elementach konstrukcyjnych głównie do wykonywania ścian fundamentowych i piwnicznych oraz ocieplania podłóg na gruncie
pustaki keramzytobetonowe – elementy drążone określające według unieważnionej normy bloczki o objętości pustek większej niż 25% objętości pustaka brutto i o całkowitej objętości nie mniejszej niż 3 cegły budowlane zwykłe. Ten rodzaj pustaków w zależności od zadeklarowania wyrobu odznacza się dobrą izolacyjnością akustyczną, wysoką paroprzepuszczalnością, małą nasiąkliwością oraz dobrą użytkową izolacyjnością termiczną. Ta grupa wyrobów obejmuje też pustaki termoizolacyjne, gdzie pustki wypełniane są wkładką termoizolacyjną. Wykorzystywane są do wznoszenia ścian nośnych zewnętrznych jedno- i wielowarstwowych, nośnych wewnętrznych, usztywniających, osłonowych, działowych oraz wypełnień konstrukcji szkieletowych i licowania wieńca, a także uzupełnień miejsc specjalnych w murze (np. stref naroży). Mogą też służyć do wykonywania fundamentów metodą tzw. szalunków traconych
elementy wieńcowe i nadproża1), będące monolitycznymi belkami prefabrykowanymi bądź kształtkami U do samodzielnego wykonania nadproża bezpośrednio na budowie zgodnie z projektem. W korytkach takich kształtek umieszcza się zbrojenie, a przestrzeń wypełnia betonem. Ich szerokości i wysokości zazwyczaj odpowiadają modularnym wymiarom pustaków. Rolę pustaków wieńcowych spełniają bardzo wąskie pustaki, które stosuje się jako elewacyjną osłonę żelbetowego wieńca spinającego zewnętrzne ściany każdej kondygnacji
kształtki kominowe i wentylacyjne2), którymi są jedno- i wielokanałowe pustaki obudowy kanałów kominowych i wentylacyjnych
elementy małej architektury3) wykorzystywane do realizacji plenerowych (płoty, murki, kwietniki, klomby, gazony, śmietniki, ciągi piesze itp.).
1) Normy PN-EN 845-2:2004 i PN-EN 845-2:2004/Ap1:2005 pod wspólnym tytułem „Specyfikacja wyrobów dodatkowych do murów – cz. 2: Nadproża”. 2) Normy PN-EN 1857:2005 i PN-EN 1857:2005/AC pod wspólnym tytułem „Kominy – Części składowe – Betonowe kanały wewnętrzne”. 3) Norma PN-EN 13198:2005 „Prefabrykaty z betonu – Elementy małej architektury ulic i ogrodów”
Samonośne płyty warstwowe w okładzinach metalowych przeznaczone do zastosowań w obiektach budowlanych podlegają, jak każdy wyrób budowlany, odpowiednim procedurom normalizacyjnym. Procedury te informują,...
Samonośne płyty warstwowe w okładzinach metalowych przeznaczone do zastosowań w obiektach budowlanych podlegają, jak każdy wyrób budowlany, odpowiednim procedurom normalizacyjnym. Procedury te informują, na ile i w jakim zakresie można gwarantować poprawne funkcjonowanie produktu w budowli w przewidywanym okresie użytkowania. Udzielane aprobaty oznaczają, że określone właściwości użytkowe we wskazanych warunkach eksploatacyjnych oraz w poprawnie zaprojektowanych i wykonanych obiektach, przy zachowaniu...
W artykule zostanie przedstawione ujęcie trwałości murów licowych w opracowywanym do wdrożenia w Polsce Eurokodzie EN 1996 „Projektowanie konstrukcji murowych” [1]. Problematyka ta ujęta jest w części...
W artykule zostanie przedstawione ujęcie trwałości murów licowych w opracowywanym do wdrożenia w Polsce Eurokodzie EN 1996 „Projektowanie konstrukcji murowych” [1]. Problematyka ta ujęta jest w części II „Uwarunkowania projektowe, dobór materiałów i wykonawstwo konstrukcji murowych”, która wskazuje również wiele norm związanych (m.in. grupy norm EN 771 [2], EN 998 [3] i pośrednio EN 845 [4]). Jednak w tej grupie norm zawarte są tylko ogólne wytyczne dotyczące zasad doboru materiałów. Doświadczenia...
Tynki wewnętrzne, zwane także wyprawami tynkarskimi, to powłoki wykonane z zapraw przeznaczonych do pokrywania lub kształtowania powierzchni ścian i stropów. Należy jednak pamiętać, że tynk to nie tylko...
Tynki wewnętrzne, zwane także wyprawami tynkarskimi, to powłoki wykonane z zapraw przeznaczonych do pokrywania lub kształtowania powierzchni ścian i stropów. Należy jednak pamiętać, że tynk to nie tylko element zwiększający estetykę i wytrzymałość powierzchni ściany, lecz także czynnik zapewniający odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach, stanowiący o komforcie jego użytkowania. Aby te funkcje mógł pełnić w każdym wnętrzu, jego rodzaj należy starannie dobrać w zależności od podłoża oraz przewidywanego...
Gdy patrzymy na ścianę wyklejoną termoizolacją, z której robotnicy zdejmują kolejne niezwiązane z podłożem płyty, zadajemy sobie pytanie: czy rzeczywiście dobór materiałów i ich wbudowanie są łatwe?
Gdy patrzymy na ścianę wyklejoną termoizolacją, z której robotnicy zdejmują kolejne niezwiązane z podłożem płyty, zadajemy sobie pytanie: czy rzeczywiście dobór materiałów i ich wbudowanie są łatwe?
Gładź jest ostatnią wierzchnią warstwą powierzchni tynkowanej, nadającą jej wysoką estetykę, wykonywaną z zaprawy lub masy tynkarskiej. Najbardziej szlachetna odmiana gładzi do wykonywania powłok wewnętrznych...
Gładź jest ostatnią wierzchnią warstwą powierzchni tynkowanej, nadającą jej wysoką estetykę, wykonywaną z zaprawy lub masy tynkarskiej. Najbardziej szlachetna odmiana gładzi do wykonywania powłok wewnętrznych w obiektach budowlanych to suche zaprawy tynkarskie wytwarzane na spoiwie gipsowym – tzw. gładzie gipsowe. Gładzie gipsowe stosuje się na powierzchniach ścian i sufitów w celu ich wyrównania, a dzięki temu uzyskania wysokiej jakości podłoży gładkich przeznaczonych do malowania lub tapetowania.
Historia obecności płyt gipsowo-kartonowych w Polsce ma już pięćdziesięcioletnią tradycję. Należy jednak zaznaczyć, że ten pierwszy okres stosowania (od 1957 do 1990 r.) bardzo zaszkodził opinii o przydatności...
Historia obecności płyt gipsowo-kartonowych w Polsce ma już pięćdziesięcioletnią tradycję. Należy jednak zaznaczyć, że ten pierwszy okres stosowania (od 1957 do 1990 r.) bardzo zaszkodził opinii o przydatności płyt gipsowo-kartonowych na polskich budowach. W tym pierwszym okresie była dostępna jedynie płyta, nie było natomiast żadnych akcesoriów ani kleju gipsowego czy gipsu szpachlowego, nie mówiąc już o profilach. Płyta g-k miała zastępować mokre tynki wewnętrzne, co dobitnie podkreśla obowiązująca...
Materiały zmiennofazowe (PCM, ang. phase change materials) wkomponowane w różny sposób w strukturę budynku zwiększają jego pojemność (bezwładność) cieplną. Duża pojemność cieplna konstrukcji budynku (zdolność...
Materiały zmiennofazowe (PCM, ang. phase change materials) wkomponowane w różny sposób w strukturę budynku zwiększają jego pojemność (bezwładność) cieplną. Duża pojemność cieplna konstrukcji budynku (zdolność do akumulacji ciepła) przyczynia się zaś do poprawy jego efektywności energetycznej, co przejawia się zmniejszeniem zużycia energii niezbędnej do zapewnienia i utrzymania komfortu cieplnego. Pozwala też na wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych bez dodatkowych kosztów inwestycyjnych.
Rosnące koszty wytwarzania energii konwencjonalnej oraz polityka UE zmierzająca do ograniczania zużycia energii i emisji gazów w krajach członkowskich skłaniają do poszukiwania coraz bardziej efektywnych...
Rosnące koszty wytwarzania energii konwencjonalnej oraz polityka UE zmierzająca do ograniczania zużycia energii i emisji gazów w krajach członkowskich skłaniają do poszukiwania coraz bardziej efektywnych termoizolacji, nawet mimo stosunkowo dużego kosztu ich wytwarzania. Takim materiałem izolacyjnym, który wydaje się spełniać rosnące wymagania, jest aerożel – materiał nanoporowaty, ultralekki i transparentny.
Zaprawy tynkarskie na bazie cementu romańskiego były powszechnie stosowane w budownictwie miejskim na przełomie XIX i XX w. Miały za zadanie chronić konstrukcję budynków przed wpływem czynników atmosferycznych...
Zaprawy tynkarskie na bazie cementu romańskiego były powszechnie stosowane w budownictwie miejskim na przełomie XIX i XX w. Miały za zadanie chronić konstrukcję budynków przed wpływem czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń środowiska, a jednocześnie pełnić funkcję dekoracyjną. Po ich ponad 100-letniej eksploatacji można stwierdzić, że w przeważającej większości obserwowanych obiektów wygrały próbę czasu i zachowały funkcję wypraw bez specjalnych reperacji. Jednakże w wielu wypadkach wpływy atmosferyczne...
Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje znowelizowane rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny opowiadać budynki i ich usytuowanie [12]. Ustawodawcy zaprezentowali w nim m.in. nowe podejście...
Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje znowelizowane rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny opowiadać budynki i ich usytuowanie [12]. Ustawodawcy zaprezentowali w nim m.in. nowe podejście do oceny wilgotnościowej przegród. Jako właściwą wskazali normę PN-EN ISO 13788 [11], która od momentu jej wprowadzenia w 2001 r. miała status normy dobrowolnego stosowania. W związku z tym już wcześniej została wdrożona do procesu dydaktycznego na wielu uczelniach technicznych. Prowadzono również...
Uzyskanie rzetelnej informacji o jakości i prawidłowości wykonanej w budynku izolacji termicznej może nie być proste. Istniejące budynki bardzo często nie mają dokumentacji lub jest ona niekompletna, a...
Uzyskanie rzetelnej informacji o jakości i prawidłowości wykonanej w budynku izolacji termicznej może nie być proste. Istniejące budynki bardzo często nie mają dokumentacji lub jest ona niekompletna, a dodatkowy problem mogą stanowić dokonane w trakcie realizacji zmiany technologii czy materiałów w stosunku do zaplanowanych w projekcie. Aby zatem dokonać poprawnej oceny, należy wykonać dodatkowe badania, najlepiej metodą bezinwazyjną. Taka bezinwazyjna weryfikacja prac izolacyjnych nie jest możliwa...
Jedną ze współczesnych tendencji europejskich jest ograniczanie zużycia energii cieplnej w sektorze budowlanym, a co za tym idzie minimalizacja strat ciepła i zaostrzanie wymogów izolacyjności cieplnej....
Jedną ze współczesnych tendencji europejskich jest ograniczanie zużycia energii cieplnej w sektorze budowlanym, a co za tym idzie minimalizacja strat ciepła i zaostrzanie wymogów izolacyjności cieplnej. Zwiększenie parametrów izolacyjnych przegród budynku jest często bardzo trudne do uzyskania (przy istniejących grubych ścianach powoduje ograniczenie dopływu światła dziennego) lub wiąże się z wieloma kompromisami architektonicznymi i funkcjonalnymi (np. zmniejszeniem powierzchni użytkowej lub wysokości...
W ostatnich latach nastąpił intensywny rozwój budownictwa kubaturowego i komunikacyjnego. Nowym inwestycjom mogą towarzyszyć oddziaływania, przed którymi należy chronić środowisko. Jednym z takich oddziaływań...
W ostatnich latach nastąpił intensywny rozwój budownictwa kubaturowego i komunikacyjnego. Nowym inwestycjom mogą towarzyszyć oddziaływania, przed którymi należy chronić środowisko. Jednym z takich oddziaływań jest wpływ wibracji, czyli drgań mechanicznych (zwanych dalej krótko drganiami), na budynki i ludzi w nich przebywających (tzw. wpływy dynamiczne).
Zapewnienie należytej ochrony przed hałasem jest jednym z podstawowych wymagań użytkowych stawianych obiektom budowlanym. Zostało ono sformułowane w Dyrektywie Unii Europejskiej 89/106/EEC92 oraz w Dokumencie...
Zapewnienie należytej ochrony przed hałasem jest jednym z podstawowych wymagań użytkowych stawianych obiektom budowlanym. Zostało ono sformułowane w Dyrektywie Unii Europejskiej 89/106/EEC92 oraz w Dokumencie Interpretacyjnym „Wymaganie podstawowe nr 5. Ochrona przed hałasem”. Podobne zapisy, włączające ponadto ochronę przeciwdrganiową, znajdują się w podstawowych aktach prawnych dotyczących budownictwa, do których należą: ustawa Prawo budowlane i związane z nią Rozporządzenie Ministra Infrastruktury...
Podstawowym problemem w procedurach obliczeniowych jest sposób uwzględniania liniowych mostków cieplnych. Z tego względu zjawisko występowania mostka cieplnego jest zwykle niedostrzegane i pomijane przez...
Podstawowym problemem w procedurach obliczeniowych jest sposób uwzględniania liniowych mostków cieplnych. Z tego względu zjawisko występowania mostka cieplnego jest zwykle niedostrzegane i pomijane przez projektantów, architektów i konstruktorów.
W związku z zagrożeniem dla zdrowia i życia powodowanym przez azbest wprowadzono w Polsce wiele przepisów regulujących postępowanie z wyrobami zawierającymi ten materiał.
W związku z zagrożeniem dla zdrowia i życia powodowanym przez azbest wprowadzono w Polsce wiele przepisów regulujących postępowanie z wyrobami zawierającymi ten materiał.
Zapotrzebowanie na energię netto do ogrzewania i chłodzenia stanowi istotny składnik ogólnej charakterystyki energetycznej budynków. Ponadto wiele wskaźników opartych na zapotrzebowaniu na energię netto...
Zapotrzebowanie na energię netto do ogrzewania i chłodzenia stanowi istotny składnik ogólnej charakterystyki energetycznej budynków. Ponadto wiele wskaźników opartych na zapotrzebowaniu na energię netto jest podstawą do porównywania koncepcji architektonicznych i szacowania przyszłych kosztów eksploatacji obiektów, w szerszej perspektywie zaś – do oceny wpływu budynków na środowisko. W wybranych przypadkach (dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego) wskaźniki zapotrzebowania...
Celem ochrony przeciwdźwiękowej w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej jest zapewnienie takich warunków akustycznych, „aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy [budynku – B.S.]...
Celem ochrony przeciwdźwiękowej w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej jest zapewnienie takich warunków akustycznych, „aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy [budynku – B.S.] lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach”. Ten cel, zacytowany z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [20, 24], przedstawiony...
"Aerożel jest stosunkowo starym materiałem – wynaleziono go w 1931 r. jego objętość stanowi w ponad 90% powietrze, co czyni go najskuteczniejszym izolatorem o najniższej wartości współczynnika przewodzenia...
"Aerożel jest stosunkowo starym materiałem – wynaleziono go w 1931 r. jego objętość stanowi w ponad 90% powietrze, co czyni go najskuteczniejszym izolatorem o najniższej wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ" - tłumaczą Jarosławowi Guzalowi Szymon Markiewicz – dyrektor handlowy, i Dariusz Krakowski – przedstawiciel handlowy firmy Aerogels Poland Nanotechnology Sp. z o.o.
Wysadzina zmarzlinowa to zjawisko polegające na podnoszeniu się ku górze powierzchni przemarzającej gruntu spoistego (gliny, iłu) wskutek zamarzania wody gruntowej podciąganej kapilarnie do strefy przemarzania,...
Wysadzina zmarzlinowa to zjawisko polegające na podnoszeniu się ku górze powierzchni przemarzającej gruntu spoistego (gliny, iłu) wskutek zamarzania wody gruntowej podciąganej kapilarnie do strefy przemarzania, a dokładniej: na skutek kolejno tworzących się w podłożu soczewek lodu.
Wentylacja ścian zewnętrznych ocieplanych w technologiach lekkich-suchych pozornie stanowi niewiele znaczący fragment globalnego systemu wentylacji obiektu. W rzeczywistości jest to istotny jego składnik,...
Wentylacja ścian zewnętrznych ocieplanych w technologiach lekkich-suchych pozornie stanowi niewiele znaczący fragment globalnego systemu wentylacji obiektu. W rzeczywistości jest to istotny jego składnik, bo w takich strefach zachodzą skomplikowane zjawiska klimatyczne związane ze zmianami tempa dyfuzji powietrza suchego i pary wodnej oraz migracją wilgoci, adekwatne do warunków cieplno-wilgotnościowych panujących po obu stronach ścian. Zjawiska te rzutują na jakość konstrukcji obiektu i kształtują...
Na obecność pleśni na ścianach wpływa wiele czynników, które tworzą sprzyjający klimat dla jej rozwoju. Pleśń najlepiej rozwija się w środowisku o podwyższonym zawilgoceniu i umiarkowanych temperaturach....
Na obecność pleśni na ścianach wpływa wiele czynników, które tworzą sprzyjający klimat dla jej rozwoju. Pleśń najlepiej rozwija się w środowisku o podwyższonym zawilgoceniu i umiarkowanych temperaturach. Na ścianach wewnątrz pomieszczeń są to miejsca występowania tzw. mostków termicznych, spowodowane brakiem docieplenia muru, gdzie na styku powierzchni ściany z otoczeniem występuje zjawisko skraplania się wilgoci.
Inwestor czy właściciel budynku powinien zadbać o to, by budynek spełniał minimalne wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej, wskazane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002...
Inwestor czy właściciel budynku powinien zadbać o to, by budynek spełniał minimalne wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej, wskazane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późn. zm.). W jego interesie jest jednak rozważenie zastosowania lepszej ochrony cieplnej, niż wymagana w przepisach, tzn. wyboru takich rozwiązań, których efektywność ekonomiczna...
Pręt kompozytowy KOMPRET to polski produkt o wielu zastosowaniach i zaletach. Charakteryzują go m.in. wysoka wytrzymałość na rozciąganie i trwałość, odporność na korozję i działanie czynników atmosferycznych,...
Pręt kompozytowy KOMPRET to polski produkt o wielu zastosowaniach i zaletach. Charakteryzują go m.in. wysoka wytrzymałość na rozciąganie i trwałość, odporność na korozję i działanie czynników atmosferycznych, a także sprężystość i bardzo niska waga.
Hałas dobiegający do mieszkania, pomieszczenia, w którym pracujemy, pokoju hotelowego jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Ochrona przed hałasem jako przepis...
Hałas dobiegający do mieszkania, pomieszczenia, w którym pracujemy, pokoju hotelowego jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Ochrona przed hałasem jako przepis znalazła się w ustawie Prawo budowlane (Art. 5) jako jedno z siedmiu wymagań podstawowych przyjętych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego.
Na funkcjonalność i estetykę wnętrz pod płaskim dachem wpływa to, jak zaplanujemy w nich dostęp i rozkład światła dziennego. W głębokich i dużych pomieszczeniach, w których okna fasadowe nie mogą zapewnić...
Na funkcjonalność i estetykę wnętrz pod płaskim dachem wpływa to, jak zaplanujemy w nich dostęp i rozkład światła dziennego. W głębokich i dużych pomieszczeniach, w których okna fasadowe nie mogą zapewnić optymalnej powierzchni przeszkleń, najlepszym rozwiązaniem są okna do płaskich dachów. Sprawdzają się one zarówno w budynkach nowych, jak i modernizowanych.
Po wielu miesiącach skoków temperatur, porywów wiatru, opadów deszczu i śniegu może okazać się, że pokrycie dachowe, szczególnie to wykonane z blachy, wymaga odświeżenia. Najszybszą metodą jest odmalowanie...
Po wielu miesiącach skoków temperatur, porywów wiatru, opadów deszczu i śniegu może okazać się, że pokrycie dachowe, szczególnie to wykonane z blachy, wymaga odświeżenia. Najszybszą metodą jest odmalowanie takiego pokrycia. Z systemem EUROTBOND firmy STEP możesz zacząć wiosenne porządki już teraz.
Jesteś właścicielem mieszkania w zabytkowej kamienicy lub wiekowego domu? Mieszkasz w zabudowie szeregowej lub bloku i nie masz pełnego wpływu na decyzję o dociepleniu obiektu od zewnątrz? Rachunki za...
Jesteś właścicielem mieszkania w zabytkowej kamienicy lub wiekowego domu? Mieszkasz w zabudowie szeregowej lub bloku i nie masz pełnego wpływu na decyzję o dociepleniu obiektu od zewnątrz? Rachunki za ogrzewanie ciągle rosną, a ty nie możesz utrzymać komfortowej temperatury w mieszkaniu?
Od 2021 roku obowiązują nowe wytyczne budowania domów energooszczędnych, co wymusza na inwestorach realizację budynków nieskomplikowanych w formie. Z tego powodu coraz częściej wybierane są domy na planie...
Od 2021 roku obowiązują nowe wytyczne budowania domów energooszczędnych, co wymusza na inwestorach realizację budynków nieskomplikowanych w formie. Z tego powodu coraz częściej wybierane są domy na planie prostokąta, przekryte dwuspadowymi dachami. Na takich dachach najlepiej prezentują się stosunkowo proste i regularne kształty pokrycia. Minimalizm wpływa także na kolorystykę – zazwyczaj wybierane są materiały pokryciowe w odcieniach szarości. Na szczęście, nie wszyscy podążają ślepo za modą, więc...
Wyjątkowo trwała, a na dodatek bezpieczna dla środowiska i naszego zdrowia. Znamy ją od tysięcy lat, należy do najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych – po prostu ceramika!
Wyjątkowo trwała, a na dodatek bezpieczna dla środowiska i naszego zdrowia. Znamy ją od tysięcy lat, należy do najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych – po prostu ceramika!
Jakie są wymagania odnośnie izolacji budynków, jak je znaleźć i dla kogo są te przepisy? Podpowiadamy, dlaczego warto znać Warunki Techniczne, planując budowę lub zakup domu.
Jakie są wymagania odnośnie izolacji budynków, jak je znaleźć i dla kogo są te przepisy? Podpowiadamy, dlaczego warto znać Warunki Techniczne, planując budowę lub zakup domu.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.