Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich – rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe

Eco-friendly renovation technologies for flat roofs – construction and material solutions

FOT. Biotyczny dach i ściany w zabudowie miejskiej Karlsruhe; fot.: Fränkle; http://presse.karlsruhe.de [4]

FOT. Biotyczny dach i ściany w zabudowie miejskiej Karlsruhe; fot.: Fränkle; http://presse.karlsruhe.de [4]

Za 10 lat budynki w Europie powinny wyglądać zupełnie inaczej, o czym można przeczytać w opublikowanej przez Komisję Europejską strategii na rzecz fali renowacji [1].

Zobacz także

Bauder Polska Sp. z o. o. Kompletne systemy dachów zielonych

Kompletne systemy dachów zielonych Kompletne systemy dachów zielonych

Wykorzystywanie powierzchni dachu jako ogrodu dachowego staje się coraz bardziej popularne.

Wykorzystywanie powierzchni dachu jako ogrodu dachowego staje się coraz bardziej popularne.

Optigrün International AG Instalacja fotowoltaiczna i dach zielony – przyszłościowa kombinacja

Instalacja fotowoltaiczna i dach zielony – przyszłościowa kombinacja Instalacja fotowoltaiczna i dach zielony – przyszłościowa kombinacja

Jakie wyzwania stawia instalacja solarna przed projektantami i instalatorami urządzeń solarnych? Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest...

Jakie wyzwania stawia instalacja solarna przed projektantami i instalatorami urządzeń solarnych? Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest uzależniona od różnych czynników. Z jednej strony instalacja musi być optymalnie ustawiona względem słońca, aby mogła jak najlepiej absorbować promieniowanie słoneczne. Z drugiej strony systemy powinny dać się szybko i tanio montować. Chłodzenie może ponadto przyczyniać się do poprawy mocy instalacji.

SOPREMA Polska Budujemy zieloną przyszłość – innowacyjne rozwiązania dachowe

Budujemy zieloną przyszłość – innowacyjne rozwiązania dachowe Budujemy zieloną przyszłość – innowacyjne rozwiązania dachowe

Dachy, będące istotnym elementem każdego budynku, stanowią obszar, na którym możemy wprowadzać innowacyjne rozwiązania z myślą o ochronie środowiska. Firma Soprema Polska przeprowadziła renowację dachu...

Dachy, będące istotnym elementem każdego budynku, stanowią obszar, na którym możemy wprowadzać innowacyjne rozwiązania z myślą o ochronie środowiska. Firma Soprema Polska przeprowadziła renowację dachu o powierzchni ponad 5500 m2, wykorzystując przy tym nowoczesne technologie dostępne w Grupie Soprema.

Mają się one stać mikrokosmosami bardziej odpornego, bardziej ekologicznego i cyfrowego społeczeństwa, a ich dachy oraz mury powinny zwiększyć zieloną powierzchnię naszych miast, poprawić klimat miejski i różnorodność biologiczną.

Zasady renowacji budynków

Według tego dokumentu kluczowymi zasadami renowacji budynków są m.in.:

  • efektywność energetyczna rozumiana przede wszystkim jako horyzontalna zasada przewodnia zarządzania kwestiami klimatu i energii w Europie, która ma doprowadzić do ograniczenia produkcji energii do niezbędnego minimum,
  • obniżenie emisyjności ze szczególnym uwzględnieniem emisyjności transportu oraz ogrzewania i chłodzenia,
  • myślenie w kategoriach cyklu życia i obiegu zamkniętego, na przykład poprzez przekształcenie części sektora budowlanego w pochłaniacze dwutlenku węgla, m.in. dzięki zastosowaniu zielonej infrastruktury,
  • wysokie standardy zdrowotne i środowiskowe, czyli zapewnienie wysokiej jakości powietrza i odpowiedniej gospodarki wodnej, zapobieganie klęskom żywiołowym oraz ochrona przed zagrożeniami związanymi z klimatem.

Uwzględnienie tych zasad sprawia, że renowacja budynków powinna być nie tylko gruntowna, lecz także kompleksowa i obejmować nie tylko takie aspekty jak odnowienie elewacji czy termomodernizacja budynku, lecz również zabezpieczenie przed zawilgoceniem [2] oraz rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe dachów, czyli tzw. piątej elewacji [3] (FOT. główna).

O czym przeczytasz w artykule:
  • Zasady renowacji budynków
  • Dach chłodny
  • Dachy zielone
  • Dach retencyjny

Przedmiotem artykułu są rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe dachów oraz inne elementy fali renowacji budynków w świetle uwarunkowań wynikających z dokumentów Komisji Europejskiej. Autor przedstawia zasady renowacji budynków oraz charakteryzuje takie rozwiązania jak dach chłodny, dachy zielone i dach retencyjny.

Eco-friendly renovation technologies for flat roofs – construction and material solutions

The subject of the article are construction and material solutions for roofs and other elements of buildings in the light of the requirements resulting from the documents of the European Commission within the Renovation Wave Strategy. The author presents the principles of building renovation and characterizes such solutions as a cool roof, green roofs and a retention roof.

Dach chłodny

Najprostszym zabiegiem, jaki może wpłynąć na obniżenie emisyjności budynku jak również poprawić mikroklimat, jest zastosowanie pokrycia dachowego o wysokiej refleksyjności, czyli tzw. dachu chłodnego.

W istniejących budynkach pokrycia dachowe wykonane są zazwyczaj z materiałów w ciemnych kolorach (w przypadku dachów płaskich najczęściej czarne), a zatem absorbujących znaczną część padającego na nie promieniowania słonecznego.

Związane z tym zjawisko nagrzewania się dachów może powodować nie tylko szybszą degradację pokrycia dachowego, lecz także wzrost zużycia energii na potrzeby klimatyzacji oraz potęgować zjawisko tzw. miejskich wysp ciepła (RYS. 1) polegające na wzroście średniej temperatury od 1 do 5°C w porównaniu z sąsiadującymi obszarami wiejskimi [5].

rys1 ekologiczne renowacje dachow plaskich
RYS. 1. Miejska wyspa ciepła; rys.: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Urban_heat_islands#/media/File:Urban_heat_island.svg [6]

Materiały wykorzystywane do wykonywania pokryć dachowych charakteryzują dwie cechy fizyczne:

  • współczynnik odbicia promieniowania słonecznego (określany również jako refleksyjność lub albedo), czyli stosunek promieniowania słonecznego odbitego do sumy energii słonecznej padającej na powierzchnię dachu,
  • oraz emisja termiczna, czyli zdolność do odprowadzania zaabsorbowanej energii cieplnej [5]. Materiały do wykonywania dachów chłodnych wg Cool Roof Rating Council (Rady ds. Klasyfikowania Dachów Chłodnych) powinny charakteryzować się współczynnikiem odbicia promieniowania słonecznego (albedo) nie mniejszym niż 0,70 oraz emisją termiczną minimum 0,75 [7].

Obok oszczędności energii stosowanie dachów chłodnych wpływa również na obniżenie emisji gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla (CO2). Zastosowanie jasnej powłoki dachowej na typowym budynku na obszarze aglomeracji miejskiej pozwoliłoby zredukować emisję CO2 nawet o 1000 kg/rok, co mogłoby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w skali światowej nawet o 44 miliardy ton [8].

Dachy zielone

Podobny wpływ na mikroklimat, zużycie energii oraz ograniczenie emisyjności mają elementy biotyczne (czyli porośnięte zielenią) w postaci dachów zielonych. Pozwalają one ponadto – co jest istotne szczególnie dla budynków zlokalizowanych w pozbawionych naturalnej zieleni zabudowaniach miejskich – zwiększyć powierzchnię biologicznie czynną i zachować ciągłość zieleni [9].

Wprowadzenie dachów zielonych do przestrzeni miasta wpływa na poprawę mikroklimatu na trzy sposoby:

  • redukuje zjawisko miejskiej wyspy ciepła,
  • redukuje zanieczyszczenie powietrza,
  • opóźnia odpływ wód opadowych [10].

Dachy pokryte roślinnością są (szczególnie w przypadku budynków poddawanych renowacji) rozwiązaniem trudniejszym do zastosowania niż dachy chłodne, jednak nagrzewają się one w zdecydowanie mniejszym stopniu niż dachy i stropodachy z konwencjonalnym pokryciem. Wynika to nie tylko ze zwiększonego albedo (na poziomie 0,15–0,40), lecz także ze zjawiska ewapotranspiracji – czyli parowania z powierzchni roślin (transpiracja) i gruntu (ewaporacja) – oraz zacienienia (zasłonięcia powierzchni dachu roślinnością) blokującego dopływ promieniowania słonecznego [10].

O ile w przypadku dachów bitumicznych roczna amplituda temperatury wynosi ok. 100°C, to dla dachu zazielenionego wynosi ona 40–50°C. Latem powierzchnia takiego dachu może być chłodniejsza o ok. 20°C w ciągu dnia i o niemal 10°C w nocy niż powierzchnia dachu standardowego [5, 11].

Dachy biotyczne przyczyniają się również do ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Obok pochłaniania dwutlenku węgla w procesie fotosyntezy wpływają również, analogicznie do dachów chłodnych, na mikroklimat wewnętrzny – na obniżenie temperatury w budynku oraz na ograniczenie zużycia energii na potrzeby klimatyzacji.

Znajdująca się na powierzchni stropodachów roślinność przyczynia się ponadto do odfiltrowania w procesie tzw. suchej depozycji wybranych zanieczyszczeń powietrza.Dach zielony o powierzchni ok. 100 m2 może w ciągu roku odfiltrować nawet 18 kg zawieszonego w powietrzu pyłu, co odpowiada produkcji pyłu przez 15 samochodów osobowych w tym samym czasie [10]. Nasadzona roślinność pozwala również opóźnić spływ wody opadowej z dachu (RYS. 2).

rys2 ekologiczne renowacje dachow plaskich
RYS. 2. Hydrogram porównujący hipotetyczny odpływ ze standardowego dachu ze spływem z dachu zielonego; rys.: [11]

Możliwości retencyjne dachu zielonego – uzależnione od miąższości substratu, zagęszczenia roślinności, nachylenia dachu, jak również częstości występowania i intensywności opadów – mogą być nawet trzy-, czterokrotnie wyższe niż dachu standardowego. Pozwala to na ograniczenie ryzyka powodzi i podtopień, zredukowanie zanieczyszczeń wody, jak również (dzięki zwiększonej ewapotranspiracji) zmniejszenie kontrastów termicznych [10].

Dach retencyjny

Rozwiązaniem pozwalającym na zwiększoną retencję wód opadowych (szczególnie w kontekście projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy [12], będącej pakietem działań służących zatrzymywaniu i gromadzeniu wody, wprowadzającej m.in. zmiany w opłacie za zmniejszenie naturalnej retencji terenu poprzez jego zabudowę, czyli tzw. podatku od deszczu) jest zastosowanie dachu retencyjnego (określanego czasem mianem dachu błękitnego). Jest to układ samowystarczalny, który (co w przypadku budynków istniejących może okazać się szczególnie trudne w realizacji) wymaga jednak zastosowania specjalnego zbiornika na wodę [13].

Założeniem działania dachu retencyjnego jest ujemny bilans wodny między opadami (można w nim uwzględnić wodę dostarczaną z innych powierzchni, np. pozostałych uszczelnionych dachów czy tarasów) a parowaniem. Oznacza to, że ilość wody dostarczanej nie powinna być większa od tej, jaka jest w stanie odparować.

Z drugiej strony zwiększone parowanie (w stosunku do dachów zielonych) stanowi jednak zaletę dachów retencyjnych. Dzięki niemu działają one jak tzw. pasywny solar, dodatkowo przyczyniając się do obniżenia temperatury powietrza.

W zależności od ilości i rodzaju znajdującej się na dachu roślinności dachy retencyjne kształtowane są na cztery różne sposoby, jako:

  • dachy zielone z drenażem magazynującym,
  • dachy bagienne,
  • dachy z roślinnością pływającą,
  • dachowe zbiorniki wody pozbawione roślinności [13].

Dachy zielone z drenażem magazynującym konstruowane są zazwyczaj w taki sposób, że woda opadowa gromadzona jest w warstwach substratu. Można także zastosować specjalnie tłoczone folie lub elementy z tworzyw sztucznych, których zadaniem jest magazynowanie wody, lub też warstw drenujących z kruszyw mineralnych. Ilość gromadzonej wody uzależniona jest od grubości warstw glebowych. Woda ta jest najczęściej wykorzystywana przez rosnące na dachu rośliny.

Na dachach bagiennych sadzi się najczęściej rośliny łąkowe i bagienne, których cechą charakterystyczną jest bardzo dobra zdolność transpiracji (800–1600 mm/m2/rok). Buduje się je z użyciem substratów, co pozwala na poszerzenie ich zastosowania i budowanie trzcinowych oczyszczalni ścieków.

Flora na dachu z roślinnością pływającą dostarczana jest w formie gotowych zazielenionych mat. Zaletą tego rozwiązania jest relatywnie niska waga oraz odporność na zmienny poziom lustra wody. Umiejscowione nad najwyższą kondygnacją zbiorniki wody, pozbawione roślinności, mogą służyć celom rekreacyjnym, na przykład jako basen dla mieszkańców.

Wykonanie dachu retencyjnego wymaga przeprowadzenia tzw. bilansu wodnego, który uwzględnia takie parametry, jak wielkość opadu i parowania, zużycie wody, bilans powierzchni czy współczynnik spływu [13]. Musi on też jednak spełniać pozostałe wymagania stawiane tego typu konstrukcjom.

Szczególnie istotne jest prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie warstw hydroizolacyjnych, które muszą sprostać takim obciążeniom jak przy budowie basenu. Hydroizolacja nie może ponadto wpływać na jakość i skład chemiczny wody. Niezależnie od sprawnie funkcjonującej izolacji wodochronnej należy przewidzieć możliwość awaryjnego odprowadzenia nadmiaru wody oraz wykonać systemy oczyszczania i napowietrzania na wypadek jej gromadzenia się na dachu.

Literatura

 1. Komisja Europejska, „Fala renowacji na potrzeby Europy – ekologizacja budynków, tworzenie miejsc pracy, poprawa jakości życia”, Bruksela 2020.
 2. B. Monczyński, „Nie ma termomodernizacji bez hydroizolacji”, „IZOLACJE” 11/12/2020, s. 72–75.
 3. B. Monczyński, „Dachy na nowe czasy, czyli jak pokrycie dachowe wpływa na klimat”, „IZOLACJE” 2/2020, s. 58–67.
 4. Strona internetowa http://presse.karlsruhe.de
 5. M. Van Tijen, R. Cohen, „Dachy chłodne – sposób na obniżenie zużycia energii w budynkach”, „IZOLACJE” 1/2009, s. 44–45.
 6. Strona internetowa https://commons.wikimedia.org/wiki/
/Category:Urban_heat_islands#/media/File:Urban_heat_island.svg
 7. K. Zieliński, M. Monczyńska, B. Monczyński, „Chłodne dachy – wpływ albedo pokrycia dachowego na zużycie energii niezbędnej do eksploatacji budynku”, [w:] XII Polska Konferencja Naukowo-Techniczna „Fizyka budowli w Teorii i Praktyce”, 2009, s. 401–406.
 8. H. Akbari, S. Menon., A. Rosenfeld, „Global cooling: Increasing world-wide urban albedos to offset CO2”, „Climatic Change”, 3–4(94)/2009, s. 275–286.
 9. J. Marchwiński, K. Zielonko-Jung, „Współczesna architektura proekologiczna”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012.
10. J.P. Walawender, „Wpływ dachów zielonych na warunki klimatyczne w mieście”, portal Zielona Infrastruktura, 2015, http://zielonainfrastruktura.pl.
11. C. Rosenzweig, S. Gaffin, L. Parshall, S. Gaffi, K. Acks, D. Beattie, D. Braman et al., „Green Roofs in the New York Metropolitan Region: Research Report”, New York 2006.
12. „Projekt ustawy z dnia 12 sierpnia 2020 o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy”, Rządowe Centrum Legislacji 2020, https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12337151/katalog/12709767#12709767.
13. P. Kożuchowski, „Dachy zielone bagienne i retencyjne jako magazyn wody opadowej”, „Inżynier Budownictwa” 4/2016, s. 86–91.

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Krzysztof Patoka, Stefan Wiluś Dobór warstw wstępnego krycia dla dachów skośnych

Dobór warstw wstępnego krycia dla dachów skośnych Dobór warstw wstępnego krycia dla dachów skośnych

Klasy szczelności służą do określenia zasad doboru materiałów i technik wykonawczych niezbędnych do zbudowania odpowiednich warstw wstępnego krycia uszczelniających pokrycia dachowe. Dzięki temu, sposoby...

Klasy szczelności służą do określenia zasad doboru materiałów i technik wykonawczych niezbędnych do zbudowania odpowiednich warstw wstępnego krycia uszczelniających pokrycia dachowe. Dzięki temu, sposoby wykonania tych uszczelnień są oparte na tych samych zasadach, znanych każdemu producentowi pokryć zasadniczych i wstępnych. Rolą producentów jest określenie zaleceń dla każdego oferowanego systemu pokryciowego, zgodnych z tymi zasadami. Niniejszy materiał powstał w oparciu o publikację "Wytyczne...

mgr inż. Krzysztof Patoka Działanie śniegu na dach płaski i pochyły

Działanie śniegu na dach płaski i pochyły Działanie śniegu na dach płaski i pochyły

Dachy płaskie i pochyłe (inaczej: strome, skośne) mają z reguły zupełnie inne pokrycia, co wynika z tego, że pokrycia funkcjonują inaczej w zależności od kąta nachylenia dachu (jego płaskości lub pochyłości)....

Dachy płaskie i pochyłe (inaczej: strome, skośne) mają z reguły zupełnie inne pokrycia, co wynika z tego, że pokrycia funkcjonują inaczej w zależności od kąta nachylenia dachu (jego płaskości lub pochyłości). Ma to związek np. z obciążeniem wynikającym z zalegania śniegu. Inaczej działa śnieg na dach płaski, a inaczej na pochyły.

mgr inż. Krzysztof Patoka Układanie blach dachówkopodobnych

Układanie blach dachówkopodobnych Układanie blach dachówkopodobnych

Łaty i kontrłaty są jak ważnymi elementami decydującymi o poprawnym ułożeniu blachodachówek. Wynika to ze sposobu układania polegającego na mocowaniu tego pokrycia do łat za pomocą wkrętów dziurawiących...

Łaty i kontrłaty są jak ważnymi elementami decydującymi o poprawnym ułożeniu blachodachówek. Wynika to ze sposobu układania polegającego na mocowaniu tego pokrycia do łat za pomocą wkrętów dziurawiących blachę. O trwałości tak zamocowanego pokrycia w długim okresie eksploatacji dachu decyduje sposób zamontowania wkrętów. To zaś w dużej mierze zależy od jakości łat i w pewnym stopniu kontrłat.

dr inż. Bartłomiej Monczyński, mgr inż. Natalia Rzeszowska Opłacalność zastosowania chłodnych dachów w polskich warunkach klimatycznych

Opłacalność zastosowania chłodnych dachów w polskich warunkach klimatycznych Opłacalność zastosowania chłodnych dachów w polskich warunkach klimatycznych

Z uwagi na wciąż rosnące wymagania dotyczące oporu cieplnego przegród zewnętrznych, związane z dążeniem do minimalizacji zużycia energii, zarówno przy projektowaniu i wykonywaniu, jak i przy modernizacji...

Z uwagi na wciąż rosnące wymagania dotyczące oporu cieplnego przegród zewnętrznych, związane z dążeniem do minimalizacji zużycia energii, zarówno przy projektowaniu i wykonywaniu, jak i przy modernizacji dachów w naszym kraju dąży się przede wszystkim do zastosowania odpowiednio dobranej (pod względem grubości) oraz zabezpieczonej przed wilgocią warstwy termoizolacyjnej [1], co ma na celu ograniczenie strat ciepła w miesiącach zimowych. Tymczasem nadmierne zyski ciepła związane z nagrzewaniem się...

mgr inż. Jerzy Żurawski Ciepłe dachy - czy warto w nie inwestować?

Ciepłe dachy - czy warto w nie inwestować? Ciepłe dachy - czy warto w nie inwestować?

Dachy odgrywają w budynkach bardzo ważną rolę: chronią budynek przed deszczem, izolują akustycznie i termicznie, spełniają też ważne funkcje przeciwpożarowe. Należy je więc tak projektować, by spełniały...

Dachy odgrywają w budynkach bardzo ważną rolę: chronią budynek przed deszczem, izolują akustycznie i termicznie, spełniają też ważne funkcje przeciwpożarowe. Należy je więc tak projektować, by spełniały wszystkie te funkcje, w tym miały odpowiednią izolacyjność termiczną. Dobrze zaizolowany dach oznacza bowiem mniejsze straty ciepła w budynku oraz niskie koszty eksploatacji.

PETRALANA Skuteczna izolacja dachu płaskiego

Skuteczna izolacja dachu płaskiego Skuteczna izolacja dachu płaskiego

Mineralna wełna skalna Petralana posiada doskonałe właściwości izolacyjne, a dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Grupa produktów PETRAROOF...

Mineralna wełna skalna Petralana posiada doskonałe właściwości izolacyjne, a dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Grupa produktów PETRAROOF stworzona została z myślą o optymalnej izolacji dachów płaskich. Nie bez znaczenia przy aplikacji wełny skalnej jest jej doskonała zdolność do tłumienia i pochłaniania dźwięków. Uzyskanie izolacyjności akustycznej przegrody jest szczególnie ważne w przypadku hal przemysłowych, gdzie zastosowanie...

Paweł Siemieniuk Materiały do termoizolacji dachu – nie tylko wełna i styropian

Materiały do termoizolacji dachu – nie tylko wełna i styropian Materiały do termoizolacji dachu – nie tylko wełna i styropian

Tradycyjnie do ocieplenia połaci dachowej stosuje się wełnę mineralną lub styropian. Nic dziwnego, ponieważ to bardzo dobre materiały do termoizolacji dachów zarówno stromych, jak i płaskich, a odpowiednio...

Tradycyjnie do ocieplenia połaci dachowej stosuje się wełnę mineralną lub styropian. Nic dziwnego, ponieważ to bardzo dobre materiały do termoizolacji dachów zarówno stromych, jak i płaskich, a odpowiednio dobrane oraz ułożone zapewniają komfort cieplny i akustyczny w pomieszczeniach na poddaszu. Jednak dzisiaj mają konkurencję.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Naprawa dachu z papy bloku mieszkalnego

Naprawa dachu z papy bloku mieszkalnego Naprawa dachu z papy bloku mieszkalnego

Prezentujemy rezultat prac renowacyjnych dachu płaskiego wieżowca mieszkalnego zlokalizowanego w Lublinie przy ul. Pogodnej. Prace zostały wykonane przez doświadczoną, certyfikowaną przez nas firmę wykonawczą....

Prezentujemy rezultat prac renowacyjnych dachu płaskiego wieżowca mieszkalnego zlokalizowanego w Lublinie przy ul. Pogodnej. Prace zostały wykonane przez doświadczoną, certyfikowaną przez nas firmę wykonawczą. Czas realizacji tej renowacji przypadł na przełom marca i kwietnia 2023 r., a więc zdjęcia i wideo ilustrują stan pół roku po zakończeniu inwestycji.

Joanna Szot Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Okna do dachów płaskich – nowe możliwości Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

Materiały prasowe news I edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu dachów zielonych i żyjących ścian

I edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu dachów zielonych i żyjących ścian I edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu dachów zielonych i żyjących ścian

Wraz z gęstniejąca zabudową miast ubywa przestrzeni dla terenów zielonych. Rozwiązaniem integrującym zabudowania z naturą są żyjące ściany i zielone dachy, dzięki którym można przeznaczyć dla roślin powierzchnie,...

Wraz z gęstniejąca zabudową miast ubywa przestrzeni dla terenów zielonych. Rozwiązaniem integrującym zabudowania z naturą są żyjące ściany i zielone dachy, dzięki którym można przeznaczyć dla roślin powierzchnie, które dotychczas były dla nich niedostępne.

mgr inż. Krzysztof Patoka Zasady wentylacji dachów

Zasady wentylacji dachów Zasady wentylacji dachów

Sposobem na ograniczenie zjawiska przenikania oraz skraplania się pary wodnej w dachu jest takie jego wykonanie, by para wodna go nie przenikała albo by go zawsze sprawnie opuszczała. Z wieloletnich doświadczeń...

Sposobem na ograniczenie zjawiska przenikania oraz skraplania się pary wodnej w dachu jest takie jego wykonanie, by para wodna go nie przenikała albo by go zawsze sprawnie opuszczała. Z wieloletnich doświadczeń i badań wynika, że ta pierwsza metoda jest droga i nie do końca skuteczna. Druga natomiast jest prosta i efektywna, ponieważ wykorzystuje naturalne zjawisko wentylowania, czyli usuwania wilgoci za pomocą przepływającego powietrza.

mgr inż. Maciej Rokiel Dachy zielone oraz dachy odwrócone - wymagania stawiane hydroizolacji oraz termoizolacji

Dachy zielone oraz dachy odwrócone - wymagania stawiane hydroizolacji oraz termoizolacji Dachy zielone oraz dachy odwrócone - wymagania stawiane hydroizolacji oraz termoizolacji

Dach lub stropodach to nic innego jak przegroda chroniąca budynek lub budowlę przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, przenosząca obciążenia od wiatru i śniegu, obciążenia użytkowe, a także zapewniająca...

Dach lub stropodach to nic innego jak przegroda chroniąca budynek lub budowlę przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, przenosząca obciążenia od wiatru i śniegu, obciążenia użytkowe, a także zapewniająca komfort cieplny oraz pełniąca funkcje dekoracyjne. Jego konstrukcja i forma zależą od rodzaju obiektu, wymagań użytkowych (funkcji obiektu), warunków zabudowy oraz wymagań planu zagospodarowania przestrzennego, strefy klimatycznej, rodzaju pokrycia czy też sposobu odwodnienia i ocieplenia...

dr inż. Bartłomiej Monczyński, mgr inż. Natalia Rzeszowska Wpływ typu dachu zielonego na poprawę parametrów termicznych stropu

Wpływ typu dachu zielonego na poprawę parametrów termicznych stropu Wpływ typu dachu zielonego na poprawę parametrów termicznych stropu

Stropodachy, zarówno posiadające, jak i nieposiadające funkcji użytkowej, coraz częściej wykonywane są w formie dachu zielonego. Konstrukcja ta charakteryzuje się tym, iż jej ostatnia (wierzchnia) warstwa...

Stropodachy, zarówno posiadające, jak i nieposiadające funkcji użytkowej, coraz częściej wykonywane są w formie dachu zielonego. Konstrukcja ta charakteryzuje się tym, iż jej ostatnia (wierzchnia) warstwa jest biologicznie czynna.

dr inż. Paweł Krause Zagadnienia cieplno-wilgotnościowe dotyczące stropodachów

Zagadnienia cieplno-wilgotnościowe dotyczące stropodachów Zagadnienia cieplno-wilgotnościowe dotyczące stropodachów

Stropodach to przekrycie budynku, które pełni równocześnie funkcję stropu i dachu. Konstrukcje takie występują w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej i innych budynkach o bardzo różnym przeznaczeniu...

Stropodach to przekrycie budynku, które pełni równocześnie funkcję stropu i dachu. Konstrukcje takie występują w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej i innych budynkach o bardzo różnym przeznaczeniu i sposobie eksploatacji.

dr inż. Paweł Krause Naprawa dachów i stropodachów

Naprawa dachów i stropodachów Naprawa dachów i stropodachów

Pokrycia dachowe narażone są na szybką utratę cech trwałościowych. Wynika to zarówno z naturalnego (bądź przedwczesnego) procesu starzenia, jak i błędów projektowych i wykonawczych.

Pokrycia dachowe narażone są na szybką utratę cech trwałościowych. Wynika to zarówno z naturalnego (bądź przedwczesnego) procesu starzenia, jak i błędów projektowych i wykonawczych.

mgr inż. Sławomir Dudziak Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich

Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich

Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?

Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?

dr inż. Aleksander Byrdy Skutki braku wentylacji w dachu nad basenem

Skutki braku wentylacji w dachu nad basenem Skutki braku wentylacji w dachu nad basenem

Jakie mogą być skutki źle zaprojektowanego i wykonanego dachu płaskiego nad basenem krytym? Jak poprawnie skonstruować system wentylacyjny? Jakie czynniki mogą powodować szybką degradację warstw dachu...

Jakie mogą być skutki źle zaprojektowanego i wykonanego dachu płaskiego nad basenem krytym? Jak poprawnie skonstruować system wentylacyjny? Jakie czynniki mogą powodować szybką degradację warstw dachu w tego typu obiektach?

dr inż. Jacek Ślusarczyk Stany techniczne elementów systemu izolowania i odwodnienia nadziemnej części budynku wymagające przeprowadzenia określonych prac

Stany techniczne elementów systemu izolowania i odwodnienia nadziemnej części budynku wymagające przeprowadzenia określonych prac Stany techniczne elementów systemu izolowania i odwodnienia nadziemnej części budynku wymagające przeprowadzenia określonych prac

Autor publikacji omawia najważniejsze zasady odprowadzania wody z dachów płaskich, a ponadto podaje informacje dotyczące wymagań stawianych obróbkom blacharskim, przedstawia i analizuje niektóre złe stany...

Autor publikacji omawia najważniejsze zasady odprowadzania wody z dachów płaskich, a ponadto podaje informacje dotyczące wymagań stawianych obróbkom blacharskim, przedstawia i analizuje niektóre złe stany techniczne systemu izolowania i odwodnienia nadziemnej części budynku wielkopowierzchniowego zaobserwowane podczas przeglądów okresowych.

Austrotherm Austrotherm DPS - termoizolacja dachów płaskich wraz ze spadkiem

Austrotherm DPS - termoizolacja dachów płaskich wraz ze spadkiem Austrotherm DPS - termoizolacja dachów płaskich wraz ze spadkiem

Dach jest bardzo ważny dla skutecznej izolacji cieplnej zarówno w nowym budownictwie, jak przy termomodernizacji obiektów istniejących. Termoizolacja w tej przegrodzie przede wszystkim osłania konstrukcję...

Dach jest bardzo ważny dla skutecznej izolacji cieplnej zarówno w nowym budownictwie, jak przy termomodernizacji obiektów istniejących. Termoizolacja w tej przegrodzie przede wszystkim osłania konstrukcję nośną przed niepożądanymi wpływami termicznymi i pomaga stworzyć w pomieszczeniu warunki komfortu cieplnego zimą i latem.

mgr inż. Krzysztof Patoka Co blokuje wentylację dachów?

Co blokuje wentylację dachów? Co blokuje wentylację dachów?

Technika wykonywania dachów wentylowanych jest ciągle bardzo słabo znana. Nawet kiedy się ją stosuje, rzadko robi się to poprawnie.

Technika wykonywania dachów wentylowanych jest ciągle bardzo słabo znana. Nawet kiedy się ją stosuje, rzadko robi się to poprawnie.

mgr inż. Krzysztof Patoka Koncepcja dachu

Koncepcja dachu Koncepcja dachu

Gdy ogląda się dachy zbudowane w ostatnim dziesięcioleciu, dochodzi się nieraz do wniosku, że w popularnym budownictwie jedno- i wielorodzinnym wykształcił się specyficzny styl w architekturze, którego...

Gdy ogląda się dachy zbudowane w ostatnim dziesięcioleciu, dochodzi się nieraz do wniosku, że w popularnym budownictwie jedno- i wielorodzinnym wykształcił się specyficzny styl w architekturze, którego cechą dominującą jest przerost formy nad treścią. Tymczasem forma w architekturze to rzecz ważna, jednak w budownictwie mieszkalnym najważniejsza jest treść, czyli cel i przeznaczenie budynku.

mgr inż. Krzysztof Patoka Jak płaskie mogą być dachy płaskie?

Jak płaskie mogą być dachy płaskie? Jak płaskie mogą być dachy płaskie?

Tylko w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się, aby pewna część powierzchni dachów nazywanych płaskimi nie miała spadku. Takie fragmenty powinny być dodatkowo (kilkakrotnie) zabezpieczone materiałem hydroizolacyjnym....

Tylko w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się, aby pewna część powierzchni dachów nazywanych płaskimi nie miała spadku. Takie fragmenty powinny być dodatkowo (kilkakrotnie) zabezpieczone materiałem hydroizolacyjnym. Płaskość oznacza brak spadku na dachu, a nazwa „dachy płaskie” w dobrej praktyce dekarskiej oznacza konstrukcje o nachyleniu min. 3°.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.