Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kompletne systemy dachów zielonych

Wykorzystywanie powierzchni dachu jako ogrodu dachowego staje się coraz bardziej popularne. Wymaga to jednak zastosowania odpowiedniego układu dachu i zazielenień.

treść sponsorowana

Firma Bauder opracowała kompletne systemy dachów zielonych (fot. 1–2), zarówno w uprawie intensywnej, jak i ekstensywnej. Systemy zazielenienia intensywnego z trawnikami, obszarami dla roślin, ścieżkami i powierzchniami przeznaczonymi do wypoczynku mogą być formowane i użytkowane w ten sam sposób co ogrody.

Natomiast dachy w uprawie ekstensywnej składają się z mało wymagających roślin, przeważnie niskopiennych, i można po nich chodzić tylko w celu dokonywania przeglądu i konserwacji.

Dachy w uprawie ekstensywnej czy intensywnej?

Celem ekstensywnej uprawy dachu (rys. 1) jest zasadzenie na jego powierzchni roślinności charakteryzującej się niewielkim ciężarem i wymagającym minimalnej pielęgnacji. Należy jednak pamiętać o regularnym usuwaniu chwastów oraz dodatkowym nawożeniu.

Z kolei uprawa intensywne (rys. 2) daje możliwość różnorodnego kształtowania zieleni, ale wymagany nakład prac na pielęgnację dachu jest znacznie wyższy w porównaniu z uprawą ekstensywną.

Przy odpowiednich założeniach i prawidłowym wykonawstwie dachy zielone mogą być wykorzystywane niemal jak ogrody. Możliwe jest zarówno sadzenie trawy, jak i uprawa drzew. Dowiedz się więcej o dachach zielonych >>

b fot 02 7 opt

Fot. 1

b fot 01 opt

Fot. 2

Powierzchnie dachowe coraz częściej wykorzystywane są do celów użytkowych, np. do tworzenia ogrodów dachowych

 

Rysunek 1 Rysunek 2

Układy dachu zielonego: z zazielenieniem ekstensywnym (1) oraz intensywnym (2)

Przy właściwym ukształtowaniu warstwy wegetacyjnej, wystarczającym nawodnieniu i zaopatrzeniu w składniki odżywcze warunki do wzrostu roślin na dachu są porównywalne z tymi na normalnym gruncie.

Należy jednak przewidzieć i uwzględnić okoliczności mogące mieć wpływ na zieleń, np. negatywne oddziaływanie światła odbitego od fasad. Planowanie uprawy intensywnej, a w szczególności dobór odpowiedniego asortymentu roślin, wymaga więc wiedzy specjalistycznej.

Zabezpieczenie przed przerastaniem korzeni

W dachach zielonych jedna warstwa powinna być warstwą przeciwkorzenną, zabezpieczającą hydroizolację przed przenikaniem korzeni. Skuteczną ochronę przed przerastaniem korzeni, potwierdzoną badaniami FLL, zapewniają następujące produkty:

 • Uniwersalna papa nawierzchniowa – jakość bitumu modyfikowanego elastomerami przewyższa znacznie wymagania normy DIN, natomiast wkładka nośna jest z dobrej jakości poliestru.
  Powierzchnia papy pokryta łupkiem w kolorze zielonym stanowi zabezpieczenie przed działaniem promieniowania UV. Nadaje się ona dzięki temu zarówno do wykonywania przyłączeń, jak i jako ochrona przeciwkorzenna na wypadek, gdyby dach płaski miałby być pokryty zielenią w późniejszym terminie. 
 • Papa Bauder PLANT E – elastomerobitumiczna papa zgrzewalna o układzie warstw odpornym na przenikanie korzeni według wytycznych FLL, z najwyższej jakości wkładką nośną oraz recepturą bitumu, montowana zapomocą zgrzewania (powierzchnia górna – łupek, powierzchnia dolna – folia).
 • Folia BauderTHERMOPLAN-T – nowoczesny system hydroizolacji FPO składający się z wysokiej klasy termoplastycznych poliolefin FPO. Stanowi połączenie dobrej stabilności wymiarowej, elastyczności i bardzo wysokiej wytrzymałości na obciążenie oraz działanie promieniowania UV i temperatury.

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów >>

Zalety dachów zielonych

Systemy zazielenienia dachów podnoszą wartość budynków w następujący sposób:

 • zatrzymują i opóźniają odpływ wody deszczowej do kanalizacji, a co za tym idzie umożliwiają obniżenie opłat za odprowadzanie wody deszczowej do kanalizacji,
 • zwiększają ochronę termiczną i akustyczną dachów,
 • chronią termoizolację przed ekstremalnymi różnicami temperatur, promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi i przedłużają żywotność dachu,
 • polepszają mikroklimat przez pochłanianie lotnych zanieczyszczeń, wyrównywanie różnic temperaturowych oraz regulację wilgotności powietrza,
 • zapewniają estetyczny wygląd.
KONTAKT

Bauder Polska Sp. z o.o.
ul. Kutrzeby 16 G
61-719 Poznań
tel.: 61 885 79 00
info@bauder.pl
www.bauder.pl


 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

 • Marta Marta, 21.04.2016r., 14:43:28 bardzo ciekawie to wygląda, efekt imponujący
 • KumatyRabin KumatyRabin, 08.06.2022r., 09:02:26 Dachy zielone uważam za bardzo pro eko rozwiązanie ale nie wiem czy to nie chwilowa moda

Powiązane

BauderPIR PLUS

BauderPIR PLUS BauderPIR PLUS

BauderPIR PLUS

BauderPIR PLUS

Płyta BauderPIR M/MF

Płyta BauderPIR M/MF Płyta BauderPIR M/MF

Płyta BauderPIR M/MF

Płyta BauderPIR M/MF

Płyta BauderPIR FA

Płyta BauderPIR FA Płyta BauderPIR FA

Płyta BauderPIR FA

Płyta BauderPIR FA

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

Bauder Polska Sp. z o. o. BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

System do zazielenień intensywnych

System do zazielenień intensywnych System do zazielenień intensywnych

System do budowy dachów zielonych marki Bauder

System do budowy dachów zielonych marki Bauder

System do zazielenień ekstensywnych

System do zazielenień ekstensywnych System do zazielenień ekstensywnych

Bauder Polska Sp. z o. o. Termoizolacja spadkowa BauderPIR FA

Termoizolacja spadkowa BauderPIR FA Termoizolacja spadkowa BauderPIR FA

Dla prawidłowego funkcjonowania dachy płaskie muszą być wykonywane ze spadkiem (minimalny kąt nachylenia dachu powinien wynosić co najmniej 2-3%), aby woda opadowa mogła swobodnie spłynąć do rynien - zastoiny...

Dla prawidłowego funkcjonowania dachy płaskie muszą być wykonywane ze spadkiem (minimalny kąt nachylenia dachu powinien wynosić co najmniej 2-3%), aby woda opadowa mogła swobodnie spłynąć do rynien - zastoiny wodne mogą bowiem powodować wiele szkód zarówno na dachu, jak i wewnątrz domu.

Bauder Polska Sp. z o. o. Dachy strome z rozwiązaniami firmy Bauder

Dachy strome z rozwiązaniami firmy Bauder Dachy strome z rozwiązaniami firmy Bauder

Firma Bauder, dzięki wieloletniemu doświadczeniu producenta pap bitumicznych i materiałów do termoizolacji, opracowała produkty, które są w stanie sprostać nawet najostrzejszym kryteriom wykonania dachów...

Firma Bauder, dzięki wieloletniemu doświadczeniu producenta pap bitumicznych i materiałów do termoizolacji, opracowała produkty, które są w stanie sprostać nawet najostrzejszym kryteriom wykonania dachów stromych.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

domni.pl Izolacja termiczna a płytki elewacyjne – co musisz wiedzieć, zanim ocieplisz i wykończysz dom?

Izolacja termiczna a płytki elewacyjne – co musisz wiedzieć, zanim ocieplisz i wykończysz dom? Izolacja termiczna a płytki elewacyjne – co musisz wiedzieć, zanim ocieplisz i wykończysz dom?

Wykończenie budynku z zewnątrz jest równie istotne, jak jego wnętrza. Odpowiednie ocieplenie zapewni komfort i zdrowie domownikom, obniży koszty ogrzewania i zużycie paliw grzewczych. Płytki elewacyjne...

Wykończenie budynku z zewnątrz jest równie istotne, jak jego wnętrza. Odpowiednie ocieplenie zapewni komfort i zdrowie domownikom, obniży koszty ogrzewania i zużycie paliw grzewczych. Płytki elewacyjne zewnętrzne sprawią natomiast, że budynek będzie odpowiednio zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych. Jaki materiał izolacyjny można stosować pod płytki elewacyjne z klinkieru? Czym kierować się wybierając płytki zewnętrzne, aby elewacja zachowała trwałość i estetyczny wygląd na lata?...

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.