Gdy ogląda się dachy zbudowane w ostatnim dziesięcioleciu, dochodzi się nieraz do wniosku, że w popularnym budownictwie jedno- i wielorodzinnym wykształcił się specyficzny styl w architekturze, którego cechą dominującą jest przerost formy nad treścią. Tymczasem forma w architekturze to rzecz ważna, jednak w budownictwie mieszkalnym najważniejsza jest treść, czyli cel i przeznaczenie budynku.
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.
Ludzie kupują mieszkania i budują domy po to, by w nich wygodnie i bezawaryjnie mieszkać. Tymczasem zbyt wiele dachów jest tak zaprojektowanych, że ich trwałość i wygoda użytkowania, czyli funkcjonalność, są trudne lub niemożliwe do osiągnięcia.
Zła koncepcja dachu skutkuje trudnościami w spełnieniu podstawowych funkcji dachu. Dla przypomnienia: dach ma osłaniać budynek i jego mieszkańców przed wpływami czynników atmosferycznych i cywilizacyjnych (hałasem), a jednocześnie spełniać wymagania obowiązujących przepisów oraz związane z innymi uwarunkowaniami: miejscem, przeznaczeniem, wymogami energetycznymi itp.). O sposobie spełnienia tych funkcji w dużej mierze decyduje klimat panujący w regionie.
Jeżeli projektant, realizując inne cele, pominie uwarunkowania klimatyczne, wykonawca dachu zawsze będzie miał kłopoty o skali zależnej od błędów projektu i ograniczeń finansowych. Tak się bowiem składa, że im bardziej skomplikowany jest kształt dachu (forma), tym koszty jego wykonania są większe.
Attyki na budynkach wielorodzinnych
Wiadomo, że dla mieszkańców budynków wielorodzinnych (bloków) stłoczonych w osiedla forma dachu jest praktycznie niezauważalna. Natomiast długość okresów między remontami wpływa znacząco na zamożność mieszkańców, szczególnie gdy spłacają długoterminowe kredyty. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dachy z attykami będą wielokrotnie remontowane, zanim mieszkańcy takich budynków spłacą zobowiązania. Wynika to z działania czynników atmosferycznych specyficznych dla naszego klimatu.
Sposób odprowadzenia wody do zlewni znajdującej się w środku budynku jest na pewno bardziej ryzykowny od odprowadzenia wody za okap. Decydują o tym kierunki spadków: gdy cały dach jest otoczony attykami, spadek następuje do jego wnętrza (rys. 1), zaś spadki na zewnątrz powodują, że woda zbierana jest w okapie do rynny (rys. 2).
Te oczywiste i proste zasady wiążą się jednak z jeszcze jedną instalacją funkcjonującą na każdym dachu. W budynkach wielorodzinnych, ze względu na lokalizację pomieszczeń mieszkalnych, kominy wentylacyjne są usytuowane bliżej środka budynku i dachu. Wentylacja grawitacyjna musi mieć kanały usytuowane na przeciwnych do okien ścianach pomieszczeń. Z tego powodu wybór spadku dachu w stronę okapów jest dużo bardziej rozsądny niż spadek do wewnątrz. Widać to bardzo dobrze na rys. 1 i 2.
Gdy kominy są na kalenicy, ich uszczelnienie jest dużo mniej narażone na penetrujące działanie wody deszczowej i pośniegowej. Jeżeli jeszcze projektant postara się o to, aby kominy te miały dłuższy bok równoległy do spadku, a nie na odwrót, nie będą potrzebne częste remonty.
Niestety, gdy projektant wybiera najtrudniejszą do wykonania koncepcję dachu z attykami, kominy pogarszają sytuację, bo znajdują się w strefie z często stojącą wodą i zalegającym śniegiem (fot. 1). Dodatkowo utrudniają odprowadzenie wody.
Dach z attykami (rys. 2) jest zdecydowanie trudniejszy do odwodnienia i wykonania. Usytuowanie kominów przed korytem zlewowym jest oczywistym utrudnieniem odpływu i przyczyną spiętrzania się wody oraz podtrzymywania śniegu. Ma to szczególnie negatywne skutki, gdy nad budynkiem przechodzą deszcze nawalne, które są w ostatnich latach coraz częstsze na terytorium Polski.
Gwałtowne ulewy powodują, że dla ogromnej masy wody nie wystarczają stosowane systemy jej odprowadzania ani otwory przelewowe. Spiętrzona (wysoka) i płynąca wtedy dynamicznie woda penetruje bez przeszkód wszelkie połączenia pokrycia z kominami, attykami i innymi murami oraz instalacjami.
Natomiast z prostego dachu ze spadkiem na zewnątrz taka masa wody po prostu wypadnie poza okap (rys. 1). Zastanówmy się więc, co jest ważniejsze: forma czy funkcja dachu.
Kolejny przykład: dach pochyły na budynku wielorodzinnym, również z attykami (fot. 2). Istotne jest to, że pokrycie stanowi blacha profilowana. Urozmaicenie (uatrakcyjnienie) formy architektonicznej powoduje, że powstają problemy z odprowadzeniem wód opadowych.
Zaprojektowane rury spustowe są w stanie odprowadzić wodę pochodzącą tylko z małych opadów, a ulewy i, tym bardziej, deszcze nawalne spowodują podejście wody pod pokrycie. Podobny problem pojawi się na dachu pokazanym na fot. 3.
Wspomniane deszcze nawalne powodują coraz więcej podtopień i zalań, a mimo to projektuje się również coraz więcej tarasów ze złym odprowadzeniem wody.
Tarasy na dachach budynków
Są najtrudniejszą formą dachu m.in. ze względu na zagrożenie ze strony obfitych opadów. Z tego powodu do ich wykonania należy używać bardzo dobrych materiałów, a wykonawstwo musi być doskonałe. Jednak nawet najlepsze materiały i wykonanie zawiodą, jeśli projektant nie zapewni dobrego odprowadzenia wody.
Przykładem nieprzemyślanej konstrukcji jest taras z fot. 5 i 6. Jest on umiejscowiony na dachu z attykami, jednak tak, że otwór przelewowy przechodzi z tarasu na sąsiedni dach płaski (fot. 6), także otoczony attykami (gdzie też są przelewy). W razie nawalnego deszczu (oberwania chmury) lub ulewy woda podniesie się powyżej poziomu progu okna tarasowego (fot. 5). Stanie się tak dlatego, że oberwanie chmury lub ulewa spowodują zalanie i tarasu, i sąsiedniego dachu, a połączenie tych dwóch basenów otworem przelewowym oznacza brak odpowiedniego odpływu opadów z tarasu. Przy takich deszczach suma przekrojów rur spustów dachowych i otworów przelewowych jest zbyt mała, aby mogła odprowadzić ogromne ilości wody na wszelkich dachach z attykami. W związku z tym wszelkie drzwi znajdujące się na takich dachach lub tarasach będą powodem zalania pomieszczeń pod dachem.
Tak zaprojektowane dachy muszą być również stale odśnieżanie, gdyż zalegający śnieg podnosi powstającą z niego wodę i tworzy zagrożenie dla wszystkich połączeń pokrycia z attykami, najbardziej zaś z otworami drzwiowymi.
Drzwi i wejścia na tarasy są szczególnie zagrożone z powodu niekorzystnych różnic w poziomach tarasu i pomieszczenia, ponieważ mają ten sam strop jako podstawę dla wszystkich warstw tarasu (rys. 6). Konieczność ułożenia termoizolacji i wszystkich innych niezbędnych warstw powoduje, że tarasy znajdują się wyżej niż podłoga pomieszczeń z nimi sąsiadujących. Z tego powodu każda woda zalegająca na tarasie przy drzwiach, gdy znajdzie szparę, spłynie do wnętrza budynku, ponieważ tam znajduje się spadek. W naszym klimacie dla stale obecnej w takich miejscach wody nie jest żadną trudnością znalezienie dziury, szpary lub szczeliny. Jeżeli ich nie ma, powstaną pod wpływem cykli zamarzania i rozmarzania.
Okna dachowe
Okna dachowe (połaciowe) wbudowane są w połać dachową i z tego względu znajdują zastosowanie w adaptowanych poddaszach i nie tylko. Są dostępne w różnych formatach, mają wymiary dopasowane do powszechnie stosowanych odstępów krokwi i różnych kątów nachylenia połaci. Mogą być stosunkowo łatwo wbudowywane we wszelkie popularne dachy płaskie i skośne (o nachyleniu od ok. 20º do 90º), a także dachy zielone. Co istotne, okna połaciowe przepuszczają od 30% do 50% więcej światła w porównaniu z oknami zamontowanymi pionowo.
Dobór okien to, oczywiście, kwestia gustu, przy czym warto wiedzieć, że współcześnie produkowane okna dachowe pozwalają na dostosowanie ich do formy dachu pod względem estetyki, ale także funkcjonalności. Umożliwiają tym samym dużą swobodę w formowaniu ostatecznego wyglądu połaci dachowej.
Wnioski
Koncepcja dachu powstaje przed tworzeniem projektu i w jego trakcie. Ma bardzo duże znaczenie dla przyszłych mieszkańców budynku, ponieważ wszelkie wadliwe założenia spowodują przeciekanie dachu. Jednym z najczęściej popełnianych błędów koncepcyjnych jest pomijanie warunków klimatycznych panujących w regionie, w którym znajduje się budynek.
Występujące od wielu lat ekstremalne ulewy i śnieżyce powinny być wzięte pod uwagę przez architektów, tak aby projektowane przez nich dachy były prostsze i łatwiejsze w eksploatacji. Ma to bardzo duże znaczenie również dla dekarzy, którzy bardzo często ponoszą przykre konsekwencje złych założeń projektów dachów (np. zbyt małego kąta nachylenia dachu).
Fot. 1. Między kominami znajduje się zlewnia dla wody z odpływami, co komplikuje i wydłuża odpływ wody z dachu. Zwiększa powierzchnię połączeń pokrycia (papy) z murami kominów i attyk. Wydłuża czas oddziaływania zalegającego śniegu.
Fot. 2. Tak wpięta pod attykę rura spustowa oznacza, że w trakcie ulew lub oberwania chmury za attyką powstanie basen. Wlot wody dla tej rury na dachu powinien być szczelny, a to jest możliwe tylko przy pokryciach papowych. Ten dach jest pokryty blachami.
Fot. 3. Na tym dachu oberwanie chmury lub duża ulewa nie będą tak groźne jak na dachu z fot. 2, jednak problemy wynikające z zalegania śniegu będą takie same, ponieważ woda pośniegowa podchodzi do poziomu zalegania śniegu.
Fot. 4. Dach z fot. 1 – dach na budynku wielorodzinnym z attykami i kominami w strefie środkowej, w której są odprowadzenia wody opadowej. Woda deszczowa i pośniegowa spływa na kominy tak jak na rys. 2. Kształt attyk odzwierciedla skomplikowany obrys bud.
Fot. 5. Jest to wejście na taras widoczne z miejsca pokazanego na fot. 6. Na papie będzie jeszcze ułożona podłoga tarasu. Wysokość progu jest zbyt niska, aby wody pośniegowe i pochodzące z dużych ulew nie dostały się pod drzwi.
Fot. 6. Widok z drzwi z fot. 5. Odpływ z tarasu jest za mały, aby w czasie nawalnych deszczów mógł odprowadzić napływającą wodę. Przelew jest skierowany na sąsiedni dach i nie zadziała w trakcie takich opadów.
Fot. 7. Nawet na małym tarasie z częściową attyką widać, jakie problemy wywołuje ta forma architektoniczna. Ślady po stale ściekającej wodzie są dowodem na to, że woda z tego tarasu jest źle odbierana. Wody jest zbyt dużo, aby taka koncepcja się sprawdzi.
Fot. 8. Okna dachowe czy lukarny to w dużej
mierze kwestia gustu, jednak na pewno okna
dachowe będą łatwiej i lepiej odprowadzać
wodę bez zatrzymywania śniegu. Takie poziome
połączenia lukarn wymagają specjalnych technik
wykonawczych i obniżają trwa.
Rys. 1. Schemat dachu budynku wielorodzinnego ze spadkiem na zewnątrz oraz kominami usytuowanymi na środku dachu. Taki dach bez attyk dużo łatwiej pozbywa się wszelkich opadów, nawet tych ekstremalnych.
Rys. 2. Schemat dachu budynku wielorodzinnego o odwodnieniu wewnętrznym pokazany na rys. 1. Attyki na całym obwodzie dachu wymuszają taki system odprowadzania opadów. Obecność kominów przy zlewni utrudnia odpływ wody i komplikuje wykonawstwo pokrycia.
Rys. 3. Rysunek wyjaśnia sposób oddziaływania śniegu na dachu płaskim. W czasie topnienia woda powstaje w najcieplejszych miejscach i występuje na wysokościach zależnych od ilości śniegu. Często podchodzi pod obróbki blacharskie i inne połączenia, nocą n.
Rys. 4. Schemat pokazujący budowę dachu z fot. 3. W zlewni łączącej dwie połacie spiętrza się woda i gromadzi śnieg. Dlatego woda pośniegowa lub z dużych opadów podchodzi pod pokrycie, a kosz odprowadzający wodę jest za mały.
Rys. 5. Schemat pokazujący budowę dachu z fot. 2. Problemy są takie same jak na dachu z rys. 4, jednak mają większą skalę. Taki dach będzie przeciekał zarówno w trakcie dużych ulew, jak i w czasie zalegania śniegu – nie musi być go dużo, bo wiatr zgromad.
Rys. 6. Problem z przeciekaniem tarasów na dachach często wynika wyłącznie z wyższego poziomu jego posadzki od poziomu podłogi w pomieszczeniach mieszkalnych. Taka różnica jest skutkiem budowania tarasu na tym samym stropie co mieszkanie.
Rys. 6. Problem z przeciekaniem tarasów na dachach często wynika wyłącznie z wyższego poziomu jego posadzki od poziomu podłogi w pomieszczeniach mieszkalnych. Taka różnica jest skutkiem budowania tarasu na tym samym stropie co mieszkanie.
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...
Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...
Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.