Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Co blokuje wentylację dachów?

Zasady wentylowania | Wentylacja dachów | Przykłady błędów

Co blokuje wentylację dachów? / What blocks roof ventilation?
K. Patoka

Co blokuje wentylację dachów? / What blocks roof ventilation?


K. Patoka

Technika wykonywania dachów wentylowanych jest ciągle bardzo słabo znana. Nawet kiedy się ją stosuje, rzadko robi się to poprawnie.

Zobacz także

hydroflexsystem.pl Poliuretan w hydroizolacji – nowoczesne podejście do trwałej ochrony budynków

Poliuretan w hydroizolacji – nowoczesne podejście do trwałej ochrony budynków Poliuretan w hydroizolacji – nowoczesne podejście do trwałej ochrony budynków

Hydroizolacje poliuretanowe odgrywają coraz ważniejszą rolę w nowoczesnym budownictwie. Ich właściwości fizykochemiczne sprawiają, że stanowią realną alternatywę dla klasycznych rozwiązań opartych na papie,...

Hydroizolacje poliuretanowe odgrywają coraz ważniejszą rolę w nowoczesnym budownictwie. Ich właściwości fizykochemiczne sprawiają, że stanowią realną alternatywę dla klasycznych rozwiązań opartych na papie, folii czy zaprawach mineralnych. Największym atutem technologii poliuretanowej jest tworzenie elastycznej, bezspoinowej powłoki, która skutecznie chroni konstrukcję przed działaniem wody, wilgoci i promieniowania UV.

JURGA spółka komandytowa Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym

Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym

Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia,...

Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia, a także elementów architektury ogrodowej: altan, domków i skrzyń na narzędzia, wiat itp.

NEXLER Sp. z o.o. Renowacja dachów płaskich – jakie rozwiązanie wybrać dla Twojego dachu?

Renowacja dachów płaskich – jakie rozwiązanie wybrać dla Twojego dachu? Renowacja dachów płaskich – jakie rozwiązanie wybrać dla Twojego dachu?

Większość dachów płaskich budynków mieszkalnych to stropodachy żelbetowe o nachyleniu od 2 do maksymalnie 15%. Są to dachy wentylowane lub pełne, najczęściej pokryte starymi warstwami pap sprzed wielu...

Większość dachów płaskich budynków mieszkalnych to stropodachy żelbetowe o nachyleniu od 2 do maksymalnie 15%. Są to dachy wentylowane lub pełne, najczęściej pokryte starymi warstwami pap sprzed wielu lat. Z ekonomicznego i praktycznego punktu widzenia renowacja takich dachów za pomocą wyrobów bitumicznych jest najkorzystniejsza.

Abstrakt

W artykule omówiono przykłady nieodpowiedniego rozplanowania, złego wykonania lub nieuwzględniania miejsc wlotu i wylotu powietrza pod pokrycia. Pokazano błędy w okapach, narożach i kalenicach. Zwrócono uwagę na szczególne wymagania pokryć z dachówek płaskich i dachówki karpiówki. Przedstawiono także poprawne wykonanie otworu umożliwiającego wlot powietrza do przestrzeni wentylacyjnej.

The article describes examples of inappropriate layout, poor delivery of works or the instances when the places of air inlet and outlet under the covering are not taken into account. It presents errors in hoods, corners and roof ridges, and also points out the specific requirements concerning coverings made of plain tiles. The article also presents the proper use of the opening that allows the air to enter the ventilation space.

Wiele pokryć sprawdziło się w użytkowaniu właśnie dlatego, że montowano je w systemie dachu lub pokrycia wentylowanego.

Najlepszym dowodem potwierdzającym słuszność tej tezy jest zależność żywotności dachówek od poziomu ich zawilgocenia: materiały, które są wentylowane od spodu, funkcjonują dużo dłużej (do 300 lat) niż materiały mokre, nawilżone przez topniejący śnieg lub leżące w wilgotnym otoczeniu (5–20 lat).

Podobnie jest z mniej popularnymi pokryciami drewnianymi – gontem, deszczułkami czy wiórami. Również trwałość pokryć blaszanych zależy od suchości podłoża (łat). Można więc śmiało stwierdzić, że wszystkie pokrycia dachów pochyłych leżące na łatach i kontrłatach (na ołatowaniu) muszą być wentylowane. Muszą – jeżeli mają być objęte gwarancją.

Producenci dachówek ściśle uzależniają bowiem gwarancję wyrobu od warunków eksploatacji, ponieważ trwałość tych materiałów zależy od ich suchości. Są one wtedy dużo mniej wrażliwe na cykle zamrażania. Jednak nie wszyscy wykonawcy o tym pamiętają.

Zasady wentylowania

Wentylacja dachów jest techniką bardzo użyteczną:

  • osusza konstrukcję i termoizolację dachu, co jest ważne ze względu na energooszczędność całego budynku;
  • wysusza wilgoć pochodzącą z drobnych przecieków;
  • izoluje pokrycie lub dach od ciepła uciekającego przez termoizolację oraz konstrukcję, dzięki czemu nad okapami nie tworzą się (bardzo szkodliwe) nawisy lodowe.

Działanie wentylacji osuszającej dachy polega na przepływie powietrza w przewidzianych do tego warstwach dachu. Przepływ ten może się odbywać przez większe przestrzenie lub wąskie szczeliny. Niezależnie od wielkości kanału bardzo ważne jest, by powietrze przemieszczało się sprawnie i bez przeszkód.

Bariery mogą powstawać już w miejscach wlotów i wylotów powietrza. Bardzo łatwo popełnić tam błędy wykonawcze. Przepływ bywa też często dławiony przy okazji osłaniania tych otworów przed ptakami i owadami.

Duże znaczenie w sprawności działania wentylacji dachów ma kąt nachylenia połaci, ponieważ przy nachyleniu poniżej 10° działanie ciągu termicznego jest znikome. Powietrze w takich dachach jest napędzane wyłącznie przez wiatr. Dlatego istnieje wyraźna i uzasadniona różnica w sposobie konstruowania wszelkich systemów wentylacji dachów płaskich/niskonachylonych (< 10°) i pochyłych (≥ 10°) (rys. 1).

Mimo tego podziału wskazania dotyczące wlotów do szczeliny wentylacyjnej są takie same dla obydwu rodzajów dachów, a mianowicie:

  • minimalna wielkość wlotu to co najmniej 200 cm² poprzecznego przekroju wentylacyjnego na 1 m.b. okapu oraz 2‰ powierzchni wentylowanego dachu;
  • wlot powinien znajdować się w najniższym miejscu dachu, w okapie (a szczelina nad termoizolacją);
  • miejsca te muszą być osłonięte przed gniazdowaniem ptaków i owadów;
  • wloty powinny być tak usytuowane, aby podwiewanie opadów atmosferycznych było niemożliwe lub zostało maksymalnie ograniczone.

Wiatr działa na wloty i wyloty dwojako: wytwarza ssanie lub parcie – w zależności od kierunku, w którym wieje, oraz od kształtu dachu. W dachach płaskich otwory znajdujące się na przeciwległych ścianach budynku raz działają jako wloty, a raz jako wyloty. W dachach pochyłych siły ssące występują najczęściej na kalenicach, gdzie znajdują się wyloty szczelin wentylacyjnych, i dlatego wspomagają przepływ powietrza. Nie zawsze jest tak natomiast na wlotach. Zależy to od kąta nachylenia połaci oraz od miejsca usytuowania wlotu.

W wypadku niskich kątów i otworów wlotowych skierowanych w stronę wiatru prędkość przepływu powietrza wpychanego do przestrzeni wentylacyjnych jest niewiele mniejsza niż prędkość wiatru. Jeśli zaś otwór wlotowy zostanie skierowany do dołu, to dużo większe znaczenie będzie miała różnica ciśnień wytworzona przez wiatr między otworami wlotowym i wylotowym. W takim wypadku siły ssące wytworzone na wylocie mogą być bardzo pomocne w procesie wymiany powietrza.

Przykłady błędów

Wydawałoby się, że konieczność utworzenia wlotów i wylotów do przestrzeni wentylacyjnych jest oczywista dla wszystkich planujących i wykonujących pokrycie. Niestety tak nie jest. Brak wlotów lub wylotów jest najczęstszym błędem popełnianym przez wykonawców i projektantów.

Często można zobaczyć specyfikacje, w których przewidziano pustkę powietrzną pod poszyciem i jednocześnie na rysunkach nie uwzględniono wlotu ani wylotu do szczeliny lub przestrzeni wentylacyjnej.

W pokryciach tego typu stosowane są uszczelki (fot. 1) – polecane głównie przez handlowców oraz (czasami) przez producentów. Błąd polegający na zatykaniu okapu dotyczy jednak nie tylko pokryć blaszanych, lecz także innych, np. wykonanych z dachówek.

Przykłady pokazane na fot. 2–3 świadczą o braku wiedzy na temat wentylacji. W okapie pod dachówką umieszczono kratkę wentylacyjną umożliwiającą wlot powietrza pod dachówkę, ale pod gąsiorami naroża (fot. 3) nie przewidziano miejsca, przez które powietrze wentylujące mogłoby wypływać.

Na fot. 3 widać nieosłonięty fragment taśmy kalenicowej, która nie nadaje się do tego typu dachówek, ponieważ nie przepuszcza powietrza (chociaż przepuszcza parę wodną). Wentylacja pokrycia polega na przepływie pod nim powietrza (tutaj pod dachówką). Jeżeli nie ma wylotu, to nie ma przepływu. Dodatkowo dachówki płaskie mają pod gąsiorem dużo mniej miejsca na przepływ powietrza niż dachówki faliste, które między falami tworzą wolne przestrzenie. Z tego powodu gąsiory dachówek płaskich powinny być układane na podwyższonej łacie kalenicowej.

Wykonanie łat kalenicowych jest piętą achillesową wielu dekarzy – gąsiory widać, ale tego co pod nimi już nie. Przykład tego problemu widać na fot. 4. Karpiówka, która tworzy warstwę wierzchnią tego dachu, jest materiałem pokryciowym szczególnym i wymagającym. Ten, kto ją układa, musi mieć dobre przygotowanie do zawodu.

 

Dotyczy to także znajomości zagadnień wentylacji. Ułożone rzędy karpiówki tworzą jednolitą powierzchnię, od spodu podzieloną jedynie szparami utworzonymi przez stykające się krawędzie pojedynczych dachówek, które od góry są przykryte drugą warstwą (rys. 2).

W efekcie powstaje pokrycie szczelne dla powietrza. Z tego powodu dachówki te wymagają wyjątkowo starannego wykonania wlotów i wylotów do przestrzeni wentylacyjnej.

Pod gąsiorami dociskającymi karpiówki na kalenicach lub narożach (fot. 4–8) należy stosować starannie wybrane kalenicowe taśmy uszczelniające (najlepiej z siatką). Powinny one być ułożone w taki sposób, by powietrze wentylujące mogło wypływać pod gąsiorami.

W dachach mających pod gąsiorami błędnie wykonane detale powietrze nie może swobodnie wypływać, ponieważ:

  • łaty kalenicowe są zbyt nisko obsadzone i gąsiory nie mają wolnej przestrzeni nad dachówką (fot. 4);
  • metalowa taśma kalenicowa jest zbyt mocno dopasowana do łat i powietrze nie ma możliwości przedostania się przez taki układ materiałów (fot. 7–8).

Niestety w wielu dachach pokrytych karpiówką można zauważyć podobne błędy w wykonaniu wlotu w okapie i wylotu na kalenicach lub narożach. Jak pokazuje doświadczenie, ktoś, kto źle wykonuje okapy, czyli nie robi w nich odpowiednich wlotów dla powietrza, zazwyczaj błędnie wykonuje także ułożenie taśm kalenicowych pod gąsiorami.

Pokazane na zdjęciach okapy (fot. 5–6) mają kratki wentylacyjne, ale przestrzeń, którą otwierają, kończy się albo na łacie, albo na pasie blachy, i powietrze nie może tamtędy przepłynąć w ilościach niezbędnych do skutecznego wentylowania pokrycia. Na domiar złego dachówkę uszczelnia wysokoparoprzepuszczalna MWK, która wymaga wentylowania pokrycia. Bez przepływu powietrza ten materiał nie będzie odpowiednio pełnił swoich funkcji.

Jeżeli dekarz nic nie wie o wentylacji, to nie dba ani o wlot, ani o wylot do szczeliny wentylacyjnej utworzonej przez kontrłaty pod dachówkami. Kolejne takie przykłady widać na fot. 9–13. Karkołomne wygięcia membrany w okapie skutkują powstaniem dwóch błędów: kieszeni z MWK (fot. 10) i braku odpowiedniej powierzchni wlotu (fot. 11). Po roku ten okap – z dużym nakładem pracy – poprawiono.

Ten sam wykonawca popełnił kolejny błąd związany z wentylacją: zamontował na kalenicy niepotrzebne łaty; przy czym ta na połaci z lewej strony zasłoniła wylot dla powietrza przepływającego pod dachówkami. Po zamontowaniu gąsiorów i taśmy kalenicowej powietrze z lewej połaci może wyjść szczeliną przeznaczoną dla sąsiadującej prawej połaci tylko przy sprzyjającym wietrze (fot. 12).

Takie mocowanie łat w kalenicy świadczy o tym, że wykonawca jest głównie montażystą blachodachówki, ponieważ właśnie ten typ pokrycia musi mieć oparcie z łat na kalenicy.

W niektórych regionach Polski przedstawione błędy są bardzo częste (99% nowych budynków).

Wnioski

Technika wykonywania dachów wentylowanych w Polsce jest wciąż bardzo mało znana i rzadko stosowana, mimo że polski klimat jest bardzo zmienny i wilgotny.

Zmienność ta polega m.in. na częstszym niż średnio w Europie występowaniu temperatury poniżej 0°C, co powoduje intensywne powstawanie skroplin w dachach. Zadziwia więc fakt, że najstarsza i najlepiej sprawdzona technika osuszania dachów jest po prostu ignorowana. Ta prosta metoda opłaca się wszystkim – inwestorom, producentom materiałów budowlanych i dekarzom – a mimo to dobrze wentylowany dach jest w Polsce ciągle rzadkością.

Obecnie powstaje wiele osiedli i budynków „energooszczędnych” z dachami bez wentylacji, zbudowanymi z materiałów wymagających przepływu powietrza. Z pewnością już po krótkim czasie eksploatacji dachy te będą mokre i zaczną generować bardzo duże straty energetyczne.

Należy pamiętać, że dobre rozwiązania są możliwe, a często także prostsze w budowie. Przykładowo na dachu pokazanym na fot. 14–15 zastosowano nieskomplikowaną metodę: osłonięty wlot powietrza znajduje się na końcu kontrłaty, a membrana ułożona jest na kapinosie z blachy. Na fot. 15 widać sposób zamocowania rynajz utrzymujących rynny.

Skropliny i drobne przecieki będą spływać po membranie na kapinos i spadać poza okap pod rynną. Tym samym otworem będzie wpływać powietrze. Prawda, że proste?

Literatura

  1. DIN 4108-3:1996, „Klimabedingter Feuchteschutz; Anforderungen, Berechnungsverfahren und Hinweise für Planung und Ausführung”.
  2. K. Patoka, „Jak wentylować blachodachówki”, „IZOLACJE”, nr 7/8/2012, s. 78–81.
  3. K. Patoka, „Odpływ skroplin zamiast wentylacji pokrycia”, „IZOLACJE”, nr 2/2013, s. 68–70.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Feliks Feliks, 25.09.2013r., 17:46:41 Fajny artykuł
  • Czytelnik Czytelnik, 22.10.2013r., 10:24:58 Interesujący tekst, warto przeczytać

Powiązane

WestWood® Kunststofftechnik GmbH Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.

mgr inż. Karol Miazio W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim? W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...

Joanna Szot Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.

mgr inż. Olgierd Donajko, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, Kacper Drobiec Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

Precision Services Group Sp. z o.o. Szczelny i bezpieczny dach na lata

Szczelny i bezpieczny dach na lata Szczelny i bezpieczny dach na lata

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.

Fiberglass Fabrics sp. z o.o. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe? Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.

Paweł Siemieniuk Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.

Witold Okoński, Stowarzyszenie DAFA Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski? Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...

Canada Rubber Polska Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

dr inż. Andrzej Konarzewski Katalog dla wyrobów do izolacji cieplnej ze sztywnej pianki PIR w okładzinach

Katalog dla wyrobów do izolacji cieplnej ze sztywnej pianki PIR w okładzinach Katalog dla wyrobów do izolacji cieplnej ze sztywnej pianki PIR w okładzinach

Głównym celem producenta jest dostarczenie klientowi takiego wyrobu, który czyni zadość jego wyobrażeniom dotyczącym stopnia, w jakim te wymagania zostały spełnione. Należy nadto zdawać sobie sprawę, że...

Głównym celem producenta jest dostarczenie klientowi takiego wyrobu, który czyni zadość jego wyobrażeniom dotyczącym stopnia, w jakim te wymagania zostały spełnione. Należy nadto zdawać sobie sprawę, że nawet wówczas, gdy wymagania klienta zostały z nim uzgodnione, a następnie zrealizowane, niekoniecznie oznacza to, że uda się zapewnić wysoki poziom jego zadowolenia. Zaleca się więc, za Rozporządzeniem 305/2011 w sprawie wprowadzania wyrobów budowlanych na rynek europejski [1], aby producenci dostarczali...

mgr inż. Monika Hyjek Odporność ogniowa przekryć dachowych

Odporność ogniowa przekryć dachowych Odporność ogniowa przekryć dachowych

Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy...

Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić wymogi ogniowe, które mogą występować zarówno w odniesieniu do całego dachu i jego części składowych oraz rozwiązać kwestie połączenia dachu w newralgicznych punktach, takich jak połączenie przekrycia ze ścianą oddzielenia przeciwpożarowego.

PETRALANA Odporność ogniowa wełny skalnej PETRALANA w izolacji dachów płaskich

Odporność ogniowa wełny skalnej PETRALANA w izolacji dachów płaskich Odporność ogniowa wełny skalnej PETRALANA w izolacji dachów płaskich

Mineralna wełna skalna PETRALANA ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest skierowana do osób, które szczególnie dbają o komfort. Dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) produkt stanowi gwarancję...

Mineralna wełna skalna PETRALANA ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest skierowana do osób, które szczególnie dbają o komfort. Dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) produkt stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Nie bez znaczenia w aplikacji wełny skalnej jest jej doskonała zdolność do tłumienia i pochłaniania dźwięków. Uzyskanie izolacyjności akustycznej przegrody jest szczególnie ważne w przypadku hal przemysłowych, gdzie zastosowanie wełny skalnej PETRALANA pozwala...

Ultrapur Sp. z o.o. Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza

Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza

Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.

Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.

Canada Waterproof System Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu?

Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu? Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu?

Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz...

Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz kosztownych napraw, warto dobrze zabezpieczyć ich powierzchnie przed kontaktem z wodą.

dr inż. Andrzej Konarzewski Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych

Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych

Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja...

Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja w fotowoltaikę na dachu zwykle ma prosty okres zwrotu wynoszący 3–7 lat, a i produkcja energii trwa przez kolejne 25 lat lub nawet dłużej. Jednak montaż PV na dachu o żywotności krótszej niż 10 lat może nie mieć sensu finansowego.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Biurowce w służbie bioróżnorodności miast

Biurowce w służbie bioróżnorodności miast Biurowce w służbie bioróżnorodności miast

Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield „Obsolescence = Opportunity: The next evolution of office space in Europe”, do 2030 r. ponad trzy czwarte (76%) budynków...

Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield „Obsolescence = Opportunity: The next evolution of office space in Europe”, do 2030 r. ponad trzy czwarte (76%) budynków biurowych w Europie może być przestarzała. Jednym z powodów są coraz bardziej intensywne działania legislacyjne dotyczące zrównoważonego rozwoju, które zobowiązują inwestorów do modernizacji nieruchomości i przystosowania ich do aktualnych standardów ESG. Dla przykładu, coraz więcej miast w Ameryce...

Joanna Szot Chłodne dachy

Chłodne dachy Chłodne dachy

Silne ocieplenie klimatu Polski dotyczy wszystkich pór roku, ale szczególnie latem jest uciążliwe. Przegrzane dachy sprawiają, że w pomieszczeniach na poddaszu panuje wysoka temperatura, jest duszno i...

Silne ocieplenie klimatu Polski dotyczy wszystkich pór roku, ale szczególnie latem jest uciążliwe. Przegrzane dachy sprawiają, że w pomieszczeniach na poddaszu panuje wysoka temperatura, jest duszno i nieprzyjemnie. Bardzo często nawet wentylacja nie pomaga. Nadmiernemu nagrzewaniu się dachu, a tym samym poddasza możemy zapobiec. Wyjściem z sytuacji są powłoki termorefleksyjne.

mgr inż. Mariusz Pawlak Dobór łączników do montażu na dachach płaskich

Dobór łączników do montażu na dachach płaskich Dobór łączników do montażu na dachach płaskich

Stowarzyszenie DAFA, realizując jeden ze swoich podstawowych celów statutowych, tj. poprawę standardów wykonania oraz podniesienie jakości specjalistycznych robót budowlanych, wydało publikację z zakresu...

Stowarzyszenie DAFA, realizując jeden ze swoich podstawowych celów statutowych, tj. poprawę standardów wykonania oraz podniesienie jakości specjalistycznych robót budowlanych, wydało publikację z zakresu technik mocowań: „Wytyczne doboru łączników do montażu na dachach płaskich”. Jest to jedno z trzech tego typu opracowań autorskich zespołu specjalistów o długoletnim stażu z firm: EJOT, Essve, Rawlplug i SFS Group.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Stowarzyszenie DAFA: Trwają prace nad „Wytycznymi projektowania, montażu i eksploatacji fotowoltaiki na dachach płaskich”

Stowarzyszenie DAFA: Trwają prace nad „Wytycznymi projektowania, montażu i eksploatacji fotowoltaiki na dachach płaskich” Stowarzyszenie DAFA: Trwają prace nad „Wytycznymi projektowania, montażu i eksploatacji fotowoltaiki na dachach płaskich”

Jakie znaczenie dla branży będą miały opracowywane Wytyczne? Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy realizacji projektów instalacji fotowoltaicznej na dachach płaskich? Poznaj opinie ekspertów DAFA.

Jakie znaczenie dla branży będą miały opracowywane Wytyczne? Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy realizacji projektów instalacji fotowoltaicznej na dachach płaskich? Poznaj opinie ekspertów DAFA.

Wybrane dla Ciebie

50% dopłaty na nowe źródło OZE »

50% dopłaty na nowe źródło OZE » 50% dopłaty na nowe źródło OZE »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Trwały dach to dobra inwestycja »

Trwały dach to dobra inwestycja » Trwały dach to dobra inwestycja »

OZE dofinansowaniem nawet 50% »

OZE dofinansowaniem nawet 50% » OZE dofinansowaniem nawet 50% »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Powstrzymaj odpadanie elewacji » Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych » Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.