Grubości termoizolacji w instalacjach technicznych i przemysłowych
Thermal insulation thickness in service and industrial installations
Projektowanie instalacji przemysłowych wiąże się m.in. z określeniem wymaganej grubości izolacji, która stanowić ma zabezpieczenie w obszarze ochrony cieplnej.
Rockwool
Projektowanie instalacji przemysłowych wiąże się m.in. z określeniem wymaganej grubości izolacji. Wymagania dotyczące grubości izolacji termicznych zawarte w przepisach i normach pomimo pewnych niespójności dają podstawę do uzyskania odpowiedniej temperatury na płaszczu instalacji rurowej. Ważnym zagadnieniem jest też opłacalność zwiększania grubości izolacji, która może być szacowana za pomocą zasad określonych w normach.
Zobacz także
Przemysław Gogojewicz Kanały technologiczne i ich usytuowanie
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne i ich usytuowanie, które powstały na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo...
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne i ich usytuowanie, które powstały na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, kanały technologiczne stanowią ciąg osłonowych elementów obudowy, studni kablowych oraz innych obiektów lub urządzeń służących umieszczeniu lub eksploatacji.
Magdalena Mańka Bezpieczeństwo pożarowe przepustów instalacyjnych
Pomimo bardzo szybkiego rozwoju nowoczesnych metod i narzędzi, które służą ograniczaniu rozwoju pożaru oraz minimalizowaniu jego skutków, wciąż najwyższy poziom bezpieczeństwa budynku gwarantuje konstrukcja...
Pomimo bardzo szybkiego rozwoju nowoczesnych metod i narzędzi, które służą ograniczaniu rozwoju pożaru oraz minimalizowaniu jego skutków, wciąż najwyższy poziom bezpieczeństwa budynku gwarantuje konstrukcja i ściany oraz stropy wydzielenia przeciwpożarowego. Rozwiązania te wspomagane przez elementy biernej i czynnej ochrony przeciwpożarowej pozwalają nam na ograniczenie obszaru objętego pożarem wyłącznie do pojedynczej strefy pożarowej.
Joanna Ryńska Bezpieczeństwo pożarowe szachtów wentylacyjnych i oddymiających
Szachty (szyby) wentylacyjne i oddymiające, prowadzone zwykle przez wszystkie kondygnacje budynku, coraz częściej sąsiadują bezpośrednio z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi. Zgodnie z prawem,...
Szachty (szyby) wentylacyjne i oddymiające, prowadzone zwykle przez wszystkie kondygnacje budynku, coraz częściej sąsiadują bezpośrednio z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi. Zgodnie z prawem, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpożarowego – w warunkach pożaru szyby oddymiające muszą zapewnić skuteczne odprowadzanie niebezpiecznych produktów spalania, a szyby wentylacyjne nie mogą powodować przenoszenia pożaru z jednej kondygnacji na drugą.
Kryterium doboru grubości izolacji w instalacjach technicznych i przemysłowych sprowadza się generalnie do dwóch aspektów – spełniania wymagań określonych przepisami prawnymi (minimalna grubość izolacji) oraz doboru grubości izolacji termicznej pod względem kosztów jej wykonania i przyszłych kosztów zaoszczędzonej energii (ekonomiczna grubość izolacji).
Określanie ekonomicznej grubości izolacji jest ze wszech miar słuszne i kosztowo uzasadnione [1], ale spełnienie minimalnych wymagań dotyczących grubości termoizolacji jest konieczne i obecnie najczęściej wykorzystywane przy projektowaniu instalacji.
W zależności od rodzaju instalacji (techniczna czy przemysłowa) w trakcie projektowania brane są pod uwagę różne kryteria, jednak podstawowym, wyjściowym wymaganiem jest zapis mówiący o zapewnieniu bezpiecznej temperatury na płaszczu ochronnym izolacji: "Urządzenia i instalacje pracujące z czynnikiem o temperaturze wyższej niż 60°C powinny być wyposażone w izolację termiczną tak zaprojektowaną i utrzymaną, aby temperatura zewnętrzna na jej powierzchni w miejscach dostępnych nie przekraczała 60°C" pochodzący z § 33 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych z 1999 r. [2].
Powyższy przepis jest jednak nieaktualny. Rozporządzenie z 2013 r. [3], które uchyliło poprzednie, nie zawiera już ścisłych wymagań dotyczących temperatury na powierzchni urządzeń i instalacji.
TABELA 1. Wymagania izolacji cieplnej przewodów i komponentów (zgodnie z Załącznikiem 2 rozporządzenia w sprawie warunków [5])
Dla instalacji ogrzewczych w budynkach ma zastosowanie wymaganie zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4]: w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi zabrania się stosowania ogrzewania parowego oraz wodnych instalacji ogrzewczych o temperaturze czynnika grzejnego przekraczającego 90°C.
Grubość izolacji technicznych
Dokumentem ustanawiającym wymagania dotyczące grubości izolacji cieplnej przewodów i komponentów armatury, ogrzewania centralnego, ogrzewania powietrznego oraz instalacji wody lodowej jest również rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [4, 5]. W Załączniku nr 2 do rozporządzenia określono minimalne wymagane grubości izolacji cieplnej przewodów i komponentów przy założeniu wartości współczynnika przewodzenia ciepła na poziomie λ40= 0,035 W/(m·K) (TAB. 1).
W przypadku wyrobów o innym współczynniku przewodzenia ciepła λ40 grubość termoizolacji należy przeliczyć zgodnie z PN-B-02421:2000 [6]:
(1)
gdzie:
e - grubość warstwy izolacji właściwej dla materiału izolacyjnego o λ40 = 0,035 W/(m·K), mm,
D - średnica zewnętrzna izolowanego przewodu, mm,
λ40 - wartość współczynnika przewodzenia ciepła materiału izolacyjnego w temperaturze 40°C, W/(m·K).
W zależności od średnicy zewnętrznej przewodu wymagana grubości izolacji o λ40 = 0,035 W/(m·K) może zmieniać się od 20 do 100 mm.
Występująca na rynku izolacji technicznych szeroka gama wyrobów pozwala na dobór odpowiednich materiałów o znanym parametrze izolacyjności.
W TAB. 2, zgodnie z powyższym wzorem, przedstawione zostały zakresy wymaganej minimalnej grubości izolacji w zależności od współczynnika przewodzenia ciepła λ40 zastosowanego wyrobu (λ40 = 0,025 W/(m·K) - np. przykładowy wyrób z poliuretanu, λ40 = 0,045 W/(m·K) - np. przykładowy wyrób z wełny mineralnej lub pianki kauczukowej).
TABELA 2. Wymagania minimalnej grubości izolacji dla materiałów o innym niż w rozporządzeniu [5] współczynniku przewodzenia ciepła λ40 = 0,035 W/(m·K)
Zgodnie z Załącznikiem nr 2 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [5] (TAB. 1) możemy rozważyć dwa przypadki:
- przewody i armatura przechodzące przez ściany lub stropy, skrzyżowania przewodów oraz przewody ogrzewań centralnych ułożone w komponentach budowlanych między ogrzewanymi pomieszczeniami różnych użytkowników, czyli zasadniczo miejsca, w których nie ma dużych przestrzeni na odpowiednią izolację - wymagania dotyczące minimalnej grubości izolacji cieplnej stanowią połowę grubości określonej w punktach od 1 do 4 w TAB. 1,
TABELA 3. Porównanie wymagań rozporządzenia [5] oraz specyfikacji PN-B-02421 [6] dotyczące minimalnych grubości warstw izolacji właściwej na przewodach sieci ciepłowniczych w podziemnych kanałach nieprzechodnich i w budynkach oraz instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w pomieszczeniach ogrzewanych, z temperaturą obliczeniową ti ≥ 12°C. Kolor jasnobrązowy – niespełnienie wymagań punktów 1–4 tabeli z Załącznika 2 (TAB. 1), kolor ciemnobrązowy – niespełnienie wymagań punktów 4–5 tabeli z Załącznika 2 (TAB. 1)
- przewody i komponenty przechodzące przez pozostałe miejsca (gdzie istnieje przestrzeń do odpowiedniego izolowania cieplnego), w tym nieogrzewane pomieszczenia - wymagania dotyczące minimalnej grubości izolacji cieplnej przedstawiono w punktach od 1 do 4 w TAB. 1.
W TAB. 3, TAB. 4 i TAB. 5 porównano wymagania rozporządzenia warunków technicznych [5] oraz specyfikacji PN-B-02421 [6].
Rozważając wymieniony powyżej pierwszy przypadek, czyli przewody i armatura przechodzące przez ściany lub stropy, skrzyżowania przewodów oraz przewody ogrzewania centralnego ułożone w komponentach budowlanych między ogrzewanymi pomieszczeniami różnych użytkowników, można zauważyć, że istnieje obszar niespójności dotyczący grubości izolacji (w TAB. 3, TAB. 4 i TAB. 5 -kolor ciemnobrązowy), jednak zapis w PN-B-02421 [6] dopuszczający zastosowanie mniejszych grubości izolacji w przypadku instalacji prowadzonych w bruzdach ściennych i podłogowych pozwala na zastosowanie izolacji o nieokreślonej wymaganiami normowymi grubości (co jednak wymusza stosowanie wymagań z rozporządzenia [5]).
TABELA 4. Porównanie wymagań rozporządzenia oraz specyfikacji PN-B-02421 [6] minimalnych grubości warstw izolacji właściwej na przewodach instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w pomieszczeniach ogrzewanych, z temperaturą obliczeniową ti < 12°C oraz pomieszczeniach nieogrzewanych z temperaturą obliczeniową ti ≥ –2°C. Kolor jasnobrązowy - niespełnienie wymagań punktów 1-4 tabeli z Załącznika 2 (TAB. 1), kolor ciemnobrązowy -niespełnienie wymagań punktów 4-5 tabeli z Załącznika 2 (TAB. 1)
TABELA 5. Porównanie wymagań rozporządzenia [5] oraz specyfikacji PN-B-02421 [6] minimalnych grubości warstw izolacji właściwej na przewodach napowietrznych sieci cieplnych oraz instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w pomieszczeniach nieogrzewanych, z temperaturą obliczeniową ti < –2°C. Kolor jasnobrązowy - niespełnienie wymagań punktów 1-4 tabeli z Załącznika 2 (TAB. 1)
TABELA 6. Propozycja kompilacji wymagań rozporządzenia [5] oraz specyfikacji PN-B-02421 [6] (obszary zmienione zaznaczone innym kolorem) minimalnych grubości warstw izolacji właściwej na przewodach sieci ciepłowniczych w podziemnych kanałach nieprzechodnich i w budynkach oraz instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w pomieszczeniach ogrzewanych, z temperaturą obliczeniową ti ≥ 12°C
TABELA 7. Propozycja kompilacji rozporządzenia [5] oraz specyfikacji PN-B-02421 [6] (obszary zmienione zaznaczone innym kolorem) minimalnych grubości warstw izolacji właściwej na przewodach napowietrznych sieci cieplnych oraz instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w pomieszczeniach nieogrzewanych, z temperaturą obliczeniową ti < –2°C
TABELA 8. Propozycja kompilacji wymagań rozporządzenia [5] oraz specyfikacji PN-B-02421 [6] (obszary zmienione zaznaczone innym kolorem) minimalnych grubości warstw izolacji właściwej na przewodach napowietrznych sieci cieplnych oraz instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w pomieszczeniach nieogrzewanych, z temperaturą obliczeniową ti < –2°C
W przypadku drugim, dotyczącym instalacji nieograniczonej komponentami budowlanymi, ścianami, stropami itp., obszar braku spójności pomiędzy wymaganiami rozporządzenia [5] i PN-B-02421 [6] jest znaczny (w TAB. 3, TAB. 4 i TAB. 5 - kolor jasnobrązowy).
W TAB. 6, TAB. 7 i TAB. 8 zaproponowano kompilację wymagań dotyczących grubości dla izolacji cieplnej przewodów i komponentów.
Warto zwrócić uwagę, że powyższe rozważania na temat określania grubości izolacji termicznej wykorzystują parametr izolacyjności cieplnej materiału (współczynnik przewodzenia ciepła) określony tylko w jednej temperaturze, w 40°C (λ40 [W/(m·K)]) zgodnie z PN-EN ISO 8497:1999 [7], co oczywiście nie charakteryzuje dokładnie danego materiału izolacyjnego w całym temperaturowym zakresie stosowania [8].
Instalacje przemysłowe
Wymagania odnośnie do projektowania, wykonania, odbioru wykonanej izolacji ciepłochronnej i zimnochronnej montowanej na urządzeniach i obiektach przemysłowych oraz energetycznych, takich jak: rurociągi, aparaty, zbiorniki technologiczne i magazynowe stosowane w przemyśle, zawarte są w normie PN-B-20105:2014-09 [9].
Dodatkowo norma ta (normatywny Załącznik A) ustala dopuszczalną maksymalną temperaturę powierzchni zewnętrznej płaszcza ochronnego izolacji na poziomie 50°C, a także, w zakresie określania grubości izolacji, odsyła do normy PN-EN ISO 12241:2010 [10], która zawiera szczegółowe zasady obliczania właściwości wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych związanych z przenoszeniem ciepła, przeważnie w warunkach ustalonych.
Oprócz szczegółowych zasad obliczania szeregu parametrów istotnych przy projektowaniu instalacji przemysłowych, takich jak:
- obliczanie zmian temperatury w rurach,
- naczyniach i zbiornikach,
- czasów chłodzenia i zamarzania,
- określania wpływu mostków cieplnych
- oraz strat ciepła,
norma przedstawia również sposób określania grubości izolacji termicznej przy zakładanej docelowej temperaturze płaszcza zewnętrznego.
W celu sprawdzenia wymagań dotyczących bezpieczeństwa związanego z temperaturą na płaszczu zewnętrznym można określić tę temperaturę, korzystając z danych z rozporządzenia [5] bądź PN-B-02421 [6], wykorzystując zależności (2) i (3) przedstawione w PN-B-20105 [9]:
(2)
oraz
(3)
gdzie:
ql - liniowy strumień ciepła, W/m,
tmedium - temperatura medium gorącego, °C,
totoczenia - temperatura otoczenia, °C,
tzewn - temperatura płaszcza zewnętrznego rury, °C,
Dzewn - średnica zewnętrzna, m,
Dwew - średnica wewnętrzna rury, m,
hse - współczynnik przejmowania ciepła po powierzchni zewnętrznej, W/(m2·K),
λizolacja - współczynnik przewodzenia ciepła izolacji w szacowanej średniej temperaturze tśrednia = tzewn – tmedium, W/(m·K),
Rse - opór przejmowania ciepła po powierzchni zewnętrznej, (m2·K)/W,
Rl - liniowy opór ciepła, (m·K)/W.
Okazuje się, że wymagania odnośnie do grubości izolacji zawarte w rozporządzeniu [5] i PN-B-02421 [6] spełniają wymóg dotyczący temperatury na płaszczu zewnętrznym rury tzewn = 50°C.
Korzystając z powyższych wzorów, można również oszacować wymaganą grubość izolacji, przy danych wszystkich parametrach, czyli również współczynnika przewodzenia ciepła λizolacja [W/(m·K)] w szacowanej średniej temperaturze pracy izolacji instalacji przemysłowej.
Deklaracja własności cieplnych materiału izolacyjnego
W celu określania grubości izolacji instalacji przemysłowych istotne jest posiadanie informacji o wartościach współczynnika przewodzenia ciepła w całym zakresie temperaturowym.
W przypadku gdy wyrób do izolacji przemysłowych jest deklarowany do temperatury np.: 700°C (odpowiednia metoda określania maksymalnej temperatury stosowania wyrobu została opisana w PN-EN 14706:2013-04 [11]), w całym zakresie, czyli włączenie do 700 0C należy określić współczynnik przewodzenia ciepła w postaci deklarowanej krzywej zależności od temperatury.
Prozaicznym problemem może okazać się znalezienie odpowiednio wyposażonego i posiadającego doświadczony personel laboratorium do wykonania pomiarów w żądanym, szerokim zakresie temperaturowym.
Prócz znajdujących się m.in. w Niemczech (FIW, MPA-NRW), Danii (DTI, EFiC) i Francji (LNE) laboratoriów posiadających zdolności pomiarowe w wysokich temperaturach, jedynym w Europie Środkowej tego typu jest Laboratorium Materiałów Budowlanych "IZOLACJA" w IMBiGS, Oddział w Katowicach. Posiadając wyposażenie do pomiarów w zakresie od –160°C do 700°C dla wyrobów płaskich [8] oraz od –40°C do 600°C dla wyrobów rurowych jest w stanie wyznaczyć krzywą lambdy deklarowanej - krzywą zależności współczynnika przewodzenia ciepła od temperatury, która jest wymagana w każdej z norm wyrobu do izolacji instalacji przemysłowych (pakiet norm PN-EN 14303 do PN-EN 14315), a co za tym idzie jest niezbędna do wprowadzenia wyrobu na rynek (niezbędne informacje dotyczące zmienności parametru izolacyjnego od temperatury powinny być zawarte w Deklaracji własności użytkowych wyrobu).
Problematyka określania deklarowanej krzywej zależności współczynnika przewodzenia ciepła od temperatury została opisana w PN-EN ISO 13787:2005 [8, 12].
Podsumowanie
- Projektowanie instalacji przemysłowych wiąże się m.in. z określeniem wymaganej grubości izolacji, która stanowić ma zabezpieczenie w obszarze ochrony cieplnej.
- Dobór odpowiedniej grubości izolacji w instalacjach przemysłowych jest przede wszystkim związany ze spełnieniem wymagań prawnych.
- Wymagania zawarte w przedstawionych aktach prawnych, mimo pewnych niespójności, spełniają wymagania dotyczące odpowiedniej temperatury na płaszczu instalacji rurowej.
- Innym, o wiele szerszym zagadnieniem jest opłacalność zwiększania grubości izolacji, która może być szacowana za pomocą zasad określonych w PN-B-20105:2014-09 [9].
Literatura
- Z. Plutecki, P. Sattler, K. Ryszczyk, E. Krupa, P. Gajewski, "Wzrost efektywności energetycznej instalacji przemysłowych dzięki poprawie izolacyjności", "IZOLACJE" nr 9/2015, s. 18-21.
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 17 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych (DzU nr 80/1999, poz. 912).
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (DzU 2013, poz. 492).
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690, z późn. zm.).
- Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2015, poz. 1422).
- PN-B-02421:2000, "Ogrzewnictwo i ciepłownictwo Izolacja cieplna przewodów, armatury i urządzeń. Wymagania i badania odbiorcze”.
- PN-EN ISO 8497:1999, "Izolacja cieplna. Określanie właściwości w zakresie przepływu ciepła w stanie ustalonym przez izolacje cieplne przewodów rurowych".
- A. Miros, "Wyroby płaskie do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych", "IZOLACJE" nr 9/2012, s. 42-45.
- PN-B-20105:2014-09, "Izolacja cieplna wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych. Wymagania dotyczące projektowania, wykonania i odbioru robót".
- PN-EN ISO 12241:2010, "Izolacja cieplna wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych. Zasady obliczania".
- PN-EN 14706:2013-04, "Wyroby do izolacji cieplnej wyposażenia budowli i instalacji przemysłowych. Określanie maksymalnej temperatury stosowania".
- PN-EN ISO 13787:2005, "Wyroby do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych. Określanie deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła".