Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ekologiczne aspekty wykorzystania wybranych materiałów stosowanych jako izolacje termiczne - polemika

Celulozowe izolacje termiczne

Ekologiczne aspekty wykorzystania wybranych materiałów stosowanych jako izolacje termiczne - polemika | Environmental aspects of the utilisation of selected materials used as thermal insulation - a polemic. Cellulose thermal
isofloc

Ekologiczne aspekty wykorzystania wybranych materiałów stosowanych jako izolacje termiczne - polemika | Environmental aspects of the utilisation of selected materials used as thermal insulation - a polemic. Cellulose thermal


isofloc

Celulozowe izolacje termiczne są tradycyjnym materiałem izolacyjnym, który dzięki rozwojowi technologii wdmuchiwania i natrysków ociepleń zyskał nową młodość. Stosowane jako ocieplenie były już w XIX w., skalę przemysłową osiągając w pierwszej połowie XX w.

Od tego czasu metody produkcji, wynikające z nich gęstości objętościowe oraz inne cechy fizyko-chemiczne i użytkowe produktów celulozowych są ciągle ulepszane, a ich minimum 50-letnia trwałość użytkowa przekracza trwałość innych materiałów izolacyjnych.

Zobacz także

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

ABSTRAKT

Artykuł jest polemiką z publikacją Przemysława Brzyskiego pt. „Ekologiczne aspekty wykorzystania wybranych materiałów stosowanych jako izolacje termiczne” („IZOLACJE” nr 11/12/2014) i rozszerzeniem opisu materiału izolacyjnego z celulozy.

The article is a polemic with the publication styled “Environmental aspects of the utilisation of selected materials used as thermal insulation” by Przemysław Brzyski (“IZOLACJE”, Issue No. 11/12/2014) and expounds on the description of cellulose insulation material.

Przedstawiony przez mgr. inż. Przemysława Brzyskiego w artykule „Ekologiczne aspekty wykorzystania wybranych materiałów stosowanych jako izolacje termiczne” [1] opis materiału izolacyjnego z celulozy sprowadzony został do de facto opisu jednej marki handlowej.

Rozszerzanie parametrów jednego produktu na całą gamę celulozowych materiałów izolacyjnych jest dużym uproszczeniem, co niniejszy artykuł powinien pokazać.

Inwestorów, audytorów i projektantów należy zachęcać do wybierania materiałów izolacyjnych, których wytworzenie i stosowanie odciąża środowisko naturalne. Takim materiałem są celulozowe izolacje termiczne, powstające z makulatury gazetowej pochodzącej z recyklingu. Udział surowców z recyklingu jest w nich na poziomie 85%, a dostępne są marki handlowe, w których wynosi on nawet 90%.

Dzięki celulozie masa papieru odpadowego zamiast zalegać na wysypiskach śmieci, poddana recyklingowi przyczynia się do zmniejszenia strat ciepła i zapotrzebowania energii na ogrzewanie i chłodzenie w budynkach.

W ostatnich latach celulozowe izolacje termiczne zyskują na popularności wśród inwestorów, a szacunki branżowe mówią o 250  000 ton izolacji celulozowych wyprodukowanych i wbudowanych w 2014 r. w Europie. Ilość ta wystarczyłaby na ocieplenie 50 mln m² stropodachów wentylowanych warstwą celulozy grubości 20 cm.

Ważne zastrzeżenie

Niniejszy artykuł stworzony został w oparciu o analizę materiałów izolacyjnych dopuszczonych do stosowania zgodnie z polskim i europejskim prawem. Po harmonizacji normy PN-EN 15101 „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby z celulozy w postaci luźnej (LFCI) formowane in situ” [2] jedynie produkty oznakowane certyfikatem CE będą mogły być bezpieczne i legalnie stosowane w budownictwie.

Korzyścią dla inwestorów lub projektantów będzie większa pewność, że dany materiał izolacyjny spełnia deklarowane i przebadane przez producenta parametry. Miesięcznik „IZOLACJE” już zajmował się tym zagadnieniem, m.in. w artykule pt. „Certyfikat CE dla celulozowych izolacji termicznych, na podstawie normy zharmonizowanej” [3], do lektury którego dociekliwego Czytelnika odsyłamy.

Na dzień powstania niniejszego opracowania nie ma na rynku Unii Europejskiej produktu izolacyjnego z celulozy, który byłby certyfikowany w oparciu o ww. normę. Wszystkie analizowane materiały posiadają Europejską Aprobatę Techniczną oraz wydany na jej podstawie certyfikat CE i to z nich pochodzą dane prezentowane w niniejszym opracowaniu.

Materiały izolacyjne z celulozy były rzetelnie przedstawione w opracowaniu pt. „Izolacyjne systemy natryskowe” [4]. Należy zaznaczyć, że podane tam gęstości produktów odnosiły się jedynie do materiałów celulozowych dopuszczonych w Europejskiej Aprobacie Technicznej jako materiał izolacyjny zdatny do instalowania metodą na mokro.

Projektantom i audytorom przyda się wiedza, że nie każdy materiał celulozowy nadaje się do tej metody. Niektórym z nich zmieniają się parametry użytkowe - gęstości lub współczynnik przewodzenia ciepła. Wynika to ze struktury i jakości rozwłókniania surowca makulaturowego oraz z ilości dodatków chemicznych, jakimi są uniepalniacze.

Zagadnienia wykorzystania izolacji celulozowych podczas projektowania ochrony cieplnej budynków w zgodzie z obowiązującymi przepisami Czytelnik znajdzie w artykule pt. „Ocieplanie przegród zewnętrznych celulozą w świetle nowych wymagań cieplnych” [5].

Parametry celulozy

Współczynnik przewodzenia ciepła λd = 0,043-0,037 w/(m·k)

Metody badania i deklarowania współczynnika przewodzenia ciepła określają dwa dokumenty: CUAP [6] dla Europejskich Aprobat Technicznych oraz norma zharmonizowana [2]. Cechą wspólną tych wytycznych jest konieczność przebadania produktu w całym zakresie deklarowanych gęstości po jego uprzednim ustabilizowaniu w warunkach 50% wilgotności względnej, a najgorszy uzyskany wynik stanowi podstawę do dalszych przekształceń i uzyskania deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła lD.

Wśród materiałów izolacyjnych z celulozy znajdziemy produkty zarówno przeciętne, jak i wybitne. Współczynnik przewodzenia ciepła tych produktów zawiera się między 0,037 W/(m·K) a 0,043 W/(m·K).

Norma [2] obejmuje materiały izolacyjne o maksymalnym współczynniku przewodzenia ciepła 0,60 W/(m·K). W praktyce tak wysokie wartości przewodzenia ciepła dotyczą tylko specjalistycznych materiałów, stosowanych jako natrysk akustyczny na strop i zmniejszających pogłos w pomieszczeniach.

Wśród produktów stosowanych do ociepleń budynków, najniższy współczynnik przewodzenia ciepła ma celuloza isofloc F – 0,037 W/(m·K). Co szczególnie interesujące, materiał ten, jeżeli nie jest wbudowany metodą wdmuchiwania z użyciem profesjonalnych maszyn wdmuchujących, ma współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,043 W/(m·K). Tak duże znaczenie ma rozwój nowoczesnych technologii wdmuchiwania izolacji.

Klasa reakcji na ogień izolacji celulozowej od E do B-s1,d0

Niejednokrotnie materiały izolacyjne z celulozy mają tak dobre charakterystyki reakcji na ogień, że znajdują się w grupie materiałów NRO – nierozprzestrzeniających ognia [7].

Badanie reakcji na ogień odbywa się zgodnie z normą EN 13501­‑1 [8] i Aneksem C do normy EN 15101-1 [2], przy czym standardem jest badanie w tzw. ustroju typowym, to znaczy na znormalizowanych podłożach. Zakres uzyskiwanych parametrów zawiera się między: E, przez C-s2,d0 aż do klasy B, w tym s1 i s2,d0. I w tym zakresie każdy materiał izolacyjny z celulozy charakteryzuje się indywidualnymi cechami.

Na rynku znajdziemy rozwiązania technologiczne, których klasy reakcji na ogień oznaczono jedynie jako E, ale są również produkty o wyższej klasie reakcji na ogień.

Najlepszą klasą reakcji na ogień dla celulozy dostępnej na polskim rynku jest klasa B-s2,d0 uzyskiwana przy grubości minimum 10 cm. W praktyce nie spotyka się izolacji celulozowej, w której osiągnięto tak wysoką reakcję na ogień w oderwaniu od grubości warstwy izolacyjnej.

Celuloza i ochrona przeciwpożarowa

Zachowanie celulozy w trakcie pożaru obszernie prezentuje artykuł [9]. Łączące wysoką klasę reakcji na ogień z wyjątkowo skutecznym zachowaniem materiału w czasie pożaru, materiały izolacyjne z celulozy mają klasyfikacje REI 30 – 60 – 90 minut [10]. Pozwala to na szersze stosowanie ekologicznych izolacji termicznych w budynkach wysokościowych od ZLI do ZLV (np. jako izolacja termiczna i akustyczna w hotelach czy jako ocieplenie w budynkach użyteczności publicznej).

O retardantach

Uzyskanie tak dobrych parametrów ochrony przeciwpożarowej możliwe jest w dużej mierze przez dodanie związków chemicznych, podnoszących odporność ogniową celulozy. Wielkość ich udziału w całości produktu oraz ich rodzaj zależy od klasy i jakości stosowanych surowców i technologii produkcji. Stanowią one od 10 do 18% masy produktu finalnego [4].

Jako uniepalniacze stosowane są m.in.: związki boru (kwas borowy, sól sodowa kwasu borowego i pochodne), wodorotlenek glinu, sole amonowe. Trwają prace z udziałem m.in. Grupy isofloc nad uzyskaniem kolejnych rozwiązań uniepalniających, co tylko przyczyni się do upowszechnienia tych naturalnych materiałów izolacyjnych.

Szkodliwie rozpowszechnianym mitem jest zakaz stosowania związków boru w celulozie. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 109/2012 z dnia 9 lutego 2012 r. [11] reguluje dopuszczalne ilości kwasu borowego, ale nie zabrania jego użycia. W ilości do 5,5% związki kwasu borowego mogą być stosowane w celulozie, a pochodne soli kwasu borowego nawet w ilości do 8% (zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 790/2009 z dnia 10 sierpnia 2009 r. [12]).

Należy zwrócić uwagę na to, że materiał jest instalowany przez fachowy zespół wykonawców i nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z użytkownikami obiektu. W związku z tym progi te mogłyby być przekraczane, niemniej stanowisko krajowego Inspektora ds. Substancji Chemicznych jest w tym kontekście nieprzejednane.

Zawartość kwasu borowego lub innych związków deklarowana jest w Karcie Charakterystyki Produktu. Jeżeli produkt uzyskał certyfikat środowiskowy rangi NaturePlus (którym wyróżnione zostały trzy marki izolacji celulozowych: Thermofloc, isofloc LM i isofloc F), jest to najrzetelniejszym potwierdzeniem spełnienia przepisów europejskich w tym zakresie.

Gęstość objętościowa celulozy ρ = 25-65 kg/m³

Gęstość materiałów izolacyjnych z celulozy deklarowana jest na podstawie badań osiadania i w odniesieniu do czterech zastosowań bazowych:

  • tzw. otwarty nadmuch na powierzchnie płaskie lub o niewielkim kącie nachylenia (do 10°): 25-60 kg/m³. Jest to przede wszystkim docieplanie stropodachów wentylowanych i stropów poddaszy nieużytkowych. Uzyskana warstwa materiału, jeżeli nie jest zagęszczona, osiądzie o wartość wskazaną w aprobacie technicznej;
  • wdmuchiwanie w skosy połaci dachowych (do 45 lub 70°): 38-65 kg/m³. Jest to wypełnianie przestrzeni pomiędzy warstwą wstępnego krycia dachu (np. deskowaniem, membraną paroprzepuszczalną) a okładziną wewnętrzną (warstwą parochronną i powietrznoszczelną: płytą g-k, folią parochronną, deskami). Poprzez uzyskanie wyższych gęstości materiału unikamy zjawiska osiadania w przegrodach i utrzymujemy stabilność wymiarową izolacji;
  • wdmuchiwanie w ściany: 40-65 kg/m³ - gęstości te będą zawsze wyższe niż dla połaci dachów skośnych i podobnie dotyczą wdmuchiwania wypełniającego całą dostępną przestrzeń;
  • metoda natrysku na mokro: 30-55 kg/m³.

Na podstawie wielkości przegrody, jej powierzchni, kąta nachylenia itd. upoważnieni przedstawiciele producenta lub przeszkolone firmy wykonawcze mogą przekazać architektom i inwestorom dokładne gęstości. Każdy z produktów celulozowych zachowuje odmienne gęstości oraz krzywą przyrostu gęstości wraz ze wzrostem grubości i wymiarów przegrody.

Kolejne lata rozwoju technologii pozyskiwania włókien celulozowych z surowców recyklingowanych zmierzają do obniżenia gęstości, które pozwalają uzyskać stabilną wymiarowo warstwę izolacji termicznej. Ułatwia to również nowoczesność maszyn do wdmuchiwania izolacji – niezbędnego narzędzia w tym procesie.

Współczynnik oporu dyfuzyjnego μ = 1-2

Celuloza jest synonimem budownictwa otwartego na dyfuzję. Materiały izolacyjne z celulozy doskonale radzą sobie z wilgocią, pozwalając na jej swobodny przepływ przez konstrukcję przegrody. Norma [2] pozwala na przyjęcie wartości 1 dla współczynnika m bez badań. W większości aprobat normatywnie oznaczany jest 1–2, co wynika z ustaleń wyłożonych w CUAP.

W tym punkcie warto przypomnieć higroskopijne właściwości celulozy, które stanowią o przewadze materiałów izolacyjnych tej kategorii w konstrukcjach krytycznych, gdzie może występować kondensacja pary wodnej.

Dzięki celulozie, kondensacja ta albo w ogóle nie występuje, albo jest opóźniona i rozprowadzona na znacznej powierzchni. Przy czym, im większy udział surowca bazowego (makulatury) w całym produkcie, tym większym buforem ochronnym jest warstwa izolacji z celulozy. Świadome wykorzystanie higroskopijnych właściwości celulozy może też przyczynić się do poprawy klimatu wewnątrz budynku.

Higroskopijność celulozy pozwala na stworzenie ogromnego bufora wilgotnościowego. Tak znakomite właściwości doprowadzają do pewnych uproszczeń w praktyce budowlanej i czasem bezkrytycznego przyjmowania hasła, że „celuloza nie potrzebuje folii paroizolacyjnej”.

Każdą przegrodę budowlaną należy w tym kontekście oceniać oddzielnie, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak nasłonecznienie, położenie względem stron świata czy wilgotność i temperatura w pomieszczeniach [13]. Zdarza się faktycznie wiele konstrukcji, w których żadna folia parochronna nie jest potrzebna w razie zastosowania izolacji celulozowej [14].

Oporność na przepływ powietrza r od 6 kpa/s do ponad 40 kpa/s

Włókna celulozy w warstwie ocieplenia tworzą wielopłaszczyznową stabilną strukturę. Przypadkowość, skręt i wielokierunkowość ich położenia w połączeniu ze sprężystością włókien sprawia, że materiały celulozowe charakteryzują się małą przepuszczalnością gazów i dużą opornością na przepływ powietrza.

W efekcie uzyskujemy materiał izolacyjny o ogromnym potencjale wykorzystania jako izolacji akustycznej i dźwiękochłonnej.Celuloza doszczelnia zasypane nią konstrukcje. Jest to pozytywny czynnik, zmniejszający straty ciepła w przegrodzie ocieplonej celulozą i zwiększający komfort mieszkania w tak docieplonych budynkach.

Podsumowanie

Materiały izolacyjne z celulozy spełniają najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju i wykazują najlepszą możliwą wydajność w zakresie ochrony środowiska oraz zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników budynków nimi ocieplonych.

Ekologiczny aspekt wykorzystania celulozy przejawia się na każdym etapie cyklu życia produktu, począwszy od jego wytworzenia, poprzez okres użytkowania, aż po ponowne użycie bądź utylizację. Jej charakterystyka techniczna sprawia, że trudno znaleźć inny materiał izolacyjny, który byłby równie dobry w każdym aspekcie jego wykorzystania. Mamy nadzieję, że artykuł zachęci Czytelnika do bliższego zapoznania się z bogactwem ekologicznych materiałów izolacyjnych.

Literatura

  1. P. Brzyski, „Ekologiczne aspekty wykorzystania wybranych materiałów stosowanych jako izolacje termiczne”, Izolacje 11/12/2014, s. 42–45.
  2. PN-EN 15101-1:2013-12, „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby z celulozy w postaci luźnej (LFCI) formowane in situ Część 1: Specyfikacja wyrobów przed zastosowaniem”.
  3. R. Zaorski, „Certyfikat CE dla celulozowych izolacji termicznych, na podstawie normy zharmonizowanej”, „IZOLACJE” 5/2014, s. 20–24.
  4. M. Drećka, „Termoizolacyjne systemy natryskowe – właściwości i zastosowanie”, „IZOLACJE” 1/2013, s. 40–44.
  5. M. Drećka, „Ocieplanie przegród zewnętrznych celulozą w świetle nowych wymagań cieplnych”, „IZOLACJE” 6/2014 s. 58–62.
  6. Wspólna wykładnia procedury oceny: „Common Understanding of Assessment Procedure: In-situ formed loose fill thermal insulation material and/or acoustic insulation material made of vegetable or animal fibres, CUAP VI 2003.
  7. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU Nr 75, poz. 690, z późn. zm.).
  8. PN-EN 13501-1+A1:2010, „Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynku – Część 1: Klasyfikacja na podstawie badań reakcji na ogień”.
  9. E. Haupt, „Naturbaustoffe und Brandschutz. Brandverhalten von Zellulose überzeugt Bauherren, Behörden und Feuerwehr”, Isoliertechnik 3/1998, s. 40–43, polskie tłumaczenie dostępne na www.derowerk.pl.
  10. Raport z badań odporności ogniowej materiału isofloc w ustroju ściany nr PB 3.2/11-170-1, MFPA Leipzig, patrz również: www.dataholz.at, dostęp online z dn. 12.01.2015 r.
  11. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 109/2012 z dnia 9 lutego 2012 r.
  12. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 790/2009 z dnia 10 sierpnia 2009 r.
  13. C. Fülle, N. Werther, „Dauerhaftigkeit unbelüfteter Flachdachkonstruktionen”, „Holzbau” nr 6/2009, s. 14–18, polskie tłumaczenie dostępne na stronie www.derowerk.pl.
  14. J. Küllmer, „Fachwerkinnendämmung mit Zellulosedämmstoff”, „Holzbau” 5/2005.
  15. ETA-13/0623, Europejska Aprobata Techniczna celulozy Papiruld.
  16. ETA-13/0526, Europejska Aprobata Techniczna celulozy i3.
  17. ETA-10/0399, Europejska Aprobata Techniczna celulozy Termex.
  18. ETA 09/0235, Europejska Aprobata Techniczna celulozy Fibratus.
  19. ETA-08/0009, Europejska Aprobata Techniczna celulozy Climacell.
  20. ETA 06/0086, Europejska Aprobata Techniczna celulozy Thermocel.
  21. ETA-06/0085, Europejska Aprobata Techniczna celulozy Wolfinger.
  22. ETA-06/0076, Europejska Aprobata Techniczna celulozy isocell.
  23. ETA-05/0226, Europejska Aprobata Techniczna celulozy isofloc L.
  24. ETA-05/0186, Europejska Aprobata Techniczna celulozy Thermofloc.
  25. ETA 04/0081, Europejska Aprobata Techniczna celulozy isofloc F bez boru.
  26. ETA 04/0080, Europejska Aprobata Techniczna celulozy isofloc F.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.